MY.UAНовини
Операція, що не має аналогів в історії: як ЗСУ відправили на дно крейсер Москва
Операція, що не має аналогів в історії: як ЗСУ відправили на дно крейсер Москва

Операція, що не має аналогів в історії: як ЗСУ відправили на дно крейсер Москва

Рівно три роки тому, 13 квітня 2022 року, українські військові провели неймовірну та, здавалося б, нездійсненну операцію – знищили російський ракетний крейсер Москва, флагман Чорноморського флоту РФ.

Це дійсно був приголомшливий успіх українських захисників, адже востаннє Росія втрачала свій флагман понад століття тому, ще в японській війні 1905 року. У Міноборони України назвали дату 13 квітня 2022 року останнім днем домінування російського флоту на Чорному морі.

Що відомо про унікальну операцію із затоплення та як це вплинуло на подальший перебіг війни – далі в матеріалі.

Зараз дивляться

Захоплення Зміїного та роль крейсера Москва

24 лютого 2022 року українці прокинулися в новій реальності: гучні вибухи, повітряні тривоги та колони військ РФ, які вторглися в нашу державу з різних напрямків. Росія розпочала повномасштабну війну.

Уже надвечір першого дня вторгнення окупанти захопили острів Зміїний у Чорному морі. Цей невеликий скелястий острів площею 20 га є ключовим для контролю Чорноморської акваторії і по суті визначає територіальні води України на морі.

Карта: Google maps

Ракетний крейсер Москва брав безпосередню участь у бомбардуванні Зміїного.

– Із крейсера Москва безпосередньо здійснювалося управління флотом, який зайшов, а також авіацією, яка потім заходила, – розповідав на той час начальник прикордонної застави Богдан Гоцький Битва за острів Зміїний. Море.

Сили були нерівні, ворог обстрілював острів зі ствольної корабельної зброї. Окупанти висунули прикордонникам ультиматум та вимагали скласти зброю. Саме тоді було перехоплено розмову, під час якої український захисник вказав правильний “курс” російському кораблю.

Спочатку повідомлялося, що в боях за Зміїний загинуло 13 українських військових. Згодом з’ясувалося, що прикордонники і морські піхотинці потрапили в полон.

Тим часом відповідь прикордонника на погрози російського крейсера Москва блискавично стала крилатою фразою, символом потужного спротиву українців та одним із найпопулярніших патріотичних гасел не лише в Україні, а й за її межами.

Згодом вийшла поштова марка із символічним зображенням цього діалогу. Малюнок, використаний для марки, став одним із найрозповсюдженіших образів війни.

Авторство культової фрази спочатку приписували морському піхотинцю – як виявилося, для конспірації та захисту справжнього автора, який на той момент перебував у полоні.

Згодом з’ясувалося, що насправді ці слова вимовив . Адже лише прикордонники мали доступ до каналу радіопереговорів на острові Зміїний.

– Офіційно ні ДПСУ, ні ЗСУ не могли називати автора фрази, бо на той момент військовослужбовці, які перебували на острові, були в полоні. І це загрожувало життю, росіяни активно шукали, хто був автором слів, – розповів речник ДПСУ Андрій Демченко в ефірі телемарафону Єдині новини.

Відомо, що справжнього автора фрази про російський корабель вже звільнили з полону, він продовжує захищати Україну.

Чому було важливо знищити флагман флоту РФ

Після захоплення Зміїного окупанти завезли на острів велику кількість техніки та зброї: зокрема, системи радіоелектронної розвідки, спостереження, протиповітряної оборони, які блокували підхід української авіації. А системи Град та Торнадо могли завадити будь-якому судноплавству.

Росія фактично взяла під повний контроль Чорноморську акваторію. Там постійно патрулювали  та інші російські кораблі.

Як пояснював командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа, крейсер мав прикривати угруповання Чорноморського флоту РФ.

Цей великий військовий корабель водозаміщенням до 11,5 тис. тонн росіяни називали “вбивцею авіаносців”. Він мав на озброєнні артилерійські установки, протикорабельні та зенітні ракети, потужні системи ППО і радіолокаційну систему.

Крейсер Москва. Фото: Getty Images

Тож аби деблокувати Чорне море та судноплавство, потрібно було насамперед позбутися крейсера Москва.

– Це корабель, який був задіяний для прикриття угруповання ППО, яке було створено там. Призначення його було в тому, щоб закрити небо від наших Повітряних сил. Цей клас кораблів називають “убивцею авіаносців”: його стихія – це океан, у Чорному морі такому кораблю робити нічого. Ну, вони його втратили, – наголосив Неїжпапа.

Як вдалося відправити на дно крейсер Москва

Українські військові постійно слідкували за переміщеннями крейсера. І ось 13 квітня 2022 року Військово-морські сили ЗСУ отримали нагоду провести операцію, аналогів якій немає в сучасній історії.

Згідно з реконструкцією видання Українська правда, яке спілкувалося з обізнаними людьми з військової сфери, , погодні умови та самовпевненість росіян.

Окупанти були впевнені у своїй недосяжності для Збройних сил України. Саме тому 13 квітня крейсер Москва наблизився до українського узбережжя на відстань 120 км, що стало для нього фатальним кроком.

Того дня були несприятливі погодні умови: небо над Чорним морем затягнули хмари, внаслідок чого відстежувати цілі в морі не могли ні літаки, ні безпілотники Байрактар, ні оптичні супутники. До того ж в українських захисників не було загоризонтних радарів, лише звичайні, які практично не бачать цілей далі, ніж на 18 км.

– Вони (окупанти на крейсері, – Ред.) розуміли, що з неба їх не видно, з берега – теж. Плюс у них дуже серйозні комплекси ППО на борту й інші системи захисту. Тому вони підпливли на 120 км до українського берега. І ця самовпевненість їх і згубила, – розповів у коментарі УП один із українських ракетників, дотичний до створення Нептунів.

Близько 16:00 того дня оператор комплексу Нептун на Одещині зафіксував на радарах великий об’єкт. У тому секторі Чорного моря це міг бути лише крейсер Москва.

Звичайний радар не мав би зафіксувати ціль на відстані 120 км. Тут українським воїнам могла допомогти природа. Сигналу із “коридору” між морем та щільними хмарами нікуди було подітися, він відбивався від хмар до поверхні води і назад. І в якийсь момент радар виявив Москву.

Крейсер наблизився на відстань, досяжну для ЗСУ (120 км), і зайшов у зону ураження українських протикорабельних . Вони здатні летіти на відстань до 300 км на дозвуковій швидкості в 900 км/год та маневрувати. А на кінцевій ділянці траєкторії ракета летить над поверхнею води на наднизькій висоті від 3 до 10 м. Таким чином вона стає непомітною для радарів ворога.

Після встановлення координат, отримання підтвердження від союзників у бік крейсера Москва були запущені дві ракети Нептун із невеликим інтервалом. Обидві влучили в ціль.

Підтвердженням цьому є декілька фото, одне коротке відео і одне перехоплення з російського буксиру, що безуспішно намагався врятувати флагман флоту РФ, який ішов на дно разом із сотнями членів екіпажу.

– Острів, 4, я другий буксир, як чуєте, прийом? Другий буксир, підтвержую – 690, нештатна, ч.1… Як чуєте? Москва перший – дві пробоїни, гвинт встав, зарився, ляже на бік… Батарея пошкоджена, підтверджую пробоїни нижче ватерлінії. Місток відрізаний, мовчить. Крен 30 градусів, ляже на бік. Провести буксирування – немає ходу на зближення, проводимо посильний порятунок екіпажу, – йдеться у перехопленні, яке показали

Після влучання ракет на крейсері виникла сильна пожежа, відбувалася детонація боєприпасів. Флагман російського флоту дістав дуже серйозні пошкодження і накренився на бік.

Тим часом російське Міноборони твердило, що пожежа начебто сталася внаслідок детонації боєзапасу, екіпаж евакуювали, а сам корабель намагалися буксирувати в порт у тимчасово окупованому Криму. При цьому в РФ визнали що крейсер отримав серйозні ушкодження.

14 квітня 2022 року в Міноборони РФ нарешті підтвердили втрату флагмана Чорноморського флоту. Російська пропаганда оприлюднила заяву, що корабель начебто затонув через шторм, під час його буксирування “в порт призначення”.

За даними джерел УП, перші критичні години для буксирування корабля до окупованого Криму були втрачені через шторм у Чорному морі. Наступного дня він затих, але було пізно. Тож моряки з російських кораблів, які прибули на місце інциденту, могли лише спостерігати, як підбитий Нептунами крейсер Москва іде на дно.

Судячи з фото та відео, оприлюднених OSINT-аналітиками, в той момент море вже було ідеально гладким, а над кораблем здіймався чорний дим.

За даними , пошкодження крейсера свідчать, що від влучання ракет Нептун здетонував боєзапас систем ППО: С-300 Форт, ЗРК Оса, а також артустановок АК-630. При цьому системи ППО не були навіть розгорнуті в бойове положення. Це може свідчити про те, що екіпаж Москви “проспав” атаку ЗСУ.

Про кількість постраждалих та загиблих окупантів на крейсері Москва достеменно не відомо. Штатна чисельність екіпажу корабля, за різними даними, становила від 510 до 758 осіб.

Офіційно в РФ заявляли про 27 зниклих безвісти та загибель одого військовослужбовця на ім’я Іван Вахрушев. А 396 військових начебто вдалося евакуювати.

Згодом так званий суд у тимчасово окупованому Севастополі визнав загиблими 17 російських моряків, які служили на затонулому крейсері.

За оцінкою видання Forbes Україна, крейсер Москва став найдорожчою втратою РФ у війні проти нашої країни. Його вартість приблизно оцінюється в $750 млн.

Як удар по крейсеру Москва вплинув на перебіг війни

Затоплення флагмана Чорноморського флоту РФ стало важливою перемогою українців на морі. Ця подія мала і символічне, і воєнне значення.

Символічне полягає в тому, що крейсер Москва мав уособлювати військову могутність РФ у морі, а ЗСУ зруйнували цей міф.

– Це флагман російського Чорноморського флоту, він уже трохи застарів. Але це все ще символ російської військової могутності на Чорному морі, – пояснював у коментарі агентству ВВС професор Майкл Петерсен, директор вивчення морського потенціалу РФ при Військово-морському коледжі США.

Щодо військового значення, то, за даними Міноборони України, знищення крейсера Москва дало змогу:

  • звільнити острів Зміїний влітку минулого року;
  • змусити РФ розблокувати судноплавні торгові шляхи в Чорному морі;
  • знизити рівень загроз із акваторії моря;
  • завдати удару по морально-психологічному стану окупантів;
  • запевнити росіян, що деокупація Криму є неминучою.

У розвідці наголосили, що знищення крейсера стало приголомшливим успіхом українських військових.

А в Держприкордонслужбі , що потоплення Москви “не має аналогів у історії”.

Ексміністр оборони згадував, що 13 квітня 2022 року Військово-морські сили ЗСУ “переписали вікову історію”. За його словами, цього дня завершилася епоха російського домінування на Чорному морі — подія, яка здавалася неймовірною, адже Росія востаннє втрачала свій флагман понад сто років тому.

– Наші воїни зробили, здавалося б, неможливе. І це змінило хід історії. Бо розпочалася ланцюгова реакція. Це був останній день домінування російського флоту на Чорному морі, – писав Резніков на своїй сторінці у Facebook.

Він назвав три важливі наслідки цієї події:

1. Успішне застосування українських ракет Нептун на таку відстань переконало союзників не зволікати з поставками протикорабельних ракет Harpoon.

2. Після отримання Harpoon українські військові успішно застосували і їх, що призвело до втечі російських окупантів з острову Зміїний.

3. Звільнення Зміїного дозволило відкрити “зерновий коридор” через Чорне море, завдяки якому Україна може експортувати свою аграрну продукцію.

Він уточнив, що без знищення крейсера Москва досягти цього результату було б неможливо.

Резніков казав, що через це флот РФ був “змушений ховатися на південь і схід від Криму”, а плани Кремля про висадку десанту в районі Одеси залишилися в минулому.

Командувач Військово-морських сил ЗСУ казав в інтерв’ю Крим.Реалії, що флагман Чорноморського флоту РФ ізолював район проводення бойових дій та керував кораблями, які російські загарбники тримали від острова Зміїний до мису Тарханкут в окупованому Криму.

Неїжпапа припускає, що Москва була там для недопуску кораблів Північноатлантичного Альянсу або для недопущення виведення українських судів із цього району, а успішна операція зі знищення крейсера звела нанівець стратегію Кремля.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Почему нельзя спать с открытыми окнами: неожиданный ответ
Gazeta UA
2025-06-28T02:21:22Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как узнать, что у человека порча: основные признаки и советы
Comments UA
2025-06-24T06:15:10Z
Пенсионеры могут получить тысячу гривен на лекарства: кому и на каких условиях выплатят пособие
Знай
2025-07-04T03:36:30Z
Сделайте завтрак особым: семь идей, что приготовить в выходной день
Gazeta UA
2025-07-06T06:33:38Z
Как продукты не рекомендуется есть водителям до и во время поездки: советы специалистов
Gazeta UA
2025-07-06T03:15:25Z
После 50 лет вы в группе риска: болезнь, незаметно лишающая зрения
Знай
2025-07-05T13:51:31Z
Сок для здоровья сердца: ученые назвали самый лучший напиток для женщин после 50 лет
Gazeta UA
2025-07-05T14:06:48Z
Лайфгак, как хранить укроп свежим в холодильнике без замораживания
TSN
2025-06-28T17:03:08Z
Запасайтесь уже сейчас: Украине грозит резкое удорожание важного продукта
Знай
2025-06-29T16:00:44Z
Дополнительные 2000 грн к пенсии: кто может получить
Знай
2025-06-27T18:36:38Z
Курс валют на 3 июля: сколько стоят доллар, евро и злотый
TSN
2025-07-03T07:09:36Z
Россия захватила второе из четырех месторождений лития в Украине – Le Figaro
ZN UA
2025-06-27T11:24:21Z
Подорожание продуктов в Днепропетровской области: названы товары, под угрозой
Политека
2025-07-06T07:01:44Z
Пеня, отключения и другие сюрпризы: с украинцев "выбьют" долги за коммуналку
Знай
2025-07-06T06:21:51Z
Скандал в Германии: из помощи для Украины "исчез" почти миллиард евро, — Bild
Хвиля
2025-06-29T00:15:31Z
Производители предупредили украинцев о значительном росте цен на хлеб
UAToday
2025-06-23T19:45:16Z
Минимальная пенсия: может ли вырасти с 1 июля
ZN UA
2025-06-27T03:43:14Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Россия нанесла удар по пригороду Харькова: подробности от Терехова
Апостроф
2025-06-28T18:48:07Z
Путин готовится значительно усилить ракетный террор Украины: названы 5 наиболее опасных городов
Comments UA
2025-06-24T14:00:47Z
Массированный удар РФ по Киеву: возросло количество погибших
ZN UA
2025-07-05T09:21:32Z
Членство Украины в ЕС: отвечает ли украинский закон об игорном бизнесе требованиям Евросоюза
Comments UA
2025-07-06T07:00:46Z
Мобилизацию и военное положение в Украине хотят продлить с 7 августа по 5 ноября
Новости Украины
2025-07-06T06:51:39Z
Хороших новостей ждать не стоит: эксперты назвали три сценария завершения войны в Украине
Знай
2025-06-22T20:30:05Z
Зеленский резко отреагировал на ночную атаку РФ
Корреспондент
2025-07-04T11:30:19Z
Польша отреагировала на прекращение поставок оружия США
Корреспондент
2025-07-03T19:06:41Z
Россия пытается взять большой город в полукольцо: есть ли успехи у солдат Путина
GlavRed
2025-06-28T07:27:54Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Льготы аннулируют: для кого проезд в общественном транспорте станет платным
Знай
2025-06-28T02:12:25Z
Еще один китаец попал в плен ВСУ: что рассказывает наемник об армии РФ
TSN
2025-06-27T16:33:46Z
На Западе разоблачили планы РФ: какой город под угрозой захвата
Comments UA
2025-07-06T06:27:10Z
"Это кормушка для чиновников": руководитель разрушенного Донецкого аэропорта получает зарплату с 2014 года
Comments UA
2025-07-06T06:15:26Z
Россия атаковала Харьков: что известно о "прилете"
TSN
2025-06-29T06:06:56Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
Генштаб: украинцы поразили в РФ предприятие по производству компонентов для "Шахедов" и "Искандеров"
Апостроф
2025-07-05T15:36:28Z
Как американцы моют посуду: почему в США не используют губку
UAToday
2025-06-27T10:06:26Z
Зачем эксперты советуют брать с собой салфетку, когда идете покупать клубнику на рынок: хитрый трюк
TSN
2025-06-26T15:36:49Z
Чому не варто залишати брудний посуд на ніч. Це варто знати
Gazeta UA
2025-06-28T15:51:36Z
Что рассыпать в междурядье, чтобы морковь выросла сладкой: результат вас непременно удивит
TSN
2025-06-29T15:06:26Z
Самый долгий поцелуй длился более 50 ч.: интересные факты
Gazeta UA
2025-07-06T06:54:46Z
Такие кабачковые котлеты получаются вкуснее мяса: с этим рецептом ваш муж станет вегетарианцем
Telegraf
2025-07-06T06:12:15Z
Какие деревья притягивают успех и деньги, как магнитом: их нужно обязательно посадить возле дома
TSN
2025-06-29T13:51:56Z
Популярный курорт Украины атаковали насекомые. В сети показали впечатляющие кадры
Telegraf
2025-06-24T10:36:53Z
Куриные яйца могут вас убить: 8 бытовых ошибок с ними, которые вредят здоровью
Знай
2025-06-26T02:51:38Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
Дополнительные выплаты от ООН: успейте оформить до конца июля
Знай
2025-06-28T08:21:47Z
Движение через украинскую границу значительно возросло: какими пунктами пропуска пограничники советуют не пользоваться
TSN
2025-06-29T08:06:56Z
Какой завтра, 7 июля, праздник — все об этом дне, какой церковный праздник, что нельзя делать
TSN
2025-07-06T06:06:57Z
Деньги за обучение могут вернуть: воспользоваться можно не только студентам
Знай
2025-07-06T06:06:23Z
3 июля: какой сегодня день и от чего нужно воздержаться
Comments UA
2025-07-02T21:54:57Z
Светлана Павелецкая рассказала, нашла ли общий язык с детьми Дмитрия Кулебы
Комсомольская правда
2025-06-23T06:52:55Z
24 июня большой церковный праздник: что можно и нельзя делать сегодня
Comments UA
2025-06-24T05:33:57Z
Камалия рассекретила, что стало последней каплей в ее браке с Захуром: "Умоляла год"
TSN
2025-06-27T09:21:29Z
Похудевший Филипп Киркоров прокомментировал некроз, который ему приписывают
Фокус
2025-07-04T10:57:54Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Все окончено? Нет. Началось нечто большее: что означает финал "Игры в кальмара" и камео Кейт Бланшетт
Знай
2025-07-06T06:51:47Z
Топ-10 молодых и перспективных актеров украинского театра
ZN UA
2025-07-06T05:37:35Z
Три модели купальников, которые никогда не выйдут из моды
Gazeta UA
2025-07-05T13:45:34Z
Потап отреагировал на острый комментарий Тины Кароль и посмеялся с ее реакции на его творчество
TSN
2025-07-04T11:18:50Z
Инсайдер раскрыл причину разрыва Кэти Перри и Орландо Блума
Корреспондент
2025-07-04T06:42:59Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Россия нанесла удар дронами по Запорожью: произошли пожары, ранена женщина – фото
Лига
2025-07-06T05:00:46Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Удар РФ по Киеву: в Святошинском районе, вероятно, есть пострадавшие
TSN
2025-07-03T23:51:01Z
Россияне повторно атаковали спасателей в Херсоне и Харькове - что известно
TSN
2025-07-06T07:03:40Z
В Техасе в результате сильного наводнения погибли более 40 человек, в том числе 15 детей
Лига
2025-07-06T07:03:13Z
Атака РФ: в Чугуеве большой пожар, 11 раненых
Корреспондент
2025-07-05T07:03:42Z
В России на трассе сгорела колонна военных машин. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-04T22:51:19Z
В Харькове задержанного оставили умирать в камере - ГБР расследует. ВИДЕО
Новости Украины
2025-06-27T10:18:49Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
Надежные и недорогие: 5 брендов автомобилей, заставляющих надолго забыть о СТО
Знай
2025-06-27T11:51:00Z
Франция требует от Tesla прекратить рекламировать автомобили как беспилотные и угрожает штрафом
Европейская правда
2025-06-24T15:54:56Z
Абсолютный фаворит: эксперты назвали лучший автомобиль года
Фокус
2025-07-04T15:30:28Z
За руль не всем теперь можно: какие возрастные ограничения ввели для водителей в Украине
Знай
2025-07-04T15:21:27Z
В Украине снизился спрос на новые коммерческие автомобили
Корреспондент
2025-07-04T12:54:50Z
Не только парковка в тени: 5 советов, которые помогут предотвратить нагрев авто в жару
Telegraf
2025-07-04T12:48:25Z
Сколько стоит страховка авто от дронов, ракет и ПВО: считаем на примере Volkswagen
VGorode
2025-07-04T12:27:19Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Пакьяо возвращается: легенда бокса объяснил мотивацию
Корреспондент
2025-06-27T08:18:01Z
Саудовский гранд предлагает Эрнандесу феноменальный контракт
Корреспондент
2025-06-23T15:45:30Z
Лидер "Шахтера" Судаков не перейдет в "Наполи" – СМИ
ZN UA
2025-06-29T07:55:38Z
Шелестюк без лишней суеты завершил бой эффектным нокаутом
Корреспондент
2025-07-06T05:45:30Z
Реал вышел вперед за счет голов своих воспитанников и победил Боруссию
Корреспондент
2025-07-06T04:24:30Z
Звездный футболист Погба нашел себе новый клуб после дисквалификации за допинг
ZN UA
2025-06-28T19:27:30Z
Молодой талант Реала повторил знаковое достижение Роналду
Корреспондент
2025-07-05T20:57:23Z
Степанов оформил дубль в товарищеском поединке
Корреспондент
2025-07-05T20:24:48Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
На дне Атлантического океана обнаружили более тысячи бочек с радиоактивными отходами
TSN
2025-06-28T09:06:55Z
Уроборос Тодда Говарда: Обзор The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered
GameMag
2025-07-06T07:04:38Z
Как защитить смартфон от аномальной жары: советы
Gazeta UA
2025-07-06T05:45:33Z
Пытался попасть в Зазеркалье? Дедушка с тележкой в магазине стал героем вирусного курьеза
Telegraf
2025-07-06T01:42:14Z
Астрономы обнаружили в космосе суперземлю, содержащую значительные запасы воды
TSN
2025-07-05T19:36:53Z
Птицы, произошедшие от динозавров почему-то не имеют габаритов предков: ученые раскрыли причины
Фокус
2025-07-05T19:36:49Z
Официально: Once Human выйдет на PlayStation 5 и Xbox Series X|S в 2026 году
GameMag
2025-07-05T19:01:44Z