MY.UAНовини
Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням
Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням

Кількість спецшкіл зросте: що буде з інклюзивним навчанням

Інтегрувати геть усіх дітей з особливими освітніми потребами в звичайні класи поки що неможливо. Нещодавно Володимир Зеленський підписав закон, покликаний розширити мережу і профілі спеціальних шкіл для дітей з особливими освітніми потребами (ООП). Документ викликав бурхливе обговорення в батьківських колах, оскільки був представлений народним депутатом Павлом Сушком як дороговказ до створення спецшкіл для дітей з психічними порушеннями та розладами поведінки. Багато хто вирішив, що таким чином в Україні хочуть згортати інклюзію. Що відбувається насправді - досліджувала журналістка Коротко про.

Від теорії до реалій

Про інтеграцію дітей з особливими потребами у звичайні школи почали говорити ще з 2000-х років, проте завершеного вигляду ця кампанія набула тільки у 2017-му, коли статтю про інклюзивне навчання включили до закону про загальну середню освіту. В тому ж році було вирішено, що набір учнів до підготовчих та перших класів спецшкіл інтернатного типу припиняється, такі заклади мають перепрофілюватися або закриватися.

Постанова Кабінету міністрів передбачала, що до 2022 року всі учні спецшкіл для дітей із затримкою психічного розвитку мають влитися в гурти дітей з нормотиповим розвитком. В інклюзивні класи можуть набирати до 30 дітей, троє з яких можуть бути з ООП. Підтримувати дітей на уроках і під час перерви мають асистент учителя і асистент дитини. Для корекційних занять школи отримали право наймати за трудовими договорами педагогів зі спецосвітою, психологів, логопедів, дефектологів тощо.

Урядове рішення зустріло як схвалення, так і опір. Більшість громадських об’єднань, які опікуються дітьми з синдромом Дауна або розладами аутичного спектру, вітали ініціативу з тих міркувань, що діти з ООП отримають серед звичайних однолітків кращу соціалізацію, а звичайні діти навчатимуться толерантного ставлення до «не таких, як усі».

Поруч з тим батьки почали виходити на протести проти закриття спецшкіл, бо мали острахи, що в звичайних школах не знайдеться фахівців для забезпечення ООП, і діти з такими потребами можуть піддаватися булінгу. Мали рацію як оптимісти, так і песимісти. Тим паче, що в процес втрутилася пандемія коронавірусу.

У 2020 році Міносвіти звітувало, що в Україні створено понад 13 500 інклюзивних класів, де навчалися більше 19 000 учнів з ООП, дитячі садки відвідували понад 4500 таких дітей. В той же час Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні дійшла висновку, що доступ до інклюзивної освіти мають приблизно 15% дітей з ООП. Решта 85 % або відвідують спецшколи, або навчаються вдома, або взагалі не здобувають освіту, бо школи в громадах погано пристосовані для дітей з ООП. І через слабку підготовку персоналу, і через важку фізичну доступність навчальних приміщень, і слабкі навчальні програми, і через брак інформаційно-комунікаційного забезпечення та індивідуальної підтримки.

- Звичайна школа просто не має можливостей надати реальну допомогу таким дітям, - вважає освітній експерт, шеф-редактор порталу "Освітня політика" Віктор Громовий. - Теоретики інклюзії були дуже далекі від реалій. Коли в класі 30 учнів, ніяка індивідуалізація в принципі не можлива.

2013 рік. Акція за права дітей з аутизмом навчатися в школі. Фото: https://www.facebook.com/Childwithfuture

Консенсус знайти важко

Увагу до закону привернув автор правки про спецшколи Павло Сушко, після чого почалося бурхливе обговорення. Народний депутат наполягає на тому, що всі діти різні і потреби мають різні.

- Взагалі практика протиставлення спеціальної освіти та інклюзивного навчання є хибною. Вибір батьками та дитиною форми навчання повинен відбуватися не за принципом безальтернативності, коли спеціальна школа обирається у звʼязку з відсутністю інклюзії у звичайній. І навпаки - обирається інклюзія лише тому, що поряд нема спеціального закладу освіти або його ліквідовано. Спеціальна школа, як і навчання в інклюзивному класі, має обиратися тоді, коли це відповідає найкращим інтересам дитини… - висловлює свої переконання Павло Сушко.

Більшість коментаторів з цим погоджуються, бо інклюзія не стала панацеєю. Законодавство передбачає, що кожна школа має забезпечити інклюзивне навчання дитині поруч з її домом. Батькам достатньо отримати направлення з ІРЦ (інклюзивно-ресурсного центру, що працює в районі) і написати заяву директору школи. Але школа від школи різняться. Є сильніші за техоснащенням і педколективом, є слабші.

Батьки пишуть, що в багатьох випадках інклюзія – це фікція, звіти на папері. Вчителі не приділяють особливим дітям уваги, кидають їх на своїх асистентів, а ті нічому не вчать. Що часто дітей з ООП тримають осторонь від інших в ресурсних кімнатах (приміщення для психологічного відновлення), не забезпечують спеціальним наочним матеріалом, не запрошують фахівців з корекції, хоча школи отримують на це від держави субвенції за принципом «гроші ідуть за дитиною».

Втім, є також пости та інші коментарі, де вимагають розвивати інклюзію, а спецшколи називають радянськими рудиментами, спецтаборами для хворих дітей і вимагають їх негайного розпуску. Істина, либонь, посередині, а то й узагалі її немає. Батьки дітей з ООП скаржаться, що хочуть інклюзії, але школа не бажає брати таких учнів або всіма силами, енергією інших батьків намагається із своїх стін їх випхати. Вчителі кажуть, що одна затята «яжемама» ладна порушити весь навчальний процес у класі, аби змусити догоджати її дитині, і вважають інклюзію «карою божою».

Консенсус між батьками, школою і самою дитиною вдається знайти нечасто.

На початку лютого 2022 року У Хмельницькому відкрили перший в Україні інклюзивний клас безпеки ДСНС. Фото: ДСНС

Свій серед чужих

Юрист і психолог Ліля Орел відмічає, що інколи батьки, які хочуть інклюзію, не звітують собі у тому, що дитина може почуватися некомфортно в умовах звичайного класу.

- Дитина з ООП схильна швидше втомлюватися, а в неї п’ять уроків. На уроках школярі співають, може, навіть танцюють, на перервах галасують… У дитини розлади аутичного спектру, вона не переносить галас і від того може дратуватися ще більше, почуватися, що перебуває серед ворожих чужих. Якщо основною метою інклюзії називали соціалізацію, то насправді тут про соціалізацію не йдеться. Всі сподівалися, що діти з ООП будуть повторювати поведінку нормотипових дітей, а по факту нормотипові діти, особливо у перших класах, повторюють поведінку своїх однолітків з особливими потребами за принципом «чому йому можна, а мені - ні». Звісно, це непокоїть батьків. Діти з ООП мають почуватися своїми серед своїх.

Експертка наводить приклад з власного життя.

- У школі я вчилася разом з хлопчиком, який мав поганий слух. У нашому класі вчителі завжди говорили голосно, щоб він міг розчути. Все було ніби добре, принаймні так усім здавалося. Після школи хлопець вступив до технікуму для людей з порушеннями слухового апарату, вивчив жестову мову і отримав нову якість життя – став почуватися своїм серед своїх.

Лілія Орел не вважає булінг дітей з ООП якоюсь великою проблемою.

- Може, десь таке є, але я з подібними випадками не зустрічалася. Дитина з ООП має бути під опікою асистента вчителя, такі є в кожній школі з інклюзією. А от асистенти дитини - не завжди. Ця посада не є шкільною, вона фінансується службами соцзахисту. Ставка вкрай маленька, тому часто таку роль виконує хтось із батьків дитини. Або дитину, якщо стан складний, переводять на індивідуальне навчання. Бо до дитсадка мама може привести доньку чи сина на кілька годин, а до школи з кабінетною системою це вже дуже важко.

На думку нашої співрозмовниці, спецшколи мають право на життя і розвиток, але мають бути створені певні умови:

- Наповнюваність класів невелика, у дітей має бути однакова нозологія, дуже бажано, щоб в одній установі перебували діти без великих вікових розривів, наприклад, з 7 до 9 років. Але така школа може бути далеко від дому, віддавати дитину на інтернатне положення захочуть не всі, бо без рідних вона травмується. Проміжковим варіантом мають стати спеціальні класи в школах, щоб учні почувалися своїми серед своїх. Та й до фінансування роботи педагогів хотілося б бачити інший підхід. За корекційно-розвиткові заняття не в кожній громаді фахівці вчасно отримують оплату за цивільним договором. Так само, як і субвенції на роботу з дітьми з ООП.

Що стосується соціалізації, то паралельно з навчанням діти, переконана експерт, мають вчитися щось робити руками, щоб до 18 років, коли для держави вони перестануть бути дітьми, вміли якось заробляти на хліб.

Урок «Що таке щастя» у 2-му класі у 28-й спеціалізованій школі Шевченківського району Києва. Фото: ФБ школи

Потрібні регулювання і контроль

Тим, хто починає голосити через «згортання» інклюзії в школах, консул благодійної організації “Аутизм-Європа”, засновниця громадської організації "Дитина з майбутнім" Інна Сергієнко радить ознайомитися з текстом закону.

- Цей закон нічого не міняє, тільки додає кілька слів у призначення спецшкіл. Спецшколи можна було відкривати і можна буде відкривати, на інклюзію це ніяк не впливатиме, треба підтримувати і те, і те. Інклюзія - це ідеальний варіант. Якби всіх дітей з ООП можна було забезпечити інклюзією, я була б найщасливіша людина на цій планеті, наша організація «Дитина з майбутнім» перша виходила на мітинги за те, щоб діти з аутизмом вчилися в школі. Але ми живемо там, де живемо, і мусимо брати це до уваги. Купа сімей перемістилася із зони бойових дій, у багатьох немає грошей. А спецшкола – це заклад, де дитину нагодують…

Експерт зауважує, що війна перешкоджає планам. Зокрема, і в освіті.

- Багато фахівців поїхали за кордон, інклюзію просто нема кому робити. Асистенти дитини мають фінансуватися з місцевих бюджетів, а почасти громади не виділяють на це кошти. Як дитину з важкими порушеннями привести у звичайний клас без підтримки? Для багатьох спецшколи зараз – це рятувальний круг. Інша справа, що потрібний контроль, потрібні незалежні піклувальні ради, які наглядали б за роботою таких шкіл, інтернатів. Я не згодна з тими, хто вважає, що в спецшколі дитина ізольована, бо знаю ситуацію. Нещодавно говорила з Ольгою Павлюченко - директоркою 28-ї київської спецшколи, так вона розповіла, що дітей весь час кудись водять, з чимось знайомлять. Є батьки, які обирають такі спецшколи, навіть коли мають рекомендації в інклюзію.

Щоб інклюзія працювала так, як було задумано, в неї ще дуже багато треба вкладати, наголошує наша співрозмовниця. Тому батькам, які мають дітей з ООП, весь час доводиться боротися – за увагу, за спеціалістів, за соціальних працівників, просто за розуміння проблеми.

- Спеціальні школи існують в усіх країнах світу. Бо є діти з такими порушеннями, яким тільки дуже багата держава може забезпечити належний рівень підтримки в інклюзії. Працюючи у в «Аутизм-Європа», я поки такого не бачила. Тому будь-яке врегулювання діяльності спецшкіл та інтернатів потрібно. Але найголовніше – це державна підтримка сім’ї, якої, на жаль, сьогодні немає.

До речі

З 1 вересня 2025 року в українських школах планують створювати нові спеціальні класи для дітей з особливими освітніми потребами. Таке рішення було ухвалене минулого року згідно з Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року.

Спецкласи плануються з малою наповнюваністю, навчання має проводитися за спеціальними програмами, підручниками та посібниками. В штаті школи мають бути присутні вчителіі-дефектологи. Для кожного учня з ООП формуватимуть індивідуальну освітню траєкторію.

Теги за темою
Дети
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
В Мексике в прямом эфире убили кандидатку в мэры
Корреспондент
2025-05-13T04:18:18Z
Трамп озвучил новое требование к Украине после речи Путина
Telegraf
2025-05-11T16:58:17Z
Победительница "Битвы экстрасенсов" назвала дату масштабной атаки РФ на Украину
TSN
2025-05-11T13:34:57Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Итоги 12.05. Встреча Украина-РФ и дело MH17
Корреспондент
2025-05-13T04:00:22Z
Чиновники РФ отговаривают Путина от переговоров - ISW
Корреспондент
2025-05-13T03:45:23Z
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Портников объяснил, почему Путин отказался от прекращения огня и предложил переговоры
TSN
2025-05-11T13:34:59Z
Россиян начинает бесить 9 мая - что изменилось и в чем причина
GlavRed
2025-05-11T11:28:13Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
Степан Казанин резко высказался об исчезновении Елены Кравец из "Квартал 95": "Мы ее научили..."
Знай
2025-05-10T09:51:08Z
Евровидение 2025: даты эфиров, где их смотреть и кто будет комментировать
UAToday
2025-05-13T02:06:09Z
День Украины пройдет на Каннском кинофестивале
Корреспондент
2025-05-12T15:54:01Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
София Ротару продала элитную недвижимость в Москве: насколько продешевила певица
Знай
2025-05-04T04:51:29Z
Необратимые изменения: врач рассказал о диагнозе известной российской певицы, заставившей ее уйти со сцены
Comments UA
2025-05-11T20:57:50Z
Украинки не планируют возвращаться домой после войны: результаты опроса
Comments UA
2025-05-07T22:27:31Z
Названо количество пользователей искусственного интеллекта среди украинцев
Корреспондент
2025-05-12T18:51:37Z
Под заснеженной горой может скрываться вход в "мир пришельцев": документы ЦРУ
Фокус
2025-05-11T16:51:58Z
Пенсионерам выплатят специальные надбавки: какие суммы обещают
Знай
2025-05-03T15:30:37Z
13 мая: церковный праздник сегодня, три запрета этого дня
UAToday
2025-05-13T04:00:36Z
Польские перевозчики заблокировали ПП "Ягодин - Дорогуск": что известно
UAToday
2025-05-13T02:06:36Z
В ЕС уменьшилось количество украинцев с временной защитой
Европейская правда
2025-05-12T18:18:59Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Делал селфи: Зеленский вышел в центр Киева и фотографировался с людьми, — соцсети
Фокус
2025-05-07T18:18:33Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Завтрак для женщин: что должно быть в рационе каждой
Gazeta UA
2025-05-09T21:39:52Z
Ученые открыли редкую мутацию, которая позволяет высыпаться всего за 4 часа
Факти ICTV
2025-05-11T09:30:52Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Операция через глаз: американцы удалили опасную опухоль позвоночника
Новости Украины
2025-05-12T12:45:55Z
Сезонные рецепты: как приготовить спаржу с соусом голландайз
Фокус
2025-05-12T12:36:49Z
В Львове, чтобы спасти пациента, хирурги остановили работу всех органов на 1 час 20 минут
Факти ICTV
2025-05-12T09:43:21Z
Чем опасен Wi-Fi роутер и почему его стоит отключать перед сном?
UAToday
2025-05-12T09:00:21Z
Праздники 12 мая 2025 года: что нельзя делать в этот день
Корреспондент
2025-05-12T08:00:47Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Венгрия из-за рекордного дефицита заморозила часть бюджетных расходов
Корреспондент
2025-05-13T02:48:58Z
Мошенники обокрали украинцев на миллиард: НБУ предупредил о распространенных схемах
UAToday
2025-05-13T02:06:34Z
Венгрия замораживает часть бюджетных расходов из-за рекордного дефицита
Европейская правда
2025-05-12T18:16:20Z
Китай увеличил импорт нефти "про запас" - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T17:48:48Z
Всемирный банк выделил Молдове 90 миллионов долларов
Корреспондент
2025-05-12T12:51:59Z
Торговая сделка между США и Китаем стимулировала рост рынка
Корреспондент
2025-05-12T12:40:43Z
Автопроизводитель Nissan уволит 19 тысяч сотрудников - СМИ
Корреспондент
2025-05-12T12:36:00Z
Украинцы получили рекордную сумму "Нацкешбека" за месяц: детали
Comments UA
2025-05-12T12:12:29Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 13 мая в Украине
UAToday
2025-05-13T04:30:17Z
Остаемся без еды: Украину накроет опасная жара и засуха уже летом, что обещает прогноз погоды
Знай
2025-05-11T04:30:41Z
Медсестра одним выстрелом из гранатомета уничтожила группу оккупантов
Comments UA
2025-05-12T13:52:51Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Генштаб обновил данные о потерях РФ в войне
Корреспондент
2025-05-13T05:06:12Z
В Запорожской ОВА рассказали об обстрелах региона
Корреспондент
2025-05-13T04:30:12Z
В Киеве прохладно и сыро: синоптики обновили прогноз на субботу
Gazeta UA
2025-05-10T03:24:36Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Враг продвинулся на Донетчине — DeepState
TSN
2025-05-13T03:33:35Z
Учительница физики из Прикарпатья получила десять лет заключения за распространение наркотиков
Апостроф
2025-05-07T15:33:41Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T09:07:24Z
В Запорожье возросло число травмированных. В ГСЧС показали последствия атаки 6 мая
ZN UA
2025-05-07T04:45:58Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
На Буковине задержали правоохранителя за организацию схемы для уклонистов
UAToday
2025-05-13T02:06:35Z
Трое бельгийских военных получили ранения на учениях в Шотландии
Европейская правда
2025-05-12T18:55:02Z
Лондонская полиция расследует пожар в доме премьера Великобритании
Европейская правда
2025-05-12T18:06:39Z
В Харьковской области раскрыли схему присвоения недвижимости умерших
Корреспондент
2025-05-12T17:22:23Z
Выезд за 9 тыс. долларов: ГБР разоблачило правоохранителя в помощи уклонистам в бегстве
Апостроф
2025-05-12T16:06:45Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
На складе Tesla накоплено более 10 тысяч непроданных пикапов Cybertruck
Корреспондент
2025-05-07T17:39:20Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Audi отзывает около 90 тысяч автомобилей из-за утечки моторного масла
Корреспондент
2025-05-12T16:45:30Z
Руководство Формулы-1 может неожиданно смениться
Корреспондент
2025-05-12T16:30:33Z
Универсальный транспорт: представлен оригинальный автодом-амфибия
Фокус
2025-05-12T09:27:56Z
Уклонистам не оставят ничего: заберут деньги, авто и жилье
Знай
2025-05-12T08:30:18Z
Большой вэн и еще большие возможности: Toyota Proace и Proace Verso тест
Корреспондент
2025-05-12T07:28:37Z
Как правильно действовать, если ваше авто заблокировали на парковке
Comments UA
2025-05-12T05:54:28Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Раки должны довериться тишине, а Скорпионам пора остановиться: астрологический прогноз на рунах на 13 мая 2025 года
TSN
2025-05-13T02:34:59Z
5 самых популярных заправок, которые сделают любой салат вкуснее
TSN
2025-05-12T18:03:48Z
"Згідний" или "згодний": языковед разъяснил употребление схожих слов
TSN
2025-05-12T17:19:12Z
Руины и тишина: туристов привлекает село-музей под открытым небом, в котором остановилось время
Gazeta UA
2025-05-12T12:51:20Z
Кальциевая бомба: как обычная яичная вода превращается в суперподкормку для растений
Знай
2025-05-12T10:51:49Z
Осимхен выбрал для себя приоритетный клуб для дальнейшей карьеры
Корреспондент
2025-05-12T17:18:15Z
В плей-офф НХЛ Вашингтон потерпел очередное поражение, Эдмонтон лидирует
Корреспондент
2025-05-13T05:03:52Z
Названа сумма, которую будет получать Анчелотти в сборной Бразилии
Корреспондент
2025-05-13T04:03:42Z
Это было тяжело: Свитолина прокомментировала успешное выступление в Риме
Корреспондент
2025-05-13T03:48:07Z
ПСЖ подал в суд на Мбаппе, требуя от игрока Реала денежную компенсацию
Корреспондент
2025-05-12T20:48:39Z
Ямаль рассказал, что помогло Барселоне одержать победу над Реалом
Корреспондент
2025-05-12T19:30:51Z
Усик выразил согласие на проведение третьего поединка с Фьюри
Корреспондент
2025-05-12T18:54:25Z
Мбаппе обратился к болельщикам Реала после поражения от Барселоны
Корреспондент
2025-05-12T18:33:31Z
Техника против физики: тренер оценил поединки Усика с Фьюри и Джошуа
Корреспондент
2025-05-12T18:12:13Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Google обновляет свой логотип "G" впервые за 10 лет
Корреспондент
2025-05-12T16:36:14Z
Украинский турнирный оператор объявил о проведении Budapest Major 2025
Корреспондент
2025-05-12T16:24:23Z
Можно не заряжать 2 месяца: вышел "неубиваемый" смартфон Doogee V Max S
Фокус
2025-05-12T13:58:19Z
Сегодня над Украиной взойдет Цветочное полнолуние - чем особенна эта ночь?
Новости Украины
2025-05-12T13:57:48Z
Вебінар: Гранти для фермерів. Хто отримає, хто — ні
AgroNews
2025-05-12T13:45:16Z
Надежно и безопасно: как сохранить фотографии, но обойтись без Google Photos
Фокус
2025-05-12T13:31:44Z
The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered установила рекорд по модам: 123 в день
Знай
2025-05-12T12:51:00Z
iPhone подорожает. Эксперты называют скрытые причины
ZN UA
2025-05-12T12:48:12Z