MY.UAНовини
Політолог Олег Саакян: Світ поступово сходить з розуму, і цей процес прискорюється
Політолог Олег Саакян: Світ поступово сходить з розуму, і цей процес прискорюється

Політолог Олег Саакян: Світ поступово сходить з розуму, і цей процес прискорюється

Прихід до влади в США Дональда Трампа став тим тригером, який запустив геополітичну ломку в усьому світі. Старі союзи та альянси руйнуються, союзники стають противниками, а вороги – друзями. Свіжий приклад з цієї серії – Дональд Трамп запровадив великі мита проти всіх своїх світових союзників, але не зробив цього щодо Росії.

Що відбувається у світі, яких знакових змін варто очікувати у світовій політиці - з Коротко про поділився експерт-міжнародник Олег Саакян.

США тепер не світовий шериф, а головний гангстер

- Чи дійсно Дональд Трамп спровокував та запустив глобальну геополітичну ломку?

- Так, Трамп прийшов як революціонер зі знаком «мінус» і як руйнівник існуючої міжнародної системи. І всі ті деструктивні процеси, які ми спостерігали в світі, вони пришвидшаться. Світ поступово сходить з розуму, і  цей процес прискорюється і набуває все більш гротескних та випуклих форм.

- Чого він прагне взагалі?

- Персонально Трамп добивається того, щоб увійти в історію. Щоб його іменем в США називали інфраструктурні проєкти, а портрет надрукували на банкнотах і так далі. А якщо говорити не персонально про Трампа, а про стратегію, якою він рухається, то вона намагається повернути Сполученим Штатам велич, ідеологію виключності та реваншизму. Через це вона і реалізовується такими деструктивними формами, як протиставлення себе іншим. У Трампа таким чином намагаються зупинити потяг, на який вони запізнилися і на якому Китай і інші економіки почали обганяти Америку.

Спочатку американський президент руйнує нинішній світопорядок, а після того як світ, заснований на цінностях і законах, «йде під воду», Трамп знімає зі Сполучених Штатів жетон світового шерифа і говорить, що тепер ми будемо головним гангстером. Раз світ живе по правилах сильного, ми будемо найсильнішими, всі інші будуть враховувати нашу думку, домовлятися та будуть платити Америці за те, що вона їх «кришує». Ми тепер не шериф і порядок, а мафія, яка тримає цей світ.  

- Хто зараз поганий, а хто хороший у світовій політиці? Раніше був чіткий поділ: демократичний світ і «вісь зла» - Північна Корея, Іран, Росія та їх сателіти. А тепер Трамп називає Північну Корею потужною ядерною державою і готовий вести з нею переговори.

- У цьому-то і дивина, що в світі без правил не існує поняття «хорошого» чи «поганого». Тому що це поняття, які є похідними від певної морально етичної парадигми, яка зараз розсипається. Тому ми бачимо цілу низку ситуативних і дрібних союзів. Старі великі союзи залишаються в минулому, а на зміну їм приходять ситуативні коаліції для захисту, нападу, підкорення чи для захисту від намагань підкорити. І в них будуть сходитися одночасно союзники і вороги. Наприклад, в Чорноморському регіоні Туреччина буде частиною сил стабілізації, а на Близькому Сході та Кавказі – фактором дестабілізації.

Кожен новий підписаний Трампом указ щось ламає та змінює. Фото: ФБ Дональд Трамп

Трамп хоче союзу з Росією, але його не буде

- Яких коаліцій слід ще очікувати? Наприклад, можливий союз між  США та Росією?

- Ця коаліція неможлива в силу багатьох обставин. І раніше були намагання створити таку коаліцію, але вона неможлива. Сполучені Штати намагаються врятувати Росію для того, щоб забезпечити баланс по відношенню до Європи, Китаю. Але це не буде реалізовано хоча б через інерцію політичного процесу в самих Сполучених Штатах.

Якщо Трамп почне інтенсивно зближатися з Росією, це стане причиною політичної кризи, так як американське суспільство, і перш за все його мілітарна частина, не погодиться з таким варіантом.

Зараз вони миряться з кроками в бік Росії тільки як зі стратегією по примусу і, відповідно, можливими хитрими маневрами Трампа, де він чергує пряник і батоги. Але як тільки він продемонструє, що готовий діяти виключно пряниками для Москви, він втратить частину своєї команди і підтримку в суспільстві.

- Чи є загроза існуванню міжнародних союзів та організацій, таким як  НАТО, ООН?

- А вони і так вже майже недієві, що самі і демонструють. Частина з них зможе реформуватися і реанімуватися, але більша частина з них помре так само, як свого часу Ліга націй (прообраз ООН. – Ред.).

- Які можливі нові союзи - між ким і ким?

- Це будуть регіональні союзи абсолютно дивні по своїх значеннях, які будуть створюватися  навколо конкретних проблем. Можуть з’явитися окремі сили оборони Європи. І це буде не аналог НАТО, найімовірніше - це будуть сили швидкого реагування. Скоріш за все тепер колективний Захід буде гуртуватися навколо Європи и не США. Америка фактично зараз викреслила себе за дужки цього процесу. Крім того, навколо Європи будуть гуртуватися частина азійських країн, Канада.

- Чим політика Трампа загрожує світовій стабільності - кризою?

- А це вже зараз відбувається – нові конфлікти та кризи. Тобто очевидно, що ми вже зараз маємо цей злам. Введення США мит - це прямий шлях до нових конфліктів.

ООН давно вже не справляється з підтримкою та зміцненням міжнародного миру та безпеки. Фото: wikipedia.org

Сполучені Штати влаштовує Китай такий, який він зараз є

- До яких військових конфліктів може призвести політика Трампа?

- Це може бути війна з Іраном чи з Мексикою або з кимось іншим. Адже це перевірений історією спосіб - перемістити внутрішнє напруження в країні на зовнішній периметр. Це невелика "переможна" війна, яка зазвичай стає довгою і неперемагаючою, але на старті не виглядає такою.

- Велика війна США з Китаєм, який вони вважають своїм головним противником, -  можлива?

- Думаю, що ні. Сполучені Штати влаштовує Китай такий, який він зараз є. Далі економічної конкуренції справа не піде.

- Навіщо Трамп руйнує добрі стосунки з Європою?

- Тому що він не хоче бачити Європу як сильний суб’єкт, він  хоче мати розрізнені європейські країни в своєму портфелі - напівсоюзниками, напіввасально залежними країнами. Він намагається знищити суб'єктність Європи і зробити її більш залежною від Сполучених Штатів, що йому не вдається. Як на мене, в Вашингтоні абсолютно неадекватно оцінюють Європу і свій баланс сил взаємодії з іншими країнами.

- Незважаючи на недружні кроки Трампа, європейці все ще намагаються орієнтуватися на США. Це може змінитися? Європа може стати більш самостійною?

- Звісно, вона вже стала більш самостійною, але вона повністю не відмовиться від Сполучених Штатів. Вона буде йти на обережні компроміси, при цьому все більше нарощуючи власну автономність. Європі доведеться знаходити в собі сили, і в широкому розумінні як геополітичний суб'єкт Європа приречена повернутися на велику політичну карту світу.

- Чи може Європа замінити в світі центр демократії, яким завжди вважались Штати, адже очевидно, що Америка вже перестає бути демократією №1 у світі?

- У демократичному таборі - ні, але на колективному Заході - так. Але демократія буде певною мірою переосмислюватися. Ми бачимо кризу представницької демократії в нинішніх формах не тільки у Сполучених Штатах у Трампа, але і в Європі. В Румунії, Франції, де судова гілка влади вимушена "зривати стоп-кран" перед обличчям насування катастрофи. Я маю на увазі рішення судів в цих країнах, які заборонили балотування ультраправим політикам – Джорджеску та Ле Пен. Таким чином судова гілка влади дає бій, захищаючи демократію.

- Чому Трамп з такою маніакальною наполегливістю намагається зруйнувати демократичні інститути в світі?

- Тому що він по своїй природі не є демократичним лідером, він є авторитарним лідером, який не хоче бути обмеженим всіма цими демократичними правилами. Він їх знищує, тому що сам з іншої стихії, де виключно править фінансова та політична вигода.

США зараз становлять загрозу для України

- Тоді яке місце України в цьому швидкозмінному світі? Хто тепер наші союзники, а хто - вороги?

- Нам потрібно зараз навчитися більше самодостатності і самостійності, інтегруватися в усі процеси, які нам вигідні, але при цьому з розумінням того, що ми не маємо шукати там заміни власним рішенням. Києву доведеться ставати повноцінною європейською столицею і самим ситуативно визначати, де наші друзі та партнера, а де - супротивники.

- Ви сказали, що НАТО - це фактично мертва організація. Чому ми тоді досі намагаємось вступити до нього?

- Тому що НАТО - це цивілізаційний вибір, це не стільки про "зайти" в цю організацію, скільки про стандарти, на яких будується цей Альянс. Це клуб і поле наших друзів і партнерів, з ким ми готові розділити відповідальність за оборону Європи і себе. І тому ми будемо рухатись до НАТО, поки воно існує і поки нас туди не візьмуть. Незважаючи на те, що Блок може видозмінюватися серйозним чином і паралельно можуть створюватися інші союзи. Тому що він для нас - це скоріше дороговказ, а не інструкція до дії.

- Можна сказати, що США вже більше не наш союзник?

- Сполучені Штати ніколи не були нашим союзником, вони були партнерами на різних етапах історії України. Вони були для нас як джерелом натхнення, так і джерелом зневіри, джерелом безпеки і джерелом небезпеки. Зараз США лише по інерції залишаються одним із ключових гарантів непоразки України, але водночас вони все більше виступають джерелом загроз і небезпеки для нас.

- А Європа зможе замінити нам Сполучені Штати?

- Я не думаю, що взагалі хтось когось має замінювати. Маємо в новій реальності вибудовувати нові конструкції, в яких Європа для нас може стати надійною опорою. Але якщо відповідати прямо – то повністю замінити не зможе. Вона не зможе нам замінити кількість снарядів і ракет, які давали Сполучені Штати.

Але Європа може надати більш новітні види озброєння, дати більше літаків і ракет до літаків, ввести в Україну частину своїх континентів для, наприклад, прикриття повітря, моря. Європа може діяти значно рішучіше, і якщо говорити про завдання, які ми виконували за рахунок Америки, то Європа здатна перекрити частину з них.

Поява нових військових альянсів та точок напруги у світі може стати питанням найближчого майбутнього. Фото: ФБ Дональд Трамп

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Що Трамп не розуміє про Путіна – Politico
Vlasti
2025-06-05T13:51:05Z
Німеччина не визнаватиме Палестину зараз, щоб не посилати "неправильний сигнал"
Европейская правда
2025-06-05T13:49:21Z
Бразилія та Китай мають натиснути на Путіна - Макрон після переговорів із Лулою
УкраинФорм
2025-06-05T13:45:55Z
Бегство ультраправых: почему распалось правительство в Нидерландах и что это значит для Украины
Европейская правда
2025-06-05T13:43:51Z
У Чехії відреагували на заклик словацьких депутатів проти антиросійських санкцій
Европейская правда
2025-06-05T13:43:05Z
Парламент Словаччини схвалив резолюцію проти антиросійських санкцій
Европейская правда
2025-06-05T13:42:32Z
Україна і Японія підписали угоду для отримання $3 мільярдів від заморожених активів РФ
УкраинФорм
2025-06-05T13:42:05Z
Росія двічі завдала ударів по одному з районів Харківській області: постраждали жінки
ZN UA
2025-06-05T13:40:16Z
Справа Фаріон. Суд продовжив запобіжний захід Зінченку
ГЛАВКОМ NET
2025-06-05T13:37:44Z
Швейцарське село платить за переїзд $20 тисяч і дарує бонус кожній дитині
Фокус
2025-06-05T13:51:56Z
Безпечні перекази на картку: на які доходи ДПС не звертає уваги
Фокус
2025-06-05T13:51:04Z
Засуджено запоріжця, який відразу після армії почав наводити удари по ЗСУ
Лига
2025-06-05T13:48:54Z
Росіяни тестують безпілотники на полігоні у Казахстані – Міноборони країни
Лига
2025-06-05T13:45:58Z
Каллас: операція "Павутина" переписує військову історію
Европейская правда
2025-06-05T13:45:07Z
На Прикарпатті у селі, де проживають троє людей, створюють Творчу резиденцію для митців та військових
УкраинФорм
2025-06-05T13:36:42Z
Небезпечний товар: українці не знають складу рідин для електронних сигарет, - дослідження
Telegraf
2025-06-05T13:18:01Z
Чи може хтось прописатися на квартирі без вашої згоди: що каже закон
Знай
2025-06-05T13:12:27Z
Дівчинка з Одеси, яка врятувала маму під час атаки дронів, отримала нагороду від МВС
ГЛАВКОМ NET
2025-06-05T13:12:05Z
У родині вагітної Ріанни сталося горе
TSN
2025-06-01T16:21:48Z
Полякова у день 46-річчя Єфросиніної показала їхні небачені фото з-за лаштунків і зробила зізнання
TSN
2025-05-25T09:51:41Z
Дакота Джонсон і Кріс Мартін припинили стосунки
360ua.news
2025-06-05T13:51:25Z
MamaRika чесно зізналась, чому завершився роман зі Стасом Шурінсом: "Він розбив мені серце"
24tv
2025-06-05T13:51:14Z
Соліст гурту a-ha невиліковно хворий - що сталося із зіркою 80-их
GlavRed
2025-06-05T13:51:06Z
Симптоми збігаються: лікар припустив, що у Філіпа Кіркорова можуть знайти ВІЛ
Фокус
2025-06-05T13:27:14Z
Володимир Остапчук виклав рідкісне фото доньки від першої дружини
Gazeta UA
2025-06-05T13:09:04Z
Франківський драмтеатр покаже виставу чеського режисера Давіда Зелінки «Абсолютно вільні»
УкраинФорм
2025-06-05T13:00:25Z
Фільм Вілла Феррелла “Євробачення” перетворять на бродвейський мюзикл
ZN UA
2025-06-05T12:51:46Z
8 помилок гостей на весіллі, які свідчать про грубе незнання етикету
Фокус
2025-06-05T13:45:36Z
Урожай огірків буде неймовірним: потрібно зробити добриво з вівсянки
24tv
2025-06-05T13:39:27Z
Простий тест на характер за кольором очей розповість усе про вашу особистість
GlavRed
2025-06-05T13:36:42Z
Дизайнери застерігають: 3 дороговартісних помилки в декоруванні оселі, яких слід уникати
24tv
2025-06-05T13:36:42Z
Коли і як з'явилися вареники: експерт розвіяв найпопулярніші міфи
GlavRed
2025-06-05T13:33:12Z
Прекрасні парфуми, які пахнуть свіжими цитрусовими: їхні аромати вражають
24tv
2025-06-05T13:12:19Z
Ароматне й ніжне: за цим рецептом ризотто вийде дійсно як в Італії
24tv
2025-06-05T13:03:37Z
"Щоб пізнати людину, треба з нею пуд солі з'їсти": що означає приказка і до чого тут дружба
24tv
2025-06-05T12:54:01Z
Люди в перукарні відрізняються 3-ма деталями: чи відшукаєте ви їх за 35 секунд
GlavRed
2025-06-05T12:27:00Z
РОПА Україна представила на AGRO Challenge найтехнологічніші машини HORSCH
AgroPortal
2025-05-27T09:00:44Z
У вашому автомобілі Ford може чогось не вистачати — і це не лише ремонт
Топ Жир
2025-06-05T13:30:45Z
Предок Kodiaq і Karoq: в інтернеті показали маловідомий позашляховик Skoda 70-х
Фокус
2025-06-05T13:12:25Z
Автопоїзд подолав заднім ходом 124,7 км і потрапив до Книги рекордів Гіннеса
AutoCentre
2025-06-05T13:04:19Z
Honda припиняє виробництво найпопулярнішої моделі в Європі, але не без гучного прощання
Топ Жир
2025-06-05T13:00:03Z
Ціна $9500 і витрата 4,4 л/100 км: представлено оригінальне сімейне авто від Toyota
Фокус
2025-06-05T12:27:56Z
Дорогі колеса за 26 тисяч доларів — не найдивніша частина рестайлінгу Porsche
Топ Жир
2025-06-05T12:15:52Z
Ціна $14 000 і запас ходу 2100 км: Geely показала електрифікований сімейний седан
Фокус
2025-06-05T12:06:04Z
Які вживані автомобілі найчастіше купують українці: дослідження
Фокус
2025-06-05T11:36:11Z
Не відкладайте будильник "ще на 10 хвилин": які небезпеки приховує ця звичка
Фокус
2025-06-05T13:42:41Z
Кабмін схвалив нову модель медичної евакуації для поранених бійців
УкраинФорм
2025-06-05T13:25:48Z
В Україні з початку року на ботулізм захворіла 41 людина, є два летальні випадки
УкраинФорм
2025-06-05T13:04:16Z
На чому посмажити яєчню: неочікуваний інгредієнт, який зробить її особливою
24tv
2025-06-05T12:57:04Z
Надія для мільйонів: вчені наблизилися до лікування ВІЛ-інфекції
Факти ICTV
2025-06-05T12:42:03Z
Фармацевтичний король тіней: ЗМІ розповіли, як Петро Багрій десятиліттями контролює український ринок ліків
Политека
2025-06-05T12:27:58Z
Нацслужба здоровʼя розриває договори за окремими напрямками з 24 медзакладами
УкраинФорм
2025-06-05T12:13:41Z
"Фундація Течія" передала медичне обладнання, витратні матеріали та іграшки для дітей із важкими діагнозами в "Місто Добра"
Gazeta UA
2025-06-05T11:27:50Z
7 літніх небезпек: як уникнути ЛОР-захворювань у спеку
24tv
2025-06-05T11:27:35Z
В Нацбанку спрогнозували попит на валюту в Україні
ZN UA
2025-06-05T13:51:24Z
Японія передасть Україні $3 млрд у межах ініціативи ERA
AIN
2025-06-05T13:51:24Z
Amazon вкладе $10 млрд у Північну Кароліну для розвитку ШІ
InternetUA
2025-06-05T13:46:20Z
Інвестиції фізосіб в ОВДП можуть влітку сягнути ₴100 мільярдів - Нацбанк
УкраинФорм
2025-06-05T13:45:52Z
Європейський центробанк знизив три ключові процентні ставки
УкраинФорм
2025-06-05T13:40:37Z
Крипторинок у травні 2025: грандіозне повернення ETH, рекорд BTC та нові тренди
ITC
2025-06-05T13:37:52Z
Ціни в Україні: в Нацбанку розказали, чому інфляція пригальмує
ZN UA
2025-06-05T13:37:25Z
Долар зростає в ціні, але є декілька нюансів
24tv
2025-06-05T13:33:27Z
Готуйтесь до змін: кому тепер видаватимуть пенсії на Укрпошті
24tv
2025-06-05T13:33:05Z
У Києві керманич BMW «під кайфом» спричинив подвійну ДТП, травмувавши трьох осіб
Украина Криминальная
2025-06-05T13:45:18Z
На Харківщині розшукують чотирьох неповнолітніх
Мій Харків
2025-06-05T13:33:53Z
Ракетний удар по навчальному полігону в Полтавській області: двоє поранених померли в лікарні
ZN UA
2025-06-05T13:33:24Z
Судитимуть експосадовця тергромади Вишгородського району, який приховав багатомільйонне майно від декларування
Украина Криминальная
2025-06-05T13:33:05Z
У Києві іноземці погрожували гранатою перехожому та вимагали 5 тис. грн
ГЛАВКОМ NET
2025-06-05T13:30:08Z
Купʼянськ знову під ворожою атакою: постраждала літня жінка
Мій Харків
2025-06-05T13:15:06Z
У Камʼянці-Подільському гастролерки з Рівненщини під виглядом працівниць газової служби обкрадали пенсіонерів
Украина Криминальная
2025-06-05T13:06:55Z
У Німеччині літак Ryanair екстрено сів через турбулентність
360ua.news
2025-06-05T13:03:03Z
Буковинець сів на 7 років за незаконне переправлення 11 ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-06-05T12:36:52Z
Прогноз погоди в Україні: умови будуть комфортними, але не для всіх
Политека
2025-06-05T13:45:55Z
Росіяни обстріляли Куп’янський район, двоє поранених
УкраинФорм
2025-06-05T13:42:40Z
На Харківському напрямку росіяни атакували один раз, на Куп’янському Сили оборони відбили дві ворожі атаки — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-06-05T13:40:49Z
Екологічні збитки війни: як Житомирщина документує злочини проти природи
Знай
2025-06-05T13:37:47Z
Окупанти під прикриттям обстрілів намагаються форсувати Дніпро, – журналістка з Херсона
24tv
2025-06-05T13:36:45Z
Росіяни погрожували новою атакою: журналістка розповіла про удар по Херсону
24tv
2025-06-05T13:36:29Z
46-річний миколаївець збирав дані про ЗСУ для російських спецслужб
InternetUA
2025-06-05T13:28:25Z
У Маріуполі загарбники перейменували Міський сад на Єкатеринінський
УкраинФорм
2025-06-05T13:25:52Z
Ворог окупував вже 10 населених пунктів: на Сумщині росіяни лізуть, як таргани
GlavRed
2025-06-05T13:25:50Z
Держкомтелерадіо за рік виявило понад 8,5 тис. порушень щодо продажу книжок із Росії та Білорусі
Детектор М
2025-06-05T13:49:15Z
Абсурдний симулятор ходьби від авторів Getting Over It отримав дату виходу
24tv
2025-06-05T13:45:00Z
OpenAI додала до ChatGPT інтеграцію з хмарними сховищами та режим запису зустрічей
Детектор М
2025-06-05T13:40:53Z
Людиноподібні роботи можуть замінити працівників доставки: Amazon готує випробування
InternetUA
2025-06-05T13:31:58Z
Понад 70% документів у Мінцифри аналізує штучний інтелект
InternetUA
2025-06-05T13:19:17Z
Люди можуть стати "м'ясними роботами" для штучного інтелекту – попереджають дослідники Anthropic
24tv
2025-06-05T13:06:20Z
Відіграла важливу роль: у Нідерландах археологи знайшли будівлю римської епохи
Фокус
2025-06-05T13:00:38Z
Українців відключають від 3G: яке місто lifecell збирається "відрізати" від мережі за кілька днів
InternetUA
2025-06-05T12:46:22Z
Китайський стартап Manus кидає виклик OpenAI
Хвиля
2025-06-05T12:42:23Z
Футболістка пропустила матч збірної, бо тренерка переплутала її з 51-річною ексгравчинею
ГЛАВКОМ NET
2025-06-05T13:45:54Z
Столичні школярі здобули золото на міжнародній олімпіаді у США
ГЛАВКОМ NET
2025-06-05T13:42:55Z
Манчестер Сіті підписує Аїт-Нурі за 40 мільйонів євро
Football.ua
2025-06-05T13:37:54Z
"Цей день настав": Ломаченко офіційно залишив великий спорт
Gazeta UA
2025-06-05T13:30:43Z
Скільки Василь Ломаченко заробив грошей на професійному рингу
24tv
2025-06-05T13:21:40Z
Шевченко та Платіні можуть об'єднатися заради повалення Чеферіна з поста президента УЄФА
Football.ua
2025-06-05T13:13:08Z
Став відомий склад молодіжної збірної України з футболу на Євро-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-06-05T13:07:55Z
Італійські тенісисти виграли Ролан Гаррос у змішаному розряді
УкраинФорм
2025-06-05T13:07:33Z
Канада – Україна: прогноз на товариський матч
Факти ICTV
2025-06-05T13:04:36Z