/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F226%2F4acf1590800d7410312642b3f4499865.jpg)
У Німеччині представили коаліційну угоду: що в ній
Консервативний блок ХДС/ХСС та Соціал-демократична партія Німеччини завершили переговори про формування нової урядової коаліції та вчора, 9 квітня, представили коаліційну угоду.
Нагадаємо, переговори про формування коаліції розпочалися 13 березня.
Основні положення угоди
Партії домовилися створити експертну комісію, що займатиметься питанням Schuldenbremse («боргового гальма»).
Нагадаємо, Schuldenbremse — це обмеження розміру боргу, що може взяти на себе уряд. За цим правилом структурний бюджетний дефіцит федерального уряду не має перевищувати 0,35% річного ВВП (тобто уряд не може взяти в борг суму, що перевищує 0,35% ВВП).
Хоч «боргове гальмо» закріплене у Конституції, його дію можна призупиняти. Наприклад, при складанні бюджету на минулий рік у Німеччині призупиняли його четвертий рік поспіль, зокрема через війну в Україні.
Також ця комісія вивчатиме питання надання громадянства (планується скасувати можливість набуття громадянства ФРН за три роки), впровадження добровільної військової служби та скорочення бюджетних видатків (включно з добровільним фінансуванням міжнародних організацій).
Значну увагу приділено проблемі нелегальної міграції. Партіям вдалося домовитися про зупинку тих, хто в'їжджає до Німеччини на кордоні, навіть якщо вони подали прохання про надання притулку.
На два роки буде призупинено програму возз'єднання сімей, буде припинено програми добровільного прийому біженців, а список безпечних країн для депортації — розширено.
Лідер ХДС Фрідріх Мерц під час презентації коаліційної угоди пообіцяв «значною мірою покінчити з нелегальною міграцією» шляхом запровадження жорсткого прикордонного контролю та кампанії з репатріації тих, хто перебуває в країні без законних на те підстав.
«На національних кордонах буде встановлено контроль, і ми також будемо відмовляти прохачам притулку», — сказав він.
У своїй промові на пресконференції Мерц згадав і торговельну політику президента США Дональда Трампа, що спричинила «турбулентність на фінансових ринках» і «невідомо, до чого призведе».
У коаліційній угоді сказано, що новий уряд буде націлений укласти середньостроковий договір про вільну торгівлю зі США, щоб домогтися зниження мит з обох сторін.
Як виглядатиме новий уряд
У Бундестазі нова коаліція матиме 328 депутатських мандатів із 630.
Очікується, що Мерца оберуть на посаду канцлера ФРН 7 травня. Раніше він висловлював намір завершити формування уряду до Великодня, тобто до 20 квітня. Однак результати коаліційних переговорів мають бути затверджені під час опитування членів СДПН, яке триватиме десять днів, а також керівними органами ХДС/ХСС.
В уряді представники ХДС очолять міністерства закордонних справ, охорони здоров'я, транспорту, економіки та енергетики, сім'ї, а також нове Міністерство цифрової та державної модернізації. ХСС отримає міністерства внутрішніх справ, освіти та сільського господарства.
Члени СДПН очолять міністерства фінансів, оборони, економічного розвитку, праці, довкілля, будівництва та юстиції.
Втім, лідер соціал-демократів Ларс Клінґбайль зазначив, що партія призначить міністрів після того, як її члени схвалять коаліційну угоду.
Маркус Зедер: Боротьба точилася за кожну кому
Прем'єр-міністр Баварії та голова ХСС Маркус Зедер розповів, що переговори про формування коаліції між консерваторами й соціал-демократами «могли стати бестселером», оскільки «за кожну кому точилася боротьба». Він пообіцяв, що новий уряд зробить так, «щоб Німеччина повернулася в гру».
Готову угоду баварський політик назвав «сигналом для іноземних держав, що Німеччина не беззахисна». «Ми беремо свою долю у власні руки», — додав він.
Що про Україну
Ймовірний наступний канцлер Німеччини пообіцяв продовжити «всебічну підтримку» України.
Водночас нова коаліція хоче скасувати ключову програму допомоги біженцям з України. Зедер заявив, що в майбутньому для новоприбулих біженців з України більше не буде виплачуватися грошова допомога, що відповідала Buergergeld — базовому матеріальному забезпеченню.
Досі біженцям з України не треба було проходити формальну процедуру надання притулку. Її тимчасово скасували для наших співгромадян, щоб полегшити бюрократичний тягар. Зараз, на відміну від інших шукачів притулку, шукачі притулку з України одразу отримують звичайні базові виплати й пільги, а не значно менше матеріальне забезпечення, передбачене для інших шукачів притулку (Asylbewerberleistungen).
Тепер же, згідно з планами учасників коаліції, ця норма має змінитися для біженців з України, а саме для тих, хто прибуває до Німеччини з квітня.
Tagesschau цитує угоду: «Ми будемо всебічно підтримувати Україну, щоб вона могла ефективно захищатися від російського агресора та успішно обстоювати свої інтереси на переговорах».
Учасники коаліції зазначили, що саме Україна має ключове значення для безпеки Європи в цілому та зокрема Німеччини.
«Тому ми значно посилимо нашу військову, цивільну та політичну підтримку України разом з нашими партнерами. Ми працюватимемо у тісній співпраці з нашими партнерами над спільною стратегією досягнення справжнього та стійкого миру, в якому Україна діятиме з позиції сили», — йдеться в угоді.
Німеччина зобов'язується разом з союзниками шукати способи використання заморожених російських державних активів для підтримки України та підтримує перспективу вступу України до НАТО.