Індонезія стверджує, що не дозволить розміщувати російські літаки на своїй території
Індонезія стверджує, що не дозволить розміщувати російські літаки на своїй території
Індонезія офіційно спростувала інформацію про можливе розміщення російських військових літаків на своїй території, наголосивши на прихильності принципам незалежної зовнішньої політики. Приводом для заяви стали публікації, що викликали стурбованість в Австралії. Зокрема, видання Janes повідомило, що Москва нібито направила запит на використання бази ВПС Манухуа в провінції Папуа, яка розташована на відстані менше 1400 км від австралійського Дарвіна.
Про це повідомляє Bloomberg.
Міністерство оборони Індонезії відреагувало оперативно, зазначивши, що подібних звернень від російської сторони не надходило і, більше того, такі пропозиції не розглядаються.
«Ми дотримуємося вільної та активної зовнішньої політики», - заявив у середу журналістам прес-секретар міністерства Фрега Венас. «Ми дружимо з усіма. Дозвіл однієї зі сторін призвів би до наслідків, і ми не хочемо бути втягнутими в будь-який конфлікт».
Австралійська сторона також внесла ясність. Міністр оборони Австралії Річард Марлес заявив, що після переговорів зі своїм індонезійським колегою С'яфрі С'ямсоєддіном отримав підтвердження відсутності будь-яких планів щодо надання російським ЗС доступу до індонезійської інфраструктури. Він охарактеризував повідомлення в ЗМІ як недостовірні.
Незважаючи на це, новини про нібито запитувану присутність російських літаків викликали політичний резонанс в Австралії, де напередодні парламентських виборів питання національної безпеки набули особливої гостроти. Правоцентристська опозиція звинуватила уряд у недостатній пильності. Однак ліберальний лідер Пітер Даттон припустився фактичної помилки, заявивши, що ініціатива нібито була озвучена президентом Індонезії. Це викликало різку реакцію міністра закордонних справ Пенні Вонг, яка звинуватила опозицію в безвідповідальних заявах.
Ситуація демонструє тонкий баланс, якого дотримується Джакарта в міжнародній політиці. Індонезія традиційно вибудовує відносини як із західними країнами, так і з Росією, уникаючи однозначної позиції щодо чутливих питань, включно з конфліктом в Україні. Лютнева зустріч секретаря Радбезу РФ Сергія Шойгу з президентом Прабово Субіанто також розглядалася як частина прагматичного дипломатичного курсу Джакарти.
В умовах геополітичної напруженості та зростання конкуренції в Індо-Тихоокеанському регіоні Індонезія демонструє прагнення зберегти статус нейтрального і незалежного гравця.
Нагадаємо, на початку листопада 2024 року поблизу острова Ява відбулися перші в історії військово-морські навчання ВМС Росії та Індонезії. Згідно з офіційною заявою індонезійської сторони, така співпраця «може сприяти миру та безпеці в морських водах регіону через використання нових можливостей для розвитку відносин». З огляду на це, японські ЗМІ зазначають, що Індонезія займає нейтральну позицію щодо війни Росії проти України, але новообраний президент країни Субіанто Прабово виступає за розвиток відносин із Росією. Водночас аналогічну співпрацю Індонезія вибудовує і з Австралією та США, з якими також проводить спільні навчання. Так четверта за кількістю населення країна світу намагається балансувати між центрами сили, наполягаючи на своєму праві голосу не тільки з регіональних, а й з глобальних питань.