MY.UAНовини
Стада мамонтів у США та живі динозаври: вчені відроджують доісторичних тварин, чи це реально?
Стада мамонтів у США та живі динозаври: вчені відроджують доісторичних тварин, чи це реально?

Стада мамонтів у США та живі динозаври: вчені відроджують доісторичних тварин, чи це реально?

Технології не стоять на місці

Історія нашої планети налічує мільярди років, проте тварини на ній з'явилися приблизно 500 мільйонів років тому. Це все одно величезний термін, за який по Землі встигло побродити безліч видів. Деякі з них стали більш популярними, ніж інші завдяки старанню поп-культури, а про деяких знають лише профільні дослідники.

Проте більшість із них має спільну рису — вони вимерли і подивитися на них наживо нам не вдасться. Чи все ж таки є шанс?

Тема воскресіння стародавніх тварин залишається на слуху з часів виходу першого фільму з франшизи "Парк Юрського періоду", яка зробила для популяризації палеонтології більше, ніж, мабуть, усі освітні проекти взяті разом. Тому деякі діти, які мріяли покататися на трицератопсі (і не кажіть, що ви не хотіли б), зараз виросли і вирушили шукати способи втілити мрію в реальність.

"Телеграфу" залишається лише дізнатися, як іде робота, і розповісти, чи варто нам чекати ручних динозаврів.

Парк Юрського періоду

Як не дивно, але Крейдяно-Палеогенове вимирання досі супроводжується застарілим міфом про повне зникнення динозаврів. Генетичний аналіз показує, що сучасні птахи є частиною групи манірапторів і відносно близькими родичами дромеозаврид — невеликих двоногих хижаків, як відомий всім, велоцираптор.

Таким чином, якщо ви хочете особистого динозавра, то ніщо не заважає завести собі папужку і хвалитися його крутим родоводом.

Маніраптори. Птахи належать до авіалів

Однак якщо хочеться справжнього "Парку Юрського періоду", то із цим проблеми. Наприклад, у фільмі було показано, що ДНК динозаврів вилучали з комах-кровососів, які потрапили у пастку в бурштині. На жаль, у реальному світі так не працює — ДНК має властивість розпадатися навіть у законсервованих умовах, і на це їй треба "лише" близько мільйона років. Оскільки ми говоримо про тварин, які жили понад 60 мільйонів років тому, то надію на її видобуток із мезозойських комарів варто залишити для фантастичних фільмів.

Втім, не все так однозначно. У лютому 2025 року вчені повідомили про виявлення залишків колагену в крижовій кістці динозавра едмонтозавра, який жив близько 66 мільйонів років тому.

Едмонтозавр

Якщо стародавню тварину не з’їли її сучасники і їй "пощастило" бути похованою в м’яких відкладеннях (наприклад в мулі), то за мільйони років грунт навколо скелета утворює форму, в якій після розкладання всієї органіки формується зліпок з неорганічних мінералів. Так що "кістки динозаврів" з музеїв насправді є каменем, в якому від початкової тварини вже нічого не залишилося.

Тому виявлення справжнього колагену від непташиного динозавра до останнього часу вважалося чимось фантастичним. І хоч ця історія наробила багато галасу і викликала серйозну дискусію серед учених, але ближче до тематичних парків ми не стали, хоча б через те, що ДНК там все одно не збереглася.

Куркозаври

На неможливість використання ДНК із викопних останків свого часу вказував і науковий консультант фільмів "Парк Юрського періоду" Джек Хорнер. Натомість він запропонував використати альтернативну ідею.

Якщо коротко: оскільки птахи це "справжні динозаври", а інформація з ДНК нікуди не зникає і лише дописується до "актуального стану", можна взяти звичайну курку і "відкотити зміни". Тобто звернути еволюцію назад (або складнішими словами: "повернути архаїчні втрачені ознаки"), щоб отримати куркозавра.

Цей підхід, крім неймовірної технологічної складності завдання, має й інші проблеми. І тут варто було б трохи розповісти про родовід вашого папуги.

Усі динозаври раніше ділилися на дві великі групи:

  • ящеротазові — до них належать довгошиї гіганти, на зразок диплодоків і брахіозаврів;
  • птахотазові — сюди потрапляють інші канонічні види, на кшталт трицератопсів, стегозаврів, анкілозаврів, гадрозаврів та пахіцефалозаврів.

Двоногих хижаків (теропод) на зразок тиранозавра донедавна відносили до ящеротазових, проте останнім часом завдяки новим знахідкам до їх систематизації постає дуже багато питань. За деякими версіями вони є віддаленими родичами птахотазових динозаврів, а за іншими їх взагалі варто виділити в окрему, третю групу.

Класична схема споріднених зв’язків між динозаврами. Птахи належать до тероподів (Theropoda)

При цьому їх поділ стався ще в пізньому тріасовому періоді — близько 230-240 мільйонів років тому — на ранньому етапі еволюції динозаврів.

Що стосується сучасних птахів, то вони є частиною тероподів і з’явилися приблизно 66-70 мільйонів років. При цьому предки птахів від предків велоцирапторів відокремилися й зовсім близько 150 мільйонів років тому.

Середньостатистичній людині складно усвідомити, наскільки ці цифри величезні, але їх важливо розуміти. Адже якщо вчені почнуть "відкочувати" еволюцію курки назад, то на виході вийдуть безпосередньо предки курки.

Умовні велоцираптори в цьому випадку не можуть з'явитися навіть теоретично, оскільки вони жили близько 75-71 мільйонів років тому. Вони є результатом приблизно 80 мільйонів років розвитку вже окремої від птахів гілки еволюції. Так-так, вас від велоцираптора відокремлює менше часу, ніж велоцираптора від його останнього спільного предка з птахами.

За цим принципом люди не зможуть перетворити курку на інших популярних у масовій культурі динозаврів, адже їхні шляхи з "пташиною гілкою" розійшлися ще раніше. Або, якщо перефразувати, у ДНК курки не може міститися "записів" про ознаки тварин, з якими її нічого не пов’язує.

То що ми отримаємо? Зубасту та хвостату курку, звичайно ж.

Художнє зображення куркозавра

Роботи над проєктом куркозаврів розпочалися ще на початку 2000-х і відтоді вони йдуть у наукових лабораторіях без особливого шуму. А тому пам’ятають про них хіба що вірні динофани.

Однак команда Хорнера все ж таки іноді тішить новинами — у 2010-х вони повідомили про повернення зубів і модифікацію "лиця" ембріона, щоб вона більше нагадувала динозавра. А 2023 року навіть згадувалося про повернення хвоста.

"Проект "Куркозавр" (Chickenosaurus) був задуманий з метою з'ясувати, чи можливо змінити птахів таким чином, щоб одного разу ми змогли створити тварину, схожу на деяких вимерлих динозаврів. За цей час ми досягли значних успіхів у розумінні еволюційного шляху, яким пройшли динозаври, щоб стати тваринами, яких ми називаємо птахами… Особисто я вважаю, що те, що нам вдалося відкрити, справді круто", — говорив Хорнер.

Пухнасті мишки

Для тих, хто стежить за темою воскресіння вимерлих тварин, назва Colossal Biosciences не видасться новою. Американський стартап хоч і не обіцяв нам повернути динозаврів, але взявся за не менш амбітні цілі щодо відродження тварин, які вимерли відносно нещодавно.

Наприклад, наприкінці 2024 року компанія повідомляла про те, що на 99,9% розшифрувала геном тилацина (сумчастого вовка) із ДНК особини, яка померла в зоопарку близько 100 років тому.

На відміну від динозаврів, ДНК багатьох вимерлих ссавців може бути відновлена зі знайдених останків. Особливо, якщо вони зберігалися у вічній мерзлоті. І таких знахідок вистачає – мамонти, псові, печерні леви, коні тощо. У 2024 році навіть з’являлися повідомлення про знахідку кошеня шаблезубої кішки (Homotherium latidens), що жило 35 тисяч років тому.

Кошеня Homotherium latidens

Але своїм "опусом магнум" у Colossal Biosciences вважають саме воскресіння мамонтів. А готову тварину дослідники сподіваються представити не в далекому майбутньому, а вже до 2030 року. І певні результати там показали буквально на днях – у березні 2025 року.

Вчені витягли сім ключових генів мамонта, які відповідають за шерсть, її колір та густоту, а також за обмін речовин та стійкість до холоду. Все це добро вбудували у звичайну мишу, і отримали… мишу пухнасту! Як мінімум, вона виявилася дуже милою, тому експеримент можна вважати вдалим.

Мишомамонт (ліворуч) та звичайна миша (праворуч)

Ну, а з наукового погляду, вчені довели, що гени вимерлої десятки тисяч років тому тварини можна реанімувати і змусити працювати навіть усередині дуже віддаленого "родича". Тому тепер вони готуються до того, щоб вбудувати ці гени в азіатського слона, який вважається найближчим до мамонтів, виростити ембріон і відправити гібридів жити в тундру.

І тут треба додати "ложку дьогтю": між ДНК азіатського слона та мамонта є приблизно 1,5 мільйона нуклеотидних відмінностей — "літер" у генетичному коді. Якщо врахувати, що один ген може складатися з тисяч нуклеотидів, то ми отримаємо багато десятків, якщо не сотні генів, які відрізняють слона від мамонта. Ще раз, у миші було змінено лише сім.

З іншого боку, якщо читати написане дрібним шрифтом, то Colossal Biosciences ніколи не ставили за мету повноцінно воскресити мамонтів, а лише хотіли створити істоту, яка буде на неї схожа візуально і за способом життя. Тож якщо за кілька років нам покажуть слона з шерстю, то можна буде вважати, що місія завершилася успіхом.

Що ж. Принаймні на пухнастих мишей точно буде попит серед любителів екзотичних домашніх вихованців.

То що, жодних парків з динозаврами?

Як і було сказано вище, по-справжньому воскресити вимерлу тварину у нас не вийде, але ми можемо створити щось схоже на неї. Однак тут піднімається цілий ланцюжок етичних питань, та й, напевно, кожен читач цього матеріалу вже запитав себе: "А навіщо це все?"

У випадку з мамонтами Colossal Biosciences стверджують, що їх повернення допоможе відновити втрачені екосистеми США та Канади. Проте чи зможуть доісторичні гіганти ужитися з людьми за наявності великих сільськогосподарських володінь, доріг, залізничних колій та міст? Непогано було б нагадати, що саме наш вид відповідає за їх вимирання в першу чергу.

З куркозаврами справи ще складніші, адже в цьому випадку доведеться відроджувати не лише самих динозаврів, а й екосистеми, яких не існує вже десятки мільйонів років. Простіше кажучи, доісторичні тварини вимагають доісторичних умов проживання, що включає не лише їжу, яка давно вимерла, а й специфічні температури повітря і навіть склад атмосфери.

А якщо ця істота мешкатиме виключно в зоопарках, то виникне та сама проблема, що з цирками — чи тварини повинні жити лише заради того, щоб служити розвагою для людей?

Єдиний безперечний плюс цих проєктів полягає у розвитку генної інженерії, як такої. Обкатка та вдосконалення технологій може зіграти людству на руку, наприклад, під час колонізації інших планет. Не виключено, що нам доведеться штучно "підправити" себе та інші земні організми, щоб прижитися на тому ж Марсі, про який мріє Ілон Маск.

А ті, хто побоюються, що вчені в майбутньому наплодять монстрів, нехай згадають, що чихуахуа це певною мірою вовк. Скриньку Пандори відкрито — люди вже це роблять сотні років.

"У Світі Юрського періоду нічого справжнього немає. Ми завжди заповнювали прогалини в геномі за допомогою ДНК інших тварин. І, якби їхній генетичний код був чистий, то багато хто з них виглядав би зовсім інакше. Але ви не просили реальності, ви просили більше зубів", — генетик Генрі Ву, антагоніст фільму "Світ Юрського періоду" (2015).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Сезон арбузов в Украине: что нужно знать, чтобы не купить "нитратный коктейль"
Знай
2025-07-13T10:51:02Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
10% от стоимости квартиры: как не попасть в налоговую ловушку и не потерять тысячи
Знай
2025-07-13T17:36:51Z
На восстановление Украины привлечено дополнительных €3,6 млрд - Кулеба
Корреспондент
2025-07-13T16:36:54Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Украинцам спишут часть долгов за водоснабжение: что для этого нужно
Знай
2025-07-07T04:21:54Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Пять продуктов и напитков, которые провоцируют появление отеков
Gazeta UA
2025-07-13T17:42:48Z
Сонный паралич: что это за состояние и какие четыре вещи нельзя делать
Gazeta UA
2025-07-13T16:30:09Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
"Без Запада — партизаны в лесах": Украина на грани, если помощь остановится — Тука
Новости Украины
2025-07-13T18:00:44Z
Страны Балкан поддержали членство Украины в НАТО - МИД
Gazeta UA
2025-07-13T17:42:49Z
Ей разбили голову в Верховной Раде: как сейчас выглядит "фанатка" Януковича Александра Кужель
Telegraf
2025-07-04T08:39:42Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Удары по ТЦК координировались изменниками, которые отправляли сообщения в российские чат-боты — ЦПД
TSN
2025-07-08T19:09:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
На войну со школьной скамьи: в РФ 18-летнего дагестанца отправили на фронт и обнулили
TSN
2025-07-13T17:33:44Z
Армия РФ утроила количество штурмов возле Херсона
Корреспондент
2025-07-13T17:18:52Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
В Киеве заметили людей со свастикой на одежде и флагах: что известно
Comments UA
2025-07-08T19:36:04Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
ВСУ имеют решение против FPV-дронов - Forbes
Корреспондент
2025-07-13T18:00:35Z
Серьезные испытания и кризис: четырем знакам Зодиака судьба нанесет большой удар
Знай
2025-07-13T17:21:50Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Подертую сумку с пятнами продали за рекордную сумму: в чем ее особенность
Comments UA
2025-07-13T15:30:51Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Adios, Потап: Тина Кароль разнесла рэпера за искусственное "творчество" и попрощалась, муж Каменских отреагировал
Знай
2025-07-09T19:51:50Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Пьяная "Мамасита" из "Супермамы" устроила скандал с полицией
Telegraf
2025-07-13T17:27:51Z
В британском аэропорту "Саутенд" разбился небольшой самолет
Европейская правда
2025-07-13T17:24:32Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Начинают искать это на стороне: пять вещей, которых не хватает мужчинам в браке
Gazeta UA
2025-07-13T17:57:39Z
Заберут ваше счастье и благополучие: вещи, которые никогда нельзя одалживать
Знай
2025-07-13T17:51:14Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Китайская студентка на грани отчисления из-за связи с украинским геймером
TSN
2025-07-13T16:27:10Z
Четыре "золотые" правила ухода за электрическим чайником
Gazeta UA
2025-07-13T16:06:36Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
"Невозможно" отремонтировать в подержанных автомобилях: эксперт назвал вещь
Gazeta UA
2025-07-12T02:21:21Z
"До полного" - не стоит: работник АЗС предостерёг водителей, которые заливают бак до предела
UAToday
2025-07-12T00:39:25Z
Chevrolet удивил ценой нового кроссовера на базе китайской модели
Gazeta UA
2025-07-11T19:33:12Z
Volkswagen начал производство спецверсии электрокара ID.3 GTX FIRE+ICE
Корреспондент
2025-07-11T19:24:47Z
Электромобиль Rimac Nevera R установил 24 новых мировых рекорда
Корреспондент
2025-07-11T18:24:19Z
Hyundai представила электрический седан Ioniq 6 N
Корреспондент
2025-07-11T17:54:34Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Роучу безразличны похождения Джервонты Дэвиса: Реванш состоится по плану
Корреспондент
2025-07-13T17:24:42Z
Челси – ПСЖ: накануне финала матча Клубного чемпионата мира
Корреспондент
2025-07-13T17:06:28Z
Покорившие высоту: Дембеле и Палмер приняли участие в фотосессии
Корреспондент
2025-07-13T16:48:38Z
Уимблдон U-14 проигран - не беда, когда в стране война
Корреспондент
2025-07-13T15:54:29Z
Травмы не могут позволить полноценно служить футболу: Интер выгоняет игрока
Корреспондент
2025-07-13T15:21:51Z
В России устроили состязание на коровьих "лепешках". ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-13T14:51:02Z
Жеребьевка Континентального кубка по хоккею назвала соперников Кременчуга
Корреспондент
2025-07-13T14:03:50Z