MY.UAНовини
Гальмо розвитку українського ОПК — чинна система оподаткування
Гальмо розвитку українського ОПК — чинна система оподаткування

Гальмо розвитку українського ОПК — чинна система оподаткування

Гальмо розвитку українського ОПК — чинна система оподаткування

Чинний податковий режим не заохочує національних виробників комплектуючих до озброєння та робить їхню продукцію дорожчою порівняно з імпортованими аналогами. Здається, податкові стимули мають працювати якось інакше…

Виробник та імпортер товарів військового призначення хоче нарощувати виробництво та розвиватися. Для цього йому потрібен режим сприяння, який включає й податкові пільги також. Однак їхній дизайн може бути різним і, не повірите, далеко не завжди стимулюючим.

Обмеження рентабельності за державним замовленням для БПЛА (25%), проблеми з бронюванням працівників, застарілі норми стандартизації, неринкові умови державних контрактів, податковий прес — це далеко не повний перелік проблем, з якими зіштовхується вітчизняний оборонний бізнес. Про це та інші проблеми, з якими стикаються компанії, що виконують оборонні замовлення, йдеться в розслідуванні на тему «Податкові стимули: як українцям не втратити свій ринок ОПК?», проведеному Радою бізнес-омбудсмена.

Автори звіту визнають, що більша частина пільг із ПДВ, запроваджених у період дії воєнного стану, зокрема щодо товарів для потреб оборони, не відповідає положенням Директиви ЄС про загальну систему податку на додану вартість. Однак положеннями Угоди про асоціацію між Україною і ЄС передбачається, що сторона угоди має право здійснювати будь-які кроки, які вона вважає необхідними для забезпечення власної безпеки, зокрема, під час війни або для виконання взятих на себе зобов'язань із підтримки миру та міжнародної безпеки.

Одна з таких пільг — звільнення від сплати ПДВ. Так, вона спрямована на здешевлення оборонних товарів, однак її наслідки для бізнесу не такі вже й однозначні. Отже, якщо для покупця це очевидна вигода, то для постачальника ситуація складніша: якщо товар імпортований зі сплатою ПДВ або виготовлений з комплектуючих, придбаних із ПДВ, то постачальник уже сплатив податок і включив його суму до податкового кредиту. Після застосування пільги цей кредит коригується, що фактично нівелює можливість компенсувати раніше сплачений податок, створюючи касові розриви та знижуючи рентабельність операцій.

Податкове законодавство дозволяє не коригувати податкового кредиту в частині поставок товарів за держконтрактами у рамках оборонних закупівель. Однак в операціях із пільговими оборонними товарами поза державними замовленнями, наприклад, які поставляються за рахунок волонтерських фондів, становище постачальника менш вигідне. Зволікання держави з вирішенням проблем, що хвилюють оборонний бізнес, каталізують ризики, пов'язані, наприклад, з еміграцією (релокацією) цього бізнесу за кордон.

Чинний податковий режим не сприяє національним виробникам комплектуючих до озброєнь і військової техніки та робить їхню продукцію дорожчою порівняно з імпортованими аналогами. Для довідки: 2024 року Міноборони допустило до експлуатації понад 1300 зразків (400 зразків 2023 року) озброєння та військової техніки, причому майже 75% (60% 2023 року) із них вітчизняного виробництва, а українські дрони становили 96,2% від усіх БПЛА, що поставлялися для Сил оборони.

Так, зміни до Податкового і Митного кодексів України, прийняті наприкінці 2024 року, розширили податкові та митні пільги на імпорт сировини й комплектуючих виробникам низки готових виробів, серед яких БПЛА та системи РЕБ. Однак ці пільги не поширюються на вітчизняних виробників комплектуючих. Тому ті і надалі платять ввізне мито й ПДВ при імпорті сировини. У результаті імпорт готових компонентів стає вигіднішим, ніж їхнє локальне виробництво. Така ситуація є явним гальмом для розвитку українського ринку комплектуючих і посилює залежність від іноземних постачальників.

У Раді бізнес-омбудсмена вважають, що необхідно розробити механізм, який дасть змогу уникнути ситуацій, коли готові вироби підпадають під пільговий режим, але ключові матеріали та комплектуючі для їхнього виробництва залишаються за межами податкових стимулів. Щоб мінімізувати залежність від імпорту та створити рівні умови для вітчизняних виробників, Мінекономіки, Мінстратегпрому й Міноборони необхідно:

  • дослідити потенціал локального виробництва комплектуючих, визначити обсяг ринку та позначити пул українських підприємств, спроможних виробляти важливі комплектуючі;
  • оцінити, які виробничі потужності вже є, а які потрібно створювати з нуля;
  • дослідити інвестиційну привабливість такого виду виробництва.

Уточнимо, що Кабінет міністрів України планує 2025 року інвестувати у виробництво озброєнь 35 млрд дол., з яких 17 млрд профінансує уряд, а решта коштів можуть надійти від союзників.

Необхідно також силами Мінекономіки, Мінстратегпрому, Державної податкової та Державної митної служб провести аудит ефективності чинної пільгової номенклатури. Потрібно оцінити, наскільки розширений у грудні 2024 року перелік кодів УКТ ЗЕД є достатнім для забезпечення виробництва основних комплектуючих до військової техніки в Україні, а також пропрацювати в співробітництві з представниками бізнесу потребу в розширенні списку кодів, зокрема, на частини двигунів внутрішнього згоряння, на турбореактивні двигуни, на скловолокно.

На відміну від поставок одиниць нової військової техніки та деяких її запчастин, послуги з їхнього ремонту та модернізації обкладаються ПДВ. Це створює фінансовий тиск на основних замовників ремонту — військові частини та державні установи, які не є платниками ПДВ і змушені сплачувати його в складі ціни ремонту. Через це за виділені державою кошти можливо відремонтувати меншу кількість одиниць техніки, а підприємства-ремонтники втрачають частину замовлень.

Серед рішень, які не передбачають зміни ставки ПДВ або звільнення від сплати ПДВ, можна розглянути запровадження спеціального режиму обкладання ПДВ для, зокрема, послуг ремонту озброєнь і військової техніки. Основна мета спецрежиму — зберегти чинну ставку ПДВ (20%), але дозволити замовнику сплачувати вартість ремонту без ПДВ, а ремонтному підприємству — виставляти рахунок без ПДВ, зберігаючи при цьому податковий кредит за закуплені матеріали.

Рада бізнес-омбудсмена пропонує такі подальші кроки.

1. Дослідити вплив поточної системи оподаткування ПДВ на ефективність оборонного фінансування (Мінфін, Рахункова палата, Міноборони, Мінекономіки):

  • провести комплексний аналіз фінансового ефекту сплати ПДВ ремонтними підприємствами;
  • оцінити, чи доцільно переспрямувати частину цих коштів безпосередньо на ремонт додаткової військової техніки замість їхнього повернення до бюджету;
  • провести аудит касових розривів, з якими зіштовхуються підприємства через замороження коштів у податковому кредиті та затримки бюджетних виплат;
  • визначити, який відсоток від усіх оборонних витрат витрачається на ПДВ у сфері ремонту й модернізації техніки та обладнання.

2. Пропрацювати можливості впровадження на період дії режиму воєнного стану нульової ставки ПДВ або спеціальних режимів оподаткування на послуги ремонту та/або модернізації військової техніки (Мінфін, ДПС, комітет ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, Міноборони):

  • підготувати законодавчі зміни до статті 195 ПКУ для запровадження нульової ставки ПДВ для операцій із ремонту та модернізації військової техніки за державними контрактами;
  • провести юридичну оцінку такого рішення в контексті угод України з міжнародними партнерами (зокрема, з ЄС і МВФ);
  • визначити чіткі критерії для підприємств, які можуть скористатися нульовою ставкою ПДВ, щоб уникнути можливих податкових схем.

Очікується, що 2025 року на пільгове оподаткування операцій з поставок продукції оборонного призначення припадатиме основна частка серед усіх податкових пільг, і, відповідно до прогнозу, це призведе до втрат бюджету в розмірі 82,2 млрд грн порівняно з 75 млрд грн 2024 року. А пільги, установлені для постачальників РЕБ, БПЛА та бронеавтомобілів, знизять надходження до державного бюджету на суму 3 млрд грн проти 2,8 млрд грн 2024 року.

***

У 2022–2024 роках фактичні витрати на оборонну галузь у розрізі років становили: 1,53 трлн грн (31% від ВВП) 2022-го, 2,65 трлн грн (41% від ВВП) 2023-го і 2,1 трлн грн 2024-го. Прогнозовані витрати на оборону 2025 року становлять 2,22 трлн грн (26% від ВВП), але варто зазначити, що за попередні «воєнні» роки фактичні витрати вдвічі перевищували прогнозовані.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T19:06:41Z
Незрозуміло, як Росія буде дотримуватись короткого перемир'я - глава МЗС Італії
УкраинФорм
2025-04-19T19:03:29Z
Засудили за проукраїнські висловлювання: що сказала в суді російська активістка Дар'я Козирєва
24tv
2025-04-19T19:03:18Z
Чи дотримуються перемир'я: військовий розповів про ситуацію на Харківщині після заяви Путіна
24tv
2025-04-19T18:54:20Z
Україна не вступить до НАТО, але є обхідні шляхи – Келлог
Факти ICTV
2025-04-19T18:51:39Z
Глава МЗС Чехії про "пасхальне перемир’я": не піддавайтеся путінській пропаганді
iPress
2025-04-19T18:49:43Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T18:42:13Z
Зеленський погодився на "великоднє перемир'я", якщо "повна тиша дійсно запанує"
24tv
2025-04-19T18:36:00Z
Адміністрація Трампа розсекретила документи про вбивство молодшого брата президента Кеннеді
УкраинФорм
2025-04-19T18:27:11Z
За скільки метрів від межі з сусідською ділянкою можна будувати сарай
24tv
2025-04-19T19:03:07Z
У Ватикані почалися великодні урочистості: де їх подивитися онлайн
24tv
2025-04-19T18:54:14Z
Розкриті технічні характеристики ізраїльських систем ППО Barak
InternetUA
2025-04-19T18:52:50Z
Великдень 20 квітня: барвисті листівки і картинки, щоб привітати близьких зі святом
Telegraf
2025-04-19T18:45:14Z
Великдень в Польщі 2025: дата святкування та традиції
Факти ICTV
2025-04-19T18:39:49Z
Що не так із World Press Photo
Детектор М
2025-04-19T18:33:54Z
Ухилянтів замінять найманцями: чого чекати від нових правил
Знай
2025-04-19T18:30:40Z
Стукайте, і вам відкриють, або Чому треба ходити на події, де обговорюють інші війни
Детектор М
2025-04-19T18:28:46Z
Великдень 2025: онлайн-трансляція богослужінь ПЦУ, УГКЦ та РКЦУ
ZN UA
2025-04-19T18:03:02Z
Уже продають нерухомість: Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучилися
GlavRed
2025-04-19T18:33:41Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Росіяни продовжують здійснювати штурми на окремих ділянках фронту - Зеленський
Gazeta UA
2025-04-19T19:03:50Z
Подорожчання проїзду в маршрутках у Києві: кому доведеться заплатити 300 гривень за новим тарифом
Политека
2025-04-19T19:00:21Z
Із російського полону звільнили ще 277 українських військових
Украина Криминальная
2025-04-19T18:54:29Z
Вже є перші доповіді: Зеленський прямо сказав, чи припинились бої на фронті
GlavRed
2025-04-19T18:33:36Z
Дощі та грози атакують Україну: коли в регіонах погода стане ще гіршою
GlavRed
2025-04-19T18:27:49Z
На Херсонщині тривають російські обстріли, під ударом мирні мешканці - ОВА
УкраинФорм
2025-04-19T18:24:48Z
Розвідник випадково знайшов на війні батька, якого не бачив 28 років
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:15:20Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T18:13:43Z
Передавати за проїзд не доведеться: де громадський транспорт курсуватиме безкоштовно
Знай
2025-04-19T18:13:11Z
Росіяни вдень обстріляли Комишани на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-04-19T18:45:26Z
У США літак розбився в річці Платт
360ua.news
2025-04-19T18:21:40Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
24tv
2025-04-19T18:24:33Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
У кого з пенсіонерів зменшиться пенсія з 1 травня
24tv
2025-04-19T16:27:31Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Забарний видав крутий матч у складі Борнмута: команда українця продовжує боротьбу за єврокубки
24tv
2025-04-19T18:54:14Z
Вісім голів у першому таймі: божевільна нічия Уніона та Штутгарта
Football.ua
2025-04-19T18:46:30Z
Мальорка та Леганес поділили очки в безгольовій грі
Football.ua
2025-04-19T18:46:22Z
Астон Вілла розгромила Ньюкасл
Football.ua
2025-04-19T18:30:27Z
Суперник Гвоздика оцінив українця перед очним протистоянням
24tv
2025-04-19T18:24:09Z
Мінімальна різниця: "Цвях" та Голлавей провели церемонію зважування
24tv
2025-04-19T18:24:08Z
У Молдові пішов з життя український футбольний тренер та арбітр
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:06:35Z
Попри феєрію від Іглесіаса: Барселона оформила неймовірний камбек в чемпіонаті Іспанії
24tv
2025-04-19T18:03:34Z
Флік прокоментував яскравий камбек Барселони
Football.ua
2025-04-19T18:03:19Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z