MY.UAНовини
"Український Мікеланджело": як доля рятувала видатного митця Івана Кавалерідзе
"Український Мікеланджело": як доля рятувала видатного митця Івана Кавалерідзе

"Український Мікеланджело": як доля рятувала видатного митця Івана Кавалерідзе

Яким був Іван Кавалерідзе — не тільки скульптор, але й художник кіно, кінорежисер, сценарист, драматург і мистецтвознавець

У всьому світі відоме ім’я Івана Кавалерідзе (1887—1978), який прожив довге, насичене карколомними злетами і падіннями життя. Його біографія – це літопис нашої землі: від часів царизму, а саме від правління Олександра III до передостанніх конвульсій брежнєвського "застою" в Радянському Союзі.

"Українець з ложкою грузинської крові"

Настільки багатогранного таланту на нашій землі годі й шукати. Скульптор і художник кіно, кінорежисер і сценарист, драматург і мистецтвознавець… Режисер дев’яти повнометражних і одного короткометражного фільмів, художник-постановник 13 кінокартин (він по праву вважається основоположником українського історичного кіно й втілення оперного мистецтва в кіно), єдиний український скульптор, столітній ювілей якого у 1987 році відзначався на рівні ЮНЕСКО.

Іван Кавалерідзе, 1970-ті роки

Представник українського авангарду в монументальній і станковій скульптурі, який поєднував прагнення зберігати національні сюжети з поетикою романтизму та наслідуванням традицій народного мистецтва, — вельми широкий діапазон творчості митця й сьогодні вражає сучасників. І все це про Івана Кавалерідзе, автора безсмертних пам’ятників: княгині Ользі, святому апостолу Андрію та слов’янським просвітителям Кирилу та Мефодію в Києві на Михайлівській площі (разом зі скульптором Петром Сниткіним та архітектором Валеріяном Риковим, 1911 рік; зруйнований більшовиками в 1919 році, відновлений в 1996 році), а також Тарасові Шевченку в Сумах, Ромнах та Полтаві; відзначимо ще два пам’ятники Григорію Сковороді – на Подолі в Києві та у Лохвиці, гетьману України Богдану Хмельницькому в Чернігові (в співавторстві з Галиною Петрашевич) та Кобеляках.

Пам'ятник Григорію Сковороді в Лохвиці. Енциклопедія сучасної України

Іван Кавалерідзе є автором цілої серії меморіальних дощок у Києві, й серед них Григорію Сковороді, художнику Михайлу Врубелю, оперному і камерному співаку Борису Гмирі, акторці і педагогу Любові Гаккебуш…

Меморіальна дошка видатному українському оперному і камерному співаку Борису Гмирі на будинку в київському Пасажі (вул. Хрещатик, 15). Фото автора

Народився Іван Петрович Кавалерідзе на Роменщині, на хуторі Ладанському в родині солдата Петра Кавалерідзе, нащадка давнього грузинського княжого роду та селянки Килини Кухаренко. Надалі він називав себе "українцем з ложкою грузинської крові".

Хлопчик з дитинства захоплювався ліпленням фігурок з глини. Його дядько, відомий художник і археолог, нащадок старшинсько-козацького роду грецького походження Сергій Мазаракі, друг українського підприємця та благодійника Олександра Терещенка відправив Івана до Києва вчитися у престижній приватній гімназії Готліба Валькера. Далі було навчання в Київському художньому училищі та Санкт-Петербурзькій академії мистецтв і дуже плідне відрядження до Парижа, де Іван Кавалерідзе вдосконалював майстерність під проводом двох грандів світового скульптурного мистецтва – Наума Аронсона та Огюста Родена.

Повернення до Російської імперії стало тріумфальним – перемога в конкурсі на кращий пам’ятник княгині Ользі, апостолу Андрію і просвітителям Кирилу і Мефодію.

Іван Кавалерідзе біля свого дітища - княгині Ольги. Київ, 1911 рік

З 1911 року – перше "побачення" з новим мистецтвом кіно – праця художником-декоратором у знімальних групах режисерів Якова Протазанова та Володимира Гардіна. У лютому 1915 року під час Першої світової війни Іван Кавалерідзе був мобілізований до лав російської армії. У 1918 році повернувся на батьківщину, мешкав у Ромнах, Сумах і Харкові, де створює кілька пам’ятників Тарасові Шевченку, Григорію Сковороді, революціонеру Артему (в Бахмуті)…

Відновлений у 1996 році пам'ятник княгині Ользі, святому апостолу Андрію та слов’янським просвітителям Кирилу та Мефодію (скульптори - Іван Кавалерідзе, Петро Сниткін, архітектор Валеріян Риков). Київ, Михайлівська площа. Квітень 2025 року. Фото автора

Після цього знову митець повертається до кіномистецтва. Він працює на київській кінофабриці, стає режисером низки фільмів, серед яких "Злива", "Перекоп", "Штурмові ночі", "Коліївщина", "Прометей" (за мотивами поеми Тараса Шевченка "Кавказ"). Остання картина, яка побачила світ у 1935 році, викликала гнів партійного керівництва і була піддана за вказівкою самого тирана Йосифа Сталіна нищівній критиці в газеті "Правда"; автором статті "Грубая схема вместо исторической правды" був відомий публіцист Михайло Кольцов. Фільм майже відразу заборонили через його антиімперську сутність. Комуністична влада побачила в ньому алюзію на жахи сьогодення в терористичній державі. Особливо Сталіну не сподобався епізод, коли горці йдуть в атаку на російських загарбників, і після неї бурхливою рікою пливуть офіцерські та солдатські кашкети.

Іван Кавалерідзе, 1930-ті роки

Іванові Кавалерідзе вдалося під час Великого терору 1937—1938 років в Радянському Союзі пройти "серед крапель дощу" й навіть створити дві кіноопери "Наталка Полтавка" та "Запорожець за Дунаєм".Про наступний, пов’язаний з війною період життя і творчості митця доволі мало інформації, навіть в енциклопедіях є 1—2 речення.

Як маленька замітка в енциклопедії врятувала життя

І от наприкінці травня 1941 року нарешті митцю дозволили розпочати зйомки історичного фільму "Пісня про Довбуша" (сценарій Любомира Дмитерка). Велика кіногрупа з 50 осіб приїхала в село Жаб’є (сучасна Верховина на самому півдні Івано-Франківщини). Це велике село знаходиться поблизу кордону з Угорщиною та Румунією – союзниками нацистської Німеччини. Через стримане відношення гуцулів, які не бажали записуватися в масовку, та погані погодні умови – дощі, поривчастий вітер – до 22 червня вдалося записати незначну частину фільму. Вранці розпочалася німецько-радянська війна…

Військовозобов’язаних відправили до військкомату, 27 осіб на вантажних автомобілях разом із реквізитом поїхали через Львів, Дубно, Рівне, Житомир до Києва. Проте німці стрімко рухалися на схід. Іван Кавалерідзе писав (спогади опубліковані лише в 1988 році): "Ми їхали мимо руїн, розбитих машин, покинутих гармат, танків, мотоциклів… і трупів, трупів!!!" Несподівано кіногрупу заскочили німецькі мотоциклісти, які супроводжували танк. Перша зустріч з окупантами завершилася тим, що вони реквізували майно й машини, проте людей відпустили, бо в них не було зброї. "Пройшли дванадцять кілометрів. Лишилося менше сорока до Рівного. А там Новоград-Волинський, Житомир". Під час чергової перевірки документів нацисти вирішили відправити всю групу до комендатури в Дубно. Іван Кавалерідзе продовжував: "Діловод коменданта довго вивчає наші документи. Коли доходить черга до мого посвідчення, приносить звідкись товсту енциклопедію, видану чи то в Мюнхені, чи то у Львові, починає перегортати. Маленька замітка в енциклопедії про Кавалерідзе — скульптора і кінорежисера — врятувала всім нам життя".

Іван Петрович повертається в окуповану столицю України, переповнену сотнями тисяч полонених червоноармійців (яких ще часто відпускали) після жахливого розгрому Південно-Західного фронту.Він працював недовгий час головою Комітету у справах мистецтв Київської міської управи, де постійно спілкувався і дружив з поетом Олегом Ольжичем, письменником Уласом Самчуком та його другою дружиною Тетяною Праховою (яка була монтажером на кіностудії), поетесою Оленою Телігою. Ольжич буде закатований нацистами в концтаборі Заксенхаузен, "остання адреса" Олени Теліги – київський Бабин Яр.

На своїй посаді Кавалерідзе допомагав бідним і нужденним митцям, які залишилися в місті, відправляв єврейських дітей до найближчих сіл, де вони отримали притулок, врятував з Сирецького концтабору кінооператора Володимира Войтенка, який уже після війни знімав знаменитий фільм "В бій ідуть лише "старики". Разом із викладачами Художнього інституту Іван Кавалерідзе рятував народні цінності, які "зберігалися між фальшивими стінами залів і аудиторій"; також митець готував фіктивні довідки, які допомагали молоді ховатися від відправки до нацистської Німеччини.

Іван Кавалерідзе відмовлявся від офіційних замовлень. Відомий російський, а після революції німецький кінопідприємець Пауль Тіман, з яким він плідно співпрацював в 1911—1914 роках на кіностудіях, запропонував поставити два фільми – "Тарас Бульба" та "Бахчисарайський фонтан". Проте отримав відмову. Коли вже стало ясно, що німці розпочнуть евакуацію з Києва, Улас Самчук наприкінці жовтня 1943 року просив Івана Кавалерідзе також евакуюватися. Але він сказав про "бажання залишитись у Києві, що б не сталося. — Тут пройшло моє життя, я тут творив певні вартості, це все, з чим я зрісся душею, і я не можу цього лишити будь-що-будь" (Улас Самчук, "На коні вороному. Спомини і враження").

Письменник Улас Самчук щойно познайомився зі знімальною групою фільму "Пісня про Довбуша" в будинку Могильницького в Рівному. Справа наліво: оператор Іван Шеккер, режисер Іван Кавалерідзе, Улас Самчук, секретарка кіностудії Віра Шеккер (дружина кінооператора), монтажерка Тетяна Прахова. Серпень 1941 року. Фото з книги "Таємниці письменницьких шухляд Станіслава Цалика та Пилипа Селигея. ІАА "Наша час", Київ, 2010 рік

6 листопада 1943 року до Києва увірвалися радянські війська. Роботи на кіностудії не було, постановки здійснювали лише колишні фронтовики. Перебування в окупації майже прирівнювалося до злочину. Іван Кавалерідзе працював в Академії архітектури, готуючи проєкти з відновлення міста, зруйнованого війною.

Під наглядом КГБ

Тільки наприкінці 1950-х років митець отримав можливість працювати в кіно. В 1959 році він став режисером стрічки "Григорій Сковорода", а в 1961-му – "Повія" за твором Панаса Мирного, де головну роль Христини зіграла харків’янка Людмила Гурченко…

Іван Кавалерідзе в монтажній Київської кіностудії, 1960-ті роки

Далі була неприємна історія з лідером СРСР Микитою Хрущовим, який назвав пам’ятник Артему в Артемівську (Бахмуті), автором якого був Іван Кавалерідзе, "потворним і жахливим чудовиськом". Також Хрущов виступаючи на радіо 8 березня 1964 року, сказав, що Кавалерідзе в окупації вів себе неналежним чином. У відповідь він написав листа на ім’я всемогутнього першого секретаря ЦК КПРС: "… своей вины не чувствую. Не сотрудничал с немцами, не выдавал им наших людей, не грабил чужие квартиры"… Відповіді на офіційному рівні не було, якийсь чиновник міськради повідомив лише, що сталася помилка через те, що Спілка художників погано підготувала матеріал…

Іван Кавалерідзе за роботою на Одеській кіностудії, 1960-ті роки. Всеукраїнське фотокіноуправління (ВУФКУ)

Всі післявоєнні роки Іван Кавалерідзе знаходився під пильним доглядом КДБ СРСР. Голова української філії спецслужби Віталій Федорчук писав у доповідній записці першому секретарю ЦК української компартії Володимиру Щербицькому в березні 1973 року про "антирадянські націоналістичні настрої" Івана Кавалерідзе, який "у квітні 1967 року підписав лист на адресу Політбюро ЦК КПРС, в якому автори намагалися довести наявність русифікації України". Окрім Кавалерідзе, його підписали Тарас Франко, кандидат філологічних наук; Лев Ревуцький, композитор; Євген Кротевич, письменник; Борис Антоненко-Давидович, прозаїк; Карпо Трохименко, художник". Цього листа з оригінальними підписами намагалася вивезти 23 липня 1969 року через митницю на радянсько-румунському кордоні громадянка Канади, туристка, українка за походженням Христина Стиранка. Першим у листі стояв підпис саме Івана Кавалерідзе.

Автори листа наголошували: "У містах нашої республіки українська мова невпинно витісняється російською – в державних закладах, на підприємствах, видавництвах науково-технічної літератури, кіно, на радіо і телебаченні, в дитячих садках і школах, професійно-технічних училищах, в спеціальних вищих і середніх навчальних закладах". Підписанти наводили конкретні дані, що підтверджували русифікацію: "…навіть у столиці України Києві , в 1965—1966 учбовому році з 207 загальноосвітніх шкіл українських було всього 57 (і 50 з них т.зв. змішані, тобто такі, що мають паралельні класи з українською і російською мовою навчання), а російських – 150 (з низ тільки одна "змішана"). Із загальної кількості учнів 166411 в російських школах вчаться 128112, тобто 77%, тоді як в українських – усього 38299, тобто 23%; при цьому значна частина з цих 23% вчилася в паралельних російських класах. Ще більш красномовний показник і в інших промислових містах УРСР – наприклад, у Донецьку на сьогодні залишалася всього одна українська школа".

Лист було зареєстровано в КДБ УРСР влітку 1969 року, і лише 23 березня 1973 року у Загальному відділі ЦК КП України. Розсекречено справу лише 23 грудня 2009 року.

Наприкінці життя Іван Кавалерідзе більше працював у драматургії. Шедеврами стали його п’єси "Вотанів меч" (ідея втілення в кінематографі була відкинута цензорами з ідеологічних причин), "Перекоп", "Перша борозна", які увійшли у репертуар кількох українських театрів.

Помер митець 3 грудня 1978 року в Києві, похований на Байковому цвинтарі. Для популяризації його імені багато зробили кінознавиця Нонна Капельгородська, небога другої дружини Івана Кавалерідзе – Надії Капельгородської, та директор музею-майстерні І. П.Кавалерідзе Олександр Юнін. Широка біографія Івана Петровича Кавалерідзе чекає на свого вдумливого дослідника.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Patriot для України: Зеленський зробив важливу заяву
TSN
2025-07-25T14:06:44Z
Зеленський відповів, чому не вів діалог щодо закону про НАБУ і САП
iPress
2025-07-25T14:06:27Z
Зеленський розвінчав фейк Кремля про Курщину й назвав головне з переговорів у Туреччині
24tv
2025-07-25T14:06:15Z
Саміт без ілюзій: чому Китай не поступається ЄС
ZN UA
2025-07-25T14:04:51Z
У Польщі ведуть переговори про легалізацію цивільних партнерств
Европейская правда
2025-07-25T14:04:25Z
У НАТО розповіли про нараду щодо систем Patriot для України 23 липня
Европейская правда
2025-07-25T14:03:59Z
Ердоган хоче зібрати у Стамбулі Трампа і Путіна: що відомо
TSN
2025-07-25T14:03:56Z
"Було складно писати одразу". Парад вибачень від нардепів, які голосували за послаблення НАБУ і САП
Лига
2025-07-25T14:03:38Z
Можна буде їсти цілу зиму: як правильно заморозити кавун, щоб зберегти смак
GlavRed
2025-07-25T13:45:52Z
Ангельська енергетика: які ТОП-4 дати народження змінюють світ на краще
GlavRed
2025-07-25T13:27:25Z
14 + 14 = ?: топова головоломка, яка зламала мозок не одному математику
GlavRed
2025-07-25T13:27:20Z
Оселя стане чистішою: як позбутися пилу – практичні поради
24tv
2025-07-25T13:15:12Z
Ніколи не залишайте ці речі на столі вночі: запросите бідність в дім
24tv
2025-07-25T13:03:23Z
Кращого літнього супу не існує – "Сангрія" на білому сухому: ідеально для вечора п'ятниці
24tv
2025-07-25T12:57:05Z
Як зробити святкову квіткову композицію з пляшки вина: ефектно, просто і з душею
24tv
2025-07-25T12:36:51Z
Коли починати копати картопю: головна ознака, що овоч дозрів
Gazeta UA
2025-07-25T12:33:12Z
Якщо вас "бомбардують любов'ю", не поспішайте радіти – це токсична поведінка, і ось її ознаки
24tv
2025-07-25T12:27:48Z
Автор вірусного треку "Смарагдове небо" відповів, скільки заробляє на музиці
24tv
2025-07-25T14:06:40Z
Дружина Преснякова пустилася берега: зважилася на радикальний крок
GlavRed
2025-07-25T13:48:57Z
KHAYAT відповів, чи погодився б взяти участь у шоу "Холостяк"
24tv
2025-07-25T13:36:42Z
У Польщі проходить виставка «Яворів. Народні барви Розточчя»
УкраинФорм
2025-07-25T13:30:31Z
Російські пропагандисти поширюють фейк про українця, який начебто збирав кошти на похорон музиканта Оззі Осборна
Детектор М
2025-07-25T13:15:55Z
Що одягнути в офіс у сильну спеку: 6 найкращих образів
24tv
2025-07-25T13:09:23Z
Одеський театр опери та балету створить 3D-копію своєї будівлі
УкраинФорм
2025-07-25T13:06:05Z
Статки Галка Гогана: скільки та на чому заробляв легендарний актор та рестлер
24tv
2025-07-25T13:03:27Z
Вона заважала всім, – Іво Бобул припустив, чому зрадниця Лорак поїхала до Росії
24tv
2025-07-25T13:03:19Z
Лікарі попередили про небезпеку власних торгових марок аптек: що приховує "аналог"
Gazeta UA
2025-07-25T13:48:11Z
Не лише "стоматолог": як раніше називали зубних лікарів і до чого тут цирульники
GlavRed
2025-07-25T13:39:59Z
Лікарка розповіла, який популярний засіб не допомагає при опіках
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T13:39:11Z
Нова керівниця OpenAI має грандіозний план щодо штучного інтелекту для всіх нас
24tv
2025-07-25T13:33:55Z
Як довго зберігати свіжі кабачки: пролежать до весни
TSN
2025-07-25T13:06:30Z
Одна незначна зміна — і можна не боятися підвищення холестерину: кардіологи розповіли, з чого почати
TSN
2025-07-25T12:36:17Z
Невидимий маркетинг: як аптеки нав’язують власні бренди під виглядом аналогів
TSN
2025-07-25T12:18:42Z
У Росії злетіли продажі препаратів від алкоголізму
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T12:03:18Z
Допоможуть бабусині поради: що робити, якщо шкіра "згоріла" на сонці
24tv
2025-07-25T11:21:03Z
Саванний кіт з’явився в Київському зоопарку: який вигляд він має
TSN
2025-07-25T14:06:59Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Львівській області: кому готуватися до змін
Политека
2025-07-25T14:01:29Z
"Евакуюй себе сам": у Bild розповіли, чому росіяни добивають своїх поранених
Фокус
2025-07-25T14:00:02Z
+40 градусів: коли й у яких областях сильно пригріє
24tv
2025-07-25T13:57:46Z
Мешканці захопленої Донеччини просять Путіна і окупаційну владу повернути воду
УкраинФорм
2025-07-25T13:51:56Z
Журналісти встановили імена понад 120 тисяч військових РФ, які загинули на війні проти України
УкраинФорм
2025-07-25T13:51:21Z
Серпень готує сюрпризи: синоптик сказала, до якої погоди готуватися українцям
GlavRed
2025-07-25T13:51:10Z
Прогноз погоди у Харкові з 26 липня по 4 серпня: синоптики розповіли, яких сюрпризів чекати
Политека
2025-07-25T13:45:58Z
Крупін, Курган & Agregat, Бєдняков: благодійний вечір для спецпризначенців «Тимура» ГУР МО України
Вива
2025-07-25T13:42:26Z
Що їли князі Київської Русі - історик розкрив деталі меню давніх українців
GlavRed
2025-07-25T14:03:56Z
Зоомагазини в поміч: українці вигадали, як боротись з навалою сарани
Telegraf
2025-07-25T14:03:13Z
Зеленський відвідав навчання нацгвардійців
УкраинФорм
2025-07-25T14:00:28Z
Інженер-програміст 6 місяців працював у стартапі з в’язниці — бос не знав, доки не запропонував роботу в штаті
ITC
2025-07-25T13:55:34Z
В Україні видаватимуть гранти на виробництво боєприпасів та вибухівки для фронту
Известия Киев
2025-07-25T13:46:23Z
Хлопчики і дівчатка 15 років: у РФ завод із виробництва "Шахедів" масово залучає школярів
Фокус
2025-07-25T13:45:05Z
Сюрприз від бабусі: мама не впізнала свою доньку після дня у родичів
Фокус
2025-07-25T13:42:18Z
Зеленський у госпіталі МВС відзначив воїнів та медиків державними нагородами
УкраинФорм
2025-07-25T13:36:57Z
Прощання з журналісткою Вікторією Рощиною відбудеться 8 серпня в Києві
Детектор М
2025-07-25T13:36:51Z
На Сумщині взято під варту чоловіка, який звинуватив у крадіжці та убив знайому
Украина Криминальная
2025-07-25T14:06:22Z
"Ягуар" та розкішна резиденція: індієць 9 років видавав себе за посла неіснуючих держав
Фокус
2025-07-25T14:06:21Z
Один з російських ударів пошкодив будівлю Сумської ОВА, – ЗМІ
24tv
2025-07-25T13:54:29Z
На Київщині п’яний водій на Volkswagen збив жінку та втік з місця ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T13:51:46Z
До 9 років позбавлення волі засуджено кам’янчанина, який обікрав власну матір
Украина Криминальная
2025-07-25T13:36:41Z
У Тернополі прогримів вибух у квартирі: двоє загиблих
TSN
2025-07-25T13:33:42Z
Обвал у школі Індії
360ua.news
2025-07-25T13:30:35Z
У Туреччині спалахнули нові лісові пожежі: дві провінції оголошено зонами стихійного лиха
Европейская правда
2025-07-25T13:28:47Z
Хотів зробити фото на вагоні: 14-річного рівнянина вдарило струмом у 27 тис. вольт
InternetUA
2025-07-25T13:25:12Z
Лапорта – про Суперлігу: Бачу готовність Чеферіна до переговорів
Football.ua
2025-07-25T13:57:38Z
Барселона уникне штрафу від Манчестер Юнайтед за невикуп Рашфорда
Football.ua
2025-07-25T13:57:22Z
Ще один гравець Інтера може опинитися в Ботафогу
Football.ua
2025-07-25T13:57:11Z
Україна – Данія: де дивитися гру чемпіонату Європи з баскетболу U-18
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T13:57:02Z
У "Шахтарі" перед матчем із "Бешикташем" попросили Неймара поговорити з бразильцями команди
ZN UA
2025-07-25T13:54:14Z
ЄЮОФ-2025. Чергові медалі України - у легкій атлетиці та кульовій стрільбі
УкраинФорм
2025-07-25T13:51:24Z
Італійський гімнаст перебуває в комі після падіння на Універсіаді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T13:42:55Z
Мілан попрощався з Васкесом
Football.ua
2025-07-25T13:37:29Z
Уніон орендував захисника Гоффенгайму
Football.ua
2025-07-25T13:34:03Z
Агробізнес в Україні зростає: на одну закриту компанію припадає 2,5 нових
ZN UA
2025-07-25T14:04:20Z
Частка м'яса птиці у світовому споживанні сягне 45% за десять років
AgroPortal
2025-07-25T14:00:22Z
Уряд України визначив граничний термін ліквідації Мінагрополітики
Agravery
2025-07-25T13:51:30Z
На тлі безпекової ситуації в країні: у НБУ повідомили, як в Україні зміниться стан економіки
24tv
2025-07-25T13:48:38Z
ОККО Group почала залучення приватних інвесторів у готельний бізнес GORO Mountain Resort
24tv
2025-07-25T13:36:08Z
Росія посилює адміністративне втручання в агросектор - розвідка
УкраинФорм
2025-07-25T13:30:50Z
В АГРОТРЕЙД урожайність ріпаку та пшениці подекуди перевищує плани
AgroPortal
2025-07-25T13:30:38Z
У Саудівській Аравії планують переглянути доцільність будівництва футуристичного міста «Лінія»
InternetUA
2025-07-25T13:28:43Z
Пенсія, аліменти чи благодійна допомога: які доходи не оподатковуються в Україні
Фокус
2025-07-25T13:27:54Z
Obsidian не закриє Grounded навіть після виходу другої частини – що чекає фанатів
24tv
2025-07-25T14:06:00Z
Знайдено спосіб зупинити саморозряд квантових батарей за допомогою алмазів
24tv
2025-07-25T14:01:22Z
Meta припинить показ політичної реклами у Фейсбуці та Інстаграмі в ЄС
УкраинФорм
2025-07-25T13:57:44Z
OnePlus 13 отримав забуту функцію, якої не вистачає багатьом Android-смартфонам
Фокус
2025-07-25T13:57:36Z
"Подяка Маску": Сергій "Флеш" розповів, як військові реагували на збій в Starlink
Фокус
2025-07-25T13:51:11Z
Українські інженери створили мобільну систему РЕБ для захисту від дронів
InternetUA
2025-07-25T13:46:28Z
Більше ШІ у пошук: Google Web Guide «зручно групуватиме посилання»
ITC
2025-07-25T13:34:54Z
Чому автояскравість може шкодити комфорту та батареї смартфона
InternetUA
2025-07-25T13:34:06Z
Чому вигнуті телевізори зникли з ринку: основні причини провалу технології
InternetUA
2025-07-25T13:16:23Z
Електромобіль Zeekr створений для швидкості, а тепер ще й захищає від куль
Топ Жир
2025-07-25T14:03:16Z
Каліфорнійські покупці електромобілів все частіше обирають не Tesla
Топ Жир
2025-07-25T13:18:20Z
Найпопулярніші бензинові та дизельні авто, які купують українці у 2025 році
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T13:15:20Z
На ринок виходить сімейний електрокросовер від Huawei із запасом ходу 700 км
Фокус
2025-07-25T13:12:47Z
Цей Mustang Mach-E доводить, що електробатареї служать набагато довше, ніж очікувалося
Топ Жир
2025-07-25T12:33:55Z
Чекають дорогі наслідки: що станеться з авто, якщо проїхати глибоку калюжу
GlavRed
2025-07-25T12:27:47Z
В Україні зібрали перші висотні автогідропідйомники Dasan DS450 на шасі Renault Trucks 6×6
AutoCentre
2025-07-25T12:24:30Z
Флагманський Lexus LC дебютував у спеціальній версії
AutoCentre
2025-07-25T12:06:20Z
Відомий тюнер автомобілів Mustang оголосив про банкрутство
Топ Жир
2025-07-25T12:03:43Z