MY.UAНовини
Лютововк воскрес? Що не так з науковою сенсацією, яка потрясла світ
Лютововк воскрес? Що не так з науковою сенсацією, яка потрясла світ

Лютововк воскрес? Що не так з науковою сенсацією, яка потрясла світ

«Мало нам було Трампа», «краще клонуйте Бандеру», «нема чого розводити всяку погань»…

Український сегмент Фейсбуку відреагував на новину про клонування вимерлих вовків скептично-насмішливо. Те, про що повідомив журнал Time, прозвучало радше як фейк.

Але виявилося: новина про клонування – не є фейком, але водночас не є і правдою. Як таке можливо? 

Спойлер: вчені дійсно погралися у Бога, спробувавши відновити вид, який колись ходив по землі, але отримали трохи не те, на що сподівалися. Та, схоже, помилку (якщо це була помилка) визнавати ніхто не збирається. 

Хто наш герой?

Вовк жахливий, або лютововк (а по-науковому – аenocyon dirus) бігав собі просторами Північної Америки ще яких-небудь 10 тис. років тому. Це був цікавий час, хоча й не такий цікавий, як наш. Якраз закінчився льодовиковий період, температура повітря підвищилася на 6 градусів, а людина зуміла приручити пса. А ще – виготовляти з глини посуд. У цей час вимер homo floresiensis, і homo sapiens залишився єдиним людським видом, який взявся вирішувати долю цієї планети. Тоді ж вимер і вовк жахливий.

Лютововк з музею у Карлсруе
фото: wikipedia.org

Залишки цього виду знайшов якийсь американський фермер на своєму ранчо під Лос-Анджелесом. Це було у 1858-му. Тоді ж вовк і отримав свою назву і свій епітет – жахливий. Але за що ж його так назвали? Аenocyon dirus, як встановили вчені, мав великі зуби і значну силу укусу, що відрізняє його від сучасних вовків. Харчувався він, зокрема, гігантськими лінивцями та мастодонтами, а коли вони вимерли, вимер і той, хто їх споживав. 

Лютововки стали першими тваринами, над клонуванням яких працювали вчені Colossal Biosciences. Можливо, тому, що ті є героями фентезійного серіалу «Гра престолів»? Чи тому, що братися відразу за динозаврів було надто великим викликом?

Що було зроблено?

До речі, про динозаврів. Якщо читач знайомий з сюжетом роману Майкла Крайтона «Парк Юрського періоду» (або, принаймні, бачив однойменний фільм), то він знає, там вчені також розважалися клонуванням. Закінчилося все трагічно: давні ящури вирвалися на волю і один недружелюбний динозавр з’їв половину персонажів. 

За версією Крайтона, динозаврів повернули до життя так: отримали ДНК останніх з крові комарів, які потрапили до бурштину і там збереглися. Але при спробі розшифрувати геном динозавра виявилося, що частина його втрачена, тож «дірки» довелося латати генами земноводних.

Але це – фантастика, а чи можливо таке насправді? Фахівці приватної компанії з амбітною назвою Colossal Biosciences стверджують: так, це можливо. До речі, компанія була заснована зовсім нещодавно – у 2021 році. Біля її витоків стоять 43-річний мільйонер Бен Ламм та 70-річний генетик Джордж Чорч. Книги Чорча, до речі, можна придбати в Україні. А загалом у цій структурі трудяться 130 вчених. 

Про роботу Colossal Biosciences багато й охоче розповідає Бен Ламм. В інтерв’ю американській пресі він сипле неймовірними обіцянками. Підприємець анонсує, що до 2028 року його команда воскресить нелітаючого птаха додо (або дронта), тасманійського тигра та мамонта. У 2024-му фахівці Colossal Biosciences вже воскресили лютововка, але повідомили про це тільки зараз.

Бен Ламм та Джордж Чорч
фото: colossal.com

Усю операцію тримали в суворій таємниці, в яку, однак, був посвячений письменник Джордж Мартін – автор «Гри престолів». «Я тримаю язик за зубами вже кілька місяців, присягаючись мовчати, але вмираючи від бажання розповісти про це світові», – написав він на своїй Facebook-сторінці. І виділив наступну фразу капслоком: «ЛЮТОВОВК ПОВЕРТАЄТЬСЯ». 

«Дозвольте мені подякувати Пітеру Джексону, який подзвонив мені з Нової Зеландії з загадковою пропозицією зателефонувати хлопцеві на ім’я Бен Ламм, у якого є щось неймовірне, чим він хоче зі мною поділитися. Пітер присягнувся мовчати, тож не міг поділитися зі мною таємницею, але я почув хвилювання в його голосі, тому подзвонив. І, чорт забирай, я радий, що це зробив», – поділився з читачами Мартін і опублікував своє фото з лютововком на руках. 

Мамонта з пробірки не буде
ілюстрація згенерована ШІ

Як пише Time, команда Лемма змогла виділити ДНК зі скам'янілих фрагментів звіра та розшифрували геном. Для цього було використано два давніх зразки: зуб, якому 13 тис. років, та вушна кістка, якій 72 тис. років. Після цього отриману розшифровку порівняли з ДНК сучасного вовка. А далі, згідно з пресрелізом компанії, дослідники внесли 20 змін у 14 генів сучасного вовка. Потім отримані клітини помістили в яйцеклітини домашніх собак, які і виступили сурогатними мамами.

Оце й усе.

То це люто- чи просто вовк?

Із трьох ембріонів Colossal Biosciences вивела двох самців, які народилися восени минулого року, та самицю, яка з’явилася на світ нещодавно. Хлопчиків назвали Ромул і Рем – на честь міфічних близнюків, яких врятувала і вигодувала вовчиця, і які потім заснували Рим. А «дівчинка» отримала ім’я Кхалісі – на честь матері драконів, персонажки серії романів «Пісня льоду й полум'я».

Знайомтеся, це – Ромул і Рем. Дуже милі цуцики, але насправді вони – не лютововки
фото: colossal.com

Журналістам Time дозволили побачити весь виводок, і ті написали довгу захопливу статтю. У ній, наприклад, йдеться про те, «у Ромула та Рема біла шерсть, більший розмір, потужніші плечі, ширша голова, великі зуби та щелепи, м’язисті лапи та характерні вокалізації, зокрема, виття та скавуління».

До речі, Бет Шапіро, американська еволюційна молекулярна біологиня, заступниця директора з геноміки збереження в Інституті геноміки Каліфорнійського університету в Санта-Крузі, задається питанням: а чи будуть ці вовки щасливими? Нині вовченят тримають в ізоляції, хоча у дикій природі мисливська територія сірих вовків може становити від 50 до 1 000 квадратних миль (від 129 кв. км до 2,5 тис. кв. км). 

«На тлі цього троє вовків Colossal Biosciences, які проводять все своє життя в заповіднику площею 2 тис. акрів (8 кв. км), можуть бути жахливо самотніми і страждати від клаустрофобії – вони живуть зовсім не так, як живуть дикі сірі вовки», – пише Шапіро.

Вовченята Colossal Biosciences живуть у заповіднику компанії. Вчені побоюються, що тваринам там дуже самотньо
фото: стоп-кадр з відео 

У публікації Time таким питанням ніхто не переймається. А загалом стаття містить безліч подробиць – про те, як минала вагітність у собачих сурогатних мам, як вони дбали про малечу, як харчуються вовченята, як вони поводяться і де живуть. 

Та щоб оцінити рівень журналістської експертизи, яка представлена у цій статті, наведемо іще лише один абзац: «Для того, аби виявити різницю між живим та вимерлим видом, потрібно небагато генетичних змін. У вовка, як і в інших видів псових, 19 тис. генів. Для відновлення гена лютововка довелось внести лише 20 правок у 14 генів звичайного сірого вовка, але ці зміни призвели до низки відмінностей».

Насправді «лише» 20 правок привели до виникнення нового виду сучасної тварини, але аж ніяк не відродили давно померлу.

На цьому відео можна побачити лютововків. Малеча грається і радіє снігу

BBC News опитала кількох генетиків, а ті поділилися думками щодо «продукту», отриманого Colossal Biosciences. «Це генетично модифіковані сірі вовки», – пояснює Філіп Седдон, зоолог з університету Отаго в Новій Зеландії. З ним погоджується і науковець Нік Роуленс, також з університету Отаго.

Сірий вовк – найближчий родич лютововка
фото з відкритих джерел

«Colossal не клонувала лютововка, – каже Роуленс. – ДНК прадавніх вовків, отримана зі скам'янілих решток, настільки пошкоджена, що її неможливо біологічно скопіювати або клонувати».

«Вимирання – це назавжди», – говорить вчений. І додає, що у цьому немає нічого трагічного, бо це один із законів природи. Тож замість того, аби ставити незрозумілі експерименти, краще подбати про сучасні види, котрі з вини людини опинилися під загрозою зникнення. 

Тим часом видання ScienceAlert наголошує: компанія Colossal Biosciences не опублікувала результатів своєї роботи у жодному рецензованому журналі, а тому науковці поки критично ставляться до цього здобутку.

Або, як говорить американський популяризатор науки Карл Саган, якого цитує ScienceAlert, «надзвичайні твердження вимагають надзвичайних доказів». Але все, що є в розпорядженні громадськості зараз, – це зображення та цитати, надані Colossal Biosciences.

ScienceAlert наводить слова Джеремі Остіна, директора Австралійського центру вивчення ДНК, який теж переконаний, що команда Лемма просто створила генно-модифікованого сірого вовка. Він має такий вигляд, який міг би мати, на думку фахівців компанії, лютововк. Але навіть це є предметом дискусії, бо здійснити перевірку точного вигляду вимерлого члена тваринної родини за викопними рештками досить складно.

Адам Бойко, генетик з Корнельського університету, також говорить New York Times про те, що й він не вважає Ромула, Рема і Кхалісі «воскреслими» жахливими вовками.

Загалом у вчених був успішний досвід клонування тварини з ДНК. Першим таким експериментом стало народження овечки Доллі – вона з’явилася на світ у 1996-му. Потім вчені взялися за тварин, що перебували на межі зникнення. Йдеться, приміром, про коня Пржевальського, лоша якого американські фахівці зуміли «народити» із заморожених у 1980 році клітин жеребця. Його ДНК зберігалася сорок років, аби зрештою дати життя нащадку. Про цей експеримент – цілковито відмінний від історії з лютововками – «Главком» писав ще у 2020-му. 

Наталія Лебідь, «Главком»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Рука допомоги Путіну": Трамп вкотре здивував позицією щодо перемовин
24tv
2025-05-12T09:57:36Z
У новому уряді Німеччини готові дати Україні додаткову зброю, якщо переговори проваляться
Лига
2025-05-12T09:54:26Z
Єрмак пояснив, чому ставлення Трампа до України змінилося після розмови із Зеленським у Ватикані
24tv
2025-05-12T09:54:18Z
Путін планує зустрічний візит до Китаю у вересні, – росЗМІ
24tv
2025-05-12T09:54:12Z
Китай підтримує запропоноване Україною, Європою і США 30-денне припинення вогню
УкраинФорм
2025-05-12T09:45:48Z
Кремль найближчим часом активізує зусилля для дискредитації переговорного процесу - ЦПД
УкраинФорм
2025-05-12T09:45:19Z
Деякі українці зможуть не платити частину комуналки: в Раду внесений відповідний законопроєкт
Фокус
2025-05-12T09:42:53Z
Глави МЗС «Веймару+», Штатів і Туреччини обговорять організацію українсько-російських переговорів у Стамбулі
УкраинФорм
2025-05-12T09:42:24Z
Робітнича партія Курдистану заявила про розпуск і припинення збройної боротьби з Туреччиною
Фокус
2025-05-12T09:40:41Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Кінофестиваль «Чілдрен Кінофест» оголосив цьогорічну програму
Детектор М
2025-05-12T09:55:54Z
Трейлер 2 сезону «Миротворця» — новий член команди, кішенькові світи та натяк на Лігу Справедливості
ITC
2025-05-12T09:49:04Z
37-річна зірка "Кварталу" Ірина Гатун вперше прокоментувала особисте життя
Gazeta UA
2025-05-12T09:42:23Z
«Євробачення-2025»: як та де голосувати за учасників Пісенного конкурсу
Детектор М
2025-05-12T09:40:55Z
Представниці Ізраїля на Євробаченні 2025 погрожували смертю: реакція мовника Kan
Факти ICTV
2025-05-12T09:40:45Z
3 найвідоміші трилери у світі, які зможуть подивитись лише найсміливіші глядачі
24tv
2025-05-12T09:33:43Z
Стоцька влаштувала свято для доньки - копії Кіркорова: який у неї вигляд
GlavRed
2025-05-12T09:28:31Z
"Як зробити посмішку": "мама Вєрки Сердючки" поділилася кумедною порадою від Данилка
GlavRed
2025-05-12T09:28:01Z
Які виплати отримують військові після звільнення зі служби в Україні
Фокус
2025-05-12T09:57:48Z
Через протест польських перевізників може бути ускладнений рух у пункті пропуску «Ягодин-Дорогуськ» - ДПСУ
УкраинФорм
2025-05-12T09:57:40Z
Зеленський провів першу розмову з Папою Левом XIV
24tv
2025-05-12T09:57:02Z
Франція хоче розгорнути армію роботів до 2040 року
24tv
2025-05-12T09:33:50Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: кому готові платити від 15 тисяч гривень
Политека
2025-05-12T09:30:57Z
Нацгвардія закупить 65 тонн сала за космічні гроші. Що не так з її тендером
Telegraf
2025-05-12T09:24:33Z
Мобілізація жінок стане примусовою? Адвокатка звернула увагу на деталь у законі
Telegraf
2025-05-12T09:22:12Z
Секс-іграшки від ГРУ, Круте піке Facebook, Де в Європі добре жити. Найкращі історії світу
Лига
2025-05-12T09:21:02Z
У МОН розповіли, на яких спеціальностях збільшать кількість місць на бюджеті
24tv
2025-05-12T09:18:15Z
Точно смачніше та корисніше, ніж у магазині: класичний рецепт домашнього майонезу
24tv
2025-05-12T09:42:50Z
Який субпродукт позитивно впливає на імунітет і сприяє довголіттю, а кому його краще уникати
Gazeta UA
2025-05-12T09:30:50Z
У «Феофанії» виконали унікальну операцію військовому, який дістав складне поранення обличчя
УкраинФорм
2025-05-12T08:46:23Z
Синдром "оземпічних ніг": помітили новий тривожний побічний ефект від ліків для схуднення
24tv
2025-05-12T08:45:02Z
Міжнародний день медсестри 2025: дата і привітання
Комсомольская правда
2025-05-12T07:31:54Z
Знайшли поєднання факторів, які втричі підвищують ризик раку грудей
24tv
2025-05-12T07:24:23Z
Депресія, апатія, ПТСР: від початку війни українці почали вдвічі частіше звертатися до лікарів
Факти ICTV
2025-05-12T07:13:45Z
Легкий спосіб схуднути: прийом їжі в певний час призводить до значного зниження ваги
Фокус
2025-05-12T06:36:29Z
Науковці довели негативний вплив на дітей навіть короткої реклами шкідливої їжі
Факти ICTV
2025-05-12T06:16:52Z
Обікрав майже два десятки поховань: викрито 20-річного жителя Одещини
Украина Криминальная
2025-05-12T09:49:04Z
До ₴60 млн. злочинного прибутку: на Київщині знешкоджено діяльність підпільних виробників сигарет
Украина Криминальная
2025-05-12T09:42:06Z
Хотіли купити авто з-за кордону: двоєукраїнців втратили близько 500 тис грн
InternetUA
2025-05-12T09:37:08Z
Затримано російських агентів, які намагалися підірвати наряд поліції біля Рівного
Украина Криминальная
2025-05-12T09:21:56Z
У Білозерці на Херсонщині через російський обстріл постраждала дитина
УкраинФорм
2025-05-12T09:07:17Z
Поліція встановила "блогерів", які напідпитку в мережі хизувались зброєю
Khreschatyk
2025-05-12T09:03:47Z
У селі на Запоріжжі ворожий дрон атакував припарковану автівку
УкраинФорм
2025-05-12T09:01:51Z
У Вінниці судитимуть двох підприємців, причетних до шахрайства на понад пів мільйона гривень
Украина Криминальная
2025-05-12T08:57:12Z
У Харкові під колесами автівки загинула 84-річна жінка
Мій Харків
2025-05-12T08:55:47Z
Допомога Сирії: судно з українською пшеницею прибуло до Туреччини
Хвиля
2025-05-12T09:45:45Z
Яку суму коштів можна переказувати з картки на картку
24tv
2025-05-12T09:42:31Z
Цибуля знову дорожчає. Де можна купити кіло, зекономивши до 20 грн
Telegraf
2025-05-12T09:33:16Z
Євро дешевшатиме: експерти оцінили ситуацію на ринку валют до 18 травня
GlavRed
2025-05-12T09:33:11Z
Перетворення у ТОВ — оптимальний шлях реорганізації для агробізнесу згідно з новим законом
Agravery
2025-05-12T09:30:43Z
Досліди, що працюють: перевірена практика від Агрейн
AgroPortal
2025-05-12T09:30:12Z
Скільки можна перевозити грошей через кордон України готівкою та на картці: усі нюанси
GlavRed
2025-05-12T09:28:39Z
Ринок праці зазнає значних змін до 2030 року: які професії зникнуть, а які стануть трендом
24tv
2025-05-12T09:27:41Z
Два критичні місяці: коли в Україні можуть початися відключення світла
Telegraf
2025-05-12T09:27:37Z
Російський дрон влучив в автомобіль енергетиків на околиці Сум: є загиблий та троє поранених
ZN UA
2025-05-12T09:54:35Z
Воїни ССО під час розвідки знищили в тилу групу російських штурмовиків
УкраинФорм
2025-05-12T09:52:43Z
Обмеження руху в Харківській області: де на місяць перекриють дороги
Политека
2025-05-12T09:46:33Z
Техніка горіла й вибухала: на одному з напрямків ЗСУ знищили ворожий ЗРК "Бук-М1"
24tv
2025-05-12T09:36:59Z
Заступником начальника КМВА став Ігор Рева
УкраинФорм
2025-05-12T09:33:55Z
В Україні запустили освітню платформу для жителів Криму: що треба знати
Факти ICTV
2025-05-12T09:10:51Z
ЗСУ ліквідували титулованого російського важкоатлета
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T09:09:23Z
ЗСУ просунулися на Харківщині, росіяни – на Костянтинівку: як змінилася лінія фронту за тиждень
24tv
2025-05-12T09:03:08Z
У Криму хакери атакували кремлівські новинні платформи
УкраинФорм
2025-05-12T09:01:59Z
Швидший та ефективніший: електричний кросовер Skoda Enyaq RS оновили
AutoGeek
2025-05-12T09:30:36Z
Стартують продажі нового Kia Sportage: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-05-12T09:25:59Z
Заради економії: Audi плану продати легендарне ательє Italdesign
AutoGeek
2025-05-12T08:45:25Z
В Україні з'явився новітній японський позашляховик преміумкласу за $110 000
Фокус
2025-05-12T08:36:30Z
Класичний Dodge Charger повернули на дороги після 30-річного простою
AutoCentre
2025-05-12T08:06:45Z
Топ-10 міфів про Jeep Grand Cherokee: що з цього правда?
ITC
2025-05-12T08:01:45Z
Продажі авто з Китаю в Україні різко зросли: найпопулярніші моделі
Фокус
2025-05-12T07:57:13Z
Tesla призупинить виробництво Cybertruck та Model Y у США
24tv
2025-05-12T07:27:56Z
Кардинально змінився: новий Jeep Cherokee 2026 вперше потрапив на фото
Фокус
2025-05-12T07:10:50Z
Місячний календар стрижок на червень 2025: оберіть ідеальний день для змін
Факти ICTV
2025-05-12T09:52:57Z
Варто відвідати: ТОП-6 найбільш недооцінених напрямків Європи для подорожі в 2025 році
Фокус
2025-05-12T09:45:41Z
Робота на свіжому повітрі з житлом і зарплатою до 30 тисяч: підходить і студенту, і переселенцю
Telegraf
2025-05-12T09:36:51Z
Коли найкраще кропити картоплю: елементарний секрет великого врожаю
24tv
2025-05-12T09:36:41Z
Чим відрізняються дівчата: лише дадуть відповідь за 19 секунд
GlavRed
2025-05-12T09:28:08Z
Як позбутися мишей у хаті
24tv
2025-05-12T09:27:00Z
Обережніше в Повню. Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 12 травня 2025 року
Фокус
2025-05-12T09:21:04Z
Наркомани, злодії та багато туристів: мандрівник назвав країну, яку краще оминати
24tv
2025-05-12T09:06:51Z
Які маринади для шашлику можуть зіпсувати не лише відпочинок, а й здоров'я
Знай
2025-05-12T08:51:38Z
"Є концепція": Хідео Кодзіма порадував фанатів серії Death Stranding, третина на підході
Знай
2025-05-12T09:51:49Z
20 років: ювілейний Apple iPhone 2027 року буде схожий на перший та отримає суцільний екран
ITC
2025-05-12T09:49:23Z
Для Half-Life вийшов мод, який робить гру набагато більшою і глибшою
InternetUA
2025-05-12T09:46:56Z
Прорив у суперконденсаторах — миттєве заряджання, велика ємність та 100+ тис. циклів витіснять Li-ion
ITC
2025-05-12T09:46:12Z
Дозволить "балакати" з улюбленцем: у Китаї створюють АІ-перекладач з тваринної мови
Фокус
2025-05-12T09:45:08Z
За крок до ефективного виробництва біопалива: кинуто виклик 160-річній теорії походження життя
Фокус
2025-05-12T09:36:22Z
В iOS 19 з'явиться одна невелика, але важлива функція для Wi-Fi
InternetUA
2025-05-12T09:34:37Z
Розробники з Кіпру представили бойовий баражувальний дрон X23 Ares
InternetUA
2025-05-12T09:31:12Z
Чи збирається ШІ захоплювати світ: відповіді ChatGPT, Deepseek, Claude і Gemini
InternetUA
2025-05-12T09:16:55Z
Аліна Ягупова вдруге виграла чемпіонат Іспанії з баскетболу
УкраинФорм
2025-05-12T09:51:38Z
Балакін – арбітр матчу між Шахтарем та Динамо у фіналі Кубку України
Football.ua
2025-05-12T09:37:59Z
Українські тенісистки зустрініться з іспанками у Кубку Біллі Джин Кінг
УкраинФорм
2025-05-12T09:36:55Z
Пушич на останок може здобути трофей: прогноз на фінал Кубка України Шахтар – Динамо
24tv
2025-05-12T09:36:11Z
Щесни: Дружина вирішуватиме, чи залишимось ми в Барселоні
Football.ua
2025-05-12T09:23:53Z
Фанати Реала вивісили гнівний банер після чергової поразки від Барселони
24tv
2025-05-12T09:21:56Z
Непереможний чемпіон, який знищив росіянина, висловив бажання побитись із Ломаченком
24tv
2025-05-12T09:21:38Z
Путіністи у спортивних костюмах. Список фанатів війни, які прориваються на Олімпіаду
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T09:00:34Z
Лях: Цілком заслужена перемога над Вересом – ми задоволені результатом
Football.ua
2025-05-12T08:55:45Z