MY.UAНовини
Як зробити, щоб місцеві депутати не крали й чи можна посадити хапуг на лаву підсудних?
Як зробити, щоб місцеві депутати не крали й чи можна посадити хапуг на лаву підсудних?

Як зробити, щоб місцеві депутати не крали й чи можна посадити хапуг на лаву підсудних?

Український електорат має коротку політичну пам’ять і здебільшого позбавлений навичок критичного мислення. Навіть у столиці, яка вважається політично просунутою, або, точніше, саме в столиці це проявляється особливо яскраво. Досить згадати, як двічі(!) мером Києва обирали Леоніда Черновецького.

Останній скандал із «смотрящим за Києвом» Денисом Комарницьким — людиною з оточення того самого Черновецького — шокував киян. Але для тих, хто стежить за історією «роботи» Київради, в розслідуваннях ZN.UA та команди Бігуса не було нічого несподіваного.

Ще далекого 2008-го  писали: «Кожен, хто мав сумнівне задоволення чути на «Свободі слова» у жовтні 2007 року аргументацію секретаря Київради Олеся Довгого на кшталт «а покажіть бодай один документ», навіть не підозрював, наскільки той був правий! Точніше, правий на 63%. На порядку денному сесії було заявлено 709 питань, але до 448 із них — жодного проєкту рішення (!). Тож опоненту Довгого, лідеру фракції Віталію Кличку, справді не було чого показувати».

Чи поніс хтось із депутатів Блоку Черновецького за це бодай політичну відповідальність? Ні.

То які механізми мають запрацювати в громадах, щоб країна нарешті перейшла від колективної безвідповідальності місцевих рад до персональної відповідальності конкретних депутатів?

Спробуємо розібратися.

Як установити контроль над місцевими радами?

Останнім часом багато кажуть про незавершеність реформи децентралізації. У частині, що стосується місцевого самоврядування, її суть можна звести до тріади: повноваження — бюджет — контроль. За оцінками фахівців і народних депутатів, перші дві складові реалізовано. А от із третьою — проблеми. Саме відсутність ефективного механізму контролю, на їхню думку, є головним недоліком реформи.

Це створює парадокс: стаття 144 Конституції України передбачає, що рішення органів місцевого самоврядування (ОМС) можуть бути зупинені у разі їхньої невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду. Але в реальності нема кому зупиняти.

Конституція не визначає, хто саме має ініціювати таке зупинення. Рішення не скасовуються, а лише призупиняються — остаточну крапку ставить суд. Певний час таке право мала прокуратура: вона могла вносити протести та зупиняти рішення рад. Але після скасування 2014 року функції загального нагляду прокуратура втратила ці повноваження.

Чому цих функцій тоді не передали місцевим державним адміністраціям, можна тільки гадати. Але те, що на той момент чинний президент Петро Порошенко, протягуючи особливий статус ОРДЛО, вписав префектів в один закон про зміну Конституції, власне, і провалило впровадження нагляду. Хоча це було б логічно: саме голови місцевих державних адміністрацій (МДА), відповідно до статті 13 профільного закону, зобов’язані забезпечувати законність, захист прав і свобод громадян. Однак вони і досі позбавлені реальних важелів впливу на органи місцевого самоврядування. Як виконувати повноваження без інструментів, незрозуміло. Причому для цього не треба вносити зміни до Конституції, досить лише на рівні закону додати повноважень районним та обласним держадміністраціям.

Це спробували прописати в законопроєкті №4298 — фактично новій редакції Закону «Про місцеві державні адміністрації». У його початковій версії було передбачено можливість голів адміністрацій зупиняти рішення рад із наступним зверненням до суду, — саме в руслі конституційних норм. Але після прийняття документа в першому читанні 2021 року його текст кардинально переписали, що суперечить правилам законотворчого процесу.

Нова редакція 2024 року викликала обґрунтовану критику з боку експертів і Асоціації міст України. А її оновлена версія 2025 року, за оцінками фахівців, суперечить Європейській хартії місцевого самоврядування. Чому центральна і місцева влади досі не знайшли компромісу і чому важливий для держави проєкт закону №4298 уже тривалий час залишається «завислим» у профільному комітеті парламенту, видання ZN.UA докладно проаналізувало. (на днях стало відомо, що законопроєкт практично поховано — група поважних представників партії влади зареєструвала альтернативу: контроль замість нагляду, але без реформи МДА, держслужби і детальних процедур).

Та навіть якщо припустити, що механізм державного контролю над рішеннями органів місцевого самоврядування врешті буде запроваджено, чи стане це реальним запобіжником від того, що місцеві ради, прикриваючись законом, розпоряджатимуться землями й майном громади на шкоду самій громаді?

Навіщо йдуть у депутати?

Рішення Київради (як і будь-якої місцевої ради) ухвалюються за визначеною процедурою: доповідь, запитання, обговорення, голосування. Формування порядку денного — обов’язок секретаря. Працює погоджувальна рада, діє регламент, затверджений самою радою. Але з його виконанням завжди проблема. Особливо коли не функціонує опозиція, а дотримання процедури — одна з її головних функцій.

Іронія в тому, що за часів Черновецького цю роль виконувала фракція Блоку Кличка, який зараз перебуває в епіцентрі корупційного скандалу і керує радою, яка, здається, вся загрузла в корупції. Доведення неправомірності ухвалених рішень — непросте завдання для НАБУ і САП. Навіть така показова, здавалося б, «туалетна схема» — приватизація земельної ділянки, на якій розташовано дворову вбиральню, на перший погляд цілком відповідає Земельному кодексу. Хіба що можна оскаржувати розмір ділянки.

Про численні лазівки в законодавстві, які дозволяють реалізовувати корупційні схеми, ZN.UA вже докладно писало. Тож, навіть маючи записи переговорів депутатів, оприлюднені журналістами, ми можемо лише припускати наявність «договорняків» між різними фракціями. Але чи це кримінал? Депутати швидко заперечать: це звичайна практика «узгодження позицій». Отже, слідчим ще треба все довести в суді.

А тепер запитання: чому у Віталія Кличка 11 заступників? Відповідь очевидна — щоб задовольнити амбіції всіх фракцій і депутатських груп. Інакше забезпечити голосування навіть не за «земельку», а за системні рішення з життєзабезпечення міста, де немає прямого «шкурного» інтересу, надзвичайно складно. І така практика не виняток. Вона поширена в багатьох міських і сільських радах.

За волею долі я спостерігаю за подіями у Феодосіївській територіальній громаді під Києвом. Там хоч і не Конча-Заспа, але теж чимало «ласих» ділянок в Іванковичах, Лісниках, Хотові. Мешкають тут ексміністри, колишні депутати, інші «екс» і просто впливові люди. Про так звану секретаріаду в цій громаді ZN.UA також писало.

Після відставки голови частина депутатів, грубо порушивши законодавство та регламент, провела закриту таємну сесію та обрала зручного для себе секретаря. Навіть Київська обласна адміністрація тоді нічого не змогла вдіяти.

Погляньмо на декларацію обраного на тій «сесії» секретаря Олександра Гладуша. Зарплата на попередній посаді скромна, бізнесу — жодного. Натомість у власності — кілька квартир і земельних ділянок у Київській області, позашляховик Toyota Land Cruiser, мотоцикл Yamaha. А ще позика в 1,5 млн грн, яку, за документами, йому надала… рідна мати зі своєї пенсії.

Цей випадок лише підсвічує головну проблему — неефективність правоохоронної системи. Якби прокуратура, поліція і суди системно реагували на незаконні чи сумнівні рішення органів місцевої влади, питання про встановлення державного нагляду над органами місцевого самоврядування не стояло би так гостро.

Чи мають депутати право виправляти свої рішення?

Про такий намір, до речі, заявив мер Києва Кличко після оприлюднених розслідувань. Є навіть рішення Конституційного суду України, яке прямо вказує, що орган місцевого самоврядування має повноваження ухвалювати, змінювати й скасовувати власні рішення. Це відоме рішення КС за зверненням Харківської міської ради.

 

Проте є нюанси, зазначені в поясненнях до рішення: корупційні рішення (земля, приватизація тощо) — це акти індивідуальної дії. І якщо їх виконано, орган місцевого самоврядування теоретично не може їх скасувати, оскільки вони втрачають чинність унаслідок факту свого виконання.

У перші роки після обрання Кличка Київрада активно намагалася скасувати рішення часів Черновецького. Але згодом суди скасовували ці дії з посиланням саме на вказане рішення Конституційного суду.

Зазначимо, що існує й інший шлях скасування рішень органів місцевого самоврядування. Відповідно до частини 10 статті 59 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», де зазначається: «Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку».

Отже, йдеться про два паралельні механізми оскарження неправомірних рішень насамперед нормативно-правового характеру, тобто таких, що стосуються інтересів широкого кола осіб та інституцій.

Яка роль голови громади, що очолює раду?

Окремо слід окреслити роль голови громади в забезпеченні законності та доцільності рішень місцевої ради. Згідно із законом він має право накласти вето на рішення ради, зупинивши його дію. На це у нього є п’ять днів. Подолати вето можна лише за умови, якщо за це рішення віддадуть голоси дві третини депутатів від загального складу ради.

Тобто саме голова громади є першим фільтром — контролером законності та відповідності рішень інтересам громади.

На відміну від рядових депутатів, голова має для цього реальні інструменти:

  • — очолює виконавчий комітет;
  • — формує його персональний склад;
  • — має у розпорядженні апарат, юристів, управління та профільні відділи.

Це дає змогу перевіряти рішення на відповідність Конституції, законам і регламенту до моменту їхнього підписання. Саме тому логічно поставити запитання: чому голови громад не несуть жодної відповідальності, якщо підписане ними рішення потім скасовується судом як незаконне?

У такому разі правоохоронцям навіть не потрібно доводити складні ланцюги наміру — підпис голови є прямим свідченням, що він знав і свідомо узаконив незаконне рішення.

У Міністерстві оборони свого часу було запроваджено ефективний механізм відповідальності виконавців. Будь-який документ, що виходив за підписом міністра, мав спеціальну форму погодження (візування) — кожен начальник підрозділу міністерства ставив підпис на штампі, де було надруковано приблизно таке: «документ відповідає всім нормам законодавства і не має корупційних ризиків». Гадаю, було би вкрай доречно запровадити такий механізм і в роботі Київради та КМДА, щоб за нагоди було відразу видно, «хто є ху».

У громадах існує свій механізм контролю над діями місцевої влади — система електронних петицій, які можуть сигналізувати про сумнівні рішення. Проте на практиці цей інструмент рідко працює ефективно.

Станом на сьогодні не відомо про жоден випадок, коли голову української громади було б притягнуто до відповідальності через скасування рішень ради в суді.

І тут ми знову повертаємося до основного запитання: чи мають депутати нести відповідальність за ухвалення незаконних рішень?

Чи можна притягнути депутатів до відповідальності?

Якщо державний службовець або посадовець, виконуючи свої обов’язки порушує законодавство, нормативні акти чи посадові інструкції, він несе за це дисциплінарну, адміністративну або кримінальну відповідальність. Чим депутат кращий?

На жаль, окрім розпливчастого обов’язку «звітувати перед виборцями», інших форм відповідальності для місцевих депутатів не передбачено. Виходить, що за порушення правил дорожнього руху, дрібну крадіжку чи хуліганство депутат відповідає, а за голосування, яке призводить до втрати громадою майна чи землі, — ні. Але саме такі рішення завдають громаді реальної шкоди. Їхні наслідки часто набагато серйозніші за будь-який п’яний дебош у ресторані.

І нарешті найцікавіше запитання: чому ми досі не чули про відкриття провадження проти депутата місцевої ради за голосування, яке призвело до незаконного рішення?

Хоча це не в дусі демократичних традицій, але закон цього не забороняє. То якщо рішення визнається судом незаконним, чи має суд також притягати до відповідальності тих, хто голосував за це рішення?

Це запитання без відповіді, у тому числі в європейських країнах, де теж немає кримінальної відповідальності за політичні рішення. Але дуже хочеться порушити його перед суспільством і владою. Інакше ми ризикуємо знову побачити і казус Довгого, і казус Комарницького, і нову «страву від Бігуса». І ще одну. І ще…

Замість висновків

Політична відповідальність — дієвий інструмент для мотивації міських голів і депутатів усіх рівнів служити інтересам громад і країни, але він не має бути єдиним антикорупційним запобіжником. Тому що:

  1. по-перше, децентралізація зайшла в глухий кут — гроші і повноваження пішли громадам, а відповідальність «не включилася». Державний нагляд за ОМС, який має діяти як превенція для місцевих рад, повинен запрацювати: префект зупинить незаконний акт на етапі його ухвалення, а суд винесе остаточне рішення;
  2. по-друге, НАБУ і САП не в змозі охопити всю державу, тому на місцях має «увімкнутися» правоохоронна система (Нацполіція, ДБР, БЕБ), яка зараз виконує роль налигача в руках Банкової (його використовують, коли треба політично урезонити мера чи депутата) або ж бізнес-партнера місцевої влади. Все це дає можливість зміцнюватися місцевим феодам і розколювати країну зсередини;
  3. по-третє, у нас війна і відповідальність у тилу має бути такою ж, як на фронті.

Автор: Олександр Сергієнко, кандидат фізико-математичних наук, юрист, директор аналітико-дослідницького центру “Інститут міста”.

Джерело: ZN.UA 

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Він не на боці українців: політолог назвав дві причини, чому Трамп не хоче продавати зброю Києву
24tv
2025-04-19T00:33:25Z
"Путінська параноя": експерт про ймовірний сценарій усунення президента РФ
GlavRed
2025-04-19T00:27:21Z
Зеленський ввів санкції проти низки російських акторів, співаків та спортсменів, а також проти російських та китайських компаній
Украина Криминальная
2025-04-19T00:18:21Z
ВЛК визнала Насірова придатним до служби в частинах забезпечення, – військова частина
24tv
2025-04-19T00:15:47Z
"Сполучені Штати відступлять": у Держдепартаменті підтвердили заяву Рубіо щодо мирних переговорів
Telegraf
2025-04-19T00:00:14Z
Чому не мобілізували Насірова: військові пояснили рішення та висновок ВЛК
ZN UA
2025-04-18T23:55:15Z
Пентагон: США скоротять військову присутність у Сирії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T23:54:40Z
США готові визнати окупований Крим російським - Bloomberg
GlavRed
2025-04-18T23:51:12Z
ЗМІ: Держдеп за Трампа згортає моніторинг прав людини у світі
Европейская правда
2025-04-18T23:48:55Z
Як в Україні зараз карають за неявку за бойовою повісткою
Telegraf
2025-04-19T00:36:04Z
Всього 45 років, а вже є право на пенсію. Хто може вийти і отримувати 15 тисяч у 2025
Telegraf
2025-04-19T00:33:49Z
Учасників Національного мультипредметного тесту просять не надавати персональні дані чат-ботам у Телеграмі
УкраинФорм
2025-04-19T00:21:06Z
"Шокувала пасажирів": стюардеса розкрила, що насправді носять бортпровідники під уніформою
Фокус
2025-04-19T00:06:46Z
На Львівщині в сервісному центрі МВС чоловік намагався скласти іспит за допомогою «розумних» окулярів
УкраинФорм
2025-04-18T23:42:32Z
Місячний календар на 19 квітня: 5 заборон, які не можна порушувати у цей день
GlavRed
2025-04-18T23:27:59Z
Христос Воскрес: гарні привітання з Великоднем
ZN UA
2025-04-18T23:04:17Z
Українські міста стали російськими. Корейська авіакомпанія потрапила у скандал
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T22:30:51Z
Деяким військовим зменшили навантаження під час підготовки. Для кого діють нові правила
Telegraf
2025-04-18T22:27:39Z
У Києві пройде масштабна акція для дітей «Операція - вакцинація»
УкраинФорм
2025-04-19T00:39:13Z
На Вовчанському напрямку прикордонники знищили російський склад з пальним, техніку та 18 загарбників
УкраинФорм
2025-04-19T00:21:14Z
Жителям Сумщини рекомендують не відвідувати кладовища неподалік кордону
УкраинФорм
2025-04-18T23:19:29Z
В Одесі пролунали вибухи, ударні дрони зайшли до міста з моря
ZN UA
2025-04-18T22:39:14Z
Протягом дня прикордоння Сумщини зазнало 124 обстріли росіян
УкраинФорм
2025-04-18T22:24:50Z
Українські військові відкинули противника в Удачному: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-04-18T22:00:53Z
Посольство Італії передало Маріупольському університету в Києві книжки та навчальні матеріали
УкраинФорм
2025-04-18T21:30:39Z
Росіяни вдарили по енергоінфраструктурі на Сумщині – виникли проблеми зі світлом
Лига
2025-04-18T21:04:22Z
Хронологія війни — день 1151: успіх ЗСУ під Покровськом та "Страсна субота" під звуки ППО
Telegraf
2025-04-18T21:03:44Z
Захоплюють з першого кадру: 3 нові турецькі серіали, від яких неможливо відірватися
24tv
2025-04-18T21:03:01Z
Зник: близький друг розповів про здоров'я Андрія Губіна
GlavRed
2025-04-18T20:27:56Z
Лів Тайлер уперше розповіла про те, як дізналася, що фронтмен Aerosmith її батько
Фокус
2025-04-18T19:51:25Z
5 емоційних і драматичних фільмів, які замінять похід до психолога
24tv
2025-04-18T19:33:17Z
Носили навіть чоловіки - чому у 17-18 столітті ходили з напудреними перуками
GlavRed
2025-04-18T19:27:07Z
Українська зірка Шахтаря вдруге стане батьком: зворушливе відео
24tv
2025-04-18T19:21:33Z
Фестиваль квір-кіно Sunny Bunny заявив, що не прагнув «хайпанути» на даті заходу, яка припала на Великдень
Детектор М
2025-04-18T17:48:54Z
Вона дуже гарна, – Вадим Олійник прокоментував чутки про стосунки з переможницею "Холостяка-13"
24tv
2025-04-18T17:06:55Z
Український кіноальманах «Війна очима тварин» їде на фестиваль в Америку
УкраинФорм
2025-04-18T16:42:06Z
У воді, в коньяку та вині: як вимочувати родзинки для паски
24tv
2025-04-18T22:03:52Z
Українським медикам передали чергову партію «швидких» Kia Bongo
AutoCentre
2025-04-18T17:01:09Z
Медичний канабіс проти раку: нові несподівані висновки вчених
Факти ICTV
2025-04-18T14:34:09Z
Знайшли простий спосіб зменшити ризик інфекційних захворювань
24tv
2025-04-18T14:27:57Z
З кінця лютого ціни на ліки з переліку ТОП-100 знизилися на 27% - Шмигаль
УкраинФорм
2025-04-18T13:19:54Z
Як Lviv IT Cluster промотує IT-галузь в Україні та як у цьому допомагає EU4Digital
24tv
2025-04-18T13:03:57Z
Фахівці попереджають про небезпеку ятрогенного ботулізму після ботулотоксинових ін’єкцій
360ua.news
2025-04-18T13:00:49Z
Вчені відкрили формулу ідеального дня
Подробности
2025-04-18T12:45:53Z
Глобальне потепління загрожує психічному здоров’ю
360ua.news
2025-04-18T12:31:11Z
Юрій Макаров вперше прокоментував замах на себе
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T23:36:21Z
У Конго щонайменше 148 людей загинули під час пожежі на судні
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T23:09:31Z
В Одесі прогриміли вибухи: місто атакують ворожі дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T22:39:29Z
У Харкові завершили аварійно-рятувальні роботи: один загиблий, 114 поранених, серед них - 9 дітей
УкраинФорм
2025-04-18T22:01:22Z
У столиці сварка через російську музику закінчилась вбивством – двом братам повідомлено про підозру
Украина Криминальная
2025-04-18T21:09:49Z
Фіктивні довідки: на Хмельниччині звільнили 16 прокурорів з інвалідністю
Gazeta UA
2025-04-18T21:01:20Z
Правоохоронці затримали організаторів схем для ухилянтів, серед яких посадовець Конституційного суду
УкраинФорм
2025-04-18T20:21:14Z
Одеська область під масованою ракетною атакою: прогриміли сильні вибухи
GlavRed
2025-04-18T19:27:18Z
Розгляд справи обвинуваченого у вбивстві військового у Харкові, замаху на голів МВА та ОВА пройде без ЗМІ
УкраинФорм
2025-04-18T19:25:44Z
Дівчина показала, як прибрати подряпини на тарілках: її відео стало хітом
GlavRed
2025-04-18T23:27:33Z
Щури та миші зникнуть назавжди: копійчаний засіб проти гризунів
GlavRed
2025-04-18T21:27:06Z
Елементарно, але працює: що робити, щоб паска не падала
24tv
2025-04-18T20:57:46Z
Досвідчені квітникарі чайні пакетики у квіткові горщики: навіщо так робити
GlavRed
2025-04-18T20:27:18Z
Непереможна трійця: знаки зодіаку з рідкісним поєднанням інтелекту та могутності
GlavRed
2025-04-18T20:27:10Z
Щоб не зіпсувалося одразу після свят: як і скільки можна зберігати свинину в холодильнику
24tv
2025-04-18T20:21:56Z
Борода – не просто мода: навіщо чоловіки її насправді відрощують
Знай
2025-04-18T19:51:24Z
Недарма його назвали "Премія": рецепт особливого салату на Великдень
24tv
2025-04-18T19:30:11Z
Чому не тримаються парфуми: це важливо знати
24tv
2025-04-18T19:18:02Z
Google розкритикували за непрозорість у звіті щодо Gemini 2.5 Pro
InternetUA
2025-04-19T00:01:40Z
На Вінниччині недбалість юриста колонії спричинила збитки держбюджету на ₴1,1 мільйона
УкраинФорм
2025-04-18T22:48:35Z
Ціни на газ найнижчі за останні роки
Топ Жир
2025-04-18T22:00:31Z
"Яєць стільки, що вже нікому не треба", — Трамп заявив, що подолав яєчну кризу в США
ZN UA
2025-04-18T21:52:56Z
Газовики штрафують українців за газове обладнання: хто ризикує заплатити 50 000 грн
Знай
2025-04-18T20:51:07Z
Вперше за 20 років: бізнесу в Україні доступні кредити на сонячні станції без застави
24tv
2025-04-18T20:27:05Z
Ціна на бензин 1 травня: зміни торкнуться всіх водіїв, до чого готуватись
Политека
2025-04-18T20:01:39Z
Фальшиві гроші в Україні: які купюри найчастіше підробляють і як їх розпізнати
Политека
2025-04-18T19:31:02Z
Raiffeisen спростував інформацію про зупинку продажу свого бізнесу в росії
iPress
2025-04-18T19:28:22Z
Артета: Чемпіонство Ліверпуля цими вихідними? Зробимо все, щоб цього не сталося
Football.ua
2025-04-18T21:40:35Z
Українська висхідна зірка біатлону претендує на звання "новачок сезону" від IBU
24tv
2025-04-18T21:27:20Z
Ювентус, Челсі та Ньюкасл проявляють інтерес до Кіма Мін Дже
Football.ua
2025-04-18T21:13:03Z
Еспаньйол здолав Хетафе завдяки голу Кумбулли
Football.ua
2025-04-18T21:01:00Z
Кохана гравця збірної України взяла участь у гарячій фотосесії: відверті світлини
24tv
2025-04-18T20:51:44Z
Раньєрі: Поки що не повністю задоволений грою Довбика
Football.ua
2025-04-18T20:24:47Z
"Завершить кар'єру": колишній чемпіон світу дав прогноз на реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-04-18T20:12:27Z
Айнтрахт збільшив апетити щодо Екітіке до 100 млн євро
Football.ua
2025-04-18T20:01:41Z
Тренер Роми жорстко пройшовся по Довбику та збирається посадити його на лаву запасних
24tv
2025-04-18T19:54:45Z
Лише "мегамозок" знайде рибку за 5 секунд: головоломка, яка змусить попотіти
GlavRed
2025-04-19T00:27:43Z
Meta заблокувала Apple Intelligence на своїх платформах
InternetUA
2025-04-18T23:01:57Z
Археологи встановили, як у давнину жили солдати
Gazeta UA
2025-04-18T22:39:46Z
Apple може підняти ціни на iPhone 18 через перехід на 2нм-чіпи TSMC і мит США
InternetUA
2025-04-18T21:16:44Z
Стартап застосував "доісторичну" технологію для вирішення сучасної проблеми
Фокус
2025-04-18T20:36:12Z
Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ
24tv
2025-04-18T19:30:29Z
Гігантська пилова буря нависла над найсуворішою пустелею Китаю: NASA показало фото з космосу
InternetUA
2025-04-18T18:49:58Z
«Суспільне Вінниця» отримало срібну кнопку від YouTube
Детектор М
2025-04-18T18:25:24Z
Швидкість інтернетту миттєво "злетить": як покращити сигнал Wi-Fi у будинку
GlavRed
2025-04-18T17:27:27Z
У 2023 році хтось планує продати Suzuki Jimny Turbo за подвоєну вартість закупки
Топ Жир
2025-04-19T00:15:01Z
Якщо ви вважали, що зірковий CLA був поганий, подивіться на це шедевр…мистецтво
Топ Жир
2025-04-18T23:15:51Z
Зростаючий попит на електричні продажі у всьому світі, але наближається темна хмара
Топ Жир
2025-04-18T22:45:10Z
Хлопець розбив автомобіль Ford GT свого батька, намагаючись догнати Miata
Топ Жир
2025-04-18T21:15:23Z
Тарифи Трампа можуть змушити Toyota виготовити наступний RAV4 у США
Топ Жир
2025-04-18T21:00:01Z
Tesla скорочує виробництво Cybertruck
ГЛАВКОМ NET
2025-04-18T20:01:40Z
Електричний повітряний таксі, підтриманий Stellantis, обіцяє перемогти затори в Нью-Йорку
Топ Жир
2025-04-18T19:30:55Z
Дилер Acura подає позов проти Honda через несправний ZDX, якому потрібен новий блок батарей
Топ Жир
2025-04-18T19:00:51Z
Безпілотні вантажівки Daimler Truck готуються до нового етапу випробувань
AutoCentre
2025-04-18T19:00:04Z