MY.UAНовини
Уроки історії. Як китайські найманці воювали проти УНР понад 100 років тому
Уроки історії. Як китайські найманці воювали проти УНР понад 100 років тому

Уроки історії. Як китайські найманці воювали проти УНР понад 100 років тому

Президент України Володимир Зеленський 9 квітня 2025 року заявив, що, за даними української розвідки, у складі російської армії проти нас воюють 155 китайців. Ролики з китайцями в російській формі, які воюють на Донбасі, з’являлися й раніше. Але днями кількох таких бійців захопили в полон, після чого китайська присутність стала остаточно доведеною.

Цікаво, що це не перший випадок участі китайців у війні проти України на російському боці. Ця історія вже має, так би мовити, давні традиції. Перший китайський інтернаціональний взвод створили більшовики 16 лютого 1918 року в Одесі з портових робітників. Через чотири дні його підпорядкували молдовському студентові Йоні Якіру — в майбутньому одному з найвидатніших червоних воєначальників та командувачу Української військової округи.

  • Китайські «іхтамнєти» в степах України

Йона Якір згадував у мемуарах, що в той час відданих бійців у більшовиків було замало, а ось грошей (вочевидь, награбованих у «буржуазії») — більш ніж достатньо. Червоногвардійці були схильні до дезертирства та грабунків, й одеські більшовики потребували бодай когось надійного. За словами Якіра, китайці оцінювали свої послуги по 50 рублів на людину. Серед них був один юний китаєць Васіка, який знаходив із Якіром спільну мову за допомогою міміки, жестів та невеликого запасу російських слів, передусім нецензурних. Саме через цього Васіку й контактував командир з підлеглими. Ось що згадував про це командир батальйону:

«Посты наши стояли над берегом. Проверял я их довольно часто. Поедешь как-нибудь без “Васики”, лошадь сдашь кому-нибудь на заставе, а сам пойдешь пешком. Ну, и беды не оберешься. Пробираешься с трудом. Часовой не узнает. Сперва наведет на тебя винтовку и орет благим матом: “не хади”, потом узнает и расплывается: “капитана, хади”… Осмотришь все, устанешь, возвращаешься к коню… Опять та же история — “не хади”, опять винтовка на изготовке — того и гляди пальнет… Хоть я был и “капитана”, а трудно приходилось на первых порах».

Китайський підрозділ досить швидко виріс до батальйону з 530 бійців. Миколаївському краєзнавцю Анатолію Ліньову вдалося відшукати спогади людини, яка формувала цей батальйон для більшовиків. Вербував китайців уродженець м. Очаків Володислав Вілінський. У дитинстві, під час купання в річці, він мало не потонув — його врятував китайський робітник.

Той дуже бідував, і батьки Володислава на знак подяки взяли його на роботу. Син цього робітника, Чу Мінь, став найкращим другом Вілінського. У 1917 році, мешкаючи в Одесі, вони обидва пристали до більшовиків. Вілінський володів китайською мовою, а Чу Мінь — російською. Ця пара спочатку легко вербувала китайських робітників, які працювали на Півдні України, а потім — у Туреччині, на Балканах і в самому Китаї. Вочевидь, Чу Мінь — це і є той самий Васіка.

На кожного завербованого китайця більшовики виділяли по два золоті царські червонці. Але, ймовірно, більшість грошей залишалась у Васіки. Пізніше Вілінський так згадував про китайців: «Жизнь они легко отдавали, а плати вовремя и корми хорошо…»

Китайська торгівля на вулицях Києва, 1918

Батальйон Якіра став першою китайською частиною у Червоній армії. Загалом на території України, передусім проти Армії УНР, діяло до 25 китайських загонів. За даними радянських істориків, станом на лютий 1920 року, у Червоній армії служило понад 40 тисяч китайських «інтернаціоналістів». Їх переважно використовували не на фронті, а для каральних операцій та охорони радянських командирів.

Роль охоронців китайці виконували надзвичайно вправно, бо без них таким, як Якір, загрожувала смерть від рук власних «побратимів». Зокрема, у квітні 1918 року Якір сам мало не загинув під час мітингу, коли намагався вмовити загін червоногвардійців-дезертирів повернутися на позиції проти австрійських військ та українських загонів, що йшли визволяти Південь України. Якір про це так згадував:

«В те дни люди были звериные… Попадись им человек, ткни на него кто рукой, а особенно свой командир — убьют, замучат.

Ведут меня по путям. Смертельным боем бьют. Не только те, кто ведут, а и те, что сотнями по путям слоняются. Подойдет, развернется справа да как двинет — клонишься в сторону, падаешь, а другой — слева. Так и припадаешь то на одну, то на другую сторону, а конвойные помогают прикладами. Припадешь от удара, а приклад как ухнет в спину — все в тебе ломается, а идешь…

Били. Кто рукой, кто прикладом. Вели на расстрел. И все довольны были: “Вот он когда попался голубчик, шпион!”.

Был у нас рабочий большевик, Годунов. Исакием его звали (расстреляли его немцы в Екатеринославе). Он, как увидел, что ведут меня, бросился вперед, стал кричать: “Товарищи! Кого же вы? Своего же! Да еще такого?”.

Не подействовало. “Смазали” его прикладом, он и сошел с дороги. Сзади только слышался его крик.

Потом кинулся один командир спасать меня, Шмидт, крепкий большевик. Любили они его сильно, но и он ничего не мог сделать… Не так просто отнять у толпы человека, которого она хочет убить. Особенно трудно это было в феврале 1918 года.

И все же отняли. И довольно просто.

Вели меня мимо вагонов… Стоял там наш “Генкварм” Левензон, а рядом с ним командир полка Харченко. Хорошие ребята. Сделали вид, что не узнают меня.

— Кого это вы, товарищи?

— Шпиона.

— Куда?

— На расстрел.

— Как же это так, на расстрел без допроса? Его допросить серьезно надо.

— Верно! Правильно! — загудел мой конвой.

Я не все понимал. Ввели в вагон и стали допрашивать. Только потом я понял, что спасли.

Вышел командир, сказал, что дело серьезное, так в минуточку кончать нельзя, из “шпиона” все надо высосать. И толпа разошлась…

Так оно и обошлось…

Осип я от побоев. Долго грудь ныла. Два дня, пожалуй, пролежал…

Этот случай нехорошо и тяжело подействовал на некоторых. Не были они еще настоящими большевиками. “Как же это так, — говорили, — за «них» же страдаешь, от них же и побои терпи, смерть…”».

Одеська листівка 1919 року, на якій зображено китайського та російського червоноармійців, що ділять «реквізоване» майно

Після цього випадку й аж до 1921 року радянський комдив (а згодом — командарм) Йона Якір ані на хвилину не розставався зі своїми китайськими охоронцями. У 1919-му він очолював 45 стрілецьку дивізію Червоної армії, яку сам комдив, червоноармійці, а також місцеве населення називали «дикою», а її бійців — «дикунами». До речі, саме в цій дивізії кінні підрозділи очолював Григорій Котовський.

Чому дивізію називали «дикою», пояснює Володислав Вілінський. Він докладно описав поведінку китайців в Одесі після захоплення її Червоною армією в січні 1920 року:

«Четвертий день не можу нормально заснути. Сняться вбиті. На Привоз (м. Одеса) очаківські гендлярі завезли з Кінбурна підводу солі та копченої риби. Взяв і я дві скумбрії — посмакую своєю, очаківською. З ближніх будинків наважився вийти ще якийсь чоловік. Один чобіт на ньому був офіцерський, військовий. Квартировані поруч китайці, що милися неподалік, обступили його, вдарили чимось по голові та заштовхали в порожню бочку з-під солонини.

Дід-продавець їм щось казав, мабуть, протестував — то і його в другу бочку засунули. У бочки почали вбивати тридюймові покрівельні цвяхи. Штук двадцять. Після третього-четвертого крики стихли. Потім котили бочки по вулиці. Я не витримав — пішов. А рибу викинув коту — не міг на неї дивитися. За пів години прийшов Чу та покликав іти на термінові збори. Коли ми вийшли на вулицю, вони вже котили вісім бочок. З кожної лилася кров. Бродячі собаки спали в ній, напившись. А їм було весело…»

У 1921 році після перемоги більшовиків в Україні китайців розпустили та вони повернулися додому. У середині 1920-х, коли в Китаї точилася громадянська війна, ці «кадри» широко використовувала радянська влада. Наприклад, Володислав Вілінський став перекладачем з китайської на командних курсах для червоних командирів інших націй у Москві.

У 1927 році з великою групою китайських курсантів туди приїхав і його друг дитинства Чу Мінь. Він хвалився, що заробив на більшовиках стільки, що тепер мав у Китаї двоповерховий будинок та шість наложниць. Пізніше Вілінський написав так і не опубліковані спогади про події 1917–1921 років «Революция моими глазами», через які, вочевидь, його заарештували 1938 року та незабаром стратили.

Німецький солдат пригощає китайського робітника, десь в Україні, 1918

Але китайці все ж були найманцями, готовими служити тим, хто заплатить або принаймні буде годувати. Імовірно, саме на таких умовах ціла група китайців опинилася… в Армії Української Народної Республіки!

У легендарному Першому зимовому поході Армії УНР у дивізії під керівництвом Юрка Тютюнника проти білогвардійців, а потім — червоних воювало аж 30 китайців! Безпосередньо в бойових підрозділах 4 Київської дивізії служили: Днай Джан, Ян Тан Жан Іван, Чесау Менчі, Лю Тан Сан, Ян Чен Сан, Ван Тен Ю, Ван Кін Ю, Ван Че Лі, Шан Ю Чан; у немуштровій сотні: Нін Зі Тін, Джан Фа, Ліун Фу, Сун Ту Шан, Ман Зу Лі, Сюі Тін Шан, Чан Фу, Чан Лен Шен, Пха Ун Джу, Ту Лун Джа, Чан Ча Сай, Лу Су Ша, Тун Юн Чун, Ван Ча Лі, Он Се, Ан Чен Шен, Лу Цей; у комендантській сотні: Пхон Манть Ю, Лю Фтейн, Юа Шке, Чун Ля Шін.

Після походу частина китайців залишилися на службі в Армії УНР і згодом інтегрувалися на території Польщі. Коли українське командування вирішило вшанувати учасників Першого зимового походу, то постало питання: а що робити з китайцями? Вирішили, що вони заслуговують на нагороди на загальних підставах. Щоправда, даних про безпосереднє нагородження їх Залізним хрестом «За Зимовий похід і бої» немає.

У листопаді 1921 року, коли Юрко Тютюнник організував Другий зимовий похід на територію Радянської України, у похідних групах також були ветерани-китайці. Одного з них, уродженця Харбіна, 36-літнього Мон За Літ (у попередньому спискові він поданий як Ман Зу Лі, стратили під Базаром разом із 359 бранцями.

Щонайменше один із китайців, козак Яків Лі У Фа (Ліун Фу), у 1930-х мешкав у Польщі, визнавав себе ветераном Армії УНР та навіть одним із перших отримав почесну українську нагороду — Хрест Симона.

Тому наприкінці цієї історії про китайських найманців так і кортить додати: «Не все так однозначно».

Автор: Ярослав Тинченко історик і журналіст, заступник директора з наукової роботи Національного військово-історичного музею України

Джерело: Тиждень

Like
Tweet
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Розбили паркан і втекли: у РФ 100 військових підняли бунт у військовій частині
GlavRed
2025-04-19T13:27:34Z
Після зупинки фінансування USAID в одній із африканських країн розпочався страшний голод
Telegraf
2025-04-19T13:06:59Z
Коли зійде Благодатний вогонь у 2025 році: дата і значення події
Факти ICTV
2025-04-19T13:06:48Z
Великодні мотиви в українських вишиванках
ZN UA
2025-04-19T13:03:19Z
У Міноборони пояснили, як військовим уникнути витоку чутливої інформації
Детектор М
2025-04-19T13:03:07Z
Кинула хлопця через секс-скандал: як виглядає батько єдиної дочки Джорджі Мелоні
Telegraf
2025-04-19T12:48:10Z
Як отримувати українську пенсію тим, хто проживає за кордоном
24tv
2025-04-19T12:45:09Z
За ним навчались 45 років тому: в Україні продають буквар за вражаючу ціну
Telegraf
2025-04-19T12:39:21Z
Пошуки кролика та полювання на яйця: як святкують Великдень 2025 у США
Факти ICTV
2025-04-19T12:33:39Z
Ізраїль не виключає обмежену атаку на ядерні об'єкти Ірану
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:36:08Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T13:36:07Z
Однопартієць Трампа відвідав фронт та передав дуже особисте "вітання" Путіну
24tv
2025-04-19T13:33:48Z
Хотіла "спіймати" Порошенка, але була відправлена у відставку: куди зникла ексгенпрокурор Венедиктова
Telegraf
2025-04-19T13:33:30Z
Тихих годин не буває: росіяни накривають Куп'янськ 1,5-тонними КАБами
24tv
2025-04-19T13:33:00Z
Пентагон: Присутність США у Сирії буде скорочена до менш ніж тисячі військових
УкраинФорм
2025-04-19T13:30:35Z
Заморозка війни та питання Криму: CNN про "рамкову" пропозицію США
Хвиля
2025-04-19T13:30:27Z
Припинення воєнного стану не означатиме автоматичної демобілізації, — Веніславський
Фокус
2025-04-19T13:30:16Z
Угорська влада почала технологію зі зриву членства України в ЄС - ЗМІ
GlavRed
2025-04-19T13:30:16Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Яку зачіску варто зробити на Великдень: прості ідеї, які вразять всіх
24tv
2025-04-19T12:36:05Z
"А Мотря в курсі?": як у мережі відреагували на те, що Тарас Цимбалюк – новий "Холостяк"
24tv
2025-04-19T12:15:59Z
Померла актриса театру Лесі Українки Ізабелла Павлова-Рушковська
УкраинФорм
2025-04-19T11:48:31Z
Рецензія на фільм «Рейс навиліт» / Fight or Flight
ITC
2025-04-19T11:18:19Z
У Парижі презентують французьке видання роману Марії Матіос
УкраинФорм
2025-04-19T11:00:16Z
Пішла з життя заслужена артистка України Ізабелла Павлова-Рушковська
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T10:48:40Z
На Великдень в одній із областей встановили режим світломаскування
ZN UA
2025-04-19T13:33:15Z
Гороскоп Таро на травень 2025: таролог сказала, на кого гроші поллються рікою
GlavRed
2025-04-19T13:27:48Z
На Харківському напрямку росіяни атакували один раз, на Куп’янському окупанти здійснили п’ять атак — Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-04-19T13:27:17Z
Крим наш 2.0. Чому так активно почали говорити про визнання Криму російським
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:27:09Z
Масштабний наступ Росії на покровському напрямку: у бригаді «Червона Калина» розповіли про втрати росіян
ZN UA
2025-04-19T13:25:13Z
У Києві спалахнула сутичка між поліцією та активістами, які протестували проти ЛГБТК+ кінофестивалю
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:18:26Z
Прогноз погоди в Одесі на 20 квітня: на Великдень очікується аномальна температура
Политека
2025-04-19T13:16:17Z
ЗСУ добряче "криють": росіяни стривожені, що наступ на Оріхівському напрямку пішов не за планом
24tv
2025-04-19T12:51:33Z
Цього тижня ворог намагався прорвати фронт, – Братчук про спроби наступу росіян на Запоріжжі
24tv
2025-04-19T12:45:51Z
Село спадщини української культури горить у Канаді: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-19T13:18:54Z
Двоє дітей з Львівщини втратили зір через подряпини кота
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:09:39Z
Судитимуть жителя Одещини, який допустив ДТП, в якому загинула його дружина
Украина Криминальная
2025-04-19T12:51:29Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T12:46:59Z
Жінці ампутували ногу, – лікар розповів про стан важкопоранених внаслідок удару по Харкову
24tv
2025-04-19T12:36:10Z
На ЛГБТ-фестивалі в Києві стались перші сутички. Усі подробиці
Telegraf
2025-04-19T12:33:18Z
Засуджено жителя Дніпропетровщини, який зарізав знайомого
Украина Криминальная
2025-04-19T12:09:08Z
На Буковині голову сільради судитимуть за розтрату ₴1,4 млн. під час закупівлі для ЗСУ
Украина Криминальная
2025-04-19T11:03:00Z
У Канаді горить музей української культури й побуту просто неба
УкраинФорм
2025-04-19T10:27:11Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Як правильно їсти суші та чим їх запивати: усі тонкощі японських правил етикету
GlavRed
2025-04-19T12:28:57Z
Господинь закликали обробляти житло зубною пастою: для чого це потрібно
GlavRed
2025-04-19T12:28:35Z
Великдень 2025: що приготувати, щоб було смачно та швидко, 5 рецептів простих салатів
Знай
2025-04-19T11:51:04Z
На дзеркалі у ванній з’являються чорні плями: чому це відбувається та як запобігти
24tv
2025-04-19T11:24:31Z
Забудьте про віскі з колою: ось найкращі пари для Jameson, Black Label і Hankey Bannister
24tv
2025-04-19T11:21:54Z
Після «Юнацтва». Як не втратити зв'язок з підлітком
Детектор М
2025-04-19T10:55:05Z
Ціни на яйця падають: як довго це триватиме та чи готові українські виробники продавати продукцію в США
ZN UA
2025-04-19T13:34:45Z
Подорожчання риби в Одесі: що різко підскочило в ціні
Политека
2025-04-19T13:31:36Z
Бензин по 40 гривень за літр: чи відбудеться зниження цін на паливо в Україні
GlavRed
2025-04-19T13:27:11Z
Найбільш високооплачувані вакансії в Дніпрі: кому готові платити 40 тисяч гривень без досвіду
Политека
2025-04-19T13:01:59Z
Який термін оформлення права власності на землю в Україні
24tv
2025-04-19T13:00:44Z
Комбікормовий завод на Полтавщині подвоїв потужності
AgroPortal
2025-04-19T13:00:42Z
Росія намагається збільшити бюджет за рахунок підняття акцизу на спиртне - розвідка
УкраинФорм
2025-04-19T13:00:10Z
Весняна посуха загрожує майбутньому врожаю в Україні – EDO
ZN UA
2025-04-19T12:40:01Z
Споживач готовий платити більшу ціну за високоолеїнову олію
AgroPortal
2025-04-19T12:30:53Z
Жук став найкращим бомбардиром відбору Євро-2026 з футзалу
Football.ua
2025-04-19T13:22:00Z
Пономарьов – про поразку Карпатам: Молодь повинна не дивитись на рахунок і не виключатись з епізодів
Football.ua
2025-04-19T13:16:33Z
Забарний, Миколенко та Ярмолюк – у старті на матчі АПЛ
Football.ua
2025-04-19T13:13:43Z
Карпати — Рух 3:1 Відео голів та огляд матчу УПЛ
Football.ua
2025-04-19T13:01:50Z
Кан, що належить Мбаппе, вилетів у третю лігу Франції вперше за 44 роки
Football.ua
2025-04-19T12:55:07Z
Аарон Ремзі тимчасово очолив Кардіфф Сіті
Football.ua
2025-04-19T12:43:00Z
Нашкодить трансферній кампанії, – Гвардіола про виліт Манчестер Сіті з ЛЧ
24tv
2025-04-19T12:42:07Z
Ексчемпіон світу назвав боксера, який здолає Усика
24tv
2025-04-19T12:42:06Z
Конте: Інтер робить важливі речі для італійського футболу
Football.ua
2025-04-19T12:25:52Z
Apple розширює виробництво iPhone та iPad
360ua.news
2025-04-19T13:33:46Z
SSD-накопичувачі втрачають інформацію без живлення, - дослідження
InternetUA
2025-04-19T13:31:57Z
Геймер знайшов скриншоти зі скасованої гри Mario Smash – світ не бачив їх 30 років
24tv
2025-04-19T13:21:31Z
У Норвегії думають надувати штучний сніг на льодовик, щоб зберегти його
Европейская правда
2025-04-19T13:16:20Z
Фахівці розповіли, як захистити свої акаунти від злому
InternetUA
2025-04-19T13:01:16Z
Акумулятор смартфона здувся: які причини та що з цим робити
Фокус
2025-04-19T13:00:31Z
У Пекіні роботи вперше взяли участь у півмарафоні разом із людьми
УкраинФорм
2025-04-19T12:39:57Z
Розроблено технологію, що повністю відновлює напругу літій-іонних акумуляторів
InternetUA
2025-04-19T11:31:05Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей, і про які моделі йдеться
Фокус
2025-04-19T11:30:43Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z
Чому не можна класти ноги на панель в авто: варто знати кожному
GlavRed
2025-04-19T11:27:32Z
Subaru презентувала три інноваційні моделі на автосалоні в Нью-Йорку
360ua.news
2025-04-19T10:03:20Z
Цей універсал з повним приводом від Suzuki нагадує 911 Dakar на міських вулицях
Топ Жир
2025-04-19T10:00:54Z
Як в Україні працює самоскид MAN оригінальної конструкції
AutoCentre
2025-04-19T09:27:39Z