MY.UAНовини
Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС
Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС

Депортація і повернення додому? Що чекає на мільйони українських біженців у ЄС

Тимчасовий захист для 4,3 мільйона українців, які проживають в ЄС, спливає в березні 2026 року. Наразі в Євросоюзі ще не розробили конкретну стратегію, як діяти далі, але вже розглядають різні варіанти, зокрема й повернення до національних віз.

Чого очікувати українцям, чи загрожує їм депортація та коли можливе рішення щодо легального статусу українських біженців – дізнавалась кореспондентка 24 Каналу.

Як у ЄС шукають рішення для українських біженців

Після повномасштабного вторгнення, в березні 2022 року, Євросоюз ввів у дію Директиву про тимчасовий захист, аби надати прихисток українцям.

За даними Євростату, станом на кінець лютого 2025 року цей статус отримали 4,3 мільйона українців.

  • Найбільше біженців прийняли Німеччина (1 177 800 осіб), Польща (994 790 осіб) та Чехія (397 750 осіб). Відтоді дію Директиви вже чотири рази продовжували, хоча документ передбачає максимальну трирічну пролонгацію.
  • Наразі її чинність спливає у березні 2026 року, і поки ЄС не визначився з остаточною стратегією щодо українських біженців.


Українці в Європі станом на 2025 рік / Інфографіка Eurostat

"Ми розглядаємо різні варіанти, зокрема продовження чи не продовження тимчасового захисту залежно від розвитку подій, перехід до національних статусів для роботи, навчання або сімейних обставин, а також підтримку тих, хто повертається додому в Україну", – сказав речник Єврокомісії з питань внутрішніх справ ЄС Маркус Ламмерт.

Аналітикиня з питань міграції Центру європейської політики Анастасія Каратзас розповіла 24 Каналу, що ймовірність подальшого продовження тимчасового захисту цілком реальна – це дозволило б державам-членам ЄС виграти час для розробки довгострокової стратегії.

Водночас я вважаю, що для деяких українців у певних країнах може залишитися варіант переходу до національного статусу, якщо така можливість передбачена. У деяких державах-членах ця опція вже є, і, гадаю, нічого не заважає скористатися нею. Якщо українці оберуть саме цей шлях, це може дати їм більше стабільності й впевненості в майбутньому,
– каже аналітикиня.

Старша наукова співробітниця Центру глобальної Європи аналітичного центру GLOBSEC Владислава Губалова також вважає, що хоча механізм тимчасового захисту може бути продовжений, водночас є потреба поступово виходити за його межі.

На практиці тимчасовий захист працює по-різному в різних країнах ЄС. Відрізняються умови щодо житла, працевлаштування, соціальної допомоги тощо. І ці правила можуть змінюватися з часом.

До прикладу, українець у Польщі отримає одну форму підтримки, а в Чехії – зовсім іншу, хоча формально обидва перебувають під дією однієї й тієї ж директиви.

"Тому на рівні ЄС є прагнення забезпечити, щоб обраний підхід був збалансованим і передбачуваним. Одним із можливих варіантів могло б стати введення спільних умов та запобіжників, яких мали б дотримуватись як держави-члени, так і самі біженці, на шляху до більш постійного статусу проживання", – розповіла Владислава Губалова у коментарі 24 Каналу.

На її думку, такий підхід дав би змогу українцям поступово й послідовно перейти до тривалішого статусу перебування, без ризику правової невизначеності. Це зробило б процес більш контрольованим і справедливим – незалежно від того, в якій саме країні ЄС перебуває людина.

Чи можлива депортація українців

У разі припинення дії Директиви про тимчасовий захист, українці зможуть залишатися в країнах ЄС або на інших легальних підставах (наприклад, візах чи дозволах на проживання), або за правилами безвізового режиму, який дозволяє перебування до 90 днів. Хоча масова депортація українців виглядає малоймовірною, експерти не виключають певних ризиків.

Ризик полягає в тому, що якщо не буде продовження, якщо країни-члени не введуть альтернативні варіанти для українців, і якщо ми не матимемо консенсусу чи рішення ЄС щодо цього – тоді українці можуть опинитися в ситуації нелегального перебування. І це може суттєво обмежити їхній доступ до послуг і соціальної підтримки. А в деяких випадках це може означати й ризик депортації,
– попереджає Анастасія Каратзас.

Водночас вона підкреслює: на рівні ЄС наразі не ведуть обговорення такого сценарію, і загалом він вважається малоймовірним. Цю думку поділяє й Владислава Губалова з аналітичного центру GLOBSEC. За її словами, Євросоюз нині працює над тим, аби уникнути ситуації, коли мільйони людей опиняться без жодного правового статусу.

"Понад чотири мільйони українців залишаються у правовій невизначеності – і це точно не в інтересах ні ЄС, ні окремих країн-членів, адже така ситуація лише посилить тиск на їхні системи надання притулку", – пояснює Губалова.

На її думку, якщо не буде узгодженого переходу від статусу тимчасового захисту до інших форм довгострокового перебування або добровільного повернення до України, тоді певна вразливість таки може виникнути. Проте, як показує досвід реалізації інших ініціатив, зокрема Пакту про міграцію та притулок, фактичне впровадження таких жорстких заходів зазвичай виявляється досить обмеженим.

Інтеграція в ЄС чи повернення додому

Анастасія Каратзас вважає, що питання інтеграції українців до ЄС і їхнього можливого повернення додому є надзвичайно складним. За її словами, важливо одночасно надавати людям можливість стати самодостатніми під час їхнього перебування в ЄС, і підтримувати їх у поверненні додому, коли це безпечно і якщо вони цього хочуть.

"Ці дві речі не є взаємозаперечними. Вони можуть відбуватися одночасно. Наприклад, інтеграційні програми, які дають українцям навички для роботи в Європі, можуть бути поєднані з потребами України в процесі відновлення та реконструкції", – зазначає експертка.

За її словами, надання можливостей для інтеграції є важливим не лише для самих біженців, а й для держав, які їх приймають. Такий підхід зменшує навантаження на соціальні служби та знижує рівень залежності від державної підтримки.

Чим більше в українців буде самостійності, тим легше вони зможуть прийняти рішення про повернення, якщо й коли вони цього захочуть,
– додає вона.

Водночас навіть якщо повернення стане безпечним, має бути реальна перспектива повернення, зокрема з забезпеченням робочих місць і функціонуванням державних послуг в Україні.

"Європейський Союз має можливості для співпраці з українськими партнерами, щоб забезпечити таку перспективу. Якщо українці стануть самодостатніми тут, вони можуть сприяти відновленню країни через грошові перекази", – зазначає Анастасія Каратзас.

Аналітикиня Владислава Губалова додає, що в ЄС питання тимчасового захисту, ймовірно, поступово зміщуватиметься у бік інтеграційних політик. Попри фінансові виклики для країн-членів та труднощі, пов’язані з інтеграцією великої кількості людей, вона зазначає: у європейському політичному просторі існує загальне розуміння, що українські біженці вже роблять позитивний внесок у суспільство та економіку.

Колишній єврокомісар з питань праці та соціальної політики Ніколас Шміт також відзначив успішну інтеграцію українців на європейському ринку праці.

За його словами, станом на жовтень 2024 року серед 4,3 мільйона українців, які перебувають у ЄС, 1,6 мільйона вже працевлаштовані. Водночас 31,8% від загальної кількості українських біженців становлять діти.

Український уряд, зі свого боку, наголошує на важливості повернення громадян додому, зокрема для участі у процесах відновлення. Задля цього створено Міністерство національної єдності, а також планується відкриття Хабів єдності на території країн ЄС. Однак, коментуючи питання продовження тимчасового захисту, профільний міністр Олексій Чернишов заявив, що такий статус має зберігатися до настання довготривалого та стійкого миру.

"Ми уважно відстежуємо ці процеси та беремо активну участь у міжнародних консультаціях, щоб відстоювати інтереси українців", – сказав міністр.

Країни ЄС зменшують фінансову допомогу для українських біженців

Анастасія Каратзас визнає, що країни-члени ЄС вже почали скасовувати або зменшувати фінансову підтримку для українських біженців. На її думку, ця тенденція буде лише зростати, зокрема через "мінливі геополітичні обставини" та скорочення американської допомоги для країн Центральної та Східної Європи.

Деякі країни-члени ЄС або зменшили фінансову підтримку, або ставлять фінансову підтримку в залежність від таких речей, як необхідність знайти роботу,
– констатує аналітикиня.

Каратзас також зазначає, що нещодавно Європейський суд аудиторів опублікував звіт, в якому йшлося про труднощі в розумінні того, як саме кошти, виділені на підтримку українців, були витрачені. Це викликає певне занепокоєння, адже було важко зрозуміти, як ці кошти використовувалися на практиці.

За її словами, в обговореннях щодо майбутніх фінансових програм ЄС має бути чітко продемонстровано, як ці кошти були витрачені ефективно, щоб можна було обґрунтувати подальше фінансування.

"Якщо будуть надані конкретні дані, які чітко демонструють успіх фінансування через певні програми, це значно полегшить аргументацію на користь продовження таких фінансувань", – підкреслює Каратзас.

Зазначимо, що рішення щодо подальшої долі українських біженців можуть ухвалити в середині червня цього року, коли в Брюсселі на засідання Ради ЄС зберуться міністри внутрішніх справ.

Теги за темою
ЄвросоюзЄвропа
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Новий посол України в Китаї приступив до роботи
УкраинФорм
2025-05-12T12:27:25Z
Німеччина висунула жорсткий ультиматум Путіну: часу – до кінця доби
Хвиля
2025-05-12T12:27:20Z
У Єлисейському палаці спростували фейк російських ЗМІ про серветку Макрона
Детектор М
2025-05-12T12:25:45Z
Ізраїль просить МКС відкликати ордери на арешт Нетаньягу та ексглави Міноборони країни
Лига
2025-05-12T12:24:58Z
Чи готова Росія до перемирʼя? Сибіга повідомив про ситуацію на фронті
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T12:24:57Z
Нардепа Тищенка перевели під нічний домашній арешт до 12 липня – Суспільне
Лига
2025-05-12T12:24:38Z
"З арматурою та молотовими": РФ можуть охопити масові протести, названо умову
GlavRed
2025-05-12T12:24:14Z
Глави МЗС «Веймару+», Штатів і Туреччини обговорять організацію українсько-російських переговорів у Стамбулі
УкраинФорм
2025-05-12T12:19:37Z
На дні народження партнера PariMatch разом з головою економічного управління СБУ Анатолієм Лойфом був його заступник Іван Чернишов?
Известия Киев
2025-05-12T12:15:27Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
Україну представили на Європейському фестивалі у Тайвані
УкраинФорм
2025-05-12T12:12:32Z
Драматична історія кохання. 45 років тому Зінкевич взяв шлюб: оприлюднено рідкісне фото з весілля
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T11:51:42Z
Стрічка «Україна: Ворог у лісі» отримала телевізійну премію BAFTA-2025
УкраинФорм
2025-05-12T11:49:43Z
ЮНЕСКО допоможе у відновленні академії Бойчука
УкраинФорм
2025-05-12T11:46:56Z
Це був фурор: як Вєрка Сердючка запалила на Євробаченні і коли це було
Telegraf
2025-05-12T11:45:48Z
"З якого ти поверху неба?": пісня Jerry Heil і Yarmak очолила український чарт Apple Music
24tv
2025-05-12T11:45:25Z
Дизайнери назвали головне "колірне" правило для оформлення ванної кімнати
24tv
2025-05-12T11:30:27Z
Колишня кохана Джонні Деппа та Ілона Маска вдруге стала мамою
GlavRed
2025-05-12T11:27:38Z
Безкоштовне житло для ВПО у Дніпрі: куди звертатися за підтримкою
Политека
2025-05-12T12:25:59Z
Пільги для учасників бойових дій в Харкові: на що можуть розраховувати військові
Политека
2025-05-12T12:25:28Z
Суми збільшать, бали зменшать: систему грантів зроблять привабливішою
24tv
2025-05-12T12:21:30Z
Хто може отримати 10 окладів при виході на пенсію та які умови
24tv
2025-05-12T12:21:00Z
Зеленський провів першу розмову з Папою Левом XIV
24tv
2025-05-12T12:16:29Z
Глава УГКЦ сподівається на розвиток діалогу з Папою Левом XIV, що вплине на стримання агресії РФ
УкраинФорм
2025-05-12T12:16:16Z
Тайвань уперше випробував американську ракетну систему HIMARS
УкраинФорм
2025-05-12T12:16:04Z
Дві пенсії одразу: кому в Україні належать подвійні виплати
Фокус
2025-05-12T12:12:54Z
Поліцейським хочуть додати грошей: як підвищуватимуть зарплати
Знай
2025-05-12T12:12:15Z
Зеленський привітав медсестер з професійним святом
УкраинФорм
2025-05-12T12:12:54Z
Як час прийому їжі допомагає підтримувати і контролювати вагу
360ua.news
2025-05-12T12:03:47Z
Банани стануть розкішшю? Кліматологи б'ють на сполох
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T12:00:41Z
Колаген з таблеток чи з їжі: для чого він потрібен та як отримати норму
24tv
2025-05-12T11:57:22Z
Вчені виявили ефективність грибної сполуки проти хвороби Паркінсона
Факти ICTV
2025-05-12T11:40:48Z
Трамп прагне змусити фармкомпанії знизити ціни на ліки до 80%
24tv
2025-05-12T11:24:18Z
Чи потрібно пити магній разом з вітаміном B6
24tv
2025-05-12T11:15:15Z
Безкоштовний огляд родимок у "Добробуті": як вчасно виявити меланому
Gazeta UA
2025-05-12T10:54:38Z
Україна долучилася до Європейського тижня громадського здоровʼя
УкраинФорм
2025-05-12T10:54:13Z
Дві обікрадені квартири за день – підозрюваного в крадіжках волинянина взяли під варту
Украина Криминальная
2025-05-12T12:21:55Z
Протягом тижня на Харківщині сапери ДСНС знешкодили понад 550 вибухонебезпечних предметів
Мій Харків
2025-05-12T12:13:39Z
Нелегальний видобуток вапняку на суму понад ₴5 мільйонів: на Буковині поліцейські викрили трьох екозлочинців
Украина Криминальная
2025-05-12T12:12:59Z
Трагічний інцидент на Позняках: молодий чоловік випав з вікна багатоповерхівки
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T12:06:31Z
В Індонезії загинули 13 людей під час утилізації старих боєприпасів
Лига
2025-05-12T11:51:10Z
Страшна ДТП біля Кривого Рогу: внаслідок зіткнення BMW і бензовоза загинула молода пара і песик
24tv
2025-05-12T11:39:25Z
У Києві жінка брала гроші за фіктивні діагнози для військовозобов’язаних
Украина Криминальная
2025-05-12T11:37:42Z
Хотіли купити авто з-за кордону: двоєукраїнців втратили близько 500 тис грн
InternetUA
2025-05-12T11:16:00Z
На Буковині зловмисники під виглядом облаштування укриття незаконно видобували вапняк
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T11:00:44Z
Енергоатом не може розслідувати події на ЗАЕС - у звітах МАГАТЕ бракує технічної інформації
УкраинФорм
2025-05-12T12:24:54Z
Пшеничні котирування знизились до 9-місячного мінімуму
AgroPortal
2025-05-12T12:00:09Z
Місцеві бюджети за чотири місяці отримали понад ₴156,3 мільярда
УкраинФорм
2025-05-12T12:00:02Z
Міг би стати першим трильйонером: який мільярдер мав можливість обігнати Ілона Маска
24tv
2025-05-12T11:45:17Z
Світовий банк виділяє Україні ще $84 мільйони для виплат за програмою «єВідновлення» - Шмигаль
УкраинФорм
2025-05-12T11:40:21Z
В Україні планують підвищити мінімальну зарплату до 10 800 грн
Фокус
2025-05-12T11:36:33Z
Яка група ФОП вигідніша: що варто знати, приклади розрахунків сплати податків
24tv
2025-05-12T11:36:26Z
Торік виробничий потенціал ВПК України зріс втричі, до $35 мільярдів - Сметанін
УкраинФорм
2025-05-12T11:33:55Z
Перспективи розвитку Укроборонпрому обговорили на безпековому форумі у Брюсселі
УкраинФорм
2025-05-12T11:33:19Z
Синоптики попередили про затяжну холодну погоду в Україні
360ua.news
2025-05-12T12:24:15Z
Синоптики попереджають про заморозки у низці областей України
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T12:21:18Z
У Запоріжжі невідомі злили в річку мазут
УкраинФорм
2025-05-12T12:21:13Z
15 років ув’язнення – за державну зраду судили працівника «Маріупольського СІЗО»
Украина Криминальная
2025-05-12T12:19:04Z
Росіяни штурмували на Куп'янському напрямку під час свого "триденного перемир'я", – ОТУ "Харків"
24tv
2025-05-12T12:09:30Z
Грози, вітер та град: коли у Львові прогнозують негоду
24tv
2025-05-12T12:06:15Z
Мокрий сніг і дощі накриють Україну: у яких областях будуть сильні опади
GlavRed
2025-05-12T12:03:18Z
Демонтаж незаконної реклами у Києві: де заплановано цього тижня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-12T11:51:48Z
В Україні завтра очікуються дощі, у деяких регіонах - заморозки, вдень до +18°
УкраинФорм
2025-05-12T11:48:51Z
BMW презентував спецверсію кросовера X7 за $110 000
AutoCentre
2025-05-12T12:16:32Z
Нова угода про торгівлю, але дешеві електромобілі з Китаю залишаються під забороною
Топ Жир
2025-05-12T12:15:09Z
Етанол в українському бензині. Як це впливає на автомобіль і що з цим робити
AutoCentre
2025-05-12T12:04:21Z
Лишились лише гібриди: бензинові Toyota Corolla йдуть з ключових ринків
AutoGeek
2025-05-12T12:00:42Z
Нова Toyota RAV4 з’явиться раніше, ніж ви очікуєте
Топ Жир
2025-05-12T11:48:58Z
Новий кросовер Toyota RAV4 2026 показали на перших офіційних фото
Фокус
2025-05-12T11:45:31Z
Ця крихітна Daihatsu була затримана через скандал, але тепер нарешті рухається вперед
Топ Жир
2025-05-12T11:30:31Z
Чому в автобусах немає ременів безпеки: відповідь здивує багатьох
GlavRed
2025-05-12T11:27:20Z
З гібридною та електричною версіями: новий BMW X7 отримає чотири варіанти силових установок
AutoGeek
2025-05-12T11:06:41Z
Як зрозуміти, що у вашому будинку забагато пилу, і що з цим робити
24tv
2025-05-12T12:21:31Z
Тут народився король: чому варто побачити Олеський замок на Львівщині
24tv
2025-05-12T12:21:27Z
Чим обробити абрикос навесні: дачники розкрили головні секрети
24tv
2025-05-12T12:21:03Z
Голі п'яти та повна байдужість: стюардеса круїзу розкрила огидні звички туристів
Знай
2025-05-12T11:51:55Z
Концентрат свіжості та вітамінів: салат з молодої капусти до м'яса та риби
24tv
2025-05-12T11:45:01Z
3 знаки зодіаку, які у квіткову повню розв'яжуть усі свої проблеми – хто це буде
24tv
2025-05-12T11:36:41Z
Плющ зникне назавжди, якщо полити його одним натуральним засобом: експерт дав пораду
GlavRed
2025-05-12T11:27:49Z
Квіткова повня: вісім дій, яких варто уникати сьогодні
Gazeta UA
2025-05-12T11:27:30Z
Ці 5 трендів в дизайні кухні вже застаріли: час їх позбутися
24tv
2025-05-12T11:18:09Z
Процесори Intel Core Ultra уповільнюють швидкісні SSD, — тести
ITC
2025-05-12T12:16:58Z
Постійне стеження у сучасному світі змінює мислення — відчуття нагляду провокує психічні розлади
ITC
2025-05-12T12:16:37Z
Огляд Age of Empires II: Definitive Edition на PS5 — гарна адаптація для платформи, що не створена для RTS
ITC
2025-05-12T12:16:35Z
Doom: The Dark Ages важко йде на PS5 та PS5 Pro, але стабільно працює на Xbox
ITC
2025-05-12T12:16:12Z
Штучний інтелект: революційна технологія та нова зброя автократів і терористів
Лига
2025-05-12T12:15:50Z
Чи збирається ШІ захоплювати світ: відповіді ChatGPT, Deepseek, Claude і Gemini
InternetUA
2025-05-12T12:12:02Z
Які Samsung втратили актуальність: ці смартфони "пролетять" повз Android 16
InternetUA
2025-05-12T12:01:32Z
Gothic Remake жива і щойно отримала велике оновлення, де розробники виправили "багато речей"
24tv
2025-05-12T11:57:54Z
LIGA.net опинилась під масованою DDoS-атакою, ціль – колонка про кейс Алхім
Лига
2025-05-12T11:46:13Z
Марина Бех-Романчук повертається до змагань вперше після Олімпіади-2024
24tv
2025-05-12T12:21:24Z
Батько Ф'юрі відмовляв Тайсона від бою з Усиком: який штраф міг би отримати "Циганський король"
24tv
2025-05-12T12:15:47Z
Це — гріх: таліби в Афганістані заборонили шахи, а національну федерацію закрили
FaceNews
2025-05-12T12:06:53Z
Українські тенісистки зустрініться з іспанками у Кубку Біллі Джин Кінг
УкраинФорм
2025-05-12T12:01:14Z
Людмила Кіченок програла на шляху до 1/4 фіналу парного турніру WTA у Римі
УкраинФорм
2025-05-12T12:00:31Z
Батагов: Виправимо помилки та переможемо у фіналі Кубка
Football.ua
2025-05-12T11:49:21Z
Українські дівчата у серії пенальті здолала Марокко на Турнірі розвитку УЄФА
УкраинФорм
2025-05-12T11:46:13Z
Паламарчук, Волохатий та П'ятов повернулись до стартового складу Інгульця на матч за життя проти Лівого Берега
Football.ua
2025-05-12T11:43:28Z
Артета – про нічию з Ліверпулем: Хотів убити себе, побачивши, як ми діяли у перші 30 хвилин
Football.ua
2025-05-12T11:34:54Z