/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F137%2Fda93cc1988ee27c3bff15fca7b766776.png)
Тарифна війна Трампа: волатильність, спад та проблиск надії
Оголошення 47-го президента США Дональда Трампа про підвищення тарифів на імпорт товарів з ЄС, Канади, Китаю та Мексики викликали хвилю потрясінь на крипторинку, спричинили потужну волатильність і зниження цін. Якщо на початку року BTC коштував $109 тис., то зараз його вартість становить $82 тис. (-25.3%). Але перед цим ціна опускалась до $77 тис. На цих хвилях втрачають гроші і лонгісти, і шортисти. 7 квітня ліквідовано позицій трейдерів на суму понад $1,5 млрд. Після останнього відскоку ліквідації сягнули $463 млн. Трейдери живуть у сильній невизначеності останній місяць. Однак експерти натякають на потенційні довгострокові переваги від дій Трампа.
Місяць волатильності
Не дарма експерти підмітили, що тактика Трампа нагадує стратегію Мартінгейла, коли азартний гравець подвоює ставки на кожен крок у відповідь, допоки не виграє.
У березні 2025 року президент США ввів 25% тариф на всі автомобілі іноземного виробництва, щоб підтримати національне автобудівництво. Це сталося на тлі попередніх планів щодо «взаємних тарифів», які мали набути чинності 2 квітня. Вони стосувались 15 країн, серед яких Китай, Канада та Мексика. Економісти попереджали, що це може скоротити економічне зростання на 2% і викликати інфляцію.
Біткойн, який на початку 2025 року злетів вище $100 тис., до кінця березня впав до $80 тис., загальна ринкова капіталізація криптовалют також скоротилася, повторюючи аналогічне падіння в лютому, коли вперше з’явилися чутки про введення тарифів на імпорт з боку США. Акції криптовалютних компаній впали: Strategy (MSTR) втратили 7% вартості, а Coinbase Global (COIN) — знизилися на 6%.
Наприкінці березня з’явився проблиск надії, коли видання Fortune Crypto повідомило, що Трамп може зменшити тарифи. Це спричинило 3% стрибок ціни біткойна.
Радість трейдерів та інвесторів була недовгою. Трамп пообіцяв запровадити тарифи на китайський імпорт у розмірі 104%. Ринок знову полетів шкереберть.
Однак, раптово (ні) американський лідер оголосив про 90-денну паузу у введенні тарифів.
Цікаво, що перед цим президент США натякнув на вдалий момент для купівлі крипти. Про це він написав він у своїй соцмережі Truth Social.
Попри те, що китайські тарифи у розмірі 84% на американський імпорт скасовувати ніхто не збирається, ринок жваво відреагував зростанням. Після кількаденного перебування у зоні $77 тис., біткоїн відскочив до $81 тис. Зеленіють й інші токени.
Що ж далі?
Загалом в аналітиків неоднозначні погляди на вплив тарифної війни на ринок криптовалют. Керівник досліджень у Grayscale Зак Пандл вважає, що хоча наслідки й були негативними, тарифи можуть з часом послабити глобальне домінування долара США. При цьому сценарій біткойн може укріпитись у ролі «цифрового золота».
Професор Колумбійської бізнес-школи Омід Малекан підтримав цю думку, припустивши, що тривалі торгівельні війни зроблять BTC захистом від нестабільності традиційного ринку.
Натомість короткострокові перспективи залишалися похмурими. Падіння біткойна з майже $110 тис. на початку року говорить про нестійкість ринку.
Фінансовий аналітик доктор Кирило Кретов зазначив, що тарифні війни виявили сильну залежність криптовалют від загальної економічної стабільності. А це говорить про невисоку ймовірність швидкого відновлення.
Дослідження Кретова за період з липня 2020 року по березень 2025 року, виявило велику хвилю виведення активів, що почалася наприкінці листопада 2024 року. Ця тенденція особливо помітна серед адрес, які здійснювали транзакції на суму від 100 до 10 000 BTC, що свідчить про залучення великих інституційних гравців або китів. Тобто, BTC втрачає ліквідність.
Чи є надія?
Тарифи Трампа в березні 2025 року сколихнули ринок криптовалют, спричинивши суттєву волатильність. Але це лише короткострокова тенденція. Більшість спеціалістів кажуть про позитивні можливості, якщо говорити про довгий термін.
Наприклад, аналіз CryptoQuant показав, що поточна корекція на ринку помітно слабша, ніж у 2021 році. На графіку нижче можна побачити, як впливали на ціну заборона майнінгу в Китаї (біткоїн просів на 53%), краху біржі FTX у 2022 році (падіння на 75%), і тарифна війна Трампа (BTC скорегувався на 28% від історичного максимуму).