MY.UAНовини
Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням
Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням

Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням

Інтегрувати геть усіх дітей з особливими освітніми потребами в звичайні класи поки що неможливо. Нещодавно Володимир Зеленський підписав закон, покликаний розширити мережу і профілі спеціальних шкіл для дітей з особливими освітніми потребами (ООП). Документ викликав бурхливе обговорення в батьківських колах, оскільки був представлений народним депутатом Павлом Сушком як дороговказ до створення спецшкіл для дітей з психічними порушеннями та розладами поведінки. Багато хто вирішив, що таким чином в Україні хочуть згортати інклюзію. Що відбувається насправді - досліджувала журналістка Коротко про.

Від теорії до реалій

Про інтеграцію дітей з особливими потребами у звичайні школи почали говорити ще з 2000-х років, проте завершеного вигляду ця кампанія набула тільки у 2017-му, коли статтю про інклюзивне навчання включили до закону про загальну середню освіту. В тому ж році було вирішено, що набір учнів до підготовчих та перших класів спецшкіл інтернатного типу припиняється, такі заклади мають перепрофілюватися або закриватися.

Постанова Кабінету міністрів передбачала, що до 2022 року всі учні спецшкіл для дітей із затримкою психічного розвитку мають влитися в гурти дітей з нормотиповим розвитком. В інклюзивні класи можуть набирати до 30 дітей, троє з яких можуть бути з ООП. Підтримувати дітей на уроках і під час перерви мають асистент учителя і асистент дитини. Для корекційних занять школи отримали право наймати за трудовими договорами педагогів зі спецосвітою, психологів, логопедів, дефектологів тощо.

Урядове рішення зустріло як схвалення, так і опір. Більшість громадських об’єднань, які опікуються дітьми з синдромом Дауна або розладами аутичного спектру, вітали ініціативу з тих міркувань, що діти з ООП отримають серед звичайних однолітків кращу соціалізацію, а звичайні діти навчатимуться толерантного ставлення до «не таких, як усі».

Поруч з тим батьки почали виходити на протести проти закриття спецшкіл, бо мали острахи, що в звичайних школах не знайдеться фахівців для забезпечення ООП, і діти з такими потребами можуть піддаватися булінгу. Мали рацію як оптимісти, так і песимісти. Тим паче, що в процес втрутилася пандемія коронавірусу.

У 2020 році Міносвіти звітувало, що в Україні створено понад 13 500 інклюзивних класів, де навчалися більше 19 000 учнів з ООП, дитячі садки відвідували понад 4500 таких дітей. В той же час Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні дійшла висновку, що доступ до інклюзивної освіти мають приблизно 15% дітей з ООП. Решта 85 % або відвідують спецшколи, або навчаються вдома, або взагалі не здобувають освіту, бо школи в громадах погано пристосовані для дітей з ООП. І через слабку підготовку персоналу, і через важку фізичну доступність навчальних приміщень, і слабкі навчальні програми, і через брак інформаційно-комунікаційного забезпечення та індивідуальної підтримки.

- Звичайна школа просто не має можливостей надати реальну допомогу таким дітям, - вважає освітній експерт, шеф-редактор порталу "Освітня політика" Віктор Громовий. - Теоретики інклюзії були дуже далекі від реалій. Коли в класі 30 учнів, ніяка індивідуалізація в принципі не можлива.

2013 рік. Акція за права дітей з аутизмом навчатися в школі. Фото: https://www.facebook.com/Childwithfuture

Консенсус знайти важко

Увагу до закону привернув автор правки про спецшколи Павло Сушко, після чого почалося бурхливе обговорення. Народний депутат наполягає на тому, що всі діти різні і потреби мають різні.

- Взагалі практика протиставлення спеціальної освіти та інклюзивного навчання є хибною. Вибір батьками та дитиною форми навчання повинен відбуватися не за принципом безальтернативності, коли спеціальна школа обирається у звʼязку з відсутністю інклюзії у звичайній. І навпаки - обирається інклюзія лише тому, що поряд нема спеціального закладу освіти або його ліквідовано. Спеціальна школа, як і навчання в інклюзивному класі, має обиратися тоді, коли це відповідає найкращим інтересам дитини… - висловлює свої переконання Павло Сушко.

Більшість коментаторів з цим погоджуються, бо інклюзія не стала панацеєю. Законодавство передбачає, що кожна школа має забезпечити інклюзивне навчання дитині поруч з її домом. Батькам достатньо отримати направлення з ІРЦ (інклюзивно-ресурсного центру, що працює в районі) і написати заяву директору школи. Але школа від школи різняться. Є сильніші за техоснащенням і педколективом, є слабші.

Батьки пишуть, що в багатьох випадках інклюзія – це фікція, звіти на папері. Вчителі не приділяють особливим дітям уваги, кидають їх на своїх асистентів, а ті нічому не вчать. Що часто дітей з ООП тримають осторонь від інших в ресурсних кімнатах (приміщення для психологічного відновлення), не забезпечують спеціальним наочним матеріалом, не запрошують фахівців з корекції, хоча школи отримують на це від держави субвенції за принципом «гроші ідуть за дитиною».

Втім, є також пости та інші коментарі, де вимагають розвивати інклюзію, а спецшколи називають радянськими рудиментами, спецтаборами для хворих дітей і вимагають їх негайного розпуску. Істина, либонь, посередині, а то й узагалі її немає. Батьки дітей з ООП скаржаться, що хочуть інклюзії, але школа не бажає брати таких учнів або всіма силами, енергією інших батьків намагається із своїх стін їх випхати. Вчителі кажуть, що одна затята «яжемама» ладна порушити весь навчальний процес у класі, аби змусити догоджати її дитині, і вважають інклюзію «карою божою».

Консенсус між батьками, школою і самою дитиною вдається знайти нечасто.

На початку лютого 2022 року У Хмельницькому відкрили перший в Україні інклюзивний клас безпеки ДСНС. Фото: ДСНС

Свій серед чужих

Юрист і психолог Ліля Орел відмічає, що інколи батьки, які хочуть інклюзію, не звітують собі у тому, що дитина може почуватися некомфортно в умовах звичайного класу.

- Дитина з ООП схильна швидше втомлюватися, а в неї п’ять уроків. На уроках школярі співають, може, навіть танцюють, на перервах галасують… У дитини розлади аутичного спектру, вона не переносить галас і від того може дратуватися ще більше, почуватися, що перебуває серед ворожих чужих. Якщо основною метою інклюзії називали соціалізацію, то насправді тут про соціалізацію не йдеться. Всі сподівалися, що діти з ООП будуть повторювати поведінку нормотипових дітей, а по факту нормотипові діти, особливо у перших класах, повторюють поведінку своїх однолітків з особливими потребами за принципом «чому йому можна, а мені - ні». Звісно, це непокоїть батьків. Діти з ООП мають почуватися своїми серед своїх.

Експертка наводить приклад з власного життя.

- У школі я вчилася разом з хлопчиком, який мав поганий слух. У нашому класі вчителі завжди говорили голосно, щоб він міг розчути. Все було ніби добре, принаймні так усім здавалося. Після школи хлопець вступив до технікуму для людей з порушеннями слухового апарату, вивчив жестову мову і отримав нову якість життя – став почуватися своїм серед своїх.

Лілія Орел не вважає булінг дітей з ООП якоюсь великою проблемою.

- Може, десь таке є, але я з подібними випадками не зустрічалася. Дитина з ООП має бути під опікою асистента вчителя, такі є в кожній школі з інклюзією. А от асистенти дитини - не завжди. Ця посада не є шкільною, вона фінансується службами соцзахисту. Ставка вкрай маленька, тому часто таку роль виконує хтось із батьків дитини. Або дитину, якщо стан складний, переводять на індивідуальне навчання. Бо до дитсадка мама може привести доньку чи сина на кілька годин, а до школи з кабінетною системою це вже дуже важко.

На думку нашої співрозмовниці, спецшколи мають право на життя і розвиток, але мають бути створені певні умови:

- Наповнюваність класів невелика, у дітей має бути однакова нозологія, дуже бажано, щоб в одній установі перебували діти без великих вікових розривів, наприклад, з 7 до 9 років. Але така школа може бути далеко від дому, віддавати дитину на інтернатне положення захочуть не всі, бо без рідних вона травмується. Проміжковим варіантом мають стати спеціальні класи в школах, щоб учні почувалися своїми серед своїх. Та й до фінансування роботи педагогів хотілося б бачити інший підхід. За корекційно-розвиткові заняття не в кожній громаді фахівці вчасно отримують оплату за цивільним договором. Так само, як і субвенції на роботу з дітьми з ООП.

Що стосується соціалізації, то паралельно з навчанням діти, переконана експерт, мають вчитися щось робити руками, щоб до 18 років, коли для держави вони перестануть бути дітьми, вміли якось заробляти на хліб.

Урок «Що таке щастя» у 2-му класі у 28-й спеціалізованій школі Шевченківського району Києва. Фото: ФБ школи

Потрібні регулювання і контроль

Тим, хто починає голосити через «згортання» інклюзії в школах, консул благодійної організації “Аутизм-Європа”, засновниця громадської організації "Дитина з майбутнім" Інна Сергієнко радить ознайомитися з текстом закону.

- Цей закон нічого не міняє, тільки додає кілька слів у призначення спецшкіл. Спецшколи можна було відкривати і можна буде відкривати, на інклюзію це ніяк не впливатиме, треба підтримувати і те, і те. Інклюзія - це ідеальний варіант. Якби всіх дітей з ООП можна було забезпечити інклюзією, я була б найщасливіша людина на цій планеті, наша організація «Дитина з майбутнім» перша виходила на мітинги за те, щоб діти з аутизмом вчилися в школі. Але ми живемо там, де живемо, і мусимо брати це до уваги. Купа сімей перемістилася із зони бойових дій, у багатьох немає грошей. А спецшкола – це заклад, де дитину нагодують…

Експерт зауважує, що війна перешкоджає планам. Зокрема, і в освіті.

- Багато фахівців поїхали за кордон, інклюзію просто нема кому робити. Асистенти дитини мають фінансуватися з місцевих бюджетів, а почасти громади не виділяють на це кошти. Як дитину з важкими порушеннями привести у звичайний клас без підтримки? Для багатьох спецшколи зараз – це рятувальний круг. Інша справа, що потрібний контроль, потрібні незалежні піклувальні ради, які наглядали б за роботою таких шкіл, інтернатів. Я не згодна з тими, хто вважає, що в спецшколі дитина ізольована, бо знаю ситуацію. Нещодавно говорила з Ольгою Павлюченко - директоркою 28-ї київської спецшколи, так вона розповіла, що дітей весь час кудись водять, з чимось знайомлять. Є батьки, які обирають такі спецшколи, навіть коли мають рекомендації в інклюзію.

Щоб інклюзія працювала так, як було задумано, в неї ще дуже багато треба вкладати, наголошує наша співрозмовниця. Тому батькам, які мають дітей з ООП, весь час доводиться боротися – за увагу, за спеціалістів, за соціальних працівників, просто за розуміння проблеми.

- Спеціальні школи існують в усіх країнах світу. Бо є діти з такими порушеннями, яким тільки дуже багата держава може забезпечити належний рівень підтримки в інклюзії. Працюючи у в «Аутизм-Європа», я поки такого не бачила. Тому будь-яке врегулювання діяльності спецшкіл та інтернатів потрібно. Але найголовніше – це державна підтримка сім’ї, якої, на жаль, сьогодні немає.

До речі

З 1 вересня 2025 року в українських школах планують створювати нові спеціальні класи для дітей з особливими освітніми потребами. Таке рішення було ухвалене минулого року згідно з Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року.

Спецкласи плануються з малою наповнюваністю, навчання має проводитися за спеціальними програмами, підручниками та посібниками. В штаті школи мають бути присутні вчителіі-дефектологи. Для кожного учня з ООП формуватимуть індивідуальну освітню траєкторію.

Теги за темою
Дети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Макрон заявив, що Франція має намір визнати Палестину як державу
УкраинФорм
2025-07-25T01:00:53Z
Відновлення співпраці Ірану з МАГАТЕ: інспектори відвідають країну
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T00:54:57Z
Про що мовчать історики РФ - розкрито родовий секрет останнього імператора Росії
GlavRed
2025-07-25T00:36:11Z
Коли 50-денний ультиматум закінчиться: якими будуть наступні кроки США
24tv
2025-07-25T00:27:38Z
США та Ізраїль припиняють переговори щодо перемир’я в Газі - Віткофф
УкраинФорм
2025-07-25T00:09:47Z
Не лише НАБУ: Зеленський пропонує перевіряти на поліграфі всіх, хто має доступ до держтаємниці
ZN UA
2025-07-24T23:48:38Z
Країни ОБСЄ закликали до розслідування катувань українських військовополонених
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T23:39:51Z
Прокуратуру Нідерландів атакували ймовірно російські хакери
InternetUA
2025-07-24T22:46:14Z
То все ж таки "гумка" чи "резинка": вчителька назвала одну з найпоширеніших помилок
GlavRed
2025-07-25T01:39:46Z
Тест на IQ: знайдіть 3 відмінності на картинці з дівчинкою-художницею за 49 сек
GlavRed
2025-07-25T01:03:57Z
Чисто, швидко, без нервів: миття посуду по-новому
Gazeta UA
2025-07-25T00:00:45Z
«Це було пекло»: туристи скаржаться на відпочинок на популярному грецькому острові
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T21:30:13Z
Швидко, смачно й елегантно: найпростіший рецепт фаршированих кабачків
24tv
2025-07-24T20:51:47Z
Іграшка не замінить живого партнера, – пікантна розмова з колишньою співробітницею секс-шопу
24tv
2025-07-24T20:03:31Z
В них можна закохатися: готуємо малосольні цукіні за рецептом Ярославського
24tv
2025-07-24T19:30:39Z
Велике кохання вже на порозі: 3 знаків зодіаку чекає романтичний прорив з 31 липня
GlavRed
2025-07-24T19:27:52Z
Лілії цвістимуть як ніколи пишно: підживіть їх цим влітку
24tv
2025-07-24T19:15:48Z
"Ніколи не втрачав до неї своїх почуттів": що Бред Пітт думає про новий роман Дженніфер Еністон
GlavRed
2025-07-24T23:27:18Z
Міні-Джеджула: багатодітний шоумен показав одномісячну доньку від секретної дружини
GlavRed
2025-07-24T22:27:29Z
YOGEN – "Mono" – 9 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-07-24T22:12:43Z
Хрещена Насті Каменських зробила несподіване зізнання про співачку
GlavRed
2025-07-24T21:27:18Z
3 популярні серіали з Андрієм Ісаєнком, який зіграв у скандальному фільмі "Раша гудбай"
24tv
2025-07-24T21:21:17Z
Діві 56: як сьогодні одягається найстильніша співачка США
24tv
2025-07-24T20:57:08Z
Звинуватили у нищенні спадщини: як Prada потрапила у гучний скандал через нові сандалії
24tv
2025-07-24T20:36:34Z
Від перших кроків в шоубізі до статусу ікони: як змінилась Дженніфер Лопес за час кар'єри
24tv
2025-07-24T20:03:04Z
Помер професійний реслер і актор Галк Гоган
УкраинФорм
2025-07-24T19:18:26Z
Вчені знайшли новий спосіб визначення тривалості життя
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:30:08Z
Українські вчені створили пристрій для вилучення уламків у польових умовах
360ua.news
2025-07-24T18:21:52Z
Мити чи не мити: як правильно вживати мʼясо, овочі, фрукти та ягоди
24tv
2025-07-24T18:06:47Z
Ідеальний час для співбесіди: коли шанси отримати роботу найвищі
24tv
2025-07-24T17:18:19Z
Масове чипування: Neuralink хоче вживляти імпланти в мозок 20 тисяч людей щороку
24tv
2025-07-24T17:03:50Z
В Україні зростає загроза малярії: біолог пояснив, чим небезпечні тропічні комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T16:45:44Z
Вершинна гниль на томатах: городник розкрив простий метод боротьби з хворобою
GlavRed
2025-07-24T16:27:50Z
Харчування, яке продовжує життя: тип дієти, що знижує ризик смерті до 23%
24tv
2025-07-24T16:24:38Z
Від України до Британії: небезпечна рослина продовжує тероризувати світ
24tv
2025-07-24T15:27:06Z
Під загрозою великі міста: Жданов розкрив задум армії РФ на фронті до осені
GlavRed
2025-07-25T02:03:54Z
Росія вдарила по Сумщині: є жертва
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:39:03Z
У Севастополі окупанти затримали чоловіка через коментарі про Керченський міст
УкраинФорм
2025-07-25T01:30:53Z
Окупанти зайшли у Куп'янськ? Речник «Хортиці» зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:30:23Z
"Люди як дровосєки": військовий про російську тактику під Покровськом
Хвиля
2025-07-25T01:12:54Z
На Вінниччині державі повернули частину території Національного парку «Кармелюкове Поділля»
УкраинФорм
2025-07-25T00:21:11Z
Головну річку окупованого Луганська загарбники отруюють нечистотами з аварійної каналізації - ЦНС
УкраинФорм
2025-07-25T00:00:27Z
Прокуратура оголосила підозру восьми педагогам з окупованої Донеччини
УкраинФорм
2025-07-24T23:27:03Z
Прикордонники дронами знищили танк та склади з пальним росіян на Луганщині
УкраинФорм
2025-07-24T23:24:57Z
Про що не можна говорити 25 липня і що заборонено ремонтувати: прикмети та обмеження на Ганни
Знай
2025-07-25T02:03:37Z
Субсидії для пенсіонерів у Полтавській області: в ПФУ розкрили, як дізнатися про призначення допомоги, не виходячи з дому
Политека
2025-07-25T02:00:45Z
Видавництво та книгарня «Наш Формат» стали новим партнером програми «Плюси» - Міноборони
УкраинФорм
2025-07-25T01:54:42Z
У Центрі дослідження армії сказали, яка зброя потрібна Україні для наступу
24tv
2025-07-25T01:42:46Z
Українські танки "Оплот" вперше використали у військовому конфлікті поза межами України
Фокус
2025-07-25T01:12:25Z
Відстрочка від мобілізації: як оформити постійний догляд за батьком
ZN UA
2025-07-25T01:03:51Z
Уряд затвердив постанову «Про типи організації освітньої діяльності закладів дошкільної освіти»
УкраинФорм
2025-07-25T00:48:16Z
У США ожиріння стало проблемою для половини населення – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T00:21:16Z
У Німеччині на засіданні міськради транслювали фільм зі свастикою: що відбулось далі
Фокус
2025-07-25T00:06:01Z
У Дніпрі 14-річний хлопець зарізав жінку біля банкомату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-25T01:57:38Z
Дрони атакують різні регіони Росії: у Невинномиську під ударом міг опинитися завод "Азот"
24tv
2025-07-25T01:42:54Z
У ДСНС нагадали правила безпеки під час буревію
УкраинФорм
2025-07-25T01:42:11Z
Правоохоронці провели спецоперацію у кількох областях щодо припинення роботи шахрайських кол-центрів
УкраинФорм
2025-07-25T01:18:10Z
На Сумщині прикордонника засудили до 5 років ув’язнення за передачу даних про ЗСУ
УкраинФорм
2025-07-25T01:06:41Z
Колишньому правоохоронцеві, який за $12 тисяч пообіцяв оформити інвалідність, оголосили підозру
УкраинФорм
2025-07-25T00:36:44Z
У ДТП загинув екснардеп від «Голосу» Ярослав Рущишин
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T23:45:52Z
У Ростовській області прогриміли вибухи: регіон під атакою дронів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-24T23:27:43Z
4-річний хлопчик загинув, випавши з 21-го поверху в Деснянському районі столиці
Украина Криминальная
2025-07-24T22:45:57Z
"Шахтар" здивував тактикою: як "гірники" здобули яскраву перемогу над "Бешикташем"
GlavRed
2025-07-24T22:27:05Z
"Шахтар" переміг "Бешикташ" у матчі-трилері
Telegraf
2025-07-24T22:18:05Z
Туран: "Я задоволений, але цього недостатньо"
Football.ua
2025-07-24T21:57:21Z
"Ми ще зустрінемося": Абрагам попередив Шахтар після поразки
Football.ua
2025-07-24T21:24:40Z
Бойко пояснив, як під час війни виїхав за кордон на бій Усика з Дюбуа
24tv
2025-07-24T21:21:48Z
"Його перемагали": колишній чемпіон світу розповів, як завершиться наступний бій Усика
24tv
2025-07-24T20:51:02Z
ПСЖ може втратити Доннарумму безкоштовно
Football.ua
2025-07-24T20:36:36Z
Колишня дружина легенди українського футболу похизувалась вогняною формою
24tv
2025-07-24T20:12:04Z
Катерина Усик поділилась гарячими фото, які "зірвуть дах"
24tv
2025-07-24T20:06:41Z
Нові правила ЄС щодо штучного інтелекту розкололи техногігантів
Хвиля
2025-07-24T21:21:52Z
ФРУ закликала НКРЕКП не підвищувати граничні ціни на електроенергію без аналізу наслідків для промисловості
Telegraf
2025-07-24T19:45:51Z
Українці масово одержують завищені платежі за комуналку: куди скаржитися
Хвиля
2025-07-24T19:42:38Z
Російська економіка тримається на популізмі воєнного часу - Ліпавський
УкраинФорм
2025-07-24T19:06:53Z
Виробники харчів підняли ціни на 20%: які продукти здорожчали найбільше
24tv
2025-07-24T19:03:19Z
Китай завершує випробування надшвидкісного потяга
1News
2025-07-24T19:03:03Z
Санкції ЄС: перший танкер відмовився доставити нафту рф для індійського НПЗ
iPress
2025-07-24T18:55:39Z
Молдова та Євросоюз узгодили розширення торгівлі
iPress
2025-07-24T18:55:33Z
росіяни через литовську компанію переказали до рф понад €50 млн
iPress
2025-07-24T18:55:22Z
OpenAI планує запуск GPT-5 вже у серпні
InternetUA
2025-07-25T01:03:51Z
Samsung LockStar отримає нові анімації розблокування для Android 16
InternetUA
2025-07-24T23:51:17Z
Польські археологи виявили дерев'яне обличчя під водою
Gazeta UA
2025-07-24T22:42:33Z
Маск відреагував на збій Starlink
Gazeta UA
2025-07-24T21:54:11Z
OpenAI підтвердила майбутню функцію навчання в ChatGPT: кому вона буде корисною
InternetUA
2025-07-24T21:52:33Z
В Ірландії скандал через вікову перевірку платформи Х: що відомо
InternetUA
2025-07-24T21:28:33Z
Starlink Ілона Маска "впав" в усьому світі: що це взагалі було
Telegraf
2025-07-24T20:51:42Z
Це не змова: пілот пояснив, для чого насправді вмикати режим польоту в літаку
24tv
2025-07-24T20:33:53Z
По всьому світу перестав працювати масківський Starlink
Украина Криминальная
2025-07-24T20:03:22Z
Надрозкішні апартаменти Pagani Residences обладнані гаражем усередині гаражу
Топ Жир
2025-07-25T01:18:32Z
Найкрутіший Lincoln, який так і не вийшов у продаж, оснащувався двигуном V12 від суперкара
Топ Жир
2025-07-25T00:33:09Z
Mercedes прикрашає безлику форму зірками
Топ Жир
2025-07-24T23:48:29Z
Закон Коннектикуту про ліву смугу жорстко обмежить повільних водіїв з наступного року
Топ Жир
2025-07-24T23:18:30Z
Ціна американського кросовера Subaru зросла, але оновлення виявилися незначними
Топ Жир
2025-07-24T22:18:18Z
Цей водоплавний монстр з двигуном RX-7 перетворює будь-який водоймище на вашу особисту гоночну трасу
Топ Жир
2025-07-24T21:48:08Z
Тойота без зайвого шуму вдосконалила свою найдоступнішу седану модель
Топ Жир
2025-07-24T21:18:29Z
Партнер Honda з автоспорту спільно з Pininfarina створив нову спортивну модель
Топ Жир
2025-07-24T20:03:07Z
Це не стара “Корвет” твого діда, хоч і схожа на неї
Топ Жир
2025-07-24T19:03:36Z