/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fbe531430bea67ae5bccefaa8d8ad099e.jpg)
Унікальні властивості жіночих гормонів можуть допомогти в лікуванні хронічного болю
Команда вчених із Каліфорнійського університету в Сан-Франциско виявила, що жіночі гормони естроген і прогестерон можуть пригнічувати біль, створюючи клітини, які виробляють знеболювальні опіоїди. Цей процес допомагає блокувати больові сигнали між тілом та мозком.
Дослідники вважають, що це відкриття може допомогти в розробці нових методів лікування хронічного болю, що виникає при таких захворюваннях, як артрит і рак.
– Результати пояснюють, чому деякі знеболювальні діють краще на жінок, ніж на чоловіків, і чому жінки у постменопаузі, у яких нижче рівень жіночих гормонів, які зазнають більше болю, – йдеться в повідомленні.
Регуляція болю
Робота, опублікована в журналі Science, розкриває принципово нову роль імунних клітин, званих Т-регуляторами (T-regs), які є білими кров’яними клітинами, що регулюють імунну систему і відомі своєю здатністю зменшувати запалення.
Дотепер вчені вважали, що ці тканини, звані мозковими оболонками, служать тільки для захисту центральної нервової системи та виведення відходів.
– Зараз ми показуємо, що імунна система насправді використовує мозкові оболонки для зв’язку з віддаленими нейронами, які розпізнають чутливість шкіри, – кажуть вчені.
Ця комунікація починається, коли нейрон відчуває щось, що може спричинити біль, і посилає сигнал у спинний мозок.
Дослідження
Команда виявила, що мозкові оболонки, що оточують нижню частину спинного мозку, містять велику кількість Т-регуляторів. Щоб дізнатися, яка їхня функція, дослідники вивели клітини з ладу за допомогою токсину.
Ефект був разючим – без Т-регуляторів самки мишей стали більш чутливими до болю, а самці – ні. Ця гендерна відмінність передбачає, що самки мишей більше покладаються на Т-регулятори для керування болем.
Подальші експерименти виявили зв’язок між Т-регуляторами та жіночими гормонами, якого ніхто раніше не бачив: естроген та прогестерон спонукали клітини виробляти енкефалін – природний опіоїд.
На питання, як саме гормони це роблять, команда сподівається відповісти під час майбутнього дослідження.
– Але навіть без такого розуміння усвідомлення цього залежного від статі шляху, ймовірно, призведе до появи таких необхідних нових підходів до лікування болю, – зазначають дослідники.
Вибір препаратів
У короткостроковій перспективі це може допомогти лікарям вибирати препарати, які будуть більш ефективними для пацієнта залежно від його статі.
Наприклад, відомо, що деякі методи лікування мігрені ефективніші для жінок, ніж для чоловіків.
Це може бути особливо корисним для жінок, які пережили менопаузу і більше не виробляють естроген і прогестерон, багато з яких зазнають хронічних болів.