MY.UAНовини
Стада мамонтів у США та живі динозаври: вчені відроджують доісторичних тварин, чи це реально?
Стада мамонтів у США та живі динозаври: вчені відроджують доісторичних тварин, чи це реально?

Стада мамонтів у США та живі динозаври: вчені відроджують доісторичних тварин, чи це реально?

Технології не стоять на місці

Історія нашої планети налічує мільярди років, проте тварини на ній з'явилися приблизно 500 мільйонів років тому. Це все одно величезний термін, за який по Землі встигло побродити безліч видів. Деякі з них стали більш популярними, ніж інші завдяки старанню поп-культури, а про деяких знають лише профільні дослідники.

Проте більшість із них має спільну рису — вони вимерли і подивитися на них наживо нам не вдасться. Чи все ж таки є шанс?

Тема воскресіння стародавніх тварин залишається на слуху з часів виходу першого фільму з франшизи "Парк Юрського періоду", яка зробила для популяризації палеонтології більше, ніж, мабуть, усі освітні проекти взяті разом. Тому деякі діти, які мріяли покататися на трицератопсі (і не кажіть, що ви не хотіли б), зараз виросли і вирушили шукати способи втілити мрію в реальність.

"Телеграфу" залишається лише дізнатися, як іде робота, і розповісти, чи варто нам чекати ручних динозаврів.

Парк Юрського періоду

Як не дивно, але Крейдяно-Палеогенове вимирання досі супроводжується застарілим міфом про повне зникнення динозаврів. Генетичний аналіз показує, що сучасні птахи є частиною групи манірапторів і відносно близькими родичами дромеозаврид — невеликих двоногих хижаків, як відомий всім, велоцираптор.

Таким чином, якщо ви хочете особистого динозавра, то ніщо не заважає завести собі папужку і хвалитися його крутим родоводом.

Маніраптори. Птахи належать до авіалів

Однак якщо хочеться справжнього "Парку Юрського періоду", то із цим проблеми. Наприклад, у фільмі було показано, що ДНК динозаврів вилучали з комах-кровососів, які потрапили у пастку в бурштині. На жаль, у реальному світі так не працює — ДНК має властивість розпадатися навіть у законсервованих умовах, і на це їй треба "лише" близько мільйона років. Оскільки ми говоримо про тварин, які жили понад 60 мільйонів років тому, то надію на її видобуток із мезозойських комарів варто залишити для фантастичних фільмів.

Втім, не все так однозначно. У лютому 2025 року вчені повідомили про виявлення залишків колагену в крижовій кістці динозавра едмонтозавра, який жив близько 66 мільйонів років тому.

Едмонтозавр

Якщо стародавню тварину не з’їли її сучасники і їй "пощастило" бути похованою в м’яких відкладеннях (наприклад в мулі), то за мільйони років грунт навколо скелета утворює форму, в якій після розкладання всієї органіки формується зліпок з неорганічних мінералів. Так що "кістки динозаврів" з музеїв насправді є каменем, в якому від початкової тварини вже нічого не залишилося.

Тому виявлення справжнього колагену від непташиного динозавра до останнього часу вважалося чимось фантастичним. І хоч ця історія наробила багато галасу і викликала серйозну дискусію серед учених, але ближче до тематичних парків ми не стали, хоча б через те, що ДНК там все одно не збереглася.

Куркозаври

На неможливість використання ДНК із викопних останків свого часу вказував і науковий консультант фільмів "Парк Юрського періоду" Джек Хорнер. Натомість він запропонував використати альтернативну ідею.

Якщо коротко: оскільки птахи це "справжні динозаври", а інформація з ДНК нікуди не зникає і лише дописується до "актуального стану", можна взяти звичайну курку і "відкотити зміни". Тобто звернути еволюцію назад (або складнішими словами: "повернути архаїчні втрачені ознаки"), щоб отримати куркозавра.

Цей підхід, крім неймовірної технологічної складності завдання, має й інші проблеми. І тут варто було б трохи розповісти про родовід вашого папуги.

Усі динозаври раніше ділилися на дві великі групи:

  • ящеротазові — до них належать довгошиї гіганти, на зразок диплодоків і брахіозаврів;
  • птахотазові — сюди потрапляють інші канонічні види, на кшталт трицератопсів, стегозаврів, анкілозаврів, гадрозаврів та пахіцефалозаврів.

Двоногих хижаків (теропод) на зразок тиранозавра донедавна відносили до ящеротазових, проте останнім часом завдяки новим знахідкам до їх систематизації постає дуже багато питань. За деякими версіями вони є віддаленими родичами птахотазових динозаврів, а за іншими їх взагалі варто виділити в окрему, третю групу.

Класична схема споріднених зв’язків між динозаврами. Птахи належать до тероподів (Theropoda)

При цьому їх поділ стався ще в пізньому тріасовому періоді — близько 230-240 мільйонів років тому — на ранньому етапі еволюції динозаврів.

Що стосується сучасних птахів, то вони є частиною тероподів і з’явилися приблизно 66-70 мільйонів років. При цьому предки птахів від предків велоцирапторів відокремилися й зовсім близько 150 мільйонів років тому.

Середньостатистичній людині складно усвідомити, наскільки ці цифри величезні, але їх важливо розуміти. Адже якщо вчені почнуть "відкочувати" еволюцію курки назад, то на виході вийдуть безпосередньо предки курки.

Умовні велоцираптори в цьому випадку не можуть з'явитися навіть теоретично, оскільки вони жили близько 75-71 мільйонів років тому. Вони є результатом приблизно 80 мільйонів років розвитку вже окремої від птахів гілки еволюції. Так-так, вас від велоцираптора відокремлює менше часу, ніж велоцираптора від його останнього спільного предка з птахами.

За цим принципом люди не зможуть перетворити курку на інших популярних у масовій культурі динозаврів, адже їхні шляхи з "пташиною гілкою" розійшлися ще раніше. Або, якщо перефразувати, у ДНК курки не може міститися "записів" про ознаки тварин, з якими її нічого не пов’язує.

То що ми отримаємо? Зубасту та хвостату курку, звичайно ж.

Художнє зображення куркозавра

Роботи над проєктом куркозаврів розпочалися ще на початку 2000-х і відтоді вони йдуть у наукових лабораторіях без особливого шуму. А тому пам’ятають про них хіба що вірні динофани.

Однак команда Хорнера все ж таки іноді тішить новинами — у 2010-х вони повідомили про повернення зубів і модифікацію "лиця" ембріона, щоб вона більше нагадувала динозавра. А 2023 року навіть згадувалося про повернення хвоста.

"Проект "Куркозавр" (Chickenosaurus) був задуманий з метою з'ясувати, чи можливо змінити птахів таким чином, щоб одного разу ми змогли створити тварину, схожу на деяких вимерлих динозаврів. За цей час ми досягли значних успіхів у розумінні еволюційного шляху, яким пройшли динозаври, щоб стати тваринами, яких ми називаємо птахами… Особисто я вважаю, що те, що нам вдалося відкрити, справді круто", — говорив Хорнер.

Пухнасті мишки

Для тих, хто стежить за темою воскресіння вимерлих тварин, назва Colossal Biosciences не видасться новою. Американський стартап хоч і не обіцяв нам повернути динозаврів, але взявся за не менш амбітні цілі щодо відродження тварин, які вимерли відносно нещодавно.

Наприклад, наприкінці 2024 року компанія повідомляла про те, що на 99,9% розшифрувала геном тилацина (сумчастого вовка) із ДНК особини, яка померла в зоопарку близько 100 років тому.

На відміну від динозаврів, ДНК багатьох вимерлих ссавців може бути відновлена зі знайдених останків. Особливо, якщо вони зберігалися у вічній мерзлоті. І таких знахідок вистачає – мамонти, псові, печерні леви, коні тощо. У 2024 році навіть з’являлися повідомлення про знахідку кошеня шаблезубої кішки (Homotherium latidens), що жило 35 тисяч років тому.

Кошеня Homotherium latidens

Але своїм "опусом магнум" у Colossal Biosciences вважають саме воскресіння мамонтів. А готову тварину дослідники сподіваються представити не в далекому майбутньому, а вже до 2030 року. І певні результати там показали буквально на днях – у березні 2025 року.

Вчені витягли сім ключових генів мамонта, які відповідають за шерсть, її колір та густоту, а також за обмін речовин та стійкість до холоду. Все це добро вбудували у звичайну мишу, і отримали… мишу пухнасту! Як мінімум, вона виявилася дуже милою, тому експеримент можна вважати вдалим.

Мишомамонт (ліворуч) та звичайна миша (праворуч)

Ну, а з наукового погляду, вчені довели, що гени вимерлої десятки тисяч років тому тварини можна реанімувати і змусити працювати навіть усередині дуже віддаленого "родича". Тому тепер вони готуються до того, щоб вбудувати ці гени в азіатського слона, який вважається найближчим до мамонтів, виростити ембріон і відправити гібридів жити в тундру.

І тут треба додати "ложку дьогтю": між ДНК азіатського слона та мамонта є приблизно 1,5 мільйона нуклеотидних відмінностей — "літер" у генетичному коді. Якщо врахувати, що один ген може складатися з тисяч нуклеотидів, то ми отримаємо багато десятків, якщо не сотні генів, які відрізняють слона від мамонта. Ще раз, у миші було змінено лише сім.

З іншого боку, якщо читати написане дрібним шрифтом, то Colossal Biosciences ніколи не ставили за мету повноцінно воскресити мамонтів, а лише хотіли створити істоту, яка буде на неї схожа візуально і за способом життя. Тож якщо за кілька років нам покажуть слона з шерстю, то можна буде вважати, що місія завершилася успіхом.

Що ж. Принаймні на пухнастих мишей точно буде попит серед любителів екзотичних домашніх вихованців.

То що, жодних парків з динозаврами?

Як і було сказано вище, по-справжньому воскресити вимерлу тварину у нас не вийде, але ми можемо створити щось схоже на неї. Однак тут піднімається цілий ланцюжок етичних питань, та й, напевно, кожен читач цього матеріалу вже запитав себе: "А навіщо це все?"

У випадку з мамонтами Colossal Biosciences стверджують, що їх повернення допоможе відновити втрачені екосистеми США та Канади. Проте чи зможуть доісторичні гіганти ужитися з людьми за наявності великих сільськогосподарських володінь, доріг, залізничних колій та міст? Непогано було б нагадати, що саме наш вид відповідає за їх вимирання в першу чергу.

З куркозаврами справи ще складніші, адже в цьому випадку доведеться відроджувати не лише самих динозаврів, а й екосистеми, яких не існує вже десятки мільйонів років. Простіше кажучи, доісторичні тварини вимагають доісторичних умов проживання, що включає не лише їжу, яка давно вимерла, а й специфічні температури повітря і навіть склад атмосфери.

А якщо ця істота мешкатиме виключно в зоопарках, то виникне та сама проблема, що з цирками — чи тварини повинні жити лише заради того, щоб служити розвагою для людей?

Єдиний безперечний плюс цих проєктів полягає у розвитку генної інженерії, як такої. Обкатка та вдосконалення технологій може зіграти людству на руку, наприклад, під час колонізації інших планет. Не виключено, що нам доведеться штучно "підправити" себе та інші земні організми, щоб прижитися на тому ж Марсі, про який мріє Ілон Маск.

А ті, хто побоюються, що вчені в майбутньому наплодять монстрів, нехай згадають, що чихуахуа це певною мірою вовк. Скриньку Пандори відкрито — люди вже це роблять сотні років.

"У Світі Юрського періоду нічого справжнього немає. Ми завжди заповнювали прогалини в геномі за допомогою ДНК інших тварин. І, якби їхній генетичний код був чистий, то багато хто з них виглядав би зовсім інакше. Але ви не просили реальності, ви просили більше зубів", — генетик Генрі Ву, антагоніст фільму "Світ Юрського періоду" (2015).

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Трамп вперше в історії заборонив журналістам незалежних медіа перебувати на борту Air Force One
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T00:00:08Z
Трамп заявив, що «Євросоюз гірший за Китай» та анонсував розмову з Сі Цзіньпіном
TSN
2025-05-12T23:51:11Z
Тайвань виділить $2 млн для розмінування українських земель
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T23:09:31Z
Україною шириться повітряна тривога: РФ запустила дрони та мовчить про припинення вогню
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T22:51:58Z
Лавров зідзвонився з главою МЗС Туреччини: про що говорили
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T22:15:57Z
У МЗС України прокоментували рішення щодо збитого МН17: "Справедливість бере гору"
TSN
2025-05-12T21:18:42Z
Зеленський «перетрусив» Ставку і вивів звідти ексзаступника Умєрова
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:03:29Z
Зеленський та Ердоган обговорили зустріч у Стамбулі: мають однакове бачення
ТСН
2025-05-12T19:57:37Z
Орбан придумав нову "страшилку", щоб перешкодити вступу України до Євросоюзу
ТСН
2025-05-12T19:51:52Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Sunday news з Софією Єгоровою! До Перемоги!
FM-TV
2025-05-12T22:01:22Z
Ziferblat «одягли» символічні мальви для «Євробачення-2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:48:08Z
Тарас Цимбалюк похизувався розкішним подарунком для мами з нагоди особливого свята
TSN
2025-05-12T17:26:55Z
Син Софії Ротару публічно звернувся до мами та показав її щасливе фото
TSN
2025-05-12T17:25:53Z
Колишня Джонні Деппа Ембер Герд народила двійнят та показала перше фото новонароджених
ТСН
2025-05-12T17:25:14Z
Алан Бадоєв замилував кадрами з донькою-копією та пригадав їхню рідкісну зустріч
TSN
2025-05-12T17:25:00Z
ЕксAlyosha майстерно поставила на місце критиків її зовнішності: "Всі на одне обличчя"
TSN
2025-05-12T17:23:55Z
Катерина Кухар на рідкісних фото показалася з 10-річною донькою — копією чоловіка Стоянова
TSN
2025-05-12T17:23:06Z
Оформлення паспортів для чоловіків за кордоном спростили: що змінилося
TSN
2025-05-12T21:18:17Z
Закон «про заборону РПЦ в Україні» запрацює. Уряд ухвалив постанову
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T17:48:43Z
Нацгвардія спростувала, що командувача Півненка було звільнено
Лига
2025-05-12T17:33:34Z
Великий наступ на правобережжя Херсонщини: в ЗСУ відповіли, чи влаштує ворог форсування
ТСН
2025-05-12T17:26:49Z
Лев XIV не вірив до останнього, що виберуть його: ЗМІ поспілкувалися з рідним братом Папи
ТСН
2025-05-12T17:26:45Z
Ракети РФ готові до запуску за 30 секунд: полковник оцінив справність "Орешніка"
ТСН
2025-05-12T17:25:55Z
Як проходили вибори Папи і яким буде новий понтифік для України: ексклюзив з Ватикану
ТСН
2025-05-12T17:25:46Z
Український кардинал зустрівся із новим Папою Римським: він відверто розповів про розмову
ТСН
2025-05-12T17:25:33Z
Зеленський на День матері звернувся до найріднішої
ТСН
2025-05-12T17:25:21Z
Які 2 продукти треба обов’язково їсти, щоб покращити пам’ять і захистити мозок від старіння
ТСН
2025-05-12T17:22:38Z
Чому не всі люди можуть виспатися за чотири години — нове дослідження
ТСН
2025-05-12T17:21:58Z
День медсестри в Україні: як відзначають та що кажуть про свою роботу
ТСН
2025-05-12T17:20:39Z
Слов’янський квас на кропиві: рецепт напою сили часів Київської Русі, який легко приготувати вдома
ТСН
2025-05-12T17:20:16Z
Київ під ударом гепатиту А: десятки інфікованих, головний санлікар розповів про можливі причини
ТСН
2025-05-12T17:19:33Z
Ця спеція уповільнює старіння: чому варто додати шафран у догляд за шкірою
Gazeta UA
2025-05-12T13:58:49Z
Що відбувається із психічним здоров'ям українців? Оприлюднено тривожні дані
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T13:51:37Z
Україна та Ірландія співпрацюватимуть у підготовці медсестер
УкраинФорм
2025-05-12T13:49:22Z
Чому вії після нарощення випадають: основні причини, які треба знати
24tv
2025-05-12T13:36:40Z
США і Китай уклали торговельну угоду: що відомо
TSN
2025-05-12T17:25:01Z
Росія використовує порт Індонезії для обходу західних санкцій — розвідка
ТСН
2025-05-12T17:25:00Z
Курс валют на 12 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
ТСН
2025-05-12T17:24:48Z
Курс валют в Україні: українці прощаються з доларом – продавати чи зачекати
TSN
2025-05-12T17:23:47Z
В Україні банки знизять ліміти на перекази за картками
TSN
2025-05-12T17:22:04Z
В Україні хочуть підвищити "мінімалку": коли та наскільки
TSN
2025-05-12T17:21:53Z
Вчені виявили в Україні унікальний камінь з рідкісними властивостями
ТСН
2025-05-12T17:21:32Z
Українцям виплатили рекордний кешбек: як отримувати гроші за купівлі
ТСН
2025-05-12T17:21:31Z
У Миколаєві буде краща якість питної води: там будують новий водогін зі сталі Метінвесту Ахметова
ТСН
2025-05-12T17:20:20Z
Дві групи підлітків вчинили бійку біля кав'ярні у Києві: поліція відреагувала
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:57:17Z
Масштабний збій у Лондоні: як перебої з електроенергією вплинули на життя столиці
ТСН
2025-05-12T19:51:56Z
"Просто хотів підзаробити": 76-річний німець зізнався в контрабанді наркотиків
Европейская правда
2025-05-12T19:13:08Z
На Рівненщині агенти РФ намагалися підірвати наряд поліції: деталі від СБУ
ТСН
2025-05-12T17:23:49Z
У Києві під час гасіння пожежі у квартирі врятовано кота та собаку: з’явилися щемливі фото
ТСН
2025-05-12T17:22:32Z
У Києві поліція знайшла п’ятьох блогерів, які хизувалися незареєстрованою зброєю під час стриму: фото
ТСН
2025-05-12T17:22:10Z
На Чернігівщині чоловік жорстоко вбив жінку через гроші
TSN
2025-05-12T17:21:56Z
У Хмельницькому хлопця вдарило струмом на даху вантажного потяга: з’явилося відео
TSN
2025-05-12T17:21:37Z
Знімали, як тоне, але не допомогли: поліція розшукує підлітків-авторів відео загибелі чоловіка в Дніпрі
ТСН
2025-05-12T17:20:41Z
Росія атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
ТСН
2025-05-12T22:51:38Z
Трек "Espresso Macchiato" від Tommy Cash вважався фаворитом Eurovision Song Contest. Але після низки скандалів, Естонія, наразі у букмекерів 9-та.
FM-TV
2025-05-12T20:55:33Z
Ексречник КМВА Ієвлєв прокоментував своє звільнення та зізнався, що має ПТСР
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:54:06Z
Чи зможе Україна знищити Кримський міст німецькими Taurus: експерт дав неочікувану відповідь
TSN
2025-05-12T20:33:21Z
Лінія фронту станом на 12 травня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T20:18:34Z
Карпатський регіон засипало снігом
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T19:33:15Z
Загарбники «полюють» на українських операторів БпЛА через високу ефективність їх роботи — волонтер
ТСН
2025-05-12T17:25:39Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-05-12T17:25:38Z
У Рильську на Курщині знищили місце дислокації окупантів
TSN
2025-05-12T17:25:34Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
День ангела 13 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-12T21:18:30Z
Квіткова повня 12 травня 2025 року: чому така назва
TSN
2025-05-12T17:24:49Z
Скорпіонам варто знайти мудрого керівника, а Водоліям слід іноді розслаблятися: гороскоп за картами Таро на 12 травня 2025 року
ТСН
2025-05-12T17:24:05Z
Астрологи назвали знаки зодіаку, які мають найчистішу карму
ТСН
2025-05-12T17:23:42Z
Спробуйте найпопулярніший весняний десерт: всього чотири інгредієнти — і неймовірна смакота готова
TSN
2025-05-12T17:23:39Z
Як садити розсаду помідорів: покрокова інсттукція для гарного врожаю
ТСН
2025-05-12T17:23:20Z
Чим підживити огірки, щоб не були гіркими: покладіть це в лунки — і овочі виростуть смачними
TSN
2025-05-12T17:23:15Z
Цей настій із бур’яну допоможе отримати потрійний урожай великих і солодких помідорів
TSN
2025-05-12T17:23:11Z
Як прибрати бруд всередині барабану пральної машини: кидаєте 80 г — і буде сяяти чистотою
TSN
2025-05-12T17:22:39Z
Костюк поступилася прихильниці Лукашенка на турнірі WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T21:07:55Z
Пішов з життя легендарний американський реслер
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T18:33:38Z
Світоліна пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000 у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T15:39:47Z
Визначився новий головний тренер збірної Бразилії з футболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T14:36:23Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T14:27:11Z
Реал зробив запит по Тео Ернандесу — Скіра
Football.ua
2025-05-12T14:19:07Z
Зірковий Мбаппе повторив рекорд легенд Барселони в Ель Класіко
24tv
2025-05-12T13:57:33Z
Конте: Мене дратує, коли ми не перемагаємо
Football.ua
2025-05-12T13:46:42Z
"Він може зупинити": колишній чемпіон світу дав сміливий прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-05-12T13:39:23Z
Під вершиною на Алясці може ховатися база прибульців — ЦРУ
ТСН
2025-05-12T17:26:47Z
Магнітні бурі не дають спокою українцям: якою буде сонячна активність 12 травня
TSN
2025-05-12T17:24:56Z
Учені виявили на Марсі океани: де планета ховає воду
TSN
2025-05-12T17:23:33Z
В OpenAI розповіли, чому не відкривають функцію клонування голосу
ТСН
2025-05-12T17:22:09Z
Apple планує суттєво підвищити ціни на iPhone — WSJ
ТСН
2025-05-12T17:21:07Z
Принтер замість плити: як готуватимуть 2050 року та які будуть страви
ТСН
2025-05-12T17:19:49Z
Як очистити пральну машину від бруду й неприємного запаху в домашніх умовах: до відсіку для порошку засипте 75 г цього засобу
ТСН
2025-05-12T17:19:11Z
Вчені назвали дату "смерті" Всесвіту
ТСН
2025-05-12T17:18:57Z
"Згідний" чи "згодний": мовознавець роз’яснив вживання схожих слів
ТСН
2025-05-12T17:17:49Z