MY.UAНовини
Европейский ответ Трампу: что ЕС может противопоставить "торговой войне" США
Европейский ответ Трампу: что ЕС может противопоставить "торговой войне" США

Европейский ответ Трампу: что ЕС может противопоставить "торговой войне" США

Новини про додаткові мита, запроваджені Сполученими Штатами, мита у відповідь, а також – мита у відповідь на відповідь.

І лише згодом – відкладання дії додаткових мит….

Усе це нагадує їзду на американських гірках.

І як зазвичай, після зупинки цього атракціону ще якийсь час може паморочитись голова, а ноги будуть ватними.

Саме це зараз відчуває світова економіка, коли в останній момент президент США призупинив введення карколомних "мит у відповідь" для більшості країн світу.

В цій ситуації як полегшення сприймається збереження Вашингтоном лише універсального додаткового захисного 10-відсоткового мита.

Хоча насправді це теж дуже багато.

За даними Світової організації торгівлі, середньозважене мито США у рамках режиму найбільшого сприяння складає лише 2,2%, тобто – приблизно одну п’яту додаткового.

Плюс у квітні почали діяти додаткові 25-відсоткові мита на автомобілі, аналогічне мито на запчастини до них має почати діяти не пізніше початку травня.

А до того – у березні – США ввели додаткові 25-відсоткові захисні мита на сталь та алюміній та вироби з них, розширивши заходи, запроваджені під час першої каденції Трампа.

А ще є тарифи для Китаю, Канади та Мексики.

Мита за імпорт венесуельської нафти.

І чекаємо окремі мита на напівпровідники та фармацевтику.

Різка зміна торговельної політики США – це дуже неприємний шок для глобальної економіки.

Однак значно важливішою буде відповідь решти світу на виклик.

Бо від того, що виберуть країни – захист внутрішнього ринку чи збереження ліберального торговельного порядку, торговельну війну "на знищення" чи поступовість і поміркованість, – залежатиме траєкторія економічного розвитку світу на роки вперед.

І ключову роль у цьому зіграє курс, який обере Європейський Союз.

ЄС діє, проте обережно.

На відміну від Китаю, який відразу пішов на агресивне підвищення ставок, а також від Канади, яка теж активно застосовує дзеркальні заходи, Європейський Союз обрав спокійнішу тактику, "залишаючи всі можливості відкритими".

Але все одно ЄС є серед поки небагатьох країн, які вже оголосили про запровадження контрзаходів (правда, їх вже встигли перенести, а потім призупинити на 90 днів у відповідь на рішення Трампа призупинити його мита "Дня звільнення").

Та все одно варто зрозуміти, що приготував у відповідь Європейський Союз, який є найбільшим торговельним партнером США у торгівлі товарами, і як це вплине на світ та Україну.

Ключова відмінність підходу ЄС – поступовість та схильність радше погрожувати заходами, аніж їх запроваджувати.

Перше рішення ЄС про введення заходів у відповідь на додаткові захисні мита США було оголошене ще 12 березня, після введення США мит на сталь, алюміній та вироби з них.

Очікувалося, що європейські заходи впроваджуватимуть поетапно.

Спочатку, з 1 квітня, мала бути відновлена дія так званих "заходів з відновлення балансу", які ЄС запровадив у 2018 та 2020 роках у відповідь на попередні захисні мита США щодо сталі та алюмінію.

Надалі мав бути введений додатковий пакет заходів, розробка якого була тоді ж ініційована.

Він мав почати діяти з середини квітня.

Але вже 20 березня ці заходи були відтерміновані до середини квітня.

9 квітня країни-члени ЄС проголосували за запровадження торговельних контрзаходів щодо США з 15 квітня.

Однак у повідомленні Єврокомісії зазначалося, що ці заходи можуть бути призупинені у будь-який момент, якщо "США погодяться на справедливий і збалансований результат переговорів".

Саме це сталося вже наступного дня, 10 квітня – мита були призупинені на 90 днів, віддзеркалюючи рішення Дональда Трампа щодо відстрочки 20-відсоткового додаткового мита щодо ЄС – як і щодо всіх інших країн, з якими США мають дефіцит торгівлі.

За словами Урсули фон дер Ляєн, це було зроблено для створення максимально простору для консультацій всередині ЄС та переговорів зі США.

Додаткові інструменти ЄС.

Підхід ЄС до нових мит – оголошення про заходи та їх наступна відстрочка – певною мірою нагадує дії США, але у значно лагідніший спосіб.

Таке рішення Брюсселя все одно створює певний рівень напруги і тиску до перемовин, водночас не загрожуючи додатковою економічною шкодою для власної економіки.

Адже ввізні мита – навіть запроваджені у відповідь – насправді можуть дуже боляче вдарити по тому, хто їх вводить.

Другою характерною рисою відповіді ЄС є поміркованість.

Заходи з відновлення балансу, які мали почати діяти з квітня і були відстрочені, мали стосуватися приблизно 8 млрд євро, що складає близько 2,4% загального імпорту ЄС із США, який у 2024 році становив 333 млрд євро.

А на наступному кроці мали бути введені заходи щодо ще 18 млрд євро, або ще 5,4%.

Заходи, затверджені ЄС 9 квітня, охоплюють імпорт з США вартістю близько 21-22 млрд євро.

Отже, запропоновані заходи, як очікуються, будуть достатньо точковими і вивіреними для зменшення їхнього негативного впливу на ЄС.

Вибір заходів – ще один прояв поміркованості.

Наразі Євросоюз планує запровадження ввізних мит на товари у відповідь на американські ввізні мита, що відповідає принципам СОТ.

Водночас очікувані угоди Трампа, які, за задумом, мають стати наслідком перемовин під загрозою заборонних мит, стосуються далеко не лише торгівлі товарами.

Це створює потенційно ширше поле для вибору інструментів відповіді.

А у ЄС є інструмент протидії примусу (Anti-Coercion Instrument, ACI), який набув чинності у грудні 2023 року й був спеціально створений для протидії ситуаціям економічного тиску.

АСІ дозволяє не лише запровадження ввізних мит, а й обмеження у торгівлі послугами, що може бути дуже чутливим для США, які мають профіцит у торгівлі послугами з ЄС, обмеження, пов’язані з аспектами права інтелектуальної власності, а також обмеження доступу щодо прямих іноземних інвестицій та державних закупівель.

Усі опції "на столі", але поки рішення про застосування АСІ нема.

ЄС б’є по республіканських штатах.

Третя риса відповіді ЄС – це пошук больових точок США.

При цьому больові точки можуть стосуватись, як показує аналіз Politico, не лише суто економічних категорій, а й політичних уподобань.

Наприклад, торговельні обмеження ЄС, здається, можуть створити більший тиск саме на "червоні" штати, які підтримали Трампа, а отже, мають більший шанс переконати президента США досягти домовленостей з Євросоюзом.

На що, як очікується, будуть введені додаткові мита ЄС?.

Офіційний перелік поки не оприлюднений, тож наразі можна покладатися на інформацію про товари, щодо яких ЄС застосував додаткові мита у 2018 та 2020 роках, а також на витоки в пресі щодо нового списку.

Наскільки відомо, перелік широкий і включає як сільськогосподарські, так і промислові товари, зокрема сою, кукурудзу, рис, мигдаль, апельсиновий сік, журавлину, тютюн, м’ясо курки, яловичину, текстиль і одяг, косметику, поліетилен, вироби з пластику, метали, зокрема залізо, сталь, алюміній та паладій, деякі транспортні засоби тощо.

Водночас обмеження не стосуються перших позицій в імпорті, які посідають мінеральне паливо, що включає нафту, нафтопродукти та газ (20% імпорту ЄС з США у 2024 році), медичні вироби та ліки (14%) та енергетичне обладнання (9%).

Найважливішим товаром з цього переліку є соя.

За даними Євростату, у 2024 році її імпорт зі США склав близько 2,6 млрд євро.

Для США Європейський Союз є другим за значущістю експортним ринком сої після Китаю.

Частка ЄС – близько 10% у 2024 році, частка Китаю – 52%.

Для Китаю соя досі є найбільшою позицією його імпорту з США.

Хоча після 2018 року, коли Трамп розпочав першу фазу торговельної війни з Китаєм, частка США поступово скорочувалась, а зростала важливість Бразилії.

За таких обставин ЄС став для Сполучених Штатів одним з тих ринків, на які з 2018 року почав переорієнтувався їхній експорт.

Дуже швидко обсяги поставок в ЄС збільшились вдвічі, хоча потім повернулися до стандартних обсягів після відновлення поставок до Китаю.

Тому на тлі торговельної війни, яка зараз знову розгортається між США та Китаєм і вийшла на новий рівень, додаткові мита на сою на ринку ЄС будуть не дуже приємною новиною для американських фермерів, які зосереджені якраз у "червоних" штатах.

І які втратили близько 20 млрд доларів США у 2018 році, під час попередньої торговельної війни.

Хоча, звісно, все пізнається у порівнянні.

Якщо Китай застосує дзеркальну ставку до імпорту з США (а наразі відомо, що ввізне мито США для Китаю вже сягнуло 145%), ринок ЄС навіть з додатковим 25-відсотковим митом може виявитися все одно відносно кращою опцією.

До речі, погіршення доступу американської сої на ринок ЄС може створити кращі можливості для українських експортерів сої, щодо якої в рамках Угоди про асоціацію діє нульове мито.

Хоча наразі це дуже примарна опція, оскільки для США мита на сою, за попереднім графіком, мають почати діяти лише у грудні 2025 року.

А до того багато що може змінитися.

Вплив мит на інші товари, як очікується, буде значно меншим.

Наприклад, другим за значущістю товаром є мигдаль, мита на який теж плануються на грудень.

Імпорт мигдалю з США у 2024 році склав 0,9 млрд євро.

Однак для США переорієнтація на інші ринки у цьому випадку буде значно легшою, бо понад 70% експорту йде в Індію, тоді як частка ЄС менше 10%, а на Китай припадає лише 6%.

Тому важіль тиску в цьому випадку значно менший.

* * * * *.

І нарешті, ще одна риса відповіді ЄС – пошук взаємовигідного компромісу, а не лише усунення новостворених бар’єрів шляхом поступок.

ЄС запропонував США запровадити взаємні нульові мита на промислову продукцію як варіант виходу з поточної кризи.

Чи пристане на цю пропозицію Дональд Трамп, не відомо.

Попередні спроби укладення угоди про вільну торгівлю між Євросоюзом та США регулярно провалювались.

Переконати президента Сполучених Штатів, що саме така пропозиція дозволить змінити баланс торгівлі товарами між ЄС та США у потрібному йому напрямку, може бути складно.

Тим більш – є чимало сумнівів у цьому.

Якщо не враховувати додаткові мита останніх місяців, ввізні мита на промислову продукцію як в ЄС, так і в США є низькими.

За даними СОТ, промислове середньозважене мито США дорівнює 2,1%, в ЄС – 2,3%.

Але прагнути взаємних нульових мит – це значно краще, ніж додавати нові додаткові мита з кроком 25% або й 50%.

Тому хочеться побажати ЄС успіху.

Якщо це вдасться, у майбутньому цим зможе скористатися й Україна, коли стане членом Євросоюзу.

Автор: Вероніка Мовчан,.

Інститут економічних досліджень та політичних консультацій.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Пасхальное перемирие Путина - политическая игра Кремля на фоне ударов по Украине - WSJ
ZN UA
2025-04-19T17:36:57Z
Келлог рассказал, как США хотят выйти на "всеобъемлющее прекращение огня" в Украине
Хвиля
2025-04-19T17:33:37Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Не хватит даже заплатить за свет: пенсионерам выплатят жалкую надбавку
Знай
2025-04-19T17:30:09Z
"Является символом единения украинцев: Сумская с дочерью приняли участие в фотопроекте "Писанки Киевщины"/Артистка рассказала о важности фотопроекта по популяризации украинских писанок
Апостроф
2025-04-19T17:06:37Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Меладзе показался с внуком на руках
GlavRed
2025-04-19T17:33:04Z
Макаревич "послал" российского журналиста
Корреспондент
2025-04-19T12:33:41Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Отключение света в Киеве и области 20 апреля: чего ждать на Пасху
Политека
2025-04-19T16:42:09Z
Озвучено головні виклики української металургії
AgroNews
2025-04-19T16:15:42Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Командиры врут, солдаты страдают: военная омбудсмен бьет тревогу
Знай
2025-04-05T19:12:10Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Назвали самый полезный напиток для работы мозга
UAToday
2025-04-19T16:06:17Z
Часть Нидерландов может оказаться братьями и сестрами: репродуктивные клиники годами нарушали правила
Знай
2025-04-19T14:51:11Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Белые пятна на ногтях не так безопасны, как считается: какие болезни можно определить по состоянию ногтей
Comments UA
2025-04-19T13:27:12Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
Драка в Киеве во время ЛГБТ-фестиваля: полиция рассказала подробности
Корреспондент
2025-04-19T17:27:22Z
Німеччина в січні збільшила експорт металопрокату на 23,7% м./м
AgroNews
2025-04-19T17:19:05Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ленивый хачапури: вкусное сырное наслаждение за 15 минут, рецепт
Знай
2025-04-19T08:51:12Z
Готовится просто, а вкус необычный: рецепт салата из пекинской капусты по-новому
Telegraf
2025-04-19T06:12:22Z
Не вырастет и то, и другое: что категорически нельзя сажать возле клубники
Telegraf
2025-04-19T05:09:01Z
Оберните мясо этой кожурой — оно будет румяным, сочным и будет таять во рту
TSN
2025-04-19T02:24:57Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Подорожание овощей в Харькове: магазины установили неожиданные цены
Политека
2025-04-19T17:01:17Z
В мае АЗС существенно перепишут цены на бензин и дизель: к чему готовиться водителям
Знай
2025-04-19T16:12:53Z
Подорожание кофе во Львове: любимый напиток бьет ценовые рекорды
Политека
2025-04-19T16:00:10Z
"Кремль решил залезть в кошельки к любителям спиртного": ГУР о причине новых акцизов в РФ
Апостроф
2025-04-19T13:12:01Z
Весенняя засуха угрожает будущему урожаю в Украине – EDO
ZN UA
2025-04-19T12:43:30Z
Подорожание мяса в Киеве: цены постоянно растут, чего ждать в ближайший месяц
Политека
2025-04-19T12:00:35Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
"Шахтер" сенсационно проиграл "Колосу" и отпустил "Динамо" в отрыв в УПЛ
ZN UA
2025-04-19T17:27:05Z
Активная игра и два гола: Манчестер Сити выигрывает у Эвертона
Корреспондент
2025-04-19T17:12:33Z
Сантос публикует информацию о форме Неймара
Корреспондент
2025-04-19T16:30:57Z
Нападающие Брентфорда устанавливают примечательное достижение
Корреспондент
2025-04-19T16:21:08Z
Дерби львовских команд: Карпаты обыгрывают Рух
Корреспондент
2025-04-19T15:13:25Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
На Одещині внаслідок ракетної атаки рф постраждали фермерські господарства
AgroNews
2025-04-19T13:22:44Z
Глобальный релиз стратегии empest Rising состоялся раньше запланированного срока
GameMag
2025-04-19T11:24:35Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z