/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F2117b9b6826896062ddb4dada4d91c6a.jpg)
У Путіна закінчилися гроші на війну: як і чому впав федеральний бюджет РФ
Найрозумніше для Росії зараз — припинити війну, якщо врахувати катастрофу з федеральним бюджетом, вважає системний аналітик Євген Істребін, вивчаючи неупереджені цифри. Але надії на хороший результат у нього мало: розум Росію вже давно покинув.
Темпи зростання доходів федерального бюджету за останні 5 кварталів скоротилися з +54% у 1 кварталі 24-го до +4% у 1 кварталі 25-го в річному вимірі.
З урахуванням рівня інфляції це означає, що доходи впали на 6%.
Якщо зазирнути глибше в щомісячну статистику, то ми побачимо, що за 15 місяців темп зростання доходів із +78% у січні 24-го впав до 0% у березні-25.
Помітне скорочення темпів зростання надходження податків почалося з 2-го півріччя 2024 року — з +33% у серпні до 0% у березні.
1 квартал 25-го — взагалі феєричний у плані темпів зростання:
- січень 25: +11%;
- лютий 25: +2%;
- березень 25: 0%
Причини.
Давайте тепер розберемося з причинами.
Дивіться третій графік.
Доходи складаються приблизно на 1/3 з нафтогазових надходжень і на 2/3 НЕнафтогазових.
Нафтогазові доходи через скорочення видобутку і падіння ціни на нафту на початку 2024 року зростали на 60-90%, а за рік звалилися на 20%, особливо в лютому-березні 25-го, і, прошу зауважити, ще не видно ефекту падіння ціни, яке було минулого тижня.
НЕнафтогазові доходи. Тут теж усе погано в них. На початку 24-го року вони зростали на +85%, а з другого півріччя-24 почався чіткий тренд зниження темпу зростання з +37% до +10% у березні-25. При інфляції в 10,4%. Це означає, що за фактом, немає ніякого зростання.
А сталося саме те, про що багато-багато разів писали. Вони самі грохнули невійськову частину економіки. Спочатку вони почали переманювати трудові ресурси в оборонку. Далі через шалені виплати розігнали інфляцію, яку почали гасити підвищенням ключової ставки. Після чого вартість кредитів зросла до 24-30% Одночасно всі пільгові кредити почали різати. Наслідки виявилися очікуваними. Цивільний сектор почав завалюватися. Посипалося будівництво, перевезення, частина видобутку корисних копалин тощо. І тут виявилося, що і податкові надходження попливли — сюрпрайз. Навіть попри підвищення ставок податків !
А далі сталося БІНГО. Впали надходження від нафтових і ненафтових доходів. Це прямо ДЖЕКПОТ.
Принадність цих даних — що вони з високою часткою ймовірності максимально достовірні з усього блоку російських даних. Це не ВВП, який можна крутити як завгодно і переглядати 4 рази на рік, причому постійно його підвищуючи. Ні. Ці дані найкраще показують стан російської економіки.
А вона впевнено летить під укіс!!!
Продовжимо. Держ.борг.
Це взагалі моя улюблена тема. Безглузде нарощування позик очікувано призвело до зростання грошової маси, яка накрутила інфляцію, ну а далі ЦБ РФ став у пожежному порядку гасити, задерши ключову ставку до 21%, що призвело до скаженого зростання витрат на обслуговування, які становили +42% у 4 кварталі 24-го і +44% у 1 кварталі 25-го.
Далі — ще цікавіше. Є ще 9 трлн іпотечних кредитів і 5 трлн пільгових кредитів для бізнесу, які держава має субсидувати. Витрати на все це свято життя за рік для бюджету становитимуть 5 трильйонів рублів, що становить майже 13% усіх доходів.
Найприкольніший прикол у тому, що доходи бюджету падають, а витрати на обслуговування зобов'язань зростають на +44% на рік. Це все може призвести тільки до одного результату — ДЕФОЛТУ.
Можна, звичайно, знову нарощувати держпозики, але це ще більше розкрутить інфляцію, яку вони й так не можуть зупинити. А найгірше для них, що бюджетний імпульс уже не дає фіскального зростання надходжень. Усе. Пізно. Поїзд пішов. Ну, це логічно, тому що гроші треба вкладати в розвиток, а не в топку війни, де гроші згорають.
У цій ситуації розумним буде зупинка війни. Але розум давно покинув Росію. Тому я чекаю, що вони, як паротяг, на всій швидкості просто роз... буться об бетонну стіну вщент з криками та соплями. Сподіваюся, це станеться скоро. Падіння буде прискорюватися. Гайда!!!!
Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.
Важливо Військовий бюджет зріс на 70%: чому найбільші санкції не зупинили військову машину Кремля