/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F64%2F67ef87764b3ad03e4773f015a0739ef1.jpg)
У Польщі застерігають Трампа від "історичної помилки" щодо визнання окупованих територій України російськими
Радник уряду Польщі з питань України Павел Коваль вважає, що президент США Дональд Трамп ризикує зробити "історичну помилку", якщо його переговори про припинення війни в Україні призведуть до визнання США претензій Росії на Крим та інші окуповані території
Про це повідомляє FT.
Коваль, який консультує польського прем’єр-міністра Дональда Туска щодо України та очолює комітет із закордонних справ польського парламенту, сказав в інтерв’ю виданню, що "червона лінія" буде перетнута для Польщі та решти Центральної Європи, якщо кордони Росії будуть юридично визнані разом з окупованими територіями України.
Представник Польщі заявив про це перед тим, як у неділю, 6 квітня, вилетів до Вашингтона, на зустріч з високопоставленими членами Конгресу США та спеціальним представником президента Трампа з питань України Кітом Келлогом.
За словами Коваля, існує чітка різниця між "тимчасовими рішеннями" щодо припинення бойових дій в Україні та здійсненням "очікування Росії визнати Крим, Донбас чи інші частини України, що було б історичною помилкою". З погляду прецеденту, який би дозволив Путіну розширити імперську Росію, Коваль попередив, це було б жахливо.
У той час як Трамп виключив європейських лідерів зі своїх останніх переговорів з Москвою та Києвом, Коваль стверджував, що "дуже важко обговорювати безпеку в Україні окремо від загального питання безпеки в Центральній Європі".
Читайте також: Існує кілька потенційно небезпечних сценаріїв для України, - дипломат Фрід
Він додав: "Росія після розпаду Радянського Союзу визнала Україну з її кордонами, включаючи Крим і Донбас, і це основа норм міжнародного права. Міжнародно-правові гарантії кордонів у Центральній Європі також є одними з основних гарантій збереження миру в цьому регіоні, згідно з нашим історичним досвідом".
Коваль упевнений, що Трамп зрештою не дозволить Росії контролювати українську територію де-юре, а натомість визнає постійну загрозу з боку Путіна. Він стверджував, що Трамп також не ризикне позбавити американські компанії можливості інвестувати в постконфліктну реконструкцію України, відмовившись від сильних гарантій безпеки, яких хочуть Київ та його європейські союзники.
"Для політиків дуже легко відокремити політичні гарантії від бізнес-гарантій і від військових гарантій, але якщо реальні корпоративні гроші будуть інвестувати в Україну, вони вимагатимуть серйозних американських гарантій", – сказав він.
Нещодавно європейські лідери провели кілька зустрічей, щоб обговорити, як переозброїти континент, а також створити "коаліцію охочих" для безпеки України після будь-якого перемир’я за посередництва Трампа.
Коваль поставив під сумнів фокус на постконфліктних коаліційних угодах, а не на допомозі Україні "врятувати свою територію прямо зараз", враховуючи, що Путін продовжує свій військовий наступ і, здається, задоволений тим, що переговори Трампа затягуються.
"Я вважаю, що ми маємо дещо хибну думку щодо цієї коаліції, тому що важливо зупинити росіян прямо зараз. Ми повинні зосередитися на негайній тактичній підтримці України, тому що я бачу, як Путін міг би використати час переговорів із США", — сказав він.
Туск заявив, що Варшава продовжить надавати матеріально-технічну підтримку Україні, але не розгортатиме польських солдатів у країні в рамках міжнародної миротворчої місії.
Коваль сказав, що така позиція є відповіддю на необхідність не послаблювати польську армію, головною роллю якої є захист власних кордонів країни від Росії та її союзника Білорусі, після того, як Польща вже внесла величезний внесок у військову техніку для посилення армії України у 2022 році.
- 3-4 квітня у Брюсселі тривало засідання глав МЗС країн НАТО. Також відбулося засідання Ради Україна – НАТО.
- Кореспондентка Еспресо Тетяна Висоцька розповіла, що під час засідання Північноатлантичної ради НАТО на рівні міністрів закордонних справ усі держави висловили підтримку Україні. А Рубіо висловив занепокоєння та роздратування з боку Сполучених Штатів через те, що Росія не виконує умови домовленостей щодо припинення вогню.
- Україна готова до миру, і невдовзі США знатимуть, чи Росія також готова до миру. Якщо РФ затягує перемовини, то позиція Штатів може змінитися, сказавдержавний секретар США Марко Рубіо.