MY.UAНовини
Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням
Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням

Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням

Інтегрувати геть усіх дітей з особливими освітніми потребами в звичайні класи поки що неможливо. Нещодавно Володимир Зеленський підписав закон, покликаний розширити мережу і профілі спеціальних шкіл для дітей з особливими освітніми потребами (ООП). Документ викликав бурхливе обговорення в батьківських колах, оскільки був представлений народним депутатом Павлом Сушком як дороговказ до створення спецшкіл для дітей з психічними порушеннями та розладами поведінки. Багато хто вирішив, що таким чином в Україні хочуть згортати інклюзію. Що відбувається насправді - досліджувала журналістка Коротко про.

Від теорії до реалій

Про інтеграцію дітей з особливими потребами у звичайні школи почали говорити ще з 2000-х років, проте завершеного вигляду ця кампанія набула тільки у 2017-му, коли статтю про інклюзивне навчання включили до закону про загальну середню освіту. В тому ж році було вирішено, що набір учнів до підготовчих та перших класів спецшкіл інтернатного типу припиняється, такі заклади мають перепрофілюватися або закриватися.

Постанова Кабінету міністрів передбачала, що до 2022 року всі учні спецшкіл для дітей із затримкою психічного розвитку мають влитися в гурти дітей з нормотиповим розвитком. В інклюзивні класи можуть набирати до 30 дітей, троє з яких можуть бути з ООП. Підтримувати дітей на уроках і під час перерви мають асистент учителя і асистент дитини. Для корекційних занять школи отримали право наймати за трудовими договорами педагогів зі спецосвітою, психологів, логопедів, дефектологів тощо.

Урядове рішення зустріло як схвалення, так і опір. Більшість громадських об’єднань, які опікуються дітьми з синдромом Дауна або розладами аутичного спектру, вітали ініціативу з тих міркувань, що діти з ООП отримають серед звичайних однолітків кращу соціалізацію, а звичайні діти навчатимуться толерантного ставлення до «не таких, як усі».

Поруч з тим батьки почали виходити на протести проти закриття спецшкіл, бо мали острахи, що в звичайних школах не знайдеться фахівців для забезпечення ООП, і діти з такими потребами можуть піддаватися булінгу. Мали рацію як оптимісти, так і песимісти. Тим паче, що в процес втрутилася пандемія коронавірусу.

У 2020 році Міносвіти звітувало, що в Україні створено понад 13 500 інклюзивних класів, де навчалися більше 19 000 учнів з ООП, дитячі садки відвідували понад 4500 таких дітей. В той же час Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні дійшла висновку, що доступ до інклюзивної освіти мають приблизно 15% дітей з ООП. Решта 85 % або відвідують спецшколи, або навчаються вдома, або взагалі не здобувають освіту, бо школи в громадах погано пристосовані для дітей з ООП. І через слабку підготовку персоналу, і через важку фізичну доступність навчальних приміщень, і слабкі навчальні програми, і через брак інформаційно-комунікаційного забезпечення та індивідуальної підтримки.

- Звичайна школа просто не має можливостей надати реальну допомогу таким дітям, - вважає освітній експерт, шеф-редактор порталу "Освітня політика" Віктор Громовий. - Теоретики інклюзії були дуже далекі від реалій. Коли в класі 30 учнів, ніяка індивідуалізація в принципі не можлива.

2013 рік. Акція за права дітей з аутизмом навчатися в школі. Фото: https://www.facebook.com/Childwithfuture

Консенсус знайти важко

Увагу до закону привернув автор правки про спецшколи Павло Сушко, після чого почалося бурхливе обговорення. Народний депутат наполягає на тому, що всі діти різні і потреби мають різні.

- Взагалі практика протиставлення спеціальної освіти та інклюзивного навчання є хибною. Вибір батьками та дитиною форми навчання повинен відбуватися не за принципом безальтернативності, коли спеціальна школа обирається у звʼязку з відсутністю інклюзії у звичайній. І навпаки - обирається інклюзія лише тому, що поряд нема спеціального закладу освіти або його ліквідовано. Спеціальна школа, як і навчання в інклюзивному класі, має обиратися тоді, коли це відповідає найкращим інтересам дитини… - висловлює свої переконання Павло Сушко.

Більшість коментаторів з цим погоджуються, бо інклюзія не стала панацеєю. Законодавство передбачає, що кожна школа має забезпечити інклюзивне навчання дитині поруч з її домом. Батькам достатньо отримати направлення з ІРЦ (інклюзивно-ресурсного центру, що працює в районі) і написати заяву директору школи. Але школа від школи різняться. Є сильніші за техоснащенням і педколективом, є слабші.

Батьки пишуть, що в багатьох випадках інклюзія – це фікція, звіти на папері. Вчителі не приділяють особливим дітям уваги, кидають їх на своїх асистентів, а ті нічому не вчать. Що часто дітей з ООП тримають осторонь від інших в ресурсних кімнатах (приміщення для психологічного відновлення), не забезпечують спеціальним наочним матеріалом, не запрошують фахівців з корекції, хоча школи отримують на це від держави субвенції за принципом «гроші ідуть за дитиною».

Втім, є також пости та інші коментарі, де вимагають розвивати інклюзію, а спецшколи називають радянськими рудиментами, спецтаборами для хворих дітей і вимагають їх негайного розпуску. Істина, либонь, посередині, а то й узагалі її немає. Батьки дітей з ООП скаржаться, що хочуть інклюзії, але школа не бажає брати таких учнів або всіма силами, енергією інших батьків намагається із своїх стін їх випхати. Вчителі кажуть, що одна затята «яжемама» ладна порушити весь навчальний процес у класі, аби змусити догоджати її дитині, і вважають інклюзію «карою божою».

Консенсус між батьками, школою і самою дитиною вдається знайти нечасто.

На початку лютого 2022 року У Хмельницькому відкрили перший в Україні інклюзивний клас безпеки ДСНС. Фото: ДСНС

Свій серед чужих

Юрист і психолог Ліля Орел відмічає, що інколи батьки, які хочуть інклюзію, не звітують собі у тому, що дитина може почуватися некомфортно в умовах звичайного класу.

- Дитина з ООП схильна швидше втомлюватися, а в неї п’ять уроків. На уроках школярі співають, може, навіть танцюють, на перервах галасують… У дитини розлади аутичного спектру, вона не переносить галас і від того може дратуватися ще більше, почуватися, що перебуває серед ворожих чужих. Якщо основною метою інклюзії називали соціалізацію, то насправді тут про соціалізацію не йдеться. Всі сподівалися, що діти з ООП будуть повторювати поведінку нормотипових дітей, а по факту нормотипові діти, особливо у перших класах, повторюють поведінку своїх однолітків з особливими потребами за принципом «чому йому можна, а мені - ні». Звісно, це непокоїть батьків. Діти з ООП мають почуватися своїми серед своїх.

Експертка наводить приклад з власного життя.

- У школі я вчилася разом з хлопчиком, який мав поганий слух. У нашому класі вчителі завжди говорили голосно, щоб він міг розчути. Все було ніби добре, принаймні так усім здавалося. Після школи хлопець вступив до технікуму для людей з порушеннями слухового апарату, вивчив жестову мову і отримав нову якість життя – став почуватися своїм серед своїх.

Лілія Орел не вважає булінг дітей з ООП якоюсь великою проблемою.

- Може, десь таке є, але я з подібними випадками не зустрічалася. Дитина з ООП має бути під опікою асистента вчителя, такі є в кожній школі з інклюзією. А от асистенти дитини - не завжди. Ця посада не є шкільною, вона фінансується службами соцзахисту. Ставка вкрай маленька, тому часто таку роль виконує хтось із батьків дитини. Або дитину, якщо стан складний, переводять на індивідуальне навчання. Бо до дитсадка мама може привести доньку чи сина на кілька годин, а до школи з кабінетною системою це вже дуже важко.

На думку нашої співрозмовниці, спецшколи мають право на життя і розвиток, але мають бути створені певні умови:

- Наповнюваність класів невелика, у дітей має бути однакова нозологія, дуже бажано, щоб в одній установі перебували діти без великих вікових розривів, наприклад, з 7 до 9 років. Але така школа може бути далеко від дому, віддавати дитину на інтернатне положення захочуть не всі, бо без рідних вона травмується. Проміжковим варіантом мають стати спеціальні класи в школах, щоб учні почувалися своїми серед своїх. Та й до фінансування роботи педагогів хотілося б бачити інший підхід. За корекційно-розвиткові заняття не в кожній громаді фахівці вчасно отримують оплату за цивільним договором. Так само, як і субвенції на роботу з дітьми з ООП.

Що стосується соціалізації, то паралельно з навчанням діти, переконана експерт, мають вчитися щось робити руками, щоб до 18 років, коли для держави вони перестануть бути дітьми, вміли якось заробляти на хліб.

Урок «Що таке щастя» у 2-му класі у 28-й спеціалізованій школі Шевченківського району Києва. Фото: ФБ школи

Потрібні регулювання і контроль

Тим, хто починає голосити через «згортання» інклюзії в школах, консул благодійної організації “Аутизм-Європа”, засновниця громадської організації "Дитина з майбутнім" Інна Сергієнко радить ознайомитися з текстом закону.

- Цей закон нічого не міняє, тільки додає кілька слів у призначення спецшкіл. Спецшколи можна було відкривати і можна буде відкривати, на інклюзію це ніяк не впливатиме, треба підтримувати і те, і те. Інклюзія - це ідеальний варіант. Якби всіх дітей з ООП можна було забезпечити інклюзією, я була б найщасливіша людина на цій планеті, наша організація «Дитина з майбутнім» перша виходила на мітинги за те, щоб діти з аутизмом вчилися в школі. Але ми живемо там, де живемо, і мусимо брати це до уваги. Купа сімей перемістилася із зони бойових дій, у багатьох немає грошей. А спецшкола – це заклад, де дитину нагодують…

Експерт зауважує, що війна перешкоджає планам. Зокрема, і в освіті.

- Багато фахівців поїхали за кордон, інклюзію просто нема кому робити. Асистенти дитини мають фінансуватися з місцевих бюджетів, а почасти громади не виділяють на це кошти. Як дитину з важкими порушеннями привести у звичайний клас без підтримки? Для багатьох спецшколи зараз – це рятувальний круг. Інша справа, що потрібний контроль, потрібні незалежні піклувальні ради, які наглядали б за роботою таких шкіл, інтернатів. Я не згодна з тими, хто вважає, що в спецшколі дитина ізольована, бо знаю ситуацію. Нещодавно говорила з Ольгою Павлюченко - директоркою 28-ї київської спецшколи, так вона розповіла, що дітей весь час кудись водять, з чимось знайомлять. Є батьки, які обирають такі спецшколи, навіть коли мають рекомендації в інклюзію.

Щоб інклюзія працювала так, як було задумано, в неї ще дуже багато треба вкладати, наголошує наша співрозмовниця. Тому батькам, які мають дітей з ООП, весь час доводиться боротися – за увагу, за спеціалістів, за соціальних працівників, просто за розуміння проблеми.

- Спеціальні школи існують в усіх країнах світу. Бо є діти з такими порушеннями, яким тільки дуже багата держава може забезпечити належний рівень підтримки в інклюзії. Працюючи у в «Аутизм-Європа», я поки такого не бачила. Тому будь-яке врегулювання діяльності спецшкіл та інтернатів потрібно. Але найголовніше – це державна підтримка сім’ї, якої, на жаль, сьогодні немає.

До речі

З 1 вересня 2025 року в українських школах планують створювати нові спеціальні класи для дітей з особливими освітніми потребами. Таке рішення було ухвалене минулого року згідно з Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року.

Спецкласи плануються з малою наповнюваністю, навчання має проводитися за спеціальними програмами, підручниками та посібниками. В штаті школи мають бути присутні вчителіі-дефектологи. Для кожного учня з ООП формуватимуть індивідуальну освітню траєкторію.

Теги за темою
Дети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Украина может лишиться помощи Европы: какой план созрел у Кремля
Comments UA
2025-04-18T06:24:26Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
В ЕС хотят видеть доказательства прекращения Россией огня в Украине
ZN UA
2025-04-20T00:52:55Z
Переговоры США и Ирана: стали известны детали
Корреспондент
2025-04-20T00:36:01Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
Келлог рассказал, как США хотят выйти на "всеобъемлющее прекращение огня" в Украине
Хвиля
2025-04-19T17:33:37Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Впервые за пять лет: американцы стали лучше относиться к Китаю
Корреспондент
2025-04-20T01:24:12Z
"Был тюрьмой для ведьм": пара купила дом и теперь переживает события, которые не может объяснить
Фокус
2025-04-20T00:21:12Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
Можете проспать свое счастье: чего лучше избегать в Страстную пятницу
Gazeta UA
2025-04-18T03:36:04Z
"Является символом единения украинцев: Сумская с дочерью приняли участие в фотопроекте "Писанки Киевщины"/Артистка рассказала о важности фотопроекта по популяризации украинских писанок
Апостроф
2025-04-19T17:06:37Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
Дон Ли выбивает бесовской дух из одержимых в трейлере фильма "Святая ночь: Охотники на демонов"
GameMag
2025-04-19T21:57:25Z
Известная украинская актриса разводится с мужем-военным
GlavRed
2025-04-19T19:30:09Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Возвращение Декстера Моргана на первых кадрах сериала "Декстер: Воскрешение"
GameMag
2025-04-16T02:16:13Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
Погода на Пасху: синоптики предупредили, где ожидаются дожди с грозами
Хвиля
2025-04-20T00:15:10Z
Российские снаряды долетают до Сумской громады, россияне активно обстреливают местность, прилегающую к зоне вторжения – ОВА
ZN UA
2025-04-19T23:42:01Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
В Силах обороны Украины отреагировали на сообщение россиян о захвате Басовки в Сумской области
Апостроф
2025-04-06T15:09:00Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Пасха: как избежать переедания на праздник
ZN UA
2025-04-20T00:12:00Z
ТОП-6 продуктов, которые можно есть на ночь
Comments UA
2025-04-19T21:45:42Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Мог все испортить: биохакер, потративший миллионы на борьбу со смертью, сделал большую ошибку
Фокус
2025-04-06T13:06:28Z
Один из симптомов, сигнализирующий о развитии рака на ранних стадиях
Comments UA
2025-04-19T20:42:57Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
За неделю уже второй курсант покончил с собой
Корреспондент
2025-04-19T21:09:07Z
Драка в Киеве во время ЛГБТ-фестиваля: полиция рассказала подробности
Корреспондент
2025-04-19T17:27:22Z
Мобилизированный в ВСУ полковник полиции устроил скандал из-за взяток для полицейских от военнообязанных
Апостроф
2025-04-06T10:06:07Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Увеличилось количество российских Ту-95мс, совершивших вылет
TSN
2025-04-06T02:30:06Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Искусственное мясо не уступило настоящему: ученые узнали, какое из них вкуснее
Фокус
2025-04-19T18:21:13Z
Гороскоп на 20 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-19T15:27:46Z
Увеличить урожай поможет рыба: как ее использовать при посадке помидоров
Telegraf
2025-04-19T15:12:04Z
ТОП странных запретов в Италии, за нарушение которых могут оштрафовать
Comments UA
2025-04-19T14:45:44Z
Ленивый хачапури: вкусное сырное наслаждение за 15 минут, рецепт
Знай
2025-04-19T08:51:12Z
Готовится просто, а вкус необычный: рецепт салата из пекинской капусты по-новому
Telegraf
2025-04-19T06:12:22Z
Не вырастет и то, и другое: что категорически нельзя сажать возле клубники
Telegraf
2025-04-19T05:09:01Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Договор о недрах: Качка рассказал о преимуществах
Корреспондент
2025-04-20T00:57:12Z
Недвижимость вместо алиментов: можно ли ее получить
ZN UA
2025-04-19T22:21:27Z
Рост цен только ускоряется: свекла и морковь уже на вес золота
Знай
2025-04-19T20:12:18Z
Рынок газа нужно восстанавливать — заместительница председателя наблюдательного совета «Нефтегаза»
Апостроф
2025-04-19T18:54:12Z
Помощь ВПЛ в Днепре на аренду жилья: в апреле произошли изменения, известно о новых правилах
Политека
2025-04-19T18:30:02Z
Переоформление субсидий с 1 мая 2025: кому необходимо обратиться в ПФУ
Хвиля
2025-04-19T18:27:09Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Чепурному покорился пьедестал этапа Кубка мира
Корреспондент
2025-04-19T22:00:50Z
Рекорд покорен: у Астон Виллы теперь два лучших бомбардира
Корреспондент
2025-04-19T21:18:25Z
Теперь только Насьональ: клуб Мбаппе вылетает из профессионалов
Корреспондент
2025-04-19T20:45:40Z
Шахтер - Колос: одни забивают - другие достигают
Корреспондент
2025-04-19T19:57:52Z
Национальная баскетбольная лига индивидуально отметила тренера Кливленда
Корреспондент
2025-04-19T18:54:02Z
Раскатали голевую ничью: Полесье и Левый Берег не определили победителя
Корреспондент
2025-04-19T18:30:04Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
Mechanics VoiceOver провела юбилейную демонстрацию русской локализации Psychonauts 2 — 20 минут в честь 20 лет франшизы
GameMag
2025-04-19T21:57:13Z
Настоящее ган-фу: Трейлер боевой системы в ураганном экшене SPINE — анонсирована версия для Switch 2
GameMag
2025-04-19T21:16:28Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z
Запас хода вырастет вдвое: раскрыты подробности кроссовера Nissan Leaf 2026
Фокус
2025-04-18T14:40:50Z
Новый кроссовер Mazda CX-5 2026 показали до презентации
Фокус
2025-04-18T11:12:51Z