MY.UAНовини
Відповідь на апетити Кремля: як демократичний Захід створював НАТО і яку ціль ставив
Відповідь на апетити Кремля: як демократичний Захід створював НАТО і яку ціль ставив

Відповідь на апетити Кремля: як демократичний Захід створював НАТО і яку ціль ставив

У столиці США Вашингтоні 4 квітня 1949 року 12 держав Європи та Північної Америки підписали договір про військово-політичний союз

Після завершення Другої світової війни (1939—1945) Європа лежала в руїнах. І це стосувалося не лише економіки, розрухи в соціальній сфері, але й невизначеності політичного устрою держав після кардинального перекроювання кордонів на континенті. Рішеннями Ялтинської конференції країн Антигітлерівської коаліції (СРСР, США і Великої Британії), що відбувалася в лютому 1945 року, Старий Світ опинився розділеним на два табори.

Черчилль передбачав неминучість "необмеженої експансії" з боку СРСР

Серед умовно держав західної демократії головну роль відігравали Вашингтон і Лондон, значно меншою мірою — Париж. Соціалістичний табір, також умовно, бо ще не всім комуністичним силам в Східній Європі було зламано хребет, очолювала Москва. Йосиф Сталінвважався беззаперечним лідером у новоствореній коаліції сателітів у Східній Європі. Ці табори рано чи пізно повинні були остаточно розмежуватися і збудувати нову політико-економічну та військову конфігурацію на теренах Старого Світу.

Радянський Союз, пройшовши горнило майже чотирирічної кровопролитної війни, був готовий "продовжити" (як зараз пишуть кремлівські пропагандисти, "можемо повторити") вже на теренах Західної Європи. Єдине, що стримувало Кремль, це наявність у США ядерного озброєння, яке було показово продемонстровано на східному театрі бойових дій наприкінці Другої світової війни. А саме під час бомбардування американцями японських міст Хіросіма та Нагасакі.

Ідеологічне розмежування відбулося раніше, ніж завершилася Друга світова війна. Проте "першим дзвінком" в майбутньому протистоянні двох систем стала промова вже колишнього голови уряду Великої Британії Вінстона Черчилля в американському місті Фултон 5 березня 1946 року у присутності президента США Гаррі Трумена: "Від Штеттіна (Щецин. — Ред.) на Балтиці до Трієста на Адріатиці опустилася "залізна завіса". За цією лінією лежать усі столиці давніх держав Центральної і Східної Європи – Варшава, Берлін, Прага, Відень, Будапешт, Белград, Бухарест і Софія… Це вочевидь не та визволена Європа, за яку ми боролися".

Виступ голови уряду Вінстона Черчилля на загальних парламентських виборах у Великій Британії, 1945 рік

Черчилль попереджав про неминучість "необмеженої експансії" з боку СРСР, хоча тоді був піднятий на сміх абсолютною більшістю західноєвропейських політиків. Проте стратегічний дар непримиренного ворога Гітлера, чи не єдиного британського політика, який передбачав катастрофу для світу після підписання Мюнхенської змови 1938 року та остаточного поглинання нацистами Чехословаччинив березні наступного, знову виявився пророчим.

Початок холодної війни

Дата промови у Фултоні вважається початком холодної війни між блоками держав, які мали зовсім різні погляди на післявоєнну перебудову не тільки в Європі, але й усьому світі. Головне протистояння йшло по вісі – Москва-Вашингтон. На той момент це були дві найпотужніші держави.

Тим часом відповідь Кремля не забарилася: спочатку відбулася невдала спроба поширити агресивні дії на країни, які не потрапляли до його сфери впливу: Туреччину (мрія ще російських царів про Босфор і хрест на Святій Софії у Стамбулі/Константинополі) та Грецію.

Французька карикатура, яка висміює зазіхання Російської імперії та цариці Катерини II на Константинополь/Стамбул. Невідомий автор, остання чверть XVIII століття

Тараном, який підтримували в першу чергу прорадянські сусіди (Болгарія, Албанія та особливо Югославія), були місцеві компартії. Проте Туреччина виявилася не по зубах, та й місцева компартія була фактично знищена ще Кемалем Ататюрком.

Розпочата під час Другої світової громадянська війна на теренах Греції завершилася перемогою роялістів (монархістів) над комуністами за підтримки США та Великої Британії – фактично вже влітку 1948 року. Балканський похід провалився, і ще й зганьбив репутацію Кремля в очах союзників. В останній момент Йосиф Сталін удав, що не має відношення до конфлікту, який поховав його дружні відносини з комуністичним лідером Югославії Йосипом Брозом Тіто.

Доктрина Трумена

Наприкінці громадянської війни у Греції, в 1947 році, Конгрес США вирішив виділити 400 млн доларів на боротьбу з поширенням впливу СРСР у світі. Ці чималі як на той час гроші у рамках оголошеної Гаррі Труменом військово-політичної доктрини були важливим і дієвим кроком у боротьбі (вже не на словах) з комуністичною загрозою. "Доктрина Трумена, оприлюднена 12 березня 1947 року, відзначила мить, коли Америка доброхіть взяла на себе провід у вільному світі. Тривалій нерішучості настав край, американські війська мали тепер надовго залишитися в Європі. Труменеве ставлення до комунізму стало відоме як "стримування" – новітня версія довоєнного cordon sanitaire. Таке стримування майже збіглось у часі з аналізом, названим "Підстави радянської політики", який у липні 1947 року анонімно опублікував досвідчений дипломат Джордж Кенан. Аналіз закликав до "вправного і пильного застосування контрсили… відповідно до змін і маневрів радянської політики". Аналіз мав суто оборонний характер і був дуже далекий від третьої світової війни, яку обстоювали деякі шаленці", – писав у своїй фундаментальній праці "Європа. Історія" британський історик Норман Дейвіс.

Паралельно у світі відбувалися цікаві події на "економічному фронті". Сполучені Штати вийшли з Другої світової війни беззаперечним лідером всього Західного світу. І це стосувалося не тільки економічних показників, але й військово-політичного домінування… 13 липня 1947 року на грандіозній Міжнародній конференції у Парижі було оприлюднено амбітний "План Маршалла" ("Програма відновлення Європи"). Наступного року Конгрес США ухвалив "Закон про економічне співробітництво" із загальною сумою асигнувань близько 12,5 млрд доларів. Ці чималі гроші були важливим кроком для економічної допомоги державам Європи.

Радянський Союз назвав амбітний план "підступом капіталістів", і заборонив своїм сателітам у Східній Європі брати допомогу від США. Паралельно в цих країнах "народної демократії" йшла серйозна "зачистка" політичного поля, прокремлівські сили остаточно знищили залишки справжньої демократії та парламентаризму.

Варшавський договір на противагу НАТО

Нарешті, через неповні два роки після оприлюднення доктрини Трумена було створено й інституції для координації зусиль країн західної демократії в обороні та безпеці на європейському континенті. Отже, 4 квітня 1949 року у Вашингтоні представники 12 держав – США, Великої Британії, Франції, Канади, Італії, Бельгії, Нідерландів, Данії, Норвегії, Ісландії, Португалії та Люксембурга – підписали документи про створення Організації Північноатлантичного договору (НАТО), яка ставила своєю задачею збройний захист демократичних свобод і протидію комуністичній експансії. Незабаром, 1952 року до НАТО приєдналися Греція та Туреччина, а 1955 року — і Західна Німеччина. 1982 року до лав НАТО доєдналася Іспанія.

Сторінка автентифікації офіційної копії договору Організації Північноатлантичного договору, підписана та скріплена печаткою державного секретаря США Діна Ачесона, 4 квітня 1949 року

Франція в лютому 1966 року за часів президентства Шарля де Голля частково вийшла з Альянсу (лише з військових структур). У 2009 році, після 43-річної перерви, Париж, вже при президенті Ніколя Саркозі, повернувся до НАТО. Станом на 2025 рік членами НАТО є 32 держави (30 європейських і дві північноамериканські – США та Канада). Серед останніх країн, що доєдналися до Альянсу назвемо Чорногорію (2017), Північну Македонію (2020), Фінляндію (2023) та Швецію (2024).

Ілюстративне фото з сайту nato.int

Договір, підписаний у Вашингтоні, обговорювався майже дев’ять місяців – з 6 липня 1948 року. Першим головнокомандувачем збройних сил блоку став 59-річний американський п’ятизірковий генерал, герой Другої світової війни Дуайт Девід Ейзенхауер. Північноатлантичний пакт зафіксував такі важливі положення: створення Ради НАТО і Комітету військового планування; постачання американської зброї країнам — учасницям Альянсу; і головне – взаємодопомогу у разі нападу на одну з країн — учасниць договору.

У Статті 5 Північноатлантичного договору передбачено принцип колективної оборони в разі нападу на будь-яку з держав, що є членом Альянсу. Наскільки ця Стаття дієва, у світлі широкомасштабної війни, яку розв’язала Російська Федерація в Україні та наближеності військових дій до теренів країн — учасниць НАТО (Польща, Литва, Латвія, Естонія та Фінляндія навіть мають спільний кордон з РФ), покаже час. Тема кроків України в напрямку євроатлантичної інтеграції варта окремої статті…

Остаточно біполярність світу після Другої світової війни було закріплено з підписанням 14 травня 1955 року вісьмома соціалістичними державами Європи у Варшаві договору про дружбу, співробітництво та взаємну допомогу.

Перше засідання країн – учасниць Варшавського договору, 14 травня 1955 року

Звісно, головним результатом стало військове співробітництво в рамках Варшавського договору. Але ось що цікаво: єдиною спільною акцією країн Варшавського договору, стало придушення "Празької весни" та окупація території однієї з держав-учасниць — Чехословаччини в серпні 1968 року. Наприкінці розвалу соціалістичного табору в Європі саме в Празі (дуже символічно!) 1 липня 1991 року було підписано Протокол про повне припинення дії Варшавського договору. Втім, і НАТО зараз, у світлі останніх заяв президента США Дональда Трампа, переживає не найкращі часи.

Теги за темою
НАТО
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Потеря удостоверения УБД: можно ли восстановить документ
ZN UA
2025-04-06T01:04:08Z
Мониторинговые каналы сообщили о вылетах вражеских Ту-95мс: когда ждать ракеты
TSN
2025-04-06T00:30:04Z
Маск: Европе грозит волна терактов
Корреспондент
2025-04-05T20:39:38Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Гороскоп на воскресенье 6 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-05T15:30:24Z
В Киевской области зафиксированы вражеские дроны: работает ПВО
TSN
2025-04-06T00:30:01Z
Из-за угрозы ударов ВСУ по штабам: оккупантам полностью запретили мобильную связь на Херсонщине
Апостроф
2025-04-05T22:30:32Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
Трогать нельзя! В Запорожье заметили редкого жука, но он очень ядовитый
Telegraf
2025-04-04T15:13:16Z
Две европейские страны призывают избегать импульсивных решений в ответ на пошлины Трампа
ZN UA
2025-04-05T23:51:32Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Россия распространила дипфейк об "окружении" ВСУ на Курщине
Корреспондент
2025-04-05T23:21:57Z
Канадцев предупредили, что пограничники США могут проверять их телефоны
Корреспондент
2025-04-05T22:27:38Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Из оккупации, России и Беларуси удалось вернуть 45 украинцев
Лига
2025-04-05T20:31:50Z
Что вновь пошло не так: в чем США обвинили Зеленского
Comments UA
2025-04-05T13:03:58Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
Телеведущий оконфузился с поздравлением певицы Ирины Билык с юбилеем/Константин Грубич сообщил, что почему-то именинница не взяла трубку
Апостроф
2025-04-05T21:37:15Z
EL Кравчук показал всей Украине свои зрелые прелести: "Очень секси..."
Знай
2025-04-05T20:51:09Z
Дважды победил в "Голосі", женился на старшей девушке из соседнего села: интересные факты из жизни Романа Сасанчина/После участия в шоу парень стал народным любимцем
Апостроф
2025-04-01T14:39:18Z
Процедура под наркозом: Гвоздева объяснила, что делала в больнице
Факти ICTV
2025-04-01T10:13:15Z
Популярный американский актер потерял штаны во время шоу
GlavRed
2025-04-01T20:30:58Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Барселона зіграла внічию проти Бетіса та лише частково скористалась хибою Реала Мадрид
Football.ua
2025-04-05T21:01:31Z
Шевадзуцкий проиграл олимпийскому чемпиону, нарушив рекорд его побед
Корреспондент
2025-04-05T20:51:42Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Jaguar Land Rover приостанавливает экспорт в США из-за пошлин Трампа
Корреспондент
2025-04-06T00:27:50Z
Продажа недвижимости: какие документы должен иметь продавец
ZN UA
2025-04-05T22:22:30Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Зодиакальная совместимость: какие знаки зодиака лучше всего подходят для успешных отношений
Comments UA
2025-04-05T22:00:38Z
Гороскоп на 6 апреля: вы почувствуете потребность в расслаблении
Новости Украины
2025-04-05T20:15:40Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Бумераскинг: невинная привычка, которая может разрушить ваши отношения
Comments UA
2025-04-05T20:00:57Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Авиаудар по общине в Запорожье: количество пострадавших возросло. ФОТО
Новости Украины
2025-04-01T02:45:10Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Дроны атаковали Николаев: есть пострадавшие
TSN
2025-04-06T00:30:04Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киевской области раздались взрывы, в Украине объявлена ​​масштабная тревога
Корреспондент
2025-04-05T23:22:40Z
В Киевской области раздались взрывы, столичный регион атакуют российские беспилотники
ZN UA
2025-04-05T22:19:50Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
"Вовсю трудимся": Insomniac Games напомнила о разработке PS5-эксклюзива Marvel's Wolverine
GameMag
2025-04-05T23:07:16Z
В следующей Battlefield может появиться платная подписка
GameMag
2025-04-05T23:07:00Z
Что нужно знать покупателям переизданий игр с первой Switch на Switch 2 — появилось важное уточнение от Nintendo
GameMag
2025-04-05T20:42:03Z
"Планируете купить новую консоль Nintendo?": Sony отреагировала на анонс Switch 2 опросом для владельцев PlayStation 5
GameMag
2025-04-05T19:52:45Z
"Большей помойки не найти": в СНБО Украины распекли соцсеть Маска
Апостроф
2025-04-05T19:06:07Z
Буданов назвал наиболее безопасный мессенджер
Апостроф
2025-04-05T16:06:34Z
Худеть во время сна: какой продукт сжигает калории ночью
Gazeta UA
2025-04-05T21:39:40Z
Почему после обеда хочется сладкого: о чем сигнализирует организм
Comments UA
2025-04-05T21:27:14Z
Это точно поможет от длительных запоев: действенные заговоры от пьянства и алкоголизма
Знай
2025-04-05T19:51:10Z
Нужно ли мыть мандарины? Разбираемся в вопросе раз и навсегда, ответ может удивить
Знай
2025-04-05T13:51:07Z
Можно ли похудеть без тренировок - объяснение звездного тренера
Gazeta UA
2025-04-05T12:30:23Z
Почему надо пить воду при высокой температуре
UAToday
2025-04-05T12:03:42Z
Что будет, если есть по 100 грамм кабачковой икры регулярно: польза продукта и кому запрещено употреблять
Знай
2025-04-05T10:51:39Z
В Украине начал существенно снижаться уровень заболеваемости гриппом и простудой
Известия Киев
2025-04-05T09:31:38Z
Как похудеть без ежедневного подсчета калорий: исследователи нашли эффективный метод
UAToday
2025-04-05T09:00:05Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
У знаменитого Шумахера родилась внучка
Корреспондент
2025-04-05T20:21:52Z
У Михаэля Шумахера случилось долгожданное радостное событие
GlavRed
2025-04-05T19:33:36Z
Водителей ждут радикальные изменения: строгие проверки только начало, всех "прогонят" через "Оберег"
Знай
2025-04-05T19:30:34Z
Культовый грузовик Chevrolet 1935 года удалось запустить "пинком": ржавчина на скорость не влияет
Знай
2025-04-05T14:51:04Z
Nissan прекращает прием заказов на мексиканские Infiniti в США из-за пошлин
Корреспондент
2025-04-04T17:24:15Z
У монстра теперь два "сердца": легендарную Honda превратили в мощный спорткар
Знай
2025-04-04T12:51:49Z
Продажи автомобилей Tesla в мире резко упали из-за одиозной политики Илона Маска
Известия Киев
2025-04-04T10:30:07Z
Формула-1: где смотреть трансляции гонок в Украине сезона-2025
Факти ICTV
2025-04-04T09:55:54Z