/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F2143d3fa4c92851edfe3e91616e694ab.jpg)
Привідкрию завісу: Залужний розповів, як створювали спільний зі США штаб у Вісбадені
У квітні 2022 року Україна спільно з партнерами організувала центр координації військової допомоги у штаб-квартирі Європейського командування США у Штутгарті, Німеччина. Згодом цей штаб перенесли до Вісбадена.
Про це колишній головнокомандувач Збройних сил України, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний написав у , коментуючи нещодавню статтю видання New York Times.
Залужний розповів про спільний штаб зі США
NYT кілька тижнів тому опублікувало статтю, в якій, зокрема, йшлося про роль цього штабу в плануванні та здійсненні низки операцій ЗСУ у 2022-2023 роках.
– Минулого тижня багато говорили про Вісбаден. Цей штаб справді став нашою з партнерами секретною зброєю у плануванні операцій та формуванні потреб для їх реалізації. І я вам привідкрию завісу, як він створювався, – написав Залужний.
Він повідомив, що з початку великої війни допомога від міжнародних партнерів суттєво зросла. З’явилися нові виклики з доставки та ремонту техніки. Тому у квітні 2022 року було створено центр координації постачання військової допомоги Україні.
Згодом, як повідомляє посол, виникла потреба у спільному з партнерами оперативному штабі, де проводили б оцінку потреб у зброї та техніці, необхідних для планування операцій.
– Це питання особливо гостро постало влітку 2022 року, коли наші партнери висловили сумніви щодо доцільності тих чи інших видів озброєнь та боєприпасів для фронту в Україні, – розповів Залужний.
Тоді з’явилася ідея створити на базі логістичного оперативний штаб, який би аналізував заплановані операції ЗСУ та формував потреби для них відповідно до стандартів НАТО. Цей задум було реалізовано завдяки підтримці Великої Британії.
– Вісбаден отримав нове дихання. У цьому штабі планували операції, проводили воєнні ігри, формували потреби для ЗСУ та передавали їх до Вашингтона та європейських столиць, – написав Залужний.
Цей майданчик став ефективним механізмом для співпраці з партнерами щодо майбутніх військових операцій і визначення потреб для їх реалізації.
Що відомо про скандальну статтю NYT
наприкінці березня опублікувало розслідування про трирічне неафішоване партнерство Києва і Вашингтона в розвідці та стратегічному плануванні. За твердженням журналістів, база у Вісбадені, зокрема, надавала ЗСУ координати російських військ.
Ця операція отримала назву Task Force Dragon. Її мета – компенсувати перевагу Росії.
Американські та українські військові щодня визначали пріоритетні цілі та аналізували розвіддані. Як пише видання, так звані червоні лінії адміністрації Байдена постійно відсувалися.
У статті йдеться про те, що хоча США від самого початку заявляли, що не братимуть пряму участь у війні, згодом у Києві з’явилося близько десятка американських військових радників.
Пізніше їхня кількість зросла до тридцяти, і радникам дозволили працювати в українських командних пунктах ближче до фронту.
Автори статті стверджують, що в січні 2024 року українські та американські військові офіцери спільно спланували атаку на 100 російських військових об’єктів у Криму.
Фото: