Інвалідність першої групи: з якими захворюваннями можна отримати
Інвалідність першої групи: з якими захворюваннями можна отримати
В Україні з 1 січня запрацювала нова система оцінювання повсякденного функціонування особи. Зміни торкнулися і встановлення інвалідності. Фахівці адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли, з якими хворобами людині можуть присвоїти першу групу інвалідності.
З якими хворобами можна отримати інвалідність першої групи
Юристи пояснили, що першу групу інвалідності отримують люди, які мають важкі хвороби. Це означає, що вони потребують нагляду і не можуть самостійно доглядати за собою. Експерти додали, що існує перша та друга підгрупа з власними критеріями встановлення.
«Перша група інвалідності поділяється на підгрупи А і Б залежно від рівня порушення здоров’я в осіб з інвалідністю та ступеня необхідності в постійному сторонньому догляді, допомозі чи нагляді», – йдеться у повідомленні.
Встановити інвалідність 1А групи можуть, якщо:
- Відсутні обидві верхні кінцівки на рівні плеча (кукси).
- Відсутні дві нижні кінцівки (на рівні гомілки або вище) у поєднанні з втратою однієї верхньої кінцівки.
- Психічні розлади зі стійкими та виразними психопатологічними проявами, такими як деменція, олігофренія (ідіотія, імбецильність), слабоумство внаслідок шизофренії чи епілепсії.
- Прогресуючі хвороби центральної або периферичної нервової системи, а також наслідки травм і захворювань, що призводять до незворотних та тяжких порушень руху, мовлення чи зору (тетра- або триплегія, параплегія верхніх/нижніх кінцівок, виражена атаксія, тяжкі паркінсонічні чи гіперкінетичні синдроми, неможливість самостійно стояти й ходити, грубі бульбарні розлади, тотальна афазія, повна сліпота або концентричне звуження поля зору до 10° на обидва ока).
- Різко виражені контрактури або анкілози суглобів рук (плечові, ліктьові, променево-зап’ясткові) або ніг (кульшові, колінні, гомілково-ступеневі) у нефункціональних положеннях, якщо ендопротезування неможливе.
- Поєднання повної сліпоти обох очей (зір менше ніж 0,1 або поле зору до 25°) з тяжкими соматичними хворобами, що зумовлюють значну втрату здоров’я та повну залежність від сторонньої допомоги; або з ампутаціями обох нижніх кінцівок на рівні стегна; або з ампутацією однієї верхньої кінцівки; або з повною глухотою.
Інвалідність 1Б групи встановлюють, якщо людина має такі захворювання, як:
- Повна відсутність очей з обох боків (вроджена або набута анофтальмія).
- Сліпота на обидва ока внаслідок стійких і незворотних уражень (гострота зору з корекцією менше ніж 0,05 або поле зору до 10°).
- Втрата обох нижніх кінцівок на рівні нижньої третини стегна або вище.
- Прогресуючі хвороби чи ураження нервової системи, що спричиняють незворотні та значні порушення рухових, мовленнєвих чи зорових функцій (параплегія, геміплегія, виражена атаксія, тотальна афазія, повна сліпота тощо).
- Психічні захворювання: кататонічний синдром у ясній свідомості тривалістю понад рік, слабоумство на тлі епілепсії з частими (15 і більше на місяць) нападами.
- Відсутність трьох або чотирьох пальців обох кистей, включно з великими пальцями.
- Втрата обох верхніх кінцівок на рівні передпліччя у різних поєднаннях.
- Різко виражені контрактури або анкілози дрібних суглобів кистей, що призводять до втрати функціональності.
Нагадаємо, який розмір пенсії по інвалідності передбачений в Україні у 2025 році.