MY.UAНовини
Чому в України досі немає своїх Storm Shadow: як працює наша ракетна галузь
Чому в України досі немає своїх Storm Shadow: як працює наша ракетна галузь

Чому в України досі немає своїх Storm Shadow: як працює наша ракетна галузь

Сьогодні, 12 квітня, в Україні відзначається День працівників ракетно-космічної галузі. Цей професійний день після трьох років повномасштабної війни з Росією стає все актуальнішим для українців, але не через космічну тематику, а саме ракетну. І йдеться, звісно, про ракети, що застосовуються у військових цілях.

За роки великої війни український військово-промисловий комплекс продемонстрував, що для відсічі агресії РФ ефективними можуть бути не тільки балістичні чи крилаті ракети, а й ракети-дрони, які вже продемонстрували себе в ударах по ворогу.

З нагоди цієї дати Факти ICTV поспілкувалися з авіаційним експертом Валерієм Романенком, який є провідним науковим співробітником Державного музею авіації ім. О.К. Антонова.

Зараз дивляться

Хто і які ракети виготовляє в Україні

На сьогодні ті чи інші ракетні комплекси в Україні виробляють декілька підприємств, серед яких конструкторське бюро (КБ) Південне, КБ Луч, КБ Південнмаш та інші. Втім, вочевидь, з міркувань безпеки, потужності підприємств були розосереджені для унеможливлення ударів армії РФ по цих виробництвах.

Лише за 2024 рік, як повідомив міністр стратегічної промисловості Герман Сметанін, Україні вдалося наростити виробництво крилатих ракет увосьмеро, якщо порівнювати із 2023-м.

– Якщо позаминулого року як країна могли виготовляти всього одну крилату ракету – це був Нептун – то торік у нас з’явилося дуже багато нових виробів, які забезпечили збільшення обсягу виробництва у вісім разів, в порівнянні з 2023 роком, — заявив Сметанін під час брифінгу 12 квітня.

Як відомо з відкритих джерел, розробкою ракети Нептун займається КБ Луч. Нещодавно президент Володимир Зеленський також казав, що український ВПК також працює над ракетою Довгий Нептун, який передбачає удари вглиб російської території.

Ракети Нептун неодноразово застосовували українські війська як для відправлення на дно російського воєнного корабля Москви, так і для ударів по наземних цілях РФ. Імовірно, покращення ракети Нептун і модифікування їх до Довгого Нептуна, надасть нові можливості ЗСУ для більш далекобійних ударів вглиб російської території.

Як заявив Герман Сметанін, українська армія регулярно використовує ракети Довгий Нептун для ударів по противнику.

Інше підприємство – КБ Південне – у минулому займалося розробкою таких оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК), як Сапсан, який має експортну назву Грім-2.

Комплекс Сапсан передбачає (принаймні, згідно із публічними даними) дальність ураження до 500 км, що ставить під загрозу низку цілей на території противника. Проте  Валерій Романенко каже, що нині такі ракети фактично не випускаються українською державою, а навіть якщо вони і в розробці, то інформація про них засекречена.

Втім, як коментує експерт старі розробки щодо ракет Сапсан та Грім-2, їхня головна різниця полягала у двигунах різної потужності, що потребувало більше палива, а отже й обсягу. Тому, наприклад, для національної версії цього ОТРК було зроблено корпус діаметром 90 см, що дозволяло ракеті досягати дальності польоту в 500 км.

– Можна створити ракету і на тисячу км, але чи буде цей комплекс достатньо мобільний? У процесі створення таких комплексів постає вибір у питанні габаритів, оскільки у росіян для таких ракет використовуються мобільні 8-10-тонні шасі. Відповідно, такою зброєю важко маневрувати.

І якщо це ще можливо на російських просторах, то у нас, в густонаселених районах, де є мережа російських шпигунів, ця установка моментально буде викрита і знищена. Тому потрібні якісь оптимальні мобільні установки, – пояснює Романенко.

Загалом, відомості про всі українські ракети, їхнє виробництво чи й навіть актуальні тактико-технічні характеристики – державна таємниця, оскільки, з огляду на війну з Росією, це може бути використано для посилення РФ свого захисту чи нових ударів по Україні.

Міністерство цифровізації, яке дотичне до питань залучення та співпраці із виробництвами з країн-партнерів, а також Міністерство стратегічної промисловості України не відповіли на запитання Фактів ICTV щодо української ракетної галузі у зв’язку із чутливістю зазначеної теми.

Чи є ракета-дрон ракетою і в чому різниця

Також українським ВПК протягом останніх активно виробляються так звані дрони-ракети. Відомо про такі моделі українського виробництва як Паляниця, Пекло, Рута, Трембіта. Втім, як зазначає Валерій Романенко, ці ракети-безпілотники є, швидше, реактивними дронами, аніж чимось, що нагадує крилаті чи тим паче балістичні ракети.

– Вони стосунку до ракет практично не мають, це дрони з реактивними двигунами. Це навіть не крилаті ракети. Ми називаємо їх ракетами, але це не так. Крилаті ракети – це те, що має, наприклад, швидкість 700-800 км на годину. Те, що має відповідну бойову частину 350, 450 кг.

А те, що ми виробляємо, це Рута, Трембіта, Пекло… Наприклад, (дрон-ракета, – Ред.) Паляниця – це однозначно реактивний дрон, судячи з характеристик, як і Трембіта. Це наче був німецький ФАУ-1, який називали ракетоснарядом. Зараз ця категорія, відповідно, безпілотна, – пояснює експерт.

Валерій Романенко зазначає, що на сьогодні є “слизька межа” у тому, за якими показниками зброї можна розділяти озброєння на ракети, ракети-дрони тощо.

– Зазвичай розподіляють так: умовно, там де велика бойова частина, велика дальність, і відповідні навігаційні системи – це ракета. А якщо це дешевий засіб, невелика БЧ, але дальність може бути і великою, то це – дрон, – каже він.

Як приклад він наводить ракети Storm Shadow, які летять зі швидкістю 1000 км/год. Водночас українська ракета-дрон Пекло і Паляниця мають орієнтовну швидкість 400 км/год, каже Романенко, посилаючись на свої розрахунки.

Як пояснює Романенко, сама назва “ракета-дрон” прижилася в медіа після того, як цю зброю презентував президент Володимир Зеленський.

– Зовні вони дійсно схожі на ракети: мають сигароподібну форму, особливо Рута і Пекло. Але за швидкісними характеристики не можна так називати. Бо, наприклад, якщо порівнювати із характеристиками (британських крилатих ракет, – Ред.) Storm Shadow, чи російських КР Калібр, або ж Х-101, то вони (ракети-дрони, – Ред.) не дотягують до ракет – ані по швидкості, ані по БЧ, – пояснює авіаційний експерт.

Виробництво ракет в Україні: головні проблеми та виклики

Іншим важливим викликом для України у виробництві складних крилатих ракет є й те, що українські підприємства регулярно піддаються російським обстрілам, тому українським інженерам складно постійно працювати над виробництвом такої зброї.

– І в нас більшість підприємств розосереджена: частина тут, частина винесена в сусідні країни. В таких умовах важко працювати, тому важко щось створювати. Бо як тільки вийде інформація про якийсь процес, то по підприємству завдають удару, – каже він.

Щодо виробництва крилатих ракет, то головною проблемою є технічна складова, пояснює Романенко. За його словами, в ракетах важливою є система аналізу місцевості, яка має донавести ракету в останній момент, щоб зробити влучання нею високоточним.

Раніше Україна мала серйозні напрацювання у питанні балістичних ракет, де була готові як сама ракета, так і пускова установка. Крім того, був у цієї зброї і дуже важливий компонент, як-от система донаведення на кінцевому відрізку польоту. Все це було готове для того самого ОТРК Сапсан.

– І там була не просто класна головка самонаведення, а й три різних. Була радіолокаційна головка, була оптоелектронна, була інфрачервона і була комплексна, яка мала всі ці три канали в собі. Тобто і режим візуальної орієнтації, і орієнтації до цілі, до наведення на ціль, коли туман, дощ, іще щось, – пояснює Романенко.

Однак зараз із українськими підприємствами, які мали б випускати ці ракети, є проблеми, каже експерт.

– Наш критичний момент це те, що ми ніколи не виробляли системи орієнтації без супутникової навігації. Ми виробляли інерційні системи навігації на лазерних гіроскопах, і створювали систему навігації по супутнику.

А от системи орієнтації по цифровій карті місцевості, або по знімках місцевості, над якою має пролітати ракета, їцього ми не робили, бо в нас не було цифрових карт… Якби ж отримали оці навігаційні системи, додатки до цієї навігаційної системи, то ми могли б успішно створювати і крилаті ракети, і балістику, – пояснює Валерій Романенко.

За словами експерта, для випуску таких ракет потрібно правильно організувати виробництво, наприклад, через закупівлю критичних компонентів у країн-партнерів. Як приклад Романенко наводить закупівлю навігаційних систем у компанії MBDA, яка випускає крилаті ракети Storm Shadow та Scalp, а потім встановити подібну систему на українську крилату ракету, для того, щоби вона не залежала від GPS, яку росіяни глушать.

– Можна було б організувати правильно виробництво, а ті компоненти, яких нам не вистачає для випуску ракет, закуповувати. І вже в Україні проводити виключно крупновузлове збирання ракет. А всі компоненти випускали б Чехія, Польща, Румунія, ще десь. Наші оборонні підприємства і так вже вивели свої філіали в сусідні країни. Там ці основні компоненти випускати, привозити в Україну, збирати тут і ставити позначку Made in Ukraine, – каже Романенко.

Це дозволило б Україні “бити туди, куди хочемо, коли хочемо і по чому хочемо”, оскільки це було б українською зброєю, щодо якої не можуть бути накладені обмеження, як це було із американським і певним європейським далекобійним озброєнням.

Фото: Михайло Федоров

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європа шукає підтримки у Китаю: про що говорили Мерц і Сі Цзіньпін
ТСН
2025-05-24T17:57:53Z
Україна готується до зустрічі Зеленського з Путіним: подробиці заяви МЗС
ТСН
2025-05-24T17:57:42Z
Український напрям у Пентагоні "понижують": що готує Трамп
ТСН
2025-05-24T17:57:41Z
Убивство Портнова в Іспанії: яку інформацію отримало МЗС України
TSN
2025-05-24T17:57:36Z
Розкішний маєток та квартири: який вигляд має елітна нерухомість Свинарчука-Гладковоського
TSN
2025-05-24T17:57:29Z
Трамп погрожує Євросоюзу тарифами у 50%: чого вимагає президент США
TSN
2025-05-24T17:57:14Z
"Буферна зона" Путіна: порожні балачки чи реальна загроза нової окупації України
ТСН
2025-05-24T17:57:11Z
Трамп оголосив "ядерний ренесанс" у США та відновлення "золотого стандарту" науки
ТСН
2025-05-24T17:56:44Z
Замаскований наступ армії РФ одразу на 6 областей: Жданов пояснив термінові заяви Путіна
ТСН
2025-05-24T17:56:29Z
Світ на порозі нової пандемії: інфекціоністи б’ють на сполох через пташиний грип у пінгвінів, верблюдів і людей
TSN
2025-05-24T18:09:41Z
Ваші нігті б’ють на сполох: 11 тривожних ознак, які не можна ігнорувати
ТСН
2025-05-24T17:55:33Z
Скасування виплат по інвалідності: хто може залишитись без пенсії
ТСН
2025-05-24T17:54:50Z
В який час доби найкраще поливати город: помилятися можуть навіть досвідчені садівники
TSN
2025-05-24T17:54:41Z
Як уникнути гнилі на цибулі: поради для весняної посадки
TSN
2025-05-24T17:53:39Z
Прорив у медицині: тест крові виявляє генетичні патології в немовля за лічені дні
TSN
2025-05-24T17:53:22Z
В Україні стрімко зростає захворюваність на кір: в чому причина
ТСН
2025-05-24T17:53:21Z
Чому людина падає в непритомність та коли варто звернутися до лікаря
TSN
2025-05-24T17:52:15Z
Поки ще є час: весняне підживлення, яке активує шалене зростання томатів — рецепт
ТСН
2025-05-23T17:40:48Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": полька в сексі-вбранні ошелешила танцями та небезпечно політала над сценою
ТСН
2025-05-17T21:18:58Z
Гурт "ВІА Гра" розпався після 25 років існування: Меладзе і колишні солістки зробили заяви
ТСН
2025-05-24T17:57:56Z
Джамала привітала сина з першим роком життя і показала його на рідкісних кадрах
TSN
2025-05-24T17:55:04Z
Переможниця "Холостяка-13" Бєлєнь після скандалу з Тереном замилувала поцілунками з новим коханим
ТСН
2025-05-24T17:54:20Z
Руслана у своє 52-річчя публічно звернулася до батьків і приголомшила, скільки грошей перекаже ЗСУ
TSN
2025-05-24T17:54:17Z
Відомий блогер підколов Анатолія Анатоліча за втрачену вагу й "Оземпік": ведучий кумедно відреагував
ТСН
2025-05-24T17:53:47Z
Катерина Павленко розкрила правду, чому її прибрали зі складу журі від України на "Євробаченні-2025"
TSN
2025-05-24T17:53:07Z
Олена Кравець довела до мурах зверненням до покійного Неліпи і розповіла про сон із ним
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Як відмити навіть застарілий жир з решітки для плити: покладіть її до пакету — і нагар "відлетить" за 5 секунд
TSN
2025-05-24T17:54:43Z
Чи правда, що тарганів приваблюють до будинку певні запахи — які вони
TSN
2025-05-24T17:53:56Z
Місячний календар стрижок на червень 2025 року: не пропустіть дати, коли можна змінювати імідж
TSN
2025-05-24T17:53:01Z
Неймовірно смачне закушування з пекінської капусти: так ви ще точно не готували
ТСН
2025-05-24T17:52:04Z
Смачна закуска за 20 хвилин: рецепт страви з чотирьох інгредієнтів
ТСН
2025-05-24T17:51:36Z
Чи можна використовувати курячий послід для підживлення плодових дерев: які з них полюбляють таке добриво
TSN
2025-05-24T17:51:04Z
Школа як простір емоційної безпеки: як в КМDШ протидіють булінгу та навчають вирішувати конфлікти
TSN
2025-05-24T17:49:57Z
Дівам варто більше вчитися, а Скорпіонам слід попрацювати з імпульсивністю: гороскоп за картами Таро на 23 травня 2025 року
TSN
2025-05-23T17:42:57Z
Астрологи назвали два знаки зодіаку, доля яких постійно змінюється
ТСН
2025-05-23T17:41:48Z
Захисника Маріуполя від розстрілу врятувало прізвище
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:15:28Z
Окупанти "намацують" слабкі місця: Трегубов про ситуацію на кордоні Харківщини
TSN
2025-05-24T18:09:22Z
Росіянам вдалося закріпитися на Сумщині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T18:06:36Z
Україну атакували ворожі дрони: де літають
TSN
2025-05-24T17:57:41Z
Росіяни наступають на ще одне велике місто України: воїни ЗСУ відверто розповіли про ситуацію
TSN
2025-05-24T17:57:37Z
Хвиля вибухів: у Києві по російських дронах працює ППО
ТСН
2025-05-24T17:57:23Z
На Київщині оголошено повітряну тривогу: у столиці працює ППО
TSN
2025-05-24T17:57:19Z
Обмін полоненими: як це відбувалося і чому виникають труднощі
TSN
2025-05-24T17:57:02Z
У Києві зростала кількість постраждалих унаслідок російської атаки
TSN
2025-05-24T17:56:58Z
Російські військові літаки порушили повітряний простір Фінляндії
ТСН
2025-05-24T17:57:36Z
У Києві попрощалися з військовим і ведучим Максимом Неліпою: фото, відео
ТСН
2025-05-24T17:57:20Z
РФ атакувала Київ "Шахедами": що відомо про наслідки
TSN
2025-05-24T17:57:10Z
24 травня — яке церковне свято, чому забороняється ламати гілки шипшини
TSN
2025-05-24T17:56:54Z
Родина військового виховує 9 дітей: як через війну 26-річний чоловік став багатодітним батьком
ТСН
2025-05-24T17:56:53Z
Гроші, "перевиховання" та таємні операції: Лубінець розкрив шокувальні деталі викрадення українських дітей
ТСН
2025-05-24T17:56:35Z
У Липецькій області РФ дрони знову атакували завод, важливий для виробництва БпЛА
ТСН
2025-05-24T17:56:20Z
Яке сьогодні, 24 травня, свято — все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
ТСН
2025-05-24T17:56:15Z
День ангела 24 травня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-05-24T17:55:31Z
Жінка напала на людей на пероні вокзалу: 12 постраждалих
ТСН
2025-05-24T17:57:59Z
Пасажирський літак ударився хвостом під час приземлення в аеропорту
TSN
2025-05-24T17:57:55Z
Росія вдарила по Київщині дронами: є постраждалі
TSN
2025-05-24T17:57:54Z
Уламки БпЛА влучили у багатоповерхівку на Оболоні, загорівся увесь під'їзд: фото
TSN
2025-05-24T17:56:34Z
Київ опинився під черговим обстрілом БпЛА та балістики: де працюють рятувальники
ТСН
2025-05-24T17:56:18Z
У Києві упали уламки дронів і ракет та спалахнули пожежі: названі райони
ТСН
2025-05-24T17:56:10Z
Росія атакувала Київ: скільки людей постраждало
ТСН
2025-05-24T17:55:55Z
Вночі РФ атакувала БпЛА і балістикою: влада про наслідки масованого удару по Києву
TSN
2025-05-24T17:55:10Z
Женя Кот під час нічних обстрілів Київщини опинився в епіцентрі вибухів: "Роз'їдає горло"
ТСН
2025-05-24T17:54:34Z
Курс валют на вихідні, 24-25 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-24T17:56:41Z
Яким буде курс долара в Україні до кінця травня: банкір дав прогноз
ТСН
2025-05-24T17:55:56Z
Тариф на світло: скільки платитимуть українці від 1 червня
ТСН
2025-05-24T17:53:43Z
Чехія повідомила, яку користь економіці приносять біженці з України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:00:36Z
ДТЕК «Енерго» пройшов сертифікацію на відповідність міжнародному екологічному стандарту
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:39:57Z
Для інтеграції до європейського ринку слід скасувати прайс-кепи – Всеукраїнська енергетична асамблея
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T12:30:15Z
Хмельниччина зменшила експорт зерна, молока та м'яса
AgroPortal
2025-05-24T11:30:27Z
В Україні не виробляється обладнання для переробки фундука
AgroPortal
2025-05-24T10:30:12Z
У Тульській області РФ уражено хімічне підприємство «Азот»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:03:13Z
Землю накриє сонячний супершторм: вчені закликають готуватися до масштабного блекауту
ТСН
2025-05-24T17:57:14Z
Магнітна буря 24 травня: чого очікувати від сонячної активності
TSN
2025-05-24T17:56:04Z
Рибалка випадково виявив корабель, затоплений понад 100 років тому
ТСН
2025-05-24T17:55:36Z
Космічна диверсія: як галактика змогла "вимкнути" зореутворення у сусідки
ТСН
2025-05-24T17:54:05Z
В Сонячній системі виявили нову карликову планету: що про неї відомо
TSN
2025-05-24T17:52:57Z
Війна і теорія ігор. Вчений пояснив, чи можна математично змоделювати кінець війни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T17:15:30Z
Кукурудза нового покоління: ШІ та генетика допомагають зменшити потребу в добривах
AgroPortal
2025-05-24T13:00:37Z
Нова ракета Falcon 9 вивела на орбіту ще 27 супутників Starlink
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T00:03:53Z
Магнітна буря 23 травня: яка її потужність
ТСН
2025-05-23T17:42:50Z
США перемогли Швецію та вперше за 65 років вийшли у фінал чемпіонату світу з хокею
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:21:16Z
Євроліга-2025: чоловіча збірна України з пляжного футболу здобула другу перемогу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T15:00:19Z
Пішов з життя видатний ексгравець «Динамо»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T13:39:56Z
Вікенд для легіонерів збірної України: кубковий фінал Трубіна і фініш в Англії та Іспанії
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T09:21:18Z
Був командиром спецпризначенців. На Курщині ЗСУ ліквідували чемпіона світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T08:18:04Z
Жіноча збірна України з пляжного футболу здобула перемогу в другій грі Євроліги-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:45:43Z
Тренер «Наполі» Конте встановив унікальне досягнення за титулами в Серії А
ГЛАВКОМ NET
2025-05-24T07:33:50Z
Збірна Росії з хокею остаточно відсторонена від Олімпіади-2026 – джерело
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T16:54:02Z
Організатори присвятили чемпіонат Росії з кікбоксингу закладчику, якого ліквідували ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-05-23T13:27:35Z
Tesla втрачає позиції: названо нового лідера на ринку електромобілів у Європі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T17:27:35Z
У Києві помітили новий Lamborghini Urus S
VGorode
2025-05-22T10:12:04Z
Маск анонсував появу перших роботаксі у Техасі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-22T05:09:15Z
Як зробити так, щоб пральна машина не "стрибала": цікавий спосіб, щоб змусити її стояти нерухомо
ТСН
2025-05-17T20:22:21Z
Зарядити електромобіль стало дорожче: як змінилися ціни
ГЛАВКОМ NET
2025-05-16T17:42:59Z
AWT Bavaria оголошує про відкриття нового інноваційного простору - AWT Studio UNIT.City
Корреспондент
2025-05-16T12:39:48Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z