Іран на переговорах із США хоче запропонувати проміжну ядерну угоду: Axios дізнався, що вона передбачатиме
Іран на переговорах із США хоче запропонувати проміжну ядерну угоду: Axios дізнався, що вона передбачатиме
Іран на переговорах із США може запропонувати укласти проміжну угоду щодо ядерних питань, перш ніж продовжувати обговорення “всеосяжної” угоди, повідомляє Axios, посилаючись на джерела.
Американський президент Дональд Трамп, за даними ЗМІ, встановив двомісячний термін для переговорів із Тегераном стосовно нової ядерної угоди, пригрозивши військовими ударами, якщо дипломатія провалиться. США вже почали збільшувати свою військову присутність на Близькому Сході, і якщо не вдасться досягнути угоди, Трамп може віддати наказ про удари по ядерних об'єктах Ірану або ж “дати зелене світло” на такі удари Ізраїлю.
Тегеран, однак, вважає, що укласти широку та складну угоду щодо ядерних питань за два місяці нереально, і тому хоче отримати більше часу, уникнувши при цьому потенційної ескалації.
За словами Алі Ваез із Міжнародної кризової групи, такі тимчасові домовленості можуть стати проміжним етапом на шляху до остаточної угоди.
Проміжна угода між США та Іраном може передбачати призупинення частини іранської активності зі збагачення урану, зменшення запасів збагаченого до 60% урану та надання інспекторам ООН більшого доступу до ядерних об'єктів Тегерана.
Експерти розповіли Axios, що ці кроки лише незначно збільшать терміни створення Іраном ядерної бомби. Але проміжна угода могла б допомогти “побудувати довіру” для переговорів про всеосяжну угоду.
Тимчасова угода може також передбачати продовження дії механізму “зворотного повернення”, який був частиною ядерної угоди 2015 року. Термін дії цього механізму, який запускає санкції Ради Безпеки ООН проти Ірану, якщо Тегеран порушує угоду, закінчується в жовтні.
У межах проміжної угоди Тегеран імовірно вимагатиме, щоб Трамп призупинив свою кампанію “максимального тиску” на іранську економіку. Неясно, чи погодиться на таке американський президент. Цього тижня адміністрація Трампа запровадила два раунди нових санкцій проти іранських компаній та осіб, пов'язаних з ядерною програмою та нафтовою промисловістю.
Пропозиція Ірану щодо проміжної угоди також може ще більше посилити підозри і скептицизм в адміністрації Трампа стосовно намірів іранських лідерів і того, чи намагаються вони виграти час, не згортаючи свою ядерну програму.
Днями Трамп заявив журналістам, що “трохи часу, але не так багато” для переговорів є.
“Коли ви починаєте переговори, ви досить швидко розумієте, йдуть вони добре, чи ні”, - сказав він у середу, 9 квітня.
Ключова вимога Трампа полягає в тому, щоб Іран ніколи не отримав ядерну зброю.
“Але якщо для цього знадобляться військові, ми залучимо військових. Ізраїль, очевидно, братиме активну участь — можливо, навіть очолить це. Але нами ніхто не керує. Ми робимо те, що хочемо”, - додав президент США.
У четвер, 10 квітня, радник з питань зовнішньої політики верховного лідера Ірану Алі Шамхані заявив, що постійні військові погрози на адресу Тегерана “можуть призвести до стримувальних заходів”. Він припустив, що Іран може вислати інспекторів Міжнародного агентства з атомної енергії та припинити співпрацю з МАГАТЕ, а також потенційно перемістити збагачений уран “у безпечні місця”, невідомі інспекторам ООН.
Іранські та американські дипломати в суботу, 12 квітня, проведуть переговори в Омані щодо ядерної програми Тегерана. Від США участь братиме спецпредставник Трампа Стів Віткофф, від Ірану — міністр закордонних справ Аббас Арагчі. У той час як Штати заявляють про прямі переговори, Тегеран наполягає, що діалог відбудеться через оманських посередників.
Шанси на нову ядерну угоду в статті "Чи розбомбить Трамп Іран "до всіх чортів"?" оцінював В’ячеслав Ліхачов.