MY.UAНовини
"Український Мікеланджело": як доля рятувала видатного митця Івана Кавалерідзе
"Український Мікеланджело": як доля рятувала видатного митця Івана Кавалерідзе

"Український Мікеланджело": як доля рятувала видатного митця Івана Кавалерідзе

Яким був Іван Кавалерідзе — не тільки скульптор, але й художник кіно, кінорежисер, сценарист, драматург і мистецтвознавець

У всьому світі відоме ім’я Івана Кавалерідзе (1887—1978), який прожив довге, насичене карколомними злетами і падіннями життя. Його біографія – це літопис нашої землі: від часів царизму, а саме від правління Олександра III до передостанніх конвульсій брежнєвського "застою" в Радянському Союзі.

"Українець з ложкою грузинської крові"

Настільки багатогранного таланту на нашій землі годі й шукати. Скульптор і художник кіно, кінорежисер і сценарист, драматург і мистецтвознавець… Режисер дев’яти повнометражних і одного короткометражного фільмів, художник-постановник 13 кінокартин (він по праву вважається основоположником українського історичного кіно й втілення оперного мистецтва в кіно), єдиний український скульптор, столітній ювілей якого у 1987 році відзначався на рівні ЮНЕСКО.

Іван Кавалерідзе, 1970-ті роки

Представник українського авангарду в монументальній і станковій скульптурі, який поєднував прагнення зберігати національні сюжети з поетикою романтизму та наслідуванням традицій народного мистецтва, — вельми широкий діапазон творчості митця й сьогодні вражає сучасників. І все це про Івана Кавалерідзе, автора безсмертних пам’ятників: княгині Ользі, святому апостолу Андрію та слов’янським просвітителям Кирилу та Мефодію в Києві на Михайлівській площі (разом зі скульптором Петром Сниткіним та архітектором Валеріяном Риковим, 1911 рік; зруйнований більшовиками в 1919 році, відновлений в 1996 році), а також Тарасові Шевченку в Сумах, Ромнах та Полтаві; відзначимо ще два пам’ятники Григорію Сковороді – на Подолі в Києві та у Лохвиці, гетьману України Богдану Хмельницькому в Чернігові (в співавторстві з Галиною Петрашевич) та Кобеляках.

Пам'ятник Григорію Сковороді в Лохвиці. Енциклопедія сучасної України

Іван Кавалерідзе є автором цілої серії меморіальних дощок у Києві, й серед них Григорію Сковороді, художнику Михайлу Врубелю, оперному і камерному співаку Борису Гмирі, акторці і педагогу Любові Гаккебуш…

Меморіальна дошка видатному українському оперному і камерному співаку Борису Гмирі на будинку в київському Пасажі (вул. Хрещатик, 15). Фото автора

Народився Іван Петрович Кавалерідзе на Роменщині, на хуторі Ладанському в родині солдата Петра Кавалерідзе, нащадка давнього грузинського княжого роду та селянки Килини Кухаренко. Надалі він називав себе "українцем з ложкою грузинської крові".

Хлопчик з дитинства захоплювався ліпленням фігурок з глини. Його дядько, відомий художник і археолог, нащадок старшинсько-козацького роду грецького походження Сергій Мазаракі, друг українського підприємця та благодійника Олександра Терещенка відправив Івана до Києва вчитися у престижній приватній гімназії Готліба Валькера. Далі було навчання в Київському художньому училищі та Санкт-Петербурзькій академії мистецтв і дуже плідне відрядження до Парижа, де Іван Кавалерідзе вдосконалював майстерність під проводом двох грандів світового скульптурного мистецтва – Наума Аронсона та Огюста Родена.

Повернення до Російської імперії стало тріумфальним – перемога в конкурсі на кращий пам’ятник княгині Ользі, апостолу Андрію і просвітителям Кирилу і Мефодію.

Іван Кавалерідзе біля свого дітища - княгині Ольги. Київ, 1911 рік

З 1911 року – перше "побачення" з новим мистецтвом кіно – праця художником-декоратором у знімальних групах режисерів Якова Протазанова та Володимира Гардіна. У лютому 1915 року під час Першої світової війни Іван Кавалерідзе був мобілізований до лав російської армії. У 1918 році повернувся на батьківщину, мешкав у Ромнах, Сумах і Харкові, де створює кілька пам’ятників Тарасові Шевченку, Григорію Сковороді, революціонеру Артему (в Бахмуті)…

Відновлений у 1996 році пам'ятник княгині Ользі, святому апостолу Андрію та слов’янським просвітителям Кирилу та Мефодію (скульптори - Іван Кавалерідзе, Петро Сниткін, архітектор Валеріян Риков). Київ, Михайлівська площа. Квітень 2025 року. Фото автора

Після цього знову митець повертається до кіномистецтва. Він працює на київській кінофабриці, стає режисером низки фільмів, серед яких "Злива", "Перекоп", "Штурмові ночі", "Коліївщина", "Прометей" (за мотивами поеми Тараса Шевченка "Кавказ"). Остання картина, яка побачила світ у 1935 році, викликала гнів партійного керівництва і була піддана за вказівкою самого тирана Йосифа Сталіна нищівній критиці в газеті "Правда"; автором статті "Грубая схема вместо исторической правды" був відомий публіцист Михайло Кольцов. Фільм майже відразу заборонили через його антиімперську сутність. Комуністична влада побачила в ньому алюзію на жахи сьогодення в терористичній державі. Особливо Сталіну не сподобався епізод, коли горці йдуть в атаку на російських загарбників, і після неї бурхливою рікою пливуть офіцерські та солдатські кашкети.

Іван Кавалерідзе, 1930-ті роки

Іванові Кавалерідзе вдалося під час Великого терору 1937—1938 років в Радянському Союзі пройти "серед крапель дощу" й навіть створити дві кіноопери "Наталка Полтавка" та "Запорожець за Дунаєм".Про наступний, пов’язаний з війною період життя і творчості митця доволі мало інформації, навіть в енциклопедіях є 1—2 речення.

Як маленька замітка в енциклопедії врятувала життя

І от наприкінці травня 1941 року нарешті митцю дозволили розпочати зйомки історичного фільму "Пісня про Довбуша" (сценарій Любомира Дмитерка). Велика кіногрупа з 50 осіб приїхала в село Жаб’є (сучасна Верховина на самому півдні Івано-Франківщини). Це велике село знаходиться поблизу кордону з Угорщиною та Румунією – союзниками нацистської Німеччини. Через стримане відношення гуцулів, які не бажали записуватися в масовку, та погані погодні умови – дощі, поривчастий вітер – до 22 червня вдалося записати незначну частину фільму. Вранці розпочалася німецько-радянська війна…

Військовозобов’язаних відправили до військкомату, 27 осіб на вантажних автомобілях разом із реквізитом поїхали через Львів, Дубно, Рівне, Житомир до Києва. Проте німці стрімко рухалися на схід. Іван Кавалерідзе писав (спогади опубліковані лише в 1988 році): "Ми їхали мимо руїн, розбитих машин, покинутих гармат, танків, мотоциклів… і трупів, трупів!!!" Несподівано кіногрупу заскочили німецькі мотоциклісти, які супроводжували танк. Перша зустріч з окупантами завершилася тим, що вони реквізували майно й машини, проте людей відпустили, бо в них не було зброї. "Пройшли дванадцять кілометрів. Лишилося менше сорока до Рівного. А там Новоград-Волинський, Житомир". Під час чергової перевірки документів нацисти вирішили відправити всю групу до комендатури в Дубно. Іван Кавалерідзе продовжував: "Діловод коменданта довго вивчає наші документи. Коли доходить черга до мого посвідчення, приносить звідкись товсту енциклопедію, видану чи то в Мюнхені, чи то у Львові, починає перегортати. Маленька замітка в енциклопедії про Кавалерідзе — скульптора і кінорежисера — врятувала всім нам життя".

Іван Петрович повертається в окуповану столицю України, переповнену сотнями тисяч полонених червоноармійців (яких ще часто відпускали) після жахливого розгрому Південно-Західного фронту.Він працював недовгий час головою Комітету у справах мистецтв Київської міської управи, де постійно спілкувався і дружив з поетом Олегом Ольжичем, письменником Уласом Самчуком та його другою дружиною Тетяною Праховою (яка була монтажером на кіностудії), поетесою Оленою Телігою. Ольжич буде закатований нацистами в концтаборі Заксенхаузен, "остання адреса" Олени Теліги – київський Бабин Яр.

На своїй посаді Кавалерідзе допомагав бідним і нужденним митцям, які залишилися в місті, відправляв єврейських дітей до найближчих сіл, де вони отримали притулок, врятував з Сирецького концтабору кінооператора Володимира Войтенка, який уже після війни знімав знаменитий фільм "В бій ідуть лише "старики". Разом із викладачами Художнього інституту Іван Кавалерідзе рятував народні цінності, які "зберігалися між фальшивими стінами залів і аудиторій"; також митець готував фіктивні довідки, які допомагали молоді ховатися від відправки до нацистської Німеччини.

Іван Кавалерідзе відмовлявся від офіційних замовлень. Відомий російський, а після революції німецький кінопідприємець Пауль Тіман, з яким він плідно співпрацював в 1911—1914 роках на кіностудіях, запропонував поставити два фільми – "Тарас Бульба" та "Бахчисарайський фонтан". Проте отримав відмову. Коли вже стало ясно, що німці розпочнуть евакуацію з Києва, Улас Самчук наприкінці жовтня 1943 року просив Івана Кавалерідзе також евакуюватися. Але він сказав про "бажання залишитись у Києві, що б не сталося. — Тут пройшло моє життя, я тут творив певні вартості, це все, з чим я зрісся душею, і я не можу цього лишити будь-що-будь" (Улас Самчук, "На коні вороному. Спомини і враження").

Письменник Улас Самчук щойно познайомився зі знімальною групою фільму "Пісня про Довбуша" в будинку Могильницького в Рівному. Справа наліво: оператор Іван Шеккер, режисер Іван Кавалерідзе, Улас Самчук, секретарка кіностудії Віра Шеккер (дружина кінооператора), монтажерка Тетяна Прахова. Серпень 1941 року. Фото з книги "Таємниці письменницьких шухляд Станіслава Цалика та Пилипа Селигея. ІАА "Наша час", Київ, 2010 рік

6 листопада 1943 року до Києва увірвалися радянські війська. Роботи на кіностудії не було, постановки здійснювали лише колишні фронтовики. Перебування в окупації майже прирівнювалося до злочину. Іван Кавалерідзе працював в Академії архітектури, готуючи проєкти з відновлення міста, зруйнованого війною.

Під наглядом КГБ

Тільки наприкінці 1950-х років митець отримав можливість працювати в кіно. В 1959 році він став режисером стрічки "Григорій Сковорода", а в 1961-му – "Повія" за твором Панаса Мирного, де головну роль Христини зіграла харків’янка Людмила Гурченко…

Іван Кавалерідзе в монтажній Київської кіностудії, 1960-ті роки

Далі була неприємна історія з лідером СРСР Микитою Хрущовим, який назвав пам’ятник Артему в Артемівську (Бахмуті), автором якого був Іван Кавалерідзе, "потворним і жахливим чудовиськом". Також Хрущов виступаючи на радіо 8 березня 1964 року, сказав, що Кавалерідзе в окупації вів себе неналежним чином. У відповідь він написав листа на ім’я всемогутнього першого секретаря ЦК КПРС: "… своей вины не чувствую. Не сотрудничал с немцами, не выдавал им наших людей, не грабил чужие квартиры"… Відповіді на офіційному рівні не було, якийсь чиновник міськради повідомив лише, що сталася помилка через те, що Спілка художників погано підготувала матеріал…

Іван Кавалерідзе за роботою на Одеській кіностудії, 1960-ті роки. Всеукраїнське фотокіноуправління (ВУФКУ)

Всі післявоєнні роки Іван Кавалерідзе знаходився під пильним доглядом КДБ СРСР. Голова української філії спецслужби Віталій Федорчук писав у доповідній записці першому секретарю ЦК української компартії Володимиру Щербицькому в березні 1973 року про "антирадянські націоналістичні настрої" Івана Кавалерідзе, який "у квітні 1967 року підписав лист на адресу Політбюро ЦК КПРС, в якому автори намагалися довести наявність русифікації України". Окрім Кавалерідзе, його підписали Тарас Франко, кандидат філологічних наук; Лев Ревуцький, композитор; Євген Кротевич, письменник; Борис Антоненко-Давидович, прозаїк; Карпо Трохименко, художник". Цього листа з оригінальними підписами намагалася вивезти 23 липня 1969 року через митницю на радянсько-румунському кордоні громадянка Канади, туристка, українка за походженням Христина Стиранка. Першим у листі стояв підпис саме Івана Кавалерідзе.

Автори листа наголошували: "У містах нашої республіки українська мова невпинно витісняється російською – в державних закладах, на підприємствах, видавництвах науково-технічної літератури, кіно, на радіо і телебаченні, в дитячих садках і школах, професійно-технічних училищах, в спеціальних вищих і середніх навчальних закладах". Підписанти наводили конкретні дані, що підтверджували русифікацію: "…навіть у столиці України Києві , в 1965—1966 учбовому році з 207 загальноосвітніх шкіл українських було всього 57 (і 50 з них т.зв. змішані, тобто такі, що мають паралельні класи з українською і російською мовою навчання), а російських – 150 (з низ тільки одна "змішана"). Із загальної кількості учнів 166411 в російських школах вчаться 128112, тобто 77%, тоді як в українських – усього 38299, тобто 23%; при цьому значна частина з цих 23% вчилася в паралельних російських класах. Ще більш красномовний показник і в інших промислових містах УРСР – наприклад, у Донецьку на сьогодні залишалася всього одна українська школа".

Лист було зареєстровано в КДБ УРСР влітку 1969 року, і лише 23 березня 1973 року у Загальному відділі ЦК КП України. Розсекречено справу лише 23 грудня 2009 року.

Наприкінці життя Іван Кавалерідзе більше працював у драматургії. Шедеврами стали його п’єси "Вотанів меч" (ідея втілення в кінематографі була відкинута цензорами з ідеологічних причин), "Перекоп", "Перша борозна", які увійшли у репертуар кількох українських театрів.

Помер митець 3 грудня 1978 року в Києві, похований на Байковому цвинтарі. Для популяризації його імені багато зробили кінознавиця Нонна Капельгородська, небога другої дружини Івана Кавалерідзе – Надії Капельгородської, та директор музею-майстерні І. П.Кавалерідзе Олександр Юнін. Широка біографія Івана Петровича Кавалерідзе чекає на свого вдумливого дослідника.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Россия озвучила условия перед переговорами в Стамбуле: чего Кремль требует от Украины
UAToday
2025-05-13T15:45:36Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Зеленский: оружие уже на складах, России не поможет даже 30 дней перемирия
UAToday
2025-05-13T18:27:09Z
Разведка США посчитала, сколько ракет есть у РФ и сколько она способна производить в год
UAToday
2025-05-16T05:09:49Z
Расписание согласовано: переговоры между Украиной и Россией пройдут в пятницу
UAToday
2025-05-16T05:09:39Z
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Евровидение: объявлены победители второго полуфинала
Корреспондент
2025-05-15T22:00:08Z
Илона Гвоздева после подачи заявления на развод неожиданно показалась с мужем
TSN
2025-05-15T14:34:39Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Святославу Вакарчуку - 50: ТСН.ua публикует эксклюзивные фото лидера "Океана Эльзы"
TSN
2025-05-14T05:18:43Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
В ТЦК назвали главную проблему с мобилизацией мужчин старше 55 лет
UAToday
2025-05-14T16:27:28Z
Силы беспилотных систем уничтожили дроны россиян
Корреспондент
2025-05-14T20:54:30Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
16 мая: церковный праздник сегодня, с чем быть предельно осторожным в этот день
UAToday
2025-05-16T05:09:57Z
Норвегия передаст Украине все F-16 до конца 2025 года - Минобороны
UAToday
2025-05-16T05:09:33Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
Зеленский отреагировал на идею Папы Льва XIV
Корреспондент
2025-05-14T21:24:03Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
В Украине стремительно растет заболеваемость корью: уже зафиксированы смертельные случаи
TSN
2025-05-15T14:34:56Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Какие 2 продукта нужно обязательно есть, чтобы улучшить память и защитить мозг от старения
UAToday
2025-05-13T09:03:06Z
В США впервые испытали лечение с помощью "генетических ножниц"
Корреспондент
2025-05-16T03:03:50Z
Как определить, что авокадо точно спелое: простые уловки
TSN
2025-05-15T14:34:08Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Почему рукола горчит: как вырастить нежный урожай
TSN
2025-05-15T14:33:20Z
В Ивано-Франковске и Луцке прогремели взрывы
Корреспондент
2025-05-15T03:39:51Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
На Киевщине задержали мужчину за изнасилование 15-летней девушки
Корреспондент
2025-05-13T12:06:52Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Испании авто врезалось в толпу футбольных фанов
Корреспондент
2025-05-16T01:24:34Z
В Киеве женщина устроила погром на Аллее Героев
Корреспондент
2025-05-15T19:27:41Z
В Одессе произошёл взрыв во дворе частного дома
Корреспондент
2025-05-13T16:12:12Z
В ОВА показали последствия атаки дронов на Полтавщине
Корреспондент
2025-05-15T06:21:56Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 16 мая в Украине
UAToday
2025-05-16T05:09:18Z
В Крыму прогремели мощные взрывы в ряде районов
Корреспондент
2025-05-16T05:06:39Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
В России магазины Zara работают под другими вывесками - СМИ
Корреспондент
2025-05-16T03:30:11Z
Десятки европейских сайтов подали иски против Google
Корреспондент
2025-05-15T18:27:43Z
Торговый дефицит Украины вырос до $8,5 млрд
Корреспондент
2025-05-15T17:09:05Z
Нацбанк снова снизил курсы доллара и евро
Корреспондент
2025-05-15T16:12:08Z
Запорожская АЭС уже неделю на грани блэкаута: в МАГАТЭ сделали заявление
Корреспондент
2025-05-15T14:35:24Z
В Украине резко изменились цены на сезонный овощ: что известно
TSN
2025-05-15T14:34:48Z
Реестр убытков начал принимать заявления о разрушенной нежилой недвижимости
Корреспондент
2025-05-15T14:03:52Z
Минфин оценил восстановление защитной арки ЧАЭС в €100 млн
UAToday
2025-05-15T14:03:35Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Waymo отзывает почти все свои роботакси из-за столкновений с препятствиями
Корреспондент
2025-05-15T18:30:16Z
Toyota представила электрический bZ4X Touring
Корреспондент
2025-05-15T16:51:36Z
По 5 тысяч за машину: почему автогражданка в Украине так сильно подорожала в 2025 году
VGorode
2025-05-15T09:57:26Z
В Украине вырос спрос на гибридные автомобили
Корреспондент
2025-05-15T09:33:10Z
Надежные и комфортные: названы 10 лучших автомобилей с пробегом за свои деньги
UAToday
2025-05-15T08:03:42Z
Хакеры превратили Nissan LEAF в дистанционно управляемую машину
Корреспондент
2025-05-14T19:18:55Z
Audi показала новый e-tron GT quattro
Корреспондент
2025-05-14T16:00:31Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Две ложки этого средства во время стирки — вещи будут, будто новые: пятна сойдут, как и не было
TSN
2025-05-15T16:45:02Z
Гонконгский миллиардер Джозеф Лау выставил редкие вина на аукцион
Корреспондент
2025-05-15T15:54:22Z
Как выглядеть ухоженной женщиной: секреты красоты от Шэрон Стоун
TSN
2025-05-15T14:34:53Z
На грядке пожелтел весь укроп — в чем причина и как спасти зелень
TSN
2025-05-15T14:34:10Z
Гороскоп на 15 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-14T15:27:48Z
Что такое смоки блонд: кому модный оттенок подходит и почему его не рекомендуют делать дома
TSN
2025-05-14T14:36:08Z
Гороскоп на 14 мая 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-05-13T15:30:57Z
Гороскоп на среду 14 мая 2025 года
UAToday
2025-05-13T15:24:59Z
Анчелотти хочет вернуть звезду мирового футбола в сборную Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T14:39:38Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
Было обидно: Ярмоленко поделился воспоминаниями о Лиге наций без него
Корреспондент
2025-05-13T13:48:17Z
НБА, плей-офф: Денвер восстанавливает равновесие в серии против Оклахомы
Корреспондент
2025-05-16T05:03:23Z
Триумф в дерби: Барселона стала чемпионом Ла Лиги
Корреспондент
2025-05-16T04:39:00Z
Лига 1 готовит реформы, чтобы остановить доминирование ПСЖ
Корреспондент
2025-05-16T04:21:31Z
Зеленский рассказал о разговоре с президентом FIFA
Корреспондент
2025-05-16T00:57:29Z
Милан добавил в список кандидатов на пост тренера наставника Болоньи
Корреспондент
2025-05-15T21:03:05Z
Мюллер обсудил свои планы на будущее после ухода из Баварии
Корреспондент
2025-05-15T19:57:32Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
UAToday
2025-05-15T13:03:54Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
В Африке обнаружили вид геккона, который считался исчезнувшим более 30 лет
Корреспондент
2025-05-15T17:03:24Z
Сам выбирает цели: Турция представила обновленный Bayraktar TB2 с ИИ
Корреспондент
2025-05-15T15:54:18Z
Первыми погибнут растения, а Земля станет похожа на Марс: когда это произойдет
TSN
2025-05-15T14:34:03Z
Украина подписала первую международную конвенцию об ИИ и правах человека
Корреспондент
2025-05-15T10:45:18Z
Apple готовит технологию управления iPhone с помощью мозга - СМИ
Корреспондент
2025-05-14T19:51:34Z
К Земле приближается потенциально опасный астероид
Корреспондент
2025-05-14T14:51:08Z
На Солнце произошла крупная вспышка с выбросом: Земля под ударом
UAToday
2025-05-14T14:09:32Z