MY.UAНовини
Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС
Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС

Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС

Тимчасовий захист для 4,3 мільйона українців, які проживають в ЄС, спливає в березні 2026 року. Наразі в Євросоюзі ще не розробили конкретну стратегію, як діяти далі, але вже розглядають різні варіанти, зокрема й повернення до національних віз.

Чого очікувати українцям, чи загрожує їм депортація та коли можливе рішення щодо легального статусу українських біженців – дізнавалась кореспондентка 24 Каналу.

Як у ЄС шукають рішення для українських біженців

Після повномасштабного вторгнення, в березні 2022 року, Євросоюз ввів у дію Директиву про тимчасовий захист, аби надати прихисток українцям.

За даними Євростату, станом на кінець лютого 2025 року цей статус отримали 4,3 мільйона українців.

  • Найбільше біженців прийняли Німеччина (1 177 800 осіб), Польща (994 790 осіб) та Чехія (397 750 осіб). Відтоді дію Директиви вже чотири рази продовжували, хоча документ передбачає максимальну трирічну пролонгацію.
  • Наразі її чинність спливає у березні 2026 року, і поки ЄС не визначився з остаточною стратегією щодо українських біженців.


Українці в Європі станом на 2025 рік / Інфографіка Eurostat

"Ми розглядаємо різні варіанти, зокрема продовження чи не продовження тимчасового захисту залежно від розвитку подій, перехід до національних статусів для роботи, навчання або сімейних обставин, а також підтримку тих, хто повертається додому в Україну", – сказав речник Єврокомісії з питань внутрішніх справ ЄС Маркус Ламмерт.

Аналітикиня з питань міграції Центру європейської політики Анастасія Каратзас розповіла 24 Каналу, що ймовірність подальшого продовження тимчасового захисту цілком реальна – це дозволило б державам-членам ЄС виграти час для розробки довгострокової стратегії.

Водночас я вважаю, що для деяких українців у певних країнах може залишитися варіант переходу до національного статусу, якщо така можливість передбачена. У деяких державах-членах ця опція вже є, і, гадаю, нічого не заважає скористатися нею. Якщо українці оберуть саме цей шлях, це може дати їм більше стабільності й впевненості в майбутньому,
– каже аналітикиня.

Старша наукова співробітниця Центру глобальної Європи аналітичного центру GLOBSEC Владислава Губалова також вважає, що хоча механізм тимчасового захисту може бути продовжений, водночас є потреба поступово виходити за його межі.

На практиці тимчасовий захист працює по-різному в різних країнах ЄС. Відрізняються умови щодо житла, працевлаштування, соціальної допомоги тощо. І ці правила можуть змінюватися з часом.

До прикладу, українець у Польщі отримає одну форму підтримки, а в Чехії – зовсім іншу, хоча формально обидва перебувають під дією однієї й тієї ж директиви.

"Тому на рівні ЄС є прагнення забезпечити, щоб обраний підхід був збалансованим і передбачуваним. Одним із можливих варіантів могло б стати введення спільних умов та запобіжників, яких мали б дотримуватись як держави-члени, так і самі біженці, на шляху до більш постійного статусу проживання", – розповіла Владислава Губалова у коментарі 24 Каналу.

На її думку, такий підхід дав би змогу українцям поступово й послідовно перейти до тривалішого статусу перебування, без ризику правової невизначеності. Це зробило б процес більш контрольованим і справедливим – незалежно від того, в якій саме країні ЄС перебуває людина.

Чи можлива депортація українців

У разі припинення дії Директиви про тимчасовий захист, українці зможуть залишатися в країнах ЄС або на інших легальних підставах (наприклад, візах чи дозволах на проживання), або за правилами безвізового режиму, який дозволяє перебування до 90 днів. Хоча масова депортація українців виглядає малоймовірною, експерти не виключають певних ризиків.

Ризик полягає в тому, що якщо не буде продовження, якщо країни-члени не введуть альтернативні варіанти для українців, і якщо ми не матимемо консенсусу чи рішення ЄС щодо цього – тоді українці можуть опинитися в ситуації нелегального перебування. І це може суттєво обмежити їхній доступ до послуг і соціальної підтримки. А в деяких випадках це може означати й ризик депортації,
– попереджає Анастасія Каратзас.

Водночас вона підкреслює: на рівні ЄС наразі не ведуть обговорення такого сценарію, і загалом він вважається малоймовірним. Цю думку поділяє й Владислава Губалова з аналітичного центру GLOBSEC. За її словами, Євросоюз нині працює над тим, аби уникнути ситуації, коли мільйони людей опиняться без жодного правового статусу.

"Понад чотири мільйони українців залишаються у правовій невизначеності – і це точно не в інтересах ні ЄС, ні окремих країн-членів, адже така ситуація лише посилить тиск на їхні системи надання притулку", – пояснює Губалова.

На її думку, якщо не буде узгодженого переходу від статусу тимчасового захисту до інших форм довгострокового перебування або добровільного повернення до України, тоді певна вразливість таки може виникнути. Проте, як показує досвід реалізації інших ініціатив, зокрема Пакту про міграцію та притулок, фактичне впровадження таких жорстких заходів зазвичай виявляється досить обмеженим.

Інтеграція в ЄС чи повернення додому

Анастасія Каратзас вважає, що питання інтеграції українців до ЄС і їхнього можливого повернення додому є надзвичайно складним. За її словами, важливо одночасно надавати людям можливість стати самодостатніми під час їхнього перебування в ЄС, і підтримувати їх у поверненні додому, коли це безпечно і якщо вони цього хочуть.

"Ці дві речі не є взаємозаперечними. Вони можуть відбуватися одночасно. Наприклад, інтеграційні програми, які дають українцям навички для роботи в Європі, можуть бути поєднані з потребами України в процесі відновлення та реконструкції", – зазначає експертка.

За її словами, надання можливостей для інтеграції є важливим не лише для самих біженців, а й для держав, які їх приймають. Такий підхід зменшує навантаження на соціальні служби та знижує рівень залежності від державної підтримки.

Чим більше в українців буде самостійності, тим легше вони зможуть прийняти рішення про повернення, якщо й коли вони цього захочуть,
– додає вона.

Водночас навіть якщо повернення стане безпечним, має бути реальна перспектива повернення, зокрема з забезпеченням робочих місць і функціонуванням державних послуг в Україні.

"Європейський Союз має можливості для співпраці з українськими партнерами, щоб забезпечити таку перспективу. Якщо українці стануть самодостатніми тут, вони можуть сприяти відновленню країни через грошові перекази", – зазначає Анастасія Каратзас.

Аналітикиня Владислава Губалова додає, що в ЄС питання тимчасового захисту, ймовірно, поступово зміщуватиметься у бік інтеграційних політик. Попри фінансові виклики для країн-членів та труднощі, пов’язані з інтеграцією великої кількості людей, вона зазначає: у європейському політичному просторі існує загальне розуміння, що українські біженці вже роблять позитивний внесок у суспільство та економіку.

Колишній єврокомісар з питань праці та соціальної політики Ніколас Шміт також відзначив успішну інтеграцію українців на європейському ринку праці.

За його словами, станом на жовтень 2024 року серед 4,3 мільйона українців, які перебувають у ЄС, 1,6 мільйона вже працевлаштовані. Водночас 31,8% від загальної кількості українських біженців становлять діти.

Український уряд, зі свого боку, наголошує на важливості повернення громадян додому, зокрема для участі у процесах відновлення. Задля цього створено Міністерство національної єдності, а також планується відкриття Хабів єдності на території країн ЄС. Однак, коментуючи питання продовження тимчасового захисту, профільний міністр Олексій Чернишов заявив, що такий статус має зберігатися до настання довготривалого та стійкого миру.

"Ми уважно відстежуємо ці процеси та беремо активну участь у міжнародних консультаціях, щоб відстоювати інтереси українців", – сказав міністр.

Країни ЄС зменшують фінансову допомогу для українських біженців

Анастасія Каратзас визнає, що країни-члени ЄС вже почали скасовувати або зменшувати фінансову підтримку для українських біженців. На її думку, ця тенденція буде лише зростати, зокрема через "мінливі геополітичні обставини" та скорочення американської допомоги для країн Центральної та Східної Європи.

Деякі країни-члени ЄС або зменшили фінансову підтримку, або ставлять фінансову підтримку в залежність від таких речей, як необхідність знайти роботу,
– констатує аналітикиня.

Каратзас також зазначає, що нещодавно Європейський суд аудиторів опублікував звіт, в якому йшлося про труднощі в розумінні того, як саме кошти, виділені на підтримку українців, були витрачені. Це викликає певне занепокоєння, адже було важко зрозуміти, як ці кошти використовувалися на практиці.

За її словами, в обговореннях щодо майбутніх фінансових програм ЄС має бути чітко продемонстровано, як ці кошти були витрачені ефективно, щоб можна було обґрунтувати подальше фінансування.

"Якщо будуть надані конкретні дані, які чітко демонструють успіх фінансування через певні програми, це значно полегшить аргументацію на користь продовження таких фінансувань", – підкреслює Каратзас.

Зазначимо, що рішення щодо подальшої долі українських біженців можуть ухвалити в середині червня цього року, коли в Брюсселі на засідання Ради ЄС зберуться міністри внутрішніх справ.

Теги за темою
ЄвросоюзЄвропа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Майбутній уряд ФРН багато обіцяє Україні, але не вказує способи втілення планів - німецька експертка
УкраинФорм
2025-04-16T15:42:44Z
США запровадили санкції за незаконні поставки іранської нафти в Китай
УкраинФорм
2025-04-16T15:42:18Z
Якого біса він там робить: Трамп скасував секретний брифінг для Маска після витоку інформації
Vlasti
2025-04-16T15:42:12Z
Росія понад 30 разів порушила «енергетичне перемирʼя» - МЗС України
УкраинФорм
2025-04-16T15:39:24Z
Ексзаступнику керівника ОП Смиронову оголосили нову підозру
УкраинФорм
2025-04-16T15:39:22Z
Масштабний удар по Україні на Великдень: в МЗС розповіли, чого чекати українцям
GlavRed
2025-04-16T15:37:33Z
Контрабандист і спонсор російської агресії Артур Гранц безперешкодно скуповує Латвію. Готує плацдарм для армії Путіна?
Antikor
2025-04-16T15:37:13Z
Трамп відмовився продавати Україні системи Patriot – Bild
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:37:09Z
Міністр оборони Німеччини гальмує доставку Taurus в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:36:55Z
Скільки квартир у Польщі українці купили за рік: які міста обирають
24tv
2025-04-16T15:45:25Z
Один із найбагатших людей Британії пообіцяв залишити дітей без спадщини: у чому причина
Фокус
2025-04-16T15:42:53Z
У Чернівцях відкрили одразу три простори турботи про ветерана
УкраинФорм
2025-04-16T15:42:45Z
Еквівалентно річному ВВП країни: аналітики розповіли, скільки КНДР заробила на війні в Україні
Фокус
2025-04-16T15:39:49Z
Дмитро Комаров опублікував "Світ навиворіт" російською мовою. Що пишуть у мережі
Gazeta UA
2025-04-16T15:37:24Z
ТЦК не питатиме: після отримання повістки чоловікам не залишать вибору
Знай
2025-04-16T15:36:14Z
Запорізькі священники закликали містян доєднатися до Великодніх богослужінь онлайн
УкраинФорм
2025-04-16T15:36:06Z
Коли Зеленський ігнорує петиції з вимогою ветувати закон: результати дослідження
24tv
2025-04-16T15:33:58Z
"Двоє китайців точно не допоможуть": на що робить ставку Росія на полі бою
24tv
2025-04-16T15:30:21Z
У Торецьку, де не вціліло жодного будинку, залишається близько 40 людей
УкраинФорм
2025-04-16T15:42:48Z
У нього навіть не було зброї: росіяни жорстоко вбили українського полоненого
GlavRed
2025-04-16T15:37:27Z
Графіки відключення світла в Києві та області 17 квітня: ДТЕК оголосив про нові обмеження
Политека
2025-04-16T15:18:06Z
У Харкові не мають наміру відмовлятися від безкоштовного проїзду - Терехов
УкраинФорм
2025-04-16T15:18:01Z
Окупанти розстріляли беззбройного полоненого військовослужбовця ЗСУ у Волноваському районі
24tv
2025-04-16T15:06:36Z
Новий графік автобусів в Дніпрі: у місті запустили додаткові маршрути, опубліковано перелік
Политека
2025-04-16T15:01:47Z
Демонтаж МАФів у Києві. Стихійні торговці вигадали хитрий хід
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T14:57:09Z
В Україні завтра без опадів, вдень до +23°
УкраинФорм
2025-04-16T14:55:24Z
У Херсоні внаслідок ранкового обстрілу загинув комунальник
УкраинФорм
2025-04-16T14:54:38Z
Леся Нікітюк спровокувала чутки про таємний шлюб із нареченим-військовим
GlavRed
2025-04-16T15:27:04Z
Розкішний мінімалізм: глава сімейства Кардаш'ян підкорила трендовим інтер'єром вітальні
24tv
2025-04-16T15:18:46Z
Як одягнутися на Великдень 2025: сучасні комплекти, які зачаровують
24tv
2025-04-16T15:18:03Z
Анастасія Цимбалару вразила зміною зовнішності: фото до та після
Gazeta UA
2025-04-16T15:01:13Z
Це стало прокляттям: режисер Сам удома 2 висловився про роль Трампа у фільмі
Факти ICTV
2025-04-16T14:49:01Z
Був гендиректором "Нового каналу" і громадянином РФ: що відомо про чоловіка Олі Фреймут
Telegraf
2025-04-16T14:33:46Z
Вразять кожного: великодні ярмарки Праги, які варто відвідати у 2025-му
24tv
2025-04-16T14:24:14Z
Андрій Хливнюк розповів, чи дійсно розійшовся із дружиною після 11 років подружнього життя
Antikor
2025-04-16T14:18:51Z
Біотуалети: комфортне рішення делікатних проблем
Bin UA
2025-04-16T14:14:30Z
Не викидайте шкірку від авокадо: як її можна використати
24tv
2025-04-16T15:30:43Z
Вчені знайшли область мозку, яка відповідає за логіку
Portaltele
2025-04-16T15:07:39Z
Як всього одна невинна звичка змушує нас переїдати та як її позбутися
Знай
2025-04-16T14:51:36Z
Буженина вийшла сухою: які помилки з соковитої великодньої страви зроблять гуму
24tv
2025-04-16T14:33:55Z
Як вивести пляму від олії на одязі: названо найкращі методи
24tv
2025-04-16T14:12:00Z
2 мільйони для медиків: Григорій Козловський підтримав госпіталь ветеранів у Львові
24tv
2025-04-16T12:42:59Z
Популярні, але проблемні: породи кішок, які можуть стати випробуванням для власника
Gazeta UA
2025-04-16T11:58:10Z
Унікальна операція: в Дніпрі медики під час хірургічного втручання розбудили пацієнта і змусили говорити
Фокус
2025-04-16T11:51:22Z
Лікарняний 2025: які терміни виплат за рахунок ПФУ
Факти ICTV
2025-04-16T11:48:56Z
ВАКС взяв під варту суддю з Одещини, підозрюваного в організації схеми для ухилянтів
УкраинФорм
2025-04-16T15:42:18Z
Чоловік помстився дівчині, яка вирушила в круїз без нього, "замінувавши" судно
Фокус
2025-04-16T15:42:03Z
У Польщі викрили банду сутенерів. Майже всі – українці
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:40:20Z
Палає підшипниковий завод у Курську: кадри масштабної пожежі
24tv
2025-04-16T15:00:54Z
Ольга Сумська потрапила під обстріл на Дніпропетровщині: "Між вибухами встигли на потяг"
24tv
2025-04-16T14:48:33Z
На Львівщині судитимуть зловмисницю, яка підробила документи та отримала виплати за програмою «Муніципальна няня»
Украина Криминальная
2025-04-16T14:42:24Z
Колишній СБУшник із судимістю за хабар знову "виплив" з елітним житлом і автівкою: позичив мільйони в адвоката
Antikor
2025-04-16T14:36:30Z
Ні грошей, ні дров: двох українців ошукали шахраї
InternetUA
2025-04-16T14:28:00Z
У Рівному посадовицю викрили на хабарі за оренду приміщення
Украина Криминальная
2025-04-16T14:27:05Z
Знають лише одиниці: експерти дали точну відповідь, як часто треба прати піжаму
GlavRed
2025-04-16T15:27:42Z
Якою мовою говорять в Дубаї: це потрібно знати кожному туристу, який їдете в ОАЕ
24tv
2025-04-16T15:06:52Z
Як правильно розпалювати вогнище: покрокова інструкція та поради з безпеки
24tv
2025-04-16T14:27:42Z
Як приготувати їжу на вогні, щоб вона була корисною для здоровʼя
24tv
2025-04-16T14:27:10Z
Генеральне прибирання: з чого почати, як впоратися швидше й не втомитися
ZN UA
2025-04-16T13:37:36Z
Популярний курорт закрився через риб із людськими зубами: що вони зробили
Фокус
2025-04-16T13:27:29Z
Жінка переселилася на круїзний лайнер і живе там безкоштовно: як їй це вдається
24tv
2025-04-16T13:21:24Z
3 кухонні речі, які треба міняти частіше, ніж ви думаєте
24tv
2025-04-16T13:18:34Z
Час сіяти редиску. Цей городній лайфхак допоможе виростити щедрий хрусткий урожай
Telegraf
2025-04-16T13:15:57Z
Mazda припиняє експорт CX-50 ​​в Канаду через загострення торгової війни з тарифами
Топ Жир
2025-04-16T15:45:51Z
YouControl презентував перший в Україні модуль для комплексної оцінки ESG-ризиків компаній
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:45:11Z
НБУ опустив валюти в ціні: євро вже не 47 гривень
24tv
2025-04-16T15:33:33Z
Міністерка економіки повідомила про «позитивний крок» в угоді про копалини
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:33:06Z
Підвищення тарифів на комунальні послуги у Запорізькій області: за що доведеться платити більше у травні
Политека
2025-04-16T15:30:40Z
Податкова хоче доступ до банківської таємниці: реформа стопориться, а НБУ вже тисне на банки
Antikor
2025-04-16T15:27:32Z
Українцям оновили правила виплат субсидій: кого торкнуться нововведення з середини квітня
Хвиля
2025-04-16T15:27:24Z
Український фонд стартапів надасть $525 тисяч грантів технологічним компаніям
УкраинФорм
2025-04-16T15:24:27Z
Індексація зарплати у 2025 році: коли буде проводитись
Факти ICTV
2025-04-16T15:21:03Z
Як чужорідне тіло. Італійські футбольні зірки оцінили гру Довбика у «Ромі»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:45:10Z
«Ніхто не тисне, і ми стоїмо на своєму»: атлетка прокоментувала свої поєдинки
GlavRed
2025-04-16T15:27:51Z
Де продовжить кар'єру Кевін Де Брюйне?
Football.ua
2025-04-16T15:24:05Z
Де Брюйне отримав пропозицію від Чикаго Файр — Романо
Football.ua
2025-04-16T15:22:56Z
Магучіх та Левченко потрапили до заявки першого етапу «Діамантової ліги»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:18:41Z
Російський плавець, який знімався у пропагандистському відео, отримав нейтральний статус
ГЛАВКОМ NET
2025-04-16T15:09:53Z
Готується закрити поразку: український боксер битиметься у Німеччині
24tv
2025-04-16T15:06:32Z
Випав з 11-го поверху: в Китаї трагічно загинув найкращий бомбардир турецької Суперліги
24tv
2025-04-16T14:57:30Z
Пушич: Шахтар приїхав за результатом – і він його здобув
Football.ua
2025-04-16T14:55:01Z
OpenAI розробляє власну соціальну мережу
24tv
2025-04-16T15:33:17Z
Gemini навчилась генерувати відео в якості 720p, але з обмеженням до 8 секунд
ITC
2025-04-16T15:22:11Z
Bethesda продає 2000 частин серверів Elder Scrolls Online — кожна по $110
ITC
2025-04-16T15:19:11Z
Трампісти припиняють фінансування програми CVE – глобальної бази даних, яка відіграє ключову роль у сфері кібербезпеки
Украина Криминальная
2025-04-16T15:12:58Z
Сліди скотчу зі скла зникнуть безслідно: ось як його прибрати
24tv
2025-04-16T15:06:13Z
Глобальний збій. Музичний сервіс Spotify вийшов з ладу
InternetUA
2025-04-16T15:01:56Z
Google впроваджує нову функцію безпеки в Android — автоматичне перезавантаження після 72 годин без розблокування
AIN
2025-04-16T15:01:07Z
Живе всюди, крім Антарктиди: українські полярники помітили біля станції неочікувану гостю
Фокус
2025-04-16T14:58:22Z
Spotify не працює: що відомо про збій 16 квітня 2025
Факти ICTV
2025-04-16T14:49:09Z
Mercedes-Benz випустить лімітовану серію G-Class
1News
2025-04-16T15:36:24Z
Як вас можуть обдурити на СТО: ТОП-5 найпоширеніших хитрощів механіків
GlavRed
2025-04-16T15:33:16Z
Scania представляє інноваційне шасі для електробусів Low Entry
AutoCentre
2025-04-16T15:01:19Z
Subaru Trailseeker EV: Швидший за WRX STI, але невідомо, чи це універсал чи позашляховик
Топ Жир
2025-04-16T15:00:32Z
Subaru представила потужні сімейні електрокросовери із запасом ходу понад 400 км
Фокус
2025-04-16T14:45:18Z
Новий хетчбек від Kia показує американцям, що для перевезення більшого розміру не потрібно величезного авто
Топ Жир
2025-04-16T14:15:39Z
Новий Subaru Solterra 2026 отримує дикий редизайн разом із більшою потужністю та дальністю ходу
Топ Жир
2025-04-16T14:15:34Z
Перша електрична седан від Kia з’явилася, щоб перемогти Model 3 у його власній грі
Топ Жир
2025-04-16T14:15:27Z
Lexus назвав дату дебюту люксового седана ES та показав його на відео
AutoCentre
2025-04-16T14:07:03Z