MY.UAНовини
Навіщо збільшувати кількість учнів у ліцеях і чи готова сфера освіти до змін
Навіщо збільшувати кількість учнів у ліцеях і чи готова сфера освіти до змін

Навіщо збільшувати кількість учнів у ліцеях і чи готова сфера освіти до змін

Ця публікація продовжує знайомити читачів із реформою середньої профільної освіти. Попередню Думку "Чому реформа профільної середньої освіти — на часі" читайте за посиланням.

10 клас — це клас, коли дитина, обравши один профіль, може змінити його. Навіть декілька разів. Це нормально. І це не означає, що якщо дитина вибрала, наприклад, математичний профіль, то в неї не буде інших предметів.

У неї будуть профільні предмети й обов’язкове освітнє ядро, як-от базові знання з української мови, історії України, математики, природничих дисциплін.

Але, окрім цього ядра, буде спеціалізація. Тобто якщо це математика, то йтиметься, наприклад, про теорію вірогідності, комбінаторику, елементи диференційного аналізу, матекономіку, алгоритміку. Це буде залежати від тих курсів, які, зокрема, нагенерує конкретний академічний ліцей, бо заклади освіти вільні у виборі освітніх програм.

Третій цикл — це предмети на вибір. І далеко не факт, що дитина, яка вчиться на математичному профілі, буде обирати тільки близькі до математики предмети. Дитина спокійно може обрати курс "Історія кінематографа", а дитина з української філології — робототехніку.

Але тільки у великому закладі, з достатньою кількістю дітей, можна забезпечити якісну варіативність. Лише у великому академічному ліцеї буде достатня кількість учнів і вчителів, аби, вибачте за метафору, варився інтелектуальний бульйон.

Бо в закладі освіти, де на паралелі вчаться 20–30 дітей, це зробити неможливо.

Наприклад, візьмемо до уваги групи. Група — це від восьми до 12 дітей. Якщо в нас 30 дітей на паралелі, то ми не створимо багато груп-профілів, бо не буде достатньої кількості вчителів і матеріально-технічної бази, адже розпорошити все по всіх закладах неможливо.

Такому підходу повністю відповідають уже успішні освітні системи, які довели власним прикладом, що залишати дітей разом із першого й до 12 класу — неефективно.

Чому ліцеї мають бути відокремленими?

Один універсальний рецепт, де має бути ліцей, знайти складно. Класні рішення для великого міста будуть складними або неможливими для сільської місцевості. І прийнятне рішення для сільської місцевості буде змушувати робити безвідповідальні рішення в містах, оскільки "Якщо селам можна, чому ми маємо щось реформувати?".

Звісно, у нас дуже складна країна: територіальний дисбаланс, складна демографія, лінія зіткнення в прифронтових областях, багато дітей за кордоном, діти ВПО, які намагаються вчитися у своїх школах дистанційно.

Читайте також
"Хочу бізнес, не знаю, з чого почати". Як знайти свою нішу та на що звернути увагу

Водночас хто б міг подумати, що п'ять років тому, коли ми ухвалювали Закон "Про повну загальну середню освіту", у нас буде особлива оптика щодо Херсонської, Запорізької, Харківської областей?! Ми говорили про гірську місцевість, віддалені території на Чернігівщині й Сумщині, де невеличка щільність населення. Зараз усе змінилося.

Попри все, ідеальна система — це відокремлений ліцей. Тому треба знайти якусь максимально прийнятну рамку чи рішення, а далі — регулювати якимись підзаконними актами й рішеннями Кабміну.

Про Законопроєкт № 13120

У законопроєкті, який ми виносимо, є ключова деталь — про групи. У реформі Нової української школи в старшій школі планується 12 профілів. Адекватних, правильних, нормальних. Це найкраща одиниця профільності. Бо в класі можуть бути діти різних профілів.

Згадаймо, наприклад, будь-який іноземний фільм про старшу школу. Там є класи як місця, де школярі "приписані", але на різних предметах учні з різних класів міксуються. Памʼятаєте, кажуть щось на кшталт: "Я з тобою ходжу до містера Дженкінса на математику", "А з тобою — на історію культури до місис Хадсон"?

Отже, клас — це одиниця розрахункової вартості навчання дитини. А група — одиниця профільності.

Тому, коли ми рахуємо кількість дітей на паралелі, щоб розуміти, чи це прийнятна конструкція, треба рахувати не кількість дітей, а кількість груп. Ось основна ідея.

І оскільки мінімальна кількість дітей у групі — вісім, то має бути 96 дітей на паралелі. Тобто 288 дітей — у відокремленому ліцеї. Але ми дозволяємо робити не тільки відокремлений ліцей. В складі ліцею можуть бути гімназійні 5–9 класи.

Але є норма, що в складі академічного ліцею не може бути 1–4 класів початкової школи. Конструкції класів можливі: 1–9, 5–12, 1–4, 5–9, 10–12. Ми лише пропонуємо не робити конструкції 1–12 класи, бо це складніше в керуванні, операційній діяльності та, як наслідок, — для результативності.

Ця норма викликала найбільше обурення. І мені сумно, коли найбільшу критику цієї норми ми чуємо від деяких дуже великих міст.

Насправді за останні два з половиною–три роки була проведена величезна робота з налагодження перспективних мереж у кожній області. І під норми цього законопроєкту не підпадають лише 200 зі 1750 академічних ліцеїв. Водночас понад половина з 200 не відповідає нормам навіть чинного законодавства, максимально лояльного. Тобто вони просто намагаються щось зробити, ану ж минеться.

Про міфи, спростування і чому деякі громади — проти реформи

Змінюватися — боляче й важко. Змінюватися ніхто не хоче. По-перше, ті, хто маніпулюють, говорять, що з реформою зачинять початкові школи. Це неправда. Це говорять або батьки, яких "накрутили", або політики, які свідомо маніпулюють, або чиновники від освіти, яким не хочеться змінюватись.

Читайте також
Окупація вбиває більше, ніж міни: аргументи проти повного розмінування

У Законі "Про освіту" чітко написано, що початкова освіта надається дітям за територіальним принципом. Це означає, що де б не жила дитина в нашій країні, дуже близько до неї обов’язково має бути початкова школа. Крапка.

У багатьох громадах реформа потребуватиме змін дизайну освітньої системи. Десь йдеться про пониження ступеня, десь — про відокремлення. Цього бояться. У громаді з кількох однакових сіл точно виникатимуть питання, чому в цьому селі буде така школа, а в цьому — така. Тому варто якісно комунікувати зміни з людьми.

Однак є те, що мене тішить. Три-чотири роки тому ми рідко чули, що громади готові до змін. Нині ж усе більше й більше громад, зокрема голів громад, говорять: "Так, я таки буду це робити".

Мер одного немаленького міста на заході країни якось сказав мені: "А чому ви зробили такий простий Закон? Зробіть більш жорсткий. Я буду в себе це робити. Коли закінчиться війна, я будуватиму в місті академічний ліцей, де буду збирати дітей з усього свого міста. І буду просити область передати їхніх дітей на баланс міста. Я готовий".

Головам громад або освітнім управлінцям не можна бути проти дітей своєї громади й майбутнього своєї громади. Не полінуйтеся, вивчіть результати ЗНО, вивчіть, як і куди вступають діти громади, яка їх майбутня траєкторія.

Освіта — це один із трьох основних чинників у всьому світі, коли йдеться про вибір місця проживання. Освіта буде одним з основних чинників повернення до України після закінчення війни. Хіба це не аргументи?

Читайте також
Чому реформа профільної середньої освіти — на часі

Тож робити освітню систему слабкою — недалекоглядно для громади. Недалекоглядно навіть для місцевого політика, який хотів би просто переобратися на наступний термін.

А якщо ми говоримо про патріотизм щодо своєї громади, то яка причина не хотіти, щоб діти громади були успішніші, сильніші, вдячні цій громаді?

Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.

Статті, що публікуються в розділі "Думки", відображають точку зору автора і можуть не збігатися з позицією редакції LIGA.net
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Незрозуміло, як Росія буде дотримуватись короткого перемир'я - глава МЗС Італії
УкраинФорм
2025-04-19T19:30:25Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T19:30:13Z
Верховний суд США тимчасово призупинив депортацію мігрантів
ZN UA
2025-04-19T19:25:40Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T19:10:18Z
Засудили за проукраїнські висловлювання: що сказала в суді російська активістка Дар'я Козирєва
24tv
2025-04-19T19:03:18Z
Чи дотримуються перемир'я: військовий розповів про ситуацію на Харківщині після заяви Путіна
24tv
2025-04-19T18:54:20Z
Україна не вступить до НАТО, але є обхідні шляхи – Келлог
Факти ICTV
2025-04-19T18:51:39Z
Глава МЗС Чехії про "пасхальне перемир’я": не піддавайтеся путінській пропаганді
iPress
2025-04-19T18:49:43Z
Зеленський погодився на "великоднє перемир'я", якщо "повна тиша дійсно запанує"
24tv
2025-04-19T18:36:00Z
Грошова допомога у Харкові: хто отримає більше 10 тисяч, головні умови
Политека
2025-04-19T19:31:21Z
Великдень 2025: що в жодному разі не можна робити 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T19:27:47Z
Звільнення українців з полону: президент показав зворушливе відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T19:21:38Z
Люди в центрі змін: проректор Кухарський пояснив, чому ЛНУ має прямувати цим шляхом
24tv
2025-04-19T19:18:21Z
Обурені британці розбили Tesla під час акції “Всі ненавидять Ілона”
InternetUA
2025-04-19T19:13:19Z
Жінка ледве не знепритомніла, дізнавшись про звільнення сина з полону: відео
24tv
2025-04-19T19:12:32Z
За скільки метрів від межі з сусідською ділянкою можна будувати сарай
24tv
2025-04-19T19:03:07Z
У Ватикані почалися великодні урочистості: де їх подивитися онлайн
24tv
2025-04-19T18:54:14Z
Розкриті технічні характеристики ізраїльських систем ППО Barak
InternetUA
2025-04-19T18:52:50Z
Уже продають нерухомість: Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучилися
GlavRed
2025-04-19T19:27:04Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Росіяни просунулися на Покровському і Сіверському напрямках: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-04-19T19:33:20Z
Росіяни просуваються на Донеччині і Луганщині - DeepState
Gazeta UA
2025-04-19T19:27:23Z
У Приморському на Запоріжжі внаслідок атаки ворожого дрона чоловік дістав поранень
УкраинФорм
2025-04-19T19:21:36Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T19:12:46Z
Росіяни продовжують здійснювати штурми на окремих ділянках фронту - Зеленський
Gazeta UA
2025-04-19T19:03:50Z
Подорожчання проїзду в маршрутках у Києві: кому доведеться заплатити 300 гривень за новим тарифом
Политека
2025-04-19T19:00:21Z
Із російського полону звільнили ще 277 українських військових
Украина Криминальная
2025-04-19T18:54:29Z
Вже є перші доповіді: Зеленський прямо сказав, чи припинились бої на фронті
GlavRed
2025-04-19T18:33:36Z
Дощі та грози атакують Україну: коли в регіонах погода стане ще гіршою
GlavRed
2025-04-19T18:27:49Z
Росіяни вдень обстріляли Комишани на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-04-19T18:45:26Z
У США літак розбився в річці Платт
360ua.news
2025-04-19T18:21:40Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
Всі будуть від них в захваті: добірка салатів на Великдень, які зроблять свято бездоганним
24tv
2025-04-19T19:33:58Z
Як це – любити кількох одразу: ось усе, що ви хотіли знати про поліаморію і поліаморні стосунки
24tv
2025-04-19T19:33:12Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Скільки коштує найдорожча монета у світі: унікальні ознаки та фото
24tv
2025-04-19T19:24:52Z
Українським фермерам нагадали про загрозу занесення ящуру та блутангу з ЄС
360ua.news
2025-04-19T19:12:25Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
24tv
2025-04-19T18:24:33Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
Конте: Неймовірно, що Наполі досі бореться з Інтером
Football.ua
2025-04-19T19:36:54Z
16-річна українська гімнастка здобула "срібло" на етапі Кубка світу у Баку
24tv
2025-04-19T19:24:37Z
Пушич після поразки Колосу: Арбітр доволі сильно вплинув на перебіг подій
Football.ua
2025-04-19T19:10:45Z
Забарний видав крутий матч у складі Борнмута: команда українця продовжує боротьбу за єврокубки
24tv
2025-04-19T18:54:14Z
Вісім голів у першому таймі: божевільна нічия Уніона та Штутгарта
Football.ua
2025-04-19T18:46:30Z
Мальорка та Леганес поділили очки в безгольовій грі
Football.ua
2025-04-19T18:46:22Z
Астон Вілла розгромила Ньюкасл
Football.ua
2025-04-19T18:30:27Z
Суперник Гвоздика оцінив українця перед очним протистоянням
24tv
2025-04-19T18:24:09Z
Мінімальна різниця: "Цвях" та Голлавей провели церемонію зважування
24tv
2025-04-19T18:24:08Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z