MY.UAНовини
Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за «безоплатне»
Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за «безоплатне»

Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за «безоплатне»

Сім років НСЗУ: чому українці досі платять за «безоплатне»

Сім років тому наприкінці березня було створено Національну службу здоров’я України. Сьогодні у більшості вже на слуху абревіатури НСЗУ, ЕСОЗ, словосполучення «Програма медичних гарантій» і «Доступні ліки». Але 2018-го поява нової інституції наробила багато галасу та спричинила чимало тривог як у лікарів, так і в пацієнтів.

За сім років організація змінила п’ятьох очільників, троє з яких були тимчасовими, хоч і на досить тривалий строк. Ми пам’ятаємо скандали, якими супроводжувалися спроби провести конкурси на посаду; критику, несприйняття та намагання відкотити реформу.

«Диво та перемога, що інституція продовжує існувати і я більше не чую скепсису щодо її доцільності та ролі, — каже колишня виконувачка обов’язків очільника НСЗУ грудня 2019-го до серпня 2020-го), а нині виконавча директорка БО «100% Життя» Оксана Войналович (Мовчан). — Особливо в контексті всіх жахливих потрясінь. Особливо, коли зникають і з’являються нові міністерства та відомства. Отже, ідея була правильною та вчасною.

Чого немає? Розвитку дизайну Програми медичних гарантій (ПМГ), контрольних, моніторингових, статистичних механізмів. Це безпосередньо зменшує потенційний вплив реформи та відомства. Як приклад я б навела історію з приєднанням національних лікарень до єдиного медичного простору та відповідним оновленням стратегій контрактування та структури ПМГ.

Але зараз війна, і я далека від намагань звинувачувати уряд у відсутності прогресу реформи, бо розумію, яким обмеженим ресурсом вони тримають «небо».

Детальніше про те, чи відбулася інституція, що вдалося, а що ні, чи стала медицина доступнішою для українців і чому вони досі часто змушені платити за те, на що мають право згідно з законом, ZN.UA говорило з ексзаступником керівника МОЗ, співзасновником Українського центру охорони здоров’я (UHC) Павлом Ковтонюком.

— Пане Павле, НСЗУ виповнилося сім років. Яким був задум на момент її створення?

— НСЗУ було створено як основу для нової системи фінансування медичних послуг. Згідно з ухваленим законом, нова інституція з логіки просто утримання лікарень мала перейти на логіку оплати послуг. Відповідно мала бути проведена певна робота. По-перше, необхідно розуміти, які послуги потрібні людям, тобто знати їхні потреби. По-друге, НСЗУ щороку отримує бюджет на програму медичних гарантій, тобто має гроші на потреби людей, на медичні послуги. Тож вона має виписати максимально можливі стандарти цих послуг на ті гроші, які має. І потім визначитись, у яких лікарень вона ці послуги купуватиме. У державних, комунальних чи приватних — не має значення. Головне, щоб лікарня могла виконати встановлену НСЗУ вимогу щодо послуги.

Це дуже складна робота, оскільки в одне рівняння необхідно поставити багато змінних. Задача потребує великої організаційної й інтелектуальної спроможності. З одного боку, в людей є великі потреби. З іншого — дуже обмежений бюджет. Тож потрібно визначити лікарні, реально здатні виконати вимоги стосовно послуг, укласти договори, а потім перевірити їх виконання. Якщо щось із перерахованого НСЗУ не може робити ефективно, то починаються проблеми.

— Що НСЗУ може, а що їй не вдалося?

— Загалом я б сказав, що вона змогла. Інституція відбулася, вона є й наразі не перетворилася на щось інше. Хоча всі сім років триває боротьба за захист ідентичності організації як стратегічного закупівельника, який купує послуги в інтересах пацієнта, а не просто фінансового департаменту Міністерства охорони здоров’я, що видає гроші всім лікарням. До перемоги ще далеко, бо політики, медики, чимало пацієнтів досі пам’ятають, що держава зобов’язана дати лікарні бюджет на те, щоб вона працювала.

Не вдалися, мабуть, дві речі. Не те, щоб усе пропало, просто попереду багато роботи.

Перше — НСЗУ наразі не вдається створити зрозумілий пакет того, що вона закуповує. Дуже багато послуг досі до кінця не зрозумілі ні пацієнтові, ні лікарням, які їх надають, — що вони повинні надати.

Друге — НСЗУ не вдалося стратегічно та вибірково укладати договори. Організація пішла на компроміс і уклала договір із усіма лікарнями, які виявили бажання (а виявили бажання всі). Навіть із тими, що не були здатні якісно виконати договір. І тепер це — головний біль. Із цим треба щось робити. Лікарні не виконують вимог, але контракти в них є. Забрати контракт — складно, змусити їх виконувати вимоги — складно. І на тлі цього НСЗУ як інституція дуже послабилася. Точніше, фактично вона так і не доросла до своєї цільової спроможності. Спочатку була маленькою інституцією, фактично стартапом, потім росла-росла, а далі втратила спроможність рости й почала слабнути. І сьогодні НСЗУ бореться за те, щоб могти виконувати свої функції. Тому такі головні завдання є зараз на майбутнє.

— Треба, мабуть, сказати ще про контроль-моніторинг, а також збір статистичних даних. Із цим НСЗУ не дуже справляється.

— Це просто симптом. Те, що відчувають і пацієнти, і лікарні. Немає контролю над виконанням договорів. Але це починається раніше. Власне кажучи, з формування програми медичних гарантій. З виписування того, що ми купуємо, — зі стандартів послуг від НСЗУ, того, що називається специфікацією. Це — перше. Після цього НСЗУ обирає лікарні, здатні надати послугу, згідно зі специфікаціями. Це — друге. І вже третє — за допомогою моніторингової функції перевірити виконання цих вимог, специфікацій і надання послуг належним чином.

Проблеми є на всіх етапах. На етапі специфікацій дуже часто вони або нечіткі, або там досить великі моральні компроміси. Тобто коли НСЗУ знає, що цю специфікацію виконати неможливо, однак пише це, щоб виглядати гарно. Виходить на ринок, бачить, що лікарні цього виконати не можуть, але контракти однаково укладаються, а потім іще й не перевіряються належним чином.

І виходить, що, з одного боку, ми пацієнту наче заявили, що послугу буде надано, але її не надали й не могли надати — це було зрозуміло навіть на етапі укладання договору. І в принципі навіть моніторинг тут не має сенсу. Закінчується все тим, що рано чи пізно в медіа потрапляє якась сумна історія, як та, що недавно трапилась у Вінниці (коли ветерану не надали послуги безоплатно), і ми реагуємо вже на неї.

Але людей, яким цих послуг не надали, значно більше. І це не тому, що хтось не виконав вимог, хоча міг. Проблема є системною. В портфелі контрактів НСЗУ є сотні закладів, не здатних виконати поставлені вимоги. Часто ці вимоги виконати неможливо, й моніторинг теж слабкий.

Тому це — клубок проблем на всіх етапах і рівнях, і його треба розв’язувати.

— Що з приєднанням національних лікарень до єдиного медичного простору?

— Це й хороша, й погана новина одночасно. Хороша, тому що всі лікарні мають бути в єдиному медичному просторі. І за ті самі послуги програми медичних гарантій лікарні не мають отримувати гроші з різних частин бюджету — з НСЗУ і ще, наприклад, із бюджету Академії меднаук або МВС. Усі мають бути в одній системі.

А погана, тому що слабка інституція, яка не надто дає собі раду навіть із міськими лікарнями (не може достатньо добре закуповувати в них послуги), зараз на додачу отримує десяток дуже складних клієнтів — заклади, кожен з яких є по-своєму унікальним. Деякі лише виглядають унікальними: раніше вони були в бюджету на «штучному диханні» й, отримуючи гроші, не виконували функції, яку заявляли як унікальну. А унікальність деяких (наприклад, Охматдиту чи Національного інституту раку) потрібно посилювати через закупівлю послуг.

Водночас НСЗУ зараз не має інструментів, не має потужної аналітичної команди, яка разом із МОЗ і політиками могла б спланувати, як ми бачимо Охматдит чи Інститут раку за 10 років; як ми бачимо інститути Академії наук. І відповідно розробити такий план закупівель, щоб до цього бачення рухатися, з одного боку, а з іншого — вирішити проблему неефективних закладів із гучною назвою.

Тож різниця між очікуванням і реальністю буде величезною, буде великий стрес. Бо стратегій, як ми перейдемо від одного до іншого, нема. Заклади увійшли в єдиний медичний простір без плану, без жодного розуміння.

Зараз зробили перехідний період. Думаю, його подовжать, допоки за це не візьмуться якісь інші люди й не зроблять план для кожного з цих закладів. Нічого простого не очікую.

— В контексті розмов про необхідність здешевлення ліків учергове прозвучало, що в стаціонарах пацієнтам дуже часто не видають ліків, які мали б видавати, змушуючи за списком купувати їх власним коштом. Це теж до специфікацій?

— Так. Є послуга стаціонару. І вона включає ліки. Людині треба крапати якісь препарати через крапельницю або пити таблетки тощо. Ці ліки недешеві.

До реформи держава утримувала лікарні. Тобто вона утримувала приміщення, видавала невеликі зарплати персоналу — і, в принципі, все. Решту компонентів допомоги, що стосувалися ліків, якогось складного обладнання, перебуваючи в лікарні, компенсував пацієнт зі своїх грошей.

НСЗУ почала купувати послугу й постала перед дилемою, що у свій тариф вона не може включити тільки зарплату та комунальні послуги для лікарні. Вона має включити туди й ліки, й серйозне обладнання. Але тоді ціна послуги відразу стає високою, і є обмеження на те, в яких лікарень можна купити цю послугу.

2021 року, коли лікарні приєднувалися до програми медгарантій, було ухвалено рішення пожертвувати ліками на користь лікарень. Тобто укласти договори з усіма лікарнями, а ліки — як вийде. І виходить так, що пацієнти й далі купують ліки самі.

Дослідження «Індекс здоров’я» з 2021 до 2023 року дуже чітко показує хороші тенденції щодо оплати пацієнтами роботи лікарів у стаціонарах — «у кишеню» лікарям почали давати значно менше. А от за ліки пацієнти як платили, так і платять багато (згідно з дослідженням, 2023 року за лікарські засоби сплачували 89,5% пацієнтів стаціонару. — А.К.). Я це інтерпретую так, що лікарні справді стали дисциплінованішими. На кошти від НСЗУ вони забезпечують плюс-мінус нормальну оплату роботи лікаря, але по ліки пацієнта й далі відправляють до аптеки. Так зараз викручується лікарня, щоб забезпечити можливість надати пацієнту послуги.

Тому повертаємося до початку. Передусім ми повинні чесно сказати, які послуги можемо дозволити собі на той бюджет, щоб вони були з усім — із ліками, МРТ, комп’ютерною томографією, лінійними прискорювачами. Все це має бути в тарифі. А потім ми маємо запитати себе: а в якій лікарні нам реально нададуть такі послуги, в кого все це є? І якщо це будуть не всі лікарні, отже, якісь лікарні в нас ці послуги не надаватимуть. Це непростий план, непрості рішення. Їх треба буде ухвалювати, інакше знов і знов компенсуватимемо все це з кишені пацієнтів.

— Щодо найближчих перспектив. Як ви бачите НСЗУ й, можливо, якісь кроки, які потрібно було б зробити зараз, аби прибрати наявні недоліки?

— Якщо чесно, гадаю, що на найближчу перспективу завдання НСЗУ — це вижити, протриматися. Все-таки ми перебуваємо в довгій війні. Це не означає, що не треба було б робити ті речі, про які я казав. Та оскільки ми їх не робимо, то принаймні НСЗУ не має розвалюватись. Вона має триматися. Це складно, бо фінансування НСЗУ дуже низьке. Нижче, ніж у рік її старту. 2025 року воно менше, ніж було 2018-го. Я кажу про апарат, про персонал. І це при тому, що роботи стало в десятки разів більше. Ще й національні заклади заходять у НСЗУ, а людей там менше, вони не такі мотивовані й не так добре оплачувані. Спроможності залучати конкурентніших людей у НСЗУ немає. І мені здається, що в таких умовах реалістичне завдання перед НСЗУ — це підтримувати роботу на якомусь належному рівні. А вже з новим політичним циклом треба буде боротися за те, щоб надати НСЗУ нове дихання, якесь посилення й прискорення — і фінансове, і кадрове, і, можливо, правове.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Ситуация на фронте на вечер 7 апреля
UAToday
2025-04-07T22:48:38Z
"Проехали метров 200 - и все": на Сумщине захлебнулся штурм оккупантов на квадроциклах
Новости Украины
2025-04-07T20:39:34Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Выращивать лук можно китайским способом - основные преимущества
Gazeta UA
2025-04-06T11:48:16Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Кривой Рог. РФ лжет о "встрече военных" в ресторане – там был форум и день рождения
Лига
2025-04-05T14:31:33Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
"Мы ее ждали": российские спецслужбы сделали заявление о Пугачевой
GlavRed
2025-04-01T15:00:54Z
Новые пошлины: Великобритания готова к переговорам с США
Gazeta UA
2025-04-07T22:48:54Z
Трамп не отступит от новых пошлин, но готов к переговорам
Gazeta UA
2025-04-07T22:21:02Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Трамп хотел "соскочить" с переговоров, но оказался в ловушке: эксперт
TSN
2025-04-05T22:30:33Z
Путин должен сделать больше для прекращения войны в Украине - Рютте
Gazeta UA
2025-04-07T11:18:26Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Дарение и получение недвижимости: какие права есть у детей
ZN UA
2025-04-07T22:25:22Z
Вас могут мобилизовать, даже если вы многодетный отец. ТЦК имеет на это три основания
Telegraf
2025-04-07T22:24:02Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Татьяна Михина о стиле работы Ивана Урвиского: «Он дает актеру невероятно много воли»
Знай
2025-04-07T20:21:42Z
Назвала арестантов "милыми зайчиками": российская группа провела турне в тюрьмах
Comments UA
2025-04-07T20:21:27Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
В Харьковской области в результате пожара погибли ребенок и мужчина
Корреспондент
2025-04-07T23:24:04Z
В Херсоне дрон атаковал местного жителя
Корреспондент
2025-04-07T21:24:10Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
ЕК предлагает 25% пошлины на товары из США - СМИ
Корреспондент
2025-04-07T22:33:41Z
За неделю ДТЭК вернул свет более 63 тыс. семей после вражеских атак
Апостроф
2025-04-07T19:36:49Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Назовите финансовые проблемы: в какие дни не стоит мыть пол
Gazeta UA
2025-04-07T21:39:47Z
"Ангелы" по знаку Зодиака: кто самый добрый
Comments UA
2025-04-07T18:42:55Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Картофель вырастет гигантским: вот, что нужно положить в лунки во время посадки
Telegraf
2025-04-07T17:54:20Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Анчелотти объяснил, что нужно Реалу, чтобы победить Арсенал в Лиге чемпионов
Корреспондент
2025-04-07T21:03:57Z
Легкоатлетка Магучих назвала главную звезду в легкой атлетике
Корреспондент
2025-04-07T18:21:59Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Meta официально отказывается от программы проверки фактов в США
Факти ICTV
2025-04-07T21:15:55Z
Качественная картинка на новой консоли: Графику Street Fighter 6 сравнили на Nintendo Switch 2, PlayStation 5 и Xbox Series X|S
GameMag
2025-04-07T20:48:08Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
NaVi узнали посев на BLAST Austin Major 2025, а B8 пригласили на турнир
Корреспондент
2025-04-07T20:39:49Z
Фанат Nintendo встал очередь за Switch 2 за два месяца до запуска консоли
GameMag
2025-04-07T19:54:13Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Пять видов спорта, которые "убивают" ваши колени
Gazeta UA
2025-04-07T19:24:52Z
Экзотические фрукты с тяжелым металлом могли попасть в Украину: что известно
Telegraf
2025-04-07T19:09:59Z
Как научиться высыпаться, чтобы утром чуствовать себя бодрым
Gazeta UA
2025-04-07T18:57:51Z
Плохие соседи: какие растения нельзя сажать рядом на грядке
Gazeta UA
2025-04-07T18:54:29Z
ТОП распространенных проблем в постели, с которыми сталкивается большинство пар
Comments UA
2025-04-07T18:48:25Z
Материнская смертность в мире снизилась на 40% - ООН
Корреспондент
2025-04-07T18:37:40Z
Назван возраст, в котором резко ухудшается здоровье
Comments UA
2025-04-07T18:18:53Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Водителей ждут штрафы за поворотники: что не так со световыми сигналами
Знай
2025-04-07T17:21:29Z
Tesla убрала возможность заказать Cybertruck с увеличенным запасом хода
Корреспондент
2025-04-07T16:51:46Z
Директор Альпин дал понять, чего ожидает от новичка сезона 2025
Корреспондент
2025-04-07T14:00:43Z
Представлений Hyundai Palisade Highroof
Portaltele
2025-04-07T13:43:28Z
Снимаю шляпу: наставник Макларен оценил триумф Ферстаппена в Японии
Корреспондент
2025-04-07T12:51:24Z
Пьяный за рулем - семь раз: начальник ТЦК пожаловался на тяжелую службу. ВИДЕО
Новости Украины
2025-04-07T11:45:27Z
Никому не нужен: лимузин Путина провалился на рынке
Фокус
2025-04-07T07:57:10Z
Электромобили превратятся в тяжесть: тарифы на зарядку и пошлины вырастут почти на 200%
Знай
2025-04-06T20:51:56Z