MY.UAНовини
Science.City: що це дасть науці та бізнесу?
Science.City: що це дасть науці та бізнесу?

Science.City: що це дасть науці та бізнесу?

Science.City: що це дасть науці та бізнесу?

Конкурентоспроможність країни, її інноваційний розвиток неможливі без переходу на якісно нову модель економічного розвитку — економіку, що базується на знаннях. Ідеться про системний зсув у підході до розвитку держави, де рушієм зростання стають інновації, наука й технології.

У США цей злам відбувся у 1980-х роках, коли після ухвалення низки нормативно-правових актів, зокрема відомого закону Бай-Доула, приватні інвестиції в наукові дослідження вперше перевищили державні. Менш відомими, але не менш важливими стали й додаткові правові механізми, що регулювали передачу технологій та права інтелектуальної власності, зокрема Federal Technology Transfer Act (Федеральний закон про передачу технологій) 1986 року, які забезпечили ефективну взаємодію між наукою та бізнесом. Саме вони створили умови для вибухового зростання інновацій і зробили США лідером світової інноваційної економіки.

Українська система в правовому регулюванні та структурі бюджетного фінансування суттєво відрізняється від американської. Зокрема характерною особливістю США є потужний сектор приватної вищої освіти, що забезпечує університетам значну фінансову автономію та наближує їхню модель управління до бізнес-структур. Натомість федеральні дослідницькі лабораторії, які фінансуються з державного бюджету, за своїм статусом більше нагадують українські заклади вищої освіти та наукові установи. Саме ці лабораторії стали основними вигодонабувачами змін, закріплених у згаданих вище законах, які значно спростили для них комерціалізацію досліджень.

Україні також необхідні власні інструменти, які відповідатимуть специфіці правового поля та статусу державних наукових установ і університетів, а також враховуватимуть особливості перехідної економіки, що зазнає додаткового тиску від неспровокованої зухвалої військової агресії.

У цьому сенсі правовий режим урядового проєкту Science.City, в разі його запровадження, може стати аналогом американських реформ для української науково-інноваційної сфери. Він покликаний урегулювати ті правові обмеження, які сьогодні гальмують ефективну взаємодію науки з бізнесом, а також створити сприятливе середовище для розвитку економіки, що ґрунтується на знаннях. Уряд готує проєкт закону про Science.City.

Які проблеми вирішує Science.City?

Операційна діяльність державних наукових установ та університетів в Україні надмірно зарегульована, що створює серйозні бар’єри для ефективної співпраці з бізнесом. Зокрема невиправдано високим є фіскальний тиск: так, державні установи змушені сплачувати до 70% податків на дивіденди, отримані від комерціалізації наукових розробок, створених їхніми ж науковцями. Такий рівень оподаткування є унікальним і не застосовується до жодної іншої діяльності в країні.

Виконання реального науково-технічного проєкту на замовлення бізнесу часто потребує оперативного закупівельного процесу — придбання реактивів, матеріалів, обладнання. Проте довготривалі й складні процедури державних закупівель значно ускладнюють цю взаємодію: затягують терміни, позбавляють проєкти гнучкості та призводять до здорожчання. Часто єдиним виходом стає виконання робіт із використанням давальницької сировини (тобто сировини, наданої замовником для вироблення готової продукції), що влаштовує далеко не всіх замовників. Додаткові проблеми створює застаріла інфраструктура та складність доступу до матеріально-технічної бази.

У таких умовах природною є поява двох негативних тенденцій: відтоку інтелектуального капіталу з державного сектору та відмови приватного бізнесу співпрацювати з державними науковими установами й університетами.

Неконкурентне податкове навантаження на заклади вищої освіти та наукові установи істотно знижує їхню конкурентоспроможність, зокрема у залученні інвестицій та розвитку науково-дослідницької діяльності. Навіть якщо не враховувати 20% ПДВ, післясплати 5% військового збору, 22% ЄСВ від заробітної плати та 18% ПДФО працівник отримує 63 грн з кожних 100 грн у зарплатній частині потенційного проєкту. Для порівняння, коли послуги надаються через ФОП, податкове навантаження становить лише 3 грн на 100 грн залученого проєкту.

Такі нерівні конкурентні умови значно обмежують фінансові можливості для реалізації інновацій, ускладнюючи співпрацю з бізнесом і знижуючи потенціал для комерціалізації наукових розробок.

Які ж основні новели вводяться правовим режимом Science.City?

Усім відомий проєкт Дія.City, який отримує переважно позитивні відгуки з боку ІТ-галузі та вже демонструє відчутний стимулювальний вплив на її розвиток.

Як українська наука шукає шлях до бізнесу: від ідеї до стартапу

Так, згідно з даними Національного банку України, експорт комп’ютерних послуг 2024 року становив 6,4 млрд дол., що включає діяльність компаній-резидентів Дія.City. Дослідження Advanter Group, проведене на замовлення об’єднання резидентів Diia.City United, показало, що 98% компаній-резидентів позитивно оцінюють вплив Дія.City на розвиток бізнесу, а за 2023 рік його резиденти сплатили 8,5 млрд грн (Мінцифри).

Які основні стимули розвитку інновацій закладені в правовий режим Science.City? Насамперед — поширення правового режиму Дія.City на діяльність наукових парків, що істотно знизить податкове навантаження та підвищить конкурентоспроможність української прикладної науки, яка готова надавати науково-технологічні послуги бізнесу. Це дасть змогу створити сприятливі умови для залучення інвестицій і покращення співпраці між наукою та бізнесом.

Для стимулювання розвитку інноваційних виробництв і сприяння комерціалізації наукових розробок передбачаються такі податки: ПДФО — 5%, військовий збір — 5%, ЄСВ — 22% за мінімальної зарплати працівників наукового парку приблизно 800 євро. Порівняно з Дія.City такі зарплати можуть видатися незначними, але проти окладу старшого наукового співробітника в державній установі (17 640 грн, що на сьогодні еквівалентне 375 євро) це — вимога щодо збільшення заробітної плати співробітника, а отже, і сплачених державі податків, більш як удвічі.

Крім того, важливим аспектом є унормування оренди державного майна для наукових парків. Без упровадження для них так званої резидентської бізнес-моделі неможливо буде ефективно впорядкувати науково-дослідну інфраструктуру, яка занепадає через недостатнє державне фінансування, не кажучи вже про інфраструктуру, яка перебуває під постійними обстрілами. Тому відкриття можливостей для взаємовигідного партнерства між науковим парком і приватними компаніями без відчуження наукових лабораторій та обладнання в приватні руки є ключем до відновлення інфраструктури, налагодження роботи та створення зручного й комфортного робочого місця для науковця.

Включення наукових парків до цього режиму з урахуванням того, що держава через державні наукові установи та університети входитиме як співзасновник зі своїми правами інтелектуальної власності, дасть змогу активніше залучати ресурси, сприяючи ефективнішому використанню наукового потенціалу та прискоренню комерціалізації досліджень і технологій.

Чи не обмежує користь для держави така кількість пільг?

Історичний досвід підтверджує, що непряма вигода для економіки від підвищення інноваційності, що призводить до виробництва більшої кількості продуктів із високою доданою вартістю, значно перевищує витрати на пільги та інвестиції в дослідження й розробки (R&D). Без комерційної зацікавленості університети й науковці не шукатимуть партнерів для комерціалізації своїх досліджень і технологій, що значно обмежує потенціал їхнього впливу на економіку.

Водночас ефективне державно-приватне партнерство є ключовим чинником для успішної комерціалізації наукових розробок, незалежно від ринкової ситуації. А здатність компаній упроваджувати нові технології є основою довгострокового зростання економіки країни.

На сьогодні правовий режим Science.City вже пройшов громадське обговорення та доопрацьований і перебуває на погодженні в інших міністерствах. Наступний крок — передача до парламенту.

Я погоджуюся із заступником очільника Мінцифри Олександром Борняковим, який упевнений: якщо ми цього не зробимо, майбутнє української науки під великим питанням. Тож сподіваюся, що цей законопроєкт зареєструють і він потрапить до порядку денного. У разі ухвалення спеціальний податковий режим Science.City може почати працювати до кінця 2025 року.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Стало известно, на что США могут обменять четыре области в Украине
Comments UA
2025-04-12T15:18:21Z
Исторический прецедент: трое экспрезидентов США выступили с критикой Трампа
Факти ICTV
2025-04-20T14:48:08Z
Это может быть скоро: Тимошенко неожиданно заявила, когда завершится война в Украине
Comments UA
2025-04-06T16:12:51Z
Вэнс о прекращении войны: есть некоторые интересные вещи, о которых мы можем сообщить
Европейская правда
2025-04-18T15:54:08Z
«Что ты несешь?» Актер и ветеран ВСУ Виктор Розовый разозлил свою мать упоминанием о Гитлере
Апостроф
2025-04-20T15:45:38Z
Вспомнил своих "обидчиков": Трамп сделал провокационное пасхальное поздравление
Comments UA
2025-04-20T15:45:16Z
Трамп уволил вице-адмирала ВМС США Шошану Чатфилд: причина
ZN UA
2025-04-08T00:30:11Z
Захарова вспомнила слова Зеленского о «лохе» и обвинила его в трагедии в Сумах
Comments UA
2025-04-17T12:39:43Z
Телефонный звонок Путина Трампу: в РФ указали на важный нюанс
Comments UA
2025-04-17T11:54:36Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Народная артистка Ада Роговцева сообщила о тяжелой утрате/Актриса рассказала, что ушел из жизни близкий ей человек
Апостроф
2025-04-12T16:17:49Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
"Половина – непригодны, другие – СЗЧ": боевой командир раскритиковал результаты мобилизации
Знай
2025-04-17T18:30:38Z
Вице-президент США встретился с Папой Римским
Европейская правда
2025-04-20T15:51:14Z
Когда и как зарегистрироваться на НМТ, если не успели вовремя: открыто дополнительное "окошко"
Знай
2025-04-20T15:51:00Z
Удивите себя и родных. Все языковые нюансы, которые нужно знать к Пасхе
Telegraf
2025-04-19T16:12:53Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
Украинский опыт: в Европе выясняли, как прорвать российскую ПВО без помощи США, — RUSI
Фокус
2025-04-16T10:36:21Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
68-летняя актриса Нина Набока удивила, почему живет со студентом под одной крышей
TSN
2025-04-12T18:03:18Z
Джон Траволта растрогал фото с покойным сыном и довел до слез обращением к нему
TSN
2025-04-14T22:18:17Z
"Вот этих уродов послать на передовую, тогда они точно не будут слушать российские песни". Интервью с актрисой Ниной Набокой/Нина Набока считает, что маленьких ролей не бывает, есть маленькие актеры
Апостроф
2025-04-20T13:57:45Z
Канье Уэст и Бьянка Цензори снова обескуражили поклонников
Фокус
2025-04-20T12:30:33Z
Новая порция негатива: фотография Пугачевой разозлила россиян
Comments UA
2025-04-06T20:42:44Z
Звезда фильма "Васаби" Реко Хиросуэ испытывала приемы на медсестре: актрису задержали за драку
Знай
2025-04-19T15:51:06Z
​Умерла украинская звезда кино Таисия Литвиненко
Апостроф
2025-04-06T16:27:50Z
Ходжес назвал единственного человека в Украине, который все еще способен разрушить Крымский мост
Comments UA
2025-04-11T14:00:32Z
Хронология войны — день 1139: россияне продвигаются под Лиманом, а Киев отходит от обстрелов
Telegraf
2025-04-06T21:03:01Z
Известный волонтер указал на положительный момент в истории с гибелью украинского пилота F-16
Апостроф
2025-04-12T13:18:23Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Гороскоп на 21 апреля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-04-20T15:27:09Z
РФ под видом “пасхального перемирия” обустраивает маршруты для тяжелой техники — ОСГВ Хортица
Факти ICTV
2025-04-20T15:07:12Z
Погиб украинский пилот F-16
Апостроф
2025-04-12T20:58:52Z
Несмотря на объявленное перемирие, российские войска продолжают обстрелы по всем направлениям - ЦПД
Gazeta UA
2025-04-19T17:54:31Z
Одесса раньше была защищена лучше - Зеленский
Корреспондент
2025-04-16T00:03:09Z
Определили самую опасную позу в сексе для мужчин
Gazeta UA
2025-04-07T19:39:04Z
В Украине расширили программу Доступные лекарства
Корреспондент
2025-04-12T18:51:26Z
Диетолог раскрыла рецепт блюда, которое убережет от рака
Comments UA
2025-04-12T14:39:43Z
Непригодных к службе могут неожиданно "вылечить": украинцам массово переписывают диагнозы
Знай
2025-04-12T19:30:30Z
Желтое, голубое или зеленое: о чем может рассказать цвет маминого молока
Знай
2025-04-20T13:51:57Z
5 признаков аллергии на алкоголь
UAToday
2025-04-20T12:03:59Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Пейте кофе перед дневным сном: получите заряд энергии
UAToday
2025-04-20T09:00:23Z
Пасха: как избежать переедания на праздник
ZN UA
2025-04-20T00:12:00Z
Вместо "спасибо" - нож: в Винницкой области женщина спасла мужчину, а он ее убил
Новости Украины
2025-04-12T18:33:05Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Виннице произошло смертельное ДТП: трое погибших
Gazeta UA
2025-04-20T11:57:14Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
В Киеве обнаружили крупный схрон с оружием
Корреспондент
2025-04-16T13:03:02Z
Трагедия в Одессе: к супругам пришел знакомый и взорвал гранату
Telegraf
2025-04-11T19:21:23Z
Спасите свой урожай: вот чем следует обработать деревья после заморозков
Telegraf
2025-04-12T15:06:31Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Их красоте обзавидуются соседки: как сажать бархатцы в апреле и что нельзя делать
Telegraf
2025-04-20T15:42:46Z
Лунный календарь стрижек на май 2025: когда идти к парикмахеру
Факти ICTV
2025-04-20T14:51:46Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Морковь взойдет через 3 дня: как правильно сажать и каких ошибок следует избегать
Знай
2025-04-20T12:52:10Z
10 высказываний, которые должны забыть родители в разговоре с детьми
Gazeta UA
2025-04-20T11:51:58Z
Китай готовится открыть самый высокий мост в мире
Comments UA
2025-04-20T06:57:35Z
Четыре основных ингредиента – и пикантный салат на столе: как приготовить закуску с картофелем и сельдью
Telegraf
2025-04-20T03:16:01Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
В Украине могут резко упасть цены на топливо в случае перемирия на Черном море - совладелец сети АЗС
Gazeta UA
2025-04-19T11:03:18Z
Тарифы на газ на лето: Кабмин принял важное решение
Апостроф
2025-04-11T13:39:52Z
Электроэнергия бьет по карману: почему тарифы в Украине больше чем в Европе
Знай
2025-04-20T14:31:50Z
"Все для буржуя": Lifecell запустил новый тариф, но украинцам не по карману
Знай
2025-04-20T13:12:45Z
Компания в Германии поставляла хром для российских орудий - СМИ
Корреспондент
2025-04-20T13:10:23Z
Владельцев котлов ждут проблемы: украинцам придется перейти на другое отопление
Хвиля
2025-04-20T12:48:37Z
На еду не хватит: какой будет пенсия при зарплате 8000 грн
Знай
2025-04-20T11:12:17Z
Цены на квартиры во Львове: украинцев удивили, сколько придется заплатить
Политека
2025-04-20T10:30:58Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
Патрульная полиция Киева провела задержание с наручниками бывшего футболиста Алиева
ZN UA
2025-04-12T18:33:09Z
«Усика из меню не уберём!» - в Донецке в кафе «вольничали», пока не пришла «полиция». ФОТО
Новости Украины
2025-04-13T19:27:57Z
Свитолина выиграла престижный турнир, не отдав ни сета
Telegraf
2025-04-20T15:42:31Z
Манчестер Сити присмотрел потенциального вратаря
Корреспондент
2025-04-20T15:36:27Z
Украинец Зинченко помог "Арсеналу" разгромить аутсайдера английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-04-20T15:03:39Z
Два серебра и бронза: Онофрийчук продолжают покоряться вершины
Корреспондент
2025-04-20T14:45:34Z
Кривбасс разгромно победил Зарю, избежав очередного поражения
Корреспондент
2025-04-20T14:06:54Z
VAR работает: объяснение причин длительной проверки гола Шахтера
Корреспондент
2025-04-20T13:12:41Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
Авторы Barotrauma анонсировали Frostrail — кооперативный хоррор про выживание машиниста в ледяной пустоши
GameMag
2025-04-12T14:42:34Z
S.T.A.L.K.E.R. 2 получил официальную «дорожную карту» — новое оружие, лут из мутантов и многое другое
ITC
2025-04-14T14:25:37Z
В Македонии археологи нашли 2500-летний город
Корреспондент
2025-04-10T19:09:54Z
В Японии началось продвижение Switch 2 — Nintendo выпустила первые рекламные ролики
GameMag
2025-04-20T15:34:53Z
Сбалансированная легкость: Обзор смартфона Infinix HOT 50 Pro+
GameMag
2025-04-20T15:19:16Z
Исследование Astrum Entertainment: 85% российских геймеров не готовы платить за игру больше 4 тысяч рублей
GameMag
2025-04-12T18:58:41Z
Официально: Ubisoft издаст инди-рогалик Morbid Metal
GameMag
2025-04-10T18:49:55Z
Появление Dishonored 3 маловероятно — Рафаэль Колантонио назвал причину
GameMag
2025-04-06T21:10:54Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Инженеры разобрали батареи Tesla и BYD: какие выводы они сделали
UAToday
2025-04-12T13:03:39Z
10 японских авто, ставших хитами на рынке подержанных машин
UAToday
2025-04-20T14:03:58Z
Эксклюзив за $7,5 миллиона: на аукцион выставили Ferrari знаменитого кутюрье
Фокус
2025-04-20T10:57:10Z
Точно не прогадаете: названы топ-3 марки японских авто, которые не теряют цены
Comments UA
2025-04-19T08:45:12Z
Американский автогигант прекратил поставки машин в Китай – CNN
ZN UA
2025-04-19T02:16:30Z
Эти машины лучше не трогать: патрульные признались, какие авто боятся останавливать
Знай
2025-04-18T19:30:15Z
Subaru представила сразу три новых автомобиля
Корреспондент
2025-04-18T17:27:35Z
В России за полгода удалось продать всего один электромобиль Lada
Корреспондент
2025-04-18T15:42:43Z