MY.UAНовини
Чому в України досі немає своїх Storm Shadow: як працює наша ракетна галузь
Чому в України досі немає своїх Storm Shadow: як працює наша ракетна галузь

Чому в України досі немає своїх Storm Shadow: як працює наша ракетна галузь

Сьогодні, 12 квітня, в Україні відзначається День працівників ракетно-космічної галузі. Цей професійний день після трьох років повномасштабної війни з Росією стає все актуальнішим для українців, але не через космічну тематику, а саме ракетну. І йдеться, звісно, про ракети, що застосовуються у військових цілях.

За роки великої війни український військово-промисловий комплекс продемонстрував, що для відсічі агресії РФ ефективними можуть бути не тільки балістичні чи крилаті ракети, а й ракети-дрони, які вже продемонстрували себе в ударах по ворогу.

З нагоди цієї дати Факти ICTV поспілкувалися з авіаційним експертом Валерієм Романенком, який є провідним науковим співробітником Державного музею авіації ім. О.К. Антонова.

Зараз дивляться

Хто і які ракети виготовляє в Україні

На сьогодні ті чи інші ракетні комплекси в Україні виробляють декілька підприємств, серед яких конструкторське бюро (КБ) Південне, КБ Луч, КБ Південнмаш та інші. Втім, вочевидь, з міркувань безпеки, потужності підприємств були розосереджені для унеможливлення ударів армії РФ по цих виробництвах.

Лише за 2024 рік, як повідомив міністр стратегічної промисловості Герман Сметанін, Україні вдалося наростити виробництво крилатих ракет увосьмеро, якщо порівнювати із 2023-м.

– Якщо позаминулого року як країна могли виготовляти всього одну крилату ракету – це був Нептун – то торік у нас з’явилося дуже багато нових виробів, які забезпечили збільшення обсягу виробництва у вісім разів, в порівнянні з 2023 роком, — заявив Сметанін під час брифінгу 12 квітня.

Як відомо з відкритих джерел, розробкою ракети Нептун займається КБ Луч. Нещодавно президент Володимир Зеленський також казав, що український ВПК також працює над ракетою Довгий Нептун, який передбачає удари вглиб російської території.

Ракети Нептун неодноразово застосовували українські війська як для відправлення на дно російського воєнного корабля Москви, так і для ударів по наземних цілях РФ. Імовірно, покращення ракети Нептун і модифікування їх до Довгого Нептуна, надасть нові можливості ЗСУ для більш далекобійних ударів вглиб російської території.

Як заявив Герман Сметанін, українська армія регулярно використовує ракети Довгий Нептун для ударів по противнику.

Інше підприємство – КБ Південне – у минулому займалося розробкою таких оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК), як Сапсан, який має експортну назву Грім-2.

Комплекс Сапсан передбачає (принаймні, згідно із публічними даними) дальність ураження до 500 км, що ставить під загрозу низку цілей на території противника. Проте  Валерій Романенко каже, що нині такі ракети фактично не випускаються українською державою, а навіть якщо вони і в розробці, то інформація про них засекречена.

Втім, як коментує експерт старі розробки щодо ракет Сапсан та Грім-2, їхня головна різниця полягала у двигунах різної потужності, що потребувало більше палива, а отже й обсягу. Тому, наприклад, для національної версії цього ОТРК було зроблено корпус діаметром 90 см, що дозволяло ракеті досягати дальності польоту в 500 км.

– Можна створити ракету і на тисячу км, але чи буде цей комплекс достатньо мобільний? У процесі створення таких комплексів постає вибір у питанні габаритів, оскільки у росіян для таких ракет використовуються мобільні 8-10-тонні шасі. Відповідно, такою зброєю важко маневрувати.

І якщо це ще можливо на російських просторах, то у нас, в густонаселених районах, де є мережа російських шпигунів, ця установка моментально буде викрита і знищена. Тому потрібні якісь оптимальні мобільні установки, – пояснює Романенко.

Загалом, відомості про всі українські ракети, їхнє виробництво чи й навіть актуальні тактико-технічні характеристики – державна таємниця, оскільки, з огляду на війну з Росією, це може бути використано для посилення РФ свого захисту чи нових ударів по Україні.

Міністерство цифровізації, яке дотичне до питань залучення та співпраці із виробництвами з країн-партнерів, а також Міністерство стратегічної промисловості України не відповіли на запитання Фактів ICTV щодо української ракетної галузі у зв’язку із чутливістю зазначеної теми.

Чи є ракета-дрон ракетою і в чому різниця

Також українським ВПК протягом останніх активно виробляються так звані дрони-ракети. Відомо про такі моделі українського виробництва як Паляниця, Пекло, Рута, Трембіта. Втім, як зазначає Валерій Романенко, ці ракети-безпілотники є, швидше, реактивними дронами, аніж чимось, що нагадує крилаті чи тим паче балістичні ракети.

– Вони стосунку до ракет практично не мають, це дрони з реактивними двигунами. Це навіть не крилаті ракети. Ми називаємо їх ракетами, але це не так. Крилаті ракети – це те, що має, наприклад, швидкість 700-800 км на годину. Те, що має відповідну бойову частину 350, 450 кг.

А те, що ми виробляємо, це Рута, Трембіта, Пекло… Наприклад, (дрон-ракета, – Ред.) Паляниця – це однозначно реактивний дрон, судячи з характеристик, як і Трембіта. Це наче був німецький ФАУ-1, який називали ракетоснарядом. Зараз ця категорія, відповідно, безпілотна, – пояснює експерт.

Валерій Романенко зазначає, що на сьогодні є “слизька межа” у тому, за якими показниками зброї можна розділяти озброєння на ракети, ракети-дрони тощо.

– Зазвичай розподіляють так: умовно, там де велика бойова частина, велика дальність, і відповідні навігаційні системи – це ракета. А якщо це дешевий засіб, невелика БЧ, але дальність може бути і великою, то це – дрон, – каже він.

Як приклад він наводить ракети Storm Shadow, які летять зі швидкістю 1000 км/год. Водночас українська ракета-дрон Пекло і Паляниця мають орієнтовну швидкість 400 км/год, каже Романенко, посилаючись на свої розрахунки.

Як пояснює Романенко, сама назва “ракета-дрон” прижилася в медіа після того, як цю зброю презентував президент Володимир Зеленський.

– Зовні вони дійсно схожі на ракети: мають сигароподібну форму, особливо Рута і Пекло. Але за швидкісними характеристики не можна так називати. Бо, наприклад, якщо порівнювати із характеристиками (британських крилатих ракет, – Ред.) Storm Shadow, чи російських КР Калібр, або ж Х-101, то вони (ракети-дрони, – Ред.) не дотягують до ракет – ані по швидкості, ані по БЧ, – пояснює авіаційний експерт.

Виробництво ракет в Україні: головні проблеми та виклики

Іншим важливим викликом для України у виробництві складних крилатих ракет є й те, що українські підприємства регулярно піддаються російським обстрілам, тому українським інженерам складно постійно працювати над виробництвом такої зброї.

– І в нас більшість підприємств розосереджена: частина тут, частина винесена в сусідні країни. В таких умовах важко працювати, тому важко щось створювати. Бо як тільки вийде інформація про якийсь процес, то по підприємству завдають удару, – каже він.

Щодо виробництва крилатих ракет, то головною проблемою є технічна складова, пояснює Романенко. За його словами, в ракетах важливою є система аналізу місцевості, яка має донавести ракету в останній момент, щоб зробити влучання нею високоточним.

Раніше Україна мала серйозні напрацювання у питанні балістичних ракет, де була готові як сама ракета, так і пускова установка. Крім того, був у цієї зброї і дуже важливий компонент, як-от система донаведення на кінцевому відрізку польоту. Все це було готове для того самого ОТРК Сапсан.

– І там була не просто класна головка самонаведення, а й три різних. Була радіолокаційна головка, була оптоелектронна, була інфрачервона і була комплексна, яка мала всі ці три канали в собі. Тобто і режим візуальної орієнтації, і орієнтації до цілі, до наведення на ціль, коли туман, дощ, іще щось, – пояснює Романенко.

Однак зараз із українськими підприємствами, які мали б випускати ці ракети, є проблеми, каже експерт.

– Наш критичний момент це те, що ми ніколи не виробляли системи орієнтації без супутникової навігації. Ми виробляли інерційні системи навігації на лазерних гіроскопах, і створювали систему навігації по супутнику.

А от системи орієнтації по цифровій карті місцевості, або по знімках місцевості, над якою має пролітати ракета, їцього ми не робили, бо в нас не було цифрових карт… Якби ж отримали оці навігаційні системи, додатки до цієї навігаційної системи, то ми могли б успішно створювати і крилаті ракети, і балістику, – пояснює Валерій Романенко.

За словами експерта, для випуску таких ракет потрібно правильно організувати виробництво, наприклад, через закупівлю критичних компонентів у країн-партнерів. Як приклад Романенко наводить закупівлю навігаційних систем у компанії MBDA, яка випускає крилаті ракети Storm Shadow та Scalp, а потім встановити подібну систему на українську крилату ракету, для того, щоби вона не залежала від GPS, яку росіяни глушать.

– Можна було б організувати правильно виробництво, а ті компоненти, яких нам не вистачає для випуску ракет, закуповувати. І вже в Україні проводити виключно крупновузлове збирання ракет. А всі компоненти випускали б Чехія, Польща, Румунія, ще десь. Наші оборонні підприємства і так вже вивели свої філіали в сусідні країни. Там ці основні компоненти випускати, привозити в Україну, збирати тут і ставити позначку Made in Ukraine, – каже Романенко.

Це дозволило б Україні “бити туди, куди хочемо, коли хочемо і по чому хочемо”, оскільки це було б українською зброєю, щодо якої не можуть бути накладені обмеження, як це було із американським і певним європейським далекобійним озброєнням.

Фото: Михайло Федоров

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Одесі активісти накинули петлю на пам'ятник Пушкіну
Комсомольская правда
2025-04-13T10:43:54Z
Відключення газу в Харкові та області з 14 по 20 квітня: Газмережі попередили, де припинять подачу
Политека
2025-04-13T10:30:13Z
Окупанти прориваються на Запоріжжі: військовий назвав напрямки ударів
GlavRed
2025-04-13T10:27:46Z
Окупанти атакували Куп'янськ з РСЗВ: є загиблі й пошкодження
24tv
2025-04-13T10:21:18Z
Зруйновано будівлі Сумського державного університету
24tv
2025-04-13T10:06:18Z
Який вигляд має центр Сум після атаки: моторошні кадри
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T09:30:46Z
Прогноз погоди в Києві на тиждень з 14 по 20 квітня: коли прийде потепління до +23
Политека
2025-04-13T09:30:22Z
У Херсоні загинув волонтер Олег Сальник внаслідок атаки дрона
Antikor
2025-04-13T09:09:19Z
Військові РФ вдарили по Куп'янську, загинули двоє жінок
УкраинФорм
2025-04-13T08:48:35Z
Україна передає інформацію про удар Росії по Сумах міжнародним партнерам
Европейская правда
2025-04-13T10:42:48Z
"Не шикуйте, не робіть нагородження": Безугла дорікнула Сирському і ТрО за удар РФ по Сумах
Фокус
2025-04-13T10:42:47Z
У Конгрес-центрі СумДУ, який постраждав через удар ЗС РФ, мала пройти дитяча вистава
Фокус
2025-04-13T10:42:29Z
Британці хочуть, щоб прем'єр Стармер зосередився на відновленні торговельних зв'язків з ЄС
Европейская правда
2025-04-13T10:37:38Z
Росія атакувала Суми у Вербну неділю: загинули мирні жителі, Україна вимагає рішучої реакції світу
Факти ICTV
2025-04-13T10:36:23Z
Зеленський до Європи і США після удару по Сумах: розмови ще ніколи не зупиняли балістику
Европейская правда
2025-04-13T10:28:45Z
Адміністрація Трампа планує рекордну депортацію мігрантів у США – ЗМІ
Факти ICTV
2025-04-13T10:28:41Z
Співробітників Держдепу змушують доносити один на одного – Politico
iPress
2025-04-13T10:28:16Z
У World Press Photo відкликали запрошення на церемонію нагородження для пропагандиста з рф
iPress
2025-04-13T10:28:03Z
СБС вперше показала український лазерний комплекс «Тризуб»: здатен знищувати дрони, ракети й літаки
Antikor
2025-04-13T10:42:39Z
У нових підручниках РФ більше не згадується Україна, Київ та справжнє походження Гоголя
FaceNews
2025-04-13T10:30:22Z
40 порушень виявили на затриманому Естонією танкері "тіньового флоту" рф
iPress
2025-04-13T10:28:07Z
У які дні перед Великоднем потрібно прибирати на цвинтарі: відповідь єпископа
GlavRed
2025-04-13T10:27:34Z
Хто може отримати пільги на сплату комуналки у квітні
24tv
2025-04-13T10:21:47Z
Не лише "не я б’ю – верба б’є": красиві українські примовлянки на Вербну неділю
24tv
2025-04-13T10:18:52Z
У польському лісі виявили таємничий фрагмент - ймовірно, від військового літака
Европейская правда
2025-04-13T10:18:25Z
На Буковині невідомі обкрадають могили захисникі: зникають кошики квітів, свічки, лампадки, навіть батарейки
Antikor
2025-04-13T10:09:38Z
Найстаршій у світі горилі Фату виповнилося 68 років
Комсомольская правда
2025-04-13T10:09:00Z
Що дивитися з дітьми на вихідних: 4 фільми й серіали, що зацікавлять кожного
24tv
2025-04-13T10:36:53Z
"Розумію Надю": Кацурін вийшов на сцену з Дорофєєвою і зробив гучну заяву
GlavRed
2025-04-13T10:27:39Z
Тарас Цимбалюк поскаржився на проблеми зі здоров'ям: "Дуже себе накрутив"
24tv
2025-04-13T10:00:03Z
Забудьте про класику: варіанти весняного манікюру, які захоплюють з перших секунд
24tv
2025-04-13T10:00:00Z
Геніально і просто: як Гвінет Пелтроу облаштувала свою невелику кухню, щоб там завжди було місце
24tv
2025-04-13T09:36:43Z
"До мурах": Дорофєєва та Пивоваров вразили виконанням пісні "Думи" у Палаці спорту
24tv
2025-04-13T09:15:02Z
Захищаючи Україну, загинув музикант із Івано-Франківщини Валентин Ємбрик
Antikor
2025-04-13T09:00:49Z
Рецензія на сьомий сезон серіалу «Чорне Дзеркало» / Black Mirror, 7 season
ITC
2025-04-13T08:16:10Z
Надя Дорофєєва на сольному концерті в Києві заспівала разом із чоловіком Мішею Кацуріним
Комсомольская правда
2025-04-13T05:19:11Z
Новий аналіз крові може виявити хворобу Паркінсона до появи симптомів — вчені
Факти ICTV
2025-04-13T10:42:24Z
Науковці визначили групи крові, власники яких найчастіше схильні до онкології
Gazeta UA
2025-04-13T08:57:15Z
Що буде, якщо їсти гриби щодня: які вибрати і якими будуть результати
Знай
2025-04-13T07:51:33Z
Грошовий подарунок до дня народження: хто з пенсіонерів отримає до 10 тисяч гривень
24tv
2025-04-13T07:33:53Z
Назвали 10 найкорисніших та найшкідливіших олій для готування їжі
Gazeta UA
2025-04-13T06:48:06Z
Який режим харчування найкращий для здоров'я серця
24tv
2025-04-13T06:18:52Z
Як позбутися лупи на бороді: поради чоловіка, який на цьому знається не з чуток
24tv
2025-04-13T03:15:13Z
2 звички, які призводять до плісняви: більшість це роблять щодня
24tv
2025-04-12T21:06:08Z
Що категорично не можна робити за дві години до сну: йдеться не лише про їжу
Gazeta UA
2025-04-12T18:45:46Z
У ДТП на Чекащині загинули двоє людей
Украина Криминальная
2025-04-13T10:33:14Z
"Тролейбус смерті": кількість жертв удару РФ по Сумах швидко росте, нові деталі
GlavRed
2025-04-13T10:30:12Z
Росіяни вбили двох жінок у Куп’янську
Мій Харків
2025-04-13T10:28:51Z
У російському Оренбурзі розгорілася масштабна пожежа на ТЕЦ
iPress
2025-04-13T10:28:25Z
Кількість загиблих у Сумах після ракетного удару РФ зросла до 24, серед них — дитина
Antikor
2025-04-13T10:27:38Z
"Найстрашніша втрата": названо нову версію загибелі пілота українського F-16
GlavRed
2025-04-13T10:27:11Z
Деякі з жертв згоріли заживо у автомобілях: ракети вдарили по центру Сум, коли люди відпочивали чи йшли до церкви
Antikor
2025-04-13T10:15:39Z
Найбільше людей загинуло в тролейбусі, люди повертались з церкви, – ОВА про обстріл Сум
24tv
2025-04-13T10:09:15Z
Очільнив МВС Ігор Клименко про ворожий удар по Сумах: 21 людина загинула, 83 – поранено, серед яких 7 дітей
Украина Криминальная
2025-04-13T09:45:46Z
Гороскоп на тиждень з 14 по 20 квітня: Тельцям - зміни, Ракам - економити
GlavRed
2025-04-13T10:39:37Z
Рай на Землі: жінка поселилась на острові, де всім пропонують безплатне житло
Фокус
2025-04-13T10:00:10Z
10 очевидних ознак, що кіт любить свого господаря
Gazeta UA
2025-04-13T09:54:11Z
Мармурові великодні яйця за 10 хвилин: проста техніка з неймовірним ефектом
24tv
2025-04-13T09:45:15Z
Не липне і не кришиться: рецепт ідеальної глазурі для паски з трьох інгредієнтів
Telegraf
2025-04-13T09:15:29Z
Показали найкоротший державний кордон
Gazeta UA
2025-04-13T09:03:45Z
Як заварювати міцнішу каву з меншою кількістю зерен: простий секрет
24tv
2025-04-13T09:00:03Z
Помаранчеві, як сонечко: 2 інгредієнти, які пофарбують яйця на Великдень-2025 у найтепліший колір
Знай
2025-04-13T08:51:02Z
На заздрість усім: секрети від кухаря, як гарно пофарбувати яйця народними засобами
Фокус
2025-04-13T08:15:28Z
У Чорноморському регіоні досить великі залишки соняшнику
AgroPortal
2025-04-13T10:30:34Z
Нелегальна міграція до ЄС за рік скоротилася на 31% – Frontex
iPress
2025-04-13T10:28:09Z
Тарифну політику США знов змінили: звільнили від мит чипи та смартфони
Петр и Мазепа
2025-04-13T10:25:57Z
Хто ризикує втратити половину пенсії в Україні
24tv
2025-04-13T10:00:00Z
Канадці обурені продажем на Amazon товарів про "51-й штат США"
Antikor
2025-04-13T09:39:19Z
Кредити в Україні: як не потрапити у "борговий капкан"
24tv
2025-04-13T09:39:17Z
Чи може євро подорожчати до 46 гривень перед Великоднем
24tv
2025-04-13T09:30:58Z
Масштабне оновлення: UkrLandFarming оснастив свої поля технікою BEDNAR
AgroPortal
2025-04-13T09:30:09Z
США пропонують Європі правильно обирати партнерів, щоб не «перерізати собі горло» – Financial Times
ZN UA
2025-04-13T09:28:37Z
Усик зворушив спільними світлинами із маленькою донькою
24tv
2025-04-13T10:42:56Z
Рейндерс став другим після ван Бастена нідерландцем, який забив 10+ голів за Мілан протягом сезону Серії А
Football.ua
2025-04-13T10:22:19Z
Українка претендує на звання найкращого жіночого голкіпера 2024 року в пляжному футболі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T09:54:33Z
Мюллер: Баварія здатна пройти Інтер та вийти у півфінал Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-04-13T09:51:38Z
"Росія продовжує терор": як український спорт відреагував на ракетний удар по Сумах
24tv
2025-04-13T09:48:14Z
У Росії зупинили футбольний матч через відключення світла
ZN UA
2025-04-13T09:40:15Z
Дубль Роналду — у огляді матчу Ан-Наср — Ер-Ріяд
Football.ua
2025-04-13T09:30:01Z
Голкіпер Манчестер Сіті віддав неймовірний асист у матчі АПЛ та оновив рекорд ліги
24tv
2025-04-13T09:22:26Z
Український боксер, який спарингував із Кличком, пропустить грандіозний Гран-прі WBC
24tv
2025-04-13T09:18:32Z
Вважалося, що це неможливо: фізики вперше побачили екзотичний стан матерії
Фокус
2025-04-13T10:42:42Z
Motorola готується вийти на ринок ноутбуків із моделлю Motobook 60
InternetUA
2025-04-13T10:31:03Z
Австралійські розробники інтегрували інноваційну сенсорну систему BlueSentry у морські дрони Surveyor
InternetUA
2025-04-13T10:01:34Z
Таємниця Антикітерського механізму: навіщо його насправді створили стародавні греки
Фокус
2025-04-13T09:42:46Z
Вчені змоделювали загибель людства через 250 млн років
360ua.news
2025-04-13T09:39:51Z
Чи можна постійно користуватися ноутбуком, не відключаючи його від мережі: експерти відповіли
Gazeta UA
2025-04-13T09:36:15Z
Рідкісний інженерний прототип Steam Deck продали на аукціоні за $2000
InternetUA
2025-04-13T09:33:12Z
Не викидайте старий календар: з нього можна створити неймовірну прикрасу
24tv
2025-04-13T09:30:54Z
Чи можна пограбувати банк із телефона та чи реально показані атаки в серіалі «Містер Робот». Етичний хакер відповідає на запитання з інтернету
AIN
2025-04-13T09:30:29Z
На аукціоні продали раритетний Ferrari Міхаеля Шумахера
Фокус
2025-04-13T10:30:32Z
У Києві розбили новітній заряджений "Гелендваген" за 10 мільйонів
Фокус
2025-04-13T09:42:10Z
"Влетите у копієчку": досвідчений механік вказав водіям на маловідому помилку з колесами
Gazeta UA
2025-04-13T07:33:28Z
Subaru анонсувала випуск нового електричного кросовера
AutoCentre
2025-04-13T07:10:03Z
Нові мита Трампа на авто вдарять по покупцях та виробниках – NBC News
ГЛАВКОМ NET
2025-04-13T02:06:13Z
Яка шкода може вибухнути, якщо вибухне шина і вдарить ваш автомобіль
Топ Жир
2025-04-13T01:15:34Z
Електричний концепт BMW M3 отримав відмітання в соцмережах
Топ Жир
2025-04-13T00:00:10Z
Як один чоловік увідмовився від мит на електромобілі з Китаю імпортувати їх законно до США
Топ Жир
2025-04-12T22:15:48Z
Audi Q9 2027: Що ми знаємо про флагманського конкурента BMW X7
Топ Жир
2025-04-12T21:00:58Z