MY.UAНовини
Нейроінженерія в Україні: дослідження, що змінюють медицину
Нейроінженерія в Україні: дослідження, що змінюють медицину

Нейроінженерія в Україні: дослідження, що змінюють медицину

Нейроінженерія в Україні: дослідження, що змінюють медицину

Інтерв’ю з провідною нейробіологинею країни Наною Войтенко

Людина, що силою думки може керувати механізмами. Штучні кінцівки, здатні повністю, ба навіть краще, виконувати функції людських рук і ніг. Мікроскопічні, на молекулярному рівні створені структури, які можуть вимикати гострий та хронічний біль. Все це ще зовсім недавно було чимось із наукової фантастики. Сьогодні ці технології вже виходять із наукових лабораторій, аби просто зараз або в найближчому майбутньому покращувати життя людей. Особливо якщо цьому кидає виклик якась травма чи хвороба. Творять дива, які вже незабаром можуть стати звичними, вчені, які працюють у царині нейроінженерії.

Нана Войтенко — одна з провідних учених в Україні, які займаються дослідженнями мозку. Нейробіологиня, докторка біологічних наук, професорка, ректорка приватного закладу вищої освіти «Академія Добробут», професорка кафедри біомедицини та нейронаук Київського академічного університету МОН та НАН України. Провідним з-поміж її наукових інтересів є природа болю та способи його подолання. Науковиця також розробляє методи відновлення функцій нервової системи засобами нейроінженерії.

Однак пані Нана не лише займається наукою, а й популяризує її — саме вона започаткувала проведення Тижнів мозку в Україні. Такі заходи організовують в усьому світі щороку наприкінці березня, аби популяризувати сучасні дослідження в царині нейробіології. З багаторічних спостережень за тими, хто приходить на лекції на Тижнях мозку, науковиця впевнено робить висновок: навіть за найважчих потрясінь інтерес людей до нейробіології не зникає. «Навпаки, — каже пані Нана, — зараз, коли три роки триває повномасштабна війна, люди особливо зацікавлені у знаннях про свою нервову систему. І ми намагаємося саме про це розповідати на наших лекціях: що відбувається в мозку під час стресу, що являють собою посттравматичні розлади, чи можна це якось контролювати. Цього року я читала лекцію про те, як нейроінженерія допомагає відновлювати функції нервової системи, якщо вона якось пошкоджена».

— Нано Володимирівно, але ж ми вже давно призвичаїлися до міфу, що нервові клітини не відновлюються?

— Тут ідеться не про відновлення самих нервових клітин — нейронів, тому що вони відновлюються, звісно, але цей процес дуже повільний. І, в принципі, якщо зруйновано тіло нейрона, то воно не може відновлюватися. Ми займаємося відновленням аксонів — відростків нейрона, які передають нервовий імпульс у тканинах. Якщо пошкоджено аксон, навіть якщо його просто відрізати, він може відновлюватися, але йому потрібно допомогти. Для цього ми за допомогою 3D-друку створюємо скафолди — мікроскопічні каркаси, імплантуємо їх, і вони допомагають аксону регенерувати.

— Ви є одним із провідних фахівців в Україні з вивчення природи болю та розроблення методів знеболення. Цей напрям зараз є особливо актуальним для України. Що нового тут може запропонувати вітчизняна та світова наука?

— Ми вийшли на те, що можемо перепрограмувати нейрони, щоб вони почали знижувати рівень хронічного болю. Приміром, за допомогою вірусних конструкторів ми можемо доставляти в нейрони генетичні блокатори певних молекулярних механізмів, які запускають хронічний біль, зокрема при діабетичних нейропатіях. В цьому випадку однією такою ін’єкцією ми можемо блокувати проведення болю. Можливо, на перший погляд, для широкого загалу звучить дивно, що вірусні конструктори та генетичні блокади можуть лікувати. Адже віруси в нас асоціюються передусім із хворобами, зокрема й дуже важкими, а будь-які генетично-модифіковані структури лякають пересічного громадянина через масовану пропаганду, спрямовану проти ГМО. Тож, серед іншого, наші лекції на Тижнях мозку якраз і покликані пояснити людям: зараз наука вже розвинулася до такого рівня, що ми можемо використовувати віруси як маленькі машинки для доставки генетичного матеріалу туди, куди нам потрібно. Адже вірус — це що? В нього є оболонка, яка може проникнути всередину клітини й там розмножити свій генетичний апарат — те, що в оболонці міститься. І зазвичай цей генетичний апарат спрямований на те, щоб цю клітину вбити, ну, або якось у неї вбудуватися, заважаючи їй правильно працювати. Але якщо взяти від цього вірусу лише оболонку (є віруси-оболонки, достатньо нейтральні для людського організму, наприклад, адено-асоційовані віруси) і замість шкідливого геному вмонтувати в неї геном того, що нам потрібно, той вбудовуватиметься в цих клітинах. І, наприклад, ми можемо в якихось клітинах пригнітити ген (не знищити, а саме зупинити його роботу), який відповідає за проведення болю. А клітина при цьому функціонує нормально, бо цей генетичний матеріал зроблений так, що діятиме тільки там, де нам потрібно. Він не матиме побічних ефектів, тому що ні на що інше впливати не може.

— Винаходи в сучасній нейроінженерії межують із фантастикою — створення каналів безпосереднього зв’язку людського мозку з комп’ютером. Або протезів, здатних функціонувати як повноцінний орган. Вдалося футуристичні прогнози наблизити до реальності?

— Так. Є дуже багато хвороб, що можуть спричинити параліч у людини. Вона не здатна рухатися, однак її мозок відповідні сигнали генерує. Є спеціальні чипи, які цей сигнал зчитують, ну й далі вони можуть передаватися на комп’ютер. Це називається brain-computer interface, тобто BCI (інтерфейс мозок—комп’ютер). Таких чипів дуже багато. Тут одним із перспективних напрямів є застосування ендоваскулярних імплантів, які вставляються як стенти — по судині підводяться в ту частину кори головного мозку, яку нам треба активувати, або з якої слід зчитати сигнал. У такий спосіб паралізовані люди можуть керувати комп’ютером. Цей імплант зчитує сигнал і через Wi-Fi передає його на комп’ютер. Є вже перші успіхи в тому, щоби зчитувати сигнали з ділянок кори, які відповідають за мову, й навіть генерувати мовлення.

— А як далеко ми від створення, приміром, реальних біонічних протезів, які можуть замінити втрачену руку, надсилаючи сигнали мозку та виконуючи згенеровані ним накази?

— Такі технології вже є. Але наразі це настільки дорого, що я, чесно кажучи, не знаю, чи є в Україні хоч один такий протез.

— В Україні його ціна стартує десь від мільйона гривень. Але, крім біонічних протезів, є й інші винаходи, дуже потрібні зараз для допомоги пораненим. Ваші дослідження щодо природи болю та способів його приборкання наприклад. Якою є ситуація з їх практичним застосуванням?

— Річ у тім, що будь-які клінічні дослідження — це дуже довго й дуже дорого. І так, для того, щоб, наприклад, щось запрацювало вже зараз, нам потрібно було починати 20 років тому. Але з іншого боку, в принципі, світ сам собою прискорюється, тому є сподівання, що, може, щось вдасться втілити раніше.

— Але чому в Україні таке прискорення не спостерігається, хоча через війну є реальний запит і на високотехнологічне протезування, і на нові технології подолання болю?

— Якщо говорити про Україну, то в нас зараз, у принципі, все дуже погано з інвестиціями та фінансуванням науки зокрема. І якщо навіть щось і з’являється на фінансування науки, то піде радше на розвиток військово-промислового комплексу, на розроблення нових дронів, нових технологій, пов’язаних із веденням бойових дій. Хоча наш Національний фонд досліджень України проводить конкурси, і власне наші проєкти з імплантами й діабетичною нейропатією та з вірусними конструкторами фінансуються саме цим фондом. Але це поки початок, це тільки фундаментальні доклінічні дослідження, які потім треба буде ще перенести на людей і провести всі стадії клінічних випробувань, які призведуть до створення, можливо, коли-небудь нового препарату або нової технології. Та це дуже важко. Зокрема й через те, що треба знайти фінансування. Ось чому всі дослідження на вістрі нейробіології зазвичай утілюються в якісь розробки в Америці — там легше отримати фінансування, створити стартап-компанію. Принаймні — було. За адміністрації Трампа все змінилося, й відтепер усі надії на Європу.

— Повернімося до переднього краю науки. Зараз у центрі уваги — штучний інтелект. Учені констатують, що комп’ютери та комп’ютерні мережі вже навчилися розпізнавати образи, виявляють здатність до абстрактного мислення й упевнено походять тест Тюрінга, який визначає здатність електронно-обчислювальної машини думати «по-людськи». Отже, нині людський інтелект від машинного відрізняє лише наявність емоцій та самосвідомості?

— А це багато. Це дуже багато. Ми досі мало знаємо про принципи роботи мозку. Ми знаємо, скажімо так, електричну основу передачі сигналів у ньому. Але нам досі не все відомо про молекулярні та хімічні компоненти. Те, що працює в машині,— це все електричне. Там усе ґрунтується лише на електричних імпульсах. У мозку це все супроводжується геть божевільною хімічною машинерією, у якій одночасно беруть участь сотні, тисячі різних молекул, які модулюють ці сигнали. Ця модуляція якраз і робить людину людиною. Вона лежить в основі емоцій, ухвалення рішень, наших почуттів. Мозок — це фантастичний досконалий природний комп’ютер, який містить іще багато таємниць і можливостей. І науковці працюють над тим, щоб їх розкрити.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Харкові затримали фсбшного «крота», який наводив російські дрони по одній з найбільших ТЕЦ України
Украина Криминальная
2025-04-14T10:52:31Z
За тиждень ворог здійснив 24 обстріли Харкова
Мій Харків
2025-04-14T10:52:28Z
Окупанти атакували передмістя Харкова з авіації: поранено мирного жителя
Мій Харків
2025-04-14T10:49:09Z
"Фронт тріщить і треба забити дірку": боєць Сил оборони про бої на Покровському напрямку
Фокус
2025-04-14T10:45:10Z
Захищаючи Україну, загинув військовий із Київщини Дмитро Волосовський
Antikor
2025-04-14T10:42:52Z
У Кіровоградській області скоротили комендантську годину у Великодню ніч
ZN UA
2025-04-14T10:33:15Z
Прогноз погоди у Львові на 15 квітня: синоптики розповіли, чим небезпечний цей день
Политека
2025-04-14T10:31:21Z
Можливі грози: чим здивує погода на Великдень
Фокус
2025-04-14T10:30:07Z
Бійці ЗСУ показали, як розбомбили бліндаж ворога і захопили полоненого на Торецькому напрямку
Antikor
2025-04-14T10:15:32Z
Україна показала лазерний комплекс "Тризуб": збиває дрони, ракети та авіацію
Хвиля
2025-04-14T10:55:56Z
Умєров анонсував надходження ще €10 мільйонів від Литви на виробництво далекобійної зброї
УкраинФорм
2025-04-14T10:54:00Z
Новий канал змінив програмну сітку через ракетний удар Росії по Сумах
Детектор М
2025-04-14T10:52:40Z
РФ за час війни вбила 618 українських дітей – Офіс генпрокурора
Факти ICTV
2025-04-14T10:46:31Z
В Нацполіції розповіли, чи рахують скарги на російську музику в публічних місцях
Telegraf
2025-04-14T10:45:58Z
Чи можуть студента мобілізувати влітку на канікулах
24tv
2025-04-14T10:45:33Z
СБУ затримала «подвійного» агента рашистів, який отримав завдання ліквідувати командирів ЗСУ на Яворівському полігоні
Украина Криминальная
2025-04-14T10:42:33Z
Поліція встановила особи молодиків, які слухали російську музику в Києві на тлі трагедії в Сумах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T10:42:08Z
Штрафи за порушення ПДР у Польщі зросли: скільки обійдеться водіння без прав
24tv
2025-04-14T10:42:03Z
Як наука може стати "фактором стримування" не слабшим за зброю
Лига
2025-04-14T10:57:38Z
Після сюжетів про Україну та Гренландію Трамп вирішив покарати канал CBS «за їхню незаконну і протиправну поведінку»
ZN UA
2025-04-14T10:57:07Z
Без снарядів, але вимоглива: що відомо про українську лазерну зброю Тризуб
Факти ICTV
2025-04-14T10:55:04Z
Президент Словаччини каже, що "коаліція рішучих" не має жодного ефекту
Европейская правда
2025-04-14T10:55:03Z
Справа Богуслаєва. Адвокат закликав випустити 86-річного підзахисного під домашній арешт
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T10:54:34Z
В уряді сподіваються на продовження переговорів з США щодо угоди про надра
Европейская правда
2025-04-14T10:51:31Z
Сікорський: Путін своїми атаками на Україну "знущається" з доброї волі Трампа
ZN UA
2025-04-14T10:45:43Z
Підлітка у США підозрюють у вбивстві батьків та підготовці замаху на Трампа – фото
Лига
2025-04-14T10:45:19Z
П’ять польських уроків для України на шляху до членства в ЄС
Европейская правда
2025-04-14T10:43:53Z
"Мам, уявляєш?": донька Анастасії Заворотнюк звернулася до покійної актриси
Фокус
2025-04-14T10:51:31Z
Блискучий високорейтинговий детектив, який точно оцінить кожен любитель жанру
24tv
2025-04-14T10:39:50Z
Символ покоління, – Оля Полякова назвала співачку, від якої фанатіла в юному віці
24tv
2025-04-14T10:39:49Z
Євробачення-2025: Україна вибула з десятки найкращих за версією букмекерів
GlavRed
2025-04-14T10:28:58Z
Щиро вболівав за Україну: помер лавреат Нобелівської премії з літератури
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T10:00:14Z
Не публічна людина: ексдружина Dzidzio розповіла про нового коханого
Факти ICTV
2025-04-14T09:48:34Z
Новий сезон у «Парку Легенд»: тролі та інші магічні істоти оживають на Співочому полі
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T09:39:04Z
Брітні Спірс полетіла на відпочинок із лялькою у вигляді дитини
Фокус
2025-04-14T09:30:03Z
Альбіна Джанабаєва більше не приховує доньку і показала її обличчя крупним планом
GlavRed
2025-04-14T09:25:15Z
На чому заощаджують українці, щоб купити ліки: дослідження
Факти ICTV
2025-04-14T10:40:44Z
Вчені вперше виростили людські зуби
Portaltele
2025-04-14T10:28:46Z
Тренування 1-2 рази на тиждень дорівнюють щоденним за користю для здоров’я, — дослідження
ITC
2025-04-14T09:28:14Z
Чищення зубів захищає печінку від складних уражень: пояснили складний звʼязок
24tv
2025-04-14T08:45:22Z
Брак вітаміну К заважає появі нових клітин мозку – дослідження
Факти ICTV
2025-04-14T08:04:01Z
Популярні ліки проти діабету, які допомагають схуднути, ефективні проти ще однієї хвороби
24tv
2025-04-14T07:48:30Z
Знайдено спосіб очистити тіла людей від крихітних токсичних частинок: що придумали вчені
Фокус
2025-04-14T06:51:31Z
Як не пустити ящур в Україну: розроблено дорожню карту
AgroPortal
2025-04-14T06:30:35Z
Водії Amazon вже мають в машинах реанімаційне обладнання і готові до рятування людських життів
InternetUA
2025-04-14T06:01:44Z
На Чернігівщині росіяни дроном атакували пасажирський вагон поїзду
Украина Криминальная
2025-04-14T10:57:17Z
Маленький хлопчик самотньо блукав по Солом’янці: перехожі викликали поліцію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T10:54:39Z
У 13-річного хлопчика, який рятував людей у Сумах, в голові уламки, – МВА
24tv
2025-04-14T10:48:32Z
Посадовця держпідприємства засудили до 5 років ув’язнення за вимагання грошей з підприємця
Украина Криминальная
2025-04-14T10:48:29Z
У лікарнях залишаються десятки постраждалих після удару по Сумах: 11 – у важкому стані
24tv
2025-04-14T10:39:57Z
Менше хвилини для порятунку: Клименко назвав особливості ракети Іскандер-М після удару по Сумах
Фокус
2025-04-14T10:36:59Z
Крали навіть чайники, відкривали вогонь і топтали Рудий ліс: нові деталі окупації ЧАЕС
Фокус
2025-04-14T10:30:52Z
Під Києвом під час дорожніх робіт знайшли міну
Antikor
2025-04-14T10:07:07Z
Поліція Тячівщини затримала зловмисника, який вночі скоїв розбійний напад на працівницю магазину
Украина Криминальная
2025-04-14T09:58:21Z
Це запитання Джефф Безос ставив на кожній співбесіді: психологи вважають його найкращим тестом
24tv
2025-04-14T09:36:47Z
Як підкреслити карі очі за допомогою макіяжу: поради від візажистів зірок
24tv
2025-04-14T09:36:25Z
Плями зникнуть всього за 15 хвилин: один засіб відбілить унітаз до блиску
GlavRed
2025-04-14T09:25:06Z
Урожаю не буде: де не можна садити моркву
GlavRed
2025-04-14T08:28:49Z
Парфуми з нотами дощу: 5 найкращих ароматів, які вразять
24tv
2025-04-14T08:27:56Z
З курочкою, шинкою та червоною рибою: 3 найкращі перевірені салати на Великдень
24tv
2025-04-14T07:48:21Z
Як покращити якість фото на смартфоні: сім "секретів", які знадобляться всім
InternetUA
2025-04-14T07:46:15Z
В які дні перед Великоднем прибирати: принесете в дім достаток та удачу
24tv
2025-04-14T07:42:45Z
Ідеальний пізній сніданок: готуємо сендвіч із сиром-гриль та шпинатом
Gazeta UA
2025-04-14T07:36:47Z
NYT: DOGE Ілона Маска маніпулює цифрами, перебільшуючи свої успіхи
InternetUA
2025-04-14T10:58:14Z
Аграрії у статусі «ризикових»: як «помилки» податкової б’ють по галузі, громадах і людських долях
Agravery
2025-04-14T10:52:05Z
Apple прискорює відхід із Китаю: кожен п'ятий iPhone тепер роблять в Індії, - Bloomberg
InternetUA
2025-04-14T10:46:44Z
PlayStation 5 подорожчає в Європі і не тільки. Як це вплине на ціну в Україні
Telegraf
2025-04-14T10:39:03Z
Долар США продовжує дешевшати у світі: яка ситуація в Україні
Telegraf
2025-04-14T10:36:30Z
Українські підприємці отримали «доступних кредитів» на майже 24 млрд грн від початку року
AIN
2025-04-14T10:31:24Z
Перед Великоднем раптово впала ціна на популярний продукт: яка вартість зараз
GlavRed
2025-04-14T10:28:38Z
Україна не зможе уникнути дефіциту робочої сили
ZN UA
2025-04-14T10:28:37Z
Стармер скасовує імпортні мита, щоб допомогти бізнесу вижити в умовах "атаки" Трампа
24tv
2025-04-14T10:27:36Z
Гімнаст Ковтун, який змінив громадянство, поскаржився на українців
ГЛАВКОМ NET
2025-04-14T10:54:55Z
Айнтрахт Ф збільшив свої апетити на тлі зростання зацікавленості щодо Екітіке
Football.ua
2025-04-14T10:52:54Z
Голкіпер Тігрес влаштував циркову виставу перед пенальті легенди Реала: курйозне відео
24tv
2025-04-14T10:48:59Z
Гізольфі: Довбик використовує лише половину свого потенціалу, але може стати найкращим у Серії А
Football.ua
2025-04-14T10:46:08Z
Перспективний спортсмен вчинив самогубство: його звинувачували в тяжкому злочині
24tv
2025-04-14T10:24:15Z
Аморім: Я розумію критику, але мені байдуже
Football.ua
2025-04-14T10:19:19Z
Українська бійчиня "задушила" ексчемпіонку Bellator на турнірі в США: ефектне відео
24tv
2025-04-14T10:03:07Z
"Увійде в історію": колишній чемпіон світу назвав бажаний бій для Усика
24tv
2025-04-14T09:48:28Z
Тер Штеген порівняв Фліка і Хаві: Вони дуже різні
Football.ua
2025-04-14T09:46:28Z
Death Stranding 2 дозволить уникати босів без втрати сюжету, — Хідео Кодзіма
ITC
2025-04-14T10:55:53Z
Найшвидша у світі камера сфотографувала хаос у дії — рух скупчення атомів
ITC
2025-04-14T10:55:09Z
Приховані "транспортні шляхи" океану сильно постраждали: крихкі екосистеми Землі у небезпеці
Фокус
2025-04-14T10:51:02Z
Open AI замінить модель GPT-4, через яку на неї подали до суду
Факти ICTV
2025-04-14T10:40:41Z
Які годинники носив Ілон Маск і чому він зараз їх не любить
24tv
2025-04-14T10:39:06Z
Тім Кук зосередив увагу на розвитку Apple Glass
InternetUA
2025-04-14T10:31:17Z
"Це тимчасово": у США дали нове пояснення скасуванню мит на смартфони
InternetUA
2025-04-14T10:30:58Z
Щоб не купувати ковбасу: рецепт бомбічної буженини на Великдень 2025
GlavRed
2025-04-14T10:28:57Z
Лінгвісти дослідили 616 мов. У яких найбільше позначень для снігу, дощу, запахів і не лише
ZN UA
2025-04-14T10:22:54Z
Стартував щорічний Easter Jeep Safari – бренд Jeep і Jeep Performance Parts від Mopar готові підкорювати місто і бездоріжжя
AutoCentre
2025-04-14T10:46:28Z
Найбільш економічний: електромобіль Roewe D6 потрапив до Книги рекордів Гіннеса
AutoGeek
2025-04-14T10:45:56Z
McMurtry Speirling побиває рекорд кола Top Gear, випереджаючи автомобіль Формули-1
Топ Жир
2025-04-14T10:30:25Z
Результати здивували: витрату пального гібридних авто перевірили в реальних умовах
Фокус
2025-04-14T10:21:16Z
Renault презентувала спецверсію популярного електрокара
AutoCentre
2025-04-14T10:13:32Z
Легендарний Renault 5 повертається, тепер в електричному варіанті
360ua.news
2025-04-14T10:01:28Z
Tesla “в суху” програла BYD за продажами електромобілів у Китаї: свіжа статистика
AutoGeek
2025-04-14T09:52:22Z
У США виставили на продаж унікальний кабріолет Lada німецького виробництва
Фокус
2025-04-14T09:30:41Z
Представлено новий кросовер Renault Scenic: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-04-14T09:25:43Z