MY.UAНовини
«Пропаганды разные нужны, пропаганды разные важны»
«Пропаганды разные нужны, пропаганды разные важны»

«Пропаганды разные нужны, пропаганды разные важны»

Сучасний світ увійшов у новий період, де розмежування правди й неправди стає дедалі більш невизначеним.

Пропаганда є найпостійнішим потоком інформації, що супроводжує людство практично весь час. Спочатку була релігійна пропаганда, саме вона задавала правила поведінки, розповідаючи, що таке добре і що таке погано, але для дорослих. Навіть саме слово «пропаганда» звідти — з практики єзуїтів. Тоді воно означало ефективні практики навернення небоговірних до вірян і пов’язане з ім’ям Ігнатія Лойоли. Ця інтенсивна технологія зацікавила навіть Сергія Ейзенштейна як ефективний варіант впливу на масову свідомість, звідки кіно може брати свої прийоми.

Пропаганда незмінно завжди з людством і конкретною людиною. Це певне нормування поведінки, оскільки такого роду правила існують у будь-якому суспільстві. Напевно, можна виділити такі періоди розвитку пропаганди:

  • релігійна — вона, зокрема, була спрямована на виправлення поведінки, дозволеної в минулі століття, інструментарій ішов як від людини — молитва, так і до людини — проповідь;
  • тоталітарна, яка виникає з появою технічної підтримки, що охоплює все населення одночасно, це час Гітлера і Сталіна, інструментарій — мас-медіа, пропаганда мала монологічний характер, позитивно описуючи себе і негативно ворогів;
  • комерційна: інструментарій — реклама і паблік рілейшнз, які диктують нам наш світ споживання;
  • комунікативна: інструментарій — інтернет, соцмережі, де створюються індивідуально орієнтовані повідомлення, від яких важко ухилитися;
  • майбутня.

Якщо Микита Михалков ходить сьогодні до Путіна набріхувати, наприклад, про відому «голу вечірку», то його батько Сергій Михалков (перефразовані рядки з вірша якого про мам ми винесли в заголовок) писав не тільки дитячі вірші, він був автором слів до гімну СРСР. І це найвищий рівень офіціозу — і пропаганди. Коли «заздрісники» йому дружньо цим дорікнули, він відповів кривднику, що той слухатиме ці його вірші, щоразу встаючи.

Був конкурс, до другого туру пройшли твори десяти осіб: Заболоцького, Ісаковського, Кушелєва, Михалкова (два тексти), Острового, Панченка, Рилевського, Рильського, Саянова, Чиковані. Усі цілком відомі особи. Пропаганда в цьому плані може розглядатися як витвір мистецтва, але з чітким політичним підтекстом.

Сталін запросив творців гімну до себе. Це були композитор, диригент і автор слів Сергій Михалков. Ще при них Сталін щось підправив у тексті, сказавши потім: «Вибирайте, що хочете як нагороду — дачу, квартиру, машину». Один сказав — квартиру, інший — дачу, а Михалков попросив... олівець, яким Сталін правив текст. Вождь посміхнувся у вуса, а Михалков отримав і дачу, і машину, і квартиру... У радянському фільмі «Старша сестра» була фраза, яку можна застосувати до цього контексту: «Добре слово і кішці приємно»...

У пропаганди добре виходять образи минулого і майбутнього, але гірше — сьогодення, оскільки вони сильно перетинаються з реальністю і їх можна бачити на власні очі. Тоді особливо помітною стає їхня розбіжність. Держава «гасить» такі розбіжності, запроваджуючи репресії за не ту інтерпретацію дійсності.

СРСР добре створював пропагандистські образи для того, чого не було перед очима громадян. Наприклад, добре виходив «жахливий» Захід. Це було постійною темою — американські безробітні або американські безхатні, що сплять під газетами... Вони в кожної радянської людини були перед очима, коли вона спала під своєю теплою ковдрою...

Розвал СРСР прийшов із позитивною картинкою Заходу... Сталінська пропаганда утримувалася репресивними методами, її ніхто не міг критикувати. Спецслужби саджали всіх незадоволених. І міць пропаганди проникала всюди: від школи до університету, від вулиці до музею, від роману до фільму... Практично не було непропагандистського твору літератури й мистецтва. Щоправда, у будь-якому творі завжди є модель світу, і на цю модель накладається героїка. А пропаганда особливо любить героїв...

Ефективність пропаганди підтримувалася роботою спецслужб. Коли після 1917 до 37-го минуло рівно двадцять років, різко посилилися репресії. Можна розглядати цей час як вичерпаність пропагандистської картинки. Її треба було підкріплювати гоніннями на прихильників іншої думки. До речі, як демонструють документи з фонду Олександра Яковлєва, з Москви в період масових репресій спускалася вниз кількість людей, яких слід було заарештувати. Тобто плановою була не тільки економіка, а й репресії. Усе це працювало на підтримку пропагандистської картини світу, яка завжди має виглядати кращою за реальність.

Надалі теж були піки, але не тільки посилення, а й послаблення. Наприклад, так звана хрущовська «відлига». Такі періоди характеризувалися одночасним «розквітом» літератури й мистецтва. У цей час «прокльовувалися» цікаві люди й твори, які дозволяють пом’якшувати жорсткість режиму і дають поштовх майбутнім змінам.

Навіть лише література і мистецтво при загальному догматичному настрої на «цитатництво» дозволяють пробуджувати нові покоління, оскільки входять нові талановиті молоді люди. Правда, як правило, в історії СРСР за такими періодами слідує «підморожування», оскільки влада добре розуміє небезпеку свобод.

Період так званої «відлиги» на російському сайті «Культура» характеризують так: «Помітно ослабла цензура в літературі та кіно, легше задихало неофіційне мистецтво, яке перестали заганяти в рамки сталінського соцреалізму. СРСР став більш відкритою країною, і навіть США в офіційних джерелах тепер позиціювалися не як вороги, а як “опоненти”».

У такі періоди практично завжди підіймається нова література і кіно, багато нових імен, це певна спроба ковтнути повітря свободи. Але потім, як правило, влада хмурить брови, і все повертається на круги своя...

Після трансформації пропаганди в хрущовську «відлигу» наступним розворотом була «перебудова» Михайла Горбачова. І знову у пропаганди раптом з’явився людський голос, який усі почули. І найголовніше — прийшли позитивні наслідки: «У пам’яті більшості залишився тільки загальний образ якихось дій керівництва країни в особі Горбачова, який цю перебудову оголосив, видав якісь нові правила і закони про послаблення в економіці та про потепління в міжнародних відносинах, прибрав із влади зовсім ідеологічно замшілих ретроградів і справді вимовив слово “вибори”. А потім і влаштував їх, і, як результат, з’явилися нові люди, нові обличчя: Попов, Собчак, Старовойтова... Той час пригадується як стрімкий калейдоскоп подій, абсолютно несподіваних і для свого часу багато в чому дивовижних, коли те, що здавалося непорушним, починало раптом змінюватися, розсуваючи обрії: як особисті в окремих людей, так і в цілому в цілої країни», — ідеться у статті Олени Панфілової на російському сайті «Горбі».

Цензура і пропаганда керовані, в СРСР ними займалися окремі органи влади. І якщо цензури офіційно не було, то був Головліт, який виконував ці функції, і ніщо не могло вийти на публіку без дозвільної візи звідти.

Нормальні люди хочуть жити у вільній країні. Але керувати такими людьми, звісно, складніше. І потім влада з неминучістю починає забирати ті свободи, які заважають їй керувати. Але в соціальній пам’яті все це залишається.

З погляду влади, нове завжди небезпечне: «Дійсно, все, що сталося в країні в другій половині вісімдесятих, відкрило для багатьох абсолютно нову картину майбутнього. Практично все, що з’явилося тоді й поступово стало природною частиною життя, так чи так майбутнє наших співрозмовників сформувало. Навіть “нове мислення”, яке чомусь здається багатьом із них смішним, залишилося в них у пам’яті та в їхньому життєвому арсеналі. Як з’ясувалося, можна сьогодні бути впевненим у чомусь, що в тебе втовкмачили, а завтра щось у житті змінюється, з’являються нові вступні та нові контексти, і можна думати по-іншому, бачити зовсім інші важливі смисли. Для багатьох відкрилися нові соціальні ліфти, відкрилася зовсім інша дорога до самореалізації. Нехай і припало це на тяжкі дев’яності, але тим не менш стало здійсненим на практиці альтернативним майбутнім», — ідеться у тій же статті.

І ще ностальгічні спогади: «Знак оклику з упевненого в собі минулого частіше змінювався на знак запитання, кристалізуючи на екрані людину-сумнів. І данський принц у виконанні Інокентія Смоктуновського сприймався якнайліпшим сучасним героєм. У назвах фільмів також відбулися зміни. Нерідко можна зустріти особисті займенники: “Я крокую Москвою”, “Вони билися за батьківщину”, “Дім, у якому я живу” тощо. Навіть робочий колектив більше не маса безликих людей, гайок і гвинтиків, а зібрання індивідуальностей, особистостей, об’єднаних духом товариства. На перший план вийшли проблеми повсякденного життя, прості почуття, відсунуті в запалі ідеологічної боротьби на другий план, явили бездонний драматургічний матеріал», — пише користувач Матвій Фофанов на російській платформі «Дзен».

Тоді СРСР був урятований тим, що всі недоліки були списані на епоху Сталіна. Однак політична система може легко розгортатися у зворотному напрямку. Було заявлено інше майбутнє, але потім двері в нього зачинилися і почався повтор...

Світ повинен мати майбутнє, інакше в ньому не хочеться жити. «Перебудова», наприклад, відчинила двері в таке нове майбутнє. У СРСР майбутнє було, але воно слабко відрізнялося від сьогодення за вікном, тому не було таким цікавим. Не дарма для періоду СРСР характерний бурхливий розвиток фантастики, причому справді науково-фантастичної, а не казкової, яка теж прийшла, але пізніше.

Можливо, за радянських часів спеціально запустили фантастику для стимуляції науково-технічного прогресу, подібно до того як, приміром, створювалися факультети кібернетики. Стругацьких читали всі, хто мав мізки... І було багато перекладів закордонної фантастики.

Академмістечка вирізнялися ще любов’ю до фестивалів авторської пісні, що також є стимулятором творчості. Усе це поступово зійшло нанівець, але сформувало мізки науково-технічної інтелігенції того часу. Ракети і ядерна зброя вимагали нових мізків, і партія, ймовірно, згнітивши серце, їх дозволила.

Фантастика й авторська пісня в будь-якому разі працювали на розкріпачення мізків, а вони якраз і були затребувані. При цьому певними «гальмівними стрижнями» слугували в університетах предмети під шапкою марксизму-ленінізму. Тут не можна було не те, що критикувати, а просто відступати на крок від процесу цитування, який був головним у такому типі вивчення.

Водночас сучасний світ увійшов у новий період, де розмежування правди й неправди стає дедалі більш невизначеним. Можливо, це результат поширення виборів, де розмежування правди й неправди стає дедалі гнучкішим, а панує ідея «хто голосніше розповість, той і правий». Прийшли гучні політики, починаючи з Трампа, які не пов’язані старими умовностями. Раніше говорили, що у світі завжди є місце подвигу, сьогодні можна сказати, що у світі не завжди є місце правді.

Низка останніх виборів і політичних заяв на Заході виводять на перші місця аж ніяк не демократів, тобто відбувається певне охолодження політичного клімату. Хороші слова починають відрізнятися від поганої реальності. А людина — істота консервативна, вона продовжує існувати у світі слів, а не реальності, яка змінюється на очах.

СРСР весь час оголошував розворот у нове майбутнє, але потім знову повертався на стару колію. Виходить, що якщо схильність до структурних одиниць тоталітарного штибу лежить в умовних «інституційних генах», то схильність до правої ідеології лежить у когнітивній площині. А утримання все нових і нових поколінь у старій парадигмі має наслідком істотну роль спецслужб у цьому завданні.

Улюблену свою війну цитат СРСР програв, оскільки цитував класиків марксизму-ленінізму замість сучасних учених, а це несло не розвиток, а гальмування, як писав автор у статті «“Інститутційні гени” пропаганди».. Потрібні були нові цитати, а їх не було з суто ідеологічних міркувань. Принаймні цитування такого надобов’язкового типу якоюсь мірою мало гальмувати розвиток, а не сприяти йому.

Головним гаслом часу, напевно, було не «Москва сльозам не вірить», а «Москва не вірить новим цитатам», що занурювало країну в минуле. Тисячі студентів горбатіли над конспектами того, що не мало жодної цінності. І це була своєрідна політична релігія, яку не можна було критикувати...

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Українців порадували рекордним обвалом цін: які овочі різко подешевшали на ринках
Хвиля
2025-07-14T04:31:40Z
Долар, євро, злотий: Нацбанк оновив курс валют на понеділок
Gazeta UA
2025-07-14T04:22:30Z
Bitcoin оновив історичний максимум
Gazeta UA
2025-07-14T04:01:57Z
Замість субсидій оформлятимемо кредити: українцям готують нові тарифи
Знай
2025-07-14T03:37:13Z
Українці масово потопають в кредитах: куди витрачають та для чого найчастіше беруть
Знай
2025-07-14T02:07:21Z
Дефіцит продуктів у Миколаєві: що може зникнути із полиць супермаркетів
Политека
2025-07-14T02:01:26Z
Компанія Apple відстає від лідерів у гонці ШІ-інновацій
InternetUA
2025-07-14T02:01:00Z
Через дефіцит пороху: на Одещині вирощують бавовник, що може змінити оборонну політику України
Фокус
2025-07-13T22:46:33Z
Чехія заблокувала DeepSeek через побоювання, що дані користувачів витечуть у Китай
InternetUA
2025-07-13T22:01:13Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Чи справді перебування на сонці покращує настрій
24tv
2025-07-14T04:06:26Z
Як легко позбутися пилу на кімнатних рослинах: корисні поради
Gazeta UA
2025-07-13T21:01:45Z
Знизить рівень цукру в крові та налагодить роботу кишківника: лікарі назвали найкорисніший вид хліба
Знай
2025-07-13T19:52:25Z
Купуєте половинку кавуна? Лікарка радить двічі подумати
360ua.news
2025-07-13T19:10:52Z
Назвали різновид горіхів, які уповільнюють старіння
Gazeta UA
2025-07-13T19:01:55Z
У лікарнях побільшало пацієнтів внаслідок масового отруєння біля водоспаду Шипіт
Gazeta UA
2025-07-13T17:12:50Z
Скільки калорій треба витратити, щоб виносити немовля: дослідження австралійців
Gazeta UA
2025-07-13T15:51:42Z
Як врятувати помідори від спеки - чим поливати томати
Gazeta UA
2025-07-13T15:21:48Z
Лавров і Ван І обговорили війну в Україні та співпрацю РФ і Китаю
ZN UA
2025-07-14T04:25:52Z
США відправлять Україні Patriot за гроші Європи – Трамп
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T04:25:30Z
Очільники МЗС Китаю та Росії зустрілися вдруге за три дні
УкраинФорм
2025-07-14T04:22:35Z
"Дуже розлючений": Трамп представить "агресивний" план озброєння України з ракетами великої дальності, — Axios
Фокус
2025-07-14T04:22:11Z
Велика заява Трампа по РФ. Чого можна очікувати від президента США?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T04:18:13Z
РФ має намір заборонити гру Roblox: боїться диверсій на АЕС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T04:18:01Z
Трамп може надати Україні наступальну зброю - ЗМІ
УкраинФорм
2025-07-14T03:40:28Z
Буданов без самоцензури
GlavRed
2025-07-14T03:25:10Z
Росіяни атакували Вінницю ракетами: як це було
Gazeta UA
2025-07-14T02:40:34Z
Росіян рвуться до адмінмежі з Дніпропетровщиною і подекуди мають успіх — оглядачі
ZN UA
2025-07-14T04:13:31Z
Нова система оплати проїзду у Миколаєві: містянам розповіли про зміни
Политека
2025-07-14T04:01:39Z
Атака дронів по Україні, просування росіян на фронті: хронологія 1237 дня війни
24tv
2025-07-14T04:00:58Z
Ще 1130 ліквідованих окупантів та чимало техніки: втрати ворога на 14 липня
24tv
2025-07-14T03:58:16Z
У Харкові ворожий дрон поцілив по проїжджій частині
УкраинФорм
2025-07-14T03:43:08Z
Робота для пенсіонерів у Черкаській області: на якій посаді пропонують зарплату 55 тисяч гривень
Политека
2025-07-14T03:31:46Z
До чотирьох знаків зодіаку гроші "поллються" рікою: хто вони
GlavRed
2025-07-14T03:25:07Z
Російська «Молнія» вдарила по Харкову
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T03:15:14Z
Потужні грози з градом насуваються на Україну: синоптики назвали області
Хвиля
2025-07-14T03:01:39Z
Втрати росіян в Україні перетнули нову психологічну позначку
Gazeta UA
2025-07-14T04:30:48Z
На Рівненщині попрощаються з Героєм Григорієм Кутиком, який помер від поранення
24tv
2025-07-14T04:28:46Z
Яке церковне свято у понеділок, 14 липня: чому сьогодні не можна підіймати гроші з підлоги
24tv
2025-07-14T04:00:40Z
Ексдиректор Лаври застерігає: ПЦУ прагне перетворитися на другу УПЦ МП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T03:48:38Z
Пенсія по інвалідності: на який період можуть призначити виплату
ZN UA
2025-07-14T03:43:17Z
Завіз на позицію боєкомплект і забрав пораненого: військові показали роботу наземного дрона
УкраинФорм
2025-07-14T03:34:25Z
Окупанти будують бункери для літаків після операції «Павутина» – ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T03:33:07Z
Красива, але дуже небезпечна: рибалка в Україні спіймав рідкісний "трофей"
GlavRed
2025-07-14T03:25:21Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Харківській області: де її надають
Политека
2025-07-14T03:01:09Z
DISCOMAN – "Королева" – 1 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-14T00:01:04Z
Страшний кінець: судмедексперт повідомив деталі смерті зірки серіалу "Усі жінки - відьми"
GlavRed
2025-07-13T23:25:18Z
Зняла перуку: 58-річна Ніколь Кідман показала себе у всій красі
GlavRed
2025-07-13T22:25:14Z
Відомий співак розповів, чим займається в ЗСУ після "жорсткої" мобілізації
Фокус
2025-07-13T20:16:37Z
5 цікавих нових мультфільмів, які варто подивитися разом з дітьми
24tv
2025-07-13T20:15:14Z
"Лазить по деревах": Ірина Білик показала 10-річного сина Табріза
Фокус
2025-07-13T19:13:05Z
Винесли всі речі: відомих українських артистів пограбували під час гастрольного туру
GlavRed
2025-07-13T18:27:13Z
Що подивитися, коли хочеться плакати: 3 щемливі фільми на Netflix, які доведуть до сліз
24tv
2025-07-13T18:03:26Z
Терміново оновлюйте гардероб: Андре Тан назвав нові тренди цього літа
Знай
2025-07-13T16:51:46Z
Росіяни атакували медиків під час евакуації пораненого
Комсомольская правда
2025-07-14T04:01:17Z
Україну атакував 7-бальний шторм: як довго "труситиме" магнітна буря
GlavRed
2025-07-14T03:25:19Z
Трагедія у Запоріжжі: під час купання потонув 17-річний хлопець
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T02:49:34Z
На Харківщині після удару РФ загорілося пшеничне поле: вогонь охопив 60 гектарів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-14T01:57:08Z
Смертельна ДТП сталася в Одеському районі
Украина Криминальная
2025-07-14T01:04:48Z
Прокуратура пояснила, чому київський наркодилер, засуджений до 5 років ув’язнення, зараз на волі
Украина Криминальная
2025-07-13T23:34:30Z
Росіяни атакували "Шахедами" Чугуїв: пошкоджено промислове підприємство
24tv
2025-07-13T22:25:31Z
На Прикарпатті чоловік погрожував поліцейському сокирою
Украина Криминальная
2025-07-13T21:58:28Z
Російський дрон атакував медиків на Сумщині під час евакуації пораненого
24tv
2025-07-13T21:46:02Z
Назвали найкращий час для першої чашки кави
Gazeta UA
2025-07-14T03:52:12Z
Риби захочуть кинути все, земля втікає з-під ніг у Близнюків: гороскоп на тиждень для чоловіків
24tv
2025-07-14T03:48:15Z
Що робити зі старим пеньком на ділянці: нестандартні рішення
Gazeta UA
2025-07-14T03:28:17Z
Всі потаємні сторони розкриті: названо негативні риси кожного знаку зодіаку
GlavRed
2025-07-14T03:25:51Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 6 секунд знайти цифри 993
GlavRed
2025-07-14T03:25:33Z
Такі печериці можна їсти уже на наступний день: як їх смачно замаринувати
Telegraf
2025-07-14T03:16:08Z
Ви відчуєте себе на березі моря: рецепт сніданкової тортильї від Джеймі Олівера
24tv
2025-07-14T03:09:10Z
Старі прикраси "притягнуть" за собою багато проблем. Чому новому власнику краще їх позбутися
Telegraf
2025-07-14T00:25:14Z
День ангела 14 липня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-07-13T21:15:48Z
Японія і Європа хочуть разом запускати супутники, щоб менше залежати від Маска, - ЗМІ
InternetUA
2025-07-14T04:01:55Z
У мережі показали найменший вулкан у світі: як він виглядає та наскільки небезпечний
24tv
2025-07-14T03:31:49Z
DOE запускає перші у світі випробування ядерних мікрореакторів
InternetUA
2025-07-14T03:01:21Z
Щомісячний головний біль у минулому: lifecell повідомив про важливе нововведення
Хвиля
2025-07-14T01:13:54Z
Galaxy S26 Ultra може отримати камеру з новим сенсором Sony
InternetUA
2025-07-14T01:01:37Z
Собака зламала лапу: власники були приголомшені, коли побачили, що тепер робить кіт
Фокус
2025-07-14T00:31:22Z
Google тестує нові функції батьківського контролю у Android 16 Canary
InternetUA
2025-07-14T00:01:07Z
Найбільший на Землі метеорит із Марса виставили на аукціон Нью-Йорку
1News
2025-07-13T23:40:55Z
SpaceX Маска інвестує $2 млрд у штучний інтелект xAI
InternetUA
2025-07-13T23:01:25Z
Водіям назвали найкращий час для покупки уживаних авто: коли вартість впаде
Хвиля
2025-07-14T02:07:24Z
Подача страхової вимоги на $100 тис. буде успішнішою, якщо ви дійсно перебуваєте за кермом свого Porsche
Топ Жир
2025-07-14T01:19:43Z
Бюджетний електромобіль, який непомітно обігнав усіх іноземних конкурентів у Китаї
Топ Жир
2025-07-13T21:48:20Z
Багато власників Mazda не помічали цієї дрібної помилки, поки один із них не подав позов
Топ Жир
2025-07-13T20:18:03Z
Найважливіший кросовер Nissan отримає кардинальний редизайн, який може визначити його майбутнє
Топ Жир
2025-07-13T18:33:53Z
Безпека в дорозі, як правильно підготувати авто до поїздки
360ua.news
2025-07-13T18:27:58Z
Представлений Geely Galaxy A7 — гібридний седан із запасом ходу понад 2100 км та ціною від $14,5 тис
ITC
2025-07-13T16:58:10Z
У Китаї з 2027 року заборонить суперечливу функцію електромобілів
Топ Жир
2025-07-13T16:48:33Z
Фордівський електричний спорткар стає лише кращим: тест-драйв
Топ Жир
2025-07-13T15:03:05Z
Мають серйозні здобутки у спорті, але не у боксі: що відомо та де живуть сини Усика
24tv
2025-07-14T04:18:42Z
Патріотичні тату Ковтуна: що робитиме гімнаст після відмови від українського громадянства
24tv
2025-07-14T04:18:36Z
Реванш Усик – Дюбуа: анонс бою за абсолютне чемпіонство
24tv
2025-07-14T02:19:06Z
Коул Палмер двічі забив, "Челсі" розбив ПСЖ у фіналі Клубного чемпіонату
Gazeta UA
2025-07-14T01:22:02Z
У другій грі Євробаскету-2025 українські баскетболісти зазнали фіаско
1News
2025-07-13T23:28:44Z
Трамп узяв участь у церемонії нагородження гравців «Челсі» та ПСЖ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-13T22:15:04Z
"Челсі" розгромив ПСЖ і виграв оновлений Клубний чемпіонат світу
ZN UA
2025-07-13T21:25:37Z
Епічне приниження ПСЖ: Челсі сенсаційно став переможцем Клубного чемпіонату світу-2025
24tv
2025-07-13T21:18:49Z
Колишній клуб Абрамовича здійснив гучну сенсацію на очах Трампа
Telegraf
2025-07-13T21:16:54Z