MY.UAНовини
Заманили, щоби знищити: як Кремль обдурив українську еліту "амністією" після краху УНР
Заманили, щоби знищити: як Кремль обдурив українську еліту "амністією" після краху УНР

Заманили, щоби знищити: як Кремль обдурив українську еліту "амністією" після краху УНР

Новина російською

На початку 1930-х років на батьківщину повернулося понад 50 тисяч українців. Їхня подальша доля була трагічною

Всеукраїнський центральний виконавчий комітет (ВУЦВК) – найвищий орган комуністичної влади, який поєднував всі важелі влади у формально незалежній (насправді повністю контрольованій Кремлем) державі, 12 квітня 1922 року "в додаток до своєї постанови від 30 листопада 1921 року" ухвалив нову. Ця постанова надавала, чи точніше подарувала "повну персональну амністію всім, що є за кордоном особам українського громадянства", які брали участь в Національній революції 1917—1921 роківзі зброєю в руках, воюючи проти червоних московитів.

Як Кремль тимчасово замінив батіг пряником

Чому більшовицька влада пішла на такий достатньо недвозначний крок? Після фактичного завершення збройного громадянського протистояння на рівні регулярних армій на теренах колишньої Російської імперії на початку 1921 року єдиною організованою силою, що чинила спротив новій владі, залишалося селянство. Саме воно продовжувало партизанську війну з регулярною Червоною армією і каральними органами. Завданням Кремля стало придушення масових повстань селян – не тільки в Україні, але й на Кубані, на Дону, на Тамбовщині, в Сибіру. Останнє вогнище громадянської війни ще жевріло на Далекому Сході: маріонеткова, де-юре незалежна від Москви Далекосхідна республіка вже готувалась до об’єднання з "Великою Росією", що відбулося восени 1922 року.

Персональна "амністія" саме в Україні ставила за мету остаточно знешкодити повстанський рух на наших етнографічних землях, який спирався здебільшого на колишніх вояків Української народної республіки (УНР). Цей крок більшовиків мав також на меті внести розбрат у шереги української військової та політичної еміграції. Після поразки Національної революції 1917—1921 років вона і так була неконсолідованою і розгубленою; політичні чвари серед симпатиків різних політичних рухів (від гетьманців на крайньо правому фланзі до соціалістів на лівому) полегшували завдання більшовицької пропаганди та розвиненої шпигунської мережі в Європі…

Перший Генеральний секретаріат Центральної Ради, Київ, 5 липня 1917 року. Стоять (зліва направо): П. Христюк, М. Стасюк, Б. Мартос. Сидять: І. Стешенко, Х. Барановський, В. Винниченко, С. Єфремов, С. Петлюра

Один з відомих українських політичних діячів періоду Центральної Ради та УНР, літературний критик, історик літератури, академік ВУАН Сергій Єфремов у своїх щоденниках за 1923—1929 роки, опублікованих вже у незалежній Україні, так підсумовував невтішні результати самостійницького періоду в історії країни: "Ціла смуга глупоти та геройства, продажности та самопожертви, високого піднесення й підлоти перейшла повз мене. А вражіння загальне – там, за кордоном, наша справа скінчена і без перспектив. Люде не живуть, а доживають – порядні (їх жменька) не мають що робити, а непорядні (величезна більшість) пустились вся тяжка… Невтішна сторінка нашої історії, безпосередній протяг авантурництва, нечесності й легкомисности, які починаються ще з Центральної Ради".

Цей вердикт, частково упереджений (бо Єфремов залишився в Україні і, попри антибільшовицькі погляди, був амністований і працював з 1922 року віцепрезидентом ВУАН), все ж таки демонструє ситуацію, в якій опинилася українська військова і політична еміграція. Цікаво, що приведена цитата з щоденника Сергія Єфремова була викликана його довгими розмовами з другом, колишнім міністром закордонних справ УНР в екзилі, літературознавцем, журналістом і мовознавцем Андрієм Ніковським, який якраз повернувся до України в 1923 році в рамках "амністії". Вони обидва були заарештовані за сфальсифікованою більшовицькими спецслужбами справою "Спілки визволення України" і засуджені до багаторічного тюремного ув’язнення. Сергій Єфремов помер у Володимирській тюрмі в березні 1939 року, а Андрія Ніковського звільнили в 1940 році (помер у блокадному Ленінграді в 1942 році).

Треба відзначити, що "амністія" – продуманий тактичний хід більшовицької влади. Вона вирішила використовувати чималий людський й інтелектуальний ресурс національно-визвольних рухів для остаточної поразки сил так званої білої російської контрреволюції, яка програла громадянську війну практично на всій території колишньої імперії Романових, проте ще марила поверненням "старих, добрих часів". Не меншою мірою, ніж "єдінонєдєлімці", шовіністами були й самі більшовики, але вони вміло грали на національних почуттях "інородців", намагаючись з весни 1921 року загравати з ними.

Звісно, на залишених у складі радянської Росії окраїнахВолодимиру Ленінутреба було знайти підтримку. І тому на певний, недовгий час Кремль вирішив дати українцям не тільки батога (у вигляді придушення повстань на селі проти політики "продрозверстки"), але й "пряника" – утворення 30 грудня 1922 року формально незалежної Української соціалістичної радянської республіки (УСРР), проте вже у складі нового імперського монстра у "червоних" одежах – Союзу Радянських Соціалістичних Республік (СРСР). Ще одним "пряником", який виявився на деякий час солодким і дозволив зміцнити загальний контроль над величезною державою, стала кардинальна зміна в реформуванні господарчої системи: на X з’їзді РКП(б) в березні 1921 року було затверджено зміну жорстокої політики "воєнного комунізму" на так звану Нову економічну політику (НЕП). Саме на партійному форумі "продрозверстку" замінили нарешті "продподатком".

Карта Харківського повстанкому, 1922 рік. ГДА СБУ у Харківській області. Спр. 18772, Т.26. З книги Романа Круцика "Народна війна. Путівник до експозиції", Київ, 2011 рік
Члени Харківського повстанкому (прізвища невідомі), 1922 рік. У справі проходили 258 осіб. ГДА СБУ у Харківській області. Спр. 18772, Т.26. З книги Романа Круцика "Народна війна. Путівник до експозиції", Київ, 2011 рік

Повіривши в "українізацію", потрапили у вир сталінських репресій

"Амністія" насправді торкалася не тільки військових. Представники української інтелігенції, які опинилися на еміграції і згодом повернулися вже в УСРР, невдовзі стали активними провідниками "коренізації"/"українізації", яка була ще одним "пряником" для упокорення національно-визвольного руху. Серед тих, хто повернувся, відзначимо колишнього голову Української Центральної Ради, видатного історика Михайла Грушевського з родиною, колишнього міністра освіти УНР, письменника, літературного критика Антіна Крушельницького з великою родиною, письменника Мирослава Ірчана…

"Значна частина її (інтелігенції. – С.М.) брала участь у національно-визвольних змаганнях і відзначалася антибільшовицькими настроями. Але вона компенсувала свою поразку в революції активною культурною діяльністю. Окремі групи серед них становили українські емігранти з Берліна, Відня, Праги і Парижа, які також повірили у серйозність курсу на "українізацію", – писав український історик Ярослав Грицак.

Карикатура Сашка (Олександра) Довженка в газеті "Вісті ВУЦВК", 9 лютого 1924 року

Серед тих, хто повернувся в радянську Україну, було багато військових із таборів інтернованих у Польщі та Чехословаччині. Агітацію в таборах проводили представники більшовицьких спецслужб, а згодом і відомі колишні командири часів УНР і Директорії УНР. Вони свідомо чи під тиском обставин пішли на співпрацю з більшовицьким режимом.

Окремо відзначимо генерал-хорунжого Юрія Тютюнника, арештованого чекістами в рамках операції "Синдикат-4" під час спроби перейти румунсько-радянський кордон. Йому буквально "викрутили руки", погрожуючи родині: і один з командувачів трагічного Другого зимового походу військ УНР написав покаянного листа на ім’я наркома освіти УСРР Володимира Затонського та звернення "До всіх українських вояків, перебуваючим на еміграції".

Юрій Тютюнник. Фото після арешту ДПУ, 1929 рік

Доля цієї талановитої людини трагічна, як і абсолютної більшості українських реемігрантів, які загинули як не на початку 1930-х, так під час Великого терору 1937—1938 років – здебільшого в урочищі Сандармох, яке називають "останньою адресою" цвіту української еліти. Працював Тютюнник на Одеській кіностудії сценаристом та актором, розстріляний 20 жовтня 1930 року.

Козацький хрест роботи киян М. Малишка та Н. Білика в Сандармоху ("Убієнним синам України"). Фото з книги Сергія Шевченка "Соловецький реквієм", Київ, 2013 рік

Отже, після 1922 року десятки тисяч представників української військової, наукової та творчої інтелігенції повернулися в радянську Україну. Значна частина реемігрантів приїхали з Польщі, Чехословаччини та Румунії. Здебільшого це були колишні військові армії УНР та Української Галицької армії, безробітні інтелігенти, які навчалися у місцевих вишах, сотні науковців… Багато хто з них намагався долучитися до потужного процесу "українізації", дехто повертався через утиски, як політичні, так і на національно-релігійному ґрунті (не тільки лівих поглядів), що їх зазнавали українці в першу чергу в авторитарній Другій Речі Посполитій та королівській Румунії, де переслідувалися національні меншини.

Повернення земляків до УСРР більшовицька влада використовувала для зміцнення власного авторитету, й, звісно, для поглиблення розколу серед емігрантів. Загалом понад 50 тисяч українців повернулися на батьківщину до початку 1930-х років. Багато з реемігрантів посіли важливі посади в культурних спілках, закладах освіти, в театрах, та навіть у державному апараті УСРР.

Подальша доля більшості з цих діячів, як і звичайних трудівників, була трагічною. Вони потрапили у страшний вир сталінських репресій. Багато тисяч здебільшого уродженців західної України стали жертвами Молоху пролетарської революції в 1930—1940-і роки. Михайло Грушевський помер за нез’ясованих обставин в Кисловодській лікарні 24 листопада 1934 року, Антін Крушельницький і Мирослав Ірчан були розстріляні в Сандармоху 3 листопада 1937 року…

Антін Крушельницький. Практично вся велика родина Крушельницьких, політемігрантів зі Львова до Харкова, була репресована. Сам Антін Крушельницький був розстріляний 3 листопада 1937 року в Сандармоху. Фото до 6 листопада 1934 року, дати арешту НКВС УСРР

І важливо відзначити, що увесь час після початку як "українізації", так і "амністії" каральні органи тоталітарної комуністичної держави тримали "руку на пульсі" і заздалегідь готували ці самі репресії. В умовах широкомасштабної війни, яку розв’язав Кремль в Україні, нам треба постійно тримати "руку на пульсі" і пам’ятати уроки історії.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
Залужний зробив нову заяву про те, як зупинити Росію і перемогти
FaceNews
Зеленський здивований, що США були добрими до РФ та шукали до неї підхід
Gazeta UA
Україна і ЄС передали США спільний план миру
360ua.news
Трамп може зустрітися із Зеленським у Римі: чи вдасться змінити позицію президента США
24tv
Напевно, у Путіна вже є "підручники історії" про Польщу, – Зеленський
24tv
Війська РФ атакували дронами Полтавську область: троє постраждалих
ZN UA
Трамп заявив про затримку українсько американської угоди про ресурси
360ua.news
Зеленський розніс звинувачення Путіна у "нацизмі": "Євреї не воюють за нацистські режими"
ZN UA
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Зеленський прибув до Рима на церемонію прощання з Папою Римським
Европейская правда
Усе пекло в одному кадрі: історія легендарного фото, яке зупинило війну у В’єтнамі
24tv
У Ватикані почалася церемонія поховання папи Франциска
Лига
Виведення у розпорядження: які виплати передбачені для військових
ZN UA
Грошова допомога в Одесі: хто і як може отримати виплати
Политека
Приснився сестрі напередодні Різдва: історія загибелі військового Олега Бервецького – Журби
24tv
Туристи заблокували проїзд чоловіку до його заміського будинку: він вирішив провчити нахаб
Фокус
На похорон Папи прибули вже 140 тисяч людей
Европейская правда
Пальне дешевшає? Що відбувається з ринком після нових заяв Трампа
Telegraf
Борги за комунальні послуги можна не платити в цьому випадку
Telegraf
ПФУ почав платити новій категорії: перший лікарняний на 1090 гривень
Хвиля
Новий графік поїздів з Києва: Укрзалізниця попередила про зміни
Политека
Bunge продає бізнес із переробки кукурудзи у США та Мексиці
AgroPortal
Коли буде надбавка до пенсії працюючим пенсіонерам
24tv
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Харкові: у Міненерго зробили важливу заяву
Политека
Аграрії назвали найбільш прибуткові культури в умовах посухи
AgroPortal
По всій Україні масштабний збій терміналів
ГЛАВКОМ NET
Каст нових «Голодних ігор»
Кино-Театр
Прозвали Дюймовочкою: картини 21-місячної доньки українки продають на спеціальній виставці
Фокус
"Це тероризм, а не війна": режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну
24tv
Голлівуд екранізує Split Fiction — гру, яку продали мільйонами копій
AIN
MOLODİ: "Можна співати про кохання, але не можна вдавати, що все гаразд"
GlavRed
Рецензія на фільм «Переродження: Дім, милий дім» / Home Sweet Home: Rebirth
ITC
Щоб розслабитись на вихідних: 10 добрих фільмів на вечір, які варто подивитися
24tv
Топ 5 детективних серіалів у стилі "Мосту", які триматимуть у напрузі до титрів
Фокус
Бен Аффлек танцює кантрі і вбиває лиходіїв: яким вийшов бойовик "Аудитор 2"
Фокус
У Білій Церкві «шахед» влетів прямо в житловий будинок: моторошне відео
ГЛАВКОМ NET
РФ вночі атакувала Україну ракетою «Онікс» та понад 110 дронами
ГЛАВКОМ NET
Притягнуто до відповідальності жінку, яка слухала російську музику в День жалоби
Украина Криминальная
Сьогодні Україна відзначає 39-і роковини аварії на Чорнобильській АЕС
ГЛАВКОМ NET
Двох чоловіків затримали за пограбування 88-річної киянки
Украина Криминальная
Російський удар по ЧАЕС. Директор станції у річницю катастрофи оцінив стан конфайнменту
ГЛАВКОМ NET
Індія і Пакистан відкрили вогонь зі стрілецької зброї вздовж кордону в регіоні Кашмір
24tv
Агентка ФСБ намагалась встановити камери для коригування ударів на Київщині
InternetUA
"Шахеди" атакували Київщину: в області пошкоджено приватні будинки
24tv
Як позбутись вологості у квартирі: дієві способи та профілактика
24tv
Чому деякі люди заразніші за інших
24tv
Що варто включити в раціон при високому холестерині, а від яких продуктів слід відмовитися: пояснення лікаря
Gazeta UA
Лікарі назвали ознаки цукрового діабету
Подробности
Найкращий чай від болю в горлі: одиниці знають
24tv
Як правильно робити кунілінгус: покрокова інструкція
24tv
Чарівна паличка для шкіри - що таке праймер і як правильно його використовувати
GlavRed
Антикандидна дієта: чи справді їжа може допомогти побороти молочницю
24tv
Мешканці Китаю використовують «чіп тверезості»: як він працює
ГЛАВКОМ NET
Генштаб розповів, де найчастіше атакують росіяни
1News
Гороскоп на травень 2025 для Овнів: подує вітер великих змін
GlavRed
Українців попередили про негоду в низці областей - оголошено І рівень небезпеки
Комсомольская правда
Розказував, що в «Охматдиті» були військові. Суд над ухилянтом з Донбасу отримав несподіваний фінал
ГЛАВКОМ NET
Обстріл Харкова 26 квітня: у 14-річного хлопця – гостра реакція на стрес
Факти ICTV
Пошкоджено будинки і господарчі споруди: які наслідки атаки "Шахедів" на Полтавщину
24tv
В одному з обласних центрів України готуються подавати воду по годинах
Telegraf
"Неможливо забути, що цукерка солодка". Репортаж з ребцентру для залежних, де лікуються військові
Лига
Синєгубов розповів про оперативну ситуацію на Харківщині станом на 26 квітня
Мій Харків
Як на популярних курортах обманюють туристів: найпоширеніші "схеми"
24tv
Час братися за посадки: місячний календар городника на травень
24tv
Китайський гороскоп на травень 2025: Півні вирішать проблеми, Щурам - гроші
GlavRed
Інакше він буде далеким від ідеалу: 3 популярні помилки у приготуванні плову
24tv
Як прибрати фарбу для волосся зі шкіри: перевірені лайфхаки
24tv
Ці три дні у травні виявляться найбільш врожайними: коли сіяти моркву та буряк у відкритий ґрунт
Telegraf
Кому зі знаків зодіаку травень принесе нове кохання
24tv
Притягуватимуть кохання і гроші, як магніт - чотири знаки із суперможливостями
Gazeta UA
Так курку ви ще не готували: як її потушкувати у горіховому соусі
Telegraf
Реал Сосьєдад може очолити Мічел — ЗМІ
Football.ua
Готовий битися з будь-ким, – Дюбуа висловився про своє майбутнє
24tv
Ексчемпіон світу зробив шокуючу заяву про боксера, який не заслужив бою із Усиком
24tv
Марлон Гомес: Алекс Тейшейра порадив мені перейти до Шахтаря
Football.ua
Барселона — Реал Мадрид: цікаві варіанти ставок на фінал Кубка Іспанії
Football.ua
Кочергін допоміг Ракуву розгромити суперника: відео чудового асисту
24tv
Араухо: Бути арбітром — дуже складна професія
Football.ua
Торіно планує викупити контракт захисника Фіорентини
Football.ua
Паєт підтвердив схильність до садомазохізму в стосунках, але відкинув звинувачення щодо насилля
Football.ua
Відроджена класика: культовий позашляховик Land Rover повернули у виробництво
Фокус
Електричні та літаючі: ТОП-8 незвичних новинок Шанхайського автосалону
AutoGeek
Brabus презентував 700-сильну версію Mercedes-AMG E53
AutoCentre
Нідерланди закуповують тактичні машини Oshkosh JLTV для охорони берегів
InternetUA
Продаж Mazda EZ-60 стартує наприкінці серпня 2025 року
Portaltele
Увага потрібна кінному фільмовій зірці — Мустангу
Топ Жир
"Вандал по сусідству": у США дятел-лиходій пошкодив 25 автомобілів
Фокус
Новий розкішний седан від Huawei конкурує з Rolls-Royce на ринку
Топ Жир
Автомобіль Chevy S10 отримує відмінну ювілейну версію, яка не призначена для США
Топ Жир
Учені з'ясували точний момент, коли заряд смартфона викликає у людей паніку
24tv
Хакерської атаки не було: ЗМІ дізналися причину масштабного збою в онлайн-системах України
Фокус
«Дія», «Нова пошта», «Київ цифровий», мобільні банки та термінали не працюють ─ Хакерська атака чи ні?
ITC
Ілон Маск блокує користувачів своєї соцмережі, які публічно критикують його, - NYT
InternetUA
У «Дії» та низці інших онлайн-сервісів стався збій
Детектор М
TikTok додає підтримку тексту ALT для фотографій
InternetUA
Meta оновила окуляри Ray-Ban: тепер вони і стиліст, і Шазам, і просто "розмовляють" 4 мовами
Знай
Масштабний технічний збій стався через оновлення в одного з великих центрів обробки даних
ГЛАВКОМ NET
Масштабний збій: в українців не працюють «Дія», банківські онлайн-застосунки та інші сервіси
AIN