MY.UAНовини
Вбивство дітей у Кривому Розі надовго занурило українців у сум і гнів, який ймовірно продовжиться трагедією в Сумах у новому тижні. Зведення інформаційної війни 5–11 квітня 2025
Вбивство дітей у Кривому Розі надовго занурило українців у сум і гнів, який ймовірно продовжиться трагедією в Сумах у новому тижні. Зведення інформаційної війни 5–11 квітня 2025

Вбивство дітей у Кривому Розі надовго занурило українців у сум і гнів, який ймовірно продовжиться трагедією в Сумах у новому тижні. Зведення інформаційної війни 5–11 квітня 2025

ГО CAT-UA дослідила новини та настрої щодо війни, які панували в соцмережах протягом минулого тижня 5–11 квітня 2025 року.

Індекс настроїв соцмереж опустився до мінус 25 пунктів (був мінус 21). Хороші новини склали 22% усіх постів на теми війни; погані – 47%, неоднозначні – 31%.

Проукраїнський сегмент в рівній мірі обговорює історії про ситуацію в Україні – обстріли, фронт – та міжнародну адженду. Зокрема, фігурує «діалог» з Китаєм щодо участі громадян країни у війні на стороні РФ.

Тривають масовані обстріли, люди повідомляють про руйнування та діляться історіями постраждалих. Критика влади зростає: на початку тижня критикують ОП, зазначають про утиски опозиції, втягують НБУ в це.

Трапляються явно інспіровані Росією дописи, що Зеленський вивіз усіх рідних, друзів та бізнеси з Кривого Рогу, а сам продовжує терор. Наприкінці тижня закидають колаборацію з «зеленими» Кличку та Порошенку. Дещо знижується активність зборів для СОУ, між тим повідомляють про навчальні курси для цивільних щодо захисту від обстрілів. Також помітні організовані кампанії щодо підтримки армії, закупівлі дронів та ін. 

Трамп сподівається на припинення бойових дій. Саудівська Аравія знижує цін на нафту. Обговорюється справа Р.Насірова (хотів мобілізуватися, щоб не сидіти у в’язниці), Бужанський «топить» проти вступу до НАТО, затримують агентів Кремля та шахраїв, що наживаються на зборах. Згадують і вшановують загиблих. Зведення з фронтів помітні – про просування під Покровськом, про збиття дронів, про полонених з Курщини й про китайців (вперше в полоні).

Хороші новини – військові втрати росіян, атаки на Мордовію і Самарську область, Велика Британія розглядає можливість розгортання військ в Україні. 

Погані новини – обстріли в Кривому Розі, в Херсоні, касетні бомби в Куп’янську, санкції проти Порошенка, підписання Держдумою РФ договору з Іраном. 

Неоднозначні повідомлення – розмірковування щодо причин обстрілів (Кривій Ріг – батьківщина Зеленського, Вінниця - Порошенка), про нову культуру пам’яті (коли день в дитсадку починається з хвилини мовчання), тривожність через можливість відкриття ворогом нового фронту (Запоріжжя). 

Рамштайн додає надії. Засідання Рамштайну додає надії і радості: сподіваються, що допомога Європи замінить допомогу від США, зважаючи на озвучені великі суми цієї обіцяної допомоги. Р. Умєров також підживлює надію на США, наголошуючи, що П. Гегсет приєднався по відеозв’язку.

Також системно тішать операції СОУ, зокрема удари по тилах ворога. Щоразу помітними стають хвилі радості через різні події: удар по заводу оптоволокна в Саранську (єдиному в РФ), серійну ліквідацію російських офіцерів разом із комплексом складів (як успіх на Сумському та Курському напрямках), знищення літака Ту-22М3 дроном (про що сказав О. Сирський «ЛБ»).

Максимальні гнів і сум після удару по Кривому Рогу трималися довго. Українські соцмережі були занурені в горе, сум і гнів через удар по Кривому Рогу, поширювались фото дітей і історії про них, їхні імена, кадри атаки та фото криворіжців, які несуть на дитячий майданчик квіти. Згодом – посилення уваги до теми за рахунок оголошення дня жалоби. Наступна масована атака на Київ доповнила гнівом на РФ ще досі на той час актуальну лють через наслідки обстрілу Кривого Рогу. 

У критиці влади – обурення через новий підручник з історії для 11 класу. З боку частини освітянської спільноти (та політичної опозиції, що підключилася до обговорення), варто виділити два ключові меседжі – про те, що в підручнику авторства А. Галімова чимало надмірної глорифікації чинної влади замість вказівок на погану підготовку до вторгнення. Втім, наприкінці звітного періоду Галімов показав приклад виходу з інфокризи через участь у дискусії щодо змісту підручника на ютуб-каналі «Історія без міфів».

Заява В. Спартц викликає хвилю гніву. Заява конгресвумен В.Спартц про те, що вона як українка має закликати Україну відмовитись від своїх територій заради миру, викликає хвилю гніву і обурення, нагадують, що вона з Чернігівщини, обурюються її презирством до Зеленського і відсутністю патріотизму. Дехто (зокрема, М. Олешко) погоджується з її меседжами про українську корупцію й критикує владу.

Заява Пєскова про те, що Росія готова до мирних переговорів, але треба вирішити низку питань, сприймається як відверте небажання йти на будь-які переговори і знущання з Трампа. 

Ворожий наступ дуже стривожив через заяву Сирського. Загалом інтерв’ю Сирського розійшлося різними цитатами по новинних пабліках, але прикметно, що постійна тривога через ворожий наступ і слідкування за просуванням росіян надзвичайно зростають через заяву Сирського про намір росіян захопити Харківську і Сумську обл.

Взяття в полон китайців – гнівний сигнал про небезпеку залучення ще й КНР у війну на боці РФ. Відчутним було оперативне поширення раптової заяви В. Зеленського, який підсвітив захоплення в полон двох китайських військових, що брали участь у боях на боці РФ.

Інформацію миттю підхопили популярні та впливові ресурси – з візуальними та текстовими доказами (жвава жестикуляція полонених, заява про наявність в України їхніх документів). Факт полону китайців додає тривоги щодо інших найманців на боці Росії: знову говорять про північнокорейців, обговорюють, хто ще вербується для війни на боці Росії. Поширюється жарт про те, що Україна воює вже з трьома ядерними державами.

Мобілізацію обговорюють у контексті уникнення покарання за корупцію. У цю сюжетну канву вкладається й комунікація САП щодо статистики ухилень від відповідальності за корупцію через вступ до війська (48 фігурантів справ мобілізувалися добровільно), й найнаочніший кейс Р. Насірова. 

Емоції українців

Гнів присутній в 38,7% постів на теми війни – його викликають абстрактні заяви Трампа про те, що «багато людей гине», ненависть та відраза до росіян – йдуть в Україну гинути, зневага до зрадників в Україні, є гнів на Спартц за заяви про Зеленського, також багато гніву на Путіна і росіян.

Тривога – 17,4% – через «дивні» рухи ворога на фронті, штрафи ТЦК за порушення облікової процедури, відставку Брінк, невтішним є звіт щодо застосування німецької техніки в Україні.

Сум – 15,5% – за загиблими військовими, а особливо – цивільними під час ударів у Краматорську, в Кривому Розі та інших, оголошено траур та хвилину мовчання.

Радість – 9,7% – через відсіч окупантам (битва з 8 китайськими солдатами), нейтралізовано дрон на Нікопольщині, через неподовження віз росіянам в Європі та плани парламенту Естонії підтримати Україну.

Гордість – 7,4%.

Надія – 5,2% – народжується через милування природою, зокрема несподіваним снігом у квітні, всепереможний параллелізм – весна відродиться, і Україна відродиться, сподіваються також і на підтримку Заходу – цитують Рютте та спостерігають за зустріччю союзників у форматі Рамштайн.

Вдячність – 2,6%.

Втома – 2,1%. 

Сміх – 1,5% – викликають зрадники, зокрема мобілізований Насіров, що мав служити сапером, і звісно зловтішні насмішки отримують «кацапи», які бісяться через колапс в економіці. Переповідають й історії полонених «Развелся с женой, испытал кризис среднего возраста, и.... подался в армию эрэфии».

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok. 

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Фото: Megan Lee / Unsplash

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Теги за темою
НовиниКривий Ріг
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Грейс сражается с зомби в новом геймплейном ролике хоррора Resident Evil Requiem
GameMag
2025-12-03T20:06:33Z
EL Кравчук ошеломил фото из молодости со Святославом Вакарчуком, на котором их просто не узнать
TSN
2025-12-03T16:36:28Z
Россия полностью разрушила павильон СТБ
Comments UA
2025-12-03T16:12:41Z
MONATIK показал на теле особенные татуировки, которые посвятил семье
TSN
2025-12-03T16:06:30Z
Суханов раскрыл истинную причину, почему София Ротару молчит о войне: "Одно обстоятельство мешает"
TSN
2025-12-03T15:51:58Z
Иво Бобул показал архивное фото времен своего детства: певца не узнать
Comments UA
2025-12-03T15:21:55Z
MONATIK рассекретил увлечения сыновей и похвастался важным достижением самого младшего
TSN
2025-12-03T14:51:43Z
Сколько денег нужно звезде украинского кино: актер Андрей Исаенко назвал свои расходы
Comments UA
2025-12-03T14:48:40Z
Вышел трейлер комедии «Испытательный срок» с Екатериной Кузнецовой и саундтреком от DOROFEEVA
Комсомольская правда
2025-12-03T14:45:11Z
Две волны повышения пенсий: насколько вырастут выплаты украинцам в 2026 году
Хвиля
2025-12-03T19:57:02Z
Свет выключают, а платежки растут: счета за электричество не падают во время блекаутов
Знай
2025-12-03T19:36:53Z
Контрабандная империя таможенника Хурсяка: неликвидное мясо, рыба и сало по поддельным документам попали на прилавки Украины
Знай
2025-12-03T19:21:03Z
В "Укргаздобыче" блокируют конкурентов, миллиарды идут на фиктивные буровые проекты и карманных подрядчиков
Знай
2025-12-03T18:21:45Z
Украинцы массово меняют стратегию: новый лидер среди валютных депозитов — и это не то, что вы думаете
Comments UA
2025-12-03T16:42:24Z
Снова с отключениями: где и когда не будет электричества 4 декабря
TSN
2025-12-03T16:21:21Z
Госбюджет Украины 2026: каким будет прожиточный минимум, сколько заложили на оборону и повысят ли зарплату учителям
Фокус
2025-12-03T16:06:08Z
В первые дни зимы цена безумно снизилась: в Украине подешевел базовый продукт
GlavRed
2025-12-03T15:45:51Z
Сколько не хватает пенсионерам для достойной старости
Знай
2025-12-03T15:33:10Z
Италия приостановила участие в программе PURL, назвав ее "преждевременной", — СМИ
Фокус
2025-12-03T22:03:20Z
Личная просьба Путина: встречу Уиткоффа и Кушнера с Зеленским отменили
Новости Украины
2025-12-03T20:57:34Z
Ситуация в Черном море обостряется: эксперт предупредил о расширении зоны войны
TSN
2025-12-03T20:51:16Z
СБУ и прокуратура задержали бывшего заместителя министра по делу о коррупции в «Энергоатомe»
Новости Украины
2025-12-03T20:42:43Z
Рютте высказался о «плане Б»: что будет делать НАТО в случае отказа США помогать Украине
Comments UA
2025-12-03T20:36:16Z
Выстоит ли Украина в войне на истощение: волонтер бьет тревогу из-за потерь
Знай
2025-12-03T20:33:30Z
Путин хамски обошелся с Уиткоффом и зятем Трампа: подробности из Москвы
Новости Украины
2025-12-03T20:21:35Z
Украина сама по себе: почему никто на Западе не может взять на себя реальные гарантии безопасности
Comments UA
2025-12-03T20:12:32Z
Бюджет-2026 не финальный: в Совете говорят о возможном повышении зарплат военным
TSN
2025-12-03T20:09:59Z
Должен был лететь в Пхукет: над Москвой загорелся самолет с 240 людьми на борту
Comments UA
2025-12-03T21:06:52Z
Машины под видом гуманитарной помощи: на Львовщине раскрыли незаконную схему
Новости Украины
2025-12-03T20:51:16Z
Все разбил, напился и заснул: нетрезвый енот устроил погром в винном магазине США
Comments UA
2025-12-03T19:42:22Z
«Запоріжсталь» у січні-листопаді збільшила випуск прокату на 16% р./р
AgroNews
2025-12-03T19:19:28Z
В Тернополе произошла давка из-за бесплатных суши-бургеров – пострадали дети: видео
Лига
2025-12-03T18:06:00Z
Взрыв в Харькове: обновленная информация о пострадавших и последствиях
TSN
2025-12-03T17:51:47Z
«Обряд исцеления» за 10 лет тюрьмы: киевлян ограбила «целительница» прямо на улице
Comments UA
2025-12-03T17:39:22Z
Кривой Рог атаковали баллистикой: среди раненых - ребенок, повреждены многоэтажки
GlavRed
2025-12-03T17:27:26Z
Россияне ударили по Кривому Рогу: пострадала женщина, возник пожар
Украинская правда
2025-12-03T16:51:32Z
Хоть с пеленок работай – пенсия будет мизер: рекордный стаж не гарантирует адекватных выплат
Знай
2025-12-03T20:12:09Z
Плохие оценки уже не пугают родителей: должны ли школьники быть отличниками во время войны
Знай
2025-12-03T19:51:56Z
Глава Госвосстановления объяснил, почему идея раздать квартиры переселенцам – "не очень хорошая"
Лига
2025-12-03T19:09:32Z
Ввезенные для ВСУ автомобили так и не передали военным: где на самом деле оказались авто
Comments UA
2025-12-03T18:57:12Z
Цифры, которые нельзя говорить вслух: сколько людей потеряла Украина за период войны
Comments UA
2025-12-03T18:54:13Z
Шок даже для филологов: в украинском языке есть слова на «ы», о которых вы точно не знали
Comments UA
2025-12-03T18:45:43Z
Франция: мэр, который на пять месяцев уехал в "командировку" на Таити, подал в отставку
Европейская правда
2025-12-03T18:42:08Z
Глава Львовской ОВА Максим Козицкий завел новый роман: что известно о его избраннице
TSN
2025-12-03T18:06:28Z
Украинцы массово теряют право на старые паспорта: кто вынужден менять документ немедленно
Comments UA
2025-12-03T18:00:39Z
Ким Кардашьян ошарашила своим новым МРТ
GlavRed
2025-12-03T19:27:47Z
Эти советы станут настоящим спасением зимой: как не "подхватить" простуду
Comments UA
2025-12-03T18:54:22Z
Теневые кураторы возвращаются: закупки медоборудования в Киеве снова ведут к Фисталю, Беззубенко и Добровскому
Комсомольская правда
2025-12-03T17:27:50Z
Ей просто не хочется... Шупенюк рассказала, почему женщины лишаются либидо — и как это разрушает отношения
Comments UA
2025-12-03T16:00:38Z
Как защитить организм от простуды: ТОП советов диетолога
Comments UA
2025-12-03T15:06:33Z
Инжир или финики: эксперты удивили ответом, что более полезно для здоровья
Comments UA
2025-12-03T15:06:01Z
Зарядное устройство едва не унесло жизнь 8-летнего ребенка — что известно
TSN
2025-12-03T14:09:18Z
Ученые узнали, какое животное стоит заводить женщинам, чтобы медленнее стареть: неожиданные результаты
TSN
2025-12-03T13:06:03Z
Прием снотворного без назначения может оказаться крайне опасным: медик поразил заявлением
Comments UA
2025-12-03T12:15:21Z
ШІ ввела прихильників Toyota в оману, надавши хибну інформацію про витік даних щодо суперкара GR GT
Топ Жир
2025-12-03T16:57:04Z
Никакие проблемы с авто не страшны: правило "FORCES" спасает водителей в мороз
GlavRed
2025-12-03T16:03:49Z
На европейский рынок выходит стильный и недорогой корейский электропикап
Фокус
2025-12-03T14:36:46Z
Тест-драйв Peugeot 5008: самый доступный семейный кроссовер в Украине
Фокус
2025-12-03T12:06:53Z
Знакомый незнакомец: доступный кроссовер Nissan Kait рассекретили на официальных фото
Фокус
2025-12-03T11:15:39Z
Эксперт посоветовал водителям возить в авто зимой свежий огурец — для чего он нужен
Фокус
2025-12-03T10:15:13Z
Mercedes впервые показал новейший нестандартный кабриолет "Гелендваген"
Фокус
2025-12-02T15:45:01Z
От музейных раритетов до рекордсменов пробега. Укрпошта выставила на аукцион 716 старых авто
Лига
2025-12-02T13:30:49Z
Представлен самый оригинальный электроскутер современности в стиле IKEA
Фокус
2025-12-02T13:21:09Z
Движение транспорта в центре Киева будет ограничено: в чем причина
TSN
2025-12-03T20:51:15Z
На территории санатория "Жовтень" в Конче-Заспе произошли столкновения между ГУР и военными
Украинская правда
2025-12-03T20:48:17Z
Лес рубил — миллионы исчезали: Экс-главу ГСЧС на Прикарпатье будут судить за масштабную аферу
Новости Украины
2025-12-03T20:24:14Z
Из-за атаки РФ два города полностью остались без света: подробности
TSN
2025-12-03T20:09:41Z
"Я вам, мужики, все расскажу", - в Покровске пленные оккупанты сдали планы РФ. ВИДЕО
Новости Украины
2025-12-03T19:18:52Z
Kia знизила ціни на електромобілі на 10 тисяч доларів, але покупці все одно відмовилися від покупки
Топ Жир
2025-12-03T18:57:57Z
Subaru, можливо, готується виправити головний недолік, який стримував Outback
Топ Жир
2025-12-03T18:30:47Z
«Метінвест» об’єднує експертизу сервісних функцій у єдине підприємство
AgroNews
2025-12-03T18:15:41Z
Неймовірна аварія: електрокар Nio розкрився навпіл, наче консервна банка
Топ Жир
2025-12-03T17:27:12Z
Может дойти до скандала: как групповые чаты управляют настроением ваших детей
Знай
2025-12-03T20:51:53Z
Успехи в карьере, дополнительный доход и удовольствие: гороскоп на 4 декабря
Comments UA
2025-12-03T19:24:14Z
Выберите ангел и узнайте о скрытом для вас послании: тест по картинке
TSN
2025-12-03T18:06:19Z
Эти имена могут сломать судьбу вашего сына: эзотерики предупреждают о темной энергетике
Comments UA
2025-12-03T17:57:09Z
«Где были мои мозги?» — как не тянуть домой кучу хлама, о котором сожалеешь еще до распаковки
Comments UA
2025-12-03T17:36:27Z
Как назвать ребенка, который родится в год Коня: список красивых имен для мальчиков и девочек 2026 года
TSN
2025-12-03T17:18:15Z
Один неосторожный шаг — и день пойдет кувырком: почему 4 декабря нельзя пить, ссориться и даже праздновать
Comments UA
2025-12-03T16:15:36Z
Гороскоп на 4 декабря: этот день лучше всего посвятить отдыху — организм нуждается в восстановлении
Новости Украины
2025-12-03T15:57:32Z
Что категорически нельзя ставить на новогодний стол в год Огненной Лошади 2026
Comments UA
2025-12-03T14:30:52Z
Чиновники блокируют налоги FAVBET
MY.UA
2025-12-04T16:34:26Z
Sony серьёзно берётся за мобильный гейминг — ещё одна серия PlayStation дебютировала на iOS и Android
GameMag
2025-12-03T21:00:02Z
Виживання Mitsubishi в США може залежати від двох її конкурентів
Топ Жир
2025-12-03T20:57:37Z
Зарабатывают на треть больше: как ИИ помогает строителям
Comments UA
2025-12-03T20:39:02Z
Открылись предзаказы на High on Life 2 — представлен 10-минутный фрагмент прохождения кампании
GameMag
2025-12-03T20:36:56Z
Россия без Telegram и What’s App: массовые блокировки
Comments UA
2025-12-03T20:30:00Z
Безпілотник потрапив у поліцейську операцію: автомобіль Waymo натрапив на затримання Лос-Анджелеським департаментом
Топ Жир
2025-12-03T20:12:33Z
Спор вокруг использования чужого арта в Marathon завершён — художница подтвердила урегулирование с Bungie и Sony
GameMag
2025-12-03T19:36:11Z
Анонсирована двухмерная Sacred: Last Pixel of Ancaria
GameMag
2025-12-03T19:36:01Z
Украинская чемпионка публично отреклась от гражданства и присягнула на верность России
Comments UA
2025-12-03T20:27:20Z
Барселона здобула вольову перемогу над Атлетіко
Football.ua
2025-12-02T22:12:13Z
Лыжники из России и Беларуси смогут выступать на Олимпиаде-2026 под нейтральным флагом
Лига
2025-12-02T15:55:27Z
«Очень известный парень»: Усик сказал, с кем хочет выйти на ринг
Comments UA
2025-12-02T15:21:03Z
Известный украинский футболист «Динамо» ушел из жизни
Comments UA
2025-12-01T16:27:32Z
Усик назвал соперника, с которым хочет выйти на ринг. Спойлер: это не Фьюри
Комсомольская правда
2025-12-01T16:03:23Z
Футболистам запрещено бегать с мячом в руках: как странные правила меняли игру
Фокус
2025-12-01T14:51:44Z
Первая украинская чемпионка Европы по акробатике: тренировались в залах без тепла и света
Комсомольская правда
2025-12-01T14:07:13Z
Умер легендарный футболист "Динамо" - семикратный чемпион и обладатель еврокубков
GlavRed
2025-12-01T10:00:56Z