MY.UAНовини
Заморозки у квітні. Агрометеоролог Тетяна Адаменко пояснює наслідки для фермерів
Заморозки у квітні. Агрометеоролог Тетяна Адаменко пояснює наслідки для фермерів

Заморозки у квітні. Агрометеоролог Тетяна Адаменко пояснює наслідки для фермерів

В Україні різке похолодання: температура впала з 19 градусів тепла до мінусових значень. У деяких областях уночі зафіксовано 5-6 градусів за Цельсієм нижче нуля. Як наслідок – під загрозою замерзання опинилися фруктові дерева, картопля, цибуля, які вже встигли висадити аграрії, посіви зернових. Холоди і заморозки в Україні спостерігатимуться ще тиждень. 

В інтерв’ю «Главкому» начальник відділу агрометеорології українського Гідрометцентру Тетяна Адаменко пояснює причини нинішнього різкого похолодання, називає найвразливіші культури: ті, які підмерзнуть, але виживуть, і ті, що слід терміново пересіювати.

Експертка уточнює: аби точно зрозуміти, якої шкоди завдадуть нинішні заморозки, потрібно дочекатися потепління. Але у травні нас можуть знову чекати заморозки, які будуть ще небезпечніші, ніж квітневі. Однак точні прогнози погоди на наступний місяць метеорологи нині воліють не робити. «Чесно вам скажу, з 12 місячних прогнозів справдився лише один», – каже Адаменко. За її словами, предметніше про травень можна буде говорити не раніше, ніж за два-три тижні. 

Тетяна Адаменко: Виноград сформував бруньки… він може загинути при температурі від 0 до -1 градусу за Цельсієм
фото: «Укрінформ»

«Шкідлива дія від заморозку може проявитися… на десятий день»

Наскільки для вас було неочікуваним, що на більшу територію України прийшло різке похолодання аж до заморозків? Чи можна взагалі казати про якусь аномалію?

Для мене особисто нічого несподіваного не сталося. Це, звісно, неприємний період, проте такі погодні умови трапляються досить часто. Тут немає нічого екстраординарного. Були такі роки, коли в цей час було холодніше, і явищ погодних було більше (снігу і дощу).

Негативний вплив такої зміни погоди залежить від того, що було напередодні. Через те, що ми у березні мали майже квітень (дуже теплу погоду), то на початку квітня повернулись до погодних умов, притаманних березню.

Від заморозків найбільше страждають абрикоси, персики… На яких культурах ще позначаються заморозки?  

Найбільше – на сходах ранніх овочевих культур, які дуже вразливі до таких знижень температур. Позначаються на всьому, що квітне і утворює зав’язь. Це абрикоси, які ви згадали, це інші плодові, які у деяких районах дуже рано почали квітнути. Тут урожай однозначно буде втрачений, якщо не було застосовано якихось засобів щодо зменшення негативного впливу від цих заморозків.

Усе залежить від того, якої інтенсивності був заморозок, від тривалості його дії. Якщо було зниження до 0 градусів, як у Дніпропетровській чи Полтавській областях, і це тривало дві-три години – тоді це мінімальні пошкодження. Але якщо зниження температури відбувалося шість години поспіль, як на Рівненщині, коли температура була -5 градусів, то загинуло практично усе те, що вже утворювало зав’язь. Тож все залежить від морозостійкості культури, від інтенсивності морозу. На жаль, абрикос, у зв’язку з глобальним потеплінням, стає у нас екзотичною культурою.

Якщо говорити не про дерева, а кущі винограду, які якраз цвітуть, вони постраждають?

Так. Виноград сформував бруньки, на півдні країни у винограду вже квітки з’явилися, то він може загинути при температурі від 0 до -1 градуса за Цельсієм. Зокрема, на Одещині вже було -2 градуси. Справа в тому, що це – інерційні процеси. Для того, щоб оцінити розмір лиха, потрібно, аби пройшов певний час. На жаль, шкідлива дія може проявитися не на третій день від заморозку, а на сьомий або десятий. І навіть якщо говорити не про плодові культури, а про сільськогосподарські… Якщо у ранніх ярих культур вже з’явилися сходи, то через морози відбувається сповільнення процесів росту. Для деяких культур – це відставання у розвитку. І це негативний вплив на урожайність.

Якщо подивитися прогноз погоди, то заморозки, особливо в областях на Заході України впродовж найближчого тижня будуть суттєвими: до -5 градусів…

Саме так. Це дуже негативно позначиться на сільськогосподарських культурах. Наприклад, для озимої пшениці таке зниження температури у тій фазі розвитку, в якій пшениця перебуває, не є загрозливим. Десь листя підмерзне, але потім відросте. Головне, аби ще колос не сформувався.

Якщо, не дай боже, була б посіяна кукурудза, і вона б утворила сходи, то вона б загинула. Різні культури мають різну морозостійкість. Різні частини культур також пошкоджуються і гинуть при різних рівнях заморозків. Взагалі, кукурудзу слід сіяти у другій половині квітня. Кожен район, кожна територія має свій період заморозків. Потрібно подивитися на матеріали спостережень нашої метеорологічної мережі, коли відбувається останній заморозок навесні, і звідси порахувати 10-14 днів для того, щоби та культура, яку ти посіяв, утворила сходи. Вже слід орієнтуватися на такі дати. Не потрібно дуже ранніх посівів. З практики можу сказати, що коли дуже тепла зима, а в нас вона такою була, то обов’язково у квітні і, не дай боже, ще у травні спостерігаються заморозки.

«Неврожай абрикосів – класичний приклад наслідків зміни клімату»

То які головні поради фермерам дасте? Коли і що треба пересаджувати?

Як тільки потепліє, усе це яскраво проявиться. Якщо ми говоримо про сільськогосподарські культури, то катастрофи не буде. Це будуть пошкодження, невеликий недобір запланованого урожаю. Катастрофа з абрикосами? Те, що з року в рік ми не маємо урожаю абрикосів, – це класичний приклад впливу зміни клімату. У нас був один із найтепліших січнів за весь час спостережень. А абрикосі, персику, яблуні потрібна певна сума температур, після якої починається цвітіння (сума температур — це сукупність середньодобових температур повітря (вище певного порогу), накопичена за певний період часу  – «Главком»). Абрикоси найраніше зацвітають і цю суму температур вони собі ще у січні підхоплюють. Для абрикоси сума температур становить 88 градусів. У січні вони накопичили 70 градусів, лютий був холодним, вони призупинили розвиток. А як тільки сонце блиснуло у березні, вони собі додали в сумі температур і почали рано цвісти. Хоча для них зазвичай час цвітіння – середина квітня. 

Ви говорили, що врятувати урожаї можуть певні засоби для зменшення негативного впливу від морозів. Що це за засоби?

Фермери про них прекрасно знають. Це усілякі антистреси. Насамперед це фізичні методи. Кращих і дешевших, ніж вони, ще ніхто не придумав. Рекомендують агроволокно, обкурювання, якщо мова про сади, а також дощування. Наскільки можливе використання таких методів, якщо йдеться про велике господарство, не знаю.

З одного боку, фермери, звичайно, знають: якщо посадити дуже рано, то є небезпека пошкодження і втрат. З іншого боку, важливо не зайти в період з дефіцитом вологи, якщо посадити занадто пізно. Чи змінюють аграрії підходи з часом?

Для України в принципі характерні ранні посіви. Цілком зрозуміло, що ранніми посівами люди хочуть захопити ту вологу, яка є на полях, аби утворилися сходи. А цього року з вологою не дуже склалося. Бо південні і центральні області не отримали 50% опадів від норми. Через це завжди є загроза виникнення ранньої весняної засухи. Наші синоптики дуже гарно спрацювали в плані точності прогнозів, буквально по годинах прогнозували і попередили про значні зміни в погоді.

«Найбільш вразливими до заморозків є овочеві культури, квасоля, баштанні»

Ви говорили, що краще приморозки у квітні, ніж у травні...

Найбільш вразливими до заморозків є овочеві культури, квасоля, баштанні культури. У травні вони у більшості випадків уже утворюють репродуктивні органи, тобто плоди, зерно. А вони пошкоджуються вже не при -3 градусів, а при 0 градусів.

Український клімат з кожним роком все більше нагадує середземноморський. Для сільського господарства в цьому більше плюсів, чи мінусів?

Складно говорити – краще чи гірше. Це просто інша культура землеробства, інший набір культур, інші технології. Я в перспективі найближчого десятиліття не бачу це як трагедію. Просто потрібно пристосовуватися до тих змін, які відбуваються.

Солодкий виноград у Києві вже є реальністю, гранати на півдні України вже вирощують. З такою тенденцією можуть і банани скоро бути. Погоджуєтеся?

Щодо винограду і гранатів – так. А от для того, щоби вирощувати банани, потрібно, аби середня річна температура повітря в Україні була +18 градусів. А у нас зараз норма – це +9 градусів. Можливо, хіба за 200 чи 300 років таке буде можливо.

Якщо раніше найсоковитіші кавуни були тільки на Херсонщині, то невдовзі такі самі будуть виростати на Кіровоградщині? 

Кавуни – прекрасний приклад. Вони залежать від накопичення тепла. А у нас кількість тепла, якщо порівняти із 1990 роком, виросла у півтора раза.

Тобто в перспективі років за п’ять це можливо?

Абсолютно – Кіровоградщина, Миколаївщина. Трішки у цьому плані (тепла) відстає захід України. Раніше у західних областях кукурудза не визрівала тому, що їй не вистачало тепла. Там сіяли тільки ранні сорти, маловрожайні. Інколи до вересня кукурудза так і не визрівала. Зараз урожаї прекрасні. Найбільші урожаї кукурудзи – у західних областях, бо там більше вологи і достатньо тепла. З теплом у нас в країні проблем немає. Все впирається у вологу.

Михайло Глуховський, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
В Сербии утвердили новое правительство без одиозного пророссийского Вулина
Европейская правда
2025-04-16T19:04:48Z
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
Индонезия исключает создание на своей территории военной базы для российских самолетов
Лига
2025-04-16T19:27:46Z
"Прилет" дрона по бригаде ВС РФ в городе Шуя: появилось видео удара, снятое изнутри казармы
Фокус
2025-04-16T19:27:30Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Полиция Словакии начала проверку из-за дипфейка с "заключенным" Фицо
Европейская правда
2025-04-16T16:49:36Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Суд Германии разрешил депортировать мигрантов в Грецию
Европейская правда
2025-04-16T19:15:32Z
С Чистым четвергом: поздравления и открытки
ZN UA
2025-04-16T19:04:20Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
В ОП рассказали о количестве новобранцев по Контракту 18-24
Корреспондент
2025-04-12T19:51:13Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Видят только одну сторону: ТЦК жалуются на агрессию гражданских
Знай
2025-04-16T19:30:24Z
Повышение тарифов на коммунальные услуги в Харькове: цены заметно вырастут
Политека
2025-04-16T19:30:05Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Передавал врагу координаты ВСУ: суд наказал военного-предателя
Новости Украины
2025-04-05T09:18:45Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Умер звезда российских криминальных сериалов
GlavRed
2025-04-16T19:27:25Z
Эпичные сражения в трейлере третьего сезона мультсериала "Кровь Зевса" — стартует 8 мая
GameMag
2025-04-16T17:33:17Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Минздрав планирует обнаруживать аптеки без дипломированных фармацевтов
Корреспондент
2025-04-16T16:30:02Z
В Европу завезли смертельный вирус в "святой воде" из древнего колодца
Фокус
2025-04-16T14:51:52Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Это шокирует каждого: стало известно о влиянии ежедневного употребления яиц на организм
Comments UA
2025-04-16T14:39:25Z
Пять лучших продуктов для детского мозга: чем обогатить рацион во время обучения и роста
Gazeta UA
2025-04-16T13:51:04Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Необычная контрабанда: что планировали незаконно вывезти из Кении
Comments UA
2025-04-16T18:21:56Z
В Париже "заминировали" суд
Европейская правда
2025-04-16T18:21:30Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Такой шанс выпадает раз в сто лет - астролог предсказывает большое богатство этим двум знакам
Gazeta UA
2025-04-16T18:33:27Z
Как понять, что вы не нравитесь человеку: 7 сигналов тела, которые стоит знать
GlavRed
2025-04-16T17:27:59Z
Картофель вырастет крупным: при посадке добавьте в лунки один "секретный" ингредиент
Telegraf
2025-04-16T15:48:36Z
Красивые пасхальные яйца с интересным узором: для покраски нужно всего два ингредиента
Telegraf
2025-04-16T14:36:59Z
Что взять на пикник: туристическая мебель, без которой не обойтись
Gazeta UA
2025-04-16T13:51:35Z
Не щиплет глаза и не содержит синтетики: как приготовить шампунь для собаки дома
GlavRed
2025-04-16T13:27:12Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Бумеранг Трампа: пошлины против Китая крепко ударили по производству автомобилей Илона Маска
ZN UA
2025-04-16T17:55:55Z
Перспективы мировой торговли ухудшились после тарифов Трампа - ВТО
Корреспондент
2025-04-16T17:45:14Z
Дополнительная квитанция на квартиру в Одессе: кого обяжут платить 4 тысячи гривен
Политека
2025-04-16T17:30:39Z
"Будут ли какие-то дополнительные изменения - тишина": нардеп о мизерных пенсиях украинцев в 80 долларов
Апостроф
2025-04-16T16:51:26Z
Украинцам намекнули на новые налоги: обещают в крайнем случае
Знай
2025-04-16T16:36:19Z
Хмельницкая АЭС осталась без болгарских реакторов: проект достройки энергоблоков закрывается?/Не исключено, что София хочет поторговаться, но возможны и другие варианты
Апостроф
2025-04-16T16:33:22Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Байер подождет: "второй Лестер" ведет борьбу за Макати
Корреспондент
2025-04-16T19:24:34Z
Динамо продолжит сотрудничество с лидером команды
Корреспондент
2025-04-16T18:51:29Z
Травмы, как же без них: прогнозы Аморима по своим игрокам
Корреспондент
2025-04-16T18:15:43Z
Де Брейне нарасхват: бельгийцем заинтересовался еще один клуб МЛС
Корреспондент
2025-04-16T17:21:42Z
Искусственный интеллект предсказывает нокаут: кто победит в реванше Усик - Дюбуа
Gazeta UA
2025-04-16T16:54:38Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Bungie перезапускает Marathon: культовый шутер 90-х возвращается как экстракшн-боевик
Знай
2025-04-16T18:51:59Z
Британцам обещают увлекательное зрелище: что будет происходить ночью
Comments UA
2025-04-16T18:48:03Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Jeep представил самую мощную версию Wagoneer
Корреспондент
2025-04-16T19:33:10Z
ЕС отменил запрет на углепластик в автомобилях
Корреспондент
2025-04-16T15:45:37Z
Доминируют электрокары: определены лучшие авто в мире за 2025 год
Фокус
2025-04-16T15:30:57Z
Рейтинг самых популярных автомобилей в Европе в 2025 году
Comments UA
2025-04-16T13:27:07Z
Водителей могут лишить прав на год за "спасибо" на дороге
Comments UA
2025-04-16T11:54:46Z
Британские иконы: на аукцион выставлена коллекция ретроавто на $1,5 миллиона
Фокус
2025-04-16T10:30:32Z
Названы самые популярные марки автомобилей среди европейцев
Корреспондент
2025-04-16T08:27:02Z
Ford презентовал экстремальные внедорожники для самых сложных условий
Фокус
2025-04-16T07:57:58Z