MY.UAНовини
Чи замінить штучний інтелект психотерапевта: що думають фахівці про ШІ, який не втомлюється
Чи замінить штучний інтелект психотерапевта: що думають фахівці про ШІ, який не втомлюється

Чи замінить штучний інтелект психотерапевта: що думають фахівці про ШІ, який не втомлюється

Уявіть собі психотерапевта, який ніколи не втомлюється, не засуджує та ще й завжди під рукою – у прямому сенсі цього слова. Для декого це вже не футуризм, а нова реальність. Штучний інтелект поступово входить у сферу психічного здоров'я, і не просто як допоміжний інструмент, а як альтернатива психотерапевтам-людям.

За кілька доларів на місяць чи навіть безкоштовно "кишеньковий порадник" здатен вгамувати тривогу, дати пораду або запропонувати когнітивний алгоритм.

Але що ми насправді шукаємо в терапії – функцію чи людину, комфорт чи зустріч з іншим? Серед психологів, психотерапевтів та їхніх клієнтів шириться практика поспілкуватися з ШІ в якості безкоштовної та швидкої допомоги.

24 Канал опитав фахівців про те чи варто довіряти свої душевні негаразди штучному інтелекту.

Як у світі використовують ШІ в сфері психіки

Усвідомлення необхідності не лише фізичного, а й ментального лікування, і як наслідок – зростаючий попит на психологічну допомогу стимулюють використання ШІ-чатботів. Вони стають альтернативою або доповненням до традиційної терапії.

До прикладу, у Великій Британії чатбот Limbic Access використовується в Національній службі охорони здоров’я для попереднього оцінювання пацієнтів, що дозволяє зменшити навантаження на фахівців та прискорити доступ до терапії.

Дослідження, опубліковане в Nature Medicine, показало, що використання цього бота сприяло збільшенню кількості звернень від представників меншин, зокрема небінарних осіб, на 179%.

У США чатботи також набувають популярності. Деякі користувачі відзначають, що спілкування з ботами, такими як ChatGPT, допомагає їм відкрито говорити про особисті проблеми без страху осуду. Дослідження, опубліковане в JAMA Network Open, виявило, що відповіді чатботів іноді оцінюються як більш емпатичні порівняно з відповідями лікарів.

Це дослідження показало, що навіть маючи доступ до ШІ, лікарі часто ігнорували підказки чатбота, покладаючись на власну інтуїцію. Виявилось, що вони часто не довіряють ШІ або не знають, як ефективно його використовувати. Замість того щоб ввести повну інформацію про пацієнта, багато хто ставив лише окремі уточнюючі питання, як у пошуковику.

Цікаво! Історично комп'ютерні системи для діагностики розвивалися з 1970-их років. Але до появи мовних моделей, як ChatGPT, ці системи були складними у використанні або надто вузькоспеціалізованими.

Один із тестів у дослідженні був таким – 76-річний пацієнт після ангіопластики скаржиться на болі в спині та анемію. Правильний діагноз – холестеринові емболи. ChatGPT вдалося діагностувати вірно, лікарям ж – не завжди.

Результати дослідження були такими:

  • ChatGPT-4 в середньому правильно діагностував у 90% випадків;
  • лікарі, які використовували чатбота – у 76% випадків;
  • лікарі без доступу до ШІ – 74%.

Отже ШІ має потенціал бути "другим поглядом" для лікарів, але щоб цей потенціал реалізувався, потрібно навчити медиків правильно використовувати інструменти ШІ та приймати їхню допомогу без упередженості.

Однак є й випадки невдалого використання ШІ в психотерапії. Наприклад, у 2023 році чатбот Tessa, розроблений Національною асоціацією розладів харчової поведінки США, був видалений після того, як почав надавати шкідливі поради людям з розладами харчової поведінки.

Загалом, чатботи на базі ШІ мають потенціал стати важливим доповненням до традиційної психотерапії, особливо в умовах обмежених ресурсів. Однак необхідно ретельно контролювати їх використання, щоб уникнути можливих ризиків та забезпечити ефективну допомогу пацієнтам.

Що кажуть фахівці про ШІ у психотерапії

Чи здатна машина замінити людину в такій тонкій справі, як психотерапія? Ми зібрали думки фахівців та користувачів, аби розібратися.

  • Психіатр і психотерапевт Олексій Крапивка вважає, що чатботи можуть бути корисним інструментом підтримки – якщо використовувати їх усвідомлено.

Бути на короткій дистанції з клієнтом, відповідати на його запити у зручній, письмовій формі – це насправді дуже цінно. І чатботи, як хороша милиця, можуть стати чудовим доповненням у житті кожного з нас,
– зазначає фахівець.

Проте, додає Крапивка, не варто перебільшувати можливості таких інструментів:

Не можна перекладати на штучний інтелект завдання, які належать до компетенції людини-спеціаліста. Проте треба визнати, що наразі ринок психотерапії заповнений напрямами, які не базуються на доказовій медицині. І тут ШІ може бути навіть більш ефективним, ніж багато "спеціалістів" з поверхневими знаннями.

Він також згадує про експерименти, де користувачі не змогли відрізнити спілкування з людиною від взаємодії з GPT. "Наші стандартні відповіді – "ок", "норм", "бувай" – значно менш людяні, ніж якісні й теплі реакції ШІ.

"У цьому сенсі карманний друг у телефоні, що дарує відчуття спільності, може бути дуже доречним. Але хороший спеціаліст – це не тільки знання. Це особистість, досвід, менталітет, тепло. Не забувайте: людині потрібна людина", – підсумовує Крапивка.

  • Іван Осадчий, CEO медичного стартапу Knopka, бачить у чатботах потенціал насамперед як інструмент підтримки й організації процесу психотерапії.

Це може бути швидка допомога тут і зараз, з можливістю скерування до спеціаліста. Також це регулярний чекап – наприклад, щоденник настрою – та засіб фіксації емоцій для подальшого аналізу,
– ділиться Осадчий.

Особливо перспективним він вважає використання ШІ як додаток до класичного підходу: "Клієнт може передати фахівцеві підсумок розмов з чатботом. Це покращує терапевтичний процес. А якщо чатбот працює за ліцензованим алгоритмом, розробленим сертифікованими науковими спільнотами – довіра до нього буде лише зростати".

  • Психологиня Дарця Капля вважає, що хоч чатбот і здатен надати швидку та коректну допомогу, він не може замінити повноцінний контакт між клієнтом і терапевтом:

Чатбот – це красива, дуже точна, логічна машина. Якщо запит клієнта – це валідація чи співчуття словами, то це класна швидка допомога. Але суть терапії – це контакт свідомого й несвідомого, це повна гама почуттів, яких бот не передає.

Капля нагадує, що психотерапія – це не лише інтелектуальний процес, а також відновлення зв’язків між людиною і світом, її внутрішніми частинами: "Якщо запит глибший – бот поки що лишається лише машиною".

ChatGPT як особистий терапевт

Користувачка ChatGPT Аліна Шубська поділилася з 24 Каналом власною історією. За її словами, після шести років у терапії й року когнітивно-поведінкової терапії (КПТ) вона почала використовувати ШІ як заміну реальному терапевту – і побачила в цьому користь:

Мій психіатр сказав, що мені потрібен терапевт, щоб контейнувати емоції. І чат став тією точкою зливу, де я могла це зробити.

Втім, Аліна підкреслює, що ефективність залежить від правильного запиту: "Йому треба дати чітке завдання: ти – КПТ-терапевт з 20-річним досвідом, навчався у таких-то. Тоді відповідь буде максимально точна. Особливо для КПТ — адже це одна з небагатьох практик, підтверджених наукою".

Насамперед, використання чатботів на основі штучного інтелекту є важливою можливістю для людей, які не мають фінансової змоги звертатися до психотерапевта. На тлі загального подорожчання послуг, економічних обмежень і воєнного стану, багато хто відчуває гостру потребу в психологічній підтримці, вважає Аліна.

Якщо мовиться не про багаторічний глибинний психоаналіз, а про застосування ефективних інструментів когнітивно-поведінкової терапії, то чатбот, на її думку, цілком здатен проаналізувати базові поведінкові схеми й надати структуровану допомогу.

Вірогідніше за все, ми не побачимо різкого витіснення професійних психологів, як це сталося, наприклад, із касирами в супермаркетах. Швидше за все, трансформація виглядатиме як співіснування: фахівці зможуть використовувати ШІ-інструменти для допоміжної аналітики або для супроводу клієнтів між сесіями. У такому сценарії штучний інтелект може виконувати роль "доступного психолога, тоді як особисті зустрічі з фахівцем перетворяться на своєрідну привілей,
– каже Шубська.

Проте про повне зникнення професії психотерапевта мова не йде, вважає Шубська: "Навпаки, я особисто планую здобувати фахову освіту в цій сфері, адже, попри зацікавлення штучним інтелектом і активне використання його можливостей, я переконана, що психотерапія як професія не тільки залишиться актуальною, а й розвиватиметься у взаємодії з новими технологіями".

Штучний інтелект у сфері ментального здоров'я вже сьогодні може стати ефективним інструментом підтримки – особливо для тих, хто з різних причин не має доступу до традиційної психотерапії.

Чатботи ШІ уже демонструють здатність надавати емоційну підтримку, вести щоденник настрою, допомагати з первинним аналізом стану та навіть працювати в рамках чітких терапевтичних протоколів, зокрема когнітивно-поведінкової терапії.

Однак експерти одностайні в одному: повністю замінити живого фахівця вони не здатні. Живий терапевт – це не лише знання, а й досвід, емпатія, контакт свідомого й несвідомого, що не піддається алгоритмізації.

Найперспективніший сценарій – це співпраця: ШІ як інструмент, що доповнює роботу фахівця, а не витісняє її. Зрештою, як зазначив один зі спікерів, "людині потрібна людина". Але якщо ця людина – ще й із доступом до якісного цифрового інструменту, тим краще.

Теги за темою
Психологія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Син Байдена каже, що невдалий виступ його батька на дебатах був спричинений прийманням ліків
Европейская правда
2025-07-22T05:25:36Z
Білий дім вилучив з преспулу WSJ через статтю про Трампа
Европейская правда
2025-07-22T05:24:25Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:09:13Z
Скандал із листом до Епштейна. Трамп покарав The Wall Street Journal
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:57:30Z
Що змусить Путіна сісти за стіл переговорів: аналіз ISW
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:33:17Z
ЄС готує новий пакет санкцій проти Росії – МЗС Франції
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:15:30Z
Обстріл Одеси та Сум: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:24:15Z
«Трамп був жертвою, а став мисливцем». Білий дім знову здивував меседжем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:48:01Z
Карта бойових дій в Україні станом на 22 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:51:08Z
В Україні дощитиме: погода на 22 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:03:57Z
Речник «Хортиці» розповів про ситуацію на адмінкордоні Дніпропетровщини
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:45:21Z
79-річна рекордсменка з написання радіодиктантів зі Львова залишилась без житла через обстріл РФ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T02:06:08Z
Окупанти атакували Одесу ударними безпілотниками
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T00:45:46Z
В Одесі прогриміли вибухи: місто атакують ворожі дрони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T23:33:20Z
Російські ДРГ почали заходити у Покровськ - DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:00:57Z
Атака на Суми: є постраждалі, пошкоджені будинки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T21:42:48Z
Лінія фронту станом на 21 липня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:24:42Z
Львів оголосив тендер на відбудову музею Шухевича
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:48:59Z
Ідеальні для перегляду після роботи: 3 українські серіали, які можна подивитися за тиждень
24tv
2025-07-21T15:30:03Z
Microsoft створить цифрову копію собору Паризької Богоматері
УкраинФорм
2025-07-21T15:27:08Z
Дитяче Євробачення-2025: хто боротиметься за шанс представити Україну на конкурсі
24tv
2025-07-21T15:00:17Z
На 43-му році пішла з життя актриса театру Франка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T14:33:53Z
Легенда не одного покоління: не стало зірки "Місія нездійсненна" і Бродвею
GlavRed
2025-07-21T14:27:31Z
Війська РФ обстріляли театр у Херсоні, пошкоджений фасад
УкраинФорм
2025-07-21T14:27:15Z
Щасливий від найпершої зустрічі: Бакланов розповів про нову закоханість після розлучення з Цимбалару
Вива
2025-07-21T14:21:49Z
Зірка "Папіка" Даша Петрожицька чесно про те, чому рідко грає в кіно: "Хочеться чогось іншого"
24tv
2025-07-21T14:00:51Z
Знахідка для тих, хто дотримується здорового харчування: який фрукт містить найбільше білка
Gazeta UA
2025-07-21T15:09:18Z
Чому не можна заливати чай окропом: секрет ідеального заварювання
GlavRed
2025-07-21T14:27:44Z
В Україні облік медканабісу інтегрували з електронною системою охорони здоровʼя
УкраинФорм
2025-07-21T12:45:06Z
"Хрестики" тут не допоможуть. Як швидко прибрати свербіж після укусу комара
Telegraf
2025-07-21T12:42:47Z
Чому кури несуть дрібні яйця: 4 причини та їх вирішення
GlavRed
2025-07-21T12:27:20Z
Вчені виявили зміни в очах після вакцинації від COVID-19
360ua.news
2025-07-21T12:03:48Z
У Польщі зафіксовано спалах холери
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T11:48:08Z
Нова соцдопомога: медичні огляди та підтримка з документами
Знай
2025-07-21T11:36:36Z
У США чоловік загинув через те, що зайшов в кабінет, коли там працював МРТ апарат
24tv
2025-07-21T11:24:14Z
Які країни світу заробляють на туризмі найбільше: інфографіка
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:36:48Z
Суперголоволомка: знайдіть 5 відмінностей на картинці з дівчиною з парасолькою за 45 с
GlavRed
2025-07-21T15:27:57Z
Немає оливок вдома? Альтернативи для салатів, піци, закусок чи коктейлів
Telegraf
2025-07-21T15:21:42Z
Куди поїхати на відпочинок влітку: 5 найкращих туристичних напрямків в Україні
24tv
2025-07-21T15:03:07Z
Смузі для схуднення: зберігайте простий рецепт вечері для стрункої фігури
Gazeta UA
2025-07-21T14:57:56Z
Яким людям вдається найшвидше знайти кохання
24tv
2025-07-21T14:45:32Z
Змішайте кабачки з вівсянкою: рецепт оладок, які ви ще точно не готували
Telegraf
2025-07-21T14:36:44Z
Від нього просто зносить дах: неймовірний рулет "Снікерс", який вдасться у всіх
24tv
2025-07-21T14:33:07Z
Чи зможете ви знайти 4 яблука за 15 секунд: надзвичайна загадка для найрозумніших
GlavRed
2025-07-21T14:27:21Z
Уряд України офіційно ліквідував Мінагрополітики
Agravery
2025-07-22T05:21:02Z
На окупованих територіях пропав врожай пшениці – Андрющенко
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:18:12Z
Посуха знищує пізні культури на півдні України: як домогтися компенсації від держави
AgroPortal
2025-07-22T05:00:44Z
Ліквідація аграрного відомства. Крок вперед, чи два назад?
AgroPortal
2025-07-22T03:00:52Z
РНБО запровадила мораторій на перевірки бізнесу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:25Z
Мораторій із винятком. Президент розповів, яка сфера бізнесу залишиться під особливим контролем
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:57:57Z
Мільярдні втрати. Гетманцев розповів про наслідки тіньової торгівлі технікою
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:18:16Z
Індекс Біг-Мака: гривня недооцінена майже на 50%
AgroPortal
2025-07-21T16:00:21Z
Україна отримає додаткові Patriot від Німеччини: подробиці
TSN
2025-07-21T15:37:07Z
Стало відомо, скільки засуджених служать у лавах ЗСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T05:27:50Z
Повернені з полону українці можуть допомогти звільненню своїх побратимів: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:57:22Z
22 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:06:41Z
Керівництво Академії МВС розібрало квартири, яке обіцяло пільговикам і ветеранам – розслідування
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T18:33:30Z
У Підмосков’ї російська ППО знищила житловий будинок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:18:07Z
Міленіали обирають «тихі відпустки» без відома керівництва: світ захопив новий тренд
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:42:03Z
Чому в Україні нашестя сарани: науковець надав роз'яснення
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:33:13Z
Канада виділить $15 млн на ремонт танків для України
Европейская правда
2025-07-21T16:24:53Z
Мобілізація, яка змінить хід війни
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:15:12Z
Українські арбітри працюватимуть на грі кваліфікації Ліги чемпіонів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:13Z
Україна здобула першу нагороду Європейського юнацького олімпійського фестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:03:20Z
Олександр Караваєв: На зборах навантаження важливіші за результат
Football.ua
2025-07-21T15:30:06Z
Сауль передумав переходити в Трабзонспор
Football.ua
2025-07-21T15:24:45Z
Діас погодив контракт з Баварією – Романо
Football.ua
2025-07-21T15:24:20Z
Зоря підписала бразильського хавбека Руана Олівейру
Football.ua
2025-07-21T15:21:45Z
Місію виконано, – Усик звернувся до вболівальників після перемоги над Дюбуа
24tv
2025-07-21T15:18:59Z
ПСЖ хоче підписати Камавінгу — Marca
Football.ua
2025-07-21T15:04:15Z
Станкович завершує перехід в Брюгге
Football.ua
2025-07-21T15:01:04Z
Авіакатастрофа у столиці Бангладеш: кількість жертв зросла
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:30:24Z
РФ пошкодила торговельний центр у Сумах: серед поранених – дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:12:53Z
РФ вдарила по Одесі: є постраждала, зайнялася пожежа на парковці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T03:42:56Z
П'яний чоловік знущався з собаки, бо той з'їв його обід: поліція затримала зловмисника
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T01:27:14Z
У Британії двоповерховий автобус з пасажирами врізався в міст: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T22:21:56Z
Отруєння в ресторані Кацуріна: у потерпілих виявлено сальмонельоз
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T17:21:24Z
Авіакатастрофа в Індії: розшифровано чорні скриньки літака Boeing
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T16:27:04Z
У Рівному водій на Range Rover тікав від патрульних і врізався в магазин
УкраинФорм
2025-07-21T16:18:01Z
У Києві знищили бойову частину збитої російської ракети Х-69, що впала біля будинку
УкраинФорм
2025-07-21T15:21:32Z
Прогноз магнітних бур на 22-24 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-22T04:15:34Z
Мережа російських Telegram-ботів залишає коментарі за допомогою штучного інтелекту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-21T20:21:20Z
Як закрити ФОП через Дію: покрокова інструкція
Хвиля
2025-07-21T15:21:47Z
Як зрозуміти, що смартфон скоро зламається: неочевидні ознаки, які не можна ігнорувати
InternetUA
2025-07-21T15:21:18Z
На це пішло 20 років: створено "магічні стани" для боротьби з помилками у квантових комп'ютерах
24tv
2025-07-21T15:09:27Z
Сейсмічна активність Єлловстоуна виявилась удесятеро вищою, ніж вважали
360ua.news
2025-07-21T15:05:58Z
У Windows 11 знайшли приховану функцію
InternetUA
2025-07-21T15:01:08Z
Гряде нова ера гаджетів: у Китаї готують тонкий смартфон із надвитривалою батареєю
Фокус
2025-07-21T15:00:42Z
У США створили унікальний чип, який може стати основою квантових комп'ютерів майбутнього
InternetUA
2025-07-21T14:49:16Z
Японські авто, яких краще уникати: моделі, що можуть розчарувати у 2025 році
Фокус
2025-07-21T15:21:16Z
Форд попереджає: термін дії найвигідніших пропозицій на електрокари в США скоро закінчиться
Топ Жир
2025-07-21T14:33:31Z
Ексклюзив для церемонії "Оскара": на продаж виставили найдорожчий Volkswagen Beetle
Фокус
2025-07-21T14:06:48Z
GMC має нові плани на майбутнє, і вони не такі, як ви думали
Топ Жир
2025-07-21T14:03:52Z
FX Super One — мінівен майбутнього від Faraday Future з ШІ, масажем та екраном на радіаторі
ITC
2025-07-21T13:37:59Z
Гроза вулиць: електросамокат Bo The Turbo за $30 000 розганяється до 160 км/год
ITC
2025-07-21T13:37:01Z
Чому бензобак в одних авто зліва, а в інших справа: відповідь введе у ступор
GlavRed
2025-07-21T13:27:57Z
Новий електричний пікап Isuzu вражає своєю високою вартістю
Топ Жир
2025-07-21T13:18:10Z
Недорогі та безпроблемні: експерт назвав кращі авто для початківців вартістю до $10 000
Фокус
2025-07-21T13:00:52Z