MY.UAНовини
Великий розпил? Як уряд збирається будувати житло для переселенців в два рази дорожче за вже готове
Великий розпил? Як уряд збирається будувати житло для переселенців в два рази дорожче за вже готове

Великий розпил? Як уряд збирається будувати житло для переселенців в два рази дорожче за вже готове

Уряд збирається оплачувати коштом європейців “Велике Соціальне Будівництво” для ВПО по 56 тисяч, а якщо урахувати ПДВ то майже за 67 тисяч за квадратний метр. Але вже  зараз на ринку є готові для заселення новобудови  по 35 тис за метр квадратний. 

Україна прагне забезпечити внутрішньо переміщених осіб житлом, а міжнародні партнери готові інвестувати в проєкт сотні мільйонів євро. Проте урядова програма виглядає непрозорою, пише видання “Економічна правда”.

Влітку 2024 року в українських медіа заговорили про масштабну ініціативу: будівництво соціального житла для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Про готовність підтримати програму не раз заявляли представники міжнародних інституцій. Зокрема, Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) планує виділити на будівництво соцжитла 400 млн євро, половина з яких – кредитні кошти.

“​​ЄІБ планує надати кредитні ресурси на суму 200 мільйонів євро, які будуть структуровані як рамковий кредит Україні (суверенний кредит). Можливість надання відповідної грантової підтримки наразі обговорюється з партнерами з розвитку”, – ідеться в листі ЄІБ, адресованому Мінфіну.

Ініціатором проєкту виступає Міністерство розвитку громад та територій. Воно розробило документи, що окреслюють загальну рамку проєкту. Згідно з ними, планується створити фонд соціального орендного житла та здавати квартири в оренду за пільговими цінами.

Держава планує побудувати багатоквартирні будинки, які будуть у комунальній власності органів місцевого самоврядування (ОМС), а ті здаватимуть його в оренду ВПО та іншим категоріям населення, які потребуватимуть такого житла.

  • «Слуги народу» готують закон, який заборонить шукати в них те, що вони накрали

Попередньо опрацьовується варіант будівництва житла в Білоцерківському, Броварському, Бучанському, Дрогобицькому, Житомирському, Криворізькому, Кропивницькому, Львівському, Нововолинському, Полтавському, Рівненському, Тернопільському, Харківському, Хмельницькому та Черкаському районах.

“Центр оцінки ризиків” проаналізував урядові документи та виявив низку проблем, які зафіксував у дослідженні.

Не пріоритетний проєкт

Відповідно до реформи публічних інвестицій, яка має забезпечити прозорість використання коштів під час відбудови, усі концепції відповідних проєктів подаються до Єдиної цифрової інтегрованої системи управління процесом відбудови (DREAM). У цю ж систему завантажили і концепцію “Створення фонду житла соціального призначення”.

За задумом, концепція має містити опис проблеми, яку розв’язує проєкт, відповідність стратегічним документам, план фінансування та доступність проєкту, план його реалізації. Завантажений у DREAM документ оцінюють Мінекономіки, Мінфін та Мінінфраструктури і готують висновки.

На основі цих оцінок той чи інший документ набирає певну кількість балів, яка визначає його пріоритетність та шанси на отримання фінансування. Рішення про включення проєкту до переліку пріоритетних ухвалює Стратегічна інвестиційна рада.

10 вересня 2024 року відбулося друге засідання цієї ради, на якому затвердили перелік пріоритетних проєктів для фінансування на 2025 рік. Попри свою стратегічну доцільність та важливість, концепція побудови соціального житла отримала низькі бали – лише 2,8. Як наслідок, вона не потрапила до переліку пріоритетних. Причина – “низька якість підготовки концепції” та “відсутність частини вихідних даних”.

Оприлюднений Міністерством розвитку на початку 2025 року проєкт постанови про створення фонду соціального житла містить низку недоліків, один з яких – відсутність фінансово-економічних розрахунків та даних, на яких би ці розрахунки могли базуватися.

Під час погодження документа Міністерство фінансів у своєму висновку звернуло увагу на рішення Рахункової палати, згідно з яким уряд вже мав досвід ухвалення документів без фінансово-економічних розрахунків та висновків Мін’юсту, Мінфіну, Мінекономіки та Мінцифри.

Ідеться про постанову про виділення коштів на будівництво магістральних водогонів у Кривий Ріг, Нікополь та Томаківку після знищення Каховської ГЕС. Тоді довелося не раз переглядати проєктні рішення будівництва та збільшити їх фінансування у понад 12 разів: з 1,5 млрд грн до 19 млрд грн.

Також Мінфін вказав Мінрозвитку та Агентству відновлення на рекомендацію, визначену в рішенні Рахункової палати: реалізувати експериментальний проєкт лише за наявності фінансово-економічних розрахунків та зобов’язати розпорядників бюджетних коштів додатково контролювати їх використання.

Дорогі квадратні метри

За 400 млн євро від ЄС та ЄІБ Міністерство розвитку планує побудувати 52 будинки соціального житла. Типовий проєкт будинку такий: девʼять поверхів та 126 квартир, з яких 72 – однокімнатні (по 40 кв. м), 36 – двокімнатні (53 кв. м), 18 – трикімнатні (65 кв. м). Загальна площа квартир становитиме 5 958 кв. м, а вартість будівництва – 333,65 млн грн.

Виходячи з цього опису, вартість будівництва одного квадратного метра квартири становитиме 56 тис. грн без ПДВ. Чи це дорого? Так, і ось чому.

Річ у тім, що Мінрозвитку регулярно публікує показники опосередкованої вартості будівництва житла. У січні середня вартість будівництва квадратного метра квартири в Україні становила 23 841 грн з ПДВ. Це вдвічі менше, ніж заявлено в проєкті постанови.

“Центр оцінки ризиків” проаналізував вартість квадратного метра квартир на сайті Lun.ua у новобудовах та будинках, введення в експлуатацію яких заплановане на 2025 рік, з підземним паркінгом або спеціальним укриттям у громадах, де планується будівництво соціального житла. Результат дослідження дав такі ціни за квадратний метр з ПДВ:

  • Біла Церква – 36,8 тис. грн;
  • Буча – 37 тис. грн;
  • Житомир – 33-36,5 тис. грн;
  • Дрогобич – 35,4-36,65 тис. грн.

Таким чином, ринкова вартість житла в середньому в 1,5 разу нижча, ніж закладена у проєкті.

“Центр оцінки ризиків” запитав Мінрозвитку, чи вважають у відомстві таку вартість квадратного метра обґрунтованою. Це запитання там проігнорували, зазначивши, що на нарадах з громадами вирішили взяти за основу іншу ціну.

“Міністерство та представники ОМС проаналізували інформацію щодо вартості будівництва в регіонах… та дійшли згоди взяти за основу усереднений показник вартості будівництва, що становить 42 тис. грн за квадратний метр”, – ідеться у відповіді відомства.

Знизити вартість будівництва квадратного метра соціального житла там вдалося завдяки маніпуляціям, адже 42 тис. грн – це середня вартість квадратного метра в будинку, а не квартир у ньому. Хоч ця цифра менша, вартість зведення будинку та сама: 333,65 млн грн.

Мінрозвитку пояснює, що вартість розрахована на основі “усереднених показників”, отриманих на нарадах з громадами, але детального кошторису немає. Ба більше, у вартість 56 тис. грн за квадратний метр квартири включені проєктування, будівельні роботи, монтаж інженерії, побудова укриття, але не включені ПДВ, земельна ділянка, підключення до мереж. Тобто загальна вартість такого експериментального проєкту буде вища.

Примітно, що на ці ж проблеми Рахункова палата вказувала і в кейсі будівництва водогону до Кривого Рогу. Тоді контрольно-ревізійний орган рекомендував Агентству відновлення детально аналізувати ринкові ціни перед укладанням договорів на постачання матеріальних ресурсів та обладнання, регулярно оновлювати дані про ціни та контролювати відповідність кошторисів цим цінам.

Без конкурсу і прозорих правил

Міністерство розвитку під час підготовки проєкту створення соціального житла мало б передбачити правила і процедури, які унеможливлюють корупційні правопорушення.

Натомість воно заклало закритість процесу відбору проєктів повторного використання від об’єднань громадян, в інтересах яких реалізовуватиметься проєкт, та професійної спільноти архітекторів. Це підриває довіру до органів державної влади та ставить під сумнів ефективність ухвалених ними рішень.

У проєкті постанови про створення фонду соціального орендного житла не передбачене проведення архітектурних конкурсів та не визначені критерії відбору проєктів повторного використання. Такі проєкти рекомендуватиме Агентство відновлення.

Цей підхід породжує корупційний ризик, зумовлений дискрецією посадових осіб агентства. Ба більше, він суперечить керівним принципам процесу відновлення, закладеним ініціативою ЄС Ukraine Facility. У межах останньої Україна отримує допомогу на 50 млрд євро.

Досвід інших країн свідчить: конкуренція ідей дає кращі рішення. Без прозорого відбору немає гарантії, що житло буде зручним, довговічним і відповідатиме сучасним стандартам енергоефективності.

Що далі

Наразі експериментальний проєкт створення фонду соціального орендного житла містить значні недоліки, які можуть поставити під загрозу його ефективність та реалізацію. Відсутність чітких вихідних даних, фінансово-економічних обґрунтувань, конкурсного підходу до вибору архітектурних рішень та прозорих механізмів реалізації створює ризики неефективного використання коштів та довгострокових проблем із забезпеченням житлом внутрішньо переміщених осіб.

Як наслідок, експеримент з будівництва соціального житла фактично провалився, навіть не почавшись, адже через низьку якість підготовки не потрапив до Єдиного портфеля публічних інвестиційних проєктів, пріоритетних для фінансування на 2025 рік.

Проте остаточну крапку в цій історії ставити рано. У відповідь на запит “Центру оцінки ризиків” Мінекономіки повідомило, що ініціаторам проєктів нададуть ще одну можливість для подання проєктів у DREAM.

“Після створення нової методології та відкриття екосистеми DREAM головні розпорядники бюджетних коштів у 2025 році матимуть змогу підготувати та подати концепції публічних інвестиційних проєктів, які потребуватимуть фінансування з державного бюджету, державної підтримки або реалізовуватимуться в рамках державно-приватного партнерства”, – відповіли там.

Це означає, що Мінрозвитку матиме час на виправлення недоліків, усунення ризиків і помилок. Покращити проєкт створення фонду соціального орендного житла можна завдяки таким рекомендаціям.

Зібрати дані щодо реальної потреби в житлі ВПО та інших категорій соціально незахищених верств населення. Провести соціологічне опитування щодо кількості осіб, які потребують такого житла та готові оплачувати його оренду.

До програми соціального житла для ВПО є багато запитань. На фото – двір у місті Покровську, грудень 2024 року. Getty Images

Проаналізувати альтернативні шляхи розв’язання проблеми житла для ВПО завдяки іншим державним та міжнародним програмам (Charity Hansen Ukrainian MissionNefco, ЄС) та проєктам, які реалізуються в регіонах.

Наприклад, механізм викупу житла, передбачений відповідною урядовою постановою, дозволить значно швидше забезпечити житлом ВПО, ніж будівництво, і містить менше ризиків.

Здійснити фінансово-економічні розрахунки і долучити їх до проєкту постанови уряду з урахуванням зібраних даних.

Переглянути механізм визначення показників опосередкованої вартості будівництва житла з урахуванням актуальної вартості таких робіт і застосовувати ці показники при прогнозуванні обсягів державних інвестицій.

Запровадити прозорий механізм відбору проєктів будівництва повторного використання на конкурсних засадах з визначеним чітким технічним завданням. Це дозволить отримати якісні та сучасні проєкти соціального житла, що відповідатимуть стандартам інклюзивності, енергоефективності та містобудівного розвитку.

Чітко визначити функції кожного учасника експериментального проєкту: Мінрозвитку, Агентства відновлення, служб відновлення та розвитку інфраструктури в областях, груп управління проєктами відновлення, органів місцевого самоврядування.

Рекомендуємо під час підготовки наступних концепцій передбачити обов’язкове заповнення всієї інформації, визначеної порядком підготовки, подання, оцінки та визначення критеріїв пріоритезації концепцій публічних інвестиційних проєктів. У разі незаповнення або ненадання інформації така концепція не має допускатися до оцінки і не може бути включена в перелік пріоритетних для фінансування.

Крім того, усі наступні етапи реалізації концепцій публічних інвестиційних проєктів, які були включенні до переліку пріоритетних на наступний рік, повинні відображатися в системі DREAM, зокрема проєкти документів, погодження та висновки, надані іншими органами державної влади.

Запровадження цих рекомендацій дозволить мінімізувати корупційні ризики, підвищити ефективність використання коштів та покращити якість публічних інвестиційних проєктів, що реалізуються за державний та міжнародний кошт.

Автори: Надія Бурдєй, Олександр Курілець 

Джерело:  ЕКОНОМІЧНА ПРАВДА

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Компанію, яка будувала метро на Виноградар, оштрафували ще на 78 млн грн — рішення суду
AIN
2025-04-08T10:18:20Z
Завдяки допомозі киян Річкова флотилія ВМС придбала засоби РЕБ та техніку, – Кличко
24tv
2025-04-08T10:15:44Z
У Львові відкрили новий Центр ментального здоров'я для постраждалих від війни
24tv
2025-04-08T10:15:19Z
Окупанти дронами атакували місто на Харківщині: постраждав чоловік
ZN UA
2025-04-08T10:13:51Z
Припинено діяльність шантажистів, що розповсюджували інформацію принизливого характеру про учнів навчальних закладів
Украина Криминальная
2025-04-08T10:06:08Z
Експерт пояснив, як росіяни можуть скористатися демобілізацією в Україні
ZN UA
2025-04-08T09:58:56Z
Біля Куп’янська під час спроби перетнути Оскіл окупанти затонули разом із бронетехнікою
Antikor
2025-04-08T09:57:21Z
Кияни скаржаться на відключення світла. Що кажуть в "Укренерго"
Telegraf
2025-04-08T09:54:48Z
Скільки окупантів ще має покласти Кремль, щоб захопити Донбас: у ЗСУ відповіли
Фокус
2025-04-08T09:54:43Z
Ердоган подав позов проти глави опозиції за порівняння з хунтою
Европейская правда
2025-04-08T10:15:41Z
Маслова, Семерня та Снєжко в схемах ОЗУ "Монако": корупція на найвищих рівнях Сумської області
Antikor
2025-04-08T10:15:17Z
Путінська Росія остаточно перетворилась у країну війни і повернення до «нормальності» вже не буде – оглядач
ZN UA
2025-04-08T10:13:41Z
Тарифи Трампа небезпечні для США, але здатні пригальмувати початок ще однієї війни
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Соцмережі Польщі фіксують зростання негативу щодо українських біженців
Хвиля
2025-04-08T10:12:20Z
Фон дер Ляєн поговорила з прем’єром Китаю про тарифи США
Европейская правда
2025-04-08T10:09:16Z
Перм'єр Литви: не всі білоруси – шпигуни, дайте працювати спецслужбам
Европейская правда
2025-04-08T10:06:58Z
Брат лідера Сирії отримав посаду в його адміністрації. До цього був лікарем у Воронежі
Лига
2025-04-08T10:06:27Z
Голова Єврокомісії закликала Китай збільшити свої зусилля для встановлення миру в Україні
ZN UA
2025-04-08T10:06:10Z
"Батько всіх бомб": на що здатна 13-тонна американська GBU-57
Фокус
2025-04-08T10:15:54Z
Польські військові вперше провели стрільби з новітніх танків Abrams
Европейская правда
2025-04-08T10:03:42Z
В Україні почався збір заявок на «Освіторія.Медіа award 2025»
Детектор М
2025-04-08T10:01:56Z
У Литві обговорюють можливість відправлення 40 військових в Косово
Европейская правда
2025-04-08T09:49:28Z
Повістки поштою: у якому випадку можна оскаржити штраф від ТЦК
24tv
2025-04-08T09:48:06Z
Міноборони планує об'єднання АОЗ та ДОТ після воєнного стану
24tv
2025-04-08T09:48:05Z
Українські виробники складових для озброєння можуть отримати до 8 млн грн гранту від держави — як податися?
AIN
2025-04-08T09:45:27Z
Жінка перетворила звичайний сад на розкішну зону для відпочинку: неймовірні фото до та після
24tv
2025-04-08T09:42:39Z
Студенти перетворили затоплену кімнату на "вечірку біля басейну"
Фокус
2025-04-08T09:42:28Z
Наталка Денисенко виклала яскраві фото з колегами під час гастролей Польщею
Gazeta UA
2025-04-08T10:03:36Z
У Литві обурились запланованому концерту співачки Орбакайте: прем'єр відреагував
Европейская правда
2025-04-08T09:57:13Z
"Швидку викликатимуть...": Саша Зарицька показала, чим обернулися зусилля зі спалювання "зайвого"
Знай
2025-04-08T09:51:18Z
Зої Кравіц знайшла заміну Ченнінгу Татуму: кого охрестили новим бойфрендом зірки
Фокус
2025-04-08T09:42:26Z
Disney забруднив повітря «Білосніжкою» — фільм спричинив більше викидів, ніж деякі великі аеропорти
ITC
2025-04-08T09:28:22Z
"Головний ньюсмейкер України": втікач Винник вирішив підзаробити на фанатах
GlavRed
2025-04-08T09:27:18Z
У Білому домі мати віцепрезидента Джей Ді Венса відсвяткувала 10 років відмови від наркотиків
24tv
2025-04-08T09:21:24Z
3 антитренди, які знову повернулися в моду: зверніть на них увагу
24tv
2025-04-08T09:18:39Z
Підтримують війну і допомагають окупантам: пісня російського гурту очолила чарт в Україні
24tv
2025-04-08T09:18:38Z
В Одесі двох утриманців СІЗО судитимуть за вимагання грошей в іншого ув’язненого
Украина Криминальная
2025-04-08T10:16:28Z
У Харкові затримали чоловіка, який вбив військового та готував замах на очільника ХОВА Синєгубова
Мій Харків
2025-04-08T10:15:17Z
У Дніпрі під заставу вийшов водій, який на переході збив вагітну жінку з дітьми: новонароджена досі в реанімації
Antikor
2025-04-08T10:09:44Z
У Львові 52-річний чоловік відмовився від мобілізації: суд виніс йому вирок
Политека
2025-04-08T10:01:52Z
У ДТП у Білгород-Дністровському районі загинула кермувальниця легковика
Украина Криминальная
2025-04-08T09:54:10Z
Сприяли ухиленню підприємства від сплати 19,5 млн. – судитимуть двох головних держінспекторів митного поста Сумської митниці
Украина Криминальная
2025-04-08T09:36:15Z
Мотоцикліст кинув гранату в будинок ексгравця «Челсі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:36Z
Польські правоохоронці зацікавилися Крупою та її ріднею. Подробиці гучного розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:30:19Z
Виплачував заробітну плату синам, які не виконували своїх обов’язків – судитимуть директора закладу освіти та трьох його співучасників
Украина Криминальная
2025-04-08T09:22:46Z
Ринок капіталу має готуватися до інвестицій на повоєнне відновлення – НБУ
24tv
2025-04-08T10:12:59Z
Від погроз до реальності — як Європа пережила зиму без українського транзиту
ZN UA
2025-04-08T10:04:18Z
Угорщина проти контрмит ЄС на імпорт товарів зі США, - Сійярто
Antikor
2025-04-08T10:03:17Z
Румунський кандидат у президенти виступає проти транзиту українського зерна через країну
360ua.news
2025-04-08T10:00:00Z
Гроші втрачають всі, але не Воррен Баффет: як мільярдер захистив свої гроші від обвалу
24tv
2025-04-08T09:42:47Z
Що вплине на вартість продуктів в Україні: неочікуваний прогноз
GlavRed
2025-04-08T09:39:08Z
Світові чинники стримують ріст цін на соняшник в Україні
Agravery
2025-04-08T09:37:39Z
Туреччина зупиняє експорт лимонів: як це відобразиться на цінах в Україні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:36:55Z
Податкова служба уточнила кому можуть загрожувати штрафи за онлайн-продажі
360ua.news
2025-04-08T09:33:57Z
Легіонери «Кривбасу» вимагають, щоб команда переїхала в безпечніше місто, – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T10:12:28Z
Лестер встановив антирекорд професійного англійського футболу
24tv
2025-04-08T10:01:38Z
Нападник Болоньї забив один з найкрасивіших голів сезону в Серії A: ефектне відео
24tv
2025-04-08T09:54:14Z
Сампдорія оголосила про призначення нового головного тренера
Football.ua
2025-04-08T09:52:35Z
Став відомий склад збірної України на Чемпіонат Європи з важкої атлетики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:48:48Z
Лупашко: Завжди не вистачає слів після втрат таких перемог
Football.ua
2025-04-08T09:46:13Z
Жіноча Ліга націй: де дивитися гру між збірними України та Чехії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-08T09:42:31Z
Фанат після манчестерського дербі вдарив в обличчя зірку "містян": що відомо
24tv
2025-04-08T09:12:42Z
"Тоді буде вирішено": промоутер Дюбуа висловився щодо бою проти Чісори
24tv
2025-04-08T09:03:28Z
Фільми від депресії: що подивитися замість візиту до психолога
CutInsight
2025-04-08T10:03:25Z
Ось як захистити квіти плодових дерев у заморозок: потрібно знати
24tv
2025-04-08T10:03:08Z
Як очистити чорну решітку на газовій плиті: спосіб, про який багато хто не знає
GlavRed
2025-04-08T09:39:47Z
Встигнете приготувати, поки їдуть гості: пиріг з лаваша виходить ситним та ароматним
Telegraf
2025-04-08T09:15:22Z
Не грійте чай у мікрохвильовці: вчений пояснив, чому це погана ідея
24tv
2025-04-08T09:09:56Z
В Іспанії туристам буде складніше орендувати житло: що сталося
24tv
2025-04-08T09:03:45Z
Італія оштрафувала туроператорів майже на 20 млн євро за скупку квитків до Колізею
Европейская правда
2025-04-08T08:43:08Z
Китайський гороскоп на завтра 9 квітня: Півням - виснаження, Собакам - травми
GlavRed
2025-04-08T08:27:20Z
Медовик із кремом на згущеному молоці: рецепт смачного торта
Фокус
2025-04-08T08:15:50Z
Стала відома європейська вартість смартфона Samsung Galaxy S25 Edge
InternetUA
2025-04-08T10:16:54Z
Її найбільше у Всесвіті: фізики з'ясували, з чого складається загадкова темна матерія
Фокус
2025-04-08T10:15:24Z
У Casino.ua розповіли, що зміниться з новими вимогами регулятора
Telegraf
2025-04-08T10:03:16Z
Інсайдер показував можливий редизайн iOS 19 у стилі visionOS
InternetUA
2025-04-08T10:01:29Z
Під пірамідою Хеопса знайшли кораблі для бога: куди вони прямували під землею
Фокус
2025-04-08T10:00:57Z
Магія чи наука: вчені воскресили легендарного лютововка з "Гри престолів"
24tv
2025-04-08T09:54:05Z
Ілон Маск знову довів, що не має нічого спільного з геймерами
InternetUA
2025-04-08T09:46:02Z
Повітряна "Дубайська" паска: цей рецепт підірвав мережу
24tv
2025-04-08T09:36:50Z
Сем Альтман і Джоні Айв працюють над таємничим пристроєм зі штучним інтелектом- The Information
Подробности
2025-04-08T09:31:00Z
Люди, зачаті влітку, мають більшу схильність до повноти
ITC
2025-04-08T10:10:26Z
14-річний вундеркінд розробив застосунок на основі ШІ, здатний виявляти хвороби серця за секунди
InternetUA
2025-04-08T10:09:05Z
Тривала медитація не лише знімає стрес, а й бореться зі старінням – учені
Факти ICTV
2025-04-08T09:54:22Z
Як пацієнти та бізнес виграють від розширення медичного асортименту Prozorro Market
Лига
2025-04-08T09:24:48Z
У стаціонарах пацієнти часто купують ліки за власні кошти. Експерт пояснив, чому так відбувається
ZN UA
2025-04-08T09:04:33Z
Масштабне відновлення України: схвалено проєкти на 4,5 млрд грн
Хвиля
2025-04-08T08:57:02Z
Революція в лікуванні розсіяного склерозу: науковці отримали наукового "Оскара" за прорив
24tv
2025-04-08T08:48:01Z
Що буде, якщо мити волосся дешевим шампунем: це треба знати
24tv
2025-04-08T08:42:29Z
Безстроково чи на кілька років: у МОЗ назвали умови встановлення інвалідності
Факти ICTV
2025-04-08T08:21:45Z
Ferrari покаже гібридний суперкар для змагань
AutoGeek
2025-04-08T10:15:29Z
В Україні з'явився новітній позашляховий універсал Mercedes за 4 мільйони
Фокус
2025-04-08T10:15:17Z
Розписаний вручну в стилі Пікассо Porsche 911 продали у Нідерландах, і ось за скільки
24tv
2025-04-08T10:15:11Z
Opel тестує спортивну версію кросовера Grandland
AutoCentre
2025-04-08T10:06:39Z
Заради виживання: преміальним британським брендам дозволили випускати авто з ДВЗ
AutoGeek
2025-04-08T09:22:46Z
Tesla нарешті випустила дешевший кросовер Model Y: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-04-08T09:22:14Z
Особняк на колесах: у США створили розкішний автодім за $1,7 мільйона
Фокус
2025-04-08T09:12:50Z
Land Rover готує компактний кросовер
AutoCentre
2025-04-08T08:09:48Z
Посеред хрущовок у Чернівцях помітили найдорожчий кросовер Bentley
Топ Жир
2025-04-08T08:03:42Z