MY.UAНовини
Територіальний фільтр. Як залежно від регіону розподіляють частоти для мовлення
Територіальний фільтр. Як залежно від регіону розподіляють частоти для мовлення

Територіальний фільтр. Як залежно від регіону розподіляють частоти для мовлення

Частоти для мовлення розподіляють на конкурсах Нацради, які бувають місцеві, регіональні або національні. Територіальна категорія є фільтром допуску до конкурсу Нацради. Заступник голови Олег Черниш розказує про логіку її присвоєння.

Конкурси Національної ради з питань телебачення та радіомовлення найчастіше не мають детальних критеріїв для учасників щодо формату або програмної концепції. Винятком був хіба що форматний конкурс для каналів-телемагазинів. Щодо решти умовами є мовні квоти, визначені у законодавстві, а також територіальна категорія. Від якої залежить те, чи допустять до конкурсу компанію. «Детектор медіа» вже зробив кілька матеріалів про те, як підвищити довіру до конкурсів Нацради. Тепер розповідаємо про те, як надають територіальні категорії конкурсам і як створюють фільтр для допуску на конкурси.

Конкурси можуть бути для загальнонаціональних, регіональних і місцевих мовників. Від того, яку категорію має конкурс, залежить і те, хто в ньому може взяти участь — нова компанія, або та, яка вже має кілька ліцензій. Для конкурсів на телемовлення ситуація з територіальними категоріями простіша. Адже на нього виставляють, наприклад місця у загальнонаціональних цифрових мультиплексах. Таким чином переможець отримує одразу покриття по всій країні, навіть якщо це нова компанія.

З радіочастотами все інакше. Бо конкурси відбуваються на частоти в певних обласних центрах, містах або селах. І регулятор сам визначає, чи вони підуть для розбудови загальнонаціональних, регіональних чи місцевих мереж. Відповідно компанії, щоб претендувати на частоту на загальнонаціональному конкурсі, треба мати щонайменше статус регіонального мовника.

Тому компанії входять на ринок поступово: спершу отримують частоту у якомусь місті та стають місцевими мовниками, далі — ще одну частоту в іншому населеному пункті й уже можуть називатись регіональними та брати участь у конкурсах із такими категоріями.

У зв’язку з цим найцікавіша ситуація виникає, коли радіокомпанії змагаються за частоти в обласних центрах. Наприклад, частота у столиці може виноситися на місцевий конкурс і тоді на неї можуть претендувати нові компанії, а може виноситися на загальнонаціональний конкурс — і тоді до нього допустять мовників із відповідним статусом.

На конкурсі у червні минулого року на конкурс Нацради виносили кілька частот у Києві. Територіальна категорія — для розвитку місцевих і регіональних мереж. Таким чином на місце у Києві могли претендувати нові компанії, в яких ще не було частот, і переможцями стали саме такі мовники: радіо «Чемпіон» і радіо «Ми — Україна». Радіостанції отримали такий легкий вихід на ринок і почали розвиток своїх мереж із частоти у столиці.

Або ще один приклад: у вересні 2024 року Нацрада не допустила до конкурсу «Радіо “Самара”» з Павлограда, оскільки радіостанція не підпадала під загальнонаціональну категорію мовлення.

Як бачимо, від територіальної категорії багато що залежить. Зараз найчастіше для радіоконкурсів поєднують кілька категорій: наприклад, останні два конкурси були для розбудови загальнонаціональних і регіональних мереж, а також для регіональних і місцевих мереж. А один з останніх конкурсів узагалі був оголошений на всі три категорії.

Щоб зрозуміти, якою є процедура та логіка присвоєння територіальних категорій у Нацраді, «Детектор медіа» поспілкувався з заступником голови регулятора Олегом Чернишем.

— Пане Олеже, як визначають категорії для конкурсів Нацради? Тобто за якими критеріями проводять конкурси з регіональною, місцевою та загальнонаціональною категорією? І чому у деяких випадках може бути одна-дві, а інколи всі три категорії? Якою є процедура визначення цих категорій?

— Процедура визначення територіальної категорії (загальнонаціональна, регіональна чи місцева) каналу мовлення (частоти), на яку оголошено конкурс, залежить від різних факторів.

Національна рада аналізує ринок, оцінює поточну ситуацію на ринку мовлення в конкретному регіоні, співвідношення мовників різних територіальних категорій і представлених форматів мовлення.

Якщо частота вже використовувалася, Національна рада звертає увагу, хто саме мовив на цій частоті, до якої територіальної категорії належав попередній мовник. Якщо частота нова — хто був ініціатором її прорахунку та до якої категорії мовлення він належить.

За сукупністю цих факторів Національна рада й визначає, мовниками якої категорії доцільно було б поповнити певний населений пункт.

Коли, на нашу думку, варто завести загальнонаціонального мовника, оголошується конкурс із загальнонаціональною категорією, але якщо місцевого чи регіонального — тоді дві категорії. Проте бачення Національної ради не завжди збігаються з зацікавленістю самих мовників і на частину частот відсутні претенденти. 27 лютого цього року Національна рада оголосила конкурс на 22 FM-частоти, на які у 2023 році вже оголошували конкурси різних категорій, проте претенденти були відсутні. Тому було вирішено оголосити конкурс для всіх трьох категорій.

— Як ми знаємо, якщо на конкурси подавалися компанії з невідповідною територіальною категорією, то їх не допускали до конкурсу. Наприклад, якщо компанія перемогла на місцевому конкурсі та має лише одну ліцензію, то вона не може брати участь у конкурсі з загальнонаціональною категорією. Чи дійсно це так? І чи дійсно такі компанії не допускали до конкурсу?

— Так, дійсно, був випадок, коли на конкурс із загальнонаціональною категорією подав заявку суб’єкт місцевої категорії, але його не допустили до конкурсу.

— Тобто якщо у конкурсах установлені певні категорії, то чи будь-який мовник може взяти у ньому участь? Наприклад, нова компанія, яка не має жодної частоти, або місцева компанія з однією частотою можуть претендувати одразу на загальнонаціональну? І так само: чи може, наприклад, станція, яка має цілу мережу, брати участь у конкурсі з місцевою категорією?

— Якщо говорити про конкурси на радіомовлення, то нова та місцева компанії можуть брати участь у конкурсах місцевої та регіональної категорії. Новому або місцевому мовнику реально стати регіональним, адже лише дві частоти в різних областях — це вже регіональна категорія. Тому компанію допускаємо до конкурсу, а вже під час розгляду заяв на засіданні з’ясовуємо наміри компанії з розвитку мереж.

Стати загальнонаціональним радіомовником (мовлення у половині областей України) місцевому або новому мовнику на старті з огляду на обмеженість радіочастотного спектра досить непросто, адже компанії здебільшого цікавлять обласні центри та міста з населенням понад 50 тисяч людей, а таких частот не так багато. Тож компанія все ж має пройти поступовий розвиток — місцева, регіональна категорія, і якщо вдасться, то з часом можливо розширитися до загальнонаціональної.

Логічно, що компанії, які вже мають мережі, беруть участь у конкурсах регіональної або загальнонаціональної категорії (перспектива розвитку).

У випадку конкурсів на мовлення в мультиплексах ситуація інша. Конкурс оголошується на мовлення з загальнонаціональним покриттям, і новий суб’єкт у разі перемоги в конкурсі одразу має загальнонаціональну категорію.

— Якщо так, то чи були випадки, коли нову компанію, в якої немає жодної частоти, допускали до конкурсу, який має загальнонаціональну категорію?

— До конкурсу загальнонаціональної категорії — ні, до конкурсу загальнонаціональної або регіональної категорій — так.

— Про яку компанію йдеться та чому її допустили до конкурсу?

— До прикладу, ТОВ «Радіо “Класика і джаз”» («Радіо “Ностальжі”») чи ТОВ «Ми — Україна ФМ» («Ми — Україна») були допущені до конкурсу для розвитку загальнонаціональних і регіональних мереж. Ці компанії подали на цей конкурс по чотири заяви на частоти в різних областях, таким чином заявляючи про свій намір розвивати регіональну мережу мовлення.

— Чи звертає Нацрада увагу на те, що деякі компанії мають один логотип і позивні, однак при цьому подаються на конкурси від різних юридичних осіб? На останньому конкурсі так робило радіо «Чемпіон» (на загальнонаціонально-регіональний конкурс подавалася компанія ТОВ «Ми — Україна ФМ», а на регіонально-місцевий — ТОВ «ФМ Медіа захід»). Чи це має значення для регулятора?

— Національна рада звертає увагу на логотип і позивні в контексті частини другої статті 37 Закону України «Про медіа» (лінійні медіа, що поширюються на одній території в одній і тій самій формі (телемовлення або радіомовлення), не можуть мати однакові логотип або позивні).

Щодо використання однакових логотипів і позивних різними юридичними особами, то обмежень у Законі України «Про медіа» на це немає. Тут, напевно, більше питання наявності між компаніями ліцензійних договорів на використання логотипа й позивних.

— І також скажіть, як присвоюють статус (загальнонаціональний, регіональний, місцевий) компаніям, які мають кілька юридичних осіб з одним логотип чи позивними? Умовно кажучи, чи є регіональною компанія, яка має дві юридичні особи, кожна з яких має по одній частоті в різних областях? Наприклад, така ситуація у радіостанції «Ми — Україна». Юридична особа компанії ТОВ «Глас-медіа» має частоти у Києві та Запоріжжі, а ТОВ «Ми — Україна ФМ» у Тернополі.

— Територіальну категорію мовлення присвоюють юридичній особі з урахуванням наявних в неї частот та логотипу чи позивних. Якщо дві різні юридичні особи мають  по одній частоті в різних областях з однаковими позивними, то кожна юридична особа матиме місцеву категорію.

ТОВ «ФМ Медіа груп» (позивні «Радіо “Чемпіон”») перемогло у Хмельницькому на конкурсі для розвитку загальнонаціональних і регіональних мереж. Однак ця компанія має лише одну частоту у Києві, тобто має місцеву категорію. Чому її допустили до конкурсу загальнонаціональної та регіональної категорії?

— ТОВ «ФМ Медіа груп» («Радіо “Чемпіон”») було допущено до конкурсу, оскільки претендувало на частоти у Львові та Хмельницькому. Маючи частоту в Києві, в разі отримання частоти за межами Київської області компанія набуває статусу регіонального мовника.

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У РФ для них роботи немає. Дочка Путіна перевозитиме російських IT-фахівців до Індії
InternetUA
2025-04-19T17:58:10Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:57:43Z
Росіяни вдарили по багатоповерхівці у Херсоні одразу після оголошення перемир’я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:54:46Z
Київ не стане частиною НАТО, це не обговорюється - Келлог
Подробности
2025-04-19T17:54:09Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T17:48:58Z
Є питання до Трампа: чи наблизить угода про корисні копалини завершення війни
24tv
2025-04-19T17:48:25Z
Макаревич відреагував на питання про свої виступи в РФ
360ua.news
2025-04-19T17:42:55Z
"Підступний крок Путіна": як Росія може використати "великоднє перемир'я"
24tv
2025-04-19T17:36:41Z
В Україні можуть скасувати воєнний стан, але є умова, – Костенко
24tv
2025-04-19T17:36:08Z
Безкоштовне житло для переселенців у Запоріжжі: де знайти дім у складні часи
Политека
2025-04-19T17:30:37Z
Воскресіння Христове: що можна і не можна робити на Великдень 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T17:27:51Z
Дію в цьому напрямі, – Олексій Суханов заговорив про бажання всиновити дитину
24tv
2025-04-19T17:18:08Z
Перед Великоднем на кордоні України зростає ажіотаж
360ua.news
2025-04-19T17:12:48Z
Зі світлим Великоднем! Теплі короткі привітання своїми словами зі святом для найрідніших
Telegraf
2025-04-19T17:09:38Z
Великдень 2025: традиції, заборони, прикмети та звичаї святкування
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:03:16Z
ЗСУ просунулись у Білгородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:00:54Z
Батьки, максимальна увага: як росія вербує українських дітей
Знай
2025-04-19T16:51:25Z
"Долучились також іноземці": військові передають паски побратимам за допомогою дронів
Фокус
2025-04-19T16:36:28Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Росіяни отримали наказ вийти на кордон Дніпропетровської області: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:57:26Z
Дощі та грози атакують Україну: коли в регіонах погода стане ще гіршою
GlavRed
2025-04-19T17:42:00Z
"Бойові дії продовжуються на всіх напрямках": як насправді виглядає путінське "перемир'я"
GlavRed
2025-04-19T17:27:26Z
"Мамо, я все витримав": звільнений з полону воїн розчулив мережу
24tv
2025-04-19T17:06:24Z
У Києві сутички між "правими" та поліцією через ЛГБТ-кінофестиваль на Великдень
FaceNews
2025-04-19T17:06:10Z
Сутички біля "Жовтня" у Києві: поліція затримала активних учасників протесту
24tv
2025-04-19T16:54:21Z
Перші слова звільнених із полону військових на рідній землі: СБУ оприлюднила унікальні кадри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:45:44Z
СБУ показала ексклюзивні кадри звільнення з полону ще 277 українців
УкраинФорм
2025-04-19T16:27:06Z
Більшість з тих, кого вдалося повернути з Росії під час обміну молодь після 2000 року народження
24tv
2025-04-19T16:09:21Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Росіяни атакували дронами село на Херсонщині, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-19T14:09:38Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
У кого з пенсіонерів зменшиться пенсія з 1 травня
24tv
2025-04-19T16:27:31Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Ринок газу потрібно відновлювати – заступниця голови наглядової ради «Нафтогазу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:24:30Z
Збільшити врожай допоможе риба: як її використовувати при посадці помідорів
Telegraf
2025-04-19T15:12:46Z
Гол Мактомінея приніс перемогу Наполі над Монцею
Football.ua
2025-04-19T17:57:38Z
Без Мбаппе: Лунін повернувся у заявку Реала на матч з Атлетіком
Football.ua
2025-04-19T17:46:36Z
Барселона — Сельта 4:3 Відео голів та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-04-19T17:27:56Z
Рюдігеру може знадобитися операція
Football.ua
2025-04-19T17:22:10Z
Колос знищив останні сподівання Шахтаря в чемпіонських перегонах
Football.ua
2025-04-19T17:13:55Z
«Шахтар» сенсаційно програв «Колосу» у чемпіонаті України з футболу
УкраинФорм
2025-04-19T17:09:46Z
Чепурний здобув дві нагороди етапу Кубка світу зі спортивної гімнастики
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T17:06:44Z
Колос створив сенсацію: ковалівці у гольовій рубці перемогли Шахтар
24tv
2025-04-19T17:06:32Z
Друга ліга: Чернігів обіграв Ниву, перемоги дублів Руху та Металіста 1925, Чайка поступилася Локомотиву
Football.ua
2025-04-19T17:01:59Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z