/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fedb71be4e90bb2a6c247870298c3e5ff.jpg)
Репатріація, обмін чи інші варіанти: у МЗС розповіли, якою є доля полонених китайців
Китайські військовополонені можуть бути обмінені, репатрійовані чи щодо них можуть бути застосовані інші механізми. Ці питання залежать від безпекових особливостей та бажання самих китайських полонених.
Про це під час брифінгу заявив прессекретар Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.
Що буде з військовополоненими Китаю
– Що стосується обмінів, це більше тема для Координаційного штабу, який займається обмінами. Я не хочу шкодити якимись політичними коментарями на цю тему. Але можу пояснити, що про це говорить міжнародне гуманітарне право. Згідно з міжнародним гуманітарним правом, сторона, яка має на своїй території військовополонених, Україна в цьому випадку, має виходити з найкращих безпекових міркувань для цих людей, – заявив він.
Як пояснив Тихий, можливі різні механізми, зокрема обмін чи репатріація до країни-походження полонених.
– Але виходити треба з побажань цієї людини, яка в полоні, її безпекових міркувань і тоді ухвалюється рішення або це обмін напряму з державою, яка залучала до сил вторгнення, або повернення на батьківщину в КНР або іще якісь варіанти, – додав Тихий.
Як каже речник МЗС, міжнародне гуманітарне право дає простір для вибору для сторони, яка утримує полонених. За його словами, Україна дотримується усіх міжнародних правил на відміну від Росії, яка жахливо ставиться до українських полонених.
– Загалом принцип однаковий для всіх країн, чиї громадяни потрапляють в полон в Україні. Для будь-яких дій, які не є обміном напряму між Україною і Росією, потрібно насамперед, щоб дипломати цих країн контактували з відома української сторони контактували з цими людьми.
Ми надаємо доступ в такому випадку і консули, консульські посадові особи, або ті, хто виконує їхні функції, можуть отримати доступ до цих людей, поспілкуватися з ними, з’ясувати, що вони, як вони бачать своє подальше майбутнє, – заявив він.
Георгій Тихий каже, що аналогічні процедури стосувались і військовополонених з КНДР.
– Звісно, для України будь-які військовополонені – це можливість повернути наших людей, повернути захисників України, оборонців Азовсталі, інших наших військових полонених, які знаходяться в полоні. Для нас пріоритет – це вони, – наголосив Тихий.
Полонені китайці в Україні
Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що українські військові взяли у полон двох китайських громадян, які воювали на боці Росії на території Донецької області.
Згодом з’явились відео із полоненими китайцями та деталі з допиту військовополонених громадян КНР.
Китай на це відреагував тим, що “з’ясовує ситуацію” із військовополоненими та закликав своїх громадян не бути залученими у конфлікт на жодній зі сторін.
Пізніше президент повідомляв, що наразі українській розвідці відомо про понад 150 громадян Китаю, які беруть участь у війні проти України.
Самі ж полонені китайці у відео просили уряд Китаю допомогти з їх звільненням з полону України.
Згодом у Китаї заперечили свою причетність до участі громадян КНР у війні Росії проти України та пообіцяли після з’ясування всіх обставин оцінити вчинки китайських громадян, які потрапили в полон на Донеччині, відповідно до національного законодавства.