MY.UAНовини
«Піаніст» із Миколаєва. Історія Едуарда Двухіменного, загиблого в полоні
«Піаніст» із Миколаєва. Історія Едуарда Двухіменного, загиблого в полоні

«Піаніст» із Миколаєва. Історія Едуарда Двухіменного, загиблого в полоні

«Піаніст» із Миколаєва. Історія Едуарда Двухіменного, загиблого в полоні

2 лютого 2024 року синові Едуарда зателефонував звільнений із російського полону. Сказав, що певний час перебував разом із його батьком. Тоді вони ще не знали, що Едуард загинув пів року тому.

Едуард Двухіменний родом зі Станиці Луганської. Коли хлопчику виповнилося сім, родина переїхала до Миколаєва. Юнаком він пройшов строкову службу в Білорусі. Воював у Афганістані.

У цивільному житті працював помічником машиніста, потім — машиністом локомотивного депо ТЧ-8 у Миколаєві.

2014-го разом із сином обстоювали демократію на Майдані Незалежності під час Революції Гідності.

24 лютого 2022-го, у свої 59 років, Едуард пішов до військкомату й став гранатометником у складі 79-ї окремої десантно-штурмової бригади.

10 березня 2024-го родині надіслали фото для впізнання. З російського полону повернули вихудле тіло Едуарда Двухіменного. «Шкіра й кістки залишилися», — каже син.

Дбайливо суворий батько й дідусь

Він був вимогливим до дітей і потурав онукам. Він і сам свого часу найбільше любив бабусю Параску Кіндратівну, до якої кожні канікули їздив на Луганщину.

Мав складне дитинство. Вже вісімнадцятирічним воював в Афганістані — про що волів не розповідати.

Був порядним, принциповим і дисциплінованим. Таким описує Едуарда Двухіменного найстарший із синів, Євген. Такими, завдяки батьковому вихованню, нині є четверо його дітей.

«Коли тато йшов до армії, думав, що там порядок. Найімовірніше, на нього так уплинули старі радянські фільми про війну, як-от «Балада про солдата», який ідеалізував військового — благородного, жертовного. Але, потрапивши на службу, тато зрозумів, що там не все так чудово», — Євген Двухіменний розповідає, що батько проходив підготовку в десантно-штурмових військах на території Білорусі. «Людина зазвичай тягнеться до того, що їй близьке за темпераментом. Принциповість, відповідальність, дисциплінованість — характерні риси військових — були притаманні татові».

А ще, пригадує, батько був дуже нетерплячим — через те робити уроки й займатися музикою діти любили з мамою. Євген жартує: «Мама іноді маніпулювала. Мовляв, зараз прийде тато, будеш із ним готуватись. А я одразу: окей-окей, робимо».

Едуард, як і його батько, закінчив музичну школу за класом фортепіано. До гри на цьому музичному інструменті привчив Євгена й доньку Марту.

Євген любить згадувати, як вони сім’єю грали у футбол і хокей, — цього теж навчив тато. «Зараз зими не такі, як раніше, та в моєму дитинстві ми часто ходили на лід грати в хокей. Тато класно на ковзанах катався, задом наперед умів їздити, а це досить непросто. Його ковзани — старі радянські, але круті, — досі в нас є. Ключки, шайби теж свої були. Іноді грали в одній команді, іноді — на різні ворота».

Едуард, розповідає син, любив футбол. Уболівав за ФК «Барселона». А ще — водив їх на тренування з футболу, не пропускав важливих ігор.

«А якось ми з братом їздили на змагання з футболу. Приходимо на перон залізничного вокзалу в Миколаєві, стоїть состав пасажирських вагонів. Наші місця — в найближчому до локомотива. Було тепло, тож ми очікували відправлення на пероні. Під’їжджає локомотив, і ми впізнаємо обличчя. Не знали, що саме батько вестиме той потяг. Усі, хто стояв поряд, ахнули, коли він, керуючи тепловозом, який важив 138 тонн, майстерно з’єднався з составом вагонів без жодного поштовху. «Клац» — і готово, — машиніст першого класу все-таки!». Того разу Едуардові не вдалося потрапити на гру до синів через роботу, але хлопці досі пам’ятають те відчуття гордості за тата.

Майдан і війна

2014-го Едуард і Євген Двухіменні поїхали на Майдан підтримувати Революцію Гідності. «Тато першим вирішив їхати. Це його громадянська позиція, він був солідарним із протестувальниками. Тоді ж такий безлад вирував. Такі закони ухвалювали! Я поїхав підтримати його».

Із початком повномасштабного вторгнення Едуард Двухіменний теж не залишився осторонь боротьби за збереження волі України. «Він міг зачекати до листопада — йому було 59. Більшість, якщо не всі його знайомі однолітки, так і зробили». Батько, каже Євген, пішов одразу, 24 лютого.

Найстарший із синів про це ще не знав — був заклопотаний, бо й сам збирався до військкомату в іншому місті. Євген доєднався до війська 25 лютого.

Едуард став гранатометником у 79-й окремій десантно-штурмовій бригаді. Їх відправили на Донецький напрямок, підрозділ Євгена — на Херсонський.

«Нам рідко вдавалося зідзвонюватись: «старлінки» з’явилися не одразу, мобільний зв’язок був поганим. Зайвого не говорили. Головне, що відповів, — отже, живий-здоровий».

16 квітня 2022-го розмовляли востаннє. Тоді, згадує Євген, він запитував, який позивний обрав батько. Та чомусь Едуард не відповів.

Пізніше дружина Едуарда дізнається від його побратима: чоловік мав псевдо «Піаніст». Чи тому, що воїну подобався фільм «Легенда про піаніста», чи тому, що й сам колись грав на піаніно, — тепер залишається тільки здогадуватися.

«Батько мав гарний музичний смак: слухав Стінга, Рода Стюарта, гурт Queen, а найбільше любив Pink Floyd та Алана Парсонса. Улюблена пісня батька саме з репертуару Pink Floyd — Lost for Words», — розповів син Євген.

Сім’ю сповістили, що Едуард зник безвісти

31 січня 2024 року в Україну з полону повернули 207 людей. Серед них і тимчасового співкамерника Едуарда, Олексія. «2 лютого мені зателефонував чоловік і сказав, що тато в полоні. Він розповідав таке, чого стороння людина знати не може», — так родина Двухіменних дізналася, що Едуард перебував у полоні. У квітні 2022-го їх сповістили про зникнення безвісти близького під час виконання бойового завдання в районі Зарічного на Донеччині.

«Він потрапив у полон, бо не покинув позиції. Боровся, допоки була можливість. При тому, що під час активної фази швидко закінчується БК, а довозити складно через щільні мінометні обстріли», — каже Євген.

Після того дзвінка Євген подав запити в Національне інформаційне бюро (НІБ), Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими й Об’єднаний центр СБУ: дізнатися, що їм відомо про місце перебування батька.

«Ми дізналися від Олексія, що тато в полоні, але на цей момент він уже був загиблим. Цього просто ніхто не знав».

Євген каже, що ледве встигли зрадіти, як 10 березня поліція надіслала фото для впізнання. «Для нас це все було шоком».

Едуард помер 15 червня 2023 року. Причиною смерті російська сторона вказала хронічну серцеву недостатність.

«Тато був залізничником, працював машиністом пасажирських потягів. Там щороку обов’язкове проходження медогляду. Перед кожною поїздкою — я знаю, бо й сам працював помічником машиніста, — лікар оглядає, міряє тиск». Євген каже: якби батько мав проблеми із серцем, його просто не допустили б до роботи. «Але я розумію: якщо людину морять голодом, то виснажується й м’язова маса, й внутрішні органи. Серце — це ж м’яз. А він дуже схуд. Дуже. Шкіра й кістки залишилися».

Останній спуск над Україною

Попрощались із Едуардом Двухіменним 27 квітня, після завершення всіх експертиз. Процесію організував ТЦК. Тіло воїна кремували, родина планує розвіяти прах над Карпатами.

«Він любив гори й Україну», — пояснює рішення Євген.

«Полон не став гарантією життя, й про це ми маємо говорити»

«Через історії тих, хто загинув страшною смертю в полоні, ми розуміємо, що полон не став гарантією життя. Й про це ми маємо говорити — заради наших полеглих побратимів, а також заради тих, хто досі в полоні», — сказала військовослужбовиця «Азову», авторка книги «Полон» Валерія «Нава» Суботіна.

Її співслужбовець, артилерист «Азову» Михайло «Кот» Вершинін, який також пройшов полон, вважає, що висвітлення історій загиблих у полоні оборонців України — це також важливий крок у боротьбі за справедливість, правду й майбутнє нації.

«Увесь цивілізований світ має знати їхні імена та історії, щоб їхня жертва не стала просто статистикою чи сухими літерами на пам’ятниках. Пам’ять — це не лише про минуле, а й про майбутнє. Справедливість — це не тільки покарання злочинців, а й збереження правди, повернення полонених, підтримка родин і зміцнення української нації, щоб подібне більше ніколи не повторилося та жодна історія не забулася».

Зрештою, підсумовує «Кот», історії пам’яті закатованих — це нагадування українцям і всьому світу про ціну нашої свободи. «Кожна історія загиблого захисника — це історія боротьби за Україну. Тільки пам’ять і правда та помста за них роблять нас сильнішими. Дають нам сили воювати та рухатися далі».

Максим Колесніков, звільнений із полону військовослужбовець, який працює в громадському секторі, вважає, що висвітлення історій воїнів, загиблих у неволі, — це ще й прояв вдячності їм: «Загинути в полоні буває страшніше, ніж на полі бою. Не можна, звісно, цим мірятись, але стан, коли ти з побратимами в бою, відрізняється від того, коли ти повністю в руках катів».

«Кот» наголошує також на важливості особистих історій: «Розповідати конкретні історії — ким був загиблий, за які цінності воював, що для нього було важливим. Використовувати фото, відео, спогади побратимів і рідних, які передають його характер та внесок у боротьбу, — все, що можна публікувати та що не нашкодить тим, хто перебуває в полоні».

Персоніфікація допомагає суспільству глибше відчути ціну війни, а родинам і близьким — нести пам’ять. «Водночас це документування історії для майбутніх поколінь», — додає «Кот».

«Нава» каже, що збереження і висвітлення історій закатованих у полоні захисників може стати помічним у досягненні справедливості. «Справедливість для нас, як, власне, й перемога — це не кінцева точка, це шлях. І спинитись — означає програти. Ми рухатимемося ним завжди, навіть за умови перемир’я. Наші загиблі, ті, яких нещадно вбили в полоні, не повернуться до нас. Тому ми продовжуватимемо боротися за їхню пам’ять і повернення всіх, хто досі в неволі».

Маємо однаково гідно вшановувати пам’ять усіх полеглих захисників — тих, хто загинув на полі бою, тих, кого закатували в неволі, й тих, чиє життя обірвалося внаслідок отриманих травм чи набутих хвороб.

«Оборонці України, які загинули в полоні чи під час виконання бойових завдань, всі зробили однаковий вибір — боротися за Україну. Кожен з них однаково вартий ушанування», — каже «Кот».

 

Текст підготувала платформа пам'яті Меморіал. Це четвертий текст із серії про військових, чиє життя обірвалось у ворожому полоні. Перші три були присвячені пам’яті Євгенія Гладія, Олександра Грицюка, Сергія Григор’єва.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Минразвития презентовало руководство для минуты молчания для общин
Корреспондент
2025-04-17T21:48:46Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
СОЧ: что может грозить военному
ZN UA
2025-04-18T01:04:28Z
В Украине создадут реестр военных психологов
Корреспондент
2025-04-18T00:48:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Пограничники прогнозируют большие очереди на границе: в чем причина
Comments UA
2025-04-17T13:16:58Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Прекращение огня в Украине пока нереалистично: какую причину назвал Небензя
ZN UA
2025-04-18T00:01:41Z
Пророссийским в Украине больше не верят и не прощают - социолог
Gazeta UA
2025-04-17T23:54:07Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Жумадилов уволил Сытника с должности заместителя руководителя АОЗ
ZN UA
2025-04-17T13:19:14Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Умер выдающийся украинский хормейстер Олег Цыгилик
ZN UA
2025-04-17T23:15:34Z
Первый взгляд на женскую версию Серебряного Серфера в трейлере фильма "Фантастическая четверка: Первые шаги"
GameMag
2025-04-17T20:16:17Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Хронология войны — день 1150: россияне давят у Покровска и запускают дроны
Telegraf
2025-04-17T21:00:29Z
Ситуация на фронте на вечер 17 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-17T19:36:03Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В государственном университете Флориды произошла массовая стрельба: есть жертвы, — CNN
Фокус
2025-04-18T00:57:49Z
В Минкульте отреагировали на покушение на журналиста Юрия Макарова
Корреспондент
2025-04-18T00:36:27Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Пасхальное застолье: как избежать отравления на праздник
ZN UA
2025-04-17T22:25:28Z
Как веганам и людям с непереносимостью глютена поддерживать здоровье кишечника
Gazeta UA
2025-04-17T19:00:56Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Диетолог назвала самый худший салат из супермаркетов
Gazeta UA
2025-04-17T18:33:09Z
Невероятные изменения женщины, которая похудела более чем на 220 кг: как она выглядит сегодня
Comments UA
2025-04-17T14:42:30Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Где хранить разные виды консерваций, чтобы они не испортились
Знай
2025-04-17T18:51:24Z
Клетка, личное пространство и медлительность: как помочь попугаю адаптироваться на новом месте
Знай
2025-04-17T16:51:22Z
Тайны в чашке: как правильно гадать на чаинках и не перепутать знаки судьбы с завтраком
Знай
2025-04-17T16:21:45Z
Гороскоп на 18 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-17T15:33:32Z
Гороскоп на пятницу 18 апреля 2025 года
UAToday
2025-04-17T15:03:11Z
Пять лживых убеждений, в которые верят выросшие в неблагополучных семьях
Comments UA
2025-04-17T13:03:47Z
Как просто и легко отмыть ковер от воска, не испортив его
Знай
2025-04-17T11:51:03Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Чехия впервые стала независимой от нефти из России — премьер Фиала
Факти ICTV
2025-04-17T20:28:23Z
Старые квартиры облагают налогом: украинцы скоро получат письма
Знай
2025-04-17T19:30:49Z
Google проиграла дело о монополии в сфере рекламных технологий
Корреспондент
2025-04-17T19:21:51Z
Италия выделит €11 млрд для увеличения оборонного бюджета до 2% ВВП
Факти ICTV
2025-04-17T19:13:46Z
Украина получит больше снарядов: Rheinmetall масштабно расширяет производство
Gazeta UA
2025-04-17T19:00:47Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Тоттенгем здолав Айнтрахт Ф на шляху до півфіналу Ліги Європи
Football.ua
2025-04-17T21:07:35Z
Пауза на пользу: Jeep и Ювентус возобновляют партнерство
Корреспондент
2025-04-17T20:48:21Z
Свитолина обошла Калинину по пути в четвертьфинал Руана: результаты матчей
Корреспондент
2025-04-17T20:00:47Z
Наш самый трудный опыт: украинская легкоатлетка родила первенца
Корреспондент
2025-04-17T19:45:54Z
Масштабное укрепление обороны: Реал назвал приоритеты на трансферное лето
Корреспондент
2025-04-17T19:09:58Z
Готовимся: дзюдоистка Белодед дебютирует в футболе
Корреспондент
2025-04-17T18:54:45Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Nintendo показала новые кадры Mario Kart World — первого большого эксклюзива Switch 2
GameMag
2025-04-17T22:52:58Z
Ученые раскрыли тайну исчезновения углеродных метеоритов при погружении в атмосферу Земли
UAToday
2025-04-17T21:00:33Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
"Гробы на колесах": эксперты назвали пять худших танков США за всю историю
Фокус
2025-04-17T14:51:19Z
Даже если модели не было в списке: автовладельцев заставят уплатить налог и большой штраф
Telegraf
2025-04-17T12:18:14Z
Названы самые популярные в Украине импортированные подержанные авто
Корреспондент
2025-04-17T10:36:21Z
В українському ринку з’явилася потужна новинка: трактор KENTAVR S 504Ue
AgroNews
2025-04-17T09:13:27Z
В Британии нашли кладбище новеньких электрокаров на миллионы: их утилизируют
Comments UA
2025-04-17T08:24:06Z
Представлені нові Volkswagen Golf GTI та Golf R
Portaltele
2025-04-17T05:12:19Z
Jeep представил самую мощную версию Wagoneer
Корреспондент
2025-04-16T19:46:57Z
ЕС отменил запрет на углепластик в автомобилях
Корреспондент
2025-04-16T15:45:37Z