MY.UAНовини
Операція, що не має аналогів в історії: як ЗСУ відправили на дно крейсер Москва
Операція, що не має аналогів в історії: як ЗСУ відправили на дно крейсер Москва

Операція, що не має аналогів в історії: як ЗСУ відправили на дно крейсер Москва

Рівно три роки тому, 13 квітня 2022 року, українські військові провели неймовірну та, здавалося б, нездійсненну операцію – знищили російський ракетний крейсер Москва, флагман Чорноморського флоту РФ.

Це дійсно був приголомшливий успіх українських захисників, адже востаннє Росія втрачала свій флагман понад століття тому, ще в японській війні 1905 року. У Міноборони України назвали дату 13 квітня 2022 року останнім днем домінування російського флоту на Чорному морі.

Що відомо про унікальну операцію із затоплення та як це вплинуло на подальший перебіг війни – далі в матеріалі.

Зараз дивляться

Захоплення Зміїного та роль крейсера Москва

24 лютого 2022 року українці прокинулися в новій реальності: гучні вибухи, повітряні тривоги та колони військ РФ, які вторглися в нашу державу з різних напрямків. Росія розпочала повномасштабну війну.

Уже надвечір першого дня вторгнення окупанти захопили острів Зміїний у Чорному морі. Цей невеликий скелястий острів площею 20 га є ключовим для контролю Чорноморської акваторії і по суті визначає територіальні води України на морі.

Карта: Google maps

Ракетний крейсер Москва брав безпосередню участь у бомбардуванні Зміїного.

– Із крейсера Москва безпосередньо здійснювалося управління флотом, який зайшов, а також авіацією, яка потім заходила, – розповідав на той час начальник прикордонної застави Богдан Гоцький Битва за острів Зміїний. Море.

Сили були нерівні, ворог обстрілював острів зі ствольної корабельної зброї. Окупанти висунули прикордонникам ультиматум та вимагали скласти зброю. Саме тоді було перехоплено розмову, під час якої український захисник вказав правильний “курс” російському кораблю.

Спочатку повідомлялося, що в боях за Зміїний загинуло 13 українських військових. Згодом з’ясувалося, що прикордонники і морські піхотинці потрапили в полон.

Тим часом відповідь прикордонника на погрози російського крейсера Москва блискавично стала крилатою фразою, символом потужного спротиву українців та одним із найпопулярніших патріотичних гасел не лише в Україні, а й за її межами.

Згодом вийшла поштова марка із символічним зображенням цього діалогу. Малюнок, використаний для марки, став одним із найрозповсюдженіших образів війни.

Авторство культової фрази спочатку приписували морському піхотинцю – як виявилося, для конспірації та захисту справжнього автора, який на той момент перебував у полоні.

Згодом з’ясувалося, що насправді ці слова вимовив . Адже лише прикордонники мали доступ до каналу радіопереговорів на острові Зміїний.

– Офіційно ні ДПСУ, ні ЗСУ не могли називати автора фрази, бо на той момент військовослужбовці, які перебували на острові, були в полоні. І це загрожувало життю, росіяни активно шукали, хто був автором слів, – розповів речник ДПСУ Андрій Демченко в ефірі телемарафону Єдині новини.

Відомо, що справжнього автора фрази про російський корабель вже звільнили з полону, він продовжує захищати Україну.

Чому було важливо знищити флагман флоту РФ

Після захоплення Зміїного окупанти завезли на острів велику кількість техніки та зброї: зокрема, системи радіоелектронної розвідки, спостереження, протиповітряної оборони, які блокували підхід української авіації. А системи Град та Торнадо могли завадити будь-якому судноплавству.

Росія фактично взяла під повний контроль Чорноморську акваторію. Там постійно патрулювали  та інші російські кораблі.

Як пояснював командувач Військово-морських сил ЗСУ віцеадмірал Олексій Неїжпапа, крейсер мав прикривати угруповання Чорноморського флоту РФ.

Цей великий військовий корабель водозаміщенням до 11,5 тис. тонн росіяни називали “вбивцею авіаносців”. Він мав на озброєнні артилерійські установки, протикорабельні та зенітні ракети, потужні системи ППО і радіолокаційну систему.

Крейсер Москва. Фото: Getty Images

Тож аби деблокувати Чорне море та судноплавство, потрібно було насамперед позбутися крейсера Москва.

– Це корабель, який був задіяний для прикриття угруповання ППО, яке було створено там. Призначення його було в тому, щоб закрити небо від наших Повітряних сил. Цей клас кораблів називають “убивцею авіаносців”: його стихія – це океан, у Чорному морі такому кораблю робити нічого. Ну, вони його втратили, – наголосив Неїжпапа.

Як вдалося відправити на дно крейсер Москва

Українські військові постійно слідкували за переміщеннями крейсера. І ось 13 квітня 2022 року Військово-морські сили ЗСУ отримали нагоду провести операцію, аналогів якій немає в сучасній історії.

Згідно з реконструкцією видання Українська правда, яке спілкувалося з обізнаними людьми з військової сфери, , погодні умови та самовпевненість росіян.

Окупанти були впевнені у своїй недосяжності для Збройних сил України. Саме тому 13 квітня крейсер Москва наблизився до українського узбережжя на відстань 120 км, що стало для нього фатальним кроком.

Того дня були несприятливі погодні умови: небо над Чорним морем затягнули хмари, внаслідок чого відстежувати цілі в морі не могли ні літаки, ні безпілотники Байрактар, ні оптичні супутники. До того ж в українських захисників не було загоризонтних радарів, лише звичайні, які практично не бачать цілей далі, ніж на 18 км.

– Вони (окупанти на крейсері, – Ред.) розуміли, що з неба їх не видно, з берега – теж. Плюс у них дуже серйозні комплекси ППО на борту й інші системи захисту. Тому вони підпливли на 120 км до українського берега. І ця самовпевненість їх і згубила, – розповів у коментарі УП один із українських ракетників, дотичний до створення Нептунів.

Близько 16:00 того дня оператор комплексу Нептун на Одещині зафіксував на радарах великий об’єкт. У тому секторі Чорного моря це міг бути лише крейсер Москва.

Звичайний радар не мав би зафіксувати ціль на відстані 120 км. Тут українським воїнам могла допомогти природа. Сигналу із “коридору” між морем та щільними хмарами нікуди було подітися, він відбивався від хмар до поверхні води і назад. І в якийсь момент радар виявив Москву.

Крейсер наблизився на відстань, досяжну для ЗСУ (120 км), і зайшов у зону ураження українських протикорабельних . Вони здатні летіти на відстань до 300 км на дозвуковій швидкості в 900 км/год та маневрувати. А на кінцевій ділянці траєкторії ракета летить над поверхнею води на наднизькій висоті від 3 до 10 м. Таким чином вона стає непомітною для радарів ворога.

Після встановлення координат, отримання підтвердження від союзників у бік крейсера Москва були запущені дві ракети Нептун із невеликим інтервалом. Обидві влучили в ціль.

Підтвердженням цьому є декілька фото, одне коротке відео і одне перехоплення з російського буксиру, що безуспішно намагався врятувати флагман флоту РФ, який ішов на дно разом із сотнями членів екіпажу.

– Острів, 4, я другий буксир, як чуєте, прийом? Другий буксир, підтвержую – 690, нештатна, ч.1… Як чуєте? Москва перший – дві пробоїни, гвинт встав, зарився, ляже на бік… Батарея пошкоджена, підтверджую пробоїни нижче ватерлінії. Місток відрізаний, мовчить. Крен 30 градусів, ляже на бік. Провести буксирування – немає ходу на зближення, проводимо посильний порятунок екіпажу, – йдеться у перехопленні, яке показали

Після влучання ракет на крейсері виникла сильна пожежа, відбувалася детонація боєприпасів. Флагман російського флоту дістав дуже серйозні пошкодження і накренився на бік.

Тим часом російське Міноборони твердило, що пожежа начебто сталася внаслідок детонації боєзапасу, екіпаж евакуювали, а сам корабель намагалися буксирувати в порт у тимчасово окупованому Криму. При цьому в РФ визнали що крейсер отримав серйозні ушкодження.

14 квітня 2022 року в Міноборони РФ нарешті підтвердили втрату флагмана Чорноморського флоту. Російська пропаганда оприлюднила заяву, що корабель начебто затонув через шторм, під час його буксирування “в порт призначення”.

За даними джерел УП, перші критичні години для буксирування корабля до окупованого Криму були втрачені через шторм у Чорному морі. Наступного дня він затих, але було пізно. Тож моряки з російських кораблів, які прибули на місце інциденту, могли лише спостерігати, як підбитий Нептунами крейсер Москва іде на дно.

Судячи з фото та відео, оприлюднених OSINT-аналітиками, в той момент море вже було ідеально гладким, а над кораблем здіймався чорний дим.

За даними , пошкодження крейсера свідчать, що від влучання ракет Нептун здетонував боєзапас систем ППО: С-300 Форт, ЗРК Оса, а також артустановок АК-630. При цьому системи ППО не були навіть розгорнуті в бойове положення. Це може свідчити про те, що екіпаж Москви “проспав” атаку ЗСУ.

Про кількість постраждалих та загиблих окупантів на крейсері Москва достеменно не відомо. Штатна чисельність екіпажу корабля, за різними даними, становила від 510 до 758 осіб.

Офіційно в РФ заявляли про 27 зниклих безвісти та загибель одого військовослужбовця на ім’я Іван Вахрушев. А 396 військових начебто вдалося евакуювати.

Згодом так званий суд у тимчасово окупованому Севастополі визнав загиблими 17 російських моряків, які служили на затонулому крейсері.

За оцінкою видання Forbes Україна, крейсер Москва став найдорожчою втратою РФ у війні проти нашої країни. Його вартість приблизно оцінюється в $750 млн.

Як удар по крейсеру Москва вплинув на перебіг війни

Затоплення флагмана Чорноморського флоту РФ стало важливою перемогою українців на морі. Ця подія мала і символічне, і воєнне значення.

Символічне полягає в тому, що крейсер Москва мав уособлювати військову могутність РФ у морі, а ЗСУ зруйнували цей міф.

– Це флагман російського Чорноморського флоту, він уже трохи застарів. Але це все ще символ російської військової могутності на Чорному морі, – пояснював у коментарі агентству ВВС професор Майкл Петерсен, директор вивчення морського потенціалу РФ при Військово-морському коледжі США.

Щодо військового значення, то, за даними Міноборони України, знищення крейсера Москва дало змогу:

  • звільнити острів Зміїний влітку минулого року;
  • змусити РФ розблокувати судноплавні торгові шляхи в Чорному морі;
  • знизити рівень загроз із акваторії моря;
  • завдати удару по морально-психологічному стану окупантів;
  • запевнити росіян, що деокупація Криму є неминучою.

У розвідці наголосили, що знищення крейсера стало приголомшливим успіхом українських військових.

А в Держприкордонслужбі , що потоплення Москви “не має аналогів у історії”.

Ексміністр оборони згадував, що 13 квітня 2022 року Військово-морські сили ЗСУ “переписали вікову історію”. За його словами, цього дня завершилася епоха російського домінування на Чорному морі — подія, яка здавалася неймовірною, адже Росія востаннє втрачала свій флагман понад сто років тому.

– Наші воїни зробили, здавалося б, неможливе. І це змінило хід історії. Бо розпочалася ланцюгова реакція. Це був останній день домінування російського флоту на Чорному морі, – писав Резніков на своїй сторінці у Facebook.

Він назвав три важливі наслідки цієї події:

1. Успішне застосування українських ракет Нептун на таку відстань переконало союзників не зволікати з поставками протикорабельних ракет Harpoon.

2. Після отримання Harpoon українські військові успішно застосували і їх, що призвело до втечі російських окупантів з острову Зміїний.

3. Звільнення Зміїного дозволило відкрити “зерновий коридор” через Чорне море, завдяки якому Україна може експортувати свою аграрну продукцію.

Він уточнив, що без знищення крейсера Москва досягти цього результату було б неможливо.

Резніков казав, що через це флот РФ був “змушений ховатися на південь і схід від Криму”, а плани Кремля про висадку десанту в районі Одеси залишилися в минулому.

Командувач Військово-морських сил ЗСУ казав в інтерв’ю Крим.Реалії, що флагман Чорноморського флоту РФ ізолював район проводення бойових дій та керував кораблями, які російські загарбники тримали від острова Зміїний до мису Тарханкут в окупованому Криму.

Неїжпапа припускає, що Москва була там для недопуску кораблів Північноатлантичного Альянсу або для недопущення виведення українських судів із цього району, а успішна операція зі знищення крейсера звела нанівець стратегію Кремля.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Трампу предлагают более жесткую позицию по отношению к Путину, однако есть препятствие, - WSJ
Telegraf
2025-04-15T09:01:03Z
Ответ на парад. Планы Украины на 9 мая
Корреспондент
2025-04-14T22:28:35Z
То советника Хегсета подозревают в сливе информации - СМИ
Корреспондент
2025-04-16T00:30:39Z
Сигналгейт: советник Пентагон отстранен из-за подозрения в причастности к утечке данных
Telegraf
2025-04-16T00:07:16Z
У Путина осталось совсем немного времени откладывать перемирие: что об этом говорит
Comments UA
2025-04-14T14:06:52Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Зеленский назвал условия, при которых мир наступит в 2025 году
Gazeta UA
2025-04-02T06:06:13Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Россия системно использует ядовитые газы на фронте
Хвиля
2025-04-16T00:18:25Z
ВСУ восстановили позиции на двух направлениях, а ВС РФ имели успехи возле нескольких пунктов, — DeepState
Фокус
2025-04-15T23:36:16Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
2025-04-15T06:39:31Z
Оккупанты шокированы: командование РФ запретило эвакуацию раненых
Comments UA
2025-04-02T20:45:01Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
В ОП рассказали о количестве новобранцев по Контракту 18-24
Корреспондент
2025-04-12T19:51:13Z
Впервые в истории истребитель F-35 собрали из двух разбитых самолетов
Корреспондент
2025-04-10T23:45:18Z
Без опыта службы тоже призывают. Кого могут забрать и есть ли шанс отказаться
Telegraf
2025-04-16T00:33:11Z
В ряде регионов воздушная тревога из-за угрозы баллистики: в ПС сообщили о ракете на Николаев
TSN
2025-04-16T00:15:00Z
Спикер Воздушных сил ВСУ уточнил свое заявление о Patriot
Апостроф
2025-04-06T16:45:07Z
Россия запустила по Украине ракеты и подняла бомбардировщики
Корреспондент
2025-04-05T23:57:24Z
Россия комбинированно атаковала Украину "Калибрами" и "Шахедами": что известно
Фокус
2025-04-06T00:12:57Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Бывший участник команды Данилко назвал сумму, которую ему платил артист/Финалист "Х-фактора" работал у артиста на бэк-вокале
Апостроф
2025-04-03T15:33:34Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Актриса стала мамой дочери своего сына: фото девочки и история, которая шокировала
TSN
2025-04-15T22:22:45Z
Яна Глущенко рассекретила, чем будет заниматься после ухода из "Дизель Шоу"
TSN
2025-04-15T22:22:00Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Умерла гендиректор Музея истории Киева Диана Попова
Комсомольская правда
2025-04-13T13:06:20Z
Экс-звезда "Квартала 95" Елена Кравец дебютирует в театральном моноспектакле/Речь идет о показе моноспектакля под названием "Можно я просто посижу?"
Апостроф
2025-04-07T18:09:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Украину накрыла мощная магнитная буря 15 апреля
TSN
2025-04-15T22:23:08Z
Йога или силовые тренировки: ученые выяснили, что поможет уменьшить боль в коленях
TSN
2025-04-15T22:21:32Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Аптеки выживают в подвалах в прифронтовых зонах и готовятся к закрытию - Фармрада
TSN
2025-04-15T22:21:17Z
Как правильно употреблять семена кунжута: различия между видами, польза для здоровья и правила усвоения кальция
TSN
2025-04-15T22:19:23Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Днепре во время теракта погиб товарищ Филатова
Comments UA
2025-04-04T11:15:56Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Россия атаковала Одессу БпЛА: в городе поднялся пожар, детали
Фокус
2025-04-16T00:15:28Z
Одесса подверглась массированной атаке БПЛА
Корреспондент
2025-04-16T00:00:24Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Украину охватила масштабная воздушная тревога: названа причина
TSN
2025-04-06T00:30:24Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Этот дешевый раствор отбелит ваш тюль: от жира и пыли не останется ни следа
Telegraf
2025-04-03T19:06:34Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Рецепт воздушной паски, которая всегда удается
TSN
2025-04-15T22:21:54Z
Исследователи выяснили, как выглядит идеальный день для человека
TSN
2025-04-15T22:21:33Z
Пенсионеры оставили жизнь на земле и отправились в 15-летний круиз: сколько они заплатили
TSN
2025-04-15T22:21:00Z
Как правильно сажать клубнику: секреты богатого урожая
TSN
2025-04-15T22:20:44Z
Древесная зола как удобрение и не только: как правильно применять ее для растений
TSN
2025-04-15T22:20:41Z
Лимонная паска: простой рецепт ароматной выпечки на Пасху 2025 года
TSN
2025-04-15T22:19:22Z
Гортензия в горшке: как ухаживать за цветком
TSN
2025-04-15T22:18:41Z
Когда появятся гривны с новыми портреты на банкнотах: в НБУ сделали заявление
Comments UA
2025-04-02T10:27:20Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Польша хочет получить свой порт в Одессе для экспорта зерна в Африку
Хвиля
2025-04-04T19:54:03Z
Маск потерял миллиарды долларов из-за пошлин Трампа
Апостроф
2025-04-04T10:30:26Z
Цены на бензин и переход на евро: экономист дал советы государству
TSN
2025-04-15T22:19:40Z
Большую часть Европы ожидает засуха весной: заденет ли Украину
TSN
2025-04-15T22:19:06Z
«Лекарства подешевеют на 5-52%»: журналистка рассказала, что еще изменится в апреле
Знай
2025-04-02T06:21:36Z
Курс валют на 16 апреля: сколько будут стоить доллар, евро и злотый
TSN
2025-04-15T22:18:35Z
В работе ПриватБанка произошел сбой: что известно
TSN
2025-04-15T22:17:24Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
В УЕФА почтили память российского футболиста, который добровольно пошел убивать украинцев
Telegraf
2025-04-03T15:12:02Z
Триумф Онофрийчук на этапе Кубка мира по художественной гимнастике
Корреспондент
2025-04-05T21:12:36Z
Первая в мире гонка сперматозоидов: где состоится и как будут выбирать победителя
TSN
2025-04-15T22:20:29Z
Лунин - вне заявки Реала на ответный матч с Арсеналом
Корреспондент
2025-04-15T20:27:39Z
"Динамо" обыграло "Рух" в Кубке Украины благодаря соло голу Пихаленка
Telegraf
2025-04-02T16:57:27Z
Директор команды Усика заинтриговал заявлением о ближайшем поединке
Корреспондент
2025-04-15T19:39:41Z
В Усика ищут спарринг-партнеров для подготовки к следующему бою
Корреспондент
2025-04-15T19:21:57Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Удивительное сияние: феномен "молочного моря" более 400 лет сбивает с толку ученых
TSN
2025-04-16T00:15:08Z
Напоминает чупа-чупс: микроскопического охотника на бактерий показали в мельчайших деталях
Telegraf
2025-04-16T00:10:32Z
Это приложение постоянно ворует память на телефоне: как это быстро исправить
Telegraf
2025-04-06T05:21:34Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Sony без лишнего шума отправляет PlayStation 4 на покой
GameMag
2025-04-02T08:27:40Z
Действительно ли пластиковые бутылки в колесных арках могут отпугнуть автоворов - мнение экспертов
Gazeta UA
2025-04-16T00:33:49Z
Audi представила самый аэродинамичный седан в истории марки
Корреспондент
2025-04-15T19:04:39Z
В Китае создали первую межрегиональную магистраль для водородных грузовиков
Корреспондент
2025-04-15T17:21:57Z
Саудовская Аравия может стать владельцем команды Формулы-1
Корреспондент
2025-04-15T17:12:00Z
Японская надежность: американец проехал более 3 миллионов км на двух Toyota
Фокус
2025-04-15T06:42:42Z
Опасная ошибка: почему поворот колес при парковке может обернуться дорогим ремонтом
Знай
2025-04-15T04:51:12Z
Как развиваются сети зарядки электрокаров в Украине и почему цены ЭЗС остаются высокими
Comments UA
2025-04-15T03:12:16Z