MY.UAНовини
Навіщо збільшувати кількість учнів у ліцеях і чи готова сфера освіти до змін
Навіщо збільшувати кількість учнів у ліцеях і чи готова сфера освіти до змін

Навіщо збільшувати кількість учнів у ліцеях і чи готова сфера освіти до змін

Ця публікація продовжує знайомити читачів із реформою середньої профільної освіти. Попередню Думку "Чому реформа профільної середньої освіти — на часі" читайте за посиланням.

10 клас — це клас, коли дитина, обравши один профіль, може змінити його. Навіть декілька разів. Це нормально. І це не означає, що якщо дитина вибрала, наприклад, математичний профіль, то в неї не буде інших предметів.

У неї будуть профільні предмети й обов’язкове освітнє ядро, як-от базові знання з української мови, історії України, математики, природничих дисциплін.

Але, окрім цього ядра, буде спеціалізація. Тобто якщо це математика, то йтиметься, наприклад, про теорію вірогідності, комбінаторику, елементи диференційного аналізу, матекономіку, алгоритміку. Це буде залежати від тих курсів, які, зокрема, нагенерує конкретний академічний ліцей, бо заклади освіти вільні у виборі освітніх програм.

Третій цикл — це предмети на вибір. І далеко не факт, що дитина, яка вчиться на математичному профілі, буде обирати тільки близькі до математики предмети. Дитина спокійно може обрати курс "Історія кінематографа", а дитина з української філології — робототехніку.

Але тільки у великому закладі, з достатньою кількістю дітей, можна забезпечити якісну варіативність. Лише у великому академічному ліцеї буде достатня кількість учнів і вчителів, аби, вибачте за метафору, варився інтелектуальний бульйон.

Бо в закладі освіти, де на паралелі вчаться 20–30 дітей, це зробити неможливо.

Наприклад, візьмемо до уваги групи. Група — це від восьми до 12 дітей. Якщо в нас 30 дітей на паралелі, то ми не створимо багато груп-профілів, бо не буде достатньої кількості вчителів і матеріально-технічної бази, адже розпорошити все по всіх закладах неможливо.

Такому підходу повністю відповідають уже успішні освітні системи, які довели власним прикладом, що залишати дітей разом із першого й до 12 класу — неефективно.

Чому ліцеї мають бути відокремленими?

Один універсальний рецепт, де має бути ліцей, знайти складно. Класні рішення для великого міста будуть складними або неможливими для сільської місцевості. І прийнятне рішення для сільської місцевості буде змушувати робити безвідповідальні рішення в містах, оскільки "Якщо селам можна, чому ми маємо щось реформувати?".

Звісно, у нас дуже складна країна: територіальний дисбаланс, складна демографія, лінія зіткнення в прифронтових областях, багато дітей за кордоном, діти ВПО, які намагаються вчитися у своїх школах дистанційно.

Читайте також
"Хочу бізнес, не знаю, з чого почати". Як знайти свою нішу та на що звернути увагу

Водночас хто б міг подумати, що п'ять років тому, коли ми ухвалювали Закон "Про повну загальну середню освіту", у нас буде особлива оптика щодо Херсонської, Запорізької, Харківської областей?! Ми говорили про гірську місцевість, віддалені території на Чернігівщині й Сумщині, де невеличка щільність населення. Зараз усе змінилося.

Попри все, ідеальна система — це відокремлений ліцей. Тому треба знайти якусь максимально прийнятну рамку чи рішення, а далі — регулювати якимись підзаконними актами й рішеннями Кабміну.

Про Законопроєкт № 13120

У законопроєкті, який ми виносимо, є ключова деталь — про групи. У реформі Нової української школи в старшій школі планується 12 профілів. Адекватних, правильних, нормальних. Це найкраща одиниця профільності. Бо в класі можуть бути діти різних профілів.

Згадаймо, наприклад, будь-який іноземний фільм про старшу школу. Там є класи як місця, де школярі "приписані", але на різних предметах учні з різних класів міксуються. Памʼятаєте, кажуть щось на кшталт: "Я з тобою ходжу до містера Дженкінса на математику", "А з тобою — на історію культури до місис Хадсон"?

Отже, клас — це одиниця розрахункової вартості навчання дитини. А група — одиниця профільності.

Тому, коли ми рахуємо кількість дітей на паралелі, щоб розуміти, чи це прийнятна конструкція, треба рахувати не кількість дітей, а кількість груп. Ось основна ідея.

І оскільки мінімальна кількість дітей у групі — вісім, то має бути 96 дітей на паралелі. Тобто 288 дітей — у відокремленому ліцеї. Але ми дозволяємо робити не тільки відокремлений ліцей. В складі ліцею можуть бути гімназійні 5–9 класи.

Але є норма, що в складі академічного ліцею не може бути 1–4 класів початкової школи. Конструкції класів можливі: 1–9, 5–12, 1–4, 5–9, 10–12. Ми лише пропонуємо не робити конструкції 1–12 класи, бо це складніше в керуванні, операційній діяльності та, як наслідок, — для результативності.

Ця норма викликала найбільше обурення. І мені сумно, коли найбільшу критику цієї норми ми чуємо від деяких дуже великих міст.

Насправді за останні два з половиною–три роки була проведена величезна робота з налагодження перспективних мереж у кожній області. І під норми цього законопроєкту не підпадають лише 200 зі 1750 академічних ліцеїв. Водночас понад половина з 200 не відповідає нормам навіть чинного законодавства, максимально лояльного. Тобто вони просто намагаються щось зробити, ану ж минеться.

Про міфи, спростування і чому деякі громади — проти реформи

Змінюватися — боляче й важко. Змінюватися ніхто не хоче. По-перше, ті, хто маніпулюють, говорять, що з реформою зачинять початкові школи. Це неправда. Це говорять або батьки, яких "накрутили", або політики, які свідомо маніпулюють, або чиновники від освіти, яким не хочеться змінюватись.

Читайте також
Окупація вбиває більше, ніж міни: аргументи проти повного розмінування

У Законі "Про освіту" чітко написано, що початкова освіта надається дітям за територіальним принципом. Це означає, що де б не жила дитина в нашій країні, дуже близько до неї обов’язково має бути початкова школа. Крапка.

У багатьох громадах реформа потребуватиме змін дизайну освітньої системи. Десь йдеться про пониження ступеня, десь — про відокремлення. Цього бояться. У громаді з кількох однакових сіл точно виникатимуть питання, чому в цьому селі буде така школа, а в цьому — така. Тому варто якісно комунікувати зміни з людьми.

Однак є те, що мене тішить. Три-чотири роки тому ми рідко чули, що громади готові до змін. Нині ж усе більше й більше громад, зокрема голів громад, говорять: "Так, я таки буду це робити".

Мер одного немаленького міста на заході країни якось сказав мені: "А чому ви зробили такий простий Закон? Зробіть більш жорсткий. Я буду в себе це робити. Коли закінчиться війна, я будуватиму в місті академічний ліцей, де буду збирати дітей з усього свого міста. І буду просити область передати їхніх дітей на баланс міста. Я готовий".

Головам громад або освітнім управлінцям не можна бути проти дітей своєї громади й майбутнього своєї громади. Не полінуйтеся, вивчіть результати ЗНО, вивчіть, як і куди вступають діти громади, яка їх майбутня траєкторія.

Освіта — це один із трьох основних чинників у всьому світі, коли йдеться про вибір місця проживання. Освіта буде одним з основних чинників повернення до України після закінчення війни. Хіба це не аргументи?

Читайте також
Чому реформа профільної середньої освіти — на часі

Тож робити освітню систему слабкою — недалекоглядно для громади. Недалекоглядно навіть для місцевого політика, який хотів би просто переобратися на наступний термін.

А якщо ми говоримо про патріотизм щодо своєї громади, то яка причина не хотіти, щоб діти громади були успішніші, сильніші, вдячні цій громаді?

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Тщательная работа. Как Трампа и Зеленского мирили
Корреспондент
2025-07-18T21:48:56Z
Свириденко рассказала, на каком этапе находится "мега-сделка" со США
Корреспондент
2025-07-18T20:27:56Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Таможенные реестры: в Украине утвердили новые правила
Хвиля
2025-07-17T10:36:51Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Украина заполнила газовые хранилища почти на 30%
Корреспондент
2025-07-18T20:00:43Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
"Успешно релоцировано в Германию": появились кадры взлета самолета, который заметили над Киевом
Фокус
2025-07-16T23:21:01Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Сырский сообщил о заходе россиян в Покровск
Comments UA
2025-07-18T21:48:47Z
Дроны массированно атаковали Одессу
Корреспондент
2025-07-18T21:27:27Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Чехии легализировали каннабис: сколько марихуаны разрешено иметь
Фокус
2025-07-18T19:06:28Z
Экспертша предупредила, от чего можно отравиться в жару
TSN
2025-07-18T18:21:07Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Даже Меган Маркл его употребляет: назван травяной чай, который поможет успокоить нервы
Знай
2025-07-07T02:51:26Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Медкабинет, еАкциз, еНотариат: в "Дії" появятся новые функции
Gazeta UA
2025-07-18T19:54:39Z
Война в Украине: военные откровенно рассказали, что происходит на Запорожском направлении
TSN
2025-07-18T19:21:46Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Польша требует от МОН переписать учебники истории Украины: что произошло
Фокус
2025-07-17T14:30:53Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
В Лондонском Тауэре выставили саблю гетмана Мазепы. Экспозицию открыл Стивен Фрай
Gazeta UA
2025-07-18T18:21:52Z
Десять вещей, которые должны у каждого: как комбинировать образы и выглядеть стильно
Знай
2025-07-18T16:51:03Z
Финская рок-группа Rasmus прибыла в Киев
Корреспондент
2025-07-18T16:33:25Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Илона Гвоздева из "Тацы со звездами" неожиданно остановила свой развод: что решил суд и почему она молчит
Знай
2025-07-15T18:52:13Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
В Украине есть самый "библейский" мост: где он находится и чем интересен
Telegraf
2025-07-18T19:39:13Z
Из долгов потом не выберетесь: 5 вещей, которые притягивают в дом нищету
Знай
2025-07-18T18:51:19Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Поджог церкви на Закарпатье: подозреваемый задержан
Корреспондент
2025-07-18T23:51:42Z
Удар по Одессе: погиб человек
Корреспондент
2025-07-18T23:21:33Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Иван Ракитич занял должность технического директора Хайдука
Корреспондент
2025-07-18T21:09:14Z
На церемонии взвешивания у Дюбуа было на 8 кг больше, чем у Усика
Корреспондент
2025-07-18T20:27:19Z
Украинский сумоист быстро продвигается вверх по рангам
Корреспондент
2025-07-18T20:15:04Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
22-летний вратарь клуба Бернли может вернуться в родной Ман Сити
Корреспондент
2025-07-18T19:30:31Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Фанаты Frostpunk 2 могут выиграть 10 тысяч долларов и мощные видеокарты: разработчики объявили конкурс
Знай
2025-07-18T19:51:27Z
Meta отказалась подписывать кодекс практики ЕС по искусственному интеллекту
Корреспондент
2025-07-18T19:45:11Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z