В Україні з кожним роком стає все менше першокласників. І ця тенденція триває
В Україні з кожним роком стає все менше першокласників. І ця тенденція триває
В Україні з кожним роком скорочується число першокласників. Тобто за 11 років школярів у цілому в країні поменшає. При чому ця тенденція нікуди не зникає, адже 2024 року в Україні ще більше впала народжуваність, пише Оксана Онищенко у статті «Освіта під час війни: як школи втрачають учнів, а університети — вступників».
«З довоєнного 2020/2021 навчального року і до нинішнього 2024/2025 кількість першокласників скоротилася на 142 тисячі. І вже зараз престижні школи в столиці, куди раніше можна було записати дитину тільки через великий конкурс та зв’язки, зменшують кількість перших класів і будуть раді всім, а дехто й узагалі не впевнений, що зможе набрати першачків», – пише авторка.
Раніше уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що на тимчасово окупованих та прифронтових територіях України набір першачків 2023/2024 знизився порівняно з 2021/2022:
- у Донецькій області – на 39%;
- у Запорізькій – на 48%;
- у Луганській – на 62%;
- у Херсонській – на 42%.
Нинішні першокласники – це діти, які народилися приблизно протягом 2018–2019 років, зауважує авторка. Тобто вони з’явилися на світ, коли Україна скочувалася в демографічну яму. І це падіння досі триває.
«Натомість нинішні одинадцятикласники народилися якраз у роки розквіту народжуваності. Тому навіть попри всі складнощі війни одинадцятикласників 2024/2025 навчального року більше, ніж 2020/2021: відповідно 234,5 тисячі проти 220 тисяч. А от у перспективі ситуація відчутно зміниться, адже народжуваність різко падає. Отже, коли наші першокласники підростуть, в Україні поменшає не лише студентів університетів, а й коледжів і профтехів», – підсумувала Онищенко.
Оксана Онищенко зазначає, що в Україні за час повномасштабної війни зменшилося число тих, хто хоче вступити до українських вищих навчальних закладів. При чому число таких 11-класників також стає дедалі меншим.
Це, за словами авторки, не означає, що всі, хто не брав участі у вступній кампанії, підуть до закордонних університетів. Але можна очікувати, що таких буде чимало.