MY.UAНовини
Реформа профільної школи: досвід Британії і виклики для України
Реформа профільної школи: досвід Британії і виклики для України

Реформа профільної школи: досвід Британії і виклики для України

Реформа профільної школи: досвід Британії і виклики для України

Які шкільні предмети важливіші? Впевнена, це питання виникає у всіх, хто є дотичним до української освіти. У шкільній системі, перевантаженій 15–20 навчальними предметами, старшокласники змушені обирати між «цікавим» і «потрібним». Реформа профільної старшої школи, що запроваджується з 2027 року, обіцяє дати учням 10–12-х класів можливість обирати частину предметів, іще частина буде обов’язковою.

Але хто і як визначатиме, які предмети справді важливі та мають бути обов’язковими, а вибір яких можна віддати самим учням? Адже оголошення якогось предмету важливим передбачає не тільки включення його до переліку обов’язкових, а й визначення необхідної кількості годин для його опанування, проведення ЗНО після завершення вивчення, а також систему підготовки та підтримки вчителів із такого предмету. І тут будуть цікавими напрацювання інших країн. Розповім про досвід Британії.

У Великій Британії система профільної освіти існує вже багато років. Учні зазвичай починають обирати предмети у середині 9-го класу, щоб вивчати їх протягом наступних двох років — у 10-х та 11-х класах. Вибіркові дисципліни становлять приблизно 30% усього навчального плану за кількістю й навчальним часом. Ці предмети відрізняються не лише сферою вивчення, а й рівнем академічності. Наприклад, поряд із академічним курсом інформатики можуть бути прикладні курси з вебдизайну або кібербезпеки, які часто мають проєктно-орієнтований формат. Такий формат означає, що протягом певної кількості уроків (приблизно 40%) школярі вивчають теорію, а потім розробляють практичний проєкт: план власного бізнесу або, наприклад, вебдизайн сайту. Крім суто обов’язкових та вибіркових предметів, є й так званий напівобов’язковий складник. Наприклад, учень має обрати хоча б один гуманітарний предмет — історію або географію. Деякі школярі вивчають обидва, але трапляються й ті, хто не обирає жодного з них. Навіть обов’язкова частина програми має варіативність. Учні можуть обрати комбінований курс природничих наук або вивчати фізику, хімію та біологію окремо.

Розподіл навчального часу на обов’язкові предмети змінюється впродовж 10-го й 11-го класів із поступовим збільшенням кількості годин на ключові дисципліни: англійську мову, математику та природничі науки. В 11-му класі (який є завершальним у середній школі) типовий розподіл виглядає так: по 18% часу відводиться на англійську мову та математику, 20% — на природничі науки, 10% — на іноземну мову і 4% — на фізичне виховання. Наприкінці 11-го класу учні складають ЗНО з усіх предметів, включно з вибірковими. Навчання в старшій школі (12-й і 13-й класи) передбачає вивчення лише трьох-чотирьох обраних предметів на поглибленому рівні. Ці предмети готують учнів до вступу до університету або подальшого професійного навчання.

Приваблива ідея надати українським учням можливість зосередитися на обраному профілі містить ризик бути сприйнятою суспільством як спосіб просто «розвантажити» школярів від усього «зайвого» й дозволити їм займатися лише тим, що цікаво. Наприклад, є ймовірність, що більшість дівчат надасть перевагу курсам із мистецтва та дизайну, а хлопців — гейм-програмуванню та спорту. Водночас за відсутності зовнішнього оцінювання (ЗНО) з обраних предметів і тісного зв’язку з роботодавцями профільне навчання може перетворитися не на шлях до професії, потрібної на ринку праці, а на яскраву, але формальну іграшку.

Пошук балансу в шкільній програмі — це виклик не лише для України. Саме тому варто звернути увагу на британський досвід і коротко окреслити шлях, яким Велика Британія прийшла до нинішньої моделі профілізації.

Після Другої світової війни в Британії був поділ на три типи шкіл:

1) Гімназії (grammar schools), орієнтовані на академічну освіту, що прокладали шлях до університетів. Ці школи відбирали учнів за вступними іспитами.

2) Середні школи (secondary modern schools), що надавали тільки базові академічні знання й були орієнтовані на робітничі професії.

3) Технічні школи (technical schools) із фокусом на інженерні та природничі науки.

Але вже в 60-х роках стало зрозуміло, що така модель поглиблює розшарування й дискримінацію в суспільстві, збільшуючи соціальне напруження. Ті, хто не вступав до гімназій, вважалися невдахами, їхні шанси здобути вищу освіту були мінімальними. До того ж провалилася й ідея технічних шкіл, адже обіцяного державного фінансування для оснащення вони так і не отримали (надалі цю ідею було реалізовано вже в коледжах).

Щоби подолати освітню нерівність і забезпечити інклюзію, 1965 року лейбористський уряд запровадив систему comprehensive schools — загальноосвітніх шкіл для дітей із різними рівнями здібностей без конкурсного відбору. Власне, ці школи й нині домінують у системі британської освіти. Однак слід зазначити, що всередині шкіл завжди була диференціація учнів за здібностями з основних предметів (англійської мови, математики та предметів природничого циклу) з вільним переходом між рівнями впродовж року залежно від прогресу учнів. Питома вага grammar schools на сьогодні істотно зменшилась, особливо внаслідок School Standards and Framework Act 1998, згідно з яким заборонено створювати нові школи, що відбирають дітей на конкурсній основі.

Однак подолати природну нерівність дітей неможливо. А вдавати, що всі рівні, видаючи однакові атестати, нечесно й несправедливо не лише щодо сильних, а й щодо слабких учнів, які за рівних умов оцінювання можуть виглядати невдахами, хоча часто докладають у рази більше зусиль для досягнення свого, хай навіть і посереднього рівня.

Тому наприкінці 1980-х років консервативний уряд Маргарет Тетчер запровадив vocational qualifications — професійно орієнтовані дисципліни, спрямовані на практичні, а не академічні навички, що згладжувало нерівність. Відмінність поясню на прикладі. У британських школах можна вивчати, наприклад, академічний курс (предмет) із бізнесу, що готує учня до майбутньої кар’єри менеджера великого бізнесу. Або можна вивчати бізнес для розвитку підприємницьких навичок і подальшого започаткування власного малого бізнесу. Інший приклад: можна вивчати біологію академічного рівня для подальшого вступу до медичного університету, або ж тісно пов’язаний із біологією предмет із розвитку дитини з орієнтацією на подальшу роботу у сфері охорони здоров’я, що не виключає й шляху до вищої освіти.

Політику ще більшого урізноманітнення курсів за профілями й аспектом (практичним чи академічним) продовжив лівий уряд на початку 2000-х, що створювало умови для запровадження дедалі більшої кількості «творчих і практичних» предметів за вибором, дипломи з яких мали розглядатись як однаково цінні нарівні з академічними предметами.

Такий підхід підтримали як батьки, так і школи, адже за умов, коли рейтинг шкіл базується на ЗНО з усіх предметів, а відбирати вступників за іспитами не можна, «творчі й практичні» курси допомагали школам підвищити рейтинги. Годі й казати, що в цей період vocational курси множились, як гриби після дощу.

Втім, у 2010-х дедалі частіше почала звучати критика таких дисциплін як занадто слабких. Особливо з вуст політичних опонентів, які класично виступають за конкурентні умови в економіці й освіті. А статистика не переконувала, що «практичність» vocational предметів допомагала випускникам у працевлаштуванні, як це подавалося раніше.

Крайнощів вдалось уникнути, коли коаліційний консервативно-лейбористський уряд 2015 року запровадив збалансований підхід, що функціонує й досі. На державному рівні було визначено національні показники збалансованості шкільної програми (Attainment 8 та Progress 8), за якими, зокрема, й оцінюють ефективність роботи шкіл. У цих показниках вага математики й англійської мови буквально вдвічі більша за будь-який інший шкільний предмет. Низькі оцінки з математики та англійської автоматично зачиняють двері до університетів (хоча це не виключає можливості їх перескладання). Таке місце математика та мова посіли й унаслідок посилення глобалізаційних процесів в освіті та необхідності порівнювати власну освіту з іншими країнами-лідерами, де numeracy та literacy є ключовими навичками. Тут слід зауважити, що вивчення мови в Британії сконцентроване на навичках читати та створювати різної складності та жанрів тексти, що суттєво відрізняється від українського підходу, за якого переважає вивчення граматики.

На другому щаблі за важливістю було визначено академічні предмети природничого циклу, інформаційні технології, іноземні мови, а також так звані гуманітарні предмети — географію й історію. Вибір був зумовлений зовнішнім тиском із боку університетів, адже саме ці предмети фігурують у вступних вимогах. Держава зацікавлена в тому, щоб якомога більше учнів залишалося в академічному руслі, а престиж школи визначається тим, де навчаються їхні випускники.

Решту предметів віднесено до найменш важливих і об’єднано в групу «Інші». До переліку цих предметів належать і vocational qualifications, що за останні роки були суттєво переглянуті, покращені й наразі мають добру репутацію в роботодавців. Незважаючи на другорядність цих предметів із погляду держави, вони не є другорядними для учнів, адже кожен курс закінчується обов’язковим зовнішнім незалежним оцінюванням.

Уся система вибору предметів та їх наповнення у Великій Британії є доволі динамічною й працює як один із елементів роботи ринку. Це пов’язано з тим, що розробленням шкільних курсів займаються не урядові структури, а незалежні комерційні постачальники освітніх послуг, які швидко реагують на зміни в технологіях, вимоги ринку праці та глобальні освітні тенденції. Цю гнучкість підтримує й система вищої освіти, яка також функціонує не державним коштом, а переважно в умовах конкурентного ринку освітніх послуг. У цій моделі виживають ті заклади, які випускають фахівців із затребуваними навичками та високим рівнем працевлаштування випускників. А це неможливо без високих вимог при вступі до закладів вищої освіти й відповідного тиску на шкільну освіту.

Постає запитання: де нині перебуває українська освіта й чи зможемо ми навчитися на чужих помилках, аби не повторювати їх? Чи не намагаємося ми подолати той самий шлях, на який інші країни витратили понад пів століття?

Мені особливо імпонує те, що збалансовану модель освіти у Британії вдалося виробити в умовах політичного компромісу між представниками правих і лівих ідеологій. Чи зможемо ми знайти власне компромісне рішення, що поєднає інклюзивність і здорову конкуренцію в українській освіті?

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сербії запропонували обрати, кого вона любить більше: Путіна чи ЄС
Telegraf
2025-04-15T17:12:21Z
Угода з РФ щодо п'яти регіонів України: Зеленський рішуче відповів Віткоффу
GlavRed
2025-04-15T17:10:44Z
Китай відповів на прохання полонених про обмін
1News
2025-04-15T17:09:45Z
Фіцо обурився порадою Каллас не їхати у Москву і згадав про 1939 рік
Европейская правда
2025-04-15T17:09:38Z
Перемовини щодо «мінеральної угоди» проходять позитивно - Зеленський
УкраинФорм
2025-04-15T17:01:38Z
Зеленський розкрив деталі переговорів у Туреччині щодо безпеки в Чорному морі
Европейская правда
2025-04-15T17:01:18Z
"Дипломатична кухня воєнного часу": Кулеба розповів про міжнародну політику у своїй новій книзі
24tv
2025-04-15T16:57:58Z
США не засуджують удар по Сумах: якій глобальній цілі Трампа заважає підтримка України
24tv
2025-04-15T16:51:59Z
В США суддя заблокував депортацію іммігрантів відповідно до закону 1798 року
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T16:51:28Z
Українські військові можуть зайти у ще одну область Росії – Світан
GlavRed
2025-04-15T17:12:47Z
У Львові заборонили виступати вуличним музикантам
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T17:09:25Z
Україна уразила пункт дислокації бригади, яка вдарила 13 квітня по Сумах
24tv
2025-04-15T17:06:49Z
Шанси на завершення бойових дій в Україні різко впали
Telegraf
2025-04-15T16:57:15Z
Графіки відключення світла в Одесі та області на 16 квітня: в ДТЕК терміново назвали адреси
Политека
2025-04-15T16:46:08Z
Стали жертвою свого ж дрону: в Донецьку військові РФ підірвалися під час запуску БПЛА, — росЗМІ
Фокус
2025-04-15T16:45:42Z
Графіки відключення світла в Харкові та області 16 квітня: важливе попередження від обленерго
Политека
2025-04-15T16:42:59Z
Україну накриє короткочасне похолодання: де впаде температура і литимуть дощі
GlavRed
2025-04-15T16:42:28Z
Графіки відключення світла в Запоріжжі на 16 квітня: хто буде без електроенергії
Политека
2025-04-15T16:31:08Z
Замість верби – пальма: як у Польщі святкують Великдень
24tv
2025-04-15T17:12:16Z
У Нідерландах третій місяць шукають вкрадені з музею румунські артефакти
Европейская правда
2025-04-15T17:04:47Z
Допомога на оренду житла в Дніпрі: хто може скористатися підтримкою
Политека
2025-04-15T17:01:29Z
В Іспанії боротимуться зі шкідливою їжею у шкільних їдальнях
Европейская правда
2025-04-15T16:40:28Z
16 квітня - Страсна середа: що можна і не можна робити
GlavRed
2025-04-15T16:27:54Z
Можна "отримати на горіхи": чому в Іспанії заборонено брати продукти в руки
GlavRed
2025-04-15T16:27:14Z
РФ може почати новий наступ з Білорусі, готують навчання: чи є загроза для Києва
GlavRed
2025-04-15T16:27:08Z
Військові самі визначатимуть, кому нараховуватимуть їхні виплати у разі полону: постанова
Лига
2025-04-15T16:21:40Z
Очікування проти реальності: Leopard 2 погано показали себе на війні з РФ, — The Telegraph
Фокус
2025-04-15T16:15:45Z
Кондратюк назвав найталановитішого випускника "Караоке на майдані": "Не хочу нікого образити"
GlavRed
2025-04-15T17:06:23Z
Як сьогодні живе автор неофіційного гімну України Тарас Петриненко
24tv
2025-04-15T16:57:22Z
Українська студія продублювала фільм російською мовою для інших країн, — ЗМІ
Комсомольская правда
2025-04-15T16:16:24Z
"Каже, що я аутист": Віктор Павлік розповів, чому свариться з дружиною
Фокус
2025-04-15T16:06:13Z
Новий Арґус Філч з серіалу про «Гаррі Поттера» мав епізодичну роль в оригінальних фільмах — але навряд ви його бачили
ITC
2025-04-15T15:52:30Z
У Парижі відбудеться прем’єра фільму про засновницю Femen Оксану Шачко
Antikor
2025-04-15T15:42:45Z
"Буду творити": відомий український співак повертається на сцену
GlavRed
2025-04-15T15:28:47Z
Причиною смерті відомого актора Джина Гекмена та його дружини стали щури
Фокус
2025-04-15T15:12:21Z
Зеленська презентувала восьмий епізод освітнього серіалу «Люди з досвідом війни»
УкраинФорм
2025-04-15T15:12:14Z
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
2025-04-15T15:39:42Z
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
2025-04-15T14:27:17Z
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
2025-04-15T14:12:28Z
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
2025-04-15T13:57:46Z
Медичне обладнання, придбане Олегом Кротом, допомогло врятувати життя тритижневим малятам у Львові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T13:51:06Z
У Китаї померли кілька вчених у галузях штучного інтелекту, медицини та оборони — ЗМІ
Antikor
2025-04-15T12:30:13Z
Чи можна обрізати кутикулу на нігтях: експерт здивував відповіддю
GlavRed
2025-04-15T12:27:30Z
Від грипу та герпесу: вчені розробили противірусну гумку
Факти ICTV
2025-04-15T12:15:22Z
Комп’ютерна томографія провокує до 5% онкозахворювань, — дослідження
ITC
2025-04-15T11:43:11Z
Відключення світла та закриті аеропорти: Ірак накрила сильна піщана буря – апокаліптичні кадри
24tv
2025-04-15T17:06:15Z
Дівчинка отримала поранення: у ТРЦ в Києві скло впало на дитину
24tv
2025-04-15T17:06:01Z
У Молдові спалахнув автобус, який віз пасажирів з України
Antikor
2025-04-15T17:03:19Z
Корупція в земельній сфері: викрито схему одержання хабарів за оцінку ділянок
Украина Криминальная
2025-04-15T16:52:41Z
У Бердичеві поліція розслідує вбивство жінки
Украина Криминальная
2025-04-15T16:36:51Z
Мешканець Рівненщини, який жорстоко вбив собаку пострілом у голову, вже у тюрмі за вчинення інших злочинів
Antikor
2025-04-15T16:24:43Z
На Дніпропетровщині судили чоловіка, який двічі відмовлявся від повістки
Antikor
2025-04-15T16:24:41Z
В боях на Запоріжжі 20-річний загинув захисник з Рівненщини
Antikor
2025-04-15T15:52:35Z
Жінка втратила 80 тисяч гривень, продаючи дитячі речі онлайн
InternetUA
2025-04-15T15:31:37Z
Суцільне задоволення: рецепт швидкого салату на Великдень з крабовими паличками
24tv
2025-04-15T17:12:16Z
В Україні визначили три найкращі села для туристів
Комсомольская правда
2025-04-15T16:55:11Z
Як правильно наклеїти й зняти самоклейні шпалери: поради експертів
24tv
2025-04-15T16:51:35Z
Ці 6 речей не варто навіть купувати: вони тільки створюють безлад у домі
24tv
2025-04-15T16:42:14Z
Що не так на малюнку: треба знайти 2 помилки всього за 8 секунд
GlavRed
2025-04-15T16:27:41Z
Коли тепле море в Туреччині: найкращий час і місце для пляжного відпочинку
24tv
2025-04-15T16:06:16Z
Забудете про шкідників назавжди: чим обприскати ділянки від набридливих комах
Telegraf
2025-04-15T15:33:17Z
Коли найкраще їсти горіхи та сухофрукти: цікаві поради, які більшість не знали
24tv
2025-04-15T15:30:51Z
Як відмити плиту від застарілого жиру: швидкий спосіб, який порадує господинь
GlavRed
2025-04-15T15:28:01Z
Світовий ринок діамантів завмер через мита Трампа - Financial Times
УкраинФорм
2025-04-15T17:09:49Z
Болгарія не продасть Україні реактори для Хмельницької АЕС, - Forbes
Antikor
2025-04-15T17:06:29Z
Лічильник не крутить, а рахунок зростає: чому українці отримують борги за газ, яким не користувалися
Знай
2025-04-15T17:06:07Z
NVIDIA почне виробництво суперкомп’ютерів зі штучним інтелектом у США
УкраинФорм
2025-04-15T16:48:18Z
У Німеччині зросло виробництво безалкогольного пива, яке стає все популярнішим
Европейская правда
2025-04-15T16:46:47Z
Не за всі гроші: як підприємцю обрати прийнятний кредит
Лига
2025-04-15T16:33:29Z
Українці задекларували вже 88,2 млрд грн. Податкова назвала регіони, де найбільше мільйонерів
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T16:30:53Z
Жителів Нідерландів закликали не їсти домашні яйця
Европейская правда
2025-04-15T16:28:08Z
Роман Анзін: «Держава має підтримати експорт, а не лише захищати внутрішній ринок»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T16:00:46Z
Відома українська тенісистка перервала матч: причина здивувала вболівальників
GlavRed
2025-04-15T17:09:13Z
Мхітарян замислюється про завершення кар'єри влітку
Football.ua
2025-04-15T17:04:50Z
У Норвегії найкращого гравця матчу відзначили 23-кілограмовою тушею свині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T16:51:31Z
Намагаються висунутись поперед усіх, – менеджер Усика розлютився через оголошення бою з Дюбуа
24tv
2025-04-15T16:30:37Z
Лідс Юнайтед цікавиться капітаном Боруссії Менхенгладбах
Football.ua
2025-04-15T16:28:16Z
Макаренко залишив Ордабаси
Football.ua
2025-04-15T16:25:40Z
Колишній суперник Джошуа та Чісори завершив кар'єру та став депутатом
24tv
2025-04-15T16:09:39Z
Судаков – найдорожчий гравець УПЛ за версією CIES
Football.ua
2025-04-15T16:01:55Z
Затверджено дати та час початку матчів 27 туру УПЛ
Football.ua
2025-04-15T15:22:16Z
В Україні заблокували понад 550 піратських і проросійських сайтів, — ініціатива «Чисте небо»
Детектор М
2025-04-15T17:10:26Z
Хтось зламав світлофори у США і змусив їх говорити дурню голосами Маска і Цукерберга
24tv
2025-04-15T17:06:05Z
Приховане значення древнього амулету: чому "Око Гора" знаходять у давньоєгипетських похованнях
Фокус
2025-04-15T17:01:07Z
"Водні" акумулятори потіснять літій-іонні: ніколи не вибухають і коштують дешевше
InternetUA
2025-04-15T16:58:51Z
Найбільш популярні американські праві блогери транслюють антиукраїнські наративи. Чому?
Детектор М
2025-04-15T16:39:55Z
Чому смартфони не працюють на сонячних батареях: 3 вагомі причини
InternetUA
2025-04-15T16:28:11Z
Siri на основі ШІ стала такою катастрофою, що колеги дали розробникам образливе прізвисько
24tv
2025-04-15T16:06:57Z
Як пройшов Business Wisdom Summit 2025: ключові теми й акценти від Starlight Media
Факти ICTV
2025-04-15T16:04:10Z
Кеті Перрі показала відео з борту космічного корабля під час польоту місії Blue Origin
ZN UA
2025-04-15T15:58:54Z
Нове покоління Mazda Miata приховує велике сюрприз під капотом
Топ Жир
2025-04-15T17:00:31Z
Культовий британський спорткар 90-х повертається на ринок у незвичному форматі
Фокус
2025-04-15T16:45:36Z
Він отримав безкоштовний автомобіль після 1 мільйона миль, а тепер він знову досягнув мільйонного рекорду
Топ Жир
2025-04-15T16:00:29Z
Перший електрокросовер Suzuki за 35 000 євро виходить на ринок
Фокус
2025-04-15T15:51:29Z
Зупинять навіть без порушень ПДР: у поліції зізнались, на яких водіїв "полюють"
Знай
2025-04-15T15:06:43Z
Новий прототип зарядного пристрою — звучить точно так, як ми чекали від Hemi V8
Топ Жир
2025-04-15T15:00:16Z
Geely представила оригінальний бюджетний електромобіль за $6800
Фокус
2025-04-15T14:57:13Z
Автосалони Києва з найбільшим вибором SUV та кросоверів
AutoCentre
2025-04-15T14:37:18Z
Новий Audi A6 став більш схожим на A7, ніж коли-небудь раніше, і це дуже гарне
Топ Жир
2025-04-15T14:15:46Z