MY.UAНовини
Чому буксує німецька економіка
Чому буксує німецька економіка

Чому буксує німецька економіка

Новина російською

На початку травня в Німеччині має почати роботу нова урядова коаліція. В числі першочергових викликів для нового уряду будуть питання відновлення сталого економічного зростання країни, яка багато десятків років була «локомотивом» європейської економіки, але в останні років п’ять позитивну втратив динаміку.

Важливий крок для цього зробив старий парламент - 18 березня Бундестаг схвалив послаблення «боргового гальма», запровадженого в 2009 році, яке обмежує річні державні запозичення на рівні, не більше 0,35% ВВП. Тепер обмеження на запозичення не поширюватимуться на військові витрати понад 1% ВВП й буде створено інфраструктурний фонд на 500 млрд. євро. Чи зрушить з міста це локомотив німецької економіки, який буксує вже п’ять років?

Економіка Німеччини тривалий час відчуває проблеми. В 2020 році ВВП впав на 4,1%, в 2021 році зріс на 3,7%, в 2022 році зріс на 0,4%, в 2023 році знизився на 0,3%, в 2024 році знизився на 0,2% (за попередніми даними). Промислове виробництво – основа німецької економіки – демонструє тривожну динаміку: якщо взяти за базис січень 2021 року, станом на січень цього року індекс промвиробництва становив 89,1, тобто за вказаний період зниження становить 10,9%.

* за даними World Bank та Destatis.

Простіше за все пояснити це впливом коронавірусу та припинення постачання російських енергоносіїв. Але все набагато складніше (до речі, промвиробництво почало знижуватися з 2018 року) - проблеми мають технологічний, структурний й фіскальний характер, ускладняються соціокультурними особливостями та демографічними факторами.

Десять причин буксування економіки Німеччини

Окреслю десять причин проблем в економіці Німеччини, які призвели до гальмування її зростання та розвитку.

Перша. Багато заощаджень й мало інвестицій – німецькі держава та домогосподарства схильні до стриманих інвестицій та стриманого споживання. А інвестиції та споживання – дві важливі складові ВВП (ВВП = споживання + приватні інвестиції + держвитрати + «чистий» експорт (експорт мінус імпорт)).

Друга. Постійне перевищення заощаджень над інвестиціями означає відносне згортання місцевої економічної активності в обмін на дивідендні платежі з-за кордону (заощадження інвестуються за межі Німеччини) й може бути пов’язане зі старінням населення. Люди під старість покладаються не так на економічну активність, як на доходи від накопичень. Пенсійна система Німеччини вже давно має величезну накопичувальну частину. В Німеччині відбувається трансформація в більш «пенсійну» модель життя та функціонування економіки.

Третя. Частка валових державних інвестицій в ВВП Німеччини в 2018-2022 роках становила 2,5% - найнижча серед країн з високим рівнем доходу, за винятком Іспанії.

Четверта. Небажання витрачати як на рівні федерального бюджету, так й бюджету земель, що виявляється в ставленні до боргу. В 2009 році за ініціативою багатих південних земель до Конституції була внесена норма про «боргове гальмо» (Schuldenbremse) - приріст держборгу за рік не може перевищувати 0,35% ВВП (багаті землі були проти того, що зростання держборгу всіє Німеччини здійснюється переважно в інтересах бідних земель колишньої НДР). Винятки були – дію «боргового гальма» призупиняли в 2020 році через епідемію COVID та в 2022 році через енергетичні проблеми. Але додаткові 195 млрд. євро, залучених державою, лише пом’якшили проблеми. Зараз, є сподівання на позитивний вплив 500 млрд. євро з оголошеного 18 березня інфраструктурного фонду.

П’ята. Якщо є недозавантаженість ресурсів, чи то капітал чи то праця, то відсутність інвестицій за рахунок боргу - це втрачена вигода.

Шоста. Вичерпання головного драйверу зростання - експорту. Тривалий час економіку витягував експорт – Німеччина була промисловим експортером №1 в світі. Але зміна світової технологічної й економічної парадигми поступово нівелює можливості експорту, як драйверу зростання економіки Німеччини. Тарифна війна Трампа додатково негативно вплине на основний драйвер економіки Німеччини.

Сьома. Слабкість інновацій в передових технологіях. В США більшість витрат на R&D спрямовуються в високотехнологічні сектори, а в Німеччині йдуть в середній технологічний сегмент (переважно автопром та класична важка промисловість). Тобто, США та деякі інші країни (Південна Корея, Тайвань, тощо) створюють принципово нове, а Німеччина виробляє промислові інновації старого технологічного укладу. Це гарно само по собі, але дає менший ефект, ніж вкладення в R&D в високотехнологічні сектори. Та й конкурувати стає в звичному для Німеччини сегменті складніше - наприклад, через конкуренцію динамічних країн Азії.

Восьма. Останнім успішним великим стартапом в Німеччині була фірма програмного забезпечення SAP, заснована коли Франц Беккенбауер привів збірну ФРН до перемоги на чемпіонаті Європи з футболу в 1972 році. Система фінансування інновацій та стартапів в Німеччині (й в Європі) є несприятливою, бо побудована на банківському кредитуванні, яке за визначенням передбачає акуратне повернення позики й тому запобігає ризикам, без яких інновації не можливі.

Дев’ята. Німецька промисловість, особливо її середній бізнес впроваджують інновації поступово. Через це вони виявилися непідготовленими до технологічних потрясінь, наприклад, таких як винахід електромобіля. Між бізнесом, банками та політиками налагоджені зручні зв’язки, що породжує самозаспокоєність. Яка не сприяє технологічним змінам.

Десята. Вельми неоптимальні рішення в енергетиці – згортання атомної та пришвидшено незбалансований розвиток «зеленої» енергетики (німецька промисловість падає 2018 року, припинення постачання російського газу підсилило проблеми, але не було першопричиною).

Можливість зростання в поточній парадигмі викликає сумніви

Схоже, межі зростання економіки Німеччини досягнуто. В Німеччині величезна перевага приватних заощаджень над інвестиціями. Надлишок приватних заощаджень Німеччини в основному інвестовано за кордон. Інвестицій бракує, оскільки вони мають небагато сенсу - немає високої віддачі на капітал. Є старіння населення й «інфляція способу життя».

Німеччина дещо прогавила момент для трансформації своєї експортно-орієнтованої моделі розвитку й залишилася заручником своєї меркантилістської стратегії, яка не враховувала виклики XXI століття – з боку технологічних змін та інновацій в найбільш перспективних галузях, які зароджувались на наших очах й бурхливо розвиваються протягом останніх 10-15 років. Світ вступає в епоху фрагментації й торгових війн - це буде особливо негативно для залежної від зовнішньої торгівлі економіки Німеччини.

Однозначної відповіді, чи дасть скасування «боргового гальма» сталий імпульс економічному зростанню немає – потрібен ланцюжок рішень, які рано чи пізно вимагають коригування економічної поведінки. Німеччинна «купалася в грошах». Була б політична воля, бачення, запит населення й на сучасні технології гроші знайшлися би. Тільки через скасування боргового гальма воля не з’явиться.

Замість прогнозу

Розгорнути таку інертну машину, як економіка Німеччини, об’єктивно дуже складно. Особливо складно це зробити, якщо ключові проблеми уходять корінням в менталітет - схильність до заощаджень та стримане споживання. Німеччина щоразу, за будь-якої ситуації (крім ковіда) вибирала затягнути тугіше пояси. Ментальне бажання вирішувати проблеми за рахунок економії не надають приводу для оптимізму в сучасній світовій економічній ситуації.

Можливо, ключова надія на різке зростання мілітаризації німецької промисловості, її переорієнтування на випуск військової техніки та боєприпасів, й особливо на витрати із анонсованого інфраструктурного фонду. Модель розвитку економіки за інфраструктурним типом має приклади успішного втілення, як то було в Китаї в перші 15 років XXI століття.


Джерело матеріала
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
Украинские воины на Nasams смогли сбить сразу 11 российских крылатых ракет
Апостроф
Украина вошла в число крупнейших производителей самоходных артиллерийских установок в мире
Апостроф
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
Рубио: следующая неделя будет решающей в переговорах по Украине
Comments UA
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
Эстония отпустила танкер из "теневого флота" РФ
Корреспондент
Спикер ВСУ раскритиковал Турцию за выдачу России подозреваемого в убийстве генерала Москалика
Апостроф
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
Рубио объяснил, почему США не вводят санкции против РФ
Корреспондент
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
"Газсети" предупредили о дополнительных платежках и других условиях оплаты
Знай
Кто финансово грамотнее – девушки или парни – НБУ провело исследование по областям
Comments UA
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
"Священник мне подсказал, что стоит немного обмануть смерть, поменяв имя". Интервью с художницей Юлайлой Грэйс Лару/Юлайла считает ИИ искусством
Апостроф
«Конклав» и смерть Папы: когда кино пророчит реальность
ZN UA
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
В Иране раздался мощный взрыв - погибли 25 человек, также есть пропавшие без вести
Комсомольская правда
В Запорожье женщина заразилась ботулизмом после похода к косметологу: как такое могло произойти
Comments UA
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
В Германии взорвался аккумулятор электросамоката, пять человек получили ранения
Известия Киев
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
Ирландский мох: почему произошел бум вокруг этого продукта и правда ли он полезен
Апостроф
Внезапные провалы в никуда: ученые объяснили, почему мы случайно зависаем посреди дня
Фокус
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
Стало известно, почему украинцы умирают так рано: ученый НАН указал на факторы риска
UAToday
Применение меда и продуктов пчеловодства при стоматологических заболеваниях
UAToday
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
Только за полсуток почти 70 штурмов: Зеленский рассказал о ситуации на фронте
Факти ICTV
На фронте продолжаются бои на трех направлениях
Корреспондент
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
Российские силы пытаются прорвать линию обороны ВСУ в Запорожской области
Gazeta UA
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
Фото за границей может привести в тюрьму: в каких странах нельзя снимать и почему
Знай
100 лет обмана: производитель сладостей говорит, что люди неправильно едят шоколадное печенье
Фокус
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
Быстро пойдут в рост: просто соедините эти два ингредиента и залейте раствором огурцы
Telegraf
Если не хотите встретиться с гадюкой во дворе, запомните эти 7 правил
Telegraf
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
Ламин Ямаль ставит свою Барселону на первое место после выигранного кубка
Корреспондент
Ворскла идет на перевес, обыграв Верес
Корреспондент
"Шахтер" – "Динамо": команды назвали стартовые составы на матч УПЛ
ZN UA
Назар Чепурный на вольных упражнениях Кубка мира третий
Корреспондент
Милан в гостях у Венеции отличился двумя голами
Корреспондент
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
Как открыть стиральную машину, если дверца заклинила: простая и понятная инструкция
TSN
5%, 18% и военный сбор: как не влететь на налоги при продаже авто
Знай
Электромобиль и вода: что будет, если заехать в лужу на "электричке"
UAToday
Водителей штрафуют за еду: почему поедание за рулем может дорого стоить
Знай
За какой дорожный знак можно получить штраф более чем 20 000 гривен: что нужно знать водителям
UAToday
Автомобили имеют скрытые функции: пять секретных, о которых вы не знали
Gazeta UA
Представлен лимитированный Porsche 911 Spirit 70
Корреспондент
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
Революция в анатомии: найден "невидимый" элемент женской репродуктивной системы
Знай
Lifecell запустил новый льготный тариф: кто и как может подключить
Знай
Предохранение нового поколения: ученые создали контрацептив для мужчин, действующий 2 года
Фокус
Редкое космическое явление: в ночном небе появится треугольник миров, когда это будет
Фокус
Покупець вдало виграв бонус $80K на автомобіль Jeep Hellcat зі знижкою після пробігу всього 1,200 миль
Топ Жир
Вращение Земли замедляется: ученые выяснили, почему на нашей планете стало много кислорода
Фокус