MY.UAНовини
Як правильно вийти з посту і що робити, якщо переїв за великоднім столом, - поради дієтолога
Як правильно вийти з посту і що робити, якщо переїв за великоднім столом, - поради дієтолога

Як правильно вийти з посту і що робити, якщо переїв за великоднім столом, - поради дієтолога

Великий піст добігає кінця. Вже 20 квітня, в день Великодня, віруючих, що постять, чекає довгоочікуване розговіння. Але! Лікарі нагадують: із посту треба виходити поступово. І навіть тим, хто не постив, слід дотримуватися помірності. Особливо важливо розговлятися з розумом тим, хто має проблеми із шлунково-кишковим трактом.

Як не зіпсувати світлий день Великодня переїданням і що з'їсти, щоб «свято живота» не обернулося госпіталізацією? Про це Коротко про розповіла дієтолог Євгенія Розум.

За час посту організм перебудовується

- Євгеніє, Великий піст закінчується. І щороку - одне і те ж питання: як правильно розговлятися?

Дієтолог Євгенія Розум. Фото: instagram.com/dr.rozumевгенія

- До цього питання треба підійти дуже виважено. Коли людина постить, навантаження на систему травлення змінюється: травні залози, підшлункова, печінка працюють інакше, адже ми вживаємо більше рослинної їжі і тимчасово виключаємо тваринну.

За час посту вироблення ферментів, відповідальних за травлення тваринної їжі, знижується, організм перебудовується. Тому важливо поступово повертати продукти тваринного походження до раціону, щоб не перевантажити підшлункову залозу та печінку.

Для здорової людини не так критично, коли тваринні продукти вводяться у помірній кількості. Але якщо людина має хронічні захворювання - проблеми з підшлунковою залозою, печінкою, холецистит, гастрит або інші порушення роботи ШКТ, - потрібно бути особливо обережним.

- З чого краще починати розговіння?

- Найкращий варіант - залишити в раціоні досить велику кількість рослинної їжі. Приготуйте салати, овочеві страви і вже на їхньому тлі додайте трохи тваринного білка: наприклад, одне яйце або половинку, або невеликий шматок ковбаски, але обов'язково поєднуйте їх з овочами. Помірно можна вживати і традиційні пасхальні частування, пасочки.

Цілком безпечно з'їсти яйце, якщо поєднувати його з овочами, зеленню або салатом. Це не зашкодить організму. Якщо говорити про м'ясні продукти, наприклад про ковбасу, краще вибирати не смажені, а запечені або відварені варіанти, бажано з додаванням спецій. Якщо це невеликий шматочок ковбаси, важливо, щоб він був частиною збалансованої трапези.

Те саме стосується і пасок. Якщо людина освятила їх і хоче розговітися - це цілком допустимо. Головне - не переїдати, щоб не перевантажувати шлунково-кишковий тракт та уникнути дискомфорту.

Багато залежить від початкового стану здоров'я. Якщо людина не має хронічних захворювань, вона може дозволити собі трохи більше. Але якщо є серцево-судинні захворювання, порушення обміну речовин, надмірна вага, ризик інсулінорезистентності або цукрового діабету другого типу, а також у літньому віці за наявності атеросклерозу та інших факторів ризику, важливо дотримуватися помірності.

- Що може статися, якщо не дотримуватися помірності при розговінні?

- Щедрі святкові застілля нерідко призводять до госпіталізації через загострення панкреатиту, холециститу, гастриту чи коліту – залежно від наявних захворювань. Крім того, надлишок жирної та солодкої їжі може спровокувати гострі серцево-судинні стани, включаючи інфаркти та інсульти. Це особливо небезпечно для людей з атеросклерозом, оскільки навантаження організму здатне викликати закупорку судин. Тому вкрай важливо дотримуватися помірності.

- Ви кажете – поміркованість, а скільки можна з'їсти умовно здоровій людині за святковим столом?

- Ідеально, якщо свято не перетвориться на безперервне гуляння з ранку до вечора. Краще дотримуватись звичайного режиму харчування: сніданок, обід, вечеря - з перервами на прогулянки або активні ігри, особливо якщо збирається вся сім'я з дітьми. Так і їжа краще засвоїться, і не буде відчуття тяжкості у животі.

– А якщо говорити конкретно про кількість?

- Спробуйте всього потроху. Наприклад, 1-1,5 яйця, 1-2 шматочки ковбаси (приблизно довжиною з долоню), обов'язково додайте овочі, зелень, салати або квашені продукти, щоб раціон не складався тільки з тваринної їжі.

Щодо пасок, пам'ятайте: це солодкий і досить жирний продукт (до складу входить вершкове та рослинне масло), тому не варто з'їдати багато за один раз. Тим паче, свято триває не один день - у вас буде можливість насолодитися частуванням протягом усього великоднього тижня.

Головне, пам'ятати про міру. Ви можете розговітися вранці невеликим шматочком пасочки, потім дозволити собі ще трохи в обід, а на вечерю - для здорової людини це не складе проблеми.

- Складно, адже свято – і тут обмеження.

- Слід розуміти, що продукти, які ми їмо за святковим столом, в основному дозволені практично щодня. Якщо вживати їх у помірних кількостях та регулярно, шкоди не буде. Однак якщо за один прийом їжі з'їсти дуже багато, можуть виникнути проблеми.

У кожної людини свої фізіологічні можливості: у когось одразу виявляться серйозні порушення у роботі шлунково-кишкового тракту, а в іншої людини – лише тяжкість та дискомфорт, які з часом пройдуть.

Але навіщо псувати собі свято, якщо можна підійти до нього розумно? Крім традиційних частувань - пасочок, ковбас та яєць - є й інші страви. Можна спробувати всього потроху, змістивши акцент з їжі на спілкування з сім'єю, друзями, дітьми. Важливо знайти баланс між гастрономічними задоволеннями та емоційною складовою свята.

Більше уваги за столом приділіть спілкуванню, а не їжі. Фото: sjpk.info

Переїли? Не лягайте, а рухайтеся і пийте воду

- Що робити, якщо відчуваєш, що все ж таки переїв у свято?

- Перше і найважливіше – рухайтеся. Пограйте з дітьми в активні ігри, сходіть на прогулянку до парку або просто пройдіться швидким кроком вулицею.

Візьміть із собою пляшку чистої води - вона допоможе організму впоратися з наслідками переїдання. Пийте більше рідини та залишайтеся у русі. Якщо відчули тяжкість, не лягайте і не сидіть без діла - краще походіть. І пийте воду, це полегшить стан.

Але ідеальний варіант – заздалегідь спланувати свято так, щоб у ньому гармонійно поєднувалися помірне споживання їжі, фізична активність та приємне спілкування. Можна танцювати, гуляти або просто проводити час у русі – це допоможе зберегти баланс.

- Як відмовитися, коли родичі наполягають, щоб ви з'їли ще шматочок?

- Якщо ви поважаєте себе, ваші близькі також мають поважати ваші рішення. Це питання особистих кордонів та взаємного розуміння. Якщо вам некомфортно або ви вже ситі, просто ввічливо, але твердо скажіть: "Дякую, але я більше не хочу" або "Мені достатньо". Ніхто не має права змушувати вас їсти проти вашої волі.

Якщо вам продовжують наполегливо пропонувати частування, а відмовитись складно, можна скористатися дипломатичним підходом. Чемно скажіть: "Дякую, я із задоволенням візьму це з собою і з'їм завтра вранці з кавою". Такий варіант дозволяє не образити рідних – бабусь, батьків чи інших близьких, які хотіли вас порадувати.

Можна попросити загорнути частування з собою, пояснивши: "Я обов'язково з'їм цю паску/ковбасу завтра, а сьогодні вже ситий". Не обов'язково вдаватися в подробиці про своє здоров'я чи захворювання. Досить просто сказати: "Дуже смачно, але я вже ситий. Завтра із задоволенням спробую".

- Що робити при дискомфорті після застілля?

- Якщо біль болісний та інтенсивний – необхідно терміново звернутися до лікаря. Як уже згадувалося, переїдання може спричинити загострення панкреатиту, гастриту та інших хронічних захворювань ШКТ.

Якщо відчуваєте тяжкість від переїдання, можна прийняти ферментні препарати для поліпшення травлення, пити більше чистої води, зберігати фізичну активність (прогулянки, рухи), не лежати після їжі. Ці заходи допоможуть знизити навантаження на систему травлення і полегшать стан.

Конкретно

Як правильно повернутися до звичайного харчування

Після тривалого утримування від скоромної їжі важливо грамотно відновити раціон, щоб не нашкодити здоров'ю. Дотримання простих правил допоможе уникнути проблем із травленням та плавно повернутися до звичного харчування.

  • Лікарі не рекомендують відразу вживати копченості, смажені страви та жирні сорти м'яса. Також варто тимчасово обмежити соуси та спеції.
  • У перші тижні після посту рекомендується їсти більше овочів, фруктів та каш. Жирне м'ясо та смажені страви можна вводити через 2-3 тижні.
  • Організм відвик від м'яса, молока та яєць, тому їх слід додавати в меню невеликими порціями. Краще почати з кисломолочних продуктів та яєць, потім перейти до нежирного м'яса (курка, індичка, телятина) та білої риби.
  • Пийте більше води.
Теги за темою
СвятаВеликдень
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:30:33Z
Миру не досягнути. Логіка подальших дій Трампа
GlavRed
2025-04-19T16:27:53Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T16:27:50Z
Передати Львів і Івано-Франківськ китайцям: в РФ озвучили божевільний план
GlavRed
2025-04-19T16:27:04Z
Припинення воєнного стану не означатиме автоматичної демобілізації, — Веніславський
Фокус
2025-04-19T16:18:27Z
Герой України розповів, як його вербували політичні партії
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:12:33Z
Це війна США? Ні. Але є одне але
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:09:22Z
"Перемир’я Путіна": у Херсоні дрони атакували житловий будинок, палають 6 квартир
FaceNews
2025-04-19T16:06:47Z
Київ не стане частиною НАТО, це не обговорюється - Келлог
Подробности
2025-04-19T16:03:11Z
"Долучились також іноземці": військові передають паски побратимам за допомогою дронів
Фокус
2025-04-19T16:30:38Z
Жінок готують до мобілізації? Україна все ближче підходить рішучих заходів
Знай
2025-04-19T16:30:36Z
Привітання з Великоднем - душевні картинки та побажання
GlavRed
2025-04-19T16:27:21Z
ЗСУ просунулись у Білгородській області
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:18:31Z
Вітання "Слава Україні" стало офіційним 105 років тому: як це сталося і до чого тут Вознесенськ
24tv
2025-04-19T16:18:12Z
На конкурсі World Press Photo оголосили переможця головної премії
УкраинФорм
2025-04-19T16:18:06Z
Як привітати маму з днем народження: вона буде розчулена
24tv
2025-04-19T16:15:56Z
Який рік – такі і паски: українці у соцмережах діляться результатами святкових приготувань
24tv
2025-04-19T16:09:55Z
Зламали паркан і почали тікати: з військової частини намагались втекти 100 військових "СЗЧ"
FaceNews
2025-04-19T16:06:57Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Колін Фаррелл вирішив віддати 21-річного сина до спецзакладу через рідкісну хворобу
24tv
2025-04-19T13:12:38Z
Об'єднають перед екраном всю сім'ю: 4 хороші мультфільми для родинного перегляду
24tv
2025-04-19T13:00:33Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Магнітна буря 18 квітня: яка її потужність
TSN
2025-04-19T02:30:41Z
СБУ показала ексклюзивні кадри звільнення з полону ще 277 українців
УкраинФорм
2025-04-19T16:27:06Z
Росіяни отримали наказ вийти на кордон Дніпропетровської області: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:24:19Z
Більшість з тих, кого вдалося повернути з Росії під час обміну молодь після 2000 року народження
24tv
2025-04-19T16:09:21Z
"Україна – понад усе": у мережі з'явилося зворушливе відео з воїнами після обміну полонених
24tv
2025-04-19T16:09:06Z
Сили оборони уразили бронепотяг росіян на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-04-19T15:54:24Z
Серед звільнених з полону – гвардієць, якому днями виповниться 61 рік
24tv
2025-04-19T15:54:19Z
Прогноз погоди в Харкові та області на 20 квітня: синоптики попередили, чого чекати на Великдень
Политека
2025-04-19T15:48:39Z
Окупанти системно руйнують екосистему Криму - Представництво Президента в АРК
УкраинФорм
2025-04-19T15:45:52Z
Найбільший обмін: Україна повернула з полону 277 військовополонених
ZN UA
2025-04-19T15:43:50Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Турист намагався встановити контакт з найізольованішим племенем у світі: його затримали
Фокус
2025-04-19T14:27:37Z
У Києві поліція затримала ще двох підозрюваних у побитті військового у Гідропарку
УкраинФорм
2025-04-19T14:12:11Z
Росіяни атакували дронами село на Херсонщині, пошкоджені будинки
УкраинФорм
2025-04-19T14:09:38Z
Село спадщини української культури горить у Канаді: що про нього відомо
Telegraf
2025-04-19T13:18:54Z
Двоє дітей з Львівщини втратили зір через подряпини кота
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T13:09:39Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Без них не обходиться жодне свято: готуємо оригінальні великодні тарталетки
24tv
2025-04-19T13:30:00Z
Розберуть першим: готуємо ресторанний салат з персиками та прошуто на Великдень
24tv
2025-04-19T13:00:15Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
У кого з пенсіонерів зменшиться пенсія з 1 травня
24tv
2025-04-19T16:27:31Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T15:45:59Z
Хто отримає знижку на електроенергію у травні
24tv
2025-04-19T15:24:54Z
Ринок газу потрібно відновлювати – заступниця голови наглядової ради «Нафтогазу»
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T15:24:30Z
Збільшити врожай допоможе риба: як її використовувати при посадці помідорів
Telegraf
2025-04-19T15:12:46Z
Подорожчання хліба в Києві: яких рекордів досягнули ціни
Политека
2025-04-19T15:01:48Z
Росія намагається збільшити бюджет за рахунок підняття акцизу на спиртне - розвідка
УкраинФорм
2025-04-19T14:48:48Z
Світоліна знищила суперницю та вийшла у фінал турніру у Франції
24tv
2025-04-19T16:31:20Z
Світоліна вперше за два роки зіграє у фіналі ґрунтового турніру WTA
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:30:01Z
Барселона вирвала перемогу над Сельтою незважаючи на хет-трик Іглесіаса
Football.ua
2025-04-19T16:25:28Z
«Лівий Берег» завершив унічию матч УПЛ проти «Полісся»
УкраинФорм
2025-04-19T16:15:34Z
АПЛ. Евертон із Миколенком поступився Ман Сіті, Борнмут із Забарним зіграв унічию та інші матчі
Football.ua
2025-04-19T16:09:52Z
Грає за аутсайдера Ла Ліги: Реал визначився із заміною Луніну
24tv
2025-04-19T15:54:01Z
Бундесліга: Баварія розгромила Гайденгайм, нічия Лейпцига з Гольштайном, Фрайбург перестріляв Гоффенгайм
Football.ua
2025-04-19T15:43:11Z
"Хочу натиснути на Клімаса": промоутер висловився про майбутнє Ломаченка
24tv
2025-04-19T15:39:09Z
Комо в гостях розібрався з Лечче
Football.ua
2025-04-19T15:19:15Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Чому повна зарядка смартфона шкодить батареї: пояснення простими словами
InternetUA
2025-04-19T14:31:01Z
Експерти назвали найкращі бюджетні смартфони 2025 року
InternetUA
2025-04-19T14:04:21Z
Учені воскресили організми з дна океану, які спали майже 7000 років
24tv
2025-04-19T14:03:47Z
Apple розширює виробництво iPhone та iPad
360ua.news
2025-04-19T13:33:46Z
SSD-накопичувачі втрачають інформацію без живлення, - дослідження
InternetUA
2025-04-19T13:31:57Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z
Ford призупинив постачання авто до Китаю через мита — CNN
iPress
2025-04-19T12:07:09Z
Литовський стартап Dancer Bus збанкрутував: електробуси з пластику не врятували компанію
InternetUA
2025-04-19T11:55:18Z
Які моделі Tesla найчастіше відкликаються? Гостра боротьба за перше місце
Топ Жир
2025-04-19T11:30:01Z
Чому не можна класти ноги на панель в авто: варто знати кожному
GlavRed
2025-04-19T11:27:32Z