MY.UAНовини
Хто помиляється: Ірина Білик чи Оля Полякова? 10 запитань до мовознавиці
Хто помиляється: Ірина Білик чи Оля Полякова? 10 запитань до мовознавиці

Хто помиляється: Ірина Білик чи Оля Полякова? 10 запитань до мовознавиці

«Главком» із філологинею Ольгою Васильєвою у рубриці «Мовне питання» щотижня розбирають тонкощі української лексики, стилістики, акцентуації, правопису, а також відповідають на запитання читацької аудиторії, які можна надсилати на електронну скриньку [email protected] з темою листа «Мовне питання».

Вивчаймо мову разом, говорімо та пишімо правильно! 

Часто в соцмережах можна натрапити на суперечки, як же правильно казати: «українськомовний» чи «україномовний». Цікаво дізнатися, що про це думають мовознавці. Професорка Лариса Масенко висловлювала думку, що треба вживати прикметник «україномовний», адже він коротший, зручніший та милозвучніший. А професор Олександр Пономарів вважав, що щодо словʼянських мов потрібно вживати -ськ-: «українськомовний», «білоруськомовний», «російськомовний», «польськомовний», «чеськомовний», адже не кажемо «поломовний» і «чехомовний». Але -ськ- вживаємо не тільки щодо словʼянських мов: німецькомовний, іспанськомовний (на думку професора). Проте чому іспанськомовний – загадка. У 20-томному тлумачному словнику зафіксовано тільки «іспаномовний».

Є ще думка, що правильно «українськомовний», бо від «українська мова», а «україномовний» – це від «мова України». Такий аргумент не витримує жодної критики, бо «англомовний», «італомовний», «португаломовний», «арабомовний», «япономовний» – це від «мова Англії», «мова Італії» тощо?

Отже, щодо носіїв української мови можна вживати обидва слова: і «українськомовний», і «україномовний». Утім, на користь «україномовного» свідчить те, що в корпусі текстів (ГРАК) «українськомовний» трапляється 3,4 тисячі разів, а «україномовний» – понад 14 тисяч разів. Учетверо більше. Я вживаю «україномовний» і вам раджу.

• 1 •

Ніна, Харків: Співачка Оля Полякова переклала свою пісню «Королева ночі» і тепер співає «Ти тепер свободний, йди куди завгодно, прощай!». Поясніть, якщо є слово «свобода», то чи є слово «свободний» в українській мові й чи коректно воно вжито у цій пісні?

Прикметники «свободний» і «свобідний» зафіксовані у словнику Грінченка, де росіянізмів немає. Тобто слово «свободний» – це справді українське слово, яке витіснилося словом «вільний» і, на жаль, перестало належати до літературної норми. Але чи можна його вважати помилковим? Ні, бо це не росіянізм. Воно є також у пісні гурту «Гайдамаки»: «Немає хліба – співай! Немає хати – ходи, гуляй! Голий, голодний, але свободний! Душа по смерті попаде в рай». Може вживатися зі стилістичною метою. 

• 2 •

Ганна, Житомир: Зараз на хвилі мого улюбленого радіо часто крутиться нова пісня Ірини Білик та співачки Есфір «Очі в очі». Там є такі слова: «Ми з тобою очі в очі, наче два проміння ночі…» Поясніть, невже це не помилка – «два проміння»? Мені здається, може бути «два промені», а от чи може бути «два проміння»?

Ні, не може. «Каміння», «коріння», «проміння» – це збірні іменники від «камінь», «корінь», «промінь». Тому правильно буде «два промені». Отже, в пісні Ірини Білик (авторка слів – поетеса Лариса Архипенко) помилка. На жаль, у сучасних піснях багато помилок. Наприклад, у пісні Злати Огнєвіч «Без тебе» є рядок «Я щодуху біжав, я до тебе біжав». Слова «біжати» немає в жодному словнику, це суржикізм. Цей прикрий факт раніше на «Главкомі» коментував поет-пісняр Костя Гнатенко.

Також є помилка і в популярній пісні Сергія Заболотного «Люблю тебе»: «Ця біль мине». «Біль» в українській мові – іменник чоловічого роду. «Цей біль мине» ніяк не порушило б віршового розміру, тому прикро, що ця помилка взагалі виникла. Раджу співакам і співачкам віддавати свої тексти на літературне редагування.

• 3 •

Дінара, Київ: Мого маленького сина звати Лев. Словник каже, що в родовому відмінку це ім’я звучить у двох варіантах: «Лева» і «Льва». Мені ж здається, що варіант «Льва» – це російською, тому помилка. І які пестливі форми цього імені ви знаєте?

Згідно з сучасною літературною нормою перевагу віддають формі «Лева», «Леву / Левові», а не «Льва», «Льву / Львові». Але це не означає, що «Льва» – помилка. Місто ж Львів, а не Левів. Просто цей варіант застарів. А розмовна форма імені – Левко. Пестливі форми: Левчик, Левусь, Левусик, Левонько, Левочко, Левцьо.

• 4 •

Ігор Шевченко, Київ: За старим правописом моє ім’я в родовому писалося «Ігоря». Чи правда, що тепер потрібно «Ігора»? І в паспорті в мого сина записано «Ігорович», а деякі філологи тепер стверджують, що правильна форма «Ігорьович». Чи правильно це? Бо за таке в час мого навчання у школі били по руках.

У чинному правописі це імʼя так і залишилося при відмінюванні «Ігоря» та «Ігорю», як «лікаря», «лікарю» (§67 «Поділ на групи»). Зміна зачепила імʼя по батькові, в якому тепер треба писати мʼякий знак: «Ігорьович», «Лазарьович» (як «Васильович»). А мотивом для правописної зміни «Ігорович – Ігорьович» стало те, що під час відмінювання цього імені твердий звук [р] перетворюється на мʼякий: «Ігоря», «Ігорю», що свідчить про історичну належність цієї лексеми до іменників мʼякої групи (як «царя», «лікаря»), тобто імʼя по батькові підігнали під непрямі відмінки, а не під називний. Хоча й у кличному відмінку (прямий) у старих словниках зафіксована мʼяка форма: «Ігорю», а не «Ігоре». У корпусі українських текстів та усному слововжитку «Ігоря», «Ігорю» теж трапляється значно частіше, ніж «Ігора», «Ігору», «Ігоре». Та й ніхто ж не обурюється, що правильно не «цара» / «лікара» й не «царе» / «лікаре», а «царя» / «лікаря» й «ца́рю» / «лікарю». А у школі мають бити по руках за «Ігоревич». На жаль, так досі багато хто пише, хоча суфікс -ев- у імені по батькові – це з російської мови. 

• 5 •

Єва Шилін: Добрий день! Чи правильно казати «тримальна стіна» замість «несуча»? Несучий – це ж активний дієприкметник із -уч-. Чи справді потрібно його уникати?

Поняття «несуча стіна» вживається в будівельному держстандарті: ДСТУ Б В.2.6-207:2015. Але часто «несучий» замінюють чим завгодно: «несний», «тримальний», «опорний». Утім, «несучий» – це не активний дієприкметник, а звичайний прикметник, якого не треба уникати, адже в нашій мові купа таких: «блискучий», «пекучий», «пахучий», «балакучий», «гавкучий», «живучий» тощо. А от слова з -аюч-, -уюч- справді вживаються обмежено.

• 6 •

Артем, Київ: Як правильно перекладати з іноземних мов на українську абревіатури? Бо ми, наприклад, кажемо (NATO) НАТО, але (UN) ООН.

Є слова-винятки, які транслітеруємо, а не перекладаємо: НАТО, НАСА, ЮНЕСКО і ще деякі. Ба більше, слова НАТО і ЮНЕСКО ми уподібнили до невідмінюваних іменників середнього роду, як-от «казино», «лото», «радіо». Тобто хоч НАТО – це оборонний альянс (чоловічий рід, а англійською – жіночий: North Atlantic Treaty Organization), в українській мові – це воно: НАТО окреслило шлях реформ для України.

• 7 •

Світлана, Суми: Президент Віктор Ющенко свого часу постійно вживав замість слова «робить» варіант «робе». Такі форми дієслова я часто чую від різних людей. Чи допустимо це? 

Форми дієслів третьої особи однини «ходе», «робе» і подібні – це діалектизми, притаманні всьому південно-східному наріччю. Так само часто в цьому наріччі можна натрапити на інфінітиви, що закінчуються на -ть: «співать», «блукать» (замість «співати», «блукати»), а також скорочені форми дієслів третьої особи однини теперішнього часу («співа», «блука») і минулого часу («сміявсь», «вертавсь»). Сюди можна зарахувати й скорочені форми дієслів першої особи множини теперішнього часу «робим», «хочем». Рядок із повстанської пісні: «Ми хочем волі, хочем кращой долі». До речі, «робим» і «хочем» у словнику зафіксовані як літературні варіанти, але форма «робе» притаманна народній мові, а не літературній.  

• 8 •

Валентина, Черкаси: Поясніть різницю між словами «кава» і «кофе». Словник каже, що «кофе» – те саме, що «кава». Чому ж тоді у нас вживається лише «кава» і часто можна чути зауваження, що українською правильно саме «кава»? 

У германських і романських мовах теж є це слово: coffee (англійська), koffie (нідерландська), Kaffee (німецька); caffe (італійська); café (французька, іспанська, португальська). Походить з латини: coffea (кавове дерево). Але українська мова запозичила його інакше, а саме з арабської мови (ķahva) за посередництва турецької і польської (від Kaffa – регіону Ефіопії, де вирощували каву). А «кофе» – це запозичення з голландської за посередництва російської. І хоча в нашій мові є ще «кофеїн», а не «кавоїн», слово «кофе» не є літературним.

• 9 •

Мирон Петренко, Одеса: Поясніть, будь ласка. Дуже добре пам’ятаю, як в університеті в 90-х навчали завершувати листи словами «З повагою, Мирон». Тобто після «з повагою» йшла кома. Тепер все частіше бачу варіант «З повагою – Мирон». Що змінилося?

«З повагою Мирон» – це неповне речення, в якому пропущено присудок («З повагою до вас ставиться / звертається Мирон»). В українській мові треба ставити тире: «З повагою – Мирон». А якщо пишемо «З повагою» та імʼя одне під одним у стовпчик або в одному рядку, але на віддалі, тоді взагалі нічого ставити не потрібно. На цьому наголошує професорка Катерина Городенська. А кома – вплив англійської мови (Best regards, Myron).

• 10 •

Софія Капустянська: Хоч до зимових свят іще далеко, проте хочу запитати про правопис Санта/Клауса (разом чи через дефіс?).

Пишемо з дефісом: Санта-Клаус. Відмінюємо тільки другу частину слова: Санта-Клауса. Без дефіса пишуть англійською (Santa Claus).

Запитання для Ольги Васильєвої надсилайте на електронну скриньку [email protected] з темою листа «Мовне питання». 

«Главком»

Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
Сикорский: должны готовиться, что США потеряют интерес не только к Украине, но и к Европе
Европейская правда
Литва с 1 июня не будет признавать небиометрические паспорта граждан РФ для въезда в страну
Европейская правда
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
США, Великобритания и ЕС раскрыли операцию ГРУ против Украины
Корреспондент
Зеленский в Ватикане встретился с Венсом
Европейская правда
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
Победитель Евровидения-2025 хочет исключить Израиль из конкурса
Корреспондент
Яна Глущенко с мужем и сыном показала свой роскошный особняк за 200 тыс. долларов: вид изнутри
TSN
Известный украинский певец высказался о неизлечимом сыне и раскрыл главную проблему
TSN
Премьеры Мстителей переносятся
Корреспондент
Дэвид Духовны женился во второй раз
Корреспондент
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
Мадонна кардинально изменила стиль ради мамы
Корреспондент
Виктор Розовый высказался о разводе с Ольгой Мерзликиной
Корреспондент
Этот паразит грызет клетки человека: ученые сделали жуткое открытие
TSN
Какое питание поможет сохранить здоровье в старости — исследование
TSN
Враги помидоров: список растений, которые нельзя сажать рядом
TSN
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
Как личность влияет на сон: ученые поразили исследованием
UAToday
5 утренних напитков натощак для быстрого похудения
UAToday
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
Эти два знака зодиака могут тянуть из вас энергию: как их распознать и защититься
TSN
Гороскоп на 23 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Гороскоп для знаков зодиака на 22 мая 2025 года
Корреспондент
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
Гороскоп для знаков зодиака на выходные 24-25 мая 2025 года
Корреспондент
Гороскоп на пятницу 23 мая 2025 года
UAToday
Гороскоп на 18 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
Что добавить в лунку во время высадки рассады сладкого перца для хорошего урожая
TSN
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
Новое усиление мобилизации: кого ищут ТЦК
Корреспондент
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
Кадровый голод немного ослаб, а украинцам начали “снижать зарплаты"
Корреспондент
Генштаб подтвердил удар по заводу Энергия в России
Корреспондент
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
Максим Нелипа погиб на войне: когда будет прощание и почему его сын не сможет попасть на похороны
TSN
В Турции обнаружили христианскую мозаику накануне визита Папы Римского
Корреспондент
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
В Киеве объявлена воздушная тревога: что угрожает столице
TSN
На подконтрольную Украине территорию вернули еще 9 детей
Корреспондент
Почему Закарпатская область не Ужгородская: историк удивил ответом
TSN
Гроза, град и шквалы: погода на выходные
Корреспондент
Трех человек убили россияне за сутки на Донетчине
Корреспондент
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
Атака шахедов: в Киеве прогремели взрывы
Корреспондент
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
На Франковщине чиновник торговал закрытыми данными ГПСУ
Корреспондент
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
В Киеве владелец барбершопа помогал клиентам уклоняться от мобилизации
Корреспондент
В Норвегии грузовой корабль "въехал" в сад местного жителя
Корреспондент
Поджог имущества Стармера: задержан второй подозреваемый
Корреспондент
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
Взрыв в Николаеве: стало известно о жертвах
Корреспондент
В Украине выросло энергопотребление в конце недели
Корреспондент
Выращивание картофеля: аграрные секреты, о которых знают не все
TSN
Доллар подорожал: курс валют на 19 мая 2025
TSN
Санкции уничтожают агросектор РФ - разведка
Корреспондент
Производителя масла уличили в неуплате 11 млн грн налогов
Корреспондент
Украина импортировала автобусов на $13 млн с начала года
Корреспондент
Moody's снизило кредитный рейтинг США
Корреспондент
Льготы на жилищно-коммунальные услуги: кто и как их может оформить
VGorode
Курсы доллара и евро начали расти в обменниках
Корреспондент
В NASA зафиксировали в океане гигантскую форму жизни: ее видно даже из космоса
UAToday
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
В Великобритании нашли скульптуру богини победы возрастом более 1800 лет
Корреспондент
Команда с украинцем выиграла в Казахстане турнир по Counter-Strike 2
Корреспондент
В Китае создали контактные линзы, которые позволят видеть в темноте
Корреспондент
Xiaomi представила свой самый большой флагманский планшет
Корреспондент
AMD представила новую бюджетную игровую видеокарту
Корреспондент
Ученые обнаружили мощную силу, которая изнутри разрывает целый континент
UAToday
Фермер выкопал на собственном поле 150 тонн золота, но не получил ничего — что произошло
TSN
Совладелец МЮ лишился почти трети своего состояния
Корреспондент
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
Стало известно, в какой клуб готовится перейти Модрич
Корреспондент
Признание Буффона: на Алее славы итальянского спорта появилась звезда
Корреспондент
Промоутер озвучил условие для организации боя Джошуа - Уайлдер
Корреспондент
Стародубцева неожиданно уступила в финале квалификации Ролан Гаррос
Корреспондент
В Беларуси провели странный чемпионат по мотохорсингу
Корреспондент
Китай поставил под угрозу производство электромобилей в Европе
Корреспондент
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
Xiaomi представила свой первый кроссовер
Корреспондент
Китайская BYD впервые обогнала Tesla по продажам электромобилей в Европе
Корреспондент
Юный Арвид Линдблад готов заменить Лиама Лоусона в Racing Bulls
Корреспондент
Дебютировало шестое поколение Toyota RAV4
Корреспондент
Peugeot-Citroen выпустила сверхдешевый электрический кроссовер в Китае
Корреспондент
Tesla начала принимать Cybertruck на обмен
Корреспондент
Mazda представила в Китае спортивный седан для молодежи
Корреспондент