MY.UAНовини
Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС
Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС

Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС

Тимчасовий захист для 4,3 мільйона українців, які проживають в ЄС, спливає в березні 2026 року. Наразі в Євросоюзі ще не розробили конкретну стратегію, як діяти далі, але вже розглядають різні варіанти, зокрема й повернення до національних віз.

Чого очікувати українцям, чи загрожує їм депортація та коли можливе рішення щодо легального статусу українських біженців – дізнавалась кореспондентка 24 Каналу.

Як у ЄС шукають рішення для українських біженців

Після повномасштабного вторгнення, в березні 2022 року, Євросоюз ввів у дію Директиву про тимчасовий захист, аби надати прихисток українцям.

За даними Євростату, станом на кінець лютого 2025 року цей статус отримали 4,3 мільйона українців.

  • Найбільше біженців прийняли Німеччина (1 177 800 осіб), Польща (994 790 осіб) та Чехія (397 750 осіб). Відтоді дію Директиви вже чотири рази продовжували, хоча документ передбачає максимальну трирічну пролонгацію.
  • Наразі її чинність спливає у березні 2026 року, і поки ЄС не визначився з остаточною стратегією щодо українських біженців.


Українці в Європі станом на 2025 рік / Інфографіка Eurostat

"Ми розглядаємо різні варіанти, зокрема продовження чи не продовження тимчасового захисту залежно від розвитку подій, перехід до національних статусів для роботи, навчання або сімейних обставин, а також підтримку тих, хто повертається додому в Україну", – сказав речник Єврокомісії з питань внутрішніх справ ЄС Маркус Ламмерт.

Аналітикиня з питань міграції Центру європейської політики Анастасія Каратзас розповіла 24 Каналу, що ймовірність подальшого продовження тимчасового захисту цілком реальна – це дозволило б державам-членам ЄС виграти час для розробки довгострокової стратегії.

Водночас я вважаю, що для деяких українців у певних країнах може залишитися варіант переходу до національного статусу, якщо така можливість передбачена. У деяких державах-членах ця опція вже є, і, гадаю, нічого не заважає скористатися нею. Якщо українці оберуть саме цей шлях, це може дати їм більше стабільності й впевненості в майбутньому,
– каже аналітикиня.

Старша наукова співробітниця Центру глобальної Європи аналітичного центру GLOBSEC Владислава Губалова також вважає, що хоча механізм тимчасового захисту може бути продовжений, водночас є потреба поступово виходити за його межі.

На практиці тимчасовий захист працює по-різному в різних країнах ЄС. Відрізняються умови щодо житла, працевлаштування, соціальної допомоги тощо. І ці правила можуть змінюватися з часом.

До прикладу, українець у Польщі отримає одну форму підтримки, а в Чехії – зовсім іншу, хоча формально обидва перебувають під дією однієї й тієї ж директиви.

"Тому на рівні ЄС є прагнення забезпечити, щоб обраний підхід був збалансованим і передбачуваним. Одним із можливих варіантів могло б стати введення спільних умов та запобіжників, яких мали б дотримуватись як держави-члени, так і самі біженці, на шляху до більш постійного статусу проживання", – розповіла Владислава Губалова у коментарі 24 Каналу.

На її думку, такий підхід дав би змогу українцям поступово й послідовно перейти до тривалішого статусу перебування, без ризику правової невизначеності. Це зробило б процес більш контрольованим і справедливим – незалежно від того, в якій саме країні ЄС перебуває людина.

Чи можлива депортація українців

У разі припинення дії Директиви про тимчасовий захист, українці зможуть залишатися в країнах ЄС або на інших легальних підставах (наприклад, візах чи дозволах на проживання), або за правилами безвізового режиму, який дозволяє перебування до 90 днів. Хоча масова депортація українців виглядає малоймовірною, експерти не виключають певних ризиків.

Ризик полягає в тому, що якщо не буде продовження, якщо країни-члени не введуть альтернативні варіанти для українців, і якщо ми не матимемо консенсусу чи рішення ЄС щодо цього – тоді українці можуть опинитися в ситуації нелегального перебування. І це може суттєво обмежити їхній доступ до послуг і соціальної підтримки. А в деяких випадках це може означати й ризик депортації,
– попереджає Анастасія Каратзас.

Водночас вона підкреслює: на рівні ЄС наразі не ведуть обговорення такого сценарію, і загалом він вважається малоймовірним. Цю думку поділяє й Владислава Губалова з аналітичного центру GLOBSEC. За її словами, Євросоюз нині працює над тим, аби уникнути ситуації, коли мільйони людей опиняться без жодного правового статусу.

"Понад чотири мільйони українців залишаються у правовій невизначеності – і це точно не в інтересах ні ЄС, ні окремих країн-членів, адже така ситуація лише посилить тиск на їхні системи надання притулку", – пояснює Губалова.

На її думку, якщо не буде узгодженого переходу від статусу тимчасового захисту до інших форм довгострокового перебування або добровільного повернення до України, тоді певна вразливість таки може виникнути. Проте, як показує досвід реалізації інших ініціатив, зокрема Пакту про міграцію та притулок, фактичне впровадження таких жорстких заходів зазвичай виявляється досить обмеженим.

Інтеграція в ЄС чи повернення додому

Анастасія Каратзас вважає, що питання інтеграції українців до ЄС і їхнього можливого повернення додому є надзвичайно складним. За її словами, важливо одночасно надавати людям можливість стати самодостатніми під час їхнього перебування в ЄС, і підтримувати їх у поверненні додому, коли це безпечно і якщо вони цього хочуть.

"Ці дві речі не є взаємозаперечними. Вони можуть відбуватися одночасно. Наприклад, інтеграційні програми, які дають українцям навички для роботи в Європі, можуть бути поєднані з потребами України в процесі відновлення та реконструкції", – зазначає експертка.

За її словами, надання можливостей для інтеграції є важливим не лише для самих біженців, а й для держав, які їх приймають. Такий підхід зменшує навантаження на соціальні служби та знижує рівень залежності від державної підтримки.

Чим більше в українців буде самостійності, тим легше вони зможуть прийняти рішення про повернення, якщо й коли вони цього захочуть,
– додає вона.

Водночас навіть якщо повернення стане безпечним, має бути реальна перспектива повернення, зокрема з забезпеченням робочих місць і функціонуванням державних послуг в Україні.

"Європейський Союз має можливості для співпраці з українськими партнерами, щоб забезпечити таку перспективу. Якщо українці стануть самодостатніми тут, вони можуть сприяти відновленню країни через грошові перекази", – зазначає Анастасія Каратзас.

Аналітикиня Владислава Губалова додає, що в ЄС питання тимчасового захисту, ймовірно, поступово зміщуватиметься у бік інтеграційних політик. Попри фінансові виклики для країн-членів та труднощі, пов’язані з інтеграцією великої кількості людей, вона зазначає: у європейському політичному просторі існує загальне розуміння, що українські біженці вже роблять позитивний внесок у суспільство та економіку.

Колишній єврокомісар з питань праці та соціальної політики Ніколас Шміт також відзначив успішну інтеграцію українців на європейському ринку праці.

За його словами, станом на жовтень 2024 року серед 4,3 мільйона українців, які перебувають у ЄС, 1,6 мільйона вже працевлаштовані. Водночас 31,8% від загальної кількості українських біженців становлять діти.

Український уряд, зі свого боку, наголошує на важливості повернення громадян додому, зокрема для участі у процесах відновлення. Задля цього створено Міністерство національної єдності, а також планується відкриття Хабів єдності на території країн ЄС. Однак, коментуючи питання продовження тимчасового захисту, профільний міністр Олексій Чернишов заявив, що такий статус має зберігатися до настання довготривалого та стійкого миру.

"Ми уважно відстежуємо ці процеси та беремо активну участь у міжнародних консультаціях, щоб відстоювати інтереси українців", – сказав міністр.

Країни ЄС зменшують фінансову допомогу для українських біженців

Анастасія Каратзас визнає, що країни-члени ЄС вже почали скасовувати або зменшувати фінансову підтримку для українських біженців. На її думку, ця тенденція буде лише зростати, зокрема через "мінливі геополітичні обставини" та скорочення американської допомоги для країн Центральної та Східної Європи.

Деякі країни-члени ЄС або зменшили фінансову підтримку, або ставлять фінансову підтримку в залежність від таких речей, як необхідність знайти роботу,
– констатує аналітикиня.

Каратзас також зазначає, що нещодавно Європейський суд аудиторів опублікував звіт, в якому йшлося про труднощі в розумінні того, як саме кошти, виділені на підтримку українців, були витрачені. Це викликає певне занепокоєння, адже було важко зрозуміти, як ці кошти використовувалися на практиці.

За її словами, в обговореннях щодо майбутніх фінансових програм ЄС має бути чітко продемонстровано, як ці кошти були витрачені ефективно, щоб можна було обґрунтувати подальше фінансування.

"Якщо будуть надані конкретні дані, які чітко демонструють успіх фінансування через певні програми, це значно полегшить аргументацію на користь продовження таких фінансувань", – підкреслює Каратзас.

Зазначимо, що рішення щодо подальшої долі українських біженців можуть ухвалити в середині червня цього року, коли в Брюсселі на засідання Ради ЄС зберуться міністри внутрішніх справ.

Теги за темою
ЄвросоюзЄвропа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Французи надто багато відпочивають: влада пішла на радикальний крок
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:00Z
Соратник Фаріон: Російською на фронті не говорять
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:51:24Z
ЗМІ дізнались, як США перерозподілятимуть поставки зброї заради України
Европейская правда
2025-07-19T05:37:35Z
Польща піднімала в небо винищувачі через удар РФ по Україні
Европейская правда
2025-07-19T05:25:20Z
Новий удар по Кремлю: Британія та ЄС ріжуть доходи РФ завдяки цінам на нафту
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:18:49Z
Чи зустрінеться Путін з Трампом і Сі Цзіньпіном: Кремль дав відповідь
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:57:13Z
Атака на Одесу, вибухи в Росії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:24:47Z
Ізраїль і Сирія домовилися про припинення вогню за посередництва США
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T01:30:11Z
Трамп висуває нові вимоги до ЄС: тарифи можуть зрости до 20%
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:09:01Z
Cargill та PepsiCo об'єднують зусилля для розвитку сталого землеробства
AgroPortal
2025-07-19T06:00:52Z
Чеддер дешевшає, а сухе молоко дорожчає — підсумки липневих торгів GDT
Agravery
2025-07-19T05:21:49Z
Світовий ринок пшениці: в яких умовах доведеться торгувати Україні
AgroPortal
2025-07-19T05:00:34Z
Reuters: Грецькі танкери продовжують постачати російську нафту попри санкції ЄС
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T00:36:23Z
Трамп підписав визначальний для ринку криптовалюти закон про стейблкоїни
УкраинФорм
2025-07-18T19:48:44Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Суд відмовився арештувати «будинок розпусти» у центрі Києва, пов'язаний з Кличком
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:06:49Z
Виконував бойові завдання на рідній Лиманщині та в районі Авдіївки. Згадаймо Ярослава Труша
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:00:23Z
Карта бойових дій в Україні станом на 19 липня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:54:37Z
Продовольчі ярмарки у Києві 19-20 липня: де можна придбати фермерські продукти
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:24:37Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 19 липня
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:33:45Z
Царьов поскаржився на занепад Донецька: місто троянд перетворилося на «місто пакетів в унітазі»
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:33:16Z
Лінія фронту станом на 18 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:45:40Z
Грошова допомога у Миколаївській області: як отримати 1000 доларів США
Политека
2025-07-18T20:00:37Z
У Києві чутно вибухи: на столицю летять "табуни" Шахедів
GlavRed
2025-07-18T19:48:45Z
Чи правильно казати «зеесушник», «есбеушник»? 10 запитань до мовознавиці
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T06:15:26Z
19 липня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T03:21:32Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:48:40Z
В Україні дозволять брати на роботу без документів ТЦК: що відомо про новий закон
Хвиля
2025-07-18T19:42:27Z
Без шансів на бронювання: ТЦК масово "забуває" зняти з розшуку
Знай
2025-07-18T19:36:59Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Собака-художник на ім'я Далі став зіркою соцмереж в Індії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:29Z
YAKTAK – "Цілую малинові" – 6 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-18T22:57:11Z
Правила стилю Пріянки Чопри: як одягається відома модель
24tv
2025-07-18T19:51:48Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Південна Корея бореться з паводками: понад сім тис людей покинули свої домівки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:48:58Z
«Дипломатичний» виїзд за $18 тис: у Львові викрили ексвикладача вишу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T05:06:03Z
Залишив напис і підпалив храм: на Закарпатті затримано підозрюваного
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:45:30Z
Людей виводили з палаючих квартир після атаки БпЛА: ДСНС показала фото з Одеси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T02:00:54Z
Рф вдарила по будинку у Одесі, є загибла та постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T23:45:15Z
У Росії пролунали вибухи: деякі регіони опинилися під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:54:33Z
У Києві на дах будинку впала частина БпЛА
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T21:12:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:54:50Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Продовження "дружби": Ноттінгем продав гравця за 23 млн євро до Ботафогу – той має 276 хвилин за сезон АПЛ
Football.ua
2025-07-18T20:00:47Z
Кохання, перевірене часом: найкращі романтичні фото Олександра Усика з дружиною Катериною
24tv
2025-07-18T19:51:56Z
Ювентус може підписати Васкеса – журналіст
Football.ua
2025-07-18T19:42:35Z
Легендарний Леннокс Льюїс розповів, коли Усик має завершити кар'єру
24tv
2025-07-18T19:36:42Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Прогноз магнітних бур на 19-21 липня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-07-19T04:03:11Z
ChatGPT забирає читачів у Google: що буде з новинами?
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T20:03:36Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z