MY.UAНовини
Тарифні війни Трампа: причини та наслідки
Тарифні війни Трампа: причини та наслідки

Тарифні війни Трампа: причини та наслідки

У своїх попередніх статтях я вже торкався теми можливих економічних наслідків торговельної війни Трампа — спочатку проти Канади і Мексики, а потім уже й проти всього світу. Оскільки в економіці я розбираюся слабко, то для підготовки тих статей мені доводилося звертатися до аналітичних звітів із різних більш-менш заслуговуючих на довіру англомовних джерел. І все з їхнім аналізом нібито добре, але в них, як на мій погляд, є один суттєвий недолік — вони зосереджені передусім на ймовірних фінансових та економічних підсумках проголошеної Трампом торговельної війни.

Мені ж, як людині, що захоплюється соціологією, найбільше цікаві соціальні та геополітичні наслідки, прояв яких буде не таким швидким як в економіці, зате їхній вплив буде значно більш тривалим і суттєвим. На жаль, подібного аналізу я ніде не знайшов, тільки окремі розрізнені фрагменти. Це, загалом, цілком зрозуміло, тому що часу з моменту промови Трампа пройшло зовсім небагато, а така робота вимагає великих зусиль і значних витрат часу в шановних аналітиків. Але мені зовсім не хочеться чекати тижнями або місяцями, коли вони зволять надати такий аналіз на суд громадськості, тому пропоную читачам свій дилетантсько-соціологічний погляд на наслідки глобальної тарифної війни Трампа (якщо він, звичайно, не завершить її через пару днів або тижнів, як це вже було раніше).

Причини тарифної війни

Причини для введення жорсткої тарифної політики у Трампа дійсно є, і вони дуже важливі. Я побіжно торкався їх у своїй минулій статті, процитую:

Представники Білого дому заявили в середу, що великий і стійкий торговельний дефіцит США, який минулого року досяг рекордних 1,2 трильйона доларів, являє собою надзвичайну ситуацію в країні, яка руйнує виробничі можливості Сполучених Штатів та їхню оборонно-промислову базу.

Плачевні наслідки багаторічної політики глобалізації для виробничої бази Америки видно зараз уже неозброєним оком, для цього навіть не треба бути економічним аналітиком, достатньо подивитися на ці дані:

  • 1950-ті - 1970-ті роки: Промислове виробництво становило 21-25% ВВП, що відображало сильну індустріальну економіку в післявоєнний період.
  • 1997-2021: Середня частка промисловості становила 12,61%, з піком у 16,09% у 1997 році та мінімумом у 10,1% у 2021 році.
  • 2023 р.: Промислове виробництво склало 10,2% ВВП.

Цей наочний графік порівнює промислову частку у ВВП США з іншими індустріальними країнами.

Тож спроба Трампа провести реіндустріалізацію Америки через жорсткі тарифи виглядає цілком виправданою, але ось практично вона найімовірніше зазнає невдачі. Чому?

Системні проблеми американської економіки

Основна складність полягає в тому, що США вже еволюціонували з індустріальної в постіндустріальну економіку. Незважаючи на наявність власного високотехнологічного виробництва, повернення до попередньої індустріальної фази розвитку — безпрецедентний і нелогічний проект. Якщо ви піднялися еволюційними сходами на поверх вище, то дуже нерозумно намагатися спуститися назад і повернутися знову в «золотий вік» промислової Америки. Ніхто у світі подібний експеримент не проводив.

Певною мірою історичним аналогом такого проекту може слугувати приклад Кампучії, де «червоні кхмери» загубили від чверті до третини населення цієї країни, намагаючись повернути Кампучію від міського до сільського укладу. Руйнування постіндустріальної економіки США хоч і обійдеться без подібних людських жертв, але буде не менш драматичним у соціальному плані.

Важливо розуміти, що будь-яка системна трансформація супроводжується кризою — стара система руйнується, але нова ще не може повноцінно функціонувати. Якраз історичних прикладів подібних криз у світі вистачає, ось тільки найбільш яскраві: промислова революція в Англії звела в могилу, за оцінками, до третини населення країни; історики досі сперечаються скільки мільйонів постраждало від «сталінської» індустріалізації.

Така трансформація вимагає дуже вмілого управління (чим команда Трампа явно похвалитися не може) і значних ресурсів, вкладених зараз заради майбутніх результатів, але без найменшої гарантії на успіх. Я б ще міг зрозуміти, якби подібні системні зміни проводилися заради прогресу, для переходу економіки США "вгору". Але повернення "вниз" до попередньої стадії розвитку виглядає дуже нераціонально — це означає пройти через кризу заради менш ефективної економічної моделі, яка для Штатів уже пішла в минуле. Якщо проект Трампа зазнає невдачі, що на мою думку дуже ймовірно, то в результаті будуть втрачені і ресурси, і соціальна стабільність.

Ще однією системною проблемою американської економіки є її структурний перекіс, коли фінансові ринки стають все більш відірваними від реальної економіки. При цьому інвестиції все частіше концентруються у фінансових, страхових компаніях і компаніях з нерухомості. Самі ж компанії все більше дбають про інтереси своїх великих акціонерів, ніж про суспільне благо.

Наприклад, зворотний викуп акцій, при якому фірми викуповують власні акції для підвищення цін на них, у Сполучених Штатах склав понад 4 трильйонів(!!) доларів за останнє десятиліття і 795 мільярдів доларів тільки у 2023 році. Фармацевтичні та виробничі компанії витрачають більше коштів на зворотний викуп акцій, ніж на навчання працівників, модернізацію інфраструктури і технологій або на дослідження і розробки. Нагороджувальні тарифи Трампа, хоч і спрямовані на посилення позицій промислового виробництва, не в змозі усунути такий перекіс.

Теоретичні основи тарифної війни

Що нам говорить соціологія з приводу нової тарифної політики Трампа? Чи є теоретичні напрацювання, які можна було застосувати для її аналізу? Куди ж без них. Основою такого аналізу може слугувати теорія економічного націоналізму в поєднанні з теорією гегемоністської стабільності.

Фундаментальним принципом теорії гегемоністської стабільності є роль домінуючої держави-гегемона в підтримці світової стабільності. Гегемон забезпечує глобальні суспільні блага (стабільну валюту, відкриті ринки, безпеку торгових шляхів), від яких виграють усі учасники системи. Гегемон повинен бути готовим нести непропорційні витрати підтримки системи, навіть коли це невигідно в короткостроковій перспективі. Гегемонія вимагає як переважаючої економічної потужності, так і військової сили для підтримки режиму міжнародних відносин. Гегемони створюють міжнародні інститути для кодифікації правил поведінки учасників міжнародної системи. Світова система проходить через цикли підйому і занепаду гегемонів, що призводить до періодичної дестабілізації міжнародного економічного порядку. Відносне ослаблення економічної могутності гегемона веде до його небажання нести витрати підтримки системи, що призводить до зростання протекціонізму, економічного націоналізму та системної нестабільності.

Описане вище дуже добре вказує на всі етапи американської гегемонії з часів після Другої світової війни і до наших днів. США за десятиліття глобалізації розгубили свою економічну міць і тепер гегемон переходить у режим «економії» і позбавлення від витрат у вигляді всяких там СОТ і союзницьких зобов'язань з іншими країнами. На чільне місце тепер ставиться політика економічного націоналізму з відповідною теоретичною базою.

Держава розглядається як головний актор у міжнародних економічних відносинах, що діє як єдине ціле для захисту національних інтересів. Економічні ресурси і політика сприймаються насамперед як засоби забезпечення національної безпеки, прагнення до економічної незалежності в критично важливих секторах і посилення геополітичного впливу. Акцент робиться на відносних, а не абсолютних економічних вигодах. Важливо не просто поліпшення власного становища, а перевага перед конкурентами, і загороджувальні тарифи служать для цього прекрасним інструментом. Захист внутрішніх ринків і виробників здійснюється також за допомогою субсидій, нетарифних бар'єрів та інших заходів державного втручання. При цьому прагнення до самодостатності в ключових економічних секторах може досягатися ціною короткострокової економічної ефективності. Економічний націоналізм враховує, як внутрішня політика впливає на зовнішньоекономічні рішення, що допомагає пояснити популістську привабливість протекціоністських заходів.

На мій погляд, ці основні постулати якнайкраще описують тарифну політику Трампа, хоча сам він, я думаю, навряд чи навіть знає про наявність такої теорії.

Геополітичні наслідки тарифної війни

Якщо підбити підсумки вищесказаного, то нова тарифна політика Трампа теоретично цілком обґрунтована і може навіть, знову ж таки теоретично, досягти якогось успіху. Але його проект орієнтований на минуле і, найімовірніше, спричинить за собою злам соціальної системи в самих Штатах і глобальні потрясіння по всьому світу.

Основні наслідки для США:

Економічні ефекти: Хоча захист деяких галузей промисловості може призвести до короткострокового зростання робочих місць у певних секторах, зрослі ціни на імпортні товари і сировину в цілому призведуть до зростання інфляції та збільшення витрат для споживачів і виробників.

Стратегічна автономія: Посилення економічної незалежності в ключових секторах (напівпровідники, рідкоземельні метали, медичне обладнання) може зміцнити національну безпеку, але за рахунок економічної ефективності.

Дипломатичні відносини: Значне погіршення відносин з традиційними союзниками і торговельними партнерами, що ускладнює координацію з глобальних викликів.

Основні наслідки для Європи:

Економічний удар: ЄС, як великий експортер до США (особливо Німеччина), зіткнеться з серйозними економічними викликами, що потенційно може посилити економічні труднощі континенту. Також ЄС загрожує посилення торговельної експансії китайської продукції на європейський ринок, що призведе до додаткових труднощів.

Стратегічна переорієнтація: Європа буде змушена диверсифікувати свої економічні зв'язки, можливо поглиблюючи відносини з Китаєм, Індією та іншими ринками.

Внутрішні розбіжності: Тарифна політика США може посилити розділення всередині ЄС між країнами, що віддають перевагу зближенню зі США, і тими, хто виступає за більш незалежну європейську політику.

Основні наслідки для Китаю:

Продовження економічного тиску: Китай залишиться головною мішенню американських тарифів, що створить додаткові перешкоди для китайської економіки в період її структурної трансформації. Якщо подібні захисні тарифи щодо китайських товарів введе ЄС, то це ще більше посилить негативний ефект на китайську економіку.

Прискорення програми "подвійної циркуляції": Посилення фокусу на внутрішньому споживанні і технологічній самодостатності.

Стратегічні можливості: Тарифна війна США з іншими країнами надає Китаю можливість позиціонувати себе як захисника багатосторонньої торговельної системи і поглиблювати економічні зв'язки з країнами, що постраждали від американських тарифів.

Основні наслідки для світового порядку:

Фрагментація глобальної економіки: Прискорення формування регіональних економічних блоків і ланцюжків поставок, орієнтованих на геополітичну безпеку, а не економічну ефективність.

Ослаблення міжнародних інститутів: Подальша ерозія авторитету СОТ та інших багатосторонніх торговельних механізмів. Трамп уже оголосив про призупинення членства США в СОТ.

Зростання економічного націоналізму: Поширення протекціоністських заходів як відповідь на дії США, що посилює глобальну економічну нестабільність. Китай уже ввів 34% тарифи на всі американські товари, відповідь ЄС та інших країн не за горами.

Зміна глобальних альянсів: Формування нових економічних партнерств, можливо, що ведуть до суттєвого перегляду геополітичних альянсів, сформованих після Другої світової війни. Так, Китай, Японія і Південна Корея оголосили про проведення спільного економічного саміту для вироблення політики протидії Трампу. Це перша такого роду зустріч між цими країнами в післявоєнний час.

У довгостроковій перспективі, тривала тарифна війна при адміністрації Трампа прискорить багатополярну реконфігурацію міжнародної системи, в якій економічні відносини все більше визначаються геополітичними міркуваннями, а не чисто ринковою логікою.

Теги за темою
Дональд Трамп
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Работа в Раде никому не интересна: сколько депутатов досрочно сложили мандат
Comments UA
2025-04-10T18:57:12Z
Россия в Днепр атаковала склады компании "Биосфера". Основатель показал последствия
Лига
2025-04-10T18:42:33Z
"Будет знаменательным моментом": рф хотят зайти в Днепропетровскую область уже в этом году
Новости Украины
2025-04-11T06:03:54Z
Госдеп подтвердил отставку посла США в Украине
Комсомольская правда
2025-04-11T06:00:50Z
Может остановить Россию за 24 часа: Жданов удивил, как можно закончить войну в Украине
TSN
2025-04-01T16:13:50Z
Мира не будет: почему Россия не планирует останавливаться
Comments UA
2025-04-10T21:24:54Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Украинскую модель нашли искалеченной в Дубае: появились новые подробности о ее состоянии
Comments UA
2025-03-31T20:42:25Z
Россияне бешенеют от злости: Пугачева вернулась с новыми с песнями о войне
Comments UA
2025-03-31T20:48:28Z
"Время больше не работало", - женщина, которая была мертвой 24 минуты, рассказала об ощущениях
Новости Украины
2025-03-31T21:03:37Z
Россия увеличила интенсивность штурмов на Сумщине на 30%
Корреспондент
2025-04-11T06:06:56Z
Подготовка к Вербному воскресенью: как нужно освящать вербу
ZN UA
2025-04-11T06:03:02Z
Самый массовый призыв срочников от диктатора Путина: реакция Украины
Comments UA
2025-04-01T14:54:54Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Замучили известного композитора и поэта
Gazeta UA
2025-04-01T02:39:18Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
В Україні прогнозують подешевшання пального
AgroNews
2025-04-11T06:06:38Z
Генштаб: Армия РФ интенсивно атакует под Покровском
Корреспондент
2025-04-11T05:58:51Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
В Чернобыльском заповеднике появился «незваный гость», вытесняющий местные виды
Комсомольская правда
2025-04-02T05:01:30Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Жила в России 20 лет, но приезжала в Украину к дочери: как выглядит мама Поляковой и что о ней известно
Telegraf
2025-04-01T17:03:53Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Уиллем Дефо поёт украинскую народную песню
Кино-Театр
2025-04-11T06:06:07Z
Рак вернулся: что стало причиной смерти Вэла Килмера
Факти ICTV
2025-04-11T06:01:28Z
Спикер ВМС ВСУ увидел "карательную дискотеку"/ Сеть взорвалась комментариями от современного российского эстрадного "творчества"
Апостроф
2025-04-01T16:39:08Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Актер Ярошенко прокомментировал, почему не вернулся в Украину после выезда за границу с разрешения Минкульта
Комсомольская правда
2025-04-04T16:36:52Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Удар по Днепру: количество пострадавших возросло
Корреспондент
2025-04-11T06:09:55Z
Смертельное ДТП в Днепре: полиция объявила пассажиру BMW новое подозрение
Комсомольская правда
2025-04-11T04:42:07Z
Появились фото последствий удара РФ по Николаеву
Корреспондент
2025-04-06T00:27:14Z
В Киеве нетрезвый мужчина стрелял в больнице
Gazeta UA
2025-03-31T19:57:45Z
Враг нанес массированный удар дронами по Харькову: последствия
Хвиля
2025-04-02T06:42:03Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Пенсионеры могут не дождаться пересчета: как заставить ПФУ вовремя заплатить деньги
Знай
2025-04-01T14:30:57Z
ПриватБанк объявил новую волну выплаты госпомощи в 1,5 тыс. грн: какие условия
Апостроф
2025-04-01T14:45:39Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Украинцы за границей могут потерять пенсии: правила выплаты изменили
Хвиля
2025-04-11T05:36:06Z
США vs Китай. Анатомия Глобальной экономической войны
ZN UA
2025-04-11T05:34:47Z
С 1 апреля НБУ отменил лимит на карточные переводы между физическими лицами, но есть нюанс
VGorode
2025-04-02T00:18:10Z
В Госспецсвязи сделали заявление по поводу кибератаки на УЗ
Корреспондент
2025-04-01T14:30:33Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Стоматологи советуют забыть об этих 5 вещах, если хотите иметь здоровые зубы
Comments UA
2025-04-11T03:36:12Z
Какие виды масел помогут в борьбе с акне, а которыми можно только навредить
Знай
2025-04-10T19:51:25Z
В Украине зафиксировали новые случаи заболевания смертельной инфекцией: какие области затронуло
Знай
2025-04-10T15:51:04Z
Угрожающие симптомы: что указывает на наличие глистов в организме
Comments UA
2025-04-10T15:48:58Z
Как покрасить яйца на Пасху натуральными красителями - больше никакой "химии"
Апостроф
2025-04-10T14:45:13Z
Проблемы с почками: какие симптомы указывают, что орган не работает
Comments UA
2025-04-10T13:27:07Z
Поел домашней колбаски: 44-летний львовявин с ботулизмом попал в реанимацию
Факти ICTV
2025-04-10T12:27:00Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Чем помыть краны, чтобы сверкали, как новые: эффективные методы, о которых мало кто знает
TSN
2025-04-01T12:13:34Z
Избегайте тем о политике и религии: аргентинка раскрыла особый секрет долголетия
Gazeta UA
2025-04-01T12:03:30Z
Как выбрать хороший растворимый кофе: украинцам дали лайфхаки
Апостроф
2025-04-01T18:27:38Z
Гороскоп на сегодня 11 апреля: пятница сложных решений и неожиданных открытий
Знай
2025-04-11T01:30:02Z
Абрикос цветет, морозы бьют: как спасти плодовое дерево уже сейчас
Telegraf
2025-04-10T18:36:22Z
Как ухаживать за седыми волосами: прически для женщин старше 40 лет
GlavRed
2025-04-01T16:30:42Z
Последний шанс спасти свою сладкую жизнь: рецепт тех самых легендарных пряников с глазурью
Знай
2025-04-01T06:51:33Z
Необычная паска на Пасху: готовим творожные шедевры с ягодами и фруктами
Gazeta UA
2025-04-10T16:03:15Z
Боксер по провищу "Успех" умер во время боя
Telegraf
2025-04-01T09:54:16Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Бывший футболист "Динамо" неожиданно поддержал Россию
ZN UA
2025-03-31T22:57:52Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Алпеева завоевала золотую медаль на Евро-2025 по вольной борьбе
Корреспондент
2025-04-11T05:39:57Z
Игрок МЮ возглавил рейтинг самых неудачливых вратарей АПЛ
Корреспондент
2025-04-11T05:12:08Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Кубок Украины: где и когда смотреть четвертьфиналы "Динамо" и "Шахтера"
Telegraf
2025-04-01T14:21:18Z
Озвучена реакция УАФ на информацию о натурализации легионера Шахтера
Корреспондент
2025-04-01T11:24:20Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Осторожно, апрель 2025: опасные дни, которые могут перевернуть вашу жизнь
Знай
2025-03-31T19:30:00Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
В США с помощью генной инженерии "воскресили" вымерших 10 тысяч лет назад лютоволков из "Игры Престолов"
Знай
2025-04-11T04:51:36Z
Продюсер Bloodborne и Demon's Souls открыл игровую студию Sirius
GameMag
2025-04-10T23:40:35Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
"Женщину трогают за грудь, мужчину хватают за пах": Metal Gear Solid Delta: Snake Eater получила взрослый возрастной рейтинг
GameMag
2025-03-31T19:46:10Z
Научный прорыв позволит долететь до Альфа Центавра: что сконструировали ученые
Фокус
2025-04-01T11:10:57Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Самые популярные авто из Китая, которые покупают в Украине в 2025 году
Comments UA
2025-04-11T05:57:08Z
Аптечка в авто: кто рискует получить штраф, а кто предупреждение
Comments UA
2025-04-11T05:27:31Z
MG представила гибридную версию кроссовера HS
Корреспондент
2025-04-10T18:21:08Z
Любая яма - не преграда: в Украину приехал уникальный суперкар-внедорожник Lamborghini
Знай
2025-04-10T17:51:55Z
Спорткар для всей семьи: в Украине заметили редкий заряженный минивэн Opel
Фокус
2025-04-10T15:51:56Z
Cadillac прекращает производство бензинового XT6
Корреспондент
2025-04-10T15:51:42Z
Производство автомобилей Stellantis в Италии упало до уровня 1956 года
Корреспондент
2025-04-10T14:33:28Z
Какие автомобили из США стали самыми популярными среди украинцев: топ10
UAToday
2025-04-10T14:06:01Z