/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F133%2F8650a1da7eff478dd69b35fedd588787.png)
Осередок ГРУ в Польщі координував російський рецидивіст
19, 20 і 21 липня 2024 року на складах DHL у Великій Британії, Німеччині та Польщі прогриміли вибухи. Як пізніше з’ясували європейські правоохоронні органи, вони стали результатом саботажу ГРУ. Осередок, який готував посилки з вибухівкою, базувався в Польщі. А координатором однієї з її операцій польське слідство називає “Олександра Б.”. 5 квітня 2025 року агентство Reuters опублікувало його ім’я – Олександр Безрукавий. Судячи з усього, він був важливим агентом для ГРУ і брав участь в інших операціях.
Центр “Досьє” з’ясував, що Безрукавий – неодноразово судимий уродженець Ростова-на-Дону, який перебуває в карному розшуку. Ймовірно, військова розвідка завербувала його зі злочинного світу.
Про те, як ГРУ знаходить виконавців для саботажу, Центр “Досьє” вже розповідав минулого літа. Співробітники спецслужби моніторять чати і групи для російськомовних за кордоном (наприклад, для пошуку роботи або обговорення новин) і пропонують учасникам швидкі гроші. Такі агенти отримують уривчасті завдання – щось сфотографувати, відвезти або підпалити. Але щоб координувати операції, потрібні професіонали. Мабуть, саме такою людиною був Олександр Безрукавий, і посилки в Польщі – не єдина його операція.
Як з’ясував Центр “Досьє”, 2002 року Безрукавого визнали винним у незаконному володінні зброєю (ст. 222 ч. 1 КК РФ), а 2011 року притягували до відповідальності за квартирну крадіжку в складі організованої групи (ст. 158 ч. 2 п. “а”, “б”), але справу припинили за примиренням сторін. Крім цього, в російських базах даних вказані кримінальні справи, пов’язані з наркотиками і грабежем, проте дати злочинів невідомі. Згідно з даними про купівлю квитків, у 2014 році він здійснював поїздку з Михайлом Куковінцем, також відомим як “Міша Святий”.
Цій людині присвячений персональний сайт, де зазначено, що він прагне жити за законами злодійського світу. Як і Безрукавий, Міша Святий брав участь у квартирних крадіжках. Усе це може свідчити про те, що сам Безрукавий був завербований ГРУ з кримінальних кіл. Як затверджували влітку 2024 року співрозмовники “Досьє” в кримінальному середовищі, для підготовки акцій саботажу російські силовики активно шукали агентів серед ОЗУ.
Згідно з базою даних МВС, 2021 року Безрукавого оголосили у федеральний розшук, який потім було припинено. На початку 2024 року він зміг виїхати з Росії і вирушив у ціле турне Європою. За інформацією польської газети Wyborzca, у лютому 2024 року він прилетів зі Стамбула до Боснії та Герцеговини, потім кілька місяців провів в Іспанії та не пізніше серпня вирушив до Польщі. Там він координував щонайменше одну з операцій ГРУ з відправлення посилок.
Джерела Wall Street Journal у спецслужбах вважали, що в такий спосіб ГРУ тестує логістичні системи, щоб зрештою влаштувати вибухи на вантажних літаках, які прямують до США і Канади. Як писало видання, після інцидентів на складах DHL у липні 2024 року представники Білого дому зв’язалися з Кремлем і попросили зупинити операцію. Однак уже 1 серпня під контролем Безрукавого агенти ГРУ відправили нову посилку.
Вибухових речовин цього разу не було в них – тільки пара кросівок і футболок. За даними Wyborzca, Безрукавий передав їх такому собі В’ячеславу С., а той відправив їх на неіснуючі адреси організацій у США і Канаді. Усі дані відправника були фальшивими, крім імені, тому що під час відправлення потрібно було показувати документи. Потім Безрукавий керував замітанням слідів. Зокрема, він давав доручення про те, щоб вивезти з Польщі автомобіль, на якому пересувалися учасники операції.
У жовтні 2024 року Безрукавого затримали в Боснії і Герцеговині. За інформацією місцевих правоохоронних органів, він інструктував провокаторів для подальшої відправки в Молдову. На закритих тренуваннях учасників готували до неузгоджених демонстрацій і вчили скандувати антиєвропейські гасла. За час подорожі Європою Безрукавий обзавівся новими документами. Як пишуть боснійські ЗМІ, під час затримання у нього при собі було іспанське посвідчення особи.
За екстрадицію Безрукавого розгорнулася боротьба між Польщею і Росією. Польща вимагала його видачі у справі про посилки, а російська сторона згадала про кримінальні справи про наркотики і зброю і переоб’явила Безрукавого в розшук. У протистоянні перемогла Польща: тепер Безрукавий очікує суду у варшавському слідчому ізоляторі.
Картка розшуку Безрукавого // База розшуку МВС РФ
Фальшива косметика, масажні подушки та секс-іграшки. Саморобні вибухові пристрої
Росіянин на прізвисько “Воїн”. Кодове слово: “Мері”. Західні спецслужби звинувачують РФ у спробі організувати пожежі на борту вантажних авіалайнерів
Агентство Reuters наводить нові деталі російської операції – від складання посилок до передбачуваних виконавців.
Це ключові елементи підозрюваного російського диверсійного плану, що призвів до детонації трьох посилок у кур’єрських депо Британії, Німеччини та Польщі минулого літа, як повідомило Рейтер джерело, обізнане з польським розслідуванням.
Подушки, запаковані в посилки разом з косметикою та секс-іграшками, містили приховані саморобні запалювальні пристрої, виготовлені з суміші хімікатів, включаючи високореактивний магній. Хімікати займалися від попередньо налаштованих детонаторів, адаптованих з дешевих китайських електронних гаджетів для відстеження загублених ключів. Ефект посилювався тюбиками, що виглядали як косметика, але насправді містили гель із легкозаймистих сполук, включаючи нітрометан.
“Слідство у цій справі стосується кримінальної діяльності, натхненної російським ГРУ”, – повідомило джерело, посилаючись на російську військову розвідку.
Випробування для нападу на авіалінії
Європейські керівники служб безпеки оприлюднили інформацію про пожежі посилок у жовтні, описавши їх як частину “гібридної війни”, яку веде Росія для дестабілізації країн, що підтримують Україну. Посилки – які спалахнули на складах, спричинивши пожежі, але не завдавши нікому шкоди – були випробуванням для майбутнього російського плану з детонації подібних пакетів у повітрі на вантажних рейсах до США та Канади.
За даними WSJ, пристрої, що загорілися в липні, лише випадково не потрапили на літаки DHL. Німецька поліція, яка тестувала репліки запалювальних пристроїв, зазначила, що після займання магнію його було б важко загасити системами пожежогасіння, якими обладнана більшість літаків, і пілоти були б змушені здійснити аварійну посадку. Літак, що знаходиться далеко від суші над океаном, міг би зазнати катастрофи.
Guardian повідомляє, що посилка, яка спричинила пожежу в Бірмінгемі 22 липня, прибула до складу DHL повітряним шляхом, хоча невідомо, чи це був вантажний або пасажирський літак, а також куди вона прямувала. Могли бути серйозні наслідки, якби вона спалахнула під час польоту.
Томас Гальденванг, голова німецької служби внутрішньої розвідки, заявив депутатам німецького парламенту в понеділок, що якби лейпцизька посилка почала горіти під час польоту, “це призвело б до катастрофи”.
Деталі операції
Детонація пакетів відбулася 19, 20 та 21 липня в британському місті Бірмінгем, Лейпцигу в Німеччині та біля польської столиці Варшави.
За даними WSJ, литовська поліція заарештувала підозрюваного, який відправив чотири запалювальні пристрої, включаючи два з магазину DHL у Вільнюсі. Підозрюваний представився як Ігор Прудніков, але його справжнє ім’я — Олександр Суранович. Слідчі вважають, що його використовували як посередника російські спецслужби.
Підозрюваний у відділенні DHL у Вільнюсі.
Польські слідчі стверджують, що українець на ім’я Владислав Д., який жив у південній Польщі, відіграв ключову роль у європейському випробуванні, діючи за інструкціями, які отримував через Telegram від куратора з ГРУ, якого знав лише як “Воїн”.
18 липня Владислав поїхав на Opel Astra зі свого дому в Катовіце через кордон до литовського міста Каунас, де забрав понад десяток предметів з багажника припаркованого автомобіля. 27-річний чоловік поїхав далі до столиці Литви Вільнюса, де запакував чотири посилки, кожна з подушкою та кількома тюбиками косметики і секс-іграшками. Перед запечатуванням він натиснув дві кнопки, щоб активувати механізми детонації з попередньо встановленим часом.
19 липня він передав посилки чоловікові в парку у Вільнюсі, який використав кодове слово “Мері”. Посилки були відправлені того ж дня з міста.
Реакція влади
Владислава заарештували в Польщі на початку серпня і звинуватили у вчиненні терористичних актів від імені російської розвідки. У січні варшавський суд продовжив його утримання під вартою до травня під час тривання розслідування.
Голова польської служби зовнішньої розвідки Павел Шота заявив WSJ, що відповідальність несуть російські шпигуни, і такий напад, якби він був здійснений, став би значною ескалацією кампанії Москви проти Заходу. “Я не впевнений, що політичні лідери Росії усвідомлюють наслідки, якби одна з цих посилок вибухнула, спричинивши масові жертви”, — сказав Шота.
Кен МакКаллум, голова MI5, попередив минулого тижня, що російська військова розвідка ГРУ, схоже, виконує “стійку місію з генерування хаосу на британських та європейських вулицях: ми бачили підпали, саботаж і більше”. Британський шпигун звинуватив Росію в “небезпечних діях, які проводяться з дедалі більшою безрозсудністю”.