/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F32%2F4774bec43505352a1e83708c4ffa9f73.jpg)
Мовчала десятиліття: на відстані 300 млн світлових років пробудилась велика чорна діра
ESA зафіксувало пробудження чорної діри в галактиці SDSS1335+0728 на відстані 300 млн світлових років. Вона раптово почала випромінювати потужні рентгенівські промені.
Європейське космічне агентство (ESA) досліджує найдовші і найпотужніші сплески рентгенівського випромінювання, які виходять з щойно пробудженої чорної діри. Спостереження за цією дивною поведінкою в режимі реального часу дає унікальну можливість дізнатися більше про ці потужні коливання та поведінку масивних чорних дір, інформує ESA.
Хоча і відомо, що надмасивні чорні діри (в мільйони разів більші за масу нашого Сонця) ховаються в центрі більшості галактик, сама їхня природа ускладнює їхнє виявлення та вивчення. На відміну від популярної ідеї про те, що чорні діри постійно "поглинають" матерію, ці гравітаційні монстри можуть тривалий час перебувати в сплячій, неактивній фазі.
Так сталося з чорною дірою в серці SDSS1335+0728, далекої і непримітної галактики на відстані 300 мільйонів світлових років від Землі у сузір'ї Діви. Після десятиліть бездіяльності вона раптом засвітилася і нещодавно почала виробляти безпрецедентні спалахи рентгенівського світла.
Перші ознаки активності з’явилися наприкінці 2019 року, коли галактика неочікувано почала яскраво сяяти, привернувши увагу астрономів. Вивчаючи її протягом кількох років, вони дійшли висновку, що незвичайні зміни, які вони побачили, ймовірно, були результатом раптового "включення" чорної діри - переходу в активну фазу. Яскрава, компактна, центральна область галактики тепер класифікується як активне ядро галактики під назвою Ansky.
"Коли ми вперше побачили світло Ansky на оптичних зображеннях, ми запустили подальші спостереження за допомогою рентгенівського космічного телескопа NASA Swift і перевірили архівні дані з рентгенівського телескопа eROSITA, але на той час ми не побачили жодних доказів випромінювання рентгенівського випромінювання", - каже дослідниця з Європейської південної обсерваторії в Німеччині і керівниця групи, яка вперше дослідила активацію чорної діри Паула Санчес Саес.