MY.UAНовини
"Їхати нема куди?" Як вивозять людей з прифронтових територій і що варто знати
"Їхати нема куди?" Як вивозять людей з прифронтових територій і що варто знати

"Їхати нема куди?" Як вивозять людей з прифронтових територій і що варто знати

З "гарячих точок" людей евакуюють з ризиком для життя

Динамічна ситуація на фронті та періодичне посилення ворожих обстрілів прикордонних територій України лишають актуальними питання евакуації. Деякі пересічні громадяни не чекають, поки ситуація стає катастрофічною, й покидають небезпечні райони завчасно, а є й випадки, коли родини навіть з дітьми відмовляються виїжджати до останнього. Часто аргументом для того, щоб лишатися, є острах не знайти прихисток та не мати змоги фінансово "витягнути" облаштування на новому місці.

"Телеграф" розбирався, як діють наразі алгоритми евакуації й на яку допомогу, одноразову чи довгострокову, можуть розраховувати нові внутрішньо переміщені особи (ВПО).

Евакуація силами правоохоронців та благодійників

На сьогодні на Донеччині, прикордонних громадах Сумщини та Харківщини запроваджений режим обов’язкової евакуації, крім того, виїжджають з зон наближених до лінії фронту до більш безпечних регіонів і мешканці Херсонської та Запорізької областей. Хтось робить це самотужки на власному транспорті або користується допомогою рідних чи знайомих, але є й ті, хто звертається до влади й волонтерів. Для цього наразі є кілька можливостей – або дзвінок на урядову "гарячу лінію" 15-45 (але варто розуміти, що ваші дані все одно "спустять вниз"), або безпосередньо на номери координаційних штабів, що діють в кожній з областей.

- Якщо до нас зателефонує особа, яка бажає евакуюватися з прикордонної території, скоординуємо її з організаціями, які вивозять людей із громад, де складна безпекова ситуація, – розповіла "Телеграфу" одна зі співробітниць Сумського обласного контактного центру. – Це, зокрема, спецпідрозділ поліції "Білі янголи", гуманітарна місія "Проліска" та фонд "Схід SOS". Але є випадки, коли ми фіксуємо звернення, самі зв'язуємось з благодійними організаціями, волонтерами, місцевою владою й координуємо процес. Наприклад, три тижні тому, коли були масовані обстріли Краснопільської громади, ми отримували 10-15 дзвінків на день. Й це були в тому числі звернення від родичів тих людей, хто там мешкає, які просили посприяти в евакуації, адже в селах зник зв’язок і електропостачання. Разом з адміністрацією ОТГ були визначені пункти збору, звідки екіпажі забирали людей.

Поліція та рятувальники залучені до евакуації людей з прикордоння та зони бойових дій

В Донецькій області, як зазначається у відповіді ОВА на запит "Телеграфа", щоденно готові до застосування від 18 до 20 спільних евакуаційних груп (15-17 груп Нацполіції, 3 групи ДСНС). Найбільш популярні напрямки – Покровський район та Костянтинівка, але туди можна "потикатися" тільки на броньованих автівках та з засобами радіоелектронної боротьби. А далі логістику забезпечують БФ "Янголи спасіння", вже згадана місія "Проліска", БФ "Схід-СОС", БО "Спасемо Україну". Загалом з початку року з Донеччини евакуйовано 26 тис. мешканців, в тому числі 1450 дітей.

До процесу евакуації і розміщення ВПО залучена влада і благодійники

При цьому в частині Донецької області, що перебуває під контролем української влади, ще лишаються близько 283 тис. людей, з яких десята частина – 21,5 тисячі – це діти. Попри реальну небезпеку життя поблизу лінії фронту, часом місцеві мешканці до останнього відмовляються виїжджати.

Як повідомили "Телеграфу" у Службі у справах дітей Донецької ОВА, з початку року було зафіксовано 2497 відмов від евакуації, підписаних батьками відносно 4466 дітей. При цьому наразі в 17 громадах, що оголошені зоною активних бойових дій, лишається 202 дитини: 197 – у Лиманській ОТГ та 5 – у Торецькій. І це ті родини, що повернулись додому після того, як вже звідти виїжджали. Натомість влада і волонтери продовжують переконувати, вмовляти, закликати людей та вивозити їх з під куль і градів до безпечних районів. Наприклад, на минулому тижні в ОВА повідомили, що "в примусовий спосіб" вивезли з Донеччини 240 хлопців і дівчат.

Часто батьки пишуть відмову від евакуації

Виплати три рази по шість місяців

Ключове питання, яке задають ті, хто вагається щодо евакуації, а яку підтримку вони можуть отримати. Наразі, як й раніше, дорослі ВПО можуть розраховувати на щомісячну виплату від держави у розмірі 2 000, а діти та особи з інвалідністю 3 000 грн (при наданні статусу ВПО надають на пів року, потім можуть автоматично подовжити за умови відповідності критеріям, але не більше ніж на три шестимісячні періоди – Авт.). Крім цього, з кінця січня в Україні внутрішньо переміщені особи, якщо вони самі орендують та оплачують житло, можуть розраховувати не тільки на житлову субсидію, але й на субсидію на найм (оренду) житла. Це новий вид допомоги, затверджений відповідною Постановою Кабміну.

На інтерактивній карті на дашборді показані місця, де можуть дати прихисток ВПО

Крім державної грошової допомоги евакуйованим мешканцям небезпечних регіонів пропонували підтримку й різноманітні міжнародні організації. Але переважно на неї могли розраховувати або малозабезпечені родини, або родини з дітьми, або люди похилого віку чи особи з інвалідністю. Оформлювати їх можна було через сервіс єДопомога. Але наразі на сайті зазначено, що громадяни України подали 10 млн заявок. У зв'язку з цим їх прийом тимчасово припинений "задля детального їх опрацювання та передачі за запитом до міжнародних організацій для подальшої виплати". В Мінсоці при цьому запевняють, що працюють над тим, щоб таких благодійників ставало більше.

При цьому лишились варіанти точкової допомоги у розмірі 10 800 грн./особа від чеської гуманітарної допомоги "Людина в біді". Її оформлення пропонують донеччанам в транзитному пункті у Павлограді Дніпропетровської області. Тут же, за даними Донецької ОВА, люди, що вибрались з-під обстрілів, можуть розраховувати також на гуманітарну, психологічну та медичну допомогу, гаряче харчування, допомогу з оформленням статусу і документів тощо.

Про те, де жити, можна знайти інформацію на спеціально створеному дашборді на сайті Офісу Президента України. Тут зазначено, скільки місць та в яких громадах виділені для розміщення тимчасово переміщених осіб та зазначені номери контакт-центрів з розміщення евакуйованих. Наприклад, в Рівненській області таких 462. Як повідомили "Телеграфу" працівники центру, наразі пропонуються "адаптовані місця" проживання на базі навчальних та медичних закладів. Наприклад, в сільській місцевості це може бути частина чи поверх ФАПу (фельдшерсько-акушерського пункту — Ред.), відділена від решти будівлі, в якій облаштовані місця для приготування їжі та виконання гігієнічних процедур.

- Щоб запропонувати найкращий варіант проживання, я розпитую, які потреби мають люди, можливо, в родині є дитина, яка має вади здоров’я, то відповідно вона повинна бути забезпечена доступом до лікарських чи інших послуг, – зазначила працівниця центру. – Наразі немає обмежень щодо термінів перебування в таких комунальних закладах, єдина умова — дотримуватися загальних правил порядку та поведінки. Також зараз є варіанти, які пропонують евакуйованим українцям з прифронтових зон чи зон бойових дій Центри зайнятості – там можна знайти роботу з проживанням. Є ще можливість самостійного пошуку житла через сайт "Прихисток".

Гуртожитки, шелтери і модульні містечка

В деяких областях, де евакуація відбувається і в межах регіону, мають переліки місць компактного проживання, де можуть розміщатися люди. Наприклад, на Сумщині таких "точок" 18, розрахованих на 824 людини. З них вільними станом на 12 квітня було 188 місць.

- Для проживання в селі Мазівка Конотопського району пристосована одноповерхова будівля, є кімнати з ліжками, душові, – розповіла нашому виданню голова Новослобідської сільради Лілія Єременко. – Тут недовго жили мешканці нашої ж громади з п'ятикілометрової зони, але згодом поїхали. Зараз теж телефонують люди, запитують, але поки всі місця вільні.

- Є кілька вільних місць наразі, – зазначив директор ВСП "Роменський фаховий коледж СНАУ" Олександр Іллєнко. – Живуть у нас переважно літні люди, приїжджають зазвичай без нічого, намагаємось їх підтримати. Якихось обмежень по часу проживання у нас наразі немає, бо розуміємо, що пенсіонерам нереально знайти якесь інше житло й платити за нього.

Днями родити зі Слов'янської та Дружківської громад евакуювали на Закарпаття

За повідомленням Сумської обласної військової адміністрації, в регіоні є ще кілька варіантів для розміщення ВПО. Наприклад, це модульні будинки у Сумах, що облаштовані за підтримки Шведського Червоного Хреста і розраховані на 100 осіб, в Нижньосироватській тергромаді в них "вклався" інший міжнародний партнер – УВКБ ООН, а споруди зможуть прийняти ще 63 людини. Крім того, в області є кілька будинків та квартир, що придбані в державну і комунальну власність, створений реєстр майна, який також може за потреби використовуватися для розселення тих, хто змушений евакуюватися.

Донеччанам пропонують тільки варіанти проживання за межами регіону, адже безпечних місць тут наразі немає. В громадах 19 більш безпечних областей України утворено 95 гуманітарних центрів/хабів. Такий діє, наприклад, в місті Хуст Закарпатської області. Загалом тут зареєстровано 1000 колишніх мешканців міста Покровська та району.

- Орієнтовно 70% людей мешкають в соціальному житлі – гуртожитках в самому Хусті та населених пунктах району, – розповів нашому виданню Віктор Грицак – керівник хабу "Єднання" Покровської МВА. – Але наразі всі міста в них зайняті, проте ведуться ремонти ще у двох гуртожитках, які зможуть незабаром приймати переселенців. Можемо поки запропонувати лише дві кімнати в приватному шелтері, де можна прожити пів року (в нашому соціальному житлі таких обмежень немає). Але, звісно, є люди, які через певний час їдуть, хтось прямує за кордон, є люди, які, наприклад, перебрались до рідних під Києвом, чи у саму столицю, хтось в Одеську область. І приблизно 30 % вихідців з Покровська та району самі винаймають житло тут в Закарпатські області. Наприклад, декілька днів тому знайшли варіант будинку з газовим опаленням в одному з сіл, де є школа, магазини – все потрібне. Вартість 5 тис. гривень на місяць без комунальних послуг.

***

Наразі картина з евакуацією виглядає так, що наодинці з проблемами через втрату дому чи необхідність його покинути людей ані держава, ані різноманітні фонди та організації не полишають. Принаймні в перші місяці після переїзду на нове місце. Проте варто розуміти, що тимчасові місця проживання на кшталт гуртожитків чи адаптованих соціальних закладів, все-таки мають свої недоліки. Зокрема, спільні кухні чи душові кімнати. До того ж не всі, мають бажання селитися хоч і в безкоштовних будинках, але розташованих в сільській місцевості, що накладає свій відбиток при пошуку роботи чи навчанні й розвитку дітей. Крім того, існують різні вимоги щодо термінів проживання, й про них треба запитувати й обговорювати при заселенні. Й очікувано, що на більше преференцій та підтримки можуть розраховувати або літні люди, або особи з інвалідністю, або родини з малими дітьми чи малозабезпечені.

Як повідомляв "Телеграф", пошук житла для ВПО часом перетворюється на проблему, адже власники квартир та будинків в регіонах, віддалених від фронту, не завжди охоче здають їх немісцевим. Серед умов для оренди часто в оголошеннях фігурує відсутність дітей та домашніх тварин.

Теги за темою
Донецкая область
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Розкриті технічні характеристики далекобійної крилатої ракети Taurus KEPD 350, яку можливо отримає Україна
InternetUA
2025-04-19T12:01:07Z
Мама, яка віддала двох дітей на усиновлення, здивувала інтернет своєю сповіддю
Фокус
2025-04-19T12:00:32Z
День довкілля в Україні: дуби, екологічні злочини та надія на зелене майбутнє
Знай
2025-04-19T12:00:29Z
У китайському ресторані продають їжу, яку ви точно не хотіли б спробувати
24tv
2025-04-19T12:00:24Z
У Румунії за два дні оголосили кілька попереджень через ведмедів, що наближались до людей
Европейская правда
2025-04-19T11:58:38Z
Коли зійде Благодатний вогонь у 2025 році: дата і значення події
Факти ICTV
2025-04-19T11:58:24Z
"За козацький чуб і українську мову": поліція Києва затримала студентів "Могилянки"
Фокус
2025-04-19T11:57:59Z
Чи заробляють українські айтівці за кордоном більше
24tv
2025-04-19T11:15:58Z
4 найсильніші молитви, які обов'язково треба прочитати на Великдень
24tv
2025-04-19T11:09:25Z
Нардеп відповів, чи реально досягнути перемир'я вже наступного тижня
24tv
2025-04-19T12:00:39Z
В угоді щодо копалин із США не йдеться про будь-який борг України – Качка
Факти ICTV
2025-04-19T11:58:32Z
Російська мережа розганяє фейки про винищувачі F-35
УкраинФорм
2025-04-19T11:54:43Z
Прем’єр Баварії: рішення щодо Taurus для України ухвалюватиме Мерц
Европейская правда
2025-04-19T11:51:54Z
Збиття літака МАУ: Іран звинувачує Україну та інші країни в суді ООН
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T11:48:55Z
У Трампа не ведуть серйозних дискусій щодо нового пакету допомоги Україні – NYT
Факти ICTV
2025-04-19T11:46:03Z
Новий виток газової війни: експерт розповів, що відбувається між США, рф та Катаром
Знай
2025-04-19T11:42:00Z
Стармер і Трамп узгоджують підходи до війни в Україні й безпеки в Європі
360ua.news
2025-04-19T11:36:54Z
"Є ризики для України": сценарій, як РФ може відкрити другий фронт у Молдові
GlavRed
2025-04-19T11:33:33Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
На Великдень в одній із областей встановили режим світломаскування
ZN UA
2025-04-19T11:54:36Z
На Одещині викрито 16 нелегальних теплиць з тютюном. Вилучено 56 тон продукції
Украина Криминальная
2025-04-19T11:51:43Z
"Львів – прекрасне китайське місто": Соловйов видав нову порцію відбірного абсурду
24tv
2025-04-19T11:39:50Z
У Торецьку війська РФ намагаються здійснювати штурми центральної частини
ZN UA
2025-04-19T11:37:25Z
Удар по Харкову у Страсну п'ятницю: в ОВА розповіли про моторошні наслідки та постраждалих
24tv
2025-04-19T11:36:02Z
Поліція затримала студентів біля ЛГБТ-фесту? Усі подробиці інциденту в Києві
Telegraf
2025-04-19T11:33:17Z
В Україні на Великдень - до 24° тепла, дощитиме лише на заході
УкраинФорм
2025-04-19T11:24:46Z
Кияни бачили у небі сонячне гало: цікаві кадри красивого оптичного явища
24tv
2025-04-19T11:06:00Z
Олег Старіков про зупинку бойових дій: «Чекати залишилося зовсім недовго»
Знай
2025-04-19T10:42:03Z
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська
УкраинФорм
2025-04-19T11:48:31Z
Рецензія на фільм «Рейс навиліт» / Fight or Flight
ITC
2025-04-19T11:18:19Z
У Парижі презентують французьке видання роману Марії Матіос
УкраинФорм
2025-04-19T11:00:16Z
Пішла з життя заслужена артистка України Ізабелла Павлова-Рушковська
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T10:48:40Z
Оскароносний Шон Пенн, який підтримує Україну, показався з матір'ю загиблого пілота "Джуса"
24tv
2025-04-19T10:12:09Z
На Донеччині відкрили фотовиставку, присвячену Святогірській лаврі
УкраинФорм
2025-04-19T09:42:44Z
ТОП 10 культових музичних заставок з популярних аніме
ITC
2025-04-19T09:22:36Z
Михайло Боярський госпіталізований після нещасного випадку на виставі
360ua.news
2025-04-19T09:12:34Z
"Мене дійсно чекає новий виклик": Тарас Цимбалюк вперше прокоментував свою участь у "Холостяку"
24tv
2025-04-19T08:57:22Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T12:00:09Z
На Буковині голову сільради судитимуть за розтрату ₴1,4 млн. під час закупівлі для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-19T11:03:00Z
У Канаді горить музей української культури й побуту просто неба
УкраинФорм
2025-04-19T10:27:11Z
У Грузії стався масштабний блекаут
УкраинФорм
2025-04-19T10:24:49Z
В Латвії за п’ятницю зафіксували десятки температурних рекордів
Европейская правда
2025-04-19T10:16:39Z
На Київщині 3 молодики знущалися з підлітка та знімали це на відео: їх затримала поліція
24tv
2025-04-19T10:00:07Z
Черговий обвал: будинки на популярному узбережжі Британії опинилися на краю прірви
24tv
2025-04-19T09:27:12Z
На Сумщині рятувальники ліквідували пожежі, спричинені російським ударами
УкраинФорм
2025-04-19T09:03:47Z
У США внаслідок аварії невеликого літака загинули троє людей
УкраинФорм
2025-04-19T09:01:31Z
Як правильно їсти суші та чим їх запивати: усі тонкощі японських правил етикету
GlavRed
2025-04-19T11:58:09Z
Господинь закликали обробляти житло зубною пастою: для чого це потрібно
GlavRed
2025-04-19T11:54:24Z
Великдень 2025: що приготувати, щоб було смачно та швидко, 5 рецептів простих салатів
Знай
2025-04-19T11:51:04Z
На дзеркалі у ванній з’являються чорні плями: чому це відбувається та як запобігти
24tv
2025-04-19T11:24:31Z
Забудьте про віскі з колою: ось найкращі пари для Jameson, Black Label і Hankey Bannister
24tv
2025-04-19T11:21:54Z
Після «Юнацтва». Як не втратити зв'язок з підлітком
Детектор М
2025-04-19T10:55:05Z
Найкращі чисті парфуми всіх часів: вони покращують настрій та знижують стрес
24tv
2025-04-19T10:54:29Z
Курорт у Швейцарії відрізало від світу перед самим Великоднем
24tv
2025-04-19T10:30:49Z
Простий трюк із кухні творить дива: орхідеї зацвітуть за тиждень без хімії
GlavRed
2025-04-19T10:27:25Z
Програму «єОселя» планують масштабувати
ZN UA
2025-04-19T11:54:44Z
Банкір озвучив прогноз щодо курсу долара та євро після свят
Gazeta UA
2025-04-19T11:42:14Z
ProAgro Group відзначає 20-річчя
AgroPortal
2025-04-19T11:30:35Z
Відключення світла можуть повернутись: названо головну причину
GlavRed
2025-04-19T11:27:12Z
Спільний фонд України та США зможе інвестувати у розробку родовищ та інфраструктурні проєкти - Качка
УкраинФорм
2025-04-19T11:21:08Z
Рубль став найприбутковішою валютою 2025 року, обігнавши золото
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T11:06:14Z
Аграрії Полтавщини засіяли понад 91 тисячу гектарів зернових та зернобобових культур
УкраинФорм
2025-04-19T10:54:32Z
Зарплата 8 тисяч гривень: якою буде майбутня пенсія
24tv
2025-04-19T10:39:30Z
Закарпатський виробник фундука збирає урожай вручну
AgroPortal
2025-04-19T10:30:35Z
Іммобіле може залишити Бешикташ і повернутися до Серії А
Football.ua
2025-04-19T11:58:51Z
Україна, Литва та Латвія проти участі збірної білорусі на футзальному Євро-2026
Football.ua
2025-04-19T11:49:41Z
Після Тайсона Джейк Пол проведе бій проти ексчемпіона WBC Чавеса-молодшого
Подробности
2025-04-19T11:48:05Z
Полісся без Гуцуляка та Назаренка в стартовому складі зіграють проти Лівого Берега
Football.ua
2025-04-19T11:34:18Z
Ексфутболіст збірної Хорватії загинув у ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T11:27:34Z
Рука Бога по-українськи: у Першій лізі зарахували гол рукою
Telegraf
2025-04-19T11:18:29Z
Суперкомп'ютер назвав фаворита Ліги Європи після завершення 1/4 фіналу
24tv
2025-04-19T11:15:36Z
Хабі Алонсо — про можливе призначення в Реал: Для мене ці чутки нічого не значать
Football.ua
2025-04-19T11:15:21Z
Реал Мадрид визначився з кандидатурою на випадок відходу Луніна
Football.ua
2025-04-19T10:55:48Z
Розроблено технологію, що повністю відновлює напругу літій-іонних акумуляторів
InternetUA
2025-04-19T11:31:05Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей, і про які моделі йдеться
Фокус
2025-04-19T11:30:43Z
Спілкування шимпанзе бонобо виявилося шокуюче подібним до людської мови
24tv
2025-04-19T11:06:04Z
Розробники Anduril Industries представили революційний підводний дрон-торпеду Copperhead-M
InternetUA
2025-04-19T11:01:06Z
Створено найшвидшу флеш-пам'ять у світі
InternetUA
2025-04-19T10:31:30Z
Студент здійснив революційний прорив із використанням ШІ: що він придумав
InternetUA
2025-04-19T10:01:36Z
Інсайдер підтвердив новий дизайн iPhone 17 Pro у дусі смартфонів Poco
InternetUA
2025-04-19T09:31:06Z
Як підготуватися до релізу GTA 6 – 5 порад для кожного геймера
24tv
2025-04-19T09:03:34Z
Більше, ніж на Землі: на іншій планеті виявили речовини, які вважаються ознакою життя
ZN UA
2025-04-19T09:01:52Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z
Чому не можна класти ноги на панель в авто: варто знати кожному
GlavRed
2025-04-19T11:27:32Z
Subaru презентувала три інноваційні моделі на автосалоні в Нью-Йорку
360ua.news
2025-04-19T10:03:20Z
Цей універсал з повним приводом від Suzuki нагадує 911 Dakar на міських вулицях
Топ Жир
2025-04-19T10:00:54Z
Як в Україні працює самоскид MAN оригінальної конструкції
AutoCentre
2025-04-19T09:27:39Z
Навіть якщо авто не було у списку: хто з водіїв заплатить повний податок і штраф
GlavRed
2025-04-19T09:27:02Z
Subaru показала подушку безпеки для велосипедистів
AutoCentre
2025-04-19T07:13:55Z
Ціна здивує всіх: скільки коштує найдорожча машина у світі
24tv
2025-04-19T05:12:47Z