/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Ff15c37752d358a3bd871e080e3280e47.jpg)
Як насправді утворюється град: науковці кажуть, що в школі нас вчили неправильно
Кожному в школі розповідали, що град утворюється, коли сильний висхідний вітер підіймає краплини води на висоту замерзання, де вони перетворюються на лід, а потім обростають новими шарами, коли переміщаються вгору й униз грозовою хмарою. Але нове дослідження припускає, що формування граду відбувається набагато простіше.
Про це пише Gizmodo.
Міжнародна група дослідників з'ясувала, як насправді утворюється град у грозових хмарах, проаналізувавши хімічні сигнатури в льоду. Результати аналізу показали, що більша частина градин утворюється простішим способом, ніж передбачалося. Це заперечує широко поширені уявлення про формування граду, і може допомогти поліпшити прогнози погоди.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
"Наша робота докорінно змінює розуміння формування граду. Переходячи від припущень до фактичних хімічних доказів, ми будуємо більш точну картину цих руйнівних погодних явищ", — каже провідний дослідник з відділу атмосферних і океанічних наук Пекінського університету Цинхун Чжан.
Дослідники з Китаю та США проаналізували стабільні ізотопи, щоб зрозуміти, на якій висоті та за якої температури сформувалися 27 відібраних градин. По суті, вчені сформували карту руху градин у грозових хмарах.
Дослідження показує, що більшість градин рухалися в грозових хмарах за досить простими траєкторіями. Так, 10 градин сформувалися під час падіння донизу, ще 13 підіймалися вітром догори лише один раз, а 3 рухалися здебільшого горизонтально. Лише одна з 27 градин сформувалася, рухаючись циклічно то вгору, то вниз.
"Аналіз траєкторії показав, що градини схожого розміру з одного шторму зазвичай формувалися на схожих висотах, тоді як градини діаметром більше ніж 25 мм принаймні один раз підіймалися вітром догори", — йдеться в дослідженні.
Такий висновок відповідає теорії про те, що найбільші градини пов'язані з сильними висхідними потоками.
Здебільшого ріст градин відбувається за температури від 10 до -30 градусів за Цельсієм, науковці також з'ясували, що "ембріони" граду можуть зароджуватися в ширшому температурному діапазоні: від -8,7 до -33,4 градусів за Цельсієм.
Автори кажуть, що їхнє дослідження покращує розуміння формування граду і сильної негоди, пов'язаної з таким типом опадів. Це вкрай важливо в умовах глобального потепління, яке призводить до утворення частішого і сильнішого граду.
Нагадаємо, вчені розповіли, які існують типи хмар і як вони утворюються. Метеоролог розповів про те, яку роль хмари відіграють у перетворенні нашої планети на населену для людства і світу загалом.