MY.UAНовини
Заманили, щоби знищити: як Кремль обдурив українську еліту "амністією" після краху УНР
Заманили, щоби знищити: як Кремль обдурив українську еліту "амністією" після краху УНР

Заманили, щоби знищити: як Кремль обдурив українську еліту "амністією" після краху УНР

На початку 1930-х років на батьківщину повернулося понад 50 тисяч українців. Їхня подальша доля була трагічною

Всеукраїнський центральний виконавчий комітет (ВУЦВК) – найвищий орган комуністичної влади, який поєднував всі важелі влади у формально незалежній (насправді повністю контрольованій Кремлем) державі, 12 квітня 1922 року "в додаток до своєї постанови від 30 листопада 1921 року" ухвалив нову. Ця постанова надавала, чи точніше подарувала "повну персональну амністію всім, що є за кордоном особам українського громадянства", які брали участь в Національній революції 1917—1921 роківзі зброєю в руках, воюючи проти червоних московитів.

Як Кремль тимчасово замінив батіг пряником

Чому більшовицька влада пішла на такий достатньо недвозначний крок? Після фактичного завершення збройного громадянського протистояння на рівні регулярних армій на теренах колишньої Російської імперії на початку 1921 року єдиною організованою силою, що чинила спротив новій владі, залишалося селянство. Саме воно продовжувало партизанську війну з регулярною Червоною армією і каральними органами. Завданням Кремля стало придушення масових повстань селян – не тільки в Україні, але й на Кубані, на Дону, на Тамбовщині, в Сибіру. Останнє вогнище громадянської війни ще жевріло на Далекому Сході: маріонеткова, де-юре незалежна від Москви Далекосхідна республіка вже готувалась до об’єднання з "Великою Росією", що відбулося восени 1922 року.

Персональна "амністія" саме в Україні ставила за мету остаточно знешкодити повстанський рух на наших етнографічних землях, який спирався здебільшого на колишніх вояків Української народної республіки (УНР). Цей крок більшовиків мав також на меті внести розбрат у шереги української військової та політичної еміграції. Після поразки Національної революції 1917—1921 років вона і так була неконсолідованою і розгубленою; політичні чвари серед симпатиків різних політичних рухів (від гетьманців на крайньо правому фланзі до соціалістів на лівому) полегшували завдання більшовицької пропаганди та розвиненої шпигунської мережі в Європі…

Перший Генеральний секретаріат Центральної Ради, Київ, 5 липня 1917 року. Стоять (зліва направо): П. Христюк, М. Стасюк, Б. Мартос. Сидять: І. Стешенко, Х. Барановський, В. Винниченко, С. Єфремов, С. Петлюра

Один з відомих українських політичних діячів періоду Центральної Ради та УНР, літературний критик, історик літератури, академік ВУАН Сергій Єфремов у своїх щоденниках за 1923—1929 роки, опублікованих вже у незалежній Україні, так підсумовував невтішні результати самостійницького періоду в історії країни: "Ціла смуга глупоти та геройства, продажности та самопожертви, високого піднесення й підлоти перейшла повз мене. А вражіння загальне – там, за кордоном, наша справа скінчена і без перспектив. Люде не живуть, а доживають – порядні (їх жменька) не мають що робити, а непорядні (величезна більшість) пустились вся тяжка… Невтішна сторінка нашої історії, безпосередній протяг авантурництва, нечесності й легкомисности, які починаються ще з Центральної Ради".

Цей вердикт, частково упереджений (бо Єфремов залишився в Україні і, попри антибільшовицькі погляди, був амністований і працював з 1922 року віцепрезидентом ВУАН), все ж таки демонструє ситуацію, в якій опинилася українська військова і політична еміграція. Цікаво, що приведена цитата з щоденника Сергія Єфремова була викликана його довгими розмовами з другом, колишнім міністром закордонних справ УНР в екзилі, літературознавцем, журналістом і мовознавцем Андрієм Ніковським, який якраз повернувся до України в 1923 році в рамках "амністії". Вони обидва були заарештовані за сфальсифікованою більшовицькими спецслужбами справою "Спілки визволення України" і засуджені до багаторічного тюремного ув’язнення. Сергій Єфремов помер у Володимирській тюрмі в березні 1939 року, а Андрія Ніковського звільнили в 1940 році (помер у блокадному Ленінграді в 1942 році).

Треба відзначити, що "амністія" – продуманий тактичний хід більшовицької влади. Вона вирішила використовувати чималий людський й інтелектуальний ресурс національно-визвольних рухів для остаточної поразки сил так званої білої російської контрреволюції, яка програла громадянську війну практично на всій території колишньої імперії Романових, проте ще марила поверненням "старих, добрих часів". Не меншою мірою, ніж "єдінонєдєлімці", шовіністами були й самі більшовики, але вони вміло грали на національних почуттях "інородців", намагаючись з весни 1921 року загравати з ними.

Звісно, на залишених у складі радянської Росії окраїнахВолодимиру Ленінутреба було знайти підтримку. І тому на певний, недовгий час Кремль вирішив дати українцям не тільки батога (у вигляді придушення повстань на селі проти політики "продрозверстки"), але й "пряника" – утворення 30 грудня 1922 року формально незалежної Української соціалістичної радянської республіки (УСРР), проте вже у складі нового імперського монстра у "червоних" одежах – Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР). Ще одним "пряником", який виявився на деякий час солодким і дозволив зміцнити загальний контроль над величезною державою, стала кардинальна зміна в реформуванні господарчої системи: на X з’їзді РКП(б) в березні 1921 року було затверджено зміну жорстокої політики "воєнного комунізму" на так звану Нову економічну політику (НЕП). Саме на партійному форумі "продрозверстку" замінили нарешті "продподатком".

Карта Харківського повстанкому, 1922 рік. ГДА СБУ у Харківській області. Спр. 18772, Т.26. З книги Романа Круцика "Народна війна. Путівник до експозиції", Київ, 2011 рік
Члени Харківського повстанкому (прізвища невідомі), 1922 рік. У справі проходили 258 осіб. ГДА СБУ у Харківській області. Спр. 18772, Т.26. З книги Романа Круцика "Народна війна. Путівник до експозиції", Київ, 2011 рік

Повіривши в "українізацію", потрапили у вир сталінських репресій

"Амністія" насправді торкалася не тільки військових. Представники української інтелігенції, які опинилися на еміграції і згодом повернулися вже в УСРР, невдовзі стали активними провідниками "коренізації"/"українізації", яка була ще одним "пряником" для упокорення національно-визвольного руху. Серед тих, хто повернувся, відзначимо колишнього голову Української Центральної Ради, видатного історика Михайла Грушевського з родиною, колишнього міністра освіти УНР, письменника, літературного критика Антіна Крушельницького з великою родиною, письменника Мирослава Ірчана…

"Значна частина її (інтелігенції. – С.М.) брала участь у національно-визвольних змаганнях і відзначалася антибільшовицькими настроями. Але вона компенсувала свою поразку в революції активною культурною діяльністю. Окремі групи серед них становили українські емігранти з Берліна, Відня, Праги і Парижа, які також повірили у серйозність курсу на "українізацію", – писав український історик Ярослав Грицак.

Карикатура Сашка (Олександра) Довженка в газеті "Вісті ВУЦВК", 9 лютого 1924 року

Серед тих, хто повернувся в радянську Україну, було багато військових із таборів інтернованих у Польщі та Чехословаччині. Агітацію в таборах проводили представники більшовицьких спецслужб, а згодом і відомі колишні командири часів УНР і Директорії УНР. Вони свідомо чи під тиском обставин пішли на співпрацю з більшовицьким режимом.

Окремо відзначимо генерал-хорунжого Юрія Тютюнника, арештованого чекістами в рамках операції "Синдикат-4" під час спроби перейти румунсько-радянський кордон. Йому буквально "викрутили руки", погрожуючи родині: і один з командувачів трагічного Другого зимового походу військ УНР написав покаянного листа на ім’я наркома освіти УСРР Володимира Затонського та звернення "До всіх українських вояків, перебуваючим на еміграції".

Юрій Тютюнник. Фото після арешту ДПУ, 1929 рік

Доля цієї талановитої людини трагічна, як і абсолютної більшості українських реемігрантів, які загинули як не на початку 1930-х, так під час Великого терору 1937—1938 років – здебільшого в урочищі Сандармох, яке називають "останньою адресою" цвіту української еліти. Працював Тютюнник на Одеській кіностудії сценаристом та актором, розстріляний 20 жовтня 1930 року.

Козацький хрест роботи киян М. Малишка та Н. Білика в Сандармоху ("Убієнним синам України"). Фото з книги Сергія Шевченка "Соловецький реквієм", Київ, 2013 рік

Отже, після 1922 року десятки тисяч представників української військової, наукової та творчої інтелігенції повернулися в радянську Україну. Значна частина реемігрантів приїхали з Польщі, Чехословаччини та Румунії. Здебільшого це були колишні військові армії УНР та Української Галицької армії, безробітні інтелігенти, які навчалися у місцевих вишах, сотні науковців… Багато хто з них намагався долучитися до потужного процесу "українізації", дехто повертався через утиски, як політичні, так і на національно-релігійному ґрунті (не тільки лівих поглядів), що їх зазнавали українці в першу чергу в авторитарній Другій Речі Посполитій та королівській Румунії, де переслідувалися національні меншини.

Повернення земляків до УСРР більшовицька влада використовувала для зміцнення власного авторитету, й, звісно, для поглиблення розколу серед емігрантів. Загалом понад 50 тисяч українців повернулися на батьківщину до початку 1930-х років. Багато з реемігрантів посіли важливі посади в культурних спілках, закладах освіти, в театрах, та навіть у державному апараті УСРР.

Подальша доля більшості з цих діячів, як і звичайних трудівників, була трагічною. Вони потрапили у страшний вир сталінських репресій. Багато тисяч здебільшого уродженців західної України стали жертвами Молоху пролетарської революції в 1930—1940-і роки. Михайло Грушевський помер за нез’ясованих обставин в Кисловодській лікарні 24 листопада 1934 року, Антін Крушельницький і Мирослав Ірчан були розстріляні в Сандармоху 3 листопада 1937 року…

Антін Крушельницький. Практично вся велика родина Крушельницьких, політемігрантів зі Львова до Харкова, була репресована. Сам Антін Крушельницький був розстріляний 3 листопада 1937 року в Сандармоху. Фото до 6 листопада 1934 року, дати арешту НКВС УСРР

І важливо відзначити, що увесь час після початку як "українізації", так і "амністії" каральні органи тоталітарної комуністичної держави тримали "руку на пульсі" і заздалегідь готували ці самі репресії. В умовах широкомасштабної війни, яку розв’язав Кремль в Україні, нам треба постійно тримати "руку на пульсі" і пам’ятати уроки історії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Публичная пощечина Макрону и другие выходки: СМИ выяснили, что взбесило первую леди Франции
Telegraf
2025-07-17T14:51:07Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Украина с начала года получила 527 млн грн от аренды земель
Корреспондент
2025-07-17T14:18:49Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Опровергли фейк РФ об "оккупации": где морпехи подняли флаг
Comments UA
2025-07-07T13:15:30Z
Гороскоп на 17 июля для всех знаков Зодиака: у кого будут проблемы с финансами
Comments UA
2025-07-16T17:51:09Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
Хулахуп для талии: крутить или не крутить? Разбираемся, действительно ли он помогает похудеть в животе
Знай
2025-07-20T06:51:17Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Генеральный директор Astronomer, обнимавшийся на концерте с коллегой, ушел в отставку
Лига
2025-07-20T09:12:45Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z