Страсна п'ятниця: історія
Страсна п'ятниця: історія
18 квітня для християн східного обряду настає найскорботніший день Страсного тижня – Велика або Страсна п'ятниця. Вважається, що саме цього дня Ісуса розіп'яли на Голгофі.
Історія Страсної п'ятниці
За два дні перед Великоднем настає Страсна п'ятниця. Цього дня віряни згадують про страждання, смерть Ісуса на хресті, зняття Його з хреста та поховання.
Традиційно у Страсну п'ятницю віряни відвідують храми. В цей день важливою частиною богослужінь є Плащаниця – плат великого розміру з зображенням тіла Ісуса Христа у труні.
За біблійним переказом, Йосип з Аримафеї загорнув тіло Ісуса Христа після хресних страждань та смерті у Туринську Плащаницю.
Що не можна робити у Страсну п'ятницю
У давнину в цей день дотримувалися певних обмежень та заборон. Так, у Страсну п'ятницю не можна вживати їжу, лише ввечері можна з'їсти трохи хліба і випити води. Це має статися після того, як відбудеться винос Плащаниці. Також заборонено пити алкоголь, оскільки триває Великий піст.
В цей день не можна влаштовувати гучні гуляння та весілля. Вважалося, що «хто у Страсну п'ятницю веселиться, той весь рік буде плакати».
У Велику п'ятницю заборонялося давати та брати гроші в борг.
В цей день також не можна прибирати, шити, вишивати, прясти, мили вікна. Прибирання варто закінчити ще в Чистий четвер. Також забороняється робота з металевими інструментами цього дня.
У Страсну п'ятницю не можна виконувати ніяку роботу, що пов’язана з обробкою землі. Зокрема, не можна садити насіння. Вважалося, що воно не дасть врожай.