MY.UAНовини
"Їхати нема куди?" Як вивозять людей з прифронтових територій і що варто знати
"Їхати нема куди?" Як вивозять людей з прифронтових територій і що варто знати

"Їхати нема куди?" Як вивозять людей з прифронтових територій і що варто знати

З "гарячих точок" людей евакуюють з ризиком для життя

Динамічна ситуація на фронті та періодичне посилення ворожих обстрілів прикордонних територій України лишають актуальними питання евакуації. Деякі пересічні громадяни не чекають, поки ситуація стає катастрофічною, й покидають небезпечні райони завчасно, а є й випадки, коли родини навіть з дітьми відмовляються виїжджати до останнього. Часто аргументом для того, щоб лишатися, є острах не знайти прихисток та не мати змоги фінансово "витягнути" облаштування на новому місці.

"Телеграф" розбирався, як діють наразі алгоритми евакуації й на яку допомогу, одноразову чи довгострокову, можуть розраховувати нові внутрішньо переміщені особи (ВПО).

Евакуація силами правоохоронців та благодійників

На сьогодні на Донеччині, прикордонних громадах Сумщини та Харківщини запроваджений режим обов’язкової евакуації, крім того, виїжджають з зон наближених до лінії фронту до більш безпечних регіонів і мешканці Херсонської та Запорізької областей. Хтось робить це самотужки на власному транспорті або користується допомогою рідних чи знайомих, але є й ті, хто звертається до влади й волонтерів. Для цього наразі є кілька можливостей – або дзвінок на урядову "гарячу лінію" 15-45 (але варто розуміти, що ваші дані все одно "спустять вниз"), або безпосередньо на номери координаційних штабів, що діють в кожній з областей.

- Якщо до нас зателефонує особа, яка бажає евакуюватися з прикордонної території, скоординуємо її з організаціями, які вивозять людей із громад, де складна безпекова ситуація, – розповіла "Телеграфу" одна зі співробітниць Сумського обласного контактного центру. – Це, зокрема, спецпідрозділ поліції "Білі янголи", гуманітарна місія "Проліска" та фонд "Схід SOS". Але є випадки, коли ми фіксуємо звернення, самі зв'язуємось з благодійними організаціями, волонтерами, місцевою владою й координуємо процес. Наприклад, три тижні тому, коли були масовані обстріли Краснопільської громади, ми отримували 10-15 дзвінків на день. Й це були в тому числі звернення від родичів тих людей, хто там мешкає, які просили посприяти в евакуації, адже в селах зник зв’язок і електропостачання. Разом з адміністрацією ОТГ були визначені пункти збору, звідки екіпажі забирали людей.

Поліція та рятувальники залучені до евакуації людей з прикордоння та зони бойових дій

В Донецькій області, як зазначається у відповіді ОВА на запит "Телеграфа", щоденно готові до застосування від 18 до 20 спільних евакуаційних груп (15-17 груп Нацполіції, 3 групи ДСНС). Найбільш популярні напрямки – Покровський район та Костянтинівка, але туди можна "потикатися" тільки на броньованих автівках та з засобами радіоелектронної боротьби. А далі логістику забезпечують БФ "Янголи спасіння", вже згадана місія "Проліска", БФ "Схід-СОС", БО "Спасемо Україну". Загалом з початку року з Донеччини евакуйовано 26 тис. мешканців, в тому числі 1450 дітей.

До процесу евакуації і розміщення ВПО залучена влада і благодійники

При цьому в частині Донецької області, що перебуває під контролем української влади, ще лишаються близько 283 тис. людей, з яких десята частина – 21,5 тисячі – це діти. Попри реальну небезпеку життя поблизу лінії фронту, часом місцеві мешканці до останнього відмовляються виїжджати.

Як повідомили "Телеграфу" у Службі у справах дітей Донецької ОВА, з початку року було зафіксовано 2497 відмов від евакуації, підписаних батьками відносно 4466 дітей. При цьому наразі в 17 громадах, що оголошені зоною активних бойових дій, лишається 202 дитини: 197 – у Лиманській ОТГ та 5 – у Торецькій. І це ті родини, що повернулись додому після того, як вже звідти виїжджали. Натомість влада і волонтери продовжують переконувати, вмовляти, закликати людей та вивозити їх з під куль і градів до безпечних районів. Наприклад, на минулому тижні в ОВА повідомили, що "в примусовий спосіб" вивезли з Донеччини 240 хлопців і дівчат.

Часто батьки пишуть відмову від евакуації

Виплати три рази по шість місяців

Ключове питання, яке задають ті, хто вагається щодо евакуації, а яку підтримку вони можуть отримати. Наразі, як й раніше, дорослі ВПО можуть розраховувати на щомісячну виплату від держави у розмірі 2 000, а діти та особи з інвалідністю 3 000 грн (при наданні статусу ВПО надають на пів року, потім можуть автоматично подовжити за умови відповідності критеріям, але не більше ніж на три шестимісячні періоди – Авт.). Крім цього, з кінця січня в Україні внутрішньо переміщені особи, якщо вони самі орендують та оплачують житло, можуть розраховувати не тільки на житлову субсидію, але й на субсидію на найм (оренду) житла. Це новий вид допомоги, затверджений відповідною Постановою Кабміну.

На інтерактивній карті на дашборді показані місця, де можуть дати прихисток ВПО

Крім державної грошової допомоги евакуйованим мешканцям небезпечних регіонів пропонували підтримку й різноманітні міжнародні організації. Але переважно на неї могли розраховувати або малозабезпечені родини, або родини з дітьми, або люди похилого віку чи особи з інвалідністю. Оформлювати їх можна було через сервіс єДопомога. Але наразі на сайті зазначено, що громадяни України подали 10 млн заявок. У зв'язку з цим їх прийом тимчасово припинений "задля детального їх опрацювання та передачі за запитом до міжнародних організацій для подальшої виплати". В Мінсоці при цьому запевняють, що працюють над тим, щоб таких благодійників ставало більше.

При цьому лишились варіанти точкової допомоги у розмірі 10 800 грн./особа від чеської гуманітарної допомоги "Людина в біді". Її оформлення пропонують донеччанам в транзитному пункті у Павлограді Дніпропетровської області. Тут же, за даними Донецької ОВА, люди, що вибрались з-під обстрілів, можуть розраховувати також на гуманітарну, психологічну та медичну допомогу, гаряче харчування, допомогу з оформленням статусу і документів тощо.

Про те, де жити, можна знайти інформацію на спеціально створеному дашборді на сайті Офісу Президента України. Тут зазначено, скільки місць та в яких громадах виділені для розміщення тимчасово переміщених осіб та зазначені номери контакт-центрів з розміщення евакуйованих. Наприклад, в Рівненській області таких 462. Як повідомили "Телеграфу" працівники центру, наразі пропонуються "адаптовані місця" проживання на базі навчальних та медичних закладів. Наприклад, в сільській місцевості це може бути частина чи поверх ФАПу (фельдшерсько-акушерського пункту — Ред.), відділена від решти будівлі, в якій облаштовані місця для приготування їжі та виконання гігієнічних процедур.

- Щоб запропонувати найкращий варіант проживання, я розпитую, які потреби мають люди, можливо, в родині є дитина, яка має вади здоров’я, то відповідно вона повинна бути забезпечена доступом до лікарських чи інших послуг, – зазначила працівниця центру. – Наразі немає обмежень щодо термінів перебування в таких комунальних закладах, єдина умова — дотримуватися загальних правил порядку та поведінки. Також зараз є варіанти, які пропонують евакуйованим українцям з прифронтових зон чи зон бойових дій Центри зайнятості – там можна знайти роботу з проживанням. Є ще можливість самостійного пошуку житла через сайт "Прихисток".

Гуртожитки, шелтери і модульні містечка

В деяких областях, де евакуація відбувається і в межах регіону, мають переліки місць компактного проживання, де можуть розміщатися люди. Наприклад, на Сумщині таких "точок" 18, розрахованих на 824 людини. З них вільними станом на 12 квітня було 188 місць.

- Для проживання в селі Мазівка Конотопського району пристосована одноповерхова будівля, є кімнати з ліжками, душові, – розповіла нашому виданню голова Новослобідської сільради Лілія Єременко. – Тут недовго жили мешканці нашої ж громади з п'ятикілометрової зони, але згодом поїхали. Зараз теж телефонують люди, запитують, але поки всі місця вільні.

- Є кілька вільних місць наразі, – зазначив директор ВСП "Роменський фаховий коледж СНАУ" Олександр Іллєнко. – Живуть у нас переважно літні люди, приїжджають зазвичай без нічого, намагаємось їх підтримати. Якихось обмежень по часу проживання у нас наразі немає, бо розуміємо, що пенсіонерам нереально знайти якесь інше житло й платити за нього.

Днями родити зі Слов'янської та Дружківської громад евакуювали на Закарпаття

За повідомленням Сумської обласної військової адміністрації, в регіоні є ще кілька варіантів для розміщення ВПО. Наприклад, це модульні будинки у Сумах, що облаштовані за підтримки Шведського Червоного Хреста і розраховані на 100 осіб, в Нижньосироватській тергромаді в них "вклався" інший міжнародний партнер – УВКБ ООН, а споруди зможуть прийняти ще 63 людини. Крім того, в області є кілька будинків та квартир, що придбані в державну і комунальну власність, створений реєстр майна, який також може за потреби використовуватися для розселення тих, хто змушений евакуюватися.

Донеччанам пропонують тільки варіанти проживання за межами регіону, адже безпечних місць тут наразі немає. В громадах 19 більш безпечних областей України утворено 95 гуманітарних центрів/хабів. Такий діє, наприклад, в місті Хуст Закарпатської області. Загалом тут зареєстровано 1000 колишніх мешканців міста Покровська та району.

- Орієнтовно 70% людей мешкають в соціальному житлі – гуртожитках в самому Хусті та населених пунктах району, – розповів нашому виданню Віктор Грицак – керівник хабу "Єднання" Покровської МВА. – Але наразі всі міста в них зайняті, проте ведуться ремонти ще у двох гуртожитках, які зможуть незабаром приймати переселенців. Можемо поки запропонувати лише дві кімнати в приватному шелтері, де можна прожити пів року (в нашому соціальному житлі таких обмежень немає). Але, звісно, є люди, які через певний час їдуть, хтось прямує за кордон, є люди, які, наприклад, перебрались до рідних під Києвом, чи у саму столицю, хтось в Одеську область. І приблизно 30 % вихідців з Покровська та району самі винаймають житло тут в Закарпатські області. Наприклад, декілька днів тому знайшли варіант будинку з газовим опаленням в одному з сіл, де є школа, магазини – все потрібне. Вартість 5 тис. гривень на місяць без комунальних послуг.

***

Наразі картина з евакуацією виглядає так, що наодинці з проблемами через втрату дому чи необхідність його покинути людей ані держава, ані різноманітні фонди та організації не полишають. Принаймні в перші місяці після переїзду на нове місце. Проте варто розуміти, що тимчасові місця проживання на кшталт гуртожитків чи адаптованих соціальних закладів, все-таки мають свої недоліки. Зокрема, спільні кухні чи душові кімнати. До того ж не всі, мають бажання селитися хоч і в безкоштовних будинках, але розташованих в сільській місцевості, що накладає свій відбиток при пошуку роботи чи навчанні й розвитку дітей. Крім того, існують різні вимоги щодо термінів проживання, й про них треба запитувати й обговорювати при заселенні. Й очікувано, що на більше преференцій та підтримки можуть розраховувати або літні люди, або особи з інвалідністю, або родини з малими дітьми чи малозабезпечені.

Як повідомляв "Телеграф", пошук житла для ВПО часом перетворюється на проблему, адже власники квартир та будинків в регіонах, віддалених від фронту, не завжди охоче здають їх немісцевим. Серед умов для оренди часто в оголошеннях фігурує відсутність дітей та домашніх тварин.

Теги за темою
Донецкая область
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
В Кремле заявили о готовности Путина закончить войну в Украине: какое условие
Comments UA
2025-07-20T09:36:41Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
«В министерстве не было координации». Почему Умеров не справился, будет ли Шмыгаль эффективным преемником и какие изменения нужны - анализ от
Апостроф
2025-07-20T09:33:18Z
Стало известно, кто склонил Трампа на сторону поддержки Украины
Апостроф
2025-07-20T09:30:54Z
Первое заявление Свириденко в должности премьер-министра Украины
Comments UA
2025-07-17T11:36:47Z
Россия снова подбросила Украине тела своих солдат
Корреспондент
2025-07-17T21:48:07Z
В кортеже Путина заметили скорую: пошли нехорошие слухи. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-16T18:57:01Z
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Лукашенко распорядился штрафовать магазины за отсутствие картофеля
Корреспондент
2025-07-19T00:24:57Z
Блокируют за "нетипичную активность": клиентам Ощадбанка массово замораживают карты
Знай
2025-07-16T12:37:23Z
Известный банк обновил приложение: какие бесплатные услуги теперь доступны
Хвиля
2025-07-20T08:45:49Z
Украинцам грозят штрафы за орехи: где запрещено собирать
Хвиля
2025-07-20T08:00:03Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Доплаты к пенсии: на какую сумму могут рассчитывать пенсионеры в 70 лет
Знай
2025-07-16T18:07:28Z
Из-за новых налогов для добытчиков без работы могут остаться десятки тысяч человек – глава Федерации
Апостроф
2025-07-16T15:57:45Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Двух подростков-партизан посмертно наградили
Корреспондент
2025-07-19T14:21:35Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
Партизаны взорвали важный железнодорожный маршрут оккупантов под Тулой
Корреспондент
2025-07-20T09:39:39Z
Рунический гороскоп на 20 июля 2025: Близнецам – сила слова, Весам – гармония в сердце, а Скорпионам – очищение души
TSN
2025-07-20T08:48:30Z
Землетрясения на Полтавщине: что происходит под землей — рассказ ученого
TSN
2025-07-20T08:06:19Z
Россияне убили пятерых жителей Константиновки
Корреспондент
2025-07-19T06:33:37Z
В ВСУ заявили о восстановлении позиций в Запорожье
Корреспондент
2025-07-19T17:09:12Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Как вода с медом с утра повлияет на здоровье: вы удивитесь
TSN
2025-07-20T09:09:20Z
Какие болезни может спровоцировать жаркая погода
UAToday
2025-07-20T09:00:55Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Сколько минут нужно ходить на неделю, чтобы продлить жизнь на 7 лет
TSN
2025-07-07T14:33:01Z
Чтобы огурцы росли как на дрожжах: эффективное и дешевое средство, которое есть у каждого дома
TSN
2025-07-06T18:06:48Z
Украинских школьников за границей ждет дискриминация: учителя протестуют против новых правил МОН
Знай
2025-07-20T09:21:24Z
Это единственный мост в Украине, который поворачивается: где он находится и как называется
Telegraf
2025-07-16T19:07:22Z
Индексация будет одинаковой для всех, независимо от профессии, - Екатерина Котенкова
Знай
2025-07-17T02:18:54Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Гуманитарная помощь для пенсионеров в Черкассах: какую поддержку оказывают пожилым людям
Политека
2025-07-20T09:30:59Z
Ретроградный Меркурий 2025: популярные приметы и предрассудки, в которые до сих пор верят
TSN
2025-07-20T09:09:41Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
За чем нельзя наблюдать 17 июля и что нужно отдать сегодня: приметы и запреты на Марины
Знай
2025-07-17T02:03:23Z
Украина сделала беспрецедентное предложение иностранным оборонным компаниям: о чем идет речь
Comments UA
2025-07-17T22:42:52Z
Родился в Донецке, но стал путинистом: умер известный режиссер, снявший фильм "Мастер и Маргарита"
Telegraf
2025-07-17T10:18:58Z
Лорак в том числе: из азербайджанского фестиваля выгнали российских артистов
GlavRed
2025-07-17T10:21:54Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Нельзя: Тодоренко снова не смотрела за детьми и нарвалась на жесткий отказ в РФ
GlavRed
2025-07-17T14:27:51Z
Скандал с поцелуем на большом экране: CEO Astronomer ушел в отставку
Comments UA
2025-07-20T09:24:30Z
Об "Океане Эльзы" сняли документальный фильм: группа объявила дату премьеры
ZN UA
2025-07-20T09:19:33Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Что в сексе больше нравится мужчинам: честно, без мифов и стереотипов
Comments UA
2025-07-17T20:39:30Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на 10 июля 2025 года
Корреспондент
2025-07-09T08:09:52Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
С хрустящей корочкой и мягкая внутри: хитрость кулинаров, которая поможет идеально пожарить картошку
Gazeta UA
2025-07-20T09:30:22Z
В Карпатах появились верблюды: одногорбые, умные и вообще не плюются
Комсомольская правда
2025-07-20T09:01:58Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Даже не убегал: новые подробности двойного расстрела на черниговском полигоне
TSN
2025-07-17T15:36:58Z
В Украине продолжают исчезать дети: что произошло на Житомирщине
Comments UA
2025-07-16T19:21:42Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Российский FPV-дрон атаковал автомобиль главного раввина Херсона
ZN UA
2025-07-17T22:39:39Z
Нападение с лопатой: в Волынской области ранен сотрудник ТЦК. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-20T08:30:55Z
В Ровенской области столкнулись две машины: погибли три человека
Апостроф
2025-07-20T08:27:21Z
"Вагнеровцы" расстреляли 11 человек на шахте в Африке - СМИ
Корреспондент
2025-07-19T07:54:50Z
Пограничники задержали 10 мужчин, которые платили криптовалютой за побег в Молдову
Новости Украины
2025-07-17T13:09:34Z
Под Москвой прогремели взрывы - аэропорты РФ остановили рейсы
Gazeta UA
2025-07-17T04:39:15Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Полюбил вас всех как родных: Лукас Васкес растрогал на церемонии прощания
Корреспондент
2025-07-17T14:30:50Z
Погиб легендарный экстремал. ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-17T22:51:29Z
Усик сделал символический жест перед реваншем с Дюбуа
Telegraf
2025-07-17T13:27:42Z
Надя Дорофеева показала фото с Усиком после блестящего боя и поделилась впечатлениями от встречи
TSN
2025-07-20T09:09:19Z
Опубликована статистика боя Усик – Дюбуа
ZN UA
2025-07-20T08:51:34Z
На этапе Бриллиантовой лиги в Лондоне украинка Левченко не выступит
Корреспондент
2025-07-18T19:54:57Z
Реал намерен продать игрока, который не оправдал ожиданий
Корреспондент
2025-07-20T08:48:10Z
Боксирующий блогер Джейк Пол уверяет, что бой с Джошуа будет обязательно
Корреспондент
2025-07-20T08:45:44Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Землю снова атаковала магнитная буря красного уровня: сколько будет длиться шторм
Апостроф
2025-07-17T15:51:55Z
Новый рекорд производительности солнечных панелей Японии вызывал странный эффект: что случилось
Фокус
2025-07-17T15:51:42Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
"Повестка или нет?": Инвестор Ubisoft поинтересовался у Ива Гиймо, почему главным героем Assassin's Creed Shadows сделали темнокожего самурая
GameMag
2025-07-20T09:04:20Z
Самый большой живой организм на Земле является и самым старым: что выяснили ученые
Фокус
2025-07-20T08:36:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
Секретные коды ChatGPT: как легко управлять ИИ, чтобы добиваться успеха
Фокус
2025-07-08T16:21:46Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z
Двухколесный суперкар: создан уникальный мотоцикл Ferrari
Фокус
2025-07-20T07:27:34Z
Электрокары стали самыми популярными подержанными импортными авто в Украине
Корреспондент
2025-07-18T19:15:44Z
525-сильный зверь: в Украине заметили лимитированный заряженный пикап Ford за $120 000
Фокус
2025-07-18T12:00:27Z
Малахитовая ракета: старый 34-летний Mercedes W126 продают за $850 000
Фокус
2025-07-18T11:21:51Z
Китайские электрокары завоевали украинских водителей: популярные модели
Хвиля
2025-07-17T23:30:19Z
Японцы удивили: новый внедорожник от Nissan не боится ям и стоит меньше $20 000
Gazeta UA
2025-07-17T20:03:17Z
Volvo сокращает продажи моделей в США из-за высоких пошлин
Корреспондент
2025-07-17T19:42:32Z
Huawei представила универсал Stelato S9T
Корреспондент
2025-07-17T19:36:41Z
Mitsubishi представила трехрядный внедорожник Destinator
Корреспондент
2025-07-17T18:33:27Z