/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2F0b0adc917244ea0bfbc6123ac94fe9d8.jpg)
Українські розробники створять вітчизняний аналог ЗРК Patriot
Україна офіційно веде розробку стратегічного зенітного ракетного комплексу (ЗРК) великої дальності, здатного уражати цілі на відстані понад 100 км. Про це стало відомо під час виступу заступника міністра закордонних справ Андрія Сибіги на Раді міністрів ЄС. Він закликав країни Європейського Союзу долучитися до спільного проекту, що має потенціал зміцнити як українську, так і європейську систему протиповітряної оборони, повідомляє Defence Express.
За своїми характеристиками майбутній ЗРК потенційно може бути потужнішим за комплекс Patriot і конкурувати з системами рівня SM-6 або навіть SM-3, які розробляються у США для перехоплення повітряних і балістичних цілей на великій відстані та за межами атмосфери. Водночас український оборонно-промисловий комплекс, за словами міністра стратегічних галузей Германна Сметаніна, вже працює над власним аналогом Patriot, що підтверджує реалістичність амбіцій.
Поки що технічні деталі українського комплексу залишаються невідомими, однак експерти припускають, що йдеться про роботу з високим пріоритетом, яка могла отримати значне прискорення після 2022 року. Як і у випадку з ракетною програмою «Довгий Нептун», перші відомості про готовий зразок можуть з’явитися вже після початку його застосування.
Щодо потенційних партнерів, то найбільш перспективними можуть стати країни, які мають власні технології у сфері ППО, але не обтяжені зобов’язаннями щодо американських або ізраїльських систем. Наприклад, Швеція з її передовими РЛС Giraffe 4A та інтересом до ППО може знайти спільну точку дотику. Аналогічно й норвезька компанія Kongsberg, яка вже співпрацює з Україною щодо інтеграції вітчизняних ракет до NASAMS, може бути зацікавлена у просуванні до систем стратегічного рівня.
Натомість менш імовірно, що до проекту долучаться Франція чи Італія, які розвивають власний SAMP/T NG, або Німеччина та Польща, які інвестували мільярди в американський Patriot чи ізраїльський Arrow 3. Проте сама ідея створення українсько-європейської системи ППО стратегічного рівня має потенціал стати не лише безпековим, а й економічно привабливим проектом на тлі викликів у регіоні.