Україна отримає мільярд євро на зброю та ППО за "данською моделлю"
Україна отримає мільярд євро на зброю та ППО за "данською моделлю"
Європейський Союз виділить Україні 1 мільярд євро у вигляді грантів на підтримку вітчизняної оборонної промисловості. Фінансування стане частиною пакету у 2,1 мільярда євро, сформованого з прибутків від заморожених активів Центрального банку Росії.
Про це заявила посол ЄС в Україні Катаріна Матернова в інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна".
За її словами, Європейська комісія цього тижня отримає 2,1 мільярда євро непередбачених доходів від знерухомлених російських активів, які зберігаються в центральних депозитаріях. Більшість цих грошей спрямують на закупівлю зброї, боєприпасів і засобів протиповітряної оборони для України, зокрема у форматі грантової підтримки.
"Цього разу ЄС виділить 1 мільярд євро саме на розвиток оборонної промисловості України за так званою "данською моделлю". Наразі триває підготовка відповідних контрактів", ‒ зазначила посол. Вона нагадала, що у серпні 2023 року ЄС уже надав 400 мільйонів євро оборонному сектору України за аналогічною схемою через Данію.
Матернова підкреслила, що виділення фінансування узгоджене в межах 10-го засідання Ради асоціації Україна – ЄС, яке було зосереджене на практичних аспектах євроінтеграції. За її словами, важливим результатом цієї зустрічі стало оголошення про запуск механізму Extraordinary Revenue Acceleration for Ukraine (ERA), у межах якого й передбачено фінансування на суму 1 мільярд євро.
У чому суть "данської моделі"?
Держави Євросоюзу мають можливість спрямовувати кошти на укладання угод з українськими підприємствами для виготовлення військової техніки на потреби Збройних Сил України. Україна визначає перелік необхідного озброєння та обирає відповідні компанії-виробники, а європейські партнери, зі свого боку, проводять незалежну оцінку цих підприємств.
Завдяки такому підходу постачання озброєння відбувається оперативніше та в більших обсягах, ніж при налагодженні аналогійного виробництва в європейських країнах. Крім того, це сприяє розширенню виробничих можливостей українських компаній, які на сьогоднішній день не повністю завантажені через брак фінансування. В кінцевому підсумку, як підкреслює очільник оборонного відомства Данії, "данська модель" має зробити Україну менш залежною від зовнішньої підтримки.
Виконавча директорка НАКО Олена Трегуб зазначає, що головна мета України ‒ залучити інших партнерів до фінансування за "данською моделлю". "У них існують побоювання щодо прямого надання Україні коштів на закупівлю зброї через ймовірні корупційні ризики, але ми наголошуємо на тому, що створено нову "Агенцію оборонних закупівель" з наглядовою радою, тому хвилюватися не варто", ‒ підкреслює вона.
Європейські країни віддають перевагу "данській моделі", оскільки їхні фахівці мають змогу здійснювати перевірку українських підприємств та безпосередньо контролювати виконання контрактних зобов'язань. Це значно зменшує ризики корупції у сфері військових закупівель.
Нагадаємо, уряд Норвегії схвалив розширення пакету підтримки для України, збільшивши його на 4,6 млрд доларів. Отож, загальний обсяг допомоги у 2025 році сягне 7,8 млрд доларів.