MY.UAНовини
Україна плюс Туреччина: як позбавити Росію Чорного моря
Україна плюс Туреччина: як позбавити Росію Чорного моря

Україна плюс Туреччина: як позбавити Росію Чорного моря

Новина російською

Чорне море ніколи більше не повинно стати місцем, де Росія почувається, як вдома. Таку думку висловлює коммандор британського флоту у відставці Едвард Блек — і пояснює, навіщо і як це потрібно зробити.

Довгострокова кампанія зі стримування Росії повинна виходити за межі думок про загрозу з півночі і враховувати вплив Чорного моря на стратегічну і військову позицію Росії.

Після трьох років бойових дій багато обмежень російського флоту в Чорному морі стали очевидними. Чорноморський флот втратив приблизно третину своєї бойової потужності і був змушений покинути порт приписки Севастополь через загрозу українських далекобійних ударних сил і неекіпажних надводних кораблів (USV).

Крім того, застосування Туреччиною статті 19 конвенції Монтре, що обмежує можливість суден обох протиборчих сторін проходити через Босфор і Дарданелли, створює значні обмеження як для Росії, так і для більшості членів НАТО в регіоні. Монтре, за задумом, обмежує свободу дій членів НАТО, які не базуються в Чорному морі. У зв'язку з цим виникає питання, чи не стане цей регіон певною мірою периферійним як для Росії, так і для НАТО, і йому слід надавати другорядне значення, як порівняти з такими морськими театрами, як-от Крайня Північ.

Хоча така точка зору цілком зрозуміла, Чорне море зберігає значну важливість у межах російської морської — і ширшої — економічної стратегії. Незважаючи на те, що Туреччина контролює доступ до моря, інші члени альянсу постраждають, якщо не будуть взаємодіяти з цим регіоном.

Чорне море в морській стратегії Росії

Чорне море виконує кілька важливих функцій у морській стратегії Росії. Росія є другим за величиною експортером нафти у світі, причому 22% постачань йде через чорноморські пункти навантаження, як-от Новоросійський морський торговельний порт. Вплив санкцій, пов'язаних з нафтою, добре задокументовано, як і спроби Росії обійти їх, зокрема за допомогою свого тіньового флоту.

Однак примітно, що вимоги Росії, пов'язані з санкціями, під час переговорів про припинення вогню стосувалися доступу до банківських ресурсів, пов'язаних із сільським господарством. Чорноморські порти, як-от Новоросійськ і Тамань, є основними центрами експорту пшениці та зерна і мають велике значення для морської стратегії Росії.

Хоча експорт сільськогосподарської продукції не настільки значний у фінансовому відношенні, як нафта, він стає все більш важливою частиною експортного портфеля Росії. Вона продовжує збирати врожай із земель, зайнятих з 2022 року. Наприклад, у 2024 році вартість експорту сільськогосподарської продукції досягне 43 мільярдів доларів. Це далеко від вартості експорту вуглеводнів, але, тим не менш, означає, що продовольство є другим за значущістю експортним товаром Росії у фінансовому вираженні, а вартість експорту в цьому секторі перевищує вартість довоєнного експорту зброї (традиційно важливого джерела доходів) удвічі.

Найближчими роками тривале зростання населення і вплив зміни клімату на сільськогосподарське виробництво країн Глобального Півдня, ймовірно, значно збільшать вартість сільськогосподарського сектора. Хоча Росія навряд чи зможе позбутися структурної залежності у продажу вуглеводнів, є варіант, що більш диверсифікований експортний портфель дасть змогу їй пом'якшити деякі ризики, які створює її нинішня надмірна залежність від енергоносіїв. Певною мірою це вже відбувається, оскільки зростання доходів від сільського господарства є одним із чинників (хоча й одним з інших), який частково компенсує зниження доходів від продажу вуглеводнів у 2023 році.

Про важливість сільського господарства для російського керівництва свідчить багаторічна практика встановлення амбітних експортних цілей для цього сектора, підкріплених державними субсидіями. Росія вже давно розглядає експорт стратегічних товарів — і створення залежності від цих критично важливих продуктів, які нелегко замінити, — як ключову основу своєї геоекономічної стратегії у світі, де вона не буде одним з основних гравців за обсягом ВВП.

Зерновий експорт як геополітичний інструмент

Для таких регіонів, як Близький Схід і Північна Африка, де відсутність продовольчої безпеки залишається хронічною проблемою і може вплинути на стабільність режиму, продовольство становитиме політичну цінність, що значно перевищує його комерційну вартість. Наприклад, ми можемо згадати, що нестача продовольства стала безпосередньою причиною протестів "арабської весни".

Земельні конфлікти також є джерелом нестабільності в Сахельському регіоні, де Росія продовжує концентрувати дипломатичні зусилля. Це не лише забезпечує вплив на регіон, а й, з огляду на наслідки нестабільності на Близькому Сході другого порядку для Європи, передбачає важелі впливу і на НАТО. Росія бачить політичні можливості, які це дає, про що свідчать її спроби до падіння Асада інвестувати 500 мільйонів доларів у комерційний об'єкт поруч зі своєю військово-морською базою в Тартусі, щоб використовувати його як центр експорту зерна.

Десь між серединою наступного десятиліття і початком 2040-х років Росії також доведеться зіткнутися з проблемою пікової нафти (період, коли світовий попит на вуглеводні досягає свого зеніту), після чого ми побачимо скорочення ринку вуглеводнів. Координація дій з іншими виробниками нафти через такі структури, як ОПЕК+, ставатиме дедалі складнішою. Експорт сільськогосподарської продукції не тільки може компенсувати можливі фінансові втрати, а й, якщо Росія зможе домогтися чогось близького до монопольного становища як експортера основних продуктів харчування для багатьох країн ОПЕК, вона отримає певний важіль впливу на переговори.

Отже, у Росії є серйозні стимули як для полегшення експорту сільськогосподарської продукції через Чорне море, так і для зниження здатності України експортувати продовольство, щоб розширити власний контроль над цими ключовими ринками. Навіть після припинення вогню слід очікувати, що підрив української морської торгівлі залишиться довгостроковою метою Росії. Якщо припинення вогню буде погоджено, слід очікувати повторення тактики Росії в Азовському морі в 2014–2022 роках, коли перешкоджання морському руху через Керченський міст і періодичні переслідування суден призвели до різкого скорочення контейнерних перевезень в українські порти і з них.

Одним із способів порушення морської торгівлі для Росії було б таємне мінування підходів до Одеси і пояснення будь-якого мінного удару дрейфом українських мін, що залишилися з часів війни. Як альтернатива вони могли б періодично переслідувати і перехоплювати судна, які використовують російські кораблі, що вже відбувалося в болгарських водах. Україна не зможе з такою ж легкістю атакувати військові судна, що переслідують судноплавство в умовах припинення вогню.

Нарешті, під час будь-яких збоїв у припиненні вогню Росія, найімовірніше, атакуватиме Одесу.

Чорне море як сполучна ланка південної стратегії Росії

Друга найважливіша роль, яку відіграє Чорне море, — це роль сполучної ланки в проєктуванні сили Росії за межі її безпосереднього оточення. Історично склалося так, що експедиційні ескадри, як-от 5-та Ескадра (радянська Середземноморська ескадра), підпорядковувалися Чорноморському флоту, оскільки саме з цього регіону їх найлегше ротувати і поповнювати. Перекидання кораблів з більш віддалених районів, навпаки, висуває значні вимоги до російського флоту, що складається з фрегатів і корветів.

Хоча Росія не може протистояти НАТО в конфлікті на відстані витягнутої руки, вона може брати участь у більш обмеженій діяльності, де Чорноморський флот може відігравати центральну роль. Наприклад, флот служив матеріально-технічною основою російської інтервенції в Сирії у 2015 році.

Успіх у Сирії забезпечив росіянам більшу присутність у Східному Середземномор'ї, що дало їм змогу створити обмежену (але не зовсім неактуальну) антитерористичну бульбашку і взяти участь у таких акціях, як конвоювання іранської нафти до Сирії. Будівництво майбутніх десантних кораблів, як-от проєкт 23900, також зосереджене на суднобудівному заводі "Залив" у Криму, що ілюструє центральне місце Чорноморського флоту в російському мисленні.

У міру того як Росія забезпечує собі доступ до портів Судану і, можливо, Лівії, її можливості примусу і руйнування розширюються. У Судані російські кораблі та пов'язані з ними системи опиняться в Червоному морі, що матиме наслідки як у мирний час, так і в умовах конфлікту. У мирний час сама присутність ворожих сил і засобів у районі ускладнює і здорожує переміщення військових кораблів. По суті, це означає, що рутинна військово-морська діяльність стане більш дорогою і складною. В умовах конфлікту, як продемонстрували хусити в Червоному морі, навіть обмежені можливості можуть істотно ускладнити судноплавство. Боротьба з цим викликом потребуватиме залучення платформ з європейського театру воєнних дій.

Додаткові європейські морські вузли Росії, хоча і не є грізними, але й не безслідні. Вони можуть бути симбіотично пов'язані з Чорноморським флотом. Хоча вони можуть працювати навіть при обмежених можливостях Чорноморського флоту — Тартус підтримувався шляхом ротації суден з Балтійського флоту після 2022 року — це стане складнішим з точки зору логістики.

Чорноморський флот у гарячій війні

Незважаючи на свої обмеження, Чорноморський флот матиме велике значення в гарячій війні між Росією і НАТО. Хоча флот складається здебільшого з кораблів класу корвет, як-от "Каракурт", він має значний запас крилатих ракет морського базування.

Згідно з однією з оцінок Південного військового округу (що охоплює Чорноморський флот і Каспійську флотилію), проведеної 2019 року, він має пускову спроможність для 80 ракет дальнього радіусу дії наземного нападу в одному залпі, в той час як у Західному військовому окрузі їх 85, а на Північному флоті — 56. Ймовірно, цей баланс змінився у зв'язку зі змінами на Північному флоті, але завод "Затока" повинен поставити російському флоту ще 7 корветів класу "Каракурт" до 2027 року (хоча один із них, "Аскольд", був знищений унаслідок української атаки). Кожен корабель класу "Каракурт" несе 8 установок VLS (система вертикального пуску), і майбутнє замовлення нових кораблів, посилюючи Чорноморський флот, означатиме, що він збереже значну частину загальної маси крилатих ракет, які кидає Росія.

Важливо "Немає сенсу": РФ візьме під контроль центр Чорного моря у випадку перемир'я, — NYT

Все це означає, що флот може запускати крилаті ракети з відносної безпеки контрольованих Росією вод. Судна можуть бути потоплені в оборонних бастіонах, як це продемонструвала Україна, але шляхом значних витрат у вигляді кількості витрачених боєприпасів. Існує також загроза для літаків і суден, які повинні діяти в межах досяжності засобів A2AD Криму. До них належать ЗРК великої дальності та протикорабельні комплекси типу "Бастіон-П". Ця проблема не є нездоланною, але потребує великих витрат.

Ракетна загроза цивільним об'єктам із Чорного моря зробить політично важким і дорогим здійснення контролю над морем на відстані, навіть якщо це може бути найраціональнішим підходом з військової точки зору. Військово-морські та військово-повітряні сили союзників опиняться в центрі протиракетних можливостей Росії, незважаючи на те, що переваги Альянсу відходитимуть дедалі далі від російських берегів.

Отже, зростання українського потенціалу дальніх ударів має значення не тільки для України, а й для НАТО, і це повинно стати ключовим пріоритетом поточних і майбутніх зусиль з підтримки України в морській сфері. Україна послідовно завдає ударів по Криму, використовуючи як ракети Storm Shadow, що запускаються з повітря, так і наземні БпЛА. Розширення її можливостей A2AD за кошт більшої кількості балістичних ракет малої дальності ускладнить становище Чорноморського флоту. Через близькість Україна також може використовувати більш витратні системи, як-от USV.

Друга загроза, яку Чорноморський флот, імовірно, представлятиме в конфлікті, — це мінування таких "вузлових точок", як Босфор, і численних шляхів морських комунікацій. Економічні наслідки мінування можуть бути обмеженими для членів альянсу. Наприклад, морські вантажоперевезення становлять 16% вантажоперевезень Румунії та ще меншу частину Болгарії, а Туреччина має безліч нечорноморських портів. Однак видобуток корисних копалин у "вузлових точках" ускладнив би зміцнення регіону союзниками, які не є румунами. Однак цю проблему досить добре усвідомлюють, і зусилля зі зниження мінної небезпеки здійснюють як на тристоронній основі між Туреччиною, Румунією і Болгарією, так і в межах усього Північноатлантичного союзу.

Більш нагальним завданням буде протичовнова війна (ПЧВ) проти підводних човнів класу "шість кіло". Ймовірно, в регіоні відбудеться деяке зростання потенціалу, оскільки Румунія отримає три французькі підводні човни класу Scorpène, а Туреччина реалізує амбітну програму будівництва фрегатів. Однак ПЧВ — це завдання, яке вимагає тісної координації повітряних, надводних і підводних платформ, що часто вимагає обміну конфіденційними даними.

Скоординована ПЧВ у регіоні потребуватиме як політичної, так і організаційної довіри, а також широкомасштабної реалізації можливостей. У короткостроковій перспективі це видається малоймовірним на регіональному рівні, і хоча навчання Альянсу з ПЧВ, що проводяться в інших країнах, можуть дати деякі корпоративні знання, специфічні характеристики ПЧВ у різних регіонах відрізняються. Найбільш життєздатний шлях альянсу до стримування підводних човнів Чорноморського флоту лежить через становлення Туреччини як гравця, здатного забезпечити театральні можливості ПЧВ у регіоні.

Висновок

Хоча військово-морським стратегам може здатися привабливим списати можливості Росії в Чорному морі і зосередитися на загрозах на півночі, цей регіон зберігає як стратегічне, так і військове значення. Тому члени НАТО, як-от Велика Британія, повинні думати про довгострокову кампанію з обмеження свободи дій російського Чорноморського флоту. Це потребуватиме роботи з партнерами, включно з Україною, але дедалі більше і більше — Туреччиною.

Більш надійний післявоєнний український флот, що складається з обмеженої флотилії кораблів МНС і патрульних кораблів для стримування блокади "сірої зони", матиме життєво важливе значення для забезпечення того, щоб Чорноморський флот не міг військовим шляхом підтримувати комерційну стратегію з перетворення Росії на монопольного постачальника продовольства в ключових регіонах. У разі конфлікту українські засоби захисту від доступу можуть сприяти обмеженню свободи дій Чорноморського флоту. Крім того, такі гравці, як Туреччина, мають велике стратегічне значення, і буде важливо отримати максимальну вигоду від імовірної російсько-турецької дуополії в регіоні, зміцнюючи здатність Туреччини стати ключовим гравцем.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися з позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Росія втягує Грузію у війну в Україні: будує нову військову базу, — WSJ (відео)
Теги за темою
Чорне море
Джерело матеріала
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
Трамп погрожує санкціям усім покупцям іранської нафти
ZN UA
Новим послом США в Україні призначили Джулію Девіс
ГЛАВКОМ NET
"Вийти на припинення вогню": розкрито нюанс, що дасть Києву угода з США
GlavRed
Чи вийдуть США з мирних переговорів: Сунгуровський дав прогноз
GlavRed
Ратифікація угоди про надра у ВР: Кабмін зареєстрував законопроєкт
УкраинФорм
Призначення Майка Волтца в ООН може змінити курс США – The Telegraph
ZN UA
Путін демонструє прагнення до миру? В чому причини такого розвороту та чи вірять в це у Трампа
Telegraf
"Настав час для конкретики": США знімають із себе роль посередника між Україною та Росією
24tv
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
Міноборони автоматизувало облік засобів РЕБ
УкраинФорм
ДБР передало в управління АРМА колекцію зброї колишнього комбрига тероборони вартістю ₴750 тисяч
УкраинФорм
Україна запустила Реєстр депортованих дітей: перші справи вже на розгляді
ZN UA
США відправили Україні списані F-16: навіщо передали повністю непрацездатні винищувачі
24tv
Компанії Lockheed Martin і Rheinmetall створюють європейський центр з виробництва ракет та боєприпасів
Хвиля
Шість пускових установок HIMARS прибули до Естонії
InternetUA
Туреччина готує до польотних випробувань нові прототипи безпілотного винищувача
ZN UA
Понад 150 українських саперів пройшли навчання за підтримки канадських благодійників
УкраинФорм
MamaRika – "Зв’язок" – 5 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
10 найочікуваніших серіалів травня, які варто подивитися
24tv
Не пропустіть ці новинки: 9 головних фільмів травня
24tv
Патріарху української естради – 80
ГЛАВКОМ NET
У Вінниці стартував мистецький проєкт «Моя хата не скраю»
УкраинФорм
Переможниця "Холостяка-12" відповіла, чи піде на сезон з Цимбалюком
24tv
У Києві знімають екшн-серіал про роботу служби 112
УкраинФорм
"Не могли продати житло": Огнєвіч сказала, що сталося з її майном у Криму
GlavRed
Відключені інструменти, живий вокал: соліст Ziferblat розкрив деталі виступу на Євробаченні-2025
24tv
Новий фонд зі США може допомогти Україні отримати більше зброї ‒ Мінекономіки
ZN UA
Економіка США скоротилася вперше за три роки через тарифну політику Трампа
Хвиля
Туреччина допоможе Угорщині з розвідкою та видобутком природного газу
УкраинФорм
Надра залишаться українськими: Свириденко розкрила деталі угоди про копалини
24tv
Ефект буде не моментальним: який неприємний нюанс є в угоді щодо копалин, пишуть ЗМІ
Telegraf
Держборг України різко зріс: як змінилася сума
Хвиля
Китай натякає на можливість нових торгових переговорів із Вашингтоном – FT
iPress
Ритейлери з Китаю зменшують витрати на рекламу в американських соцмережах
InternetUA
В Україні різко змінилися ціни на огірки та помідори: скільки коштують на початку травня
Хвиля
Київщина отримала шість реанімобілів від Фундації Зеленської та ВООЗ
УкраинФорм
Як правильно підживлювати огірки: найкращі добрива для різних етапів росту
GlavRed
При яких захворюваннях виникає запаморочення та як його побороти
24tv
Пластик вбиває тихо: одна побутова речовина спричиняє тисячі смертей щороку
24tv
ZF представляє інноваційне рішення для надання допомоги постраждалим у ДТП
AutoCentre
Більше так не робіть: 6 речей, які ніколи не можна чистити содою
24tv
Ніколи не їжте це перед літаком: експертка назвала продукти, які можуть зруйнувати переліт
24tv
ШІ виявляє проблеми зору за 30 секунд: на Одещині та Чернігівщині протестували понад 800 пацієнтів з діабетом
Факти ICTV
Що можна зробити з малини, крім варення: розкрита неймовірна користь плодів
GlavRed
На Миколаївщині суд арештував чоловіка, який кинув гранату в поліцейських
УкраинФорм
У Запоріжжі з-під завалів дістали чоловіка, якого вважали загиблим
УкраинФорм
Пошкоджено навчальний заклад, будинок у вогні: в ОВА показали наслідки атаки на Запоріжжя
24tv
У Запоріжжі росіяни поцілили у житловий будинок, фото
Gazeta UA
Російські дрони зруйнували будинок у Запоріжжі: під завалами опинилися люди
ZN UA
Одяг охоронця прошили пулі. З’явились перші фото Стерненка з лікарні та подробиці про його стан
Telegraf
Росія атакувала Запоріжжя дронами: є постраждалі, виникли пожежі
ГЛАВКОМ NET
Жінка втратила 155 тисяч гривень, коли намагалася заробити на “лайках” в інтернеті
InternetUA
Украв гроші та втік: у Львові чоловік зі зброєю напав на кур'єра
24tv
Двом очільникам окупаційних «судів» з Криму оголосили підозру у колабораціонізмі
УкраинФорм
У Сумах псевдоволонтер ошукав 10 людей зборами «на ЗСУ»
УкраинФорм
Завершене розслідування щодо незаконної вирубки дерев у нацпарку «Гуцульщина» на ₴250 мільйонів
УкраинФорм
"Такого нальоту давно не було": у Криму заявляють про масовану атаку БпЛА
24tv
СБУ встановила чотирьох зрадників, які катували своїх земляків - їм заочно повідомили про підозру
ZN UA
У Криму прогриміли вибухи
ГЛАВКОМ NET
Війна, день 1163. Напад на Стерненка, санкції проти Арестовича
Football.ua
Хронологія війни – день 1164: росіяни атакують "шахедами" та тиснуть на фронті
Telegraf
З'явились перші кадри наслідків ворожої атаки по Запоріжжю
ГЛАВКОМ NET
2 травня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
6 ознак того, що жінка більше потребує вас у своєму житті
24tv
Ліс посеред міста і неймовірний захід Сонця: небанальні місця, які варто відвідати у Львові
24tv
Шкаралупа злетить сама: як почистити яйця за 5 секунд
24tv
Господиня – щаслива, сімʼя – сита: капустяні котлети, які зникають вмить – не рецепт, а знахідка
24tv
Знайте правду: чому насправді деякі парфуми пахнуть спиртом
24tv
Що не можна додавати до кави: 6 продуктів, які псують напій, що бадьорить
GlavRed
Неочікуваний, але приємний досвід: турист оцінив МакДональдз в Японії
24tv
Повноцінний сон уночі допоможе забезпечити вірусне правило 10-3-2-1-0: ось як це працює
24tv
Світоліна програла першій ракетці світу битву за фінал у Мадриді
Telegraf
Український боксер нокаутом програв чемпіонський бій за пояс WBC
Telegraf
Атлетік — Манчестер Юнайтед 0:3 Відео голів та огляд матчу Ліги Європи
Football.ua
Програла першій ракетці світу: Еліна Світоліна достойно вилетіла у півфіналі турніру в Мадриді
24tv
Антоні оформив 10 результативних дій у Бетісі
Football.ua
Англійський фінал близько: Манчестер Юнайтед і Тоттенхем здобули впевнені перемоги в Лізі Європи
24tv
Тоттенгем упевнено розібрався з Буде/Глімт
Football.ua
Бетіс із черговим голом Антоні забезпечив собі мінімальну перевагу над Фіорентиною
Football.ua
Розгромна перемога Челсі та поразка "фіалок": результати перших матчів 1/2 фіналу ЛК
24tv
Торгівельні обмеження Трампа змусили Volvo випускати нову модель в США
Топ Жир
Гібридні моделі сприяють рекордним продажам Hyundai
Топ Жир
Mercedes створює нову модель спеціально для американського ринку, яку вироблятимуть у США
Топ Жир
Mitsubishi Mirage продовжує витримувати, можливо, очікує оновлення
Топ Жир
Продажі Mazda стрімко зростають через ажіотаж серед покупців перед підвищенням цін
Топ Жир
Чим ефективно очистити накип у пральній машині: корисні поради майстра
GlavRed
Мансорі створив фургон на базі Rolls-Royce для широкого загалу
Топ Жир
Новий мінівен Kia з ДВЗ виглядає як кросовер на електротязі
Топ Жир
Aston Martin показала найпотужніший кросовер у світі
1News
Картинка у надвисокій якості — X дозволить користувачам завантажувати відео у 4K
InternetUA
Apple попередила користувачів iPhone у 100 країнах про шпигунське ПЗ
iPress
Розкрито потенційну дату виходу PlayStation 6 та нового Xbox
InternetUA
Популярний бургер McDonald's йшов, щоб повернутись у трьох нових розмірах
ГЛАВКОМ NET
YouTube почав розмивати прев’ю на відео для дорослих
InternetUA
Як створити надійний пароль для соціальних мереж: експерт назвав важливі правила
InternetUA
Простий послідовний натиск кнопок може захистити ваш зарядний пристрій та Challenger від крадіжок
Топ Жир
Найдивніший Android-смартфон у світі: що відомо про модель Sidephone
Фокус
Прощавай, Skype: Microsoft переходить на Teams
Факти ICTV