/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F459%2F95fe530c228ebce71db10e22721c362d.jpg)
За приниження та тиск на працівників роботодавці платитимуть штраф: Рада прийняла законопроєкт
Український парламент у цілому прийняв законопроєкт №11044, спрямований на боротьбу з мобінгом.
Відтепер працівнику дозволено подати заяву про приниження або тиск, за якою буде організовано відповідну перевірку.
Про це повідомила народна депутатка Ірина Геращенко.
За таке рішення проголосували 245 народних депутатів.
За словами парламентарки, у разі подання відповідної заяви від працівника або профспілки проводитимуть позапланові перевірки роботодавців.
Контроль за дотриманням трудового законодавства здійснюватимуть центральні органи виконавчої влади та їхні територіальні підрозділи.
"У період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що відповідає за реалізацію державної політики з питань нагляду та контролю за дотриманням трудового законодавства, та його територіальні органи можуть організовувати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за дотриманням трудового законодавства юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які користуються найманою працею, в частині дотримання вимог цього Закону, а також щодо виявлення неоформлених трудових відносин, вчинення мобінгу та законності розірвання трудових договорів", — йдеться в тексті законопроєкту.
Зауважимо, що проєкт Закону про внесення змін до статті 16 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" щодо проведення перевірок в частині вчинення мобінгу" зареєстровано 28 лютого 2024 року під №11044.
19 червня 2024 року законопроєкт був прийнятий за основу.
За кілька днів до прийняття проєкту одна із його співавторок Юлія Гришина нагадала, що у звʼязку з повномасштабним вторгненням Росії був прийнятий Закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", яким було заборонено проведення позапланових перевірок у сфері праці, окрім окремих випадків.
"Отже, перевірки у випадках мобінгу призупинені, але проблема не зникла.
За 2023 рік до Держслужби з питань праці надійшло 553 звернення щодо ознак мобінгу, за 2024-й – 583, за 2025-й – уже 76.
І це лише офіційно", — додала народна депутатка.
Що таке мобінг.
Юристи повідомляють, що мобінг — це дії роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної репутації у формі психологічного та економічного тиску, зокрема, із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення щодо нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери, що змушує особу недооцінювати власну професійну придатність та думати про зміну місця роботи.
Відповідальність за мобінг.
В Україні за вчинення мобінгу передбачено як дисциплінарну, так і адміністративну відповідальність.
У першому випадку працівник або керівник, який вчиняє мобінг, може бути звільнений з роботи за рішенням роботодавця.
Адміністративна відповідальність передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення, зокрема, відповідно до ст.
173-5 КУпАП:.
для громадян — штраф від 850 до 1700 гривень, громадські роботи на строк від двадцяти до тридцяти годин;.
для посадових осіб — штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 30 до 40 годин.
Додамо, що адміністративна відповідальність за мобінг в Україні була встановлена 23 грудня 2022 року.
Саме тоді були внесені зміни в КУпАП.